Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

Slobozia, în căutarea recordurilor

Slobozia, în căutarea recordurilor

• peste un milion de metri cubi de apă, pierdere pe rețea
• 125 de metri cubi, media consumului zilnic pentru o persoană
• 900 de avarii de rețea și canalizare
• puțin peste 8 kilometri de drumuri, din totalul de 82 km, modernizate într-un an
• peste 900 mii de lei, costul anual aferent iluminatului public


Un milion de metri cubi de apă, pierdere pe rețea
Apa slobozenilor nu este potabilă. Apa rămîne menajeră, iar Urban SA, operatorul care furnizează apa menajeră și serviciile de canalizare ale orașului, deține contractul de concesiune pentru aceste servicii din anul 1998, contractul fiind valabil pînă în anul 2014. De la darea în folosință a sistemului de distribuție a apei subterane, proiect realizat cu și din «bunăvoința» primarului Gabi Ionașcu, autoritățile se zbat pentru identificarea unei soluții de potabilizare a apei. Scandalul cu privire la calitatea apei din sursă subterană s-a consumat și încă se mai consumă. Zeci de seturi de analize au confirmat că apa din sursa... [citește_tot_articolul]

7 Ianuarie 2011, 17:36 (20033 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Slobozia record

EVENIMENT

În Ialomița Boboteaza a vestit un an bogat

Zeci de mii de credincioși au serbat Botezul Domnului

click pe poză

Joi, 6 ianuarie, zeci de mii de credincioși ialomițeni s-au strîns în jurul bisericilor pentru a cinsti Botezul Domnului în apele Iordanului. Oficialii Episcopiei Sloboziei și Călărașilor au marcat evenimentul la Călărași, locație unde Preasfințitul Vincențiu a aruncat, potrivit tradiției, crucea în apele Borcei. Sărbătoarea a mai fost marcată oficial și la Fetești, unde de cîțiva ani autoritățile locale participă alături de creștini la Botezul cailor.

Boboteaza la români
Reamintim că Aghiazma Mare se face la Bobotează, în amintirea Botezării Domnului de către Ioan în Iordan. Ea se săvîrșește atît în ajunul Bobotezei, cînd se sfințește apa cu care preoții botează apoi... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2011, 14:18 (9476 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Aikido la Slobozia?

Aikido la Slobozia?

Răspunsul este da! La sfîrșitul anului 2010, pe 28 decembrie, Clubul Sportiv Olimpia din Slobozia a fost gazda unui maestru aikido venit tocmai din Italia. Evenimentul a fost posibil grație invitației făcute de președintelui clubului local, Mihail Dinu, și s-a bucurat de întreaga atenție a micilor judoca slobozeni.

Aikido la 0 grade celsius
Francesco Caminiti practică aikido de 20 de ani și are echivalentul centurii negre în karateka tradițional. Este căsătorit cu o ialomițeancă și nu se află pentru prima dată în Slobozia. Este însă prima dată cînd ajunge în vechea sala de sport a stadionului municipal, acolo unde judoca Clubului Olimpia își desfășoară antrenamentele... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2011, 13:18 (15226 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Previziuni astrale pentru 2011

Previziuni astrale pentru 2011

de astrologul Nina BECIU

Berbec (21.03-22.04)-Cu Jupiter intervenind în mod constant în viața Berbecului, 2011 se anunță a fi un an agitat și neliniștit, un an al jocurilor sociale și al legăturilor interumane intense. Berbecul trebuie să arate că stăpînește pe deplin rolul principal, întelegînd și supunîndu-se în același timp priorităților celorlalți.
Pe plan personal, conjuctura lui Venus adaugă multe controverse și neliniști sufletești, dar și clarificare, adevăr, viziune și luciditate în viitorul apropiat. Pentru mobilitatea și bunul mers al relațiilor, conjucturile astrelor cer compromisuri. Sub impulsurile a două alte planete, Jupiter și Saturn, 2011 va fi un an aprofundării relației... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2011, 05:42 (9007 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Managementul Sănătății se dictează politic

