Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Previziuni astrale pentru 2011

Previziuni astrale pentru 2011

de astrologul Nina BECIU

Berbec (21.03-22.04)-Cu Jupiter intervenind în mod constant în viața Berbecului, 2011 se anunță a fi un an agitat și neliniștit, un an al jocurilor sociale și al legăturilor interumane intense. Berbecul trebuie să arate că stăpînește pe deplin rolul principal, întelegînd și supunîndu-se în același timp priorităților celorlalți.
Pe plan personal, conjuctura lui Venus adaugă multe controverse și neliniști sufletești, dar și clarificare, adevăr, viziune și luciditate în viitorul apropiat. Pentru mobilitatea și bunul mers al relațiilor, conjucturile astrelor cer compromisuri. Sub impulsurile a două alte planete, Jupiter și Saturn, 2011 va fi un an aprofundării relației... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2011, 05:42 (9007 vizualizări - 0 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Managementul Sănătății se dictează politic

Spitalele ialomițene trec în grija primăriilor și consiliilor județene

Managementul Sănătății se dictează politic

Potrivit unei noi prevederi legislative, spitalele ialomițene trec în subordinea administrațiilor publice locale. Strategiile de descentralizare sanitară lipsesc însă cu desăvîrșire. Rapid, își fac loc speculațiile privind viitorii managerii de unități medicale. Din perspectiva financiară, situația este îngrijorăroate, politic vorbind, orizontul zîmbește promițător doctorilor de partid...

Aceeași Mărie cu alți bani de portofel
Transferul managementului spitalicesc în cîrca autorităților locale sau județene face parte din controversata reformă sanitară mai mult discutată la televizor decît pusă-n practică. O dată pronunțată pentru trecerea propriu-zisă a unităților sanitare... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2011, 14:23 (17238 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

20000 de activiști de partid pentru electoralele din 2012

Politichia locală se pregătește de alegeri

20000 de activiști de partid pentru electoralele din 2012

Cu sau fără criză, partidele politice locale au intrat în febra pregătirilor pentru alegerile locale din 2012. Deși nu par să fi înțeles mare lucru din cei 20 de ani de pluripartitism trecuți pînă acum, politicienii locali au învățat că alegerile nu se cîștigă în lunile de campanie electorală dinaintea votului, ci în anii care le preced. Pentru că vrînd-nevrînd, alegerile locale din 2012 ne privesc direct, Independent a decis să monitorizeze pentru dumneavoastră prestația celor trei partide politice de pe eșicherul politic local. Ne propunem deci, în cei doi ani și jumătate care ne mai rămîn pînă la alegeri, să-i aducem în fața dumneavoastră pe reprezentanții partidelor din toate cele 66 de unități... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2011, 05:52 (13712 vizualizări - 2 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Orașele de mucava ale Ialomiței

Orașele de mucava ale Ialomiței

În așteptarea unei Strategii județene de dezvoltare pentru următoarele trei cincinale, Ialomița se confruntă cu probleme grave precum sărăcia populației, depopularea și declinul economic. În ciuda acestor semnale negative, județul continuă să se mîndrească cu 7 orașe. Cum patru dintre acestea au fost moștenite de pe vremea cînd guvernanții de azi erau doar simpli activiști în PCR, nu vom insista prea mult asupra lor. Vom încerca însă să identificăm la cele trei orașe nou-nouțe ale județului elementele ce le legitimează drept orașe...

Picioarele de lut ale orașelor ialomițene
Ialomița înregistrează un declin constant al populației active. Ponderea populației sub 15 ani... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2011, 14:22 (22350 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Agenția Județeană pentru Prestații Sociale execută silit sugarii

În Ialomița, statul se întrece pe sine!

Agenția Județeană pentru Prestații Sociale execută silit sugarii

Sînt nenumărate cazurile în care funcționarii statului calcă în picioare legile pe care sînt obligați să le aplice. În Ialomița însă, practicile administrative au reușit să atingă un nou record negativ. Angajații Agenției Județene pentru Prestații Sociale Ialomița au executat silit un sugar de 1 an și opt luni pentru că instituția a acordat eronat o indemnizație de creștere și îngrijire a copilului mai mare decît cea cuvenită. Excesul de zel al funcționarilor a lăsat, practic, mama copilului fără niciun venit timp de 2 luni. Iar toate aceste abuzuri s-au petrecut fără ca familia să primească măcar o înștiințare privitoare la decizia de recuperare a debitului.

