Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

În Ialomița, furturile din buzunare au scăzut cu 83,3%

Criza, aliata lu’ Ștefu

În Ialomița, furturile din buzunare au scăzut cu 83,3%

După multe săptămîni în care veștile panicarde au invadat mass-media, sîntem în măsură să vă oferim și o veste bună. Inspectoratul de Poliție Ialomița a raportat o scădere cu puțin peste 83% a furturilor din buzunare. Cînd, cum și mai ales de ce, puteți citi mai jos în interpretarea unică a publicației Independent.

Statistici liniștitoare
După ani lungi în care poliția ialomițeană a raportat escaladarea alarmantă a criminalității în județ, s-a petrecut minunea. Săptămîna trecută, în cadrul unei conferințe de presă, IPJ Ialomița a raportat scăderi impresionante la toți indicatorii criminalității județene. Astfel, în primele 6 luni ale anului în curs au scăzut cu 73,3... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2011, 14:11 (15651 vizualizări - 5 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Slobozia, în căutarea recordurilor

Slobozia, în căutarea recordurilor

• peste un milion de metri cubi de apă, pierdere pe rețea
• 125 de metri cubi, media consumului zilnic pentru o persoană
• 900 de avarii de rețea și canalizare
• puțin peste 8 kilometri de drumuri, din totalul de 82 km, modernizate într-un an
• peste 900 mii de lei, costul anual aferent iluminatului public


Un milion de metri cubi de apă, pierdere pe rețea
Apa slobozenilor nu este potabilă. Apa rămîne menajeră, iar Urban SA, operatorul care furnizează apa menajeră și serviciile de canalizare ale orașului, deține contractul de concesiune pentru aceste servicii din anul 1998, contractul fiind valabil pînă în anul 2014. De la darea în folosință a sistemului de distribuție a apei subterane, proiect realizat cu și din «bunăvoința» primarului Gabi Ionașcu, autoritățile se zbat pentru identificarea unei soluții de potabilizare a apei. Scandalul cu privire la calitatea apei din sursă subterană s-a consumat și încă se mai consumă. Zeci de seturi de analize au confirmat că apa din sursa... [citește_tot_articolul]

7 Ianuarie 2011, 17:36 (20033 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Slobozia record

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița Boboteaza a vestit un an bogat

Zeci de mii de credincioși au serbat Botezul Domnului

click pe poză

Joi, 6 ianuarie, zeci de mii de credincioși ialomițeni s-au strîns în jurul bisericilor pentru a cinsti Botezul Domnului în apele Iordanului. Oficialii Episcopiei Sloboziei și Călărașilor au marcat evenimentul la Călărași, locație unde Preasfințitul Vincențiu a aruncat, potrivit tradiției, crucea în apele Borcei. Sărbătoarea a mai fost marcată oficial și la Fetești, unde de cîțiva ani autoritățile locale participă alături de creștini la Botezul cailor.

Boboteaza la români
Reamintim că Aghiazma Mare se face la Bobotează, în amintirea Botezării Domnului de către Ioan în Iordan. Ea se săvîrșește atît în ajunul Bobotezei, cînd se sfințește apa cu care preoții botează apoi... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2011, 14:18 (9476 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Aikido la Slobozia?

Aikido la Slobozia?

Răspunsul este da! La sfîrșitul anului 2010, pe 28 decembrie, Clubul Sportiv Olimpia din Slobozia a fost gazda unui maestru aikido venit tocmai din Italia. Evenimentul a fost posibil grație invitației făcute de președintelui clubului local, Mihail Dinu, și s-a bucurat de întreaga atenție a micilor judoca slobozeni.

Aikido la 0 grade celsius
Francesco Caminiti practică aikido de 20 de ani și are echivalentul centurii negre în karateka tradițional. Este căsătorit cu o ialomițeancă și nu se află pentru prima dată în Slobozia. Este însă prima dată cînd ajunge în vechea sala de sport a stadionului municipal, acolo unde judoca Clubului Olimpia își desfășoară antrenamentele... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2011, 13:18 (15226 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Previziuni astrale pentru 2011

