Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

În Ialomița, furturile din buzunare au scăzut cu 83,3%

Criza, aliata lu’ Ștefu

În Ialomița, furturile din buzunare au scăzut cu 83,3%

După multe săptămîni în care veștile panicarde au invadat mass-media, sîntem în măsură să vă oferim și o veste bună. Inspectoratul de Poliție Ialomița a raportat o scădere cu puțin peste 83% a furturilor din buzunare. Cînd, cum și mai ales de ce, puteți citi mai jos în interpretarea unică a publicației Independent.

Statistici liniștitoare
După ani lungi în care poliția ialomițeană a raportat escaladarea alarmantă a criminalității în județ, s-a petrecut minunea. Săptămîna trecută, în cadrul unei conferințe de presă, IPJ Ialomița a raportat scăderi impresionante la toți indicatorii criminalității județene. Astfel, în primele 6 luni ale anului în curs au scăzut cu 73,3... [citește_tot_articolul]

8 Ianuarie 2011, 14:11 (15651 vizualizări - 5 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Slobozia, în căutarea recordurilor

Slobozia, în căutarea recordurilor

• peste un milion de metri cubi de apă, pierdere pe rețea
• 125 de metri cubi, media consumului zilnic pentru o persoană
• 900 de avarii de rețea și canalizare
• puțin peste 8 kilometri de drumuri, din totalul de 82 km, modernizate într-un an
• peste 900 mii de lei, costul anual aferent iluminatului public


Un milion de metri cubi de apă, pierdere pe rețea
Apa slobozenilor nu este potabilă. Apa rămîne menajeră, iar Urban SA, operatorul care furnizează apa menajeră și serviciile de canalizare ale orașului, deține contractul de concesiune pentru aceste servicii din anul 1998, contractul fiind valabil pînă în anul 2014. De la darea în folosință a sistemului de distribuție a apei subterane, proiect realizat cu și din «bunăvoința» primarului Gabi Ionașcu, autoritățile se zbat pentru identificarea unei soluții de potabilizare a apei. Scandalul cu privire la calitatea apei din sursă subterană s-a consumat și încă se mai consumă. Zeci de seturi de analize au confirmat că apa din sursa... [citește_tot_articolul]

7 Ianuarie 2011, 17:36 (20033 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Slobozia record

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița Boboteaza a vestit un an bogat

Zeci de mii de credincioși au serbat Botezul Domnului

click pe poză

Joi, 6 ianuarie, zeci de mii de credincioși ialomițeni s-au strîns în jurul bisericilor pentru a cinsti Botezul Domnului în apele Iordanului. Oficialii Episcopiei Sloboziei și Călărașilor au marcat evenimentul la Călărași, locație unde Preasfințitul Vincențiu a aruncat, potrivit tradiției, crucea în apele Borcei. Sărbătoarea a mai fost marcată oficial și la Fetești, unde de cîțiva ani autoritățile locale participă alături de creștini la Botezul cailor.

Boboteaza la români
Reamintim că Aghiazma Mare se face la Bobotează, în amintirea Botezării Domnului de către Ioan în Iordan. Ea se săvîrșește atît în ajunul Bobotezei, cînd se sfințește apa cu care preoții botează apoi... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2011, 14:18 (9476 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Aikido la Slobozia?

Aikido la Slobozia?

Răspunsul este da! La sfîrșitul anului 2010, pe 28 decembrie, Clubul Sportiv Olimpia din Slobozia a fost gazda unui maestru aikido venit tocmai din Italia. Evenimentul a fost posibil grație invitației făcute de președintelui clubului local, Mihail Dinu, și s-a bucurat de întreaga atenție a micilor judoca slobozeni.

