Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Apa din fântânile ialomițene TREBUIE să fie potabilă!»

Prefectul de Ialomița, Mădălin Teculescu

«Apa din fîntînile ialomițene TREBUIE să fie potabilă!»

La jumătatea săptămînii precedente, miercuri, 8 decembrie, s-a desfășurat ședința Colegiului Prefectural Ialomița. Potrivit comunicatului remis publicității, plenul Colegiului a decis ca problemele prioritate ale județului să rămînă pe agenda de zi a instituției și în anul 2011. Dintre acestea, cea mai importantă este problema asigurării apei potabile la nivelul tuturor comunităților locale.

Apa noastră cea de toate autoritățile
Deși ședința de miercuri a Colegiului Prefectural Ialomița a fost una comună, problemele supuse atenției plenului confirmă intențiile instituției de a se concentra și în 2011 asupra problemelor stringente ale județului Ialomita. Principala problemă... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2010, 06:24 (14104 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«A fost control abuziv la brutăria din Țăndărei!»

Acuzat de evaziune, consilierul local Marian Balea contraatacă

«A fost control abuziv la brutăria din Țăndărei!»

La jumătatea lunii precedente, respectiv în data de 12 noiembrie 2010, o echipă mixtă de control, formată din comisari ai Gărzii Financiare, polițiști ai Serviciului de Investigare a Fraudelor, medici ai Direcției Sanitar-Veterinare și reprezentanți ai Inspectoratului Teritorial de Muncă au descins într-un control de rutină la brutăria consilierului local din Țăndărei, Marian Balea. Rezultatul? Scandal și tămbălău de a răsunat întreg Țăndăreiul la cinci dimineața...

Balea se consideră hărțuit de organe
«Pe 12 noiembrie, la ora 5 dimineața, m-a sunat de la unitate că a venit nu știu cine în control. M-am dus acolo. Erau de la mai multe instituții, Gardă Financiară, D... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2010, 14:32 (37792 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Caii de la Fierbinți, aproape salvați

Drăgoi, învins în instanță

Caii de la Fierbinți, aproape salvați

La începutul săptămînii precedente, Tribunalul Ialomița a decis să respingă recursul intentat de multimilionarul Cristian Dorin Drăgoi pentru recuperarea cailor abandonați la Fierbinți. Poliția Animalelor susține că cei 32 de cai de rasă nu vor mai reveni niciodată în grajdurile «milionarului fără inimă».

Drăgoi a pierdut prima rundă
Luni, 7 decembrie, Tribunalul Ialomița a respins ca nefondat recursul intentat de Cristian Dorin Drăgoi, milionarul acuzat că «a sechestrat timp cîteva luni 32 de cai de rasă fără mîncare și apă în grajdurile fostului CAP de la Fierbinți». Sentința Tribunalului a fost făcută publică de către Emilian Prodan, reprezentantul Poliției Animalelor... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2010, 06:14 (12763 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița nu mai are bani pentru iluminatul nocturn

Administrațiile locale, la un pas de insolvență?!

Ialomița nu mai are bani pentru iluminatul nocturn

Problema iluminatului pe timp de noapte a localităților ialomițene este una recurentă. Ea pare să se fi acutizat însă în această perioadă de criză financiară pe care o traversează administrația locală. În aceste condiții, circa 20 de localități din județul Ialomița sînt la un pas de a renunța la iluminatul public pe timp de noapte din cauza debitelor mari acumulate către ENEL. Situația a atras atenția instituției Prefectului Ialomița, care a cerut edililor locali explicații pentru această stare de fapt.

ENEL amenință cu debranșarea
Fie că vorbim despre orașe, fie că este vorba despre cătune administrative, edilii locali au mari probleme în plata datoriilor curente pentru... [citește_tot_articolul]

12 Decembrie 2010, 13:04 (13740 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul Pocora îl atacă la baionetă pe ministrul Muncii: «Domnule ministru, ceea ce se întâmplă este o crimă!»

Deputatul Pocora îl atacă la baionetă pe ministrul Muncii: «Domnule ministru, ceea ce se întîmplă este o crimă!»

