Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ionașcu se joacă de-a Asociațiile de Dezvoltare Intercomunitare

Administrația locală visează bani europeni pentru infrastructura edilitară

Ionașcu se joacă de-a Asociațiile de Dezvoltare Intercomunitare

Vineri, 12 noiembrie, în cadrul ședinței AGA a SC Urban, primarul Gabi Ionașcu a declarat că viitorul sistemului periurban de alimentare cu apă depinde de fondurile structurale europene care ar putea fi accesate pînă în 2013. Declarația vine la doi ani după ce același edil a refuzat asocierea orașului în cadrul unui masterplan de 70 milioane de euro, care ar fi însemnat reabilitarea rețelei de apă la nivelul întregului județ. Noua structură, denumită Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Periurbană Slobozia este constituită din localitățile din jurul Sloboziei care beneficiază de apa furnizată din sursa subterană de către SC Urban.

Unde sînt fondurile de-altădat’?
... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2010, 10:29 (15893 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Proxenetul Tămârjan este liber!

Agenție de modelling din Slobozia, «umbrelă» pentru prostituție de lux

Proxenetul Tămîrjan este liber!

În seara zilei de marți, 16 noiembrie, Ion Tămîrjan, slobozeanul acuzat că a racolat 80 de fete pentru prostituție, a fost eliberat din Penitenciarul Slobozia. Eliberarea survine în urma unei decizii a Curții de Apel București care a aprobat judecarea sa în libertate, impunînd în schimb interdicția de a părăsi țara. Alături de Ion Tămîrjan a mai fost eliberat din Penitenciarul Slobozia și Relu Costan, anchetat alături de Ion Tămîrjan, Ștefan Radu Nicola și Gabriel Alexandru Voicu, pentru aceleași acuzații. La ieșirea din Penitenciar, Ion Tămîrjan a declarat că este nevinovat și că stenogramele publicate în presă au fost interpretate greșit. «Am fost eliberați pentru a fi judecați alături ce ceilalti... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2010, 19:53 (18812 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Ceferistele și-au găsit nașul

Handbal, Rapid CFR București-CSM Unirea Slobozia, 28-29 (14-16)

Ceferistele și-au găsit nașul

Grea misiune pentru handbalistele de la CSM Unirea Slobozia în confruntarea din deplasare cu Rapid disputată duminică, 14 noiembrie. Principala marcatoare a echipei, Monica Ștefan (44 goluri) a rămas în afara lotului accidentată la fel ca extrema Alina Baciu și interul Larisa Baciu. O mare pierdere a fost și profesorul Marian Simion, reținut acasă de probleme de sănătate. În aceste condiții, profesorul Emilia Simion care a condus echipa de pe banca tehnică a trebuit să se bazeze doar pe 13 fete trecute pe foaia de joc, între care 3 portari. Chiar și așa Slobozia a pornit în forță și în minutul 14 scorul era 12-5 în favoarea noastră. Pînă la pauză rapidistele au mai recuperat din handicap astfel... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2010, 19:36 (13782 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

13 cu noroc pentru Axintele

Mai sînt doar două etape din turul campionatului Ligii a IV-a Ialomița și ne vom edifica asupra echipei care va hiberna în poziția de lider. De hibernare s-au pregătit mai devreme băieții de la Olimpia Brazii, cei care au ajuns la întîlnirea cu liderul Axintele la timp pentru a afla că din cauza întîrzierii au pierdut meciul la masa verde. Mai bine așa pentru că, dacă ar fi jucat, cine știe cîte încasau. Așadar Fortuna (zeița, nu cafeaua) i-a ajutat pe cei de la Axintele să rămînă în frunte, culmea, tocmai în etapa 13. Nu i-a putut ajuta însă și pe cei de la Sălcioara, care au cedat în fața Amarei, iar suspansul se va menține astfel pînă la întîlnirea directă din ultima etapă. În rest, rezultate... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2010, 19:33 (13830 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Bate vânt de promovare