Previziuni astrale pentru 2011

de astrologul Nina BECIU

Berbec (21.03-22.04)-Cu Jupiter intervenind în mod constant în viața Berbecului, 2011 se anunță a fi un an agitat și neliniștit, un an al jocurilor sociale și al legăturilor interumane intense. Berbecul trebuie să arate că stăpînește pe deplin rolul principal, întelegînd și supunîndu-se în același timp priorităților celorlalți.
Pe plan personal, conjuctura lui Venus adaugă multe controverse și neliniști sufletești, dar și clarificare, adevăr, viziune și luciditate în viitorul apropiat. Pentru mobilitatea și bunul mers al relațiilor, conjucturile astrelor cer compromisuri. Sub impulsurile a două alte planete, Jupiter și Saturn, 2011 va fi un an aprofundării relației... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2011, 05:42 (9007 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Managementul Sănătății se dictează politic

Spitalele ialomițene trec în grija primăriilor și consiliilor județene

Managementul Sănătății se dictează politic

Potrivit unei noi prevederi legislative, spitalele ialomițene trec în subordinea administrațiilor publice locale. Strategiile de descentralizare sanitară lipsesc însă cu desăvîrșire. Rapid, își fac loc speculațiile privind viitorii managerii de unități medicale. Din perspectiva financiară, situația este îngrijorăroate, politic vorbind, orizontul zîmbește promițător doctorilor de partid...

Aceeași Mărie cu alți bani de portofel
Transferul managementului spitalicesc în cîrca autorităților locale sau județene face parte din controversata reformă sanitară mai mult discutată la televizor decît pusă-n practică. O dată pronunțată pentru trecerea propriu-zisă a unităților sanitare... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2011, 14:23 (17238 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

20000 de activiști de partid pentru electoralele din 2012

Politichia locală se pregătește de alegeri

20000 de activiști de partid pentru electoralele din 2012

Cu sau fără criză, partidele politice locale au intrat în febra pregătirilor pentru alegerile locale din 2012. Deși nu par să fi înțeles mare lucru din cei 20 de ani de pluripartitism trecuți pînă acum, politicienii locali au învățat că alegerile nu se cîștigă în lunile de campanie electorală dinaintea votului, ci în anii care le preced. Pentru că vrînd-nevrînd, alegerile locale din 2012 ne privesc direct, Independent a decis să monitorizeze pentru dumneavoastră prestația celor trei partide politice de pe eșicherul politic local. Ne propunem deci, în cei doi ani și jumătate care ne mai rămîn pînă la alegeri, să-i aducem în fața dumneavoastră pe reprezentanții partidelor din toate cele 66 de unități... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2011, 05:52 (13712 vizualizări - 2 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Orașele de mucava ale Ialomiței

Orașele de mucava ale Ialomiței

În așteptarea unei Strategii județene de dezvoltare pentru următoarele trei cincinale, Ialomița se confruntă cu probleme grave precum sărăcia populației, depopularea și declinul economic. În ciuda acestor semnale negative, județul continuă să se mîndrească cu 7 orașe. Cum patru dintre acestea au fost moștenite de pe vremea cînd guvernanții de azi erau doar simpli activiști în PCR, nu vom insista prea mult asupra lor. Vom încerca însă să identificăm la cele trei orașe nou-nouțe ale județului elementele ce le legitimează drept orașe...

Picioarele de lut ale orașelor ialomițene
Ialomița înregistrează un declin constant al populației active. Ponderea populației sub 15 ani... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2011, 14:22 (22351 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Agenția Județeană pentru Prestații Sociale execută silit sugarii

În Ialomița, statul se întrece pe sine!

Agenția Județeană pentru Prestații Sociale execută silit sugarii

Sînt nenumărate cazurile în care funcționarii statului calcă în picioare legile pe care sînt obligați să le aplice. În Ialomița însă, practicile administrative au reușit să atingă un nou record negativ. Angajații Agenției Județene pentru Prestații Sociale Ialomița au executat silit un sugar de 1 an și opt luni pentru că instituția a acordat eronat o indemnizație de creștere și îngrijire a copilului mai mare decît cea cuvenită. Excesul de zel al funcționarilor a lăsat, practic, mama copilului fără niciun venit timp de 2 luni. Iar toate aceste abuzuri s-au petrecut fără ca familia să primească măcar o înștiințare privitoare la decizia de recuperare a debitului.

Statul a dat cu lingura și a luat cu sacul... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2011, 06:14 (16879 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Prefectul Teculescu face porturi pe Dunăre

De dragul guvernării Boc

Prefectul Teculescu face porturi pe Dunăre

Ca să nu mai cînte plozii rromilor din cartierul Vlașca al Feteștilor «Portul de piatră s-a dărîmat», prefectul Teculescă promite județului dezvoltare regională pe apă. Promisiunea este urmarea firească a unei directive guvernamentale a cabinetului Boc care a promis prefecților silitori o nominalizare în Cartea Albă a absorbției fondurilor comunitare. Socoteala din birourile Prefecturii nu se potrivește însă deloc cu cea din dulcele tîrg al Feteștilor, unde administrația locală susține că portul nu este decît o fată morgană numai bună de folosit pe post de drapel electoral în 2012.