Decizia ministrului Muncii Ioan Botiș de a supune dezbaterii în Parlament înainte de finele acestui an proiectul de lege ce vizează modificarea modalității de acordare a indemnizațiilor pentru mame a suscitat reacții violente. Unul dintr contestatarii vehemenți ai acestei propuneri este deputatul PNL de Ialomița, Cristina Pocora. Într-un comnuniat remis redacției noastre, domnia sa a catalogat intențiile ministrului Botiș drept «crimă publică» și făcut apel la moralitatea ministrului «pentru a stopa nașterea forțată a copiilor înainte de 1 ianuarie 2011».
«Domnule ministru, ceea ce se întîmplă este o crimă! O crimă împotriva acestor mame și acestor copii! Iar dumneavoastră, alături de colegii de partid și de coaliție, sînteți unul dintre călăi! Chiar nu aveți niciun dram de conștiință? Pentru că, probabil știți, deoarece și dumneavoastră sînteți părinte, o astfel de intervenție este una cu risc crescut. Care poate avea consecințe grave asupra mamei sau a copilului, pe termen scurt sau lung. Cine va fi vinovatul moral dacă în numele unor economii nesemnificative la bugetul de stat mai multe suflete vor fi mutilate pe viață? Dacă pe vremea lui Ceaușescu am avut o generație întreagă numită „decreței“, astăzi cum ar trebui să se numească copiii născuți forțat înainte de 1 ianuarie 2011 din disperarea părinților de a nu li se amputa banii, și așa insuficienți, pe care îi vor primi pentru creșterea copilului? Vă las pe dumneavoastră să găsiți un nume, sînt convinsă că cinismul de care dați dovadă vă va fi o sursă importantă de inspirație. Dar dacă președintele dumneavoastră Traian Băsescu a găsit de cuviință să ridiculizeze public ceea ce e mai sfînt pe lumea asta, mamele, atunci, domnule Botiș, la ce ne putem aștepta din partea dumneavoastră?... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2010, 11:28 (13513 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stavăr își devorează propriul staff

Decapitări la Inspectoratul Școlar Ialomița

Stavăr își devorează propriul staff

Să nu credeți că «ocaua lui Stavăr» se aplică doar în afara Inspectoratului Școlar Ialomița. Nu mai tîrziu de săptămîna trecută, Ilie Stavăr a dovedit încă o dată că unica regulă după care se ghidează managementul instituției este «nicio regulă» și a decapitat doi din cei 11 inspectori școlari ale căror contracte au expirat la sfîrșitul lunii noiembrie. Decizia nu are, evident, vreo justificare și reconfirmă campania de epurări politice declanșată anul trecut prin schimbările la nivelul directorilor de școli din județ.

Catedra de «Matematică» și «Învățămîntul primar», «reîmprospătate»
La începutul lunii decembrie 2010, mandatele a 11 inspectori școlari au expirat. Un... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2010, 14:45 (63564 vizualizări - 38 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Hyundai Auto România aduce noul model ix20 pe piața locală

Hyundai Auto România aduce noul model ix20 pe piața locală

Rețeaua de distribuție Hyundai Auto România pune la dispoziția clienților săi cel mai recent model al gamei europene-noul ix20. MPV-ul de clasă B oferă calitate, stil și confort de excepție și vine în întîmpinarea așteptărilor publicului cu pachetul revoluționar «5 Year Triple Care», ce include cinci ani de garanție transmisibilă și fără limită de kilometri, cinci ani de asistență rutieră și cinci ani de verificări tehnice gratuite.
Proiectat și dezvoltat la centrul de cercetare-dezvoltare Hyundai din Rüsselsheim, Germania, ix20 este al doilea model european care adoptă noua linie de design Hyundai «sculptură fluidă». Acest concept reunește trei calități esențiale... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2010, 13:59 (12977 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Molestarea, vătămarea corporală și privarea de libertate» ale unui copil, aspecte neînsemnate pentru anchetatori

Un dosar care TREBUIE să ajungă în instanță!