Fotbal, Liga III, CSM Rîmnicu Sărat-Unirea Slobozia 0-4

Bate vînt de promovare

CSM Rîmnicu Sărat a evoluat în sezonul trecut în Liga a II-a și se anunța una dintre principalele pretendente la promovare. Pe teren însă lucrurile nu au stat așa, echipa buzoiană avînd rezultate modeste. Așa s-a întîmplat și în meciul de vineri, 12 noiembrie, cînd rîmnicenii au primit pe propriul teren vizita Unirii Slobozia. Elevii lui Constantin Prepeliță s-au aflat în permanență în prim-planul întîlnirii și au concretizat dominarea în minutul 28, cînd Andrei Avanu a deschis scorul. Avantajul de un gol s-a menținut pînă spre final, însă speranțele gazdelor de a prinde măcar un egal au fost complet anihilate de Viorel Gheorghe. Principalul marcator al Unirii și-a trecut în cont o nouă triplă... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2010, 19:29 (8688 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, juniori

Victorie la scor pentru Juniorii A

Duminică, 14 noiembrie, juniorii republicani ai Unirii Slobozia au disputat meciurile din etapa a X-a a Campionatului. A fost, în fapt, o dublă întîlnire cu echipele similare de la Callatis Mangalia. Juniorii A s-au impus cu un zdrobitor 8-2 și ocupă în prezent locul 5 cu 25 de puncte. Juniorii B au remizat scor 2-2 și se situează pe locul 10 pe nouă puncte. Pentru juniorii A au marcat Florin Ibrian (3 goluri), Florin Stanciu (3), Radu Bogdan (1) și Paul Vasile (1), iar pentru juniorii B ambele goluri au purtat semnătura lui Gabriel Tudose.... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2010, 19:21 (11571 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga I, Unirea Urziceni-C Timișoara 1-1

Piedică pentru granzi

Cam asta a ajuns Unirea Urziceni: o echipă de la care Mediaș sau Craiova au plecat cu tolba plină, dar de care s-au împiedicat formații cu pretenții. Astfel, din Ialomița, au plecat învinse pe rînd, Vasluiul, Steaua sau Dinamo și s-au împotmolit Rapid și Timișoara. Meciul cu bănățenii, disputat sîmbătă, 13 noiembrie, în cadrul etapei a XV-a, a început într-un relativ echilibru. Deși la casele de pariuri alb-violeții porneau în avantaj, acesta a fost anulat de absențele din lotul lui Cosmin Contra, antrenor care nu s-a putut baza pe 6 titulari de drept și a fost nevoit să înceapă cu mînji ca Pătraș și Popa Radu, care de regulă nu prindeau nici banca de rezerve. Ce a ieșit? O primă repriză ale cărei... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2010, 19:19 (16023 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița se ceartă pe hotare

S-a deschis sezonul reîmpărțirii administrative a județului

Primăriile din Ialomița se ceartă pe hotare

După ce timp de peste 40 de ani, dintre care 20 de ani și mai bine de post-revoluție, administrațiile locale din Ialomița și-au mutat proprietarii de terenuri de la Ana la Caiafa și de-acolo înapoi, Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară a decis că și limitele teritoriale ale localităților trebuie rescrise. Proiectul se numește RELUAT și își propune «vectorizarea limitelor unităților administrativ -teritoriale». Din păcate, consecința directă a acestui fapt o reprezintă reluarea litigiilor teritoriale dintre administrațiile locale, litigii care vor ajunge, cel mai probabil, pe rolul instanțelor de judecată.

O lege veche de 40 de ani
Litigiile pentru... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2010, 14:48 (16687 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Războiul administrativ dintre Consiliul Județean și Prefectură costă 4 milioane de lei

Războiul administrativ dintre Consiliul Județean și Prefectură costă 4 milioane de lei

Declanșat la începutul lunii septembrie, de un ordin al prefectului Mădălin Teculescu prin care acesta cerea blocarea conturilor unităților administrative din județ unde Consiliul Județean a distribuit ilegal, pe criterii strict politice, sume din bugetul județului, războiul dintre Consiliul Județean Ialomița și Prefectură a intrat într-o nouă etapă. Numai că de această dată există și o notă de plată. Potrivit primelor estimări, aceasta este de circa 4 milioane de lei noi. Și ar putea crește!

