Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ciupercă îngroapă banii în drumuri și credite bancare

Ședința Consiliului Județean Ialomița a statuat intențiile aleșilor

Ciupercă îngroapă banii în drumuri și credite bancare

După principiul «nici o masă fără pește, nici o lună fără investiții bugetare», administrația Ciupercă a pregătit o nouă ședință de Consiliu Județean în care să-și legifereze cheltuielile instituționale. Ședința s-a desfășurat joi, 28 octombrie a.c., cuprinzînd peste 15 proiecte de hotărîri. Au atras însă atenția două dintre ele: primul se referea la cheltuielile de întreținere a drumurilor, estimate pentru anul viitor la peste 1,2 milioane de lei, iar cel de-al doilea la împrumutul de 25 milioane de lei pentru contractarea unei finanțări rambursabile interne...

12 milioane pentru cîrpirea drumurilor județene
Ședința de Consiliu Județean de la jumătatea acestei săptămîni... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2010, 05:06 (14737 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Vă vrem în elită! Bateți Ploieștiul!

Handbal, Unirea Slobozia-CSM Ploiești, duminică, 7 noiembrie, orele 11,00

Vă vrem în elită! Bateți Ploieștiul!

Duminică la sala de handbal, de la Stadion, CSM Unirea Slobozia întîlnește cel mai dificil adversar din acest sezon. Este vorba de CSM Ploiești, echipă care în această toamnă a cîștigat aproape tot în Seria A. Singura înfrîngere au suferit-o la Bacău, 24-30 cu Știința, iar prahovencele conduc autoritar în clasament, cu 14 puncte față de 11 ale Unirii, făcînd ca un succes al Sloboziei să fie extrem de important.

Înfrîngeri în serie pînă acum
Unirea Slobozia a disputat pînă în prezent 4 partide oficiale împotriva lui CSM Ploiești: două la Ploiești, una la Slobozia și una în turneul de la Piatra-Neamț, toate încheiate cu succese ale prahovencelor. Dintre aceste dispute... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2010, 03:15 (14069 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga IV

Surprize, surprize!

Din cauza excesului de ceai cu lămîie din redacție, evenimentele din Liga ialomițeană de fotbal ni s-au părut atît de pașnice încît parcă și vestitul balon rotund vinovat pentru toate necazurile a început să prezinte colțuri. Cum week-endul este un sfetnic de comitet am izbutit să scăpăm la o bere rece fără lămîie și sportul rege a început să îmbrace haina neprevăzutului chiar și în cel mai cuminte județ din țară și, ca prin farmec, surprizele au invadat etapa a XI-a.
Așadar, după cum departamentul Hara al ziarului îndrăznise să intuiască, băieții de la Rapid Fetești au reușit să încurce Recolta Gheorghe Lazăr în drumul acesteia către podium. Facem o pauză la capitolul surprize și, pentru că... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2010, 03:12 (18024 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga I, Unirea Urziceni-Univ. Craiova 1-2

Înca un pas spre matineu

Unirea a practicat cu Universitatea același joc ultradefensiv pe care-l știm din momentul surprinzătoarei victorii cu Steaua. Urziceniul nu știe să joace altfel și nici nu prea are cu cine. Dovadă stă faptul că Octavian Grigore a introdus în garnitura de start 8 jucători cu profil defensiv, iar vîrf împins a jucat Semedo, de regulă mijlocaș de bandă. În aceste condiții, în prima jumătate de oră pe teren a fost o singură echipă, a Craiovei, dar șuturile juveților s-au oprit în pădurea de picioare a ialomițenilor sau departe de poarta lui Bălgrădean.
Și, cum s-a întîmplat cu Steaua sau Dinamo, lupii au mușcat o singura dată, dar temeinic. Semedo trimite o minge spre careul oltenilor, Bărboianu... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2010, 03:11 (8602 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, juniori republicani