«Molestarea, vătămarea corporală și privarea de libertate» ale unui copil, aspecte neînsemnate pentru anchetatori

Povestea revoltătoare a Andreei Scînteie a fost făcută publică încă din anul 2008, cînd a avut loc incidentul. Independent a relatat atunci evenimentele, explicînd atît contextul, cît și culisele acestui caz de «molestare, vătămare corporală și privare de libertate» a unui copil de numai 12 ani. La 2 ani de la nenorocire însă, revenim asupra evenimentelor cu noi amănunte... Asta întrucît, potrivit declarațiilor părinților copilului, Parchetul local refuză și acum, în fața zecilor de evidențe prezentate, să trimită în instanță «partea reclamată», o oarecare doamnă Adriana Gheorghe, în prezent angajat al UniCredit Slobozia.

Un copil nenorocit pe viață
Gestul reprobabil... [citește_tot_articolul]

10 Decembrie 2010, 08:50 (51708 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie de moral

Handbal, Spartac București-CSM Unirea Slobozia 20-42 (13-21)

Victorie de moral

Unirea Slobozia a depășit miercuri, 8 decembrie, de o manieră categorică pe Spartac București. Așa cum de altfel ne așteptam, în meciul contînd pentru etapa a XII-a din campionatul eșalonului secund de handbal feminin nu s-a pus niciun moment problema învingătoarei. «Am rulat întreg lotul de jucătoare și toate fetele și-au trecut numele pe lista marcatoarelor. Am jucat dezinvolt, am reușit cîteva aeriene, per total un succes care a picat bine din punct de vedere al moralului echipei» ne-a declarat profesorul Marian Simion. Cu 10 goluri înscrise, Denisa Păduraru a fost cea mai bună marcatoare pentru CSM Unirea. Cu această victorie, echipa noastră se apropie la un punct de ocupanta locului secund... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2010, 17:01 (11895 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectura acuză Tribunalul Ialomița de «inconsecvență»

Pentru unii mumă, pentru alții ciumă

Prefectura acuză Tribunalul Ialomița de «inconsecvență»

Un comunicat remis de Instituția Prefectului reclamă «inconsecvența» Tribunalului Ialomița în judecarea legalității hotărîrilor de consiliu prin care s-a aprobat majorarea salariilor angajaților cu 10 la sută. Reamintim că această decizie a fost votată la nivelul a patru administrații din județul Ialomița, preocupate de contracararea măsurii Guvernului Boc de reducere a salariilor bugetarilor cu 25 de procente.

Sentințele Tribunalului se bat cap în cap
Potrivit comunicatului remis de Instituția Prefectului, hotărîrea Consiliului Local Slobozia prin care s-au acordat suplimente salariale funcționarilor de conducere și de execuție, în baza art. 11 din Anexa III a Legii... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2010, 16:51 (14132 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Administrația locală aplică legea după ureche

Ministerul Administrației și Internelor a confirmat disfuncționalitățile legislative din Ialomița

Administrația locală aplică legea după ureche

De 20 de ani administrația locală este prizoniera acelorași disfuncționalități și nereguli legislative. Conform principiului «Las’ că merge și așa!», legislația din domeniul administrativ este aplicată deficitar, interpretată greșit și, în cele mai fericite cazuri, ignorată. De la dispozițiile emise de primari pînă la hotărîrile de consiliu adoptate și de la activitatea secretarilor primăriilor și pînă la actele contabile emise, totul scîrțîie și trebuie corectat. N-o spunem noi, ci reprezentanții Ministerului Administrației și Internelor, prezenți în Ialomița timp de 10 zile pentru a verifica «modul în care autoritățile publice locale realizează atribuțiile delegate de stat».

De la vlădică pînă la opincă... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2010, 10:13 (16713 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozenii pot scăpa de plata penalităților la întreținere în timp ce Urban riscă FALIMENTUL

Slobozenii pot scăpa de plata penalităților la întreținere în timp ce Urban riscă FALIMENTUL

• Legea 175 din 16 iulie 2010, privind scutirea de la plata penalităților la întreținere ale proprietarilor și chiriașilor dă serioase bătăi de cap directorului SC Urban SA Slobozia, Valentin Cilibeanu declarîndu-ne în exclusivitate că instituția pe care o conduce riscă FALIMENTUL