Dormi liniștit, Teculescu visează pentru tine
Ca să nu fim, Doamne Ferește!, înțeleși... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2011, 14:41 (14702 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

«Digul nimănui»

Vinovații fără vină

«Digul nimănui»

Inundațiile din 2005 au fost uitate. La fel și cele din 2006. Acum avem inundații noi. Nimic nu s-a schimbat. Aceiași saci de nisip, aceleași promisiuni, aceeași panică și oameni îngroziți de furia apelor. Iar pentru ca tabloul să fie identic, vinovatul pentru producerea dezastrelor este același: ploaia! Încă din anul 2007, primul an de după inundațiile de anvergură din județul nostru, «Independent» avertiza într-un material amplu, în fapt o radiografie a digurilor ialomițene, asupra unui aspect mai mult decît înfiorător: «Digurile vor ceda la o primă inundație». Și au cedat. În 2010. Declarațiile puse pe tapet la acel moment aparțineau specialiștilor în domeniu, însă informația a rămas la fel... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2011, 05:42 (18751 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

10 milioane de lei pentru patinoarul de la Amara

10 milioane de lei pentru patinoarul de la Amara

Implicarea autorităților locale din Amara în lobby-ul pentru descentralizarea administrației locale nu este întîmplătoare. În ultimii 2 ani, autoritățile din Amara au realizat proiecte care vor permite accesarea a 10 milioane de euro pentru asfaltarea drumurilor din oraș, reamenajarea peisagistică a stațiunii și realizarea unei surse de apă subterană.

Moraru, favoritul Elenei Udrea
Accesarea fondurilor care să permită investiții de anvergură pentru comunitate nu reprezintă însă punctul forte al primarului Victor Moraru. Ultima performanță a sa este seducerea ministrului Udrea cu un program integrat de reabilitare a intrării în stațiunea Amara. Neschimbat de 30 de ani... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2011, 10:28 (40291 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Pășunatul, INTERZIS în Ialomița!

Administrațiile locale au decretat

Pășunatul, INTERZIS în Ialomița!

În Ialomița administrațiile locale continuă să aplice legea după ureche. Urechea e a consilierilor locali, iar vocea pe care aceștia o ascultă, cea a primarului, este mai convingătoare decît legile și reglementările în vigoare. În cazul ordinului 210 (pentru modificarea și completarea Strategiei privind organizarea activității de îmbunătățire si exploatare a pajiștilor la nivel național), 12 dintre consiliile locale ale județului Ialomița au decis că «pohta» administrației locale este mai presus decît legea și au refuzat concesionarea acestor terenuri. În consecință, la acest moment, Prefectura Ialomița a acționat în contencios administrativ aceste autorități, iar procesele sînt în curs. Mai interesantă... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2011, 09:14 (21348 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Un lider pentru Slobozia administrativă

Cînd copiii se joacă de-a oamenii mari!

Un lider pentru Slobozia administrativă

Rubrica dedicată elevilor ialomițeni care au performante școlare și extrașcolare demne de lauda și atenția comunității continua. După cum explicam inițial, căutăm să aducem în atenția publicului, elevi care excelează în domenii greu de stăpînit sau dețin performanțe la care mulți dintre noi nici măcar nu visează. După debutul strălucit al elevei Andreea Băcanu, eseistă la numai 11 ani, vă prezentăm astăzi încă un elev care merită nu doar efortul unei mediatizări mai largi, ci și admirația sinceră a comunității pe care a ales să o reprezinte. Liviu este elev în clasa a X-a la Liceul de Artă din Slobozia și, spre deosebire de adolescenții din jurul său, este pasionat de administrație. O pasiune... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2010, 14:12 (19823 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Ialomița, o groapă de gunoi de 4453 de kilometri pătrați

În mediul rural nu există servicii de salubritate

Ialomița, o groapă de gunoi de 4453 de kilometri pătrați

În 16 iulie 2009, Ialomița raporta cu mîndrie respectarea obligațiilor privind închiderea rampelor de gunoi, obligație asumată prin contract cu Coana Europa. La aproape un an distanță, aceleași autorități admit că s-au grăbit cu raportările și că situația este mai gravă decît s-ar fi așteptat: «Ialomița riscă să devină o groapă de gunoi uriașă» a declarat săptămîna trecută subprefectul Gigi Petre, în cadrul ultimei întîlniri a Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița. Iar situația din teren confirmă sută la sută această stare de fapt. Și chiar mai rău decît atît!

