Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Nocturnă pentru gâște

Nocturnă pentru gîște

Andrășești, într-o miercuri de toamnă tîrzie, la vremea amiezii. Cald, soare, babe rătăcite pe străzile desfundate, cîini vagabonzi, bețivi răzleți și minunea... «A doua pe stînga, după cimitir. Nu mai există una la fel în tot județul. Dar ce spun eu în județ, în toată țara! Am auzit c-ar mai fi una la Dăbuleni! Și cred că ăia au bani din pepeni!».

Minunea de lîngă cimitir
«Minunea» de la Andrășești nu are nimic spectaculos! Dinspre stradă, cum vii din șosea, se văd cei patru stîlpi de țeavă, la vreo 15 metri înălțime, reciclați din curtea fostului IAS, cu o putere instalată de 6 kilowați pe oră, după cum aveam să aflăm, un teren de fotbal curățel, înconjurat de un gard... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2010, 09:16 (20338 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Unirea Urziceni a bătut Sportul Studențesc, Unirea Slobozia a încasat-o de la Rapid II

Unirea Urziceni-Sportul Studențesc 2-1: În sfîrșit victorie!
Dacian Varga și Tiberiu Bălan au revenit pe stadionul unde în urmă cu doi ani au cîștigat singurul titlu de campioni din cariera lor. De data asta însă au fost adversari ai echipei alături de care au făcut istorie în Liga Campionilor. Mai mult, Bălan a fost cel care a deschis scorul în meciul din ultima etapă a turului disputat vineri, 26 noiembrie. Studentul a profitat de o degajare slabă a lui Cernea a interceptat mingea care îi era adresată lui Nicu și l-a învind pe nefericitul portar al Urziceniului (’18). Cu toate acestea Unirea a fost vioara întîi și a făcut cel mai frumos meci din mandatul lui Octavian... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2010, 11:02 (13315 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Malurile râului Ialomița, la cota de atenție a autorităților

Drumeți în calea inundațiilor

Malurile rîului Ialomița, la cota de atenție a autorităților

N-au trecut nici nouă luni de cînd autoritățile județene au anunțat intrarea barajului de la Dridu într-un program de reabilitare și au și apărut primele semnale privind eroziunea malurilor. Oficial, situația n-are nicio legătură directă cu faptul că barajul de la Dridu nu mai poate proteja în niciun fel localitățile situate de-a lungul Ialomiței. Neoficial însă, autoritățile recunosc că situația este îngrijorătoare și că trebuie făcute eforturi pentru a rezolva problemele apărute în ultimele luni.

Raportul Comitetului pentru Situații de Urgență Ialomița e îngrijorător
Desfășurată la jumătatea acestei luni, ședința de lucru a Comitetului pentru Situații de Ialomița a... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2010, 08:22 (15855 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Răscoala de la Sudiți a ajuns la Parchet

Terenurile ialomițene încing spiritele

Răscoala de la Sudiți a ajuns la Parchet

Scandalul dintre administrația locală a comunei Sudiți și reprezentanții a două firme clujene nu este nou. Acesta a izbucnit în urmă cu aproximativ 3 luni de zile și continuă să încingă spriritele. Conflictul ce are la bază un litigiu pentru o suprafață de teren agricol a ajuns la instituțiile cu atribuții de control...

Prefectură, DNA, Poliție...
În urmă cu cîteva luni, Independent a adus în atenția opiniei publice un scandal de proporții ce se consuma în comuna Sudiți. Conflictul aducea în prim-plan administrația locală și două firme din Cluj, ambele baricade revendicîndu-și peste 160 hectare de teren. Pe de o parte, reprezentantul celor două societăți acuza primarul... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2010, 09:48 (21403 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amenzile pentru prostituție, aproape un miliard

Pagubă în bugetul primarului Ionașcu

Amenzile pentru prostituție, aproape un miliard

Primăria Slobozia și-a identificat o nouă categorie de rău-patnici. Este vorba de prostituatele care refuză plata amenzilor încasate pentru practici sexuale interzise de legislația în vigoare. Acesta este motivul pentru care amenzile neîncasate la bugetul local la capitolul prostituție însumează nu mai puțin de 88 mii de lei...