Slobozenii pot depune cereri de scutire de penalități pîna în luna iulie a anului viitor, prevederile Legii 175 aplicîndu-se doar pentru persoanele care nu au un venit mai mare de 1000 de lei. La mijlocul lunii iulie a fost aprobată în Parlament Legea 175, act normativ prin care se modifică Legea 230/2007 referitoare la înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari.
Practic, scopul legii în cauză, publicată în Monitorul Oficial nr. 502 din 20 iulie 2010, este scutirea de la plata penalităților de la întreținere a proprietarilor și chiriașilor. «Proprietarii care își achită integral cotele de contribuție la cheltuielile asociațiilor de proprietari în termen de 12 luni... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2010, 14:02 (17252 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandalul de la Colegiul Național «Mihai Viteazul», nesancționat. Elevii de la «Mihai Eminescu», eliminați pentru 3 zile

Ocaua lui Stavăr

Scandalul de la Colegiul Național «Mihai Viteazul», nesancționat. Elevii de la «Mihai Eminescu», eliminați pentru 3 zile

În luna noiembrie a anului în curs, Independent prezenta în oglindă două scandaluri publice în care au fost implicați profesori ai Colegiului Național «Mihai Viteazul» acuzați de molestarea unor elevi, dar și elevi ai Grupului Școlar «Mihai Eminescu», acuzați de tulburarea liniștii publice în cadrul unei ore de curs. La 3 săptămîni de la evenimente și după zeci de comentarii pe site-ul publicației noastre, revenim asupra acestor incidente pentru a urmări finalitatea măsurilor promise atunci. Mai precis, lipsa de finalitate!

Școala ialomițeană în vremea lui Ilie Vodă
Elevi molestați la CNMV, profesor agresat la «Mihai Eminescu» și, mai nou, adolescenți de clasa a VII... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2010, 05:22 (99911 vizualizări - 74 comentarii)

Click aici

SPORT

Unirea, campioană de toamnă

Fotbal, Liga III, Unirea Slobozia-CS Tunari 4-1

Unirea, campioană de toamnă

Suporterii slobozeni au privit cu rezerve un eventual succes în meciul din ultima etapă a turului disputat vineri, 3 decembrie. Înfrîngerea din meciul cu Rapid II (0-3) brăzdase suficiente tensiuni în rîndul trupei lui Prepeliță pentru a da peste cap planurile de victorie. Pe lîngă asta, adversara CS Tunari este o echipă greu de supus, ea reușind pe parcursul turului să încurce pe Callatis Mangalia (1-1) și să piardă greu la Călărași (2-3). Nici uniriștilor nu le-a fost ușor, oaspeții izbutind să înghețe tabela jumătate de oră. A fost nevoie de urcarea în atac a fundașului Emil Cristian pentru ca defensiva ilfoveană să cedeze în premieră (’34). Unirea a continuat dominarea și în repriza secundă... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2010, 17:57 (11098 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Am revenit pe podium

Handbal, Unirea Slobozia-Activ Ploiești 31-24 (15-9)

Am revenit pe podium

Activ Ploiești a pus probleme în acest sezon tuturor candidatelor la promovare (mai puțin celor de la CSM Ploiești, dar e de înțeles). Așa că elevele lui Marian Simion nu au privit partida de sîmbătă, 4 decembrie, ca pe una ușoară. Unirea a condus pe toată durata întîlnirii, dar emoțiile cauzate de fluctuațiile de scor au fost evidente și în teren, și în tribune. Atît în partida cu Activ Ploiești de pe propriul teren din sezonul trecut cît și în cea de sîmbătă, handbalistele noastre au dat impresia în unele momente că suferă un fel de hipnoză care le face să greșească elementar. Lipsa de concentrare le-a determinat să înscrie doar 3 goluri în primele 10 minute ale părții secunde, lăsînd adversarele... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2010, 17:54 (13086 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal

Junioarele III, în turneu la Brăila

În perioada 10-11 decembrie, se desfășoară la Brăila al doilea turneu din cadrul Campionatului de handbal feminin Junioare III. Distribuită în seria C, CSS Slobozia va juca vineri cu LPS Brăila și CSS Constanța, iar sîmbătă cu Axiopolis Cernavodă și CSS Galați. «Sperăm să obținem cel puțin cît în turneul precedent (o victorie). Avem șanse și la un al doilea succes sau măcar la un egal» punctează profesorul Marian Simion, antrenorul echipei. În acest moment CSS Slobozia ocupă locul III cu două puncte, doar primele două clasate urmînd să acceadă în turneul semifinal.... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2010, 17:51 (11110 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal

Abatorul și Reviga, out din Cupă

Sîmbătă, 4 decembrie echipele din Liga a IV-a au încheiat parcursul din sezonul de toamnă prin debutul în faza pe județ a Cupei României, ajunsă la etapa șaisprezecimilor. Cîteva dintre aceastea, mai ales codașele, au căzut victime ambițiilor pigmeilor din Onoare sau Promoție. Cei mai tari au fost băieții de la Giurgeni care au trecut de Abatorul Slobozia (locul II în Liga a IV-a după un meci extrem de încrîncenat). De lăudat sînt și mai vechile noastre cunoștințe de la Steaua Bordușelu (Dinamo n-a ajuns în această fază), care prin precizia de la punctul cu var i-au scos din competiție pe cei de la Voința Reviga. Iată tabla completă a rezultatelor:
Viitorul Moldoveni (L5)-Recolta Bărcănești... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2010, 17:48 (11467 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga I, U. Urziceni-Pandurii Tg. Jiu 1-1

Ultimul meci al «Căpitanului»

Unirea încheie cel mai ciudat și mai dureros sezon de toamnă din istorie, acela în care s-a transformat peste noapte din spaima Europei în calul de bătaie al României. Adversari în etapa a optsprezecea, ultima care se mai dispută în 2010 în campionat, au fost Pandurii din Tîrgu Jiu. Cu alte cuvinte, o confruntare între Grigore și Grigoraș, în care s-a văzut experiența ultimului. Aflați în suferință, ca și ialomițenii, gorjenii au dominat și tot ei au deschis scorul. Au marcat însă în propria poartă, în minutul 24, prin internaționalul de tineret Chiricheș, care l-a învins pe portughezul Mingote la un corner al Unirii. A fost și scorul pauzei. Pandurii au intrat hotărîți în partea secundă să decidă... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2010, 17:47 (7381 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Sănătate de 1200 de miliarde pentru ialomițeni

Colaps și nu prea în 2010

Sănătate de 1200 de miliarde pentru ialomițeni

Subfinanțată și sufocată de datorii, Sănătatea ialomițeană se chinuie să «supraviețuiască» pînă la sfîrșitul anului. Paradoxal, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița raportează sume colosale înghițite de-a lungul anului de domeniile medicale județeane. 1200 miliarde este valoarea avansată de reprezentanții CJAS drept costuri de susținere a Sănătății... Iar aceasta nu este singura noutate. Maganerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia amenință CJAS cu judecata, pentru pretinse datorii!

Sănătate de sute de milioane. De vorbe!
120 de milioane și un an de criză. La asta se rezumă activitatea medical-financiară a Ialomiței. Cu spitale aproape în colaps financiar... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2010, 13:24 (20187 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Salariile sportivilor slobozeni, la secret

Deși sînt plătite din bani publici

Salariile sportivilor slobozeni, la secret

Primăria Slobozia a alocat pentru susținerea sportului local, în anul 2010, 1,75 milioane de lei. La aceste sume se adaugă 116 mii de lei pe care Clubul Sportiv Municipal Slobozia a reușit să-i producă din surse proprii și sponsorizări. În total, 1,86 milioane de lei din care administrația locală reușește să asigure existența unei echipe de handbal, a celei de fotbal și a cîtorva secții sportive precum scrima, atletismul și, mai nou, a celei de karate obținute prin asocierea cu Clubul Sportiv Satori. Pînă aici, nimic surprinzător! Surpriza o reprezintă însă refuzul administrației locale de a face publice cheltuielile nominale cu sportivii. Pentru că, după principiul «noi decidem care este informație... [citește_tot_articolul]

7 Decembrie 2010, 05:48 (11754 vizualizări - 2 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
277 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Grevă de avertisment în spitale