Aikido la 0 grade celsius
Francesco Caminiti practică aikido de 20 de ani și are echivalentul centurii negre în karateka tradițional. Este căsătorit cu o ialomițeancă și nu se află pentru prima dată în Slobozia. Este însă prima dată cînd ajunge în vechea sala de sport a stadionului municipal, acolo unde judoca Clubului Olimpia își desfășoară antrenamentele... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2011, 13:18 (15226 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Previziuni astrale pentru 2011

Previziuni astrale pentru 2011

de astrologul Nina BECIU

Berbec (21.03-22.04)-Cu Jupiter intervenind în mod constant în viața Berbecului, 2011 se anunță a fi un an agitat și neliniștit, un an al jocurilor sociale și al legăturilor interumane intense. Berbecul trebuie să arate că stăpînește pe deplin rolul principal, întelegînd și supunîndu-se în același timp priorităților celorlalți.
Pe plan personal, conjuctura lui Venus adaugă multe controverse și neliniști sufletești, dar și clarificare, adevăr, viziune și luciditate în viitorul apropiat. Pentru mobilitatea și bunul mers al relațiilor, conjucturile astrelor cer compromisuri. Sub impulsurile a două alte planete, Jupiter și Saturn, 2011 va fi un an aprofundării relației... [citește_tot_articolul]

6 Ianuarie 2011, 05:42 (9007 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Managementul Sănătății se dictează politic

Spitalele ialomițene trec în grija primăriilor și consiliilor județene

Managementul Sănătății se dictează politic

Potrivit unei noi prevederi legislative, spitalele ialomițene trec în subordinea administrațiilor publice locale. Strategiile de descentralizare sanitară lipsesc însă cu desăvîrșire. Rapid, își fac loc speculațiile privind viitorii managerii de unități medicale. Din perspectiva financiară, situația este îngrijorăroate, politic vorbind, orizontul zîmbește promițător doctorilor de partid...

Aceeași Mărie cu alți bani de portofel
Transferul managementului spitalicesc în cîrca autorităților locale sau județene face parte din controversata reformă sanitară mai mult discutată la televizor decît pusă-n practică. O dată pronunțată pentru trecerea propriu-zisă a unităților sanitare... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2011, 14:23 (17238 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

20000 de activiști de partid pentru electoralele din 2012

Politichia locală se pregătește de alegeri

20000 de activiști de partid pentru electoralele din 2012

Cu sau fără criză, partidele politice locale au intrat în febra pregătirilor pentru alegerile locale din 2012. Deși nu par să fi înțeles mare lucru din cei 20 de ani de pluripartitism trecuți pînă acum, politicienii locali au învățat că alegerile nu se cîștigă în lunile de campanie electorală dinaintea votului, ci în anii care le preced. Pentru că vrînd-nevrînd, alegerile locale din 2012 ne privesc direct, Independent a decis să monitorizeze pentru dumneavoastră prestația celor trei partide politice de pe eșicherul politic local. Ne propunem deci, în cei doi ani și jumătate care ne mai rămîn pînă la alegeri, să-i aducem în fața dumneavoastră pe reprezentanții partidelor din toate cele 66 de unități... [citește_tot_articolul]

5 Ianuarie 2011, 05:52 (13712 vizualizări - 2 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Orașele de mucava ale Ialomiței

Orașele de mucava ale Ialomiței

În așteptarea unei Strategii județene de dezvoltare pentru următoarele trei cincinale, Ialomița se confruntă cu probleme grave precum sărăcia populației, depopularea și declinul economic. În ciuda acestor semnale negative, județul continuă să se mîndrească cu 7 orașe. Cum patru dintre acestea au fost moștenite de pe vremea cînd guvernanții de azi erau doar simpli activiști în PCR, nu vom insista prea mult asupra lor. Vom încerca însă să identificăm la cele trei orașe nou-nouțe ale județului elementele ce le legitimează drept orașe...

Picioarele de lut ale orașelor ialomițene
Ialomița înregistrează un declin constant al populației active. Ponderea populației sub 15 ani... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2011, 14:22 (22351 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Agenția Județeană pentru Prestații Sociale execută silit sugarii

În Ialomița, statul se întrece pe sine!

Agenția Județeană pentru Prestații Sociale execută silit sugarii

Sînt nenumărate cazurile în care funcționarii statului calcă în picioare legile pe care sînt obligați să le aplice. În Ialomița însă, practicile administrative au reușit să atingă un nou record negativ. Angajații Agenției Județene pentru Prestații Sociale Ialomița au executat silit un sugar de 1 an și opt luni pentru că instituția a acordat eronat o indemnizație de creștere și îngrijire a copilului mai mare decît cea cuvenită. Excesul de zel al funcționarilor a lăsat, practic, mama copilului fără niciun venit timp de 2 luni. Iar toate aceste abuzuri s-au petrecut fără ca familia să primească măcar o înștiințare privitoare la decizia de recuperare a debitului.