Prostituția produce găuri în bugetul local
În urmă cu o lună, un șofer de tir, revoltat de proasta calitate a serviciilor oferite, a cerut polițiștilor ialomițeni să sancționeze contravențional prestatoarea de servicii și, dacă se poate, să recupereze paguba produsă buzunarelor proprii. Un nebun, poate veți spune! Și v-am da dreptate dacă n-am... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2010, 18:00 (15491 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gestionarea deșeurilor, un eșec oficial al administrațiilor locale

În Ialomița, rămîne cum am stabilit!

Gestionarea deșeurilor, un eșec oficial al administrațiilor locale

Anunțat oficial încă de anul trecut, procesul de transformare a gropilor de gunoi din județ în depozite de deșeuri controlate strict de autorități pare definitiv împotmolit. În gunoaie, căci altfel nici nu s-ar putea. Mai grav este că pretutindeni acolo unde autoritățile au cheltuit fonduri europene sau fonduri proprii pentru amenajarea unor rampe moderne de deșeuri, eforturile s-au dovedit inutile. Iar mai nou, pe lîngă rampele europene de 200 mii de euro bucata, au răsărit rampe noi, tipic românești, întinse deocamdată pe cîțiva ari de teren. Însă acesta e doar începutul!

Saga administrativă a gunoiului ialomițean
Povestea gunoiului ialomițean începe în 16 iulie 2... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2010, 17:52 (15986 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

ȘPAGA DE PE POD

Corupție la Stația de Taxare de la Fetești

ȘPAGA DE PE POD

Un nou scandal, cu iz penal, este pe cale să izbucnească la Fetești. O gaură de milioane în buzunarul statului și un dosar penal stufos sau, mai pe scurt, corupție la Stația de Taxare Fetești.

Oficial, dosar penal pentru «abuz în serviciu»
Să purcedem abrupt în subiectul articolului de față. Ancheta polițiștilor din Fetești vizează 4 casieri ai Stației de Taxare Fetești, amplasată strategic pe Autostrada Soarelui, la piciorul podului de peste Dunăre.
Varianta oficială a poveștii este că, în luna mai a anului 2010, polițiștii Biroului de Investigare a Fraudelor din cadrul Poliției Fetești s-au autosesizat din oficiu despre faptul că patru angajați ai Agenției de Încasări... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2010, 09:38 (20306 vizualizări - 12 comentarii)

SPORT

Aur pentru Loredana Dima și echipa României

Rezultate încurajatoare pentru sabrerii slobozeni înaintea campionatelor naționale

Aur pentru Loredana Dima și echipa României

La jumătatea lunii noiembrie s-a desfășurat la Sofia competiția sportivă Trofeul «Vasil Eltropolski», cuprinsă în circuitul internațional de cadeți. Au fost prezenți sportivi din 10 țări, printre care și România. Delegația română a cuprins și 4 sportivi de la CSS Slobozia: Loredana Dima, Iulian Teodosiu, Mădălin Bucur și Cristian Duțu. Cea mai bună performanță a obținut-o Loredana Dima, medaliată cu aur împreună cu echipa României. În finala disputată împotriva Bulgariei, Loredana a avut evoluție decisivă.
În paralel cu turneul de la Sofia, alți sportivi ai CSS Slobozia au participat la Cupa Municipiului Brașov, competiție de verificare în vederea campionatului național de cadeți, care se va... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2010, 18:55 (12861 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Doja încurcă lume

S-a schimbat liderul! Prin urmare surpriza pe care o așteptam ca să putem bate cîmpii s-a produs. Recolta Gheorghe Doja este cu siguranță cea mai interesantă echipă din Liga a IV-a. Formația aflată pe locul 10 «a reușit» să ia cîte un sac de goluri în două deplasări consecutive la Brazii și Gheorghe Lazăr (scoruri identice 0-15 în etapele 6 și 8). Cu toate acestea, a izbutit între aceste deplasări să-i încurce pe băieții de la Amara, realizînd un 2-2 la care probabil nici ei nu se așteptau. Istoria s-a repetat oarecum și în ultimele săptămîni. În etapa a XIII-a, dojenii au cedat lamentabil la Țăndărei, scor 1-8, pentru ca sîmbătă, 20 noiembrie, în penultimul act al turului să zguduie din temelii... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2010, 18:50 (17372 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Participare masivă la «Cupa de Toamnă»

