Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Fotbal, Liga I, CFR Cluj-Unirea Urziceni 3-0

Au fost odată două campioane...

Meciurile dintre CFR Cluj și Unirea Urziceni au fost în ultimii ani dueluri pentru locurile fruntașe. În partida de duminică, de pe stadionul «Dr Constantin Rădulescu» s-au întîlnit două echipe care au căutat ceva puncte pentru a mai spăla din rușinea clasării pe locuri care duc cu gîndul mai degrabă la retrogradare. Urziceniul a practicat același joc compactat pe apărare, specific lupilor după plecarea lotului de Liga Campionilor. Rada, Traore sau Hora au găsit totuși breșe în zona unde ar fi trebuit probabil să fie supendatul Maftei, dar acțiunile lor periculoase au rămas fără rezultat. Tot o acțiune periculoasă a avut și Rusescu, dar îndreptată spre integritatea corporală a lui Picolo, act... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2010, 08:48 (8850 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Delapidare la Primăria Fierbinți-Târg!

Exclusiv: Curtea de Conturi constată, Poliția cercetează

Delapidare la Primăria Fierbinți-Tîrg!

Taxe și impozite însușite fără drept de o casieră a unității administrativ-teritoriale Fierbinți-Tîrg, peste 64 mii de lei evaporați din bugetul local și un funcționar public cercetat penal pentru delapidare! Aceasta este descrierea sumară a ultimei fraude administrative înregistrată la o primărie ialomițeană...

Casierița de la Fierbinți a prăduit bugetul local
Primăria Fierbinți-Tîrg a fost nu demult ținta unui control al Curții de Conturi. Printre altele, instituția abilitată în verificarea legalității exercițiului fiscal a făcut o descoperire halucinantă. Din bugetul orașului lipseau bani cu nemiluita al căror traseu indicau un singur destinatar: casiera compartimentului... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2010, 08:24 (89115 vizualizări - 35 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Magazin de vise din Slobozia, (re)închis de Garda Financiară

click pe poză

Recent, comisarii Gărzii Financiare Ialomița au efectuat un control la un magazin ce comercializa produse etnobotanice. Este vorba despre magazinul situat în imediata apropiere a Liceului de Artă «Ionel Perlea». În urma verificărilor efectuate, comisarii au descoperit faptul că firma nu utiliza aparatul de marcat electronic, motiv pentru care i-a fost aplicată o amendă de 8000 lei. Totodată, ca urmare a controlului efectuat în data de 15 octombrie, comisarii Gărzii au suspendat activitatea societății pe o perioadă de 3 luni. Numai că, la scurt timp, administratorul firmei a contestat măsura suspendării activității, ceeea ce i-a permis să desfășoare în continuare comerț cu ierburi. Ulterior, săptămîna... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2010, 18:39 (16104 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița combate inundațiile prin diguri submersibile

Ialomița combate inundațiile prin diguri submersibile

După trei rînduri de inundații și zeci de adrese și sesizări privind ravagiile făcute de ape în zona localității Bordușani, autoritățile reacționează. Guvernul României, prin Ministerul Mediului și Pădurilor și Ministerul Dezvoltării Regionale și Turismului, a demarat două obiective de investiții în comuna Bordușani. Cea mai importantă dintre acestea se referă la demararea lucrărilor de protecție a malului stîng al brațului Borcea, în zona intravilanului comunei Bordușani prin construirea unui dig submersibil.
Contractul, deja semnat la acest moment, confirmă demararea unor lucrări care au o durată de realizare 3 ani și presupun protecția propriu-zisă a malului stîng pe o lungime de 1,67 km... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2010, 12:11 (15745 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Incendiu cu repetiție la Spitalul Slobozia

Dragi contribuabili, arde Spitalul!

Incendiu cu repetiție la Spitalul Slobozia

Incendii în lanț la Spitalul de Urgență! La nici 3 luni de la ultimul incendiu, instituția înregistrează un nou incident. În această dimineață, în jurul orelor 8,30, biroul asistentei șefe din cadrul Serviciului de Ambulanță Ialomița, situat în cadrul Spitalului Județean a luat foc. Cauza probabilă a incendiului ar fi fost un prelungitor care alimenta un calorifer electric folosit pentru încălzirea biroului.
Este pentru a doua oară în acest an cînd instituția înregistrează un incident de acest gen. În urmă cu șase luni, două dintre cablurile de joasă tensiune care alimentează blocurile operatoare ale instituției au cedat provocînd un scurtcircuit. Din cauza supraalimentării rețelei electrice... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2010, 10:04 (20452 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Fabrica de Magellani

Fabrica de Magellani

Palatul Copiilor sau, pentru nostalgici, Casa Pionierilor, era în anii ’80 cel mai facil mod de a-ți umple timpul liber cînd scăpai de temele pentru acasă. Aici intrai în contact cu primul calculator, faimosul CIP, sau te visai cosmonaut ori navigator. La 30 de ani distanță, preocupările au rămas aceleași, dar internetul și televizorul au redus mult din furnicarul de copii de altădată.