Statul a dat cu lingura și a luat cu sacul... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2011, 06:14 (16879 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Prefectul Teculescu face porturi pe Dunăre

De dragul guvernării Boc

Prefectul Teculescu face porturi pe Dunăre

Ca să nu mai cînte plozii rromilor din cartierul Vlașca al Feteștilor «Portul de piatră s-a dărîmat», prefectul Teculescă promite județului dezvoltare regională pe apă. Promisiunea este urmarea firească a unei directive guvernamentale a cabinetului Boc care a promis prefecților silitori o nominalizare în Cartea Albă a absorbției fondurilor comunitare. Socoteala din birourile Prefecturii nu se potrivește însă deloc cu cea din dulcele tîrg al Feteștilor, unde administrația locală susține că portul nu este decît o fată morgană numai bună de folosit pe post de drapel electoral în 2012.

Dormi liniștit, Teculescu visează pentru tine
Ca să nu fim, Doamne Ferește!, înțeleși... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2011, 14:41 (14702 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

«Digul nimănui»

Vinovații fără vină

«Digul nimănui»

Inundațiile din 2005 au fost uitate. La fel și cele din 2006. Acum avem inundații noi. Nimic nu s-a schimbat. Aceiași saci de nisip, aceleași promisiuni, aceeași panică și oameni îngroziți de furia apelor. Iar pentru ca tabloul să fie identic, vinovatul pentru producerea dezastrelor este același: ploaia! Încă din anul 2007, primul an de după inundațiile de anvergură din județul nostru, «Independent» avertiza într-un material amplu, în fapt o radiografie a digurilor ialomițene, asupra unui aspect mai mult decît înfiorător: «Digurile vor ceda la o primă inundație». Și au cedat. În 2010. Declarațiile puse pe tapet la acel moment aparțineau specialiștilor în domeniu, însă informația a rămas la fel... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2011, 05:42 (18640 vizualizări - 0 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

10 milioane de lei pentru patinoarul de la Amara

10 milioane de lei pentru patinoarul de la Amara

Implicarea autorităților locale din Amara în lobby-ul pentru descentralizarea administrației locale nu este întîmplătoare. În ultimii 2 ani, autoritățile din Amara au realizat proiecte care vor permite accesarea a 10 milioane de euro pentru asfaltarea drumurilor din oraș, reamenajarea peisagistică a stațiunii și realizarea unei surse de apă subterană.

Moraru, favoritul Elenei Udrea
Accesarea fondurilor care să permită investiții de anvergură pentru comunitate nu reprezintă însă punctul forte al primarului Victor Moraru. Ultima performanță a sa este seducerea ministrului Udrea cu un program integrat de reabilitare a intrării în stațiunea Amara. Neschimbat de 30 de ani... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2011, 10:28 (40291 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Pășunatul, INTERZIS în Ialomița!

Administrațiile locale au decretat

Pășunatul, INTERZIS în Ialomița!

În Ialomița administrațiile locale continuă să aplice legea după ureche. Urechea e a consilierilor locali, iar vocea pe care aceștia o ascultă, cea a primarului, este mai convingătoare decît legile și reglementările în vigoare. În cazul ordinului 210 (pentru modificarea și completarea Strategiei privind organizarea activității de îmbunătățire si exploatare a pajiștilor la nivel național), 12 dintre consiliile locale ale județului Ialomița au decis că «pohta» administrației locale este mai presus decît legea și au refuzat concesionarea acestor terenuri. În consecință, la acest moment, Prefectura Ialomița a acționat în contencios administrativ aceste autorități, iar procesele sînt în curs. Mai interesantă... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2011, 09:14 (21346 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Un lider pentru Slobozia administrativă

Cînd copiii se joacă de-a oamenii mari!