Statul a dat cu lingura și a luat cu sacul... [citește_tot_articolul]

4 Ianuarie 2011, 06:14 (16879 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Prefectul Teculescu face porturi pe Dunăre

De dragul guvernării Boc

Prefectul Teculescu face porturi pe Dunăre

Ca să nu mai cînte plozii rromilor din cartierul Vlașca al Feteștilor «Portul de piatră s-a dărîmat», prefectul Teculescă promite județului dezvoltare regională pe apă. Promisiunea este urmarea firească a unei directive guvernamentale a cabinetului Boc care a promis prefecților silitori o nominalizare în Cartea Albă a absorbției fondurilor comunitare. Socoteala din birourile Prefecturii nu se potrivește însă deloc cu cea din dulcele tîrg al Feteștilor, unde administrația locală susține că portul nu este decît o fată morgană numai bună de folosit pe post de drapel electoral în 2012.

Dormi liniștit, Teculescu visează pentru tine
Ca să nu fim, Doamne Ferește!, înțeleși... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2011, 14:41 (14702 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

«Digul nimănui»

Vinovații fără vină

«Digul nimănui»

Inundațiile din 2005 au fost uitate. La fel și cele din 2006. Acum avem inundații noi. Nimic nu s-a schimbat. Aceiași saci de nisip, aceleași promisiuni, aceeași panică și oameni îngroziți de furia apelor. Iar pentru ca tabloul să fie identic, vinovatul pentru producerea dezastrelor este același: ploaia! Încă din anul 2007, primul an de după inundațiile de anvergură din județul nostru, «Independent» avertiza într-un material amplu, în fapt o radiografie a digurilor ialomițene, asupra unui aspect mai mult decît înfiorător: «Digurile vor ceda la o primă inundație». Și au cedat. În 2010. Declarațiile puse pe tapet la acel moment aparțineau specialiștilor în domeniu, însă informația a rămas la fel... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2011, 05:42 (18747 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

10 milioane de lei pentru patinoarul de la Amara

10 milioane de lei pentru patinoarul de la Amara

Implicarea autorităților locale din Amara în lobby-ul pentru descentralizarea administrației locale nu este întîmplătoare. În ultimii 2 ani, autoritățile din Amara au realizat proiecte care vor permite accesarea a 10 milioane de euro pentru asfaltarea drumurilor din oraș, reamenajarea peisagistică a stațiunii și realizarea unei surse de apă subterană.

Moraru, favoritul Elenei Udrea
Accesarea fondurilor care să permită investiții de anvergură pentru comunitate nu reprezintă însă punctul forte al primarului Victor Moraru. Ultima performanță a sa este seducerea ministrului Udrea cu un program integrat de reabilitare a intrării în stațiunea Amara. Neschimbat de 30 de ani... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2011, 10:28 (40291 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Pășunatul, INTERZIS în Ialomița!

Administrațiile locale au decretat

Pășunatul, INTERZIS în Ialomița!

În Ialomița administrațiile locale continuă să aplice legea după ureche. Urechea e a consilierilor locali, iar vocea pe care aceștia o ascultă, cea a primarului, este mai convingătoare decît legile și reglementările în vigoare. În cazul ordinului 210 (pentru modificarea și completarea Strategiei privind organizarea activității de îmbunătățire si exploatare a pajiștilor la nivel național), 12 dintre consiliile locale ale județului Ialomița au decis că «pohta» administrației locale este mai presus decît legea și au refuzat concesionarea acestor terenuri. În consecință, la acest moment, Prefectura Ialomița a acționat în contencios administrativ aceste autorități, iar procesele sînt în curs. Mai interesantă... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2011, 09:14 (21348 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Un lider pentru Slobozia administrativă

Cînd copiii se joacă de-a oamenii mari!