Tenis de cîmp

Participare masivă la «Cupa de Toamnă»

Începînd cu data de 20 noiembrie, la Galați, se desfășoară turneul de tenis în sală «Cupa de Toamnă», una dintre ultimele șanse pentru sportivi de a mai puncta în acest an în clasamentul FRT. Slobozia este reprezentantă la această competiție de 11 copii: 10 de la CSS și unul de la Tenis Con. Pînă la închiderea ediției am notat pătrunderea Alexiei Gîndac în semifinalele categoriei 10 ani feminin. Tot la 10 ani, dar masculin, Ștefan Andreescu joacă sferturile de finală, în vreme ce Liviu Tonț a părăsit competiția în turul inaugural. La 12 ani, atît Alina Belu la feminin cît și Cristian Andreescu și Andrian Panopol la masculin au ieșit din concurs. La 14 ani feminin, așteptăm un rezultat bun de la... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2010, 18:47 (9575 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga III

Unirea Slobozia atacă satelitul Rapidului

Etapa a XIII-a a celui de-al treilea eșalon fotbalistic a programat pentru Unirea Slobozia un simplu respiro. Însă chiar dacă urmăritoarele echipei noastre, lider în seria a doua, au jucat și au acumulat puncte, distanța era una suficient de mare pentru a putea fi recuperată. Astfel în ciuda faptului că Mangalia a depășit Spicul Mopan cu 3-1, iar Dunărea Călărași a învins cu 3-2 pe CS Tunari, echipa antrenată de Constantin Prepeliță nu a putut fi detronată. Prin urmare, după 13 etape, Unirea Slobozia ocupă prima poziție cu 32 de puncte, urmată de Callatis Mangalia, 29 de puncte și Dunărea Călărași, 23 de puncte. Etapa a XIV-a, penultima a turului, îi pune pe galben-albaștri în fața unui adversar... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2010, 18:45 (13133 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, juniori republicani

Dublu insucces cu Oțelul Galați

Duminică, 21 noiembrie, juniorii republicani A și B ai Unirii Slobozia au disputat meciurile contînd pentru ultima etapă a turului de campionat, în fapt o dublă întîlnire cu echipele similare ale Oțelului Galați disputată pe terenul moldovenilor. Juniorii A au pierdut cu 5-3, golurile slobozenilor fiind marcate de Cîlțea, Ibrian și Mitrea. Juniorii B au cedat, la rîndul lor, cu scorul de 5-0. Juniorii iernerază pe locul 5, cu 25 de puncte, iar juniorii B pe locul 10, cu 9 puncte. O dată cu terminarea turului, campionatul juniorilor republicani ia o pauză lungă, urmînd a se relua în luna martie 2011.... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2010, 18:44 (10813 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga I, Unirea Urziceni

Permutări în «gașca lupilor» din Ghencea

Vineri, 19 noiembrie, s-a produs un eveniment care atestă încă o dată, dacă mai era nevoie, că în fotbal e posibil orice, iar cuvîntul «niciodată» are un înțeles mult mai ambiguu față de cel pe care i-l conferă DEX-ul. Sătul să mai îngroașe rîndurile celor care-și dau cu părerea de pe margine, fostul manager general al Unirii Urziceni, Mihai Stoica a revenit în turma «ciobanului opărit». Omul care a condus Urziceniul spre primul titlu din istorie a uitat că în urmă cu puțin timp nega orice posibilitate de a se mai îmbrăca în roșu și albastru și li s-a alăturat lui Narcis Răducan și fotbaliștilor veniți la Steaua de la Unirea. Coincidență sau nu, tot în aceeași zi și-a încheiat conturile cu gruparea... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2010, 18:43 (6839 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Finanțele și Garda Financiară, scoase la concurs