Un lider pentru Slobozia administrativă

Rubrica dedicată elevilor ialomițeni care au performante școlare și extrașcolare demne de lauda și atenția comunității continua. După cum explicam inițial, căutăm să aducem în atenția publicului, elevi care excelează în domenii greu de stăpînit sau dețin performanțe la care mulți dintre noi nici măcar nu visează. După debutul strălucit al elevei Andreea Băcanu, eseistă la numai 11 ani, vă prezentăm astăzi încă un elev care merită nu doar efortul unei mediatizări mai largi, ci și admirația sinceră a comunității pe care a ales să o reprezinte. Liviu este elev în clasa a X-a la Liceul de Artă din Slobozia și, spre deosebire de adolescenții din jurul său, este pasionat de administrație. O pasiune... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2010, 14:12 (19816 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Ialomița, o groapă de gunoi de 4453 de kilometri pătrați

În mediul rural nu există servicii de salubritate

Ialomița, o groapă de gunoi de 4453 de kilometri pătrați

În 16 iulie 2009, Ialomița raporta cu mîndrie respectarea obligațiilor privind închiderea rampelor de gunoi, obligație asumată prin contract cu Coana Europa. La aproape un an distanță, aceleași autorități admit că s-au grăbit cu raportările și că situația este mai gravă decît s-ar fi așteptat: «Ialomița riscă să devină o groapă de gunoi uriașă» a declarat săptămîna trecută subprefectul Gigi Petre, în cadrul ultimei întîlniri a Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița. Iar situația din teren confirmă sută la sută această stare de fapt. Și chiar mai rău decît atît!

Serviciile de salubritate din mediul rural nu sînt funcționale
La aproape un an de la închiderea... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2010, 06:32 (15507 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: gunoi Ialomița

Click aici

RETROSPECTIVĂ

«Afaceri» cu aghiazmă, cafea și icoane la Catedrala din Urziceni

Scandal între sutane

«Afaceri» cu aghiazmă, cafea și icoane la Catedrala din Urziceni

Zilele trecute, redacția noastră a fost destinația unui mail semnat de un grup de enoriași din municipiul Urziceni. Scrisoarea electronică dezvăluie amănunte cel puțin strigătoare la cer, legate de activitatea preotului Bogdan Stancu în ograda lăcașului de cult. Catedrala din Urziceni este zguduită din temelii și, dacă doar o parte dintre acuzațiile enoriașilor sînt reale, aproape că nici Duhul Sfînt și Iisus abia Înviat nu se mai simt bine în propria casă...

Scump, dom’le, scump, la Slobozia aghiazma-i gratis
La Urziceni, viața bisericească bate filmul. Credincioșii semnatari ai petiției aduc acuzații total neortodoxe preotului paroh al Catedralei din localitate.
... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2010, 15:02 (17202 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Pacienții Spitalului Județean cotizează la ecograful doctorului Chiciu

Afaceri prospere cu bolnavi

Pacienții Spitalului Județean cotizează la ecograful doctorului Chiciu

O nouă acuzație a unui pacient revoltat aruncă în aer falsele bune practici medicale ale doctorilor Spitalului Județean de Urgență Slobozia. De această dată, acuzațiile vizează un medic specialist grijuliu peste măsură cu veniturile proprii. Practica nu este singulară, ci, mai degrabă, prea bine cunoscută pacienților, însă povestea de față depășește nivelul minimal de bun simț al actelor medicale.

Bani din suferința bolnavilor. Fără chitanță!
Sănătatea ialomițeană, un domeniu complex, plin de scandaluri mediatice, de malpraxisuri grosolane și cazuri răsunătoare de deficiențe medicale, revine în actualitate cu o situație ce demonstrează, încă o dată, ilegalitățile ce... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2010, 06:22 (23411 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Primăria Slobozia investește în «loisir»

1,5 milioane de lei pentru copiii din oraș

Primăria Slobozia investește în «loisir»

După miliarde de lei cheltuite fără rezultate notabile și cîteva reușite timide, Primăria Slobozia reușește să onoreze promisiunile făcute acum 20 de ani: începînd cu 2010, copiii copiilor din anii ’90 vor avea cinci locuri de joacă și un parc complet irigat, noutate absolută la nivelul municipalității. Investițiile, în valoare de peste 5 milioane de lei, vor fi demarate în această primăvară, urmînd ca pînă la sfîrșitul anului primele rezultate să fie deja vizibile.