Un lider pentru Slobozia administrativă

Rubrica dedicată elevilor ialomițeni care au performante școlare și extrașcolare demne de lauda și atenția comunității continua. După cum explicam inițial, căutăm să aducem în atenția publicului, elevi care excelează în domenii greu de stăpînit sau dețin performanțe la care mulți dintre noi nici măcar nu visează. După debutul strălucit al elevei Andreea Băcanu, eseistă la numai 11 ani, vă prezentăm astăzi încă un elev care merită nu doar efortul unei mediatizări mai largi, ci și admirația sinceră a comunității pe care a ales să o reprezinte. Liviu este elev în clasa a X-a la Liceul de Artă din Slobozia și, spre deosebire de adolescenții din jurul său, este pasionat de administrație. O pasiune... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2010, 14:12 (19822 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Ialomița, o groapă de gunoi de 4453 de kilometri pătrați

În mediul rural nu există servicii de salubritate

Ialomița, o groapă de gunoi de 4453 de kilometri pătrați

În 16 iulie 2009, Ialomița raporta cu mîndrie respectarea obligațiilor privind închiderea rampelor de gunoi, obligație asumată prin contract cu Coana Europa. La aproape un an distanță, aceleași autorități admit că s-au grăbit cu raportările și că situația este mai gravă decît s-ar fi așteptat: «Ialomița riscă să devină o groapă de gunoi uriașă» a declarat săptămîna trecută subprefectul Gigi Petre, în cadrul ultimei întîlniri a Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița. Iar situația din teren confirmă sută la sută această stare de fapt. Și chiar mai rău decît atît!

Serviciile de salubritate din mediul rural nu sînt funcționale
La aproape un an de la închiderea... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2010, 06:32 (15508 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: gunoi Ialomița

Click aici

RETROSPECTIVĂ

«Afaceri» cu aghiazmă, cafea și icoane la Catedrala din Urziceni

Scandal între sutane

«Afaceri» cu aghiazmă, cafea și icoane la Catedrala din Urziceni

Zilele trecute, redacția noastră a fost destinația unui mail semnat de un grup de enoriași din municipiul Urziceni. Scrisoarea electronică dezvăluie amănunte cel puțin strigătoare la cer, legate de activitatea preotului Bogdan Stancu în ograda lăcașului de cult. Catedrala din Urziceni este zguduită din temelii și, dacă doar o parte dintre acuzațiile enoriașilor sînt reale, aproape că nici Duhul Sfînt și Iisus abia Înviat nu se mai simt bine în propria casă...

Scump, dom’le, scump, la Slobozia aghiazma-i gratis
La Urziceni, viața bisericească bate filmul. Credincioșii semnatari ai petiției aduc acuzații total neortodoxe preotului paroh al Catedralei din localitate.
... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2010, 15:02 (17203 vizualizări - 1 comentariu)

RETROSPECTIVĂ

Pacienții Spitalului Județean cotizează la ecograful doctorului Chiciu

Afaceri prospere cu bolnavi

Pacienții Spitalului Județean cotizează la ecograful doctorului Chiciu

O nouă acuzație a unui pacient revoltat aruncă în aer falsele bune practici medicale ale doctorilor Spitalului Județean de Urgență Slobozia. De această dată, acuzațiile vizează un medic specialist grijuliu peste măsură cu veniturile proprii. Practica nu este singulară, ci, mai degrabă, prea bine cunoscută pacienților, însă povestea de față depășește nivelul minimal de bun simț al actelor medicale.

Bani din suferința bolnavilor. Fără chitanță!
Sănătatea ialomițeană, un domeniu complex, plin de scandaluri mediatice, de malpraxisuri grosolane și cazuri răsunătoare de deficiențe medicale, revine în actualitate cu o situație ce demonstrează, încă o dată, ilegalitățile ce... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2010, 06:22 (23416 vizualizări - 9 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Primăria Slobozia investește în «loisir»

1,5 milioane de lei pentru copiii din oraș

Primăria Slobozia investește în «loisir»

După miliarde de lei cheltuite fără rezultate notabile și cîteva reușite timide, Primăria Slobozia reușește să onoreze promisiunile făcute acum 20 de ani: începînd cu 2010, copiii copiilor din anii ’90 vor avea cinci locuri de joacă și un parc complet irigat, noutate absolută la nivelul municipalității. Investițiile, în valoare de peste 5 milioane de lei, vor fi demarate în această primăvară, urmînd ca pînă la sfîrșitul anului primele rezultate să fie deja vizibile.