Conturi blocate = bani pierduți
Deși Tribunalul Ialomița a suspendat cauza, ca urmare a invocării de către Consiliul Județean a unei excepții de nelegalitate, războiul dintre cele... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2010, 06:12 (12581 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Nu mi-e frică decât de mine!»

Reportaj din pușcărie

«Nu mi-e frică decît de mine!»

Se numește Marian Vasile. Este în penitenciar din anul 1991 și mai are de ispășit 7 ani. A ucis de două ori. O dată afară și o dată aici, în pușcărie. Regretă, dar asta nu e de ajuns... Și, deși perioada de încarcerare este mai lungă decît cea petrecută în libertate, încă mai visează la lumea de afară: «Am supraviețuit închipuindu-mi că pușcăria e România și afară e străinătatea. Așa am considerat eu libertatea! Și sînt convins că într-o zi am să plec și eu, ca fiecare...».

25 de ani pentru o viață de om
Intrăm în Penitenciarul Slobozia cu o singură întrebare în minte. Cît de moral este să mediatizezi faptele unui criminal? Tentația este mai puternică. Ne-o justificăm... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2010, 14:36 (19507 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salariații primăriilor își pot majora salariile cu 10 procente

Guvernul Boc, învins în Ialomița

Salariații primăriilor își pot majora salariile cu 10 procente

Celebra decizie a guvernului Boc de diminuare a salariilor bugetare cu 25 la sută a generat panică în rîndurile administrației locale. Dar nu și resemnare! La nici o lună de la aplicarea ei, edilii locali și sindicatele au găsit o breșă prin care și-au putut recupera circa 10% din salarii în mod legal. Creșterile salariale, aprobate de către plenul consiliilor locale, au fost contestate de către reprezentantul Guvernului Boc în teritoriu, respectiv prefectul Mădălin Teculescu. La 4 luni de la mutarea acestui litigiu în instanțele de contencios administrativ, salariații administrațiilor locale cîștigă. Începînd cu această săptămînă, salariații administrațiilor locale își pot majora salariile cu... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2010, 05:48 (14098 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 712 metri de poduri județene SATISFĂCĂTOARE!

Ialomița are 712 metri de poduri județene SATISFĂCĂTOARE!

După modelul Guvernului Boc, care promite permanent noi și noi tronsoane de autostradă, administrația județeană promite ialomițenilor de două mandate și mai bine reabilitarea podurilor județene. Și tot asemenea autostrăzilor, care așteaptă să fie lungite, lărgite și, mai ales!, construite, podurile ialomițene aflate într-un permanent proces de degradare așteaptă și ele ca promisiunile administrative să devină realitate. Pînă atunci...

Număr cu ghinion
În Ialomița, administrația județeană a moștenit 13 poduri. Lungimea totală a lor este de 712 metri. Într-o ordine aleatorie, acestea sînt poziționate în localitățile Dridu, Adîncata, Ciulnița, Ciochina, Rași, Bucșa, Bucu... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2010, 13:46 (14634 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Bani europeni pentru deținuți ialomițeni

Bani europeni pentru deținuți ialomițeni

Joi, 4 noiembrie, la Penitenciarul Slobozia a debutat a doua etapă a proiectului «Creșterea șanselor de incluziune socială a persoanelor aflate în detenție prin o mai bună educație, informare a societății și îmbunătățirea activităților din penitenciar». Proiectul al cărui prim program a debutat în luna mai a acestui an este structurat în 5 etape și se desfășoară la nivelul a 6 penitenciare din România. Programele incluse în acesta sînt derulate de către Administrația Națională a Penitenciarelor în parteneriat cu Direcția Generală a Serviciilor Penitenciarelor din Portugalia «Global Change» și Universitatea din Lisabona. Valoarea totală a proiectului este de 5 milioane de euro, iar primele rezultate... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2010, 07:42 (16049 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amenzi maxime pentru directorii Jovline și Zalois

Preluarea Amonil, la secret!