Serviciile de salubritate din mediul rural nu sînt funcționale
La aproape un an de la închiderea... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2010, 06:32 (15508 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: gunoi Ialomița

Click aici

RETROSPECTIVĂ

«Afaceri» cu aghiazmă, cafea și icoane la Catedrala din Urziceni

Scandal între sutane

«Afaceri» cu aghiazmă, cafea și icoane la Catedrala din Urziceni

Zilele trecute, redacția noastră a fost destinația unui mail semnat de un grup de enoriași din municipiul Urziceni. Scrisoarea electronică dezvăluie amănunte cel puțin strigătoare la cer, legate de activitatea preotului Bogdan Stancu în ograda lăcașului de cult. Catedrala din Urziceni este zguduită din temelii și, dacă doar o parte dintre acuzațiile enoriașilor sînt reale, aproape că nici Duhul Sfînt și Iisus abia Înviat nu se mai simt bine în propria casă...

Scump, dom’le, scump, la Slobozia aghiazma-i gratis
La Urziceni, viața bisericească bate filmul. Credincioșii semnatari ai petiției aduc acuzații total neortodoxe preotului paroh al Catedralei din localitate.
... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2010, 15:02 (17203 vizualizări - 1 comentariu)

RETROSPECTIVĂ

Pacienții Spitalului Județean cotizează la ecograful doctorului Chiciu

Afaceri prospere cu bolnavi

Pacienții Spitalului Județean cotizează la ecograful doctorului Chiciu

O nouă acuzație a unui pacient revoltat aruncă în aer falsele bune practici medicale ale doctorilor Spitalului Județean de Urgență Slobozia. De această dată, acuzațiile vizează un medic specialist grijuliu peste măsură cu veniturile proprii. Practica nu este singulară, ci, mai degrabă, prea bine cunoscută pacienților, însă povestea de față depășește nivelul minimal de bun simț al actelor medicale.

Bani din suferința bolnavilor. Fără chitanță!
Sănătatea ialomițeană, un domeniu complex, plin de scandaluri mediatice, de malpraxisuri grosolane și cazuri răsunătoare de deficiențe medicale, revine în actualitate cu o situație ce demonstrează, încă o dată, ilegalitățile ce... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2010, 06:22 (23416 vizualizări - 9 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Primăria Slobozia investește în «loisir»

1,5 milioane de lei pentru copiii din oraș

Primăria Slobozia investește în «loisir»

După miliarde de lei cheltuite fără rezultate notabile și cîteva reușite timide, Primăria Slobozia reușește să onoreze promisiunile făcute acum 20 de ani: începînd cu 2010, copiii copiilor din anii ’90 vor avea cinci locuri de joacă și un parc complet irigat, noutate absolută la nivelul municipalității. Investițiile, în valoare de peste 5 milioane de lei, vor fi demarate în această primăvară, urmînd ca pînă la sfîrșitul anului primele rezultate să fie deja vizibile.

Parcuri irigate la Slobozia
Cel mai ambițios dintre proiectele Primăriei Slobozia are o valoare de 1,3 milioane de lei noi și își propune să schimbe definitiv imaginea Parcului Tineretului. «Este o abordare... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2010, 14:32 (19530 vizualizări - 1 comentariu)

RETROSPECTIVĂ

O elevă de clasa a IX-a apare într-un filmuleț porno pe internet

Scandal sexual la Liceul de Chimie

O elevă de clasa a IX-a apare într-un filmuleț porno pe internet

Mai multe fotografii ale unei adolescente în ipostaze sexy au apărut pe internet și pe site-urile cu conținut pornografic. Adolescenta, o elevă în clasa a IX-a a unui liceu slobozean, pozează în adevărate ipostaze compromițătoare. Existența unui «scurt-metraj» pornografic cu aceeași protagonistă a pus pe jar procurorii. În tot acest timp, autoritățile școlare încearcă o mușamalizare a penibilei situații. Faptele neortodoxe ale fetei sînt considerate de unii drept o abatere gravă de la conduita școlară, iar de alții drept un gest nevinovat, inocent, specific vîrstei...