Parcuri irigate la Slobozia
Cel mai ambițios dintre proiectele Primăriei Slobozia are o valoare de 1,3 milioane de lei noi și își propune să schimbe definitiv imaginea Parcului Tineretului. «Este o abordare... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2010, 14:32 (19530 vizualizări - 1 comentariu)

RETROSPECTIVĂ

O elevă de clasa a IX-a apare într-un filmuleț porno pe internet

Scandal sexual la Liceul de Chimie

O elevă de clasa a IX-a apare într-un filmuleț porno pe internet

Mai multe fotografii ale unei adolescente în ipostaze sexy au apărut pe internet și pe site-urile cu conținut pornografic. Adolescenta, o elevă în clasa a IX-a a unui liceu slobozean, pozează în adevărate ipostaze compromițătoare. Existența unui «scurt-metraj» pornografic cu aceeași protagonistă a pus pe jar procurorii. În tot acest timp, autoritățile școlare încearcă o mușamalizare a penibilei situații. Faptele neortodoxe ale fetei sînt considerate de unii drept o abatere gravă de la conduita școlară, iar de alții drept un gest nevinovat, inocent, specific vîrstei...

Sex oral în timpul liber
Filmulețele porno, cu eleve de doar 14-15 ani, fac furori pe internet... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2010, 05:48 (34416 vizualizări - 4 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Anonimii care fac diferența între viață și moarte

Anonimii care fac diferența între viață și moarte

Serviciul de Ambulanță al Spitalului Județean Slobozia împlinește anul acesta 15 ani. Funcționează în formula actuală din 1995 și are 174 de angajați. A fost complet reutilat cu tehnică de intervenție medicală în urmă cu cîțiva ani și deține, în acest moment, 35 de ambulanțe în funcțiune care asigură o medie de 2000 de solicitări lunar.
Dincolo de date și cifre însă, Serviciul de Ambulață din Slobozia ascunde oameni și povești incredibile. Pe o parte dintre ele le-am descoperit împreună cu cei care lucrează aici. Altele, cele mai multe, rămîn anonime. Un anonimat de care medicii, asistenții și șoferii care lucrează aici sînt mîndri. Pentru că salvarea vieților noastre reprezintă cea mai mare... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2010, 14:52 (14755 vizualizări - 11 comentarii)

Taguri: Slobozia Salvare

28 Iun 2026
275 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Platonești: «Țepar» prin metoda «Accidentul», depistat de polițiști

Oamenii legii din comuna ialomițeană Platonești au depistat vineri, 30 octombrie a.c., un tînăr de 17 ani care avea asupra sa 8000 de euro și alți 90200 de lei. Sumele de bani ar fi provenit, susțin polițiștii ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2015, 13:05
(5707 vizualizări - 0 comentarii)


5 zile de sărbătoare la Slobozia

5 zile de sărbătoare la Slobozia

Cu ocazia sărbătorii Sfinților «Mihail și Gavriil», Episcopia Sloboziei și Călărașilor va organiza o serie de manifestări religioase. Timp de 5 zile, credincioșii din Slobozia vor putea participa la procesiuni ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2015, 12:05
(5290 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tranzacții «la negru» cu materiale de construcții

Ialomița: Tranzacții «la negru» cu materiale de construcții

Administratorul unei societăți comerciale din Ialomița a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, fiind acuzat de evaziune fiscală. Din datele anchetatorilor reiese ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2015, 09:25
(5456 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor în zona Urziceni

60 de polițiști din cadrul Poliției Municipiului Urziceni și a Secțiilor de Poliție Rurală arondate au organizat miercuri, 28 octombrie 2015, începînd cu orele 16,00,  o acțiune amplă pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2015, 17:25
(3169 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Ialomița: Infracțiuni la regimul rutier