Amenzi maxime pentru directorii Jovline și Zalois

• doi acționari majoritari ai Amonil sancționați cu amenzi maxime de 50000 lei
• Jovline și Zalois refuză să se supună obligațiilor impuse de legislația pieței de capital
• CNVM nu mai acceptă «secretomania» din acționariatul Combinatului Chimic și vrea publică oferta de preluare

Doi dintre acționarii majoritari ai Amonil Slobozia au fost sancționați de Comisia Națională a Valorilor Mobiliare cu amenzi maxime. Instituția nu se află la o primă astfel de sancțiune, în noiembrie 2009 CNVM solicitînd ca cei doi acționari ai Combinatului, Zalois și Jovline, să facă publică oferta de preluare a Amonil... Neconformîndu-se, cele două entități fiscale cu sediul în Belize au încasat săptămîna trecută amenzi maxime pentru încălcarea legislației pieței de capital.
Acționariatul Combinatului Chimic de la Slobozia revine din nou în actualitate. Asta întrucît acționarii majoritari ai companiei refuză sistematic să facă publică identitatea persoanelor ce coordonează Amonil. Actual... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2010, 09:46 (16705 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

TURISM DE PUȘCĂRIE

«Afaceri judiciare» pe banii statului

TURISM DE PUȘCĂRIE

Se dau în judecată între ei, acuză instituțiile statului sau persoane despre care nici nu au auzit, totul pentru a se plimba de la un penitenciar la altul. Practica deținuților, «afaceri» în termeni specifici, a dezvoltat în închisorile românești un adevărat turism de pușcărie... Iar plimbarea e gratuită. Sau pe banii statului, cum preferați! Iar aceștia nu sînt deloc puțini...

«Afaceri judiciare»
În vreme de criză economică, cînd bugetarii demisionează singuri, cînd primăriile dau faliment, iar șomerii împînzesc holurile agențiilor de recrutare, deținuții ialomițeni se plimbă. Și nu oricum. Voiajul pușcăriașilor scoate lunar din vistieria Penitenciarului Slobozia sute... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2010, 17:05 (21988 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Țigări de contrabandă de un milion de dolari în curtea lui Balcă-MONDOTRANS

EXCLUSIV: Control-fulger la Urziceni

Țigări de contrabandă de un milion de dolari în curtea lui Balcă-MONDOTRANS

Captură de proporții a inspectorilor vamali la Urziceni: 1000 de baxuri țigări de contrabandă de proveniență Republica Moldova. Controlul-fulger s-a desfășurat în dimineața zilei de joi, 11 noiembrie 2010, locația fiind curtea firmei MONDOTRANS din Urziceni, aparținînd cunoscutului om de afaceri Nicolae Balcă.

Control precedat de filaj
Potrivit unor surse, controlul Administrației Naționale a Vămilor a fost precedat de un filaj «temeinic». Atît de «temeinic» încît prin zona Urziceniului transportatorii și-au pierdut urma. Însă întîmplarea a făcut să fie depistați fix în locația cu depozitele firmei aparținînd lui Balcă, Mondotrans...
Acum, pentru cei care nu-l cunosc... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2010, 19:09 (22738 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Profesoară scoasă de la oră de elevi

Se întîmplă la Grupul Școlar «Mihai Eminescu»

Profesoară scoasă de la oră de elevi

O profesoară a Grupului Școlar «Mihai Eminescu» din Slobozia a fost dată afară de la orele de curs tocmai de către elevii cărora urma să le predea lecția. Incidentul demonstrează, o dată în plus, carențele unui sistem...

Dascăl batjocorit de elevi
Nu este pentru prima dată cînd dascălii sînt agresați, înjurați, batjocoriți sau sfidați chiar de proprii de elevi. Evenimentele de acest gen sînt însă prezentate publicului destul de rar, pentru ca imagina instituțiilor de învățămînt în culpă să rămînă imaculată iar «situațiile» să se piardă în timp...
Un ultim exemplu în acest sens s-a petrecut săptămîna precedentă la Grupul Școlar «Mihai Eminescu» din Slobozia. Profesoara... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2010, 12:50 (85750 vizualizări - 48 comentarii)

EVENIMENT

Scandal cu elevi bătuți la Colegiul Național «Mihai Viteazul» din Slobozia

Directorul Paul Frîncu, incapabil să gestioneze conflictele din cadrul instituției

Scandal cu elevi bătuți la Colegiul Național «Mihai Viteazul» din Slobozia

Scandalurile din cadrul Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia sînt de notorietate. De la cel privind cataloagele pînă la conflictul cu iz politic dintre ultimii doi directori și de la scandalul uniformelor și pînă la incidentul de față, această unitate școlară confirmă că performanța și renumele unui liceu pot fi oricînd umbrite de incidente regretabile.