Parcuri irigate la Slobozia
Cel mai ambițios dintre proiectele Primăriei Slobozia are o valoare de 1,3 milioane de lei noi și își propune să schimbe definitiv imaginea Parcului Tineretului. «Este o abordare... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2010, 14:32 (19529 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

O elevă de clasa a IX-a apare într-un filmuleț porno pe internet

Scandal sexual la Liceul de Chimie

O elevă de clasa a IX-a apare într-un filmuleț porno pe internet

Mai multe fotografii ale unei adolescente în ipostaze sexy au apărut pe internet și pe site-urile cu conținut pornografic. Adolescenta, o elevă în clasa a IX-a a unui liceu slobozean, pozează în adevărate ipostaze compromițătoare. Existența unui «scurt-metraj» pornografic cu aceeași protagonistă a pus pe jar procurorii. În tot acest timp, autoritățile școlare încearcă o mușamalizare a penibilei situații. Faptele neortodoxe ale fetei sînt considerate de unii drept o abatere gravă de la conduita școlară, iar de alții drept un gest nevinovat, inocent, specific vîrstei...

Sex oral în timpul liber
Filmulețele porno, cu eleve de doar 14-15 ani, fac furori pe internet... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2010, 05:48 (34411 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Anonimii care fac diferența între viață și moarte

Anonimii care fac diferența între viață și moarte

Serviciul de Ambulanță al Spitalului Județean Slobozia împlinește anul acesta 15 ani. Funcționează în formula actuală din 1995 și are 174 de angajați. A fost complet reutilat cu tehnică de intervenție medicală în urmă cu cîțiva ani și deține, în acest moment, 35 de ambulanțe în funcțiune care asigură o medie de 2000 de solicitări lunar.
Dincolo de date și cifre însă, Serviciul de Ambulață din Slobozia ascunde oameni și povești incredibile. Pe o parte dintre ele le-am descoperit împreună cu cei care lucrează aici. Altele, cele mai multe, rămîn anonime. Un anonimat de care medicii, asistenții și șoferii care lucrează aici sînt mîndri. Pentru că salvarea vieților noastre reprezintă cea mai mare... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2010, 14:52 (14752 vizualizări - 11 comentarii)

Taguri: Slobozia Salvare

RETROSPECTIVĂ

Slobozia vrea cu de-a sila teritoriile localităților limitrofe

În plină expansiune administrativă

Slobozia vrea cu de-a sila teritoriile localităților limitrofe

La jumătatea săptămînii trecute, Prefectura făcea public rezultatul unei întîlniri între autoritățile locale din Slobozia și cele din zonele limitrofe pentru «clarificarea limitelor teritoriale administrative». Informația, de-a dreptul neverosimilă în anul de grație 2010, ascunde un șir de războaie administrative purtate pentru adjudecarea unor suprafețe de aproape 2000 de hectare, precum pentru taxele și impozitele derivate.
Iar în spatele tuturor acestor aspecte, susțin surse autorizate din administrația locală, se ascund afaceri de sute de mii de euro pentru care autoritățile sînt capabile să sacrifice cei două-trei sute de proprietari de teren cu titluri de proprietate deja eliberate..... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2010, 06:03 (8438 vizualizări - 1 comentariu)

RETROSPECTIVĂ

Războaiele lăptarilor

Lapte gros, lapte vîrtos!

Războaiele lăptarilor

Criză sau supraproducție! În lumea strîmtă și săracă a lăptarilor ialomițeni părerile sînt împărțite. Însă, indiferent de opinie, cei care pierd sînt, întotdeauna, clienții. Pentru că lipsa unor reglementări clare în domeniu îi obligă să cumpere ce li se oferă. Iar oferta, oricît de variată, e tributară conflictelor dintre producătorii obligați să se devoreze între ei pentru a supraviețui pe piața liberă a laptelui ialomițean.

Laptele la dozator învrăjbește piața
La Slobozia, laptele la dozator e pe piață de două săptămîni. Un dozator automat, în Piața Agroalimentară și un tanc de lapte deservit de o vînzătoare în piața Cuza Vodă. Metoda pare revoluționară, iar vînzările... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2010, 14:46 (10970 vizualizări - 1 comentariu)

RETROSPECTIVĂ

Uniformele școlare, un experiment didactic eșuat în liceele ialomițene

Uniformele școlare, un experiment didactic eșuat în liceele ialomițene

Scandalul uniformelor școlare în Ialomița încă mai naște ecouri pe holurile liceelor din Slobozia. Deși au trecut trei ani de la introducerea oficială în circuitul școlar, uniforma este un subiect sensibil despre care elevii vorbesc cu dispreț, profesorii cu rezerve, iar directorii de liceu care au avut ghinionul de a iniția acest demers smulgîndu-și părul din cap. Una peste alta, experimentul uniformelor școlare este un eșec. Însă unul extrem de scump care costă, în funcție de liceu și de numărul de elevi, între 1,5 și 2 miliarde de lei.