Spitalele ialomițene trec în grija primăriilor și consiliilor județene

Managementul Sănătății se dictează politic

Potrivit unei noi prevederi legislative, spitalele ialomițene trec în subordinea administrațiilor publice locale. Strategiile de descentralizare sanitară lipsesc însă cu desăvîrșire. Rapid, își fac loc speculațiile privind viitorii managerii de unități medicale. Din perspectiva financiară, situația este îngrijorăroate, politic vorbind, orizontul zîmbește promițător doctorilor de partid...

Aceeași Mărie cu alți bani de portofel
Transferul managementului spitalicesc în cîrca autorităților locale sau județene face parte din controversata reformă sanitară mai mult discutată la televizor decît pusă-n practică. O dată pronunțată pentru trecerea propriu-zisă a unităților sanitare... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2011, 14:23 (17238 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

20000 de activiști de partid pentru electoralele din 2012

Politichia locală se pregătește de alegeri

20000 de activiști de partid pentru electoralele din 2012

Cu sau fără criză, partidele politice locale au intrat în febra pregătirilor pentru alegerile locale din 2012. Deși nu par să fi înțeles mare lucru din cei 20 de ani de pluripartitism trecuți pînă acum, politicienii locali au învățat că alegerile nu se cîștigă în lunile de campanie electorală dinaintea votului, ci în anii care le preced. Pentru că vrînd-nevrînd, alegerile locale din 2012 ne privesc direct, Independent a decis să monitorizeze pentru dumneavoastră prestația celor trei partide politice de pe eșicherul politic local. Ne propunem deci, în cei doi ani și jumătate care ne mai rămîn pînă la alegeri, să-i aducem în fața dumneavoastră pe reprezentanții partidelor din toate cele 66 de unități... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2011, 05:52 (13712 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Orașele de mucava ale Ialomiței

Orașele de mucava ale Ialomiței

În așteptarea unei Strategii județene de dezvoltare pentru următoarele trei cincinale, Ialomița se confruntă cu probleme grave precum sărăcia populației, depopularea și declinul economic. În ciuda acestor semnale negative, județul continuă să se mîndrească cu 7 orașe. Cum patru dintre acestea au fost moștenite de pe vremea cînd guvernanții de azi erau doar simpli activiști în PCR, nu vom insista prea mult asupra lor. Vom încerca însă să identificăm la cele trei orașe nou-nouțe ale județului elementele ce le legitimează drept orașe...

Picioarele de lut ale orașelor ialomițene
Ialomița înregistrează un declin constant al populației active. Ponderea populației sub 15 ani... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2011, 14:22 (22350 vizualizări - 7 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Agenția Județeană pentru Prestații Sociale execută silit sugarii

În Ialomița, statul se întrece pe sine!

Agenția Județeană pentru Prestații Sociale execută silit sugarii

Sînt nenumărate cazurile în care funcționarii statului calcă în picioare legile pe care sînt obligați să le aplice. În Ialomița însă, practicile administrative au reușit să atingă un nou record negativ. Angajații Agenției Județene pentru Prestații Sociale Ialomița au executat silit un sugar de 1 an și opt luni pentru că instituția a acordat eronat o indemnizație de creștere și îngrijire a copilului mai mare decît cea cuvenită. Excesul de zel al funcționarilor a lăsat, practic, mama copilului fără niciun venit timp de 2 luni. Iar toate aceste abuzuri s-au petrecut fără ca familia să primească măcar o înștiințare privitoare la decizia de recuperare a debitului.