Dreptate, ochii plînși vor să te vadă
Incidentul pe care urmează să-l relatăm a avut loc miercuri, 3 noiembrie, fix în urmă cu o săptămînă, în cadrul orei de engleză a clasei a X-a G, susținută de către profesoara de engleză Karin Ciurea, în intervalul orar 12,00-13,00. Potrivit relatărilor elevilor, doi... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2010, 16:20 (314122 vizualizări - 135 comentarii)

EVENIMENT

Proxenetul Tămârjan, trimis în judecată de procurorii DIICOT

Agenție de modelling din Slobozia, «umbrelă» pentru prostituție de lux

Proxenetul Tămîrjan, trimis în judecată de procurorii DIICOT

• dosarul va fi judecat de Tribunalul Ialomița

Procurorii DIICOT Ialomița au dispus trimiterea în judecată a proxenetului Ion Tămîrjan, precum și a celorlalți implicați în cauză, respectiv Relu Costan, Ștefan Radu Nicola și Alexandru Gabriel Voicu, primii doi în stare de arest preventiv. Toți cei implicați vor fi judecați pentru săvîrșirea infracțiunii de trafic de persoane.
Potrivit dosarului, procurorii au reținut că, în perioada 2006-2009, Tămîrjan și ceilalți inculpați au recrutat 80 de victime, 17 dintre acestea fiind minore. «Prin constrîngere, înșelăciune sau profitînd de starea de vulnerabilitate a acestora», completează procurorii DIICOT, victimele celor implicați au fost atrase cu scopul precis al exploatării lor sexuale.
... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2010, 08:24 (18190 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Au trecut de încă un val

Fotbal, Liga III, Unirea Slobozia-Dunărea Călărași 4-2

Au trecut de încă un val

Mari emoții pentru slobozeni înaintea meciului cu Dunărea. Poate mai mari decît la cel cu Callatis. Oaspeții veneau tare din spate după un succes incredibil cu mangalioții care slobozenilor nu le-a fost la îndemînă. Elanul le-a fost însă stopat de elevii lui Constantin Prepeliță, care au deschis rapid scorul prin Viorel Gheorghe, autorul unui gol din penalty (’2) și l-au majorat la fel de iute prin vîrful Florin Anghel (’10), cel care, încet-încet, justifică încrederea investită în el în vară. Pauza vine tot cu emoții pentru că oaspeții reduc din handicap tot din penalty (’43) prin reușita fostului mijlocaș al Unirii, Iulian Bogoș. Ai noștri nu-i lasă însă pe dunăreni să-și facă mari speranțe... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2010, 19:29 (16625 vizualizări - 0 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
288 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Razie de amploare la Țăndărei

Razie de amploare la Țăndărei

Marți, 27 august a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat o razie pe raza localității Țăndărei, în cadrul căreia au fost efectuate 6 percheziții domiciliare pe linia nerespectării regimului armelor și ...[citește_toată_știrea]

27 August 2019, 18:50
(4410 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Țăndărei razie


Bărcănești: Deținere ilegală de arme

Marți, 27 august a.c., polițiștii din cadrul Secției 4 Poliție Rurală Coșereni au depistat, în urma unei percheziții domiciliare, în casa unui bărbat de 50 de ani, din Bărcănești, o pușcă cu aer comprimat ...[citește_toată_știrea]

27 August 2019, 18:45
(2644 vizualizări - 0 comentarii)


Minor urmărit internațional, depistat în Țăndărei

Luni, 26 august a.c., polițiștii ialomițeni au depistat un tânăr de 16 ani, din Țăndărei, pe numele căruia autoritățile judiciare din Germania au emis un mandat european de arestare. Minorul este cercetat ...[citește_toată_știrea]