O victorie și o înfrîngere în Deltă

Duminică, 31 octombrie, s-a derulat etapa a VIII-a a Campionatului juniorilor republicani. Tinerii fotbaliști de la Unirea Slobozia, repartizați în cea de-a doua serie, s-au deplasat la Tulcea pentru dubla confruntare cu Delta din localitate. Juniorii A au pierdut cu 0-1 și ocupă în acest moment locul 5 din clasament, cu 17 puncte. Juniorii B au izbutit o frumoasă victorie cu 3-1, grație golurilor înscrise de Bogdan Patrianca, David Șolcănea și Sorin Avram, ultimul din penalty. Cu acest succes ei ocupă locul 10, cu 8 puncte.... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2010, 03:10 (18392 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Vodafone a răsturnat carul cu Maximia la Slobozia

Vodafone a răsturnat carul cu Maximia la Slobozia

În cursul acestei dimineți, mai exact la orele 8.33 trecute fix, sediul Vodafone din centrul Sloboziei a fost luat cu asalt de echipe mixte de pompieri și polițiști comunitari. Plus Ambulanța și Poliția! În total, vreo 20 de oameni care au viermuit înnebuniți încercînd să identifice sursa incendiului anunțat de senzorii de alarmă ai filialei celei mai mari corporații din România. După vreo două minute eroice de luptă cu fumul gros din jurul senzorilor, pompierii au înțeles care este motivul pentru care au fost mobilizați cu cățel și purcel să salveze Maximia. Angajații filialei, dornici să scape de țînțarii aciuați prin cartelele de 1000 de minute, i-au afumat cu insecticid pîn-au crăpat senzorii... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2010, 15:22 (17860 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Răscoala de la Sudiți (II)

Războiul feudelor a intrat în atenția DGA via Prefectura Ialomița

Răscoala de la Sudiți (II)

În urmă cu trei săptămîni, ziarul nostru relata despre conflictul dintre administrația locală din Sudiți și o firmă din Cluj, aceasta din urmă acuzîndu-l pe primarul localității că refuză să înregistreze contractele de arendă ale firmei. Declarațiile neoficiale de atunci s-au transformat acum într-un memoriu depus la Prefectura Ialomița, iar aceasta și-a declinat competența propunînd cazul Direcției Generale Anticorupție Ialomița. Un conflict care confirmă că lupta pentru acapararea feudelor agricole în Ialomița nu a încetat niciodată, iar interesele din jurul suprafețelor agricole compacte justifică orice ilegalitate.

Toți vor pămînt!
Litigiul dintre primarul Emil ... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2010, 14:06 (24929 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Amara, la un pas de apă potabilă

Cu o o investiție de 900 mii de euro într-o sursă subterană

Amara, la un pas de apă potabilă

În condițiile în care unul din trei locuitori din Ialomița primește apă din sursa subterană a orașului Slobozia, autoritățile din zona periurbană caută permanent noi soluții de potabilizarea a apei. Prima dintre administrațiile locale care a reușit performanța de a se desprinde de sursa de apă a Sloboziei este Amara. În mai puțin de o lună, comunitatea de aici va beneficia de propria sursă de apă subterană, la un preț mai mic decît cel oferit de către SC Urban. Valoarea investiției, derulată prin programul PHARE 2006, este de 907612 euro, iar numărul beneficiarilor depășeste cifra de 8000.

Banii europeni fac minuni
Amara este unul dintre orașele privilegiate ale județului... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2010, 08:36 (22542 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Tahal a dat copy-paste la proiectul tehnic din creierul primarului Gabi Ionașcu

Furt de intelect edilitar

Tahal a dat copy-paste la proiectul tehnic din creierul primarului Gabi Ionașcu

Departamentul nostru de umblat în creierul primarului Gabi Ionașcu a făcut o descoperire crucială pentru viitorul comunității locale. În urma unui laborios proces de verificare am descoperit că Tahal Consulting Engineers LTD, angajată în iunie 2008 «pentru reabilitarea sectorului de apă și apă uzată din județul Ialomița», ar fi accesat ilegal emisfera dreaptă a creierului primarului Ionașcu, respectiv cea care controlează stînga social-democrată. În urma acestei fraude intelectuale, proiectul tehnic în baza căruia sînt executate lucrările de înlocuire a rețelei de apă a orașului a fost trecut cu copy-paste din circumvoluțiunile edilitare în documentația prin intermediul căreia sînt executate acum... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2010, 14:27 (20333 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Hyundai livrează autovehiculele oficiale pentru Summitul G20

Hyundai livrează autovehiculele oficiale pentru Summitul G20

• Hyundai livrează 129 de autovehicule pentru Summitul G20 din Seul.
• Printre acestea se numără cel mai performant model de lux Equus și autovehiculele electrice BlueOn.