Statul a dat cu lingura și a luat cu sacul... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2011, 06:14 (16879 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Prefectul Teculescu face porturi pe Dunăre

De dragul guvernării Boc

Prefectul Teculescu face porturi pe Dunăre

Ca să nu mai cînte plozii rromilor din cartierul Vlașca al Feteștilor «Portul de piatră s-a dărîmat», prefectul Teculescă promite județului dezvoltare regională pe apă. Promisiunea este urmarea firească a unei directive guvernamentale a cabinetului Boc care a promis prefecților silitori o nominalizare în Cartea Albă a absorbției fondurilor comunitare. Socoteala din birourile Prefecturii nu se potrivește însă deloc cu cea din dulcele tîrg al Feteștilor, unde administrația locală susține că portul nu este decît o fată morgană numai bună de folosit pe post de drapel electoral în 2012.

Dormi liniștit, Teculescu visează pentru tine
Ca să nu fim, Doamne Ferește!, înțeleși... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2011, 14:41 (14702 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

«Digul nimănui»

Vinovații fără vină

«Digul nimănui»

Inundațiile din 2005 au fost uitate. La fel și cele din 2006. Acum avem inundații noi. Nimic nu s-a schimbat. Aceiași saci de nisip, aceleași promisiuni, aceeași panică și oameni îngroziți de furia apelor. Iar pentru ca tabloul să fie identic, vinovatul pentru producerea dezastrelor este același: ploaia! Încă din anul 2007, primul an de după inundațiile de anvergură din județul nostru, «Independent» avertiza într-un material amplu, în fapt o radiografie a digurilor ialomițene, asupra unui aspect mai mult decît înfiorător: «Digurile vor ceda la o primă inundație». Și au cedat. În 2010. Declarațiile puse pe tapet la acel moment aparțineau specialiștilor în domeniu, însă informația a rămas la fel... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2011, 05:42 (18728 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

10 milioane de lei pentru patinoarul de la Amara

10 milioane de lei pentru patinoarul de la Amara

Implicarea autorităților locale din Amara în lobby-ul pentru descentralizarea administrației locale nu este întîmplătoare. În ultimii 2 ani, autoritățile din Amara au realizat proiecte care vor permite accesarea a 10 milioane de euro pentru asfaltarea drumurilor din oraș, reamenajarea peisagistică a stațiunii și realizarea unei surse de apă subterană.

Moraru, favoritul Elenei Udrea
Accesarea fondurilor care să permită investiții de anvergură pentru comunitate nu reprezintă însă punctul forte al primarului Victor Moraru. Ultima performanță a sa este seducerea ministrului Udrea cu un program integrat de reabilitare a intrării în stațiunea Amara. Neschimbat de 30 de ani... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2011, 10:28 (40291 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Pășunatul, INTERZIS în Ialomița!

Administrațiile locale au decretat

Pășunatul, INTERZIS în Ialomița!

În Ialomița administrațiile locale continuă să aplice legea după ureche. Urechea e a consilierilor locali, iar vocea pe care aceștia o ascultă, cea a primarului, este mai convingătoare decît legile și reglementările în vigoare. În cazul ordinului 210 (pentru modificarea și completarea Strategiei privind organizarea activității de îmbunătățire si exploatare a pajiștilor la nivel național), 12 dintre consiliile locale ale județului Ialomița au decis că «pohta» administrației locale este mai presus decît legea și au refuzat concesionarea acestor terenuri. În consecință, la acest moment, Prefectura Ialomița a acționat în contencios administrativ aceste autorități, iar procesele sînt în curs. Mai interesantă... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2011, 09:14 (21348 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Un lider pentru Slobozia administrativă

Cînd copiii se joacă de-a oamenii mari!