27 August 2019, 18:40
(4237 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Produse contrafăcute, confiscate

Luni, 26 august a.c., polițiștii slobozeni au depistat, în urma unui control, un tânăr de 26 de ani, din Bărbulești, în timp ce conducea pe raza municipiului Slobozia un autoturism ce avea inspecția tehnică ...[citește_toată_știrea]

27 August 2019, 18:35
(3757 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți sau fără permise, la volan

Ialomița: Beți sau fără permise, la volan

În perioada 24-25 august a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic șoferi care conduceau sub influența băuturilor alcoolice sau  fără permis de conducere. Este cazul a doi bărbați, de 21 și ...[citește_toată_știrea]

26 August 2019, 16:20
(2874 vizualizări - 0 comentarii)


Pietoni accidentați la Dridu și Sinești

La sfârșitul de săptămână precedent, doi pietoni au fost răniți ca urmare a unor accidente rutiere produse pe raza județului. Astfel, vineri, 23 august a.c., un bărbat de 34 de ani, din localitatea Jilavele ...[citește_toată_știrea]

26 August 2019, 16:10
(3850 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Focare de Pestă Porcină Africană la Gheorghe Doja și Mărculești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

26 August 2019, 15:15
(4108 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 26-30 august a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice în mai multe localități ...[citește_toată_știrea]

23 August 2019, 18:55
(5235 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Peste 60 de sancțiuni contravenționale au aplicat polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Fetești și Secției 3 Poliție Rurală Stelnica, în cadrul unei ample acțiuni pe linia pisciculturii, combaterii ...[citește_toată_știrea]

23 August 2019, 18:10
(4157 vizualizări - 0 comentarii)


Accident între Movila și Fetești, patru victime

Miercuri, 21 august a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Fetești au intervenit la un eveniment rutier produs pe DJ212, în afara municipiului Fetești, soldat cu rănirea a patru ...[citește_toată_știrea]

22 August 2019, 18:15
(3050 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Depistat la volanul unui autoturism radiat din circulație

Miercuri, 21 august a.c., polițiștii ialomițeni au întocmit dosare penale unor persoane bănuite de comiterea de infracțiuni contra siguranței circulației pe drumurile publice. Astfel, un bărbat, de 36 de ...[citește_toată_știrea]

22 August 2019, 18:10
(2628 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune împotriva «taximetriștilor-pirat»

Joi, 22 august a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au depistat în flagrant delict un bărbat, de 62 de ani, din localitatea Mărculești, în timp ce efectua transport neautorizat ...[citește_toată_știrea]

22 August 2019, 18:05
(2415 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 57 mii de lei, 6 permise reținute

Marți, 20 august a.c., polițiștii ialomițeni au organizat o acțiune pe raza județului pentru creșterea gradului de disciplină și combaterea cauzelor generatoare de accidente, săvârșite cu implicarea bicicliștilor ...[citește_toată_știrea]

21 August 2019, 16:40
(3388 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți sau fără permise, la volan

Marți, 20 august a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din cadrul Secției nr. 6 Poliție Rurală Ion Roată au depistat un bărbat, de 49 de ani, din Slobozia, în timp ce conducea un autoturism pe DN2A, în ...[citește_toată_știrea]

21 August 2019, 16:20
(2670 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Decizie de încetare a suspendării autorizației integrate de mediu pentru SC Clean Tech International SRL

Printr-un comunicat de presă, Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița anunță că a emis în data de 20.08.2019 Decizia nr. 2 de încetare a suspendării Autorizației Integrate de Mediu nr. 1/17.03.2014 emisă ...[citește_toată_știrea]

21 August 2019, 15:25
(6293 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 19-23 august a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 11:20
(5063 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Polițiștii Secției nr. 5 Poliție Rurală Jilavele au depistat în trafic un bărbat, de 56 de ani, din Rădulești, care conducea un autoturism pe drumul ce leagă Fierbinți-Târg de Rădulești în timp ce se afla ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 11:15
(2498 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Coșereni, prins cu cuțitul la brâu