Hyundai Motor Company, cel mai mare producător de autovehicule din Coreea de Sud, a predat autovehiculele oficiale pentru Summitul G20 din Seul în fața Coex Center din Seul, locație care va găzdui evenimentul. Hyundai Motor Company va pune la dispoziția organizatorilor 129 de autovehicule pe perioada Summitului, dintre acestea evidențiindu-se limuzina Equus, care va transporta liderii G20.
«Sîntem mîndri să furnizăm autovehiculele oficiale pentru un eveniment internațional de o asemenea anvergură» a afirmat vice-președintele Hyundai Motor Company... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2010, 14:25 (8674 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pază necondiționată pentru firmele de securitate din Ialomița

Ultima afacere de sezon a județului

Pază necondiționată pentru firmele de securitate din Ialomița

La 5 ani de la punctul de maximă expansiune a firmelor de securitate, această afacere continuă să creeze zone de inflorescență pe piața de profil. Iar cînd acest aspect se întîmplă în Ialomița, pe banii contribuabililor, iar în afacere ajung să fie implicate zeci de instituții publice, afacerea începe să miroasă a trafic de influență, fonduri direcționate și contracte încheiate fără niciun criteriu justificativ. Totul într-un județ în care instituțiile concediază angajați, firmele care fac producție dau faliment, iar lipsa banilor lasă an de an tot mai multe suprafețe de teren agricol necultivate...

Poliția Comunitară Slobozia, declanșatorul exploziei
Pentru conformitate... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2010, 10:05 (15641 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: pază Ialomița

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia vinde băuturi alcoolice

Superofertă!

Primăria Slobozia vinde băuturi alcoolice

Dragi consumatori de băuturi alcoolice. Primăria municipiului Slobozia face pentru dumneavostră un anunț extrem de important. De azi înainte, puteți renunța la vechile obiceiuri de a vă petrece timpul în dugheana de la colț. Asta fiindcă administrația slobozeană scoate la vînzare nu mai puțin de 92 mii de litri de băuturi alcoolice la prețuri de producător. Valorea estimativă a băuturilor alcoolice se ridică la peste 7 milioane de lei noi, banii urmînd să acopere o țeapă încasată de bugetul local în urma unor relații comerciale cu o societate.

Cine vrea vodcă să meargă la Primărie
Pentru a scăpa de alcoolul intrat în proprietate ca urmare a unui plan de reorganizare... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2010, 10:42 (19777 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

FC Voluntari-Unirea Slobozia 1-2

Unirea Slobozia este lider! Mulțumim Călărași!

Două rezultate banale de 2-1 au răsturnat situația în Seria 2 din Liga a III-a. În etapa a X-a, disputată vineri, 29 octombrie, bomba a fost detonată la Călărași. Acolo, Dunărea din localitate a produs prima înfrîngere din acest sezon pentru liderul de la acea oră, Callatis Mangalia. Călărășenii au beneficiat de două penalty-uri pe care le-au transformat, avînd 2-0 pînă spre final. Callatis a redus din handicap în ultimul minut, prea tîrziu însă pentru a mai reuși ceva. S-a terminat 2-1 pentru Dunărea Călărași, rezultat care a deschis culoar Unirii Slobozia pentru poziția de lider.
Elevii lui Constantin Prepeliță au început nefericit meciul cu FC Voluntari, disputat în deplasare pe stadionul... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2010, 13:45 (15242 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Vieți din dragoste

Vieți din dragoste

El are 84 de ani, ea 82. Pe ea o cheamă Ioana Baciu și ne spune că s-au iubit: «Ne-am iubit de prima dată amîndoi, ne-am luat din dragoste. Și trăim și-acum tot din dragoste și frumos». Pe el îl cheamă Iulian Baciu și încă nu s-a refăcut după o fractură mai veche, căpătată prin 2004. A trăit destul, dar încă mai iubește viața alături de ea: «Dacă ne-am opri din muncă, am muri! Dar dacă muncești, în orice vreme ai trăi, e bine». Amîndoi sînt din Grindu, o comună din Ialomița departe de șoseaua națională. Iar noi credem că, atîta timp cît oamenii asemenea lor încă mai există, România profundă despre care se vorbește atît de mult pe sticla televizoarelor încă are o șansă.