Un lider pentru Slobozia administrativă

Rubrica dedicată elevilor ialomițeni care au performante școlare și extrașcolare demne de lauda și atenția comunității continua. După cum explicam inițial, căutăm să aducem în atenția publicului, elevi care excelează în domenii greu de stăpînit sau dețin performanțe la care mulți dintre noi nici măcar nu visează. După debutul strălucit al elevei Andreea Băcanu, eseistă la numai 11 ani, vă prezentăm astăzi încă un elev care merită nu doar efortul unei mediatizări mai largi, ci și admirația sinceră a comunității pe care a ales să o reprezinte. Liviu este elev în clasa a X-a la Liceul de Artă din Slobozia și, spre deosebire de adolescenții din jurul său, este pasionat de administrație. O pasiune... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2010, 14:12 (19820 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Ialomița, o groapă de gunoi de 4453 de kilometri pătrați

În mediul rural nu există servicii de salubritate

Ialomița, o groapă de gunoi de 4453 de kilometri pătrați

În 16 iulie 2009, Ialomița raporta cu mîndrie respectarea obligațiilor privind închiderea rampelor de gunoi, obligație asumată prin contract cu Coana Europa. La aproape un an distanță, aceleași autorități admit că s-au grăbit cu raportările și că situația este mai gravă decît s-ar fi așteptat: «Ialomița riscă să devină o groapă de gunoi uriașă» a declarat săptămîna trecută subprefectul Gigi Petre, în cadrul ultimei întîlniri a Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița. Iar situația din teren confirmă sută la sută această stare de fapt. Și chiar mai rău decît atît!

Serviciile de salubritate din mediul rural nu sînt funcționale
La aproape un an de la închiderea... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2010, 06:32 (15508 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: gunoi Ialomița

Click aici

RETROSPECTIVĂ

«Afaceri» cu aghiazmă, cafea și icoane la Catedrala din Urziceni

Scandal între sutane

«Afaceri» cu aghiazmă, cafea și icoane la Catedrala din Urziceni

Zilele trecute, redacția noastră a fost destinația unui mail semnat de un grup de enoriași din municipiul Urziceni. Scrisoarea electronică dezvăluie amănunte cel puțin strigătoare la cer, legate de activitatea preotului Bogdan Stancu în ograda lăcașului de cult. Catedrala din Urziceni este zguduită din temelii și, dacă doar o parte dintre acuzațiile enoriașilor sînt reale, aproape că nici Duhul Sfînt și Iisus abia Înviat nu se mai simt bine în propria casă...

Scump, dom’le, scump, la Slobozia aghiazma-i gratis
La Urziceni, viața bisericească bate filmul. Credincioșii semnatari ai petiției aduc acuzații total neortodoxe preotului paroh al Catedralei din localitate.
... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2010, 15:02 (17203 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Pacienții Spitalului Județean cotizează la ecograful doctorului Chiciu

Afaceri prospere cu bolnavi

Pacienții Spitalului Județean cotizează la ecograful doctorului Chiciu

O nouă acuzație a unui pacient revoltat aruncă în aer falsele bune practici medicale ale doctorilor Spitalului Județean de Urgență Slobozia. De această dată, acuzațiile vizează un medic specialist grijuliu peste măsură cu veniturile proprii. Practica nu este singulară, ci, mai degrabă, prea bine cunoscută pacienților, însă povestea de față depășește nivelul minimal de bun simț al actelor medicale.

Bani din suferința bolnavilor. Fără chitanță!
Sănătatea ialomițeană, un domeniu complex, plin de scandaluri mediatice, de malpraxisuri grosolane și cazuri răsunătoare de deficiențe medicale, revine în actualitate cu o situație ce demonstrează, încă o dată, ilegalitățile ce... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2010, 06:22 (23414 vizualizări - 9 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Primăria Slobozia investește în «loisir»

1,5 milioane de lei pentru copiii din oraș

Primăria Slobozia investește în «loisir»

După miliarde de lei cheltuite fără rezultate notabile și cîteva reușite timide, Primăria Slobozia reușește să onoreze promisiunile făcute acum 20 de ani: începînd cu 2010, copiii copiilor din anii ’90 vor avea cinci locuri de joacă și un parc complet irigat, noutate absolută la nivelul municipalității. Investițiile, în valoare de peste 5 milioane de lei, vor fi demarate în această primăvară, urmînd ca pînă la sfîrșitul anului primele rezultate să fie deja vizibile.