Să le numărăm pe degete
Uniformele! Primele sînt cele de la Liceul «Grigore Moisil» din Urziceni. Bleu, șleampete, vechi de trei-patru... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2010, 06:12 (35137 vizualizări - 29 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Arenda de la A la X, Y, Z

Arenda de la A la X, Y, Z

Chinezii au intrat în anul tigrului. Ialomița rămîne sub zodia arendei. O arendă mică, anemică, care acoperă doar nevoile de subzistență ale proprietarilor de teren, într-un an care se anunță sărac nu doar financiar, ci și agricol. O arendă care pare să se împuțineze de la un an la altul, pe măsură ce subvențiile vin mai greu sau sînt blocate. De aceea, credem că e un moment la fel de bun ca oricare altul să amintim ce oferă terenurile agricole proprietarilor și cu ce preț.

S-a schimbat boierul!
Primul semn de cutremur în lumea încremenită în proiect a agriculturii ialomițene a fost lansat de Prefectura Ialomița la începutul acestui an. În urma unei solicitări venite... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2010, 07:12 (16479 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: arendă Ialomița

Joi 25 Iun 2026
320 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ciocârlia: Șofer rănit într-un accident rutier

Pompierii din Urziceni au intervenit în ziua de joi, 13 mai a.c., în cazul unui accident rutier petrecut pe raza localității Ciocârlia. Din informațiile oferite, se pare că un autoturism s-a ciocnit de ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2021, 17:30
(2716 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 13 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10683, cu 3 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2021, 16:35
(3529 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Și-a găsit sfârșitul într-un bazin cu apă

Un bărbat de 55 de ani din localitatea Urziceni a murit în ziua de joi, 13 mai a.c., după ce a căzut într-un bazin cu apă, adânc ce 7 metri. Bazinul se afla în gospodăria bărbatului. La fața locului au ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2021, 16:30
(2294 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița: Contrabanda cu tutun, în vizorul polițiștilor prahoveni

Miercuri, 12 mai 2021, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Prahova au efectuat 32 de percheziții, în 15 județe (Prahova, Ilfov, Dâmbovița, Argeș, Ialomița, ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2021, 21:40
(3433 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Reducerea evaziunii fiscale, obiectivul strategiei ANAF 2021-2024

Administrația Județeana a Finanțelor Publice Ialomița și-a fixat ca obiectiv strategic reducerea evaziunii fiscale și a economiei subterane, în vederea menținerii unui mediu economic echitabil pentru toți ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2021, 18:40
(7254 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 9 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 12 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10680, cu 9 cazuri mai mult față de ziua de marți ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2021, 16:20
(2123 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 170 kg de pește, confiscate de polițiști

Fetești: 170 kg de pește, confiscate de polițiști

În cadrul unei acțiuni desfășurată luni, 10 mai a.c., polițiștii au depistat un bărbat, de 34 de ani, din județul Constanța, în timp ce transporta ilegal 170 kg de pește. Bărbatul nu avea documente legale ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2021, 18:05
(1991 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 14 mii lei pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

Polițiștii ialomițeni au desfășurat luni, 10 mai a.c., ample acțiuni privind modul în care populația județului respectă măsurile de poretcție sanitară. Cu această ocazie au fost aplicate 75 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2021, 17:45
(2047 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată la Valea Ciorii și Lăcusteni

ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată la Valea Ciorii și Lăcusteni

Pompierii ialomițeni au intervenit luni, 10 mai a.c, pentru stingerea unor incendii de vegetație uscată produse pe raza localităților Valea Ciorii și Lăcusteni. La Lăcusteni, incendiul s-a produs pe terasamentul ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2021, 17:40
(2313 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița le reamintește contribuabililor faptul că 25 mai 2021 este data limită pentru depunerea următoarelor declarații fiscale: Formularul 100, Formularul ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2021, 17:35
(3654 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 8 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 11 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10671, cu 8 cazuri mai mult față de ziua de luni, ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2021, 16:35
(3550 vizualizări - 0 comentarii)


24 de localități din Ialomița, incluse în zona epidemiologică de risc înalt din cauza gripei aviare

Din cauza apariției focarelor de gripă aviară înalt patogenă pe teritoriul Europei, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a inclus 24 de localități din județul nostru în ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2021, 17:20
(4786 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 5 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 10 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10663, cu 5 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2021, 16:40
(3504 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Ograda, Iazu și Grivița