Mături pentru o găleată de apă... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2010, 13:32 (22125 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Embargo pentru taximetre în zona periurbană

Polițiștii ialomițeni obligă locuitorii din afara Sloboziei să circule cu maxi-taxi

Embargo pentru taximetre în zona periurbană

Scandalurile dintre maxi-taximetrele care deservesc orașul Slobozia și taximetriștii particulari care folosesc aceleași trasee par să nu se mai termine. Dar cînd Poliția este cea care arbitrează aceste conflicte prin aplicarea abuzivă a legii în favoarea uneia dintre tabere, conflictele devin o problemă a comunității. Iar banala luptă pentru clienți se transformă într-un război în toată regula ale cărui victime putem deveni fiecare dintre noi.

Abonat la abuzurile polițiștilor
Cazul taximetristului Alexandru Mihalcea ar putea fi considerat unul de notorietate datorită mediatizării excesive din ultima vreme. Cu un flagrant înscenat în urmă cu 6 luni la cererea patronului... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2010, 09:46 (20244 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Martin și Compania concesionează Slobozia

Martin și Compania concesionează Slobozia

După de a reușit performanța de a da peste cap PUZ-ul zonei Pepinieră, construind cele mai impunătoare blocuri de locuințe, vicepreședintele Consiliului Județean, Ioan Martin alături de alți vecini de parcele rezidențiale și colegi de cafea politică vrea să-și mărească spațiul concesionat la pachet în cartierul amintit. Asta pentru că primarul Ionașcu vrea să le facă cadou de Moș Nicolae, 78 metri pătrați în spatele ogrăzilor... Și pentru ca PUZ-ul general să fie și mai arătos, ingineria se va realiza prin voia consilierilor locali, fără licitație publică.

Pomană fără lumînare cu terenurile Pepinierei
În cîteva zile, mai exact pe 28 octombrie, cînd consilierii locali... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2010, 16:15 (22768 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Tînărul hoț slobozean prins cu mașina furată și plăcuțe de înmatriculare false a fost trimis în judecată

Tînărul slobozean prins conducînd o mașină furată din localitate a fost trimis în judecată de procurori. Dosarul său se află acum pe fondul Judecătoriei Slobozia...
În urmă cu o săptămînă, Indpendent a dezvăluit o incredibilă povestea a unui furt de mașină. Povestea în fond nu este una spectaculoasă, însă decizia unui procuror slobozean de a lăsa în libertate hoțul deși acesta își recunoscuse fapta, sub pretextul inexistenței pericolului social, amplifica o clemență deloc justificată a magistratului. Iar pentru cei cărora le-a scăpat din vizor subiectul facem cuvenitele precizări.
În urmă cu aproximativ o lună, o femeie din Slobozia a căzut victimă unui hoț. Individul, un tînăr din aceeași... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2010, 11:23 (18580 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean vopsește gropile din drumurile județene

Pe banii contribuabililor

Consiliul Județean vopsește gropile din drumurile județene

Credincios pînă la sacrificiu de sine celor trei priorități județene declarate, infrastructură rutieră, sănătate și cultură, președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă vopsește gropi. Mai precis gropile din asfaltul județean, asfalt nereparat de la calendele grecești. Exagerăm firește, dar exagerările noastre sînt floare la ureche pe lîngă ceea ce se întîmplă în realitate.