Parcuri irigate la Slobozia
Cel mai ambițios dintre proiectele Primăriei Slobozia are o valoare de 1,3 milioane de lei noi și își propune să schimbe definitiv imaginea Parcului Tineretului. «Este o abordare... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2010, 14:32 (19530 vizualizări - 1 comentariu)

RETROSPECTIVĂ

O elevă de clasa a IX-a apare într-un filmuleț porno pe internet

Scandal sexual la Liceul de Chimie

O elevă de clasa a IX-a apare într-un filmuleț porno pe internet

Mai multe fotografii ale unei adolescente în ipostaze sexy au apărut pe internet și pe site-urile cu conținut pornografic. Adolescenta, o elevă în clasa a IX-a a unui liceu slobozean, pozează în adevărate ipostaze compromițătoare. Existența unui «scurt-metraj» pornografic cu aceeași protagonistă a pus pe jar procurorii. În tot acest timp, autoritățile școlare încearcă o mușamalizare a penibilei situații. Faptele neortodoxe ale fetei sînt considerate de unii drept o abatere gravă de la conduita școlară, iar de alții drept un gest nevinovat, inocent, specific vîrstei...

Sex oral în timpul liber
Filmulețele porno, cu eleve de doar 14-15 ani, fac furori pe internet... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2010, 05:48 (34413 vizualizări - 4 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Anonimii care fac diferența între viață și moarte

Anonimii care fac diferența între viață și moarte

Serviciul de Ambulanță al Spitalului Județean Slobozia împlinește anul acesta 15 ani. Funcționează în formula actuală din 1995 și are 174 de angajați. A fost complet reutilat cu tehnică de intervenție medicală în urmă cu cîțiva ani și deține, în acest moment, 35 de ambulanțe în funcțiune care asigură o medie de 2000 de solicitări lunar.
Dincolo de date și cifre însă, Serviciul de Ambulață din Slobozia ascunde oameni și povești incredibile. Pe o parte dintre ele le-am descoperit împreună cu cei care lucrează aici. Altele, cele mai multe, rămîn anonime. Un anonimat de care medicii, asistenții și șoferii care lucrează aici sînt mîndri. Pentru că salvarea vieților noastre reprezintă cea mai mare... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2010, 14:52 (14755 vizualizări - 11 comentarii)

Taguri: Slobozia Salvare

RETROSPECTIVĂ

Slobozia vrea cu de-a sila teritoriile localităților limitrofe

În plină expansiune administrativă

Slobozia vrea cu de-a sila teritoriile localităților limitrofe

La jumătatea săptămînii trecute, Prefectura făcea public rezultatul unei întîlniri între autoritățile locale din Slobozia și cele din zonele limitrofe pentru «clarificarea limitelor teritoriale administrative». Informația, de-a dreptul neverosimilă în anul de grație 2010, ascunde un șir de războaie administrative purtate pentru adjudecarea unor suprafețe de aproape 2000 de hectare, precum pentru taxele și impozitele derivate.
Iar în spatele tuturor acestor aspecte, susțin surse autorizate din administrația locală, se ascund afaceri de sute de mii de euro pentru care autoritățile sînt capabile să sacrifice cei două-trei sute de proprietari de teren cu titluri de proprietate deja eliberate..... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2010, 06:03 (8441 vizualizări - 1 comentariu)

Sâmbătă 27 Iun 2026
274 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Țăndărei: Minori prinși la furat de porumb cu căruța

Țăndărei: Minori prinși la furat de porumb cu căruța

Jandarmii din cadrul Grupei de intervenție Țăndărei au surprins joi, 1 septembrie a.c., în jurul orei 21,00, doi tineri care se deplasau pe șosea cu o căruță plină cu știuleți de porumb. S-a procedat la ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2016, 16:15
(3940 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

angajăm contabil
Relații la telefon 0729/167.927

30 August 2016, 19:15


AJFP Ialomița: Plăți electronice la Trezorerie

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii cu privire la fasptul că, din data de 29 august 2016, la nivelul județului a devenit operațional serviciul de electronic de ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 18:25
(5252 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

angajăm
-asistentă medicală generalistă
(normă întreagă, seriozitate,
experiență)
-femeie de serviciu
(pentru cabinet medical,
program 1 oră/zi)
Detalii la tel. 0726/714.716,
între orele 17,00-18,00