Cazacu, șef de comisie

Finanțele și Garda Financiară, scoase la concurs

Poate vă întrebați ce se mai întîmplă cu Finanțele ialomițene? Ce mai fac alte Drobotă, Rădulescu, Țenea&Comp.? De ce n-au mai apărut prin ziare de cînd cea mai tare directoare din toate timpurile, dna Margareta, s-a mutat la Urziceni?
Ei, bine, vă vom lămuri în cele ce urmează. Căci, dacă nu știau dnul Țenea și cu nea Răzvan, ședințele de la Minister se înregistrează și se transcriu pe pagini pentru a rămîne posterității. Iar unele au ajuns pe la noi. Că și noi facem parte din posteritate!
Așadar, pentru că în sediul Finanțelor toate sînt bune și la locul lor, sutele de finanțiști ialomițeni, după cum știți, primindu-și stimulentele la zi, toată conducerea a fost chemată la Capitală, la... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2010, 17:02 (21443 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centrala termică de la Patru Frați, o gaură neagră pentru bugetul învățământului ialomițean

Aventuri din jungla cheltuielilor cu Educația

Centrala termică de la Patru Frați, o gaură neagră pentru bugetul învățămîntului ialomițean

De aproape 4 ani, cele 60 milioane de lei investite în învățămîntul ialomițean pe timpul guvernării PNL nasc monștri. Grupuri sanitare de milioane de lei noi, debite restante de ani, lucrări începute și neterminate niciodată, mită, trafic de influență... Și, mai nou, plata dublă pentru aceeași investiție, dar pentru firme diferite. Este cazul centralei termice de la școala din Patru Frați, comuna Adîncata, unde aceeași lucrare a scos din bugetul și așa sărăcit al învățămîntului local zeci de mii de lei pentru plata a doi constructori diferiți. Și asta la un an de la recepția lucrării și mai puțin de 3 luni de cînd primarul comunei a fost acuzat de mită în același caz.

Unde nu-s capete, vai de centrală... [citește_tot_articolul]

23 Noiembrie 2010, 10:00 (19889 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Îngenuncheați de slobozeanul Mihalcea

Fotbal, Liga I, Astra Ploiești-Unirea Urziceni 1-0

Îngenuncheați de slobozeanul Mihalcea

Unirea Urziceni s-a prezentat la meciul cu Astra de la Ploiești îmbrăcată în galben-albastru, culorile tradiționale ale Petrolului. Senzația de afacere locală a fost dată și de prezența pe banca tehnică a ialomițenilor a lui Octavian Grigore, cel care a bifat peste 400 de prezențe în prima divizie în tricoul găzarilor.
Confruntarea de pe teren, dublată de atmosfera anostă din tribune, a fost una cenușie, plictiseala fiind întreruptă în prima repriză, pe alocuri, de șuturile lui Rusescu sau Stan. A doua parte a fost ceva mai animată. În minutul 51, șutul lui Semedo este parat de Miron, pentru ca 10 minute mai tîrziu execuția «astralului» Tigoianu să-l găseaască la post pe Cernea. Cea mai frumoasă... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2010, 20:19 (13126 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

PSD Ialomița acuză Guvernul de «discriminare politică»

Ordonanța 7 versus Hotărîrea de Guvern 577

PSD Ialomița acuză Guvernul de «discriminare politică»

Politicile guvernamentale din ultima vreme au bulversat definitiv finanțele și așa secătuite ale administrațiilor locale. Slăbite de rectificarea negativă din septembrie, subțiate de reforma bugetară a lui Boc și înecate de războiul administrativ dintre Consiliul Județean și Prefectura Ialomița, primăriile județului abia de mai supraviețuiesc. În aceste condiții, direcționarea unor sume de bani către anumite administrații locale în urmă cu o lună a generat vii polemici. Pe de o parte, PSD Ialomița acuză Guvernul de «sabotarea investițiilor locale în derulare» și de «risipirea discreționară a banului public». De cealaltă parte, comunități modeste, cum este cea identificată de noi la Sărățeni, descoperă... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2010, 16:13 (16182 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, fără comune!