Reviga, studiu de caz
În urmă cu două săptămîni, Niculae Began, primarul comunei Reviga cerea public repezentanților Consiliului Județean urgentarea lucrărilor de refacere a infrastructurii rutiere la nivelul localității, reclamînd gradul extrem de degradare a acesteia și orientarea... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2010, 09:14 (17398 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

EXCLUSIV: Licitația pentru cabinetul Anei Maria Ionașcu, verificată de Poliție

EXCLUSIV: Licitația pentru cabinetul Anei Maria Ionașcu, verificată de Poliție

Vă mai amintiți despre licitația organizată de Primăria Slobozia pentru vînzarea unor spații în incinta Policlinicii cu plată din localitate? Da, sigur că vă amintiți! Că doar ca urmare a acestei activități edilitare fiica primarului Gabi Ionașcu, proaspăt absolventă a Facultății de Stomatologie, a primit un spațiu pentru înființarea unui cabinet medical particular.
Ei bine, după cum știți, dezvăluirile au fost produse de liberalii ialomițeani, într-un cadru organizat. În replică, primarul Ionașcu a catalogat dezvăluirea liberalilor drept «o bombă de presă», încercînd să justifice cum nici usturoi n-a mîncat, nici gura nu-i miroase. Revenind, licitația prin care medicul Ana Maria Ionașcu a... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2010, 16:49 (20537 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Știința+arbitri=1 punct

Handbal, Știința Bacău-CSM Unirea Slobozia 24-24 (14-11)

Știința+arbitri=1 punct

Cînd te arbitrează o brigadă care a împărțit dreptatea în multe întîlniri internaționale te aștepți ca lucrurile să meargă bine. Cînd brigada respectivă vine după 6 săptămîni de suspendare pe plan intern apar inevitabil semnele de întrebare. Semne care pentru handbalistele de la Unirea s-au dovedit întemeiate la meciul de duminică, 24 octombrie, în deplasare cu Știința Bacău, contînd pentru prima etapă a returului. Mai cu seamă pe finalul jocului arbitrii au oprit nejustificat cîteva atacuri ale slobozencelor.
«Aproape că ne-au scos golurile din poartă. Arbitrii au avut o prestație pe care cu greu o pot înțelege» ne-a declarat profesorul Marian Simion. Spusele antrenorului Unirii au fost întărite... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2010, 08:58 (15599 vizualizări - 0 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
258 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Șofer băut a părăsit locul accidentului

Depistat la scurt timp după ce, implicat într-un accident rutier soldat cu vătămarea corporală a unei persoane, a părăsit locul faptei, pe numele unui bărbat de 32 ani, din Slobozia, polițiștii rutieri ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:38
(15565 vizualizări - 0 comentarii)


A furat o bicicletă și a vândut-o

A furat o bicicletă și a vîndut-o

Polițiștii din Balaciu au fost sesizați de un bătrîn de 80 ani asupra faptului că, în urmă cu cîteva zile, ar fi rămas fără o bicicletă. Polițiștii l-au identificat rapid pe autorul furtului, acesta fiind ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:36
(11972 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț încarcerat

Hoț încarcerat

Vineri, 4 decembrie 2009, polițiștii ialomițeni au încarcerat în Penitenciarul Slobozia un bărbat în vîrstă de 30 ani, din localitate. Pe numele acestuia, Judecătoria Slobozia a emis, la data de 3 decembrie ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:32
(12648 vizualizări - 0 comentarii)


Fără infracțiuni electorale în Ialomița

Potrivit ultimelor informații, procesul electoral în județul Ialomița a decurs normal. Astfel, la nivelul județului nu au fost constatate infracțiuni, fiind aplicată o singură sancțiune contravențională ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2009, 20:30
(10557 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu mașina Poliției

Accident cu mașina Poliției

O autoutilitară din dotarea Poliției Fetești a fost implicată într-un accident rutier. Astfel, duminică, 6 decembrie a.c., în jurul orei 16,15, pe raza municipiului Fetești, autovehiculul Poliției a intrat ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2009, 20:24
(10885 vizualizări - 0 comentarii)


«Taxă pe prostie» la Slobozia

«Taxă pe prostie» la Slobozia

Înșelătoria prin metoda ghicitului, metodă veche în județul nostru, revine în actualitate cu o nouă victimă. O tînără de 15 ani a sesizat polițiștii că ar fi fost înșelată de o femeie de etnie rromă, după ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2009, 07:32
(10654 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți la 13 ani