Accidente la Ograda, Iazu și Grivița

Vineri, 7 mai a.c., în jurul orelor 10,00, salvatorii de la Garda de Intervenție Țăndărei au fost solicitați să intervină la un accident rutier produs pe raza localității Ograda, fiind implicate două autoturisme ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2021, 13:05
(3472 vizualizări - 0 comentarii)


Horia: Incendiu la o șiră de baloți

Horia: Incendiu la o șiră de baloți

Pompierii din două județe acționează pentru stingerea unui incendiu izbucnit încă de sâmbătă, 8 mai a.c., în jurul orelor 23,00, la o șiră de baloți din paie aprinsă în câmp, în satul Horia din comuna ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2021, 12:55
(3846 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 8 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 9 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10658, cu 8 cazuri mai mult față de ziua de sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2021, 17:20
(3562 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 15 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 8 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10650, cu 15 cazuri mai mult față de ziua de vineri ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2021, 16:35
(2659 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 10 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 7 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10635, cu 10 cazuri mai mult față de ziua de joi, ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2021, 16:35
(3796 vizualizări - 0 comentarii)


8 mai-Ziua Mondială a Crucii Roșii și a Semilunii Roșii

8 mai-Ziua Mondială a Crucii Roșii și a Semilunii Roșii

La data de 8 mai se sărbătorește Ziua Mondială a Crucii Roșii și a Semilunii Roșii. Această zi este dedicată personalului și voluntarilor Mișcării Internaționale a Crucii Roșii și Semilunii Roșii. Mișcarea ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2021, 15:20
(3168 vizualizări - 0 comentarii)


APIA autorizează plățile aferente schemelor de sprijin cuplat în sectorul vegetal-Campania 2020

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) aduce la cunoștința opiniei publice că începând de vineri, 7 mai 2021, a demarat autorizarea la plată a schemelor de sprijin cuplat în sectorul ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2021, 13:25
(6480 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Modificările aduse Formularului 300 «Decont de taxă pe valoarea adăugată»

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea nr. 227/2015 privind Codul Fiscal, cu modificările și completările ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2021, 12:10
(4980 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 6 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10625, cu  3 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2021, 16:40
(2252 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 10 mai 2021, termen pentru depunere a declarațiilor fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele impozabile, înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015, care nu au depășit plafonul de scutire și care ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2021, 13:20
(6032 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 12 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 5 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10622, cu 12 cazuri mai mult față de ziua de marți ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2021, 16:40
(3001 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Depunerea Cererilor Unice de Plată, în linie dreaptă

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește fermierilor care nu au depus încă Cererea Unică de Plată în anul 2021 că au mai rămas doar câteva zile până la finalizarea Campaniei ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2021, 13:50
(3238 vizualizări - 0 comentarii)


Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița recomandă folosirea serviciilor electronice

AJFP Ialomița reamintește contribuabililor, având în vedere contextul actual al infecției cu noul Coronavirus, precum și a respectării distanțării sociale, că la nivelul Agenției Naționale de Administrare ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2021, 13:25
(6557 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța a lansat aplicația MyRAJA

RAJA Constanța a lansat aplicația de mobil MyRAJA pentru a facilita accesul abonaților săi la contul de client și la serviciile utilizate, în această perioadă în care recomandarea ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2021, 11:35
(5165 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Sfântu Gheorghe

Incendiu la o casă din Sfântu Gheorghe

Marți, 4 mai a.c., în jurul orei 9,00, pompierii militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au fost alertați, prin 112, să intervină în localitatea Sfîntu Gheorghe, pentru localizarea și lichidarea ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2021, 20:40
(2060 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente, 21 de victime

Un accident rutier s-a produs la Borănești (DJ201) joi, 29 aprilie 2021, în jurul orelor 22,20, fiind implicate două autoturisme. Au fost cinci victime, două dintre acestea fiind încarcerate. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2021, 20:25
(2785 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la un apartament din Slobozia, tractor în flăcări la Gheorghe Doja

Înultimele zile, pompierii ialomițeni au intervenit pentru localizarea și stingerea a două incendii. Astfel, duminică, 2 mai a.c., în jurul orelor 19,30, la Slobozia, a izbucnit un incendiu care s-a manifestat ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2021, 20:10
(3286 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...