30 August 2016, 18:15


IPJ Ialomița: Documentele solicitate, la un click distanță

Pentru a scuti timpul și a reduce din stresul provocat de statul la cozi sau orele bune de așteptare în fața ghișeelor, reprezentanții Inspectoratului General al Poliției Române precizează faptul că cetățenii ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 17:40
(5816 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A lovit un pieton și a fugit de la locul accidentului

Un bărbat de 40 de ani din București a fost reținut pentru 24 de ore, pe bază de ordonanță, după ce, pe data de 26 august 2016, acesta a provocat un accident rutier. Șoferul a lovit cu mașina un pieton ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 16:50
(5149 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Șoferi cu dosare penale

Potrivit unui comunicat de presă al IPJ Ialomița, în urma acțiunilor întreprinse de polițiștii ialomițeni pentru prevenirea accidentelor rutiere, oamenii legii au sancționat 11 conducători auto. Cinci dintre ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 15:20
(4710 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: «Porți Deschise» la Jandarmerie

Joi, 1 septembrie 2016, cu ocazia împlinirii a 123 de ani de la înființarea Jandarmeriei Rurale, Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița organizează o serie de evenimente prin care să marcheze această ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 14:45
(5358 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlnire cu contribuabilii

Miercuri, 7 septembrie 2016, reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice organizează, la sediul instituției, o întîlnire cu contribuabilii din județ, cu scopul de la le explica acestora ...[citește_toată_știrea]

30 August 2016, 13:25
(5207 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii iulie 2016, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7232 șomeri, din care 895 șomeri indemnizați, respectiv 6337 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

23 August 2016, 20:40
(3614 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiune preventivă, desfășurată de polițiști

Efective de polițiști din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au demarat, începînd cu data de vineri, 19 august a.c., o amplă campanie de prevenire a furturilor din autoturisme. Acțiunea oamenilor legii ...[citește_toată_știrea]

23 August 2016, 20:10
(4482 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Urmăriți internațional în Germania, prinși la Bărbulești

Doi tineri, de 25 și 26 de ani, din comuna Bărbulești, au fost prezentați Parchetului de pe lîngă Curtea de Apel București pentru a fi extrădați în Germania. Aceștia au fost descoperiți pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

23 August 2016, 16:25
(5388 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Adolescentă, dispărută de la domiciliu

Fetești: Adolescentă, dispărută de la domiciliu

Polițiștii din Ialomița caută o adolescentă de 14 ani, domiciliată în Fetești, care, la data de 18 august 2016, a dispărut fără urmă. Fata se numește Andreea Valentina Oaie, are ca semn particular o deformare ...[citește_toată_știrea]

23 August 2016, 13:10
(5130 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița informează faptul că, la data de 19 august 2016, la nivelul județului există disponibile 441 de locuri de muncă. Cele mai multe dintre acestea ...[citește_toată_știrea]

19 August 2016, 20:05
(6720 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se lansează «Ghidul bibliotecilor din Ialomița»

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia anunță lansarea «Ghidului bibliotecilor din Ialomița». Documentul a fost creat pentru a oferi o imagine de ansamblu cu privire la activitatea celor ...[citește_toată_știrea]

19 August 2016, 18:45
(4535 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Bătrînă, înșelată prin telefon

O bătrînă de 69 de ani, din Grivița, a rămas fără 1500 de lei după ce a fost înșelată la telefon. Femeia a declarat la Poliție faptul că o persoană necunoscută a contactat-o, precizîndu-i faptul că este ...[citește_toată_știrea]