Sex oral în timpul liber
Filmulețele porno, cu eleve de doar 14-15 ani, fac furori pe internet... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2010, 05:48 (34416 vizualizări - 4 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Anonimii care fac diferența între viață și moarte

Anonimii care fac diferența între viață și moarte

Serviciul de Ambulanță al Spitalului Județean Slobozia împlinește anul acesta 15 ani. Funcționează în formula actuală din 1995 și are 174 de angajați. A fost complet reutilat cu tehnică de intervenție medicală în urmă cu cîțiva ani și deține, în acest moment, 35 de ambulanțe în funcțiune care asigură o medie de 2000 de solicitări lunar.
Dincolo de date și cifre însă, Serviciul de Ambulață din Slobozia ascunde oameni și povești incredibile. Pe o parte dintre ele le-am descoperit împreună cu cei care lucrează aici. Altele, cele mai multe, rămîn anonime. Un anonimat de care medicii, asistenții și șoferii care lucrează aici sînt mîndri. Pentru că salvarea vieților noastre reprezintă cea mai mare... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2010, 14:52 (14756 vizualizări - 11 comentarii)

Taguri: Slobozia Salvare

28 Iun 2026
225 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Protopopiatul Slobozia: «Hai să dăm mână cu mână!»

Protopopiatul Slobozia: «Hai să dăm mână cu mână!»

În contextul «Anului omagial al unității de credință și de neam» și «Anului comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918», Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița cu Program Normal «Pinocchio ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:15
(7024 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni acționează permanent pentru siguranța cetățenilor

Pentru siguranța cetățenilor, aproape 400 de polițiști au acționat în perioada 19-21 ianuarie a.c., pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale din cadrul Ministerului ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:05
(5118 vizualizări - 0 comentarii)


Cod Galben de ninsori în județul Ialomița

Cod Galben de ninsori în județul Ialomița

Meteorologii Administrației Naționale de Meteorologie au emis o avertizare Cod Galben de ninsori pentru județul Ialomița. Atenționarea meteo intră în vigoare pe data de 22 ianuarie 2018, la ora 05,00, și ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2018, 16:38
(5873 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărean arestat pentru infracțiuni comise pe teritoriul Ungariei

Polițiștii de Investigații Criminale au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvârșirea de infracțiuni contra persoanei, fapte comise în Ungaria. La data de 18 ianuarie a.c., polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2018, 17:20
(8299 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Adâncata

Miercuri, 17 ianuarie 2018, în jurul orei 13,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Adâncata s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2018, 18:05
(6554 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 40 mii de lei, 5 permise de conducere reținute

Pentru siguranța cetățenilor, peste 200 de polițiști au acționat pe parcursul zilei de miercuri, 16 ianuarie 2018, pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2018, 17:10
(9989 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Accident rutier din cauza condițiilor meteo

Vremea dă bătăi de cap autorităților din Ialomița. În această dimineață, pe șoseaua care leagă orașele Țăndărei și Hârșova, a fost produs un accident rutier, din cauza unui copac smuls de vânt și dărâmat ...[citește_toată_știrea]

18 Ianuarie 2018, 10:30
(4484 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Adâncata și Cocora

Incendii la Adâncata și Cocora

A fost suficientă amplasarea necorespunzătoare a unor materiale combustibile față de o sobă cu acumulare de căldură și casa unui cetățean din comuna Adâncata a fost cuprinsă de flăcări. Acestea s-au extins ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2018, 13:40
(6041 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii decembrie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6476 de șomeri, din care 1344 șomeri indemnizați, respectiv 5132 șomeri ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2018, 11:35
(6464 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție «Portret Eminescu»

Peste 90 de portrete ale poetului Mihai Eminescu , realizate de artiști ilustratori din 92 de țări, sunt expuse in holul Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» cu ocazia «Zilei Culturii Naționale». Lucrările ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2018, 12:40
(6247 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 110000 de lei, 24 permise reținute

În ultimele 48 de ore polițiștii ialomițeni au acționat, pe raza județului, pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Au fost organizate 15 acțiuni și s-a intervenit ...[citește_toată_știrea]

14 Ianuarie 2018, 20:30
(7239 vizualizări - 0 comentarii)


Încadrări din sursă externă la IPJ Ialomița

S-a dat startul reîncadrărilor de personal și angajărilor din sursă externă, în vederea completării deficitului de personal existent la nivelul Poliției Române. Inspectoratului de Poliție al Județului ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2018, 19:05
(7955 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Lucrări de întreținere la rețeaua de energie electrică și de distribuție a gazelor naturale

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2018, 18:10
(9358 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, două victime

Pe raza județului Ialomița s-au produs în cursul zilei de joi, 11 ianuarie 2018, două accidente rutiere, soldate cu rănirea a două persoane. Primul eveniment rutier s-a produs în jurul orei 20,00, când ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2018, 16:10
(4848 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se opresc gazele!