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului doi bărbați, de 18, respectiv 56 de ani, care conduceau autovehicule pe drumurile publice fără a respecta prevederile legale în vigoare. Astfel, cei ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2015, 15:40
(4836 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Reținut pentru furt din curțile unor consăteni

Un bărbat din Jilavele este cercetat de polițiști pentru comiterea infracțiunilor de furt și tentativă la furt calificat. Astfel, marți, 27 septembrie a.c., polițiștii au reținut pe bază de ordonanță de ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2015, 12:30
(5608 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente rutiere, 4 răniți

Sîmbătă, 24 octombrie a.c., în jurul orei 19,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2A, în localitatea Malu, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2015, 16:05
(5109 vizualizări - 0 comentarii)


Accident de circulație în Ialomița.Trafic blocat între Căzănești și Urziceni!

Traficul rutier pe DN2A, între Căzănești și Urziceni, este blocat la această oră din cauza unui accident rutier. Biroul de Presă al IPJ Ialomița informează că în urma evenimentului trei persoane au fost ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2015, 22:45
(10392 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: «Groapa lui Stoica» face victime

Slobozia: «Groapa lui Stoica» face victime

Vineri, 23 octombrie 2015, în jurul orei 10,40, unui muncitor care se afla în groapa din fața Palatului Administrativ din Slobozia i s-a făcut rău și a căzut din picioare, solicitînd ajutor. Bărbatul, în ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2015, 20:25
(3777 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiștii de Proximitate pledează pentru prevenție

Polițiștii de Proximitate și cei Rutieri au venit în întîmpinarea elevilor claselor a III-a și a IV-a ai Școlii Gimnaziale «Sf. Andrei» Slobozia pentru organizarea unei activități preventiv-informative ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2015, 19:45
(5909 vizualizări - 0 comentarii)


OJFIR Ialomița: Fondurile europene pentru modernizarea activităților neagricole se apropie de plafonul maxim alocat

Ca urmare a interesului crescut pentru investițiile în crearea și dezvoltarea de activități neagricole din mediul rural, Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale nunță că valoarea totală nerambursabilă ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2015, 18:50
(6381 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Spațiu Privat Virtual-SPV

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că Agenția Națională de Administrare Fiscală a pus la dispoziția persoanelor fizice o platformă on-line Spațiu Privat Virtual-SPV ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2015, 17:20
(3707 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița are 6 autospeciale noi

6 autoturisme Volkswagen Polo au fost repartizate polițiștilor ialomițeni,  pentru a fi folosite în misiunile rutiere, desfășurate pentru siguranța participanților la trafic. La nivelul Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2015, 16:25
(7744 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Polițiștii Serviciului de Ordine Publică au acționat pe raza comunei Giurgeni pentru prevenirea și combaterea comerțului ilegal cu pește, produse și subproduse din pește. Pe parcursul derulării activităților ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2015, 14:45
(4155 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au oprit pentru control, pe D102H, un autoturism condus de un bărbat, de 45 de ani, din comuna Cocora. Întrucît conducătorul auto emana halenă alcoolică, polițiștii i-au solicitat acestuia ...[citește_toată_știrea]

23 Octombrie 2015, 13:25
(4002 vizualizări - 0 comentarii)


Meciul Unirii Slobozia cu CSM Ploiești se joacă pe 5 noiembrie!

Federația Română de Handbal a decis, în cele din urmă, să schimbe data confruntării dintre CSM Unirea Slobozia și CSM Ploiești, joc ce era programat să desfășoare sîmbătă, 24 octombrie 2015. Reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2015, 17:40
(3493 vizualizări - 0 comentarii)


Crimă în Pădurea Groasa. A omorît un copil pentru că plîngea!