Doi copii, de 13 ani, din comuna Grivița sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat, fiind suspectați că, în perioada 20 noiembrie-3 decembrie, au furat din mai multe locuințe, de pe raza comunei ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2009, 08:38
(14097 vizualizări - 0 comentarii)


Suplimentare a forțelor de ordine la alegeri

Suplimentare a forțelor de ordine la alegeri

Pentru buna desfășurare a turului II al alegerilor prezidențiale, la nivelul județului Ialomița au fost luate măsuri de suplimentare a forțelor de ordine, comparativ cu cele implicate în primul tur de scrutin ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2009, 07:32
(11531 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Urziceni

Joi, 3 decembrie, polițiștii din Urziceni au desfășurat o razie ce a avut drept scop principal prevenirea unor evenimente stradale comise cu violență. La acțiune au participat polițiști din structurile ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2009, 17:50
(11735 vizualizări - 0 comentarii)


Suspect de trafic cu minori, prins de jandarmi

Suspect de trafic cu minori, prins de jandarmi

Jandarmii Grupei de Intervenție Slobozia au fost solicitați joi, 3 decembrie a.c., în jurul orelor 10,00, de o femeie din orașul Amara. Femeia a solicitat eliberarea fiicei sale, despre care credea că ar ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2009, 13:55
(11551 vizualizări - 0 comentarii)


Focuri de armă pentru prinderea unui hoț de tractoare

Focuri de armă pentru prinderea unui hoț de tractoare

Miercuri, 2 decembrie, polițiștii din județul Buzău au solicitat sprijinul polițiștilor ialomițeni pentru identificarea autorului unui furt de tractor agricol. După puțină vreme, mașinăria agricolă a fost ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 19:31
(12720 vizualizări - 0 comentarii)


Cu cuțitul în centrul orașului

Ziua în amiaza mare, un bărbat din Fetești a făcut un scandal monstru în centrul orașului. Pe scurt, miercuri, 2 decembrie, polițiștii feteșteni au fost sesizați asupra situației, bărbatul amenințînd trecătorii ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 19:03
(11039 vizualizări - 0 comentarii)


Fier vechi confiscat la Țăndărei

Fier vechi confiscat la Țăndărei

7 tone de deșeuri. Aceasta este captura polițiștilor din Țăndărei în urma efectuării unei acțiuni ample de verificarea a modului de colectare a fierului vechi pe raza localității. În urma controalelor efectuate ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 18:32
(14220 vizualizări - 0 comentarii)


Bețiv recalcitrant la Slobozia

După ce a băut bine, un bărbat din Bărbulești s-a apucat de spart geamurile unui magazin din Slobozia. Patronul magazinului a solicitat imediat sprijinul polițiștilor, bărbatul, de 40 ani, din Bărbulești ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 18:12
(14085 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor arestat

Miercuri, 2 decembrie, polițiștii l-au încarcerat în Penitenciarul Slobozia pe Constantin I., de 46 ani, din Slobozia. Pe numele bărbatului instanța slobozeană emisese în luna octombrie 2009 un mandat de ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 17:42
(12460 vizualizări - 0 comentarii)


Scandal cu cuțitul din dotare

Scandal cu cuțitul din dotare

De Ziua Națională, marți, 1 decembrie 2009, jandarmii slobozeni au fost sesizați de patronul unui local din Slobozia asupra unui scandal iscat din senin între doi bărbați aflați în stare de ebrietate. ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 16:20
(10769 vizualizări - 0 comentarii)


«Clauzele interzise», în atenția ITM

«Clauzele interzise», în atenția ITM

Potrivit reprezentanților ITM, «libertatea de voință a părților este limitată în negocierea contractului individual de muncă de prevederile art. 38 din Codul Muncii, care prevede că „salariații nu pot ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 11:52
(12188 vizualizări - 0 comentarii)


Incidente electorale

Incidente electorale

În intervalul 23 noiembrie-1 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița au fost semnalate 3 incidente electorale, cîte unul în fiecare din localitățile Slobozia, Amara și Sudiți. Aspectele sesizate au ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 11:32
(13547 vizualizări - 0 comentarii)