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2018, 20:05
(5304 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Depunere de cereri pentru motorina subvenționată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează potențialii beneficiari că, până la data de 31 ianuarie 2018 inclusiv, se depun Cererile de plată a ajutorului pentru cantitățile de motorină ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2018, 19:50
(6396 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Coșereni

Miercuri, 10 ianuarie 2018, în apropiere de localitatea Coșereni s-a produs un accident de circulație în urma căruia o persoană a fost rănită. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2018, 19:45
(6696 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: 150 locuri de muncă în Spania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin Serviciul de Ocupare EURES oferă 150 locuri de muncă vacante pentru muncă sezonieră, la recoltat și ambalat fructe, în regiunea Lleida-Spania ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2018, 19:05
(5509 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni

Pentru siguranța cetățenilor, aproape 200 de polițiști au acționat, în perioada 10/11 ianuarie, pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale din cadrul Ministerului ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2018, 18:20
(4435 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune integrată a polițiștilor ialomițeni

Polițiștii acționează permanent pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice. Pentru siguranța cetățenilor, peste 100 de polițiști au acționat ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2018, 17:15
(4719 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: S-au reluat plățile pentru subvenții

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că începând de luni, 8 ianuarie 2018, s-a reluat plata regulară aferentă Campaniei 2017, fiind autorizați la plată 16148 fermieri, cu suma totală ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2018, 16:10
(6685 vizualizări - 0 comentarii)


A fost devansat calendarul de admitere la școlile de Poliție

În luna ianuarie 2018, se desfășoară concursul de admitere la școlile de Poliție Câmpina și Cluj-Napoca. Calendarul de admitere a fost devansat. Astfel, activitățile încep pe 10 ianuarie a.c. și durează ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2018, 14:20
(7999 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente într-o singură zi!

Vineri, 5 ianuarie 2018, pe raza județului Ialomița s-au produs 4 accidente de circulație, în urma cărora șase persoane au fost rănite ușor. Victimele, cu vârste cuprinse între 20 și 86 de ani, au fost ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2018, 13:45
(5790 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni

Polițiștii acționează permanent pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice. Pentru siguranța cetățenilor, peste 90 de polițiști au acționat, ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2018, 16:05
(4712 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Analize detaliate pentru depistarea pesticidelor din alimente

În ultimele 3 luni ale anului 2017, laboratorul DSVSA Ialomița a efectuat analize privind determinarea de pesticide din produse de origine nonanimală (fructe și legume cu conținut ridicat de apă, citrice ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2018, 12:20
(8531 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Bilanțul minivacanței de Revelion

În perioada 30 decembrie 2017-2 ianuarie 2018, aproape 250 de polițiști au acționat zilnic, pe raza județului Ialomița, pentru asigurarea climatului de ordine și siguranță publică. Structurile de Poliție ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2018, 11:10
(6713 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru 24 de ore, după ce a tras cu arma în incinta Restaurantului «Central»

Focuri de armă în incinta Restaurantului «Central» din Slobozia. Un tânăr de 29 de ani a fost rănit cu un cuțit de un tânăr de 30 de ani, membru al unui clan de țigani din Țăndărei. După ce și-a înjunghiat ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2018, 21:18
(9269 vizualizări - 10 comentarii)


Patru subofițeri, repartizați la ISU Ialomița

Patru subofițeri, repartizați la ISU Ialomița

Școala de Subofițeri Pompieri și Protecție Civilă Boldești a încheiat stagiul de pregătire a promoției 2017 și a trimis în țară forțe proaspete de muncă pentru inspectoratele județene pentru situatii de ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 14:05
(5868 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: A intrat cu camionul în gard

Polițiștii Secției Rurale Grivița s-au sesizat din oficiu cu privire la faptul că pe raza comunei Cocora s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale. Din verificările efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 11:25
(6331 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cocora accident


Articole pirotehnice, confiscate de polițiștii ialomițeni

Poliția Română desfășoară acțiunea națională «Foc de Artificii», pentru verificarea legalității operațiunilor cu articole pirotehnice desfășurate de persoanele fizice și juridice. Polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 11:10
(4774 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...