Un caz șocant petrecut în Pădurea Groasa din zona Urziceni iese la iveală o dată cu arestarea preventivă a unui inculpat. Bărbatul este principalul suspect în cazul morții unui copil de un 1 an și 9 luni ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2015, 20:00
(11456 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Persoane cercetate pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni efectuează cercetări față de un număr de șase persoane care se fac vinovate de comiterea infracțiunii de «furt calificat». Potrivit informațiilor, unii dintre hoți au sustras cereale ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2015, 19:45
(4346 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Anchetați de procurori pentru infracțiuni economice

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus măsura arestării preventive față de inculpații Ion Boraciu, Vasile Boboc și Anghel Opincaru, aceștia fiind urmăriți penal pentru comiterea ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2015, 19:30
(6389 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni au descins în 12 locații din Ialomița, Giurgiu și București

Acțiune de amploare a polițiștilor ialomițeni. Oamenii legii efectuează 12 percheziții domiciliare pe raza județelor Ialomița și Giurgiu, precum și a municipiului București. Vizate sînt 7 persoane care ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2015, 12:15
(6325 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru evaziune fiscală!

Potrivit unui comunicat de presă, «procurori din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul VOINEA VASILE, sub ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2015, 22:15
(6210 vizualizări - 3 comentarii)


Accident între Urziceni și Movilița. Un bărbat a decedat!

Un tînăr în vîrstă de 27 de ani a decedat noaptea trecută, după ce autoturismul pe care îl conducea a intrat în coliziune cu un autobuz, pe DN2, între localitățile Urziceni și Movilița. Un echipaj de descarcerare ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2015, 15:10
(8600 vizualizări - 1 comentariu)


Caravana «Filme pentru liceeni», la Slobozia

Caravana «Filme pentru liceeni» pornește prin țară și face primul popas în orașul Slobozia, în perioada 21-22 octombrie 2015, cu două filme în premieră. Evenimentele vor avea loc la Casa de Cultură Municipală ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2015, 14:20
(3717 vizualizări - 0 comentarii)


Comerț ilicit la Tîrgul de Toamnă Fetești

Jandarmii din cadrul dispozitivului de asigurare a măsurilor de ordine publică la Tîrgul de Toamnă Fetești s-au sesizat despre faptul că la două tarabe  din incinta Tîrgului se comercializează mai ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2015, 13:15
(8427 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 13 octombrie-«Ziua Informării Preventive»

Marți, 13 octombrie 2015, s-a sărbătorit «Ziua Informării Preventive». Acest eveniment a fost marcat, la nivelul județului Ialomița, de activități de informare și educare preventivă a populației, pe care ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2015, 12:50
(3404 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare pentru cîini și pisici

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de cîini și pisici că în perioada octombrie 2015-februarie 2016 se desfașoară campania de vaccinare ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2015, 11:15
(6179 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Microbuz școlar, implicat într-un accident rutier

Un microbuz școlar în care se aflau 17 copii a fost implicat luni, 12 octombrie a.c., la primele ore ale dimineții, într-un accident rutier. Două fetițe de 8 și, respectiv, 10 ani au fost transportate la ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2015, 15:25
(8730 vizualizări - 1 comentariu)


anunț angajare

Selectăm în vederea angajării
șoferi cu carnet C+E
pentru TIR-uri frigorifice pe Comunitate
Interviurile în Medgidia,
marți, 13 octombrie2015,
la Hotel Luxor, str. Republicii 77,
de la orele 8,00 la 14,00
Se oferă condiții excelente
Obligatoriu documentația valabilă
și fără antecedente penale și rutiere
CV și informații la [email protected]
telefon 0740/295.418

9 Octombrie 2015, 19:45


Perieți: Bărbat mort după ce a fost lovit de o mașină. Poliția încearcă să afle identitatea pietonului!

Polițiștii fac verificări pentru identificarea unui pieton care și-a pierdut viața într-un accident de circulație. Astfel, Poliția a fost sesizată miercuri, 7 octombrie a.c., în jurul orei 21,00, cu privire ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2015, 16:35
(6351 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Perieți accident


Slobozia: Țigări de contrabandă, confiscate de polițiști

Slobozia: Țigări de contrabandă, confiscate de polițiști

Polițiști din cadrul Serviciului Ordine Publică au oprit pentru control, miercuri, 7 octombrie 2015, un autoturism condus de un ialomițean de 42 de ani. Autoturismul se deplasa pe bulevardul Matei Basarab ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2015, 15:05
(4635 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...