Grevă de avertisment în toate cele 4 spitale din Ialomița. Peste 800 de angajați din sistemul medical vor eliminarea plafonului de 30% aplicat sporurilor salariale, dar și creșteri ale veniturilor pentru ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2018, 11:30
(3803 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Bătrâne înșelate prin metoda «Accidentul»

Două bătrâne, de 71 și 79 de ani, din Fetești și Bărcănești, au reclamat la Poliție faptul că au fost victimele unor fapte de înșelăciune prin metoda «Accidentul». Acestea au spus că persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2018, 11:35
(4730 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Se caută salvatori voluntari

În perioada 2 mai-8 iunie 2018, ISU Ialomița recrutează persoane în vederea efectuării în mod voluntar de activități de acordare a primului ajutor. Cei interesați trebuie să aibă vârsta cuprinsă între ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2018, 11:20
(3551 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Hoți identificați de polițiști

Polițiștii din Țăndărei au reușit să identifice autorii unui furt, faptă comisă pe raza orașului și sesizată pe data de 30 aprilie 2018. Este vorba despre doi bărbați, de 23 și 43 de ani, care acum sunt ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2018, 11:15
(4619 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Cercetat pentru «furt calificat»

Polițiștii din Fetești au deschis un dosar penal pe numele unui bărbat de 54 de ani, domiciliat în Galați, sub acuzația de furt calificat. Acesta a fost prins în flagrant în timp ce sustrăsese mai multe ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2018, 11:05
(3611 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița organizează cursuri de calificare profesională în meserii precum cea de ospătar, bucătar, agent de securitate, cofetar și altele. Cursurile sunt ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2018, 20:05
(3882 vizualizări - 0 comentarii)


Anchetă în Ialomița. La un pas de a fi jefuit în zona Popasului Sinești!

Polițiștii din Ialomița au deschis un dosar penal pentru «tentativă de furt », după ce un bărbat din București a reclamat pe un site de socializare cum a scăpat ca prin urechile acului de o bană de hoți ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2018, 16:05
(5897 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Vacanța de 1 Mai-amenzi de aproape 330000 de lei, 54 de permise reținute

În ultimele 4 zile, polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 150 de evenimente, au constatat în jur de 70 de infracțiuni, au aplicat peste 1000 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproape ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2018, 11:10
(4991 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 150 de polițiști ialomițeni, în stradă

Peste 150 de polițiști sunt la serviciu, pe toată perioada minivacanței de 1 mai, pentru siguranța tuturor celor care participă la evenimente, activități cultural-artistice sau sportive și pentru supravegherea ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2018, 11:05
(4376 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Autotren încărcat cu îngrășăminte agricole, căzut în afara carosabilului

Evenimentul rutier a avut loc în noaptea de joi spre vineri, 26/27 aprilie 2018, în jurul orei 1,30, pe DN2A, în apropiere de municipiul Slobozia. Șoferul autotrenului, un  tânăr în vârstă de 23 de ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2018, 14:30
(5809 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA: Depunerea cererilor pentru subvențiile la animale și cuantumurile schemelor de sprijin cuplat în sectorul vegetal

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează potențialii beneficiari că, până la data de 2 mai 2018 inclusiv, se depun Cererile de solicitare a ajutorului de stat în sectorul creșterii ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2018, 13:20
(10138 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița recrutează candidați pentru instituțiile de învățământ care școlarizează viitorii pompieri

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița recrutează candidați pentru concursurile de admitere organizate în 2018 și ianuarie 2019, pentru  instituțiile de învățământ ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2018, 11:40
(8198 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale inopinate

În perioada 19.03-31.10.2018, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița desfășoară acțiuni de control cu caracter inopinat. Acestea vor viza beneficiarii la care se prestează muncă necalificată cu caracter ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2018, 11:35
(3452 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Program de lucru normal în minivacanța de 1 Mai

Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură informează fermierii cu privire la faptul că instituția își va desfășura activitatea în program normal de lucru în zilele de 30 aprilie și 1 mai 2018. ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2018, 20:05
(6291 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu aplicativ la Fetești

Joi, 26 aprilie 2018, reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență al județului Ialomița vor desfășura, la Fetești, un amplu exercițiu aplicativ, prin activarea Planului Roșu de Intervenție ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2018, 19:35
(4406 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: 30 aprilie, data limită de depunere a documentelor pentru subvenția la motorină

Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură informează fermierii din județ cu privire la faptul că 30 aprilie este data limită până la care se depun cererile de plată pentru subvenția la motorină ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2018, 19:25
(8037 vizualizări - 0 comentarii)


Închideri de gaze la Manasia și Urziceni

Joi, 26 aprilie 2018, Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea gazelor în localitățile Urziceni și Manasia, ca urmare a lucrărilor de reparații a rețelelor de distribuție. Furnizarea va fi întreruptă între ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2018, 19:05
(5642 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat înecat în râul Ialomița

Pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Slobozia a desfășurat o misiune în zona  localității Cosâmbești, aceștia recuperând din apele râului Ialomița trupul unui bărbat înecat. Cadavrul a fost transportat ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2018, 18:40
(5586 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină cuprinsă de flăcări între Movila și Fetești

Pompierii Stației de Intervenție Fetești au acționat pentru stingerea unui incendiu produs la un autoturism, pe DJ212, între localitățile Movila și Fetești. Deși flăcările au fost stinse  rapid, mașina ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2018, 18:15
(3354 vizualizări - 0 comentarii)


Mandate de arestare preventivă în dosarul scandalului de la Fetești

La propunerea polițiștilor și procurorilor din Fetești, doi bărbați au fost arestați preventiv pentru 30 de zile, în urma scandalului provocat vineri, 13 aprilie 2018, în cartierul Vlașca. Este vorba despre ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2018, 01:21
(9861 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică și gaze

Potrivit furnizorului de energie electrică E-Distribuție Dobrogea, pe parcursul săptămânii viitoare, 23-27 aprilie 2018, mai multe localități din Ialomița vor fi afectate parțial de întreruperi de electricitate ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 20:10
(7431 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rezultate Bursa Generală a Locurilor de Muncă

Vineri, 20 aprilie 2018, la nivel național, s-a desfașurat Bursa Generală a Locurilor de Muncă, acțiune organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Acest eveniment a fost organizat ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 17:05
(5389 vizualizări - 1 comentariu)


Un protest la Școala Gimnazială «Spiru Haret» din Țăndărei

Joi, 19 aprilie 2018, la Țăndărei, a fost organizat un protest spontan la Școala Gimnazială «Spiru Haret». Manifestarea a fost organizată de cadrele didactice ale unității de învățământ ca reacție la atitudinea ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 14:05
(6345 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Incendiu la o fabrică de mase plastice

4 tone de mase plastice au ars în seara zilei de miercuri, 18 aprilie 2018, în curtea unui depozit de  PET-uri din Urziceni. La fața locului au intervenit pompierii din localitate, cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 13:15
(6446 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Slobozia: Sărbătoare dedicată cărților

Luni, 23 aprilie 2018, la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia se va sărbători «Ziua Internațională a Cărții și a Drepturilor de Autor. Ziua Bibliotecarului și 85 de ani de bibliotecă publică ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2018, 11:45
(4096 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Două persoane, rănite într-un accident rutier

Pompierii din Urziceni au acordat primul ajutor victimelor unui accident rutier petrecut duminică, 15 aprilie 2018, pe raza localității Căldărușanca. Victimele erau pasageri într-o mașină care s-a lovit ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 20:50
(5753 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii martie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6043 șomeri, din care 1131 șomeri erau indemnizați, respectiv 4912 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 20:35
(4160 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendiu din cauza unei lumânări aprinse

În noapte de 14/15 aprilie 2018, pompierii Detașamentului de Intervenție Urziceni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu care s-a produs la casa unui localnic din satul buzoian ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 20:10
(4251 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Vin banii pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură anunță fermierii că s-au început procedurile de plata a subvenției pentru motorină, pentru perioada 1 octombrie-31 decembrie 2017. Valoarea totală a acestor ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 18:30
(4728 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

închiriem spații comerciale,
hală, teren depozitare
materiale
și utilaje construcții

Relații la sediul firmei din
str. Gării Noi, nr. 5, Slobozia,

telefon 0243/211.406

17 Aprilie 2018, 17:40


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...