Finul lui DumneZeu(s) face legi în Parlament

Ialomița, fără comune!

După zvonul privind apariția unei legi care să reducă alegerile locale la un singur tur de scrutin, o nouă fantezie legislativă, moșită de această dată chiar de către finul președintelui Traian Băsescu, își face loc pe agenda administrațiilor locale. Vînturat pe holurile Parlamentului de mai bine de trei luni, proiectul își propune să restructureze din temelii organizarea administrativă, transformînd orașele cu mai puțin de 10 mii de locuitori în comune, iar comunele cu mai puțin de 5 mii de locuitori în sate. În eventualitatea în care un astfel de proiect ajunge să fie votat, din Ialomița vor dispărea trei orașe și nu mai puțin de 56 de comune. Un bilanț alarmant care merită adus în atenția opiniei... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2010, 05:42 (15913 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Unul dintre patronii Mixaj, implicat într-un grav accident de circulație

click pe poză

Silviu Breotă, unul dintre patronii Mixaj-cel mai mare distribuitor de piese auto din zonă, a fost implicat într-un grav accident rutier. Accidentul s-a petrecut în după-amiaza zilei de duminică, 21 noiembrie 2010, în apropierea Combinatului Chimic. Evenimentul rutier s-ar fi produs ca urmare a neatenției și a neadaptării vitezei la carosabilul umed, din primele cercetări ale polițiștilor rezultînd vinovăția șoferului. Autoturismul de teren în care se afla familia Breotă se deplasa pe direcția Slobozia-Drajna, după aproximativ 2 km de la Combinatul Chimic mașina derapînd și părăsind șoseaua. În autovehicul se aflau patru pasageri, Silviu Breotă, soția sa, Rodica, și alte două cunoștințe ale familiei... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2010, 16:03 (25462 vizualizări - 6 comentarii)

REPORTAJ

Mandolinele lui Bach

Mandolinele lui Bach

Edelweiss înseamnă floare de colț. În germană. În română este numele unei formații de mandoline din cadrul Liceului de Artă din Slobozia. Zece elevi care cîntă muzică clasică pe 8 corzi de mandolină. De la Bach la muzică populară și de la Beethoven pînă la muzica lui Elvis. O pată de culoare la fel de rară ca și numele pe care au ales să-l poarte, într-o lume în care vioara și pianul sînt religie oficială.

Mandolina spaniolă
De fapt, mandolinele, nu sînt ale lui Bach. Sînt ale Liceului de Artă. Au fost cumpărate în urmă cu 4 ani, cînd profesorul de educație muzicală Mihaela Ghiță a cerut conducerii instituției (și a obținut grație unei finanțări nesperate din partea... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2010, 11:04 (18947 vizualizări - 15 comentarii)

28 Iun 2026
263 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Urziceni: Parfumuri contrafăcute, la vânzare

Urziceni: Parfumuri contrafăcute, la vînzare

Jandarmii Grupei de Intervenție Urziceni s-au sesizat marți, 5 ianuarie 2016, despre faptul că, în zona Policlinicii din localitate, un bărbat încearcă să comercializeze mai multe tipuri de parfumuri. ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2016, 09:15
(4639 vizualizări - 2 comentarii)


Sinești: A intrat cu mașina în pom

Luni, 4 ianuarie 2016, în jurul orei 17,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în afara localității Sinești s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2016, 16:55
(4809 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Ialomița: 2 accidente, un mort și un rănit

Vineri, 1 ianuarie 2016, în jurul orei 21,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza comunei Traian s-a produs un accident de circulație, soldat cu decesul unei persoane. Astfel, în timp ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2016, 17:10
(5806 vizualizări - 1 comentariu)


APIA Ialomița: Informare privind depozitarea

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că în data de 14 decembrie 2015 a fost adoptat de către Comisia Europeană Regulamentul de punere în aplicare (UE) ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2016, 16:20
(5561 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Se eliberează adeverințe pentru obținerea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita informează fermierii ialomițeni că eliberează adeverințe pentru beneficiarii Schemei de Plată Unică pe Suprafață si beneficiarii ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2016, 15:50
(7083 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incendii la început de an