Polițiștii din cadrul Secției nr. 4 Poliție Rurală Coșereni, cu ocazia desfășurării de activități specifice pe linia prevenirii și combaterii infracțiunilor cu violență în zona barurilor și a discotecilor ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 11:10
(2763 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Coșereni cuțit


Urmărit internațional, depistat de polițiștii ialomițeni

La data de 15 august a.c., polițiștii din cadrul Secției nr. 5 Poliție Rurală Jilavele au acționat pe raza județului pentru depistarea peroanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

20 August 2019, 11:05
(4905 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii din Ialomița caută un bărbat evadat din sediul Poliției Budești, județul Călărași

Polițiștii din Ialomița sunt în altertă, după ce un bărbat de 46 de ani, din județul Călărași, a evadat în cursul zilei de marți, 13 august 2019, din sediul Poliției Budești. Oamenii legii au instituit ...[citește_toată_știrea]

14 August 2019, 18:07
(3689 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cercetat pentru «violență în familie»

Luni, 12 august a.c., Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată de o femeie, de 39 de ani, din Slobozia, cu privire la faptul că ar fi fost agresată pe stradă de concubinul ei, un bărbat de 50 de ani ...[citește_toată_știrea]

13 August 2019, 19:10
(3888 vizualizări - 0 comentarii)


A fost înființată oficial Filiala PLUS Ialomița

Sâmbătă, 10 august 2019, în urma Convenției Județene PLUS Ialomița, care s-a desfășurat la Slobozia, a fost constituită oficial filiala PLUS Ialomița, alegându-se echipa de conducere a acesteia pentru următorii ...[citește_toată_știrea]

13 August 2019, 15:20
(4696 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 250000 de lei, 32 de permise reținute

În perioada 9-11 august a.c., polițiștii ialomițeni au fost angrenați în activități de menținere a ordinii și liniștii publice pe raza județului, precum și de prevenire și combatere a accidentelor rutiere ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 17:25
(5788 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cercetați pentru încălcarea ordinelor de protecție

Duminică, 11 august a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la încălcarea a două ordine de protecție. În primul caz, un bărbat de 42 de ani, din Slobozia, a încălcat ordinul de protecție ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 17:20
(4326 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Malu, Perieți și Lăcusteni

Un accident rutier s-a produs în localitatea Malu, evenimentul fiind înregistrat sâmbătă, 10 august a.c., în jurul orelor 22,00, când un pieton a fost acroșat de un autoturism. Victima, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 16:15
(4452 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii de vegetație la Slobozia și Fetești

Un incendiu de vegetație uscată a izbucnit în data de sâmbătă, 10 august a.c., în jurul orelor 11,30, pe un teren viran din Slobozia, Cartier Bora. Pentru stingerea flăcărilor au acționat pompierii de la ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 16:10
(3218 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bătrână găsită moartă în propria locuință

Sprijinul pompierilor a fost solicitat în cursul nopții de duminică spre luni, 11/12 august 2019, puțin trecut de miezul nopții, pentru asigurarea accesului în apartamentul unei femei de 79 de ani, cunoscută ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 16:05
(3402 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Marți, 13! Ghinionul poate fi prevenit!»

Superstițiile din popor spun că, atunci când data de 13 (număr cu ghinion) coincide cu o zi de marți (ziua celor 3 ceasuri rele), aceasta se consideră a fi o zi cu adevărat  ghinionistă. Tocmai de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 15:50
(3298 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale pentru combaterea Pestei Porcine Africane

Pentru  prevenirea propagării Pestei Porcine Africane și în conformitate cu prevederi legale privind organizarea de acțiuni de control în trafic având ca obiectiv verificarea transporturilor de animale ...[citește_toată_știrea]

12 August 2019, 15:20
(3696 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

AMPA Agri Slobozia angajează
REPREZENTANT VÂNZĂRI
UTILAJE AGRICOLE

pentru zona Ialomița-Călărași
Relații la telefon 0723/251.698

9 August 2019, 19:35


Ultimele comentarii
Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...