Identificare online a parcelelor agricole

Pentru a diminua erorile privind identificarea parcelelor agricole, APIA va demara, în luna ianuarie 2010, o campanie de instruire a fermierilor privind modalitatea de identificare online a parcelelor agricole ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2009, 15:10
(17415 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrână accidentată la traversarea străzii

Bătrînă accidentată la traversarea străzii

Traversarea neregulamentară a fost cauza unui accident rutier produs în cursul zilei de marți, 1 decembrie 2009, în jurul orelor 17,30, pe DN2A, în localitatea Stejaru. Victima, o femeie în vîrstă de 8 ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2009, 12:04
(11540 vizualizări - 0 comentarii)


Circula cu numere de înmatriculare false

Pe numele unui bărbat, de 56 ani, din Urziceni, polițiștii rutieri au întocmit un dosar penal, fiind cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2009, 12:03
(15318 vizualizări - 0 comentarii)


A murit încercând să aprindă soba

A murit încercînd să aprindă soba

Seria incendiilor la gospodăriile populației, evenimente frecvente în această perioadă a anului, a debutat tragic în luna decembrie. Astfel, marți seara, 1 decembrie, în jurul orei 22.30, la locuința lui ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2009, 11:16
(14474 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea SPORT a fost actualizată!

Nu ratați cele mai noi articole despre sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

1 Decembrie 2009, 18:10
(13667 vizualizări - 0 comentarii)


Adeverințe de la APIA pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură eliberează adeverințe pentru beneficiarii plăților pe suprafață care intenționează să acceseze credite de la băncile care au încheiat convenții cu Agenția ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2009, 13:58
(12694 vizualizări - 0 comentarii)


Grave accidente de circulație

Grave accidente de circulație

La numai o săptămînă după un grav accident rutier petrecut pe DN2A, în apropierea kilometrului 55, din care rezultau 5 victime, un alt eveniment rutier s-a petrecut duminică dimineață, în jurul orelor ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2009, 13:48
(11578 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu puternic la Amara

Incendiu puternic la Amara

Un puternic incendiu a cuprins vineri, 27 noiembrie, în jurul orei 21,30, două anexe gospodărești din Amara. Pompierii slobozeni s-au deplasat cu operativitate la locul intervenției însă mai multe animale ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2009, 13:43
(10458 vizualizări - 0 comentarii)


Băsescu vrea să dea în judecată cotidianul Gardianul și pe Dinu Patriciu

Băsescu vrea să dea în judecată cotidianul Gardianul și pe Dinu Patriciu

Traian Băsescu a anunțat că va da în judecată pe Dinu Patriciu și cotidianul Gardianul pentru «minciună și trucarea unor filmări» și a întrebat conducerea ziarului dacă, înainte de a-l pune în circulație ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2009, 12:53
(11075 vizualizări - 2 comentarii)


Cauciucuri de 2 miliarde, furate de paznic

Cauciucuri de 2 miliarde, furate de paznic

Judecătorii slobozeni au decis joi, 26 noiembrie, arestarea a doi ialomițeni pentru săvîrșirea infracțiunii de furt. Cei doi au desfășurat a adevărată «afacere» cu cauciucuri furate, în perioada aprilie ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2009, 18:46
(12195 vizualizări - 1 comentariu)


Poșta, închisă pe 1 decembrie

Poșta, închisă pe 1 decembrie

Marți, 1 decembrie 2009, toate oficiile poștale din întreaga țară vor fi închise, anunță Departamentul Relații Publice din cadrul Companiei Naționale Poșta Română. Prin același comunicat de presă, se completează ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2009, 15:22
(14761 vizualizări - 0 comentarii)


«Sindicaliștii să decidă așa cum le dictează conștiința»

«Sindicaliștii să decidă așa cum le dictează conștiința»

Elena Neagu, liderul local al UJSL Ialomița protestează împotriva intenției Confederației Sindicatelor Democratice din România de a negocia un pact politic direct cu PSD. Potrivit declarațiilor sale, la ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2009, 18:07
(10844 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...