18 August 2016, 20:20
(6075 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: S-a dat startul campaniei de finanțare a investițiilor în procesarea produselor agricole

Într-un comunicat de presă remis publicității, Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale anunță startul campaniei de finanțare a proiectelor privind investițiile în procesarea produselor agricole și ...[citește_toată_știrea]

18 August 2016, 19:25
(7985 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținut pentru furt calificat

Un tînăr de 19 ani, din Fetești, a fost reținut pentru 24 de ore după ce a spart mai multe mașini parcate pe raza municipiului. El a intrat în vizorul polițiștilor în urma reclamațiilor făcute de proprietarii ...[citește_toată_știrea]

18 August 2016, 19:10
(6021 vizualizări - 0 comentarii)


pierdere

Pierdut carnet de comercializare pe numele Grigore Ionel, str. Lalelei, nr. 15, com. Roșiori, jud. Ialomița, cu seriile de la IL8263041 la IL8263080. Se declară nul.

17 August 2016, 17:10


Poliția Rutieră Ialomița: 23 de permise reținute, amenzi de peste 77000 lei

La sfîrșit de săptămînă, în perioada 5-7 august a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

9 August 2016, 12:20
(5522 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți la volan

Șase bărbați, cu vîrste cuprinse între 26 și 62 de ani, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși consumaseră anterior băuturi alcoolice. Șoferii ...[citește_toată_știrea]

9 August 2016, 12:05
(4615 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor în cluburi și baruri

La sfîrșitul de săptămînă precedent, Poliția Română a organizat o acțiune, la nivel național, în cluburi  și baruri, pentru prevenirea și combaterea activităților infracționale. Polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

9 August 2016, 11:10
(6479 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Bătrînă, ucisă de virusul West Nile

O femeie de 79 de ani, din Urziceni, a murit la Spitalul «Matei Balș», după ce s-a descoperit că a fost infestată cu virusul West Nile. Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița susțin este ...[citește_toată_știrea]

4 August 2016, 21:35
(7364 vizualizări - 0 comentarii)


La un pas de moarte în Lacul Amara

Medicii Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, au intervenit duminică, 30 iulie 2016, pentru a acorda primul ajutor unui bărbat care era să își găsească sfîrșitul în apele Lacului Amara. Din primele ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2016, 20:40
(6917 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Amara înecat


Slobozia: Pacient cu viermi, transportat la spital

Întîmplare șocantă petrecută la Unitatea Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Un pacient, în vîrstă de 80 de ani, adus pentru consultații, în noaptea de 25/26 iulie 2016, a fost găsit ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2016, 14:50
(5549 vizualizări - 1 comentariu)


DN21A: S-a răsturnat cu mașina

Marți, 26 iulie 2016, în jurul orei 15,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN21A s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 18:45
(4366 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Băuți și fără permis, la volan

Un bărbat, de 64 de ani, din București, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe drumurile publice deși consumase anterior băuturi alcoolice. Șoferul a fost testat alcoolscop ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 17:35
(4349 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă prin intermediul Rețelei EURES în Germania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita dispune, prin intermediul Rețelei EURES, de 34 de posturi pentru lucrătorii calificați în domeniul hotelier-gastronomic (ospătar-22 de posturi ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 16:10
(4983 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Construcțiile și amenajările neautorizate privind securitatea la incendiu, termen limită pentru intrarea în legalitate-31.12.2016

Potrivit prevederilor art. 30 alin (4^1) din Legea nr. 307 privind apărarea împotriva incendiilor, cu modificările și completările ulterioare, pentru construcțiile și amenajările care se supun avizării ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 15:20
(6165 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «Să plantăm și să îngrijim o floare!»

Din anul 2005 și pînă în prezent, Protopopiatul Urziceni a desfășurat neîntrerupt diverse activități instructiv-educative și recreative pentru copiii din comunitate prin intermediul Biroului de Asistență ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2016, 14:25
(5318 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...