Acoperișul unui adăpost de animale al unui cetățean din localitatea Bărcănești a fost cuprins de flăcări după ce un copil, în vîrstă de 5 ani, s-a jucat cu o brichetă în apropiere, generînd incendiul. ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2016, 14:05
(4478 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Pieton acroșat de un autoturism

Un eveniment rutier soldat cu rănirea unui pieton s-a petrecut luni, 28 decembrie 2015, în jurul orei 13,30. Astfel, în timp ce o tînără, de 24 de ani, din comuna Gîrbovi, conducea un autoturism pe raza ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2015, 16:10
(4170 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Petarde confiscate de polițiști

Ialomița: Petarde confiscate de polițiști

Peste 10000 de articole pirotehnice au fost confiscate de polițiști în urma unor acțiuni derulate pe raza județului Ialomița. Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase acționează în ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2015, 14:10
(3669 vizualizări - 0 comentarii)


Combustibil termic transportat într-un bazin artizanal, indisponibilizat la sediul Poliției Urziceni

Combustibil termic transportat într-un bazin artizanal, indisponibilizat la sediul Poliției Urziceni

Polițiștii Rutieri au oprit pentru control, în trafic, pe DN2, în afara comunei Coșereni, o autoutilitară basculantă, condusă de un bărbat, de 44 de ani, din județul Prahova. În urma verificării documentelor ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2015, 13:40
(10496 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale la unități de alimentație publică

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, prin personalul de specialitate a efectuat mai multe controale luni, 28 decembrie 2015, avînd ca obiectiv respectarea condițiilor legislative ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2015, 13:10
(6704 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bătrînă de 75 de ani, arsă de vie

O femeie, în vîrstă de 75 de ani, din Urziceni, a decedat în dimineața zilei de vineri, 25 decembrie a.c, după ce încăperea în care se afla a fost cuprinsă de flăcări. Pompierii de la Secția Urziceni s ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2015, 16:05
(5517 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


IPJ Ialomița: Sărbătoarea Crăciunului, în siguranță

De Crăciun, polițiștii ialomițeni au fost la datorie, astfel încît nu au fost înregistrate evenimente cu impact asupra siguranței publice. Pentru siguranța cetățenilor, în perioada Crăciunului, peste 1 ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2015, 14:35
(5002 vizualizări - 0 comentarii)


Articole pirotehnice, confiscate de polițiștii ialomițeni

Articole pirotehnice, confiscate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase cercetează trei persoane care ofereau spre vînzare produse pirotehnice a căror deținere și comercializare este interzisă. Pe numele acestora ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2015, 15:10
(8437 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Reținut pentru producerea unui accident

Polițiștii cercetează un bărbat, de 34 de ani, din Bărbulești, sub aspectul comiterii de infracțiuni la regimul rutier, fapte comise în cursul lunii august 2015. În fapt, bărbatul de 34 de ani, în cursul ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2015, 13:55
(8105 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Scandalagiu arestat

Polițiștii cercetează un bărbat, de 34 de ani, din Slobozia, sub aspectul comiterii infracțiunilor de lipsirea de libertate în mod ilegal, tulburarea ordinii și liniștii publice și portul fără drept de ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2015, 13:40
(6980 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Lemne de foc și cherestea, confiscate

IPJ Ialomița: Lemne de foc și cherestea, confiscate

În contextul derulării planului de acțiune «Sărbători de Iarnă în Siguranță!», au fost intensificate acțiunile desfășurate pe linia combaterii transportului ilegal de material lemnos pe raza județului ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2015, 10:55
(9929 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Firme controlate de polițiști

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița continuă acțiunile pentru protejarea mediului de afaceri împotriva ilegalităților economice, în baza Planului de măsuri pentru siguranța Sărbătorilor de Iarnă ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2015, 10:05
(7060 vizualizări - 0 comentarii)


Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița reacționează

Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița reacționează

Ca urmare a mediatizării pe posturile naționale de televiziune a rezultatelor unui control tematic desfășurat de către inspectorii OPC și Jandarmeria Română într-o piață țărănescă, Asociația Cultivatorilor ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2015, 16:55
(6912 vizualizări - 6 comentarii)


Accidente la Manasia și Slobozia

Două accidente s-au produs la acest sfîrșit de săptămînă pe raza județului Ialomița. Astfel, sîmbătă, 19 decembrie 2015, în jurul orei 10,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2015, 12:50
(5802 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomițean urmărit internațional, depistat la Țăndărei

Polițiștii din Ialomița, cu sprijinul  Biroului SIRENE din cadrul Centrului de Cooperare Polițienească Internațională al Poliției Române, au depistat o persoană care era urmărită internațional de autoritățile ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2015, 12:05
(5190 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiștii au sancționat vitezomanii

Pentru a preîntîmpina producerea unor evenimente grave, polițiștii rutieri au acționat în teren, pe principalele drumuri naționale din județ, depistând și sancționînd, pe parcursul a două zile, peste 1 ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2015, 11:25
(3984 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Chiriașul ar fi furat din casa proprietarului

Polțiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni cercetează un tînăr, de 24 de ani, din județul Vrancea, sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. Cel în cauză este bănuit că ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2015, 10:55
(4097 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Taximetriștii, în vizorul polițiștilor

Miercuri, 16 decembrie a.c., în intervalele orare 6,30-9,30 și 15,00-18,00, polițiștii Serviciului Rutier au verificat legalitatea transportului rutier în regim de «taxi», pe raza întregului județ. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2015, 10:10
(3857 vizualizări - 1 comentariu)


AFIR a publicat clarificări privind corelarea puterii mașinii cu suprafața fermei

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a publicat pe pagina oficială de internet (www.afir.info) clarificări legate de corelarea puterii utilajelor cu suprafața fermei în momentul achiziționării ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2015, 09:05
(7323 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: AFIR clarificare


Slobozia: Coadă la testarea cărnii de porc împotriva Trichinelozei

Slobozia: Coadă la testarea cărnii de porc împotriva Trichinelozei

Zeci de oameni au stat la cozi în fața Centrului Sanitar-Veterinar din Piața Mare a Sloboziei. Oamenii s-au înghesuit pentru a testa carnea porcilor sacrificați în propriile gospodării, împotriva Trichinelozei ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2015, 15:35
(6332 vizualizări - 1 comentariu)


CJAS Ialomița: CARDUL NAȚIONAL DE ASIGURĂRI DE SĂNĂTATE

Cardul Național de Asigurări de Sănătate este un card electronic, distinct de Cardul European și care poate fi utilizat numai pe teritoriul României.
Cardul Național de Asigurări de Sănătate ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2015, 17:40
(2971 vizualizări - 1 comentariu)


CJAS Ialomița: CARDUL EUROPEAN DE ASIGURĂRI SOCIALE DE SĂNĂTATE

Cardul European de Asigurări Sociale de Sănătate (CEASS) poate fi solicitat de către persoanele asigurate pe teritoriul României și dă dreptul acestora la asistența medicală devenită necesară ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2015, 17:20
(5037 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune a Poliției Rutiere în zona barierelor de cale ferată

În timpul unei acțiuni desfășurate marți, 15 decembrie a.c., polițiștii de la Rutieră au aplicat peste 50 de sancțiuni contravenționale și au reținut 6 permise de conducere. Astfel, polițiștii Serviciului ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2015, 18:20
(4056 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Produse contrafăcute, confiscate

Urziceni: Produse contrafăcute, confiscate

Efective din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au oprit pentru control în trafic, pe raza localității, un autoturism condus de un bărbat, de 34 de ani, din comuna Bărbulești. În urma controlului efectuat ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2015, 15:55
(7122 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Call-center pentru contribuabili

Agenția Națională de Administrare Fiscală reamintește tuturor contribuabililor că pentru a beneficia de îndrumare și asistență telefonică au posibilitatea de a apela la call-center, la numărul unic de telefon ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2015, 14:35
(3813 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
#pasajladrajna în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...