Profesorul Toma Paraschiva, 27 de ani de navomodele
Au trecut peste 20 de ani de cînd fugeam de acasă lăsînd temele pentru mai tîrziu ca să nu ratăm ora de racheto sau navo-modele. Acum, în 2010, recunoaștem că ne-a luat ceva pînă cînd am găsit sala navomodeliștilor, ținta pentru reportajul... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2010, 14:22 (14078 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Imperiul școlar al lui Stavăr scârțâie din toate balamalele

Imperiul școlar al lui Stavăr scîrțîie din toate balamalele

Dincolo de lipsa de moralitate a omului Ilie Stavăr, dovezile că inspectorul general Ilie Stavăr este lipsit de calitățile necesare pentru a conduce destinele învățămîntului ialomițean sînt însă mult mai aproape de noi. Reamintim succint cîteva dintre ele. Cu o zi înainte de începutul anului școlar, în cadrul unei ședințe patronată de către prefectul județului, Ilie Stavăr a cerut imperativ relocarea unor microbuze școlare, ca singura soluție pentru asigurarea transportului elevilor din satele unde școlile au fost desființate către școlile comunale. La peste o lună distanță, situația «rezolvată» atunci rămîne aceeași, iar școlile vizate (amintim aici doar două dintr ele, Ion Roată și Cocora) au... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2010, 08:31 (15700 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

«Vom ataca în instanță Casa Județeană de Sănătate»

Dr Olaru contraatacă

«Vom ataca în instanță Casa Județeană de Sănătate»

Paradoxal, la problemele existente la nivelul sistemului ialomițean de sănătate publică se adaugă și pericolul subfinanțării. Vasile Olaru, directorul Spitalului județean, reclamă că doar jumătate dintre serviciile medicale prestate de către instituție sînt decontate. În replică, reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate susțin că spitalele ialomițene au la dispoziție resurse financiare limitate, dar sigure.

Amenințări cu instanța
Pentru a contracara imaginea dezastruoasă a instituției pe care o reprezintă, Vasile Olaru a declarat cu prilejul inaugurării UPU că spitalul se confruntă cu o criză financiară acută. «Să știți că avem o foarte mare nenorocire... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2010, 18:11 (16253 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

De la PNL citire: Varujan VoZganian vine la Fetești! Sau VoSganian?

De la PNL citire: Varujan VoZganian vine la Fetești! Sau VoSganian?

Un coleg din redacție a avut următoarea formulare cu privire la o anumită situație. Deci, cînd se întîmplă pentru prima oară, este o banală greșeală. A doua oară, este deja prostie. A treia oară, e clar că este sadomasochism și îți place mai mult decît e cazul. Plecînd de la elucubrația colegului nostru, am ajuns la un mail emis de Organizația PNL Ialomița și semnat, spre conformare, de președintele ales al liberalilor, Ioan Martin. Mailul poposit pe adresa noastră face referire la vizita lui Varujan Vosganian la Fetești, unde probabil își va lansa una dintre cărți. Și acum, dovada:

«Va invitam ,simbata 23.10,la Fetesti,la Galeriile Lumina ora 16 la o conferinta de presa ,invitati Norica Nicale si Varujan Vozganian .Pentru transport ,va asteptam ,simbata 23.10 plecare la ora 15 ,de la sediul din Slobozia.Pentru transport va rugam confirmati .Conferinta de presa va fi urmata de o lansare de carte a d-lui Vozganian si de lucrarile Delegatiei Permanente National OFL .Va multumesc ! Pres.org. jud. Ioan Martin»... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2010, 14:20 (13683 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clemența procurorilor ialomițeni, mai mult decât dubioasă

Atenție! Infractori în libertate

Clemența procurorilor ialomițeni, mai mult decît dubioasă

O mașină furată, un hoț prins de polițiști și o decizie halucinantă a procurorilor slobozeni: infractorul este mai liber ca niciodată, furtul său constituind, în opinia procurorilor, o faptă care nu prezintă pericol social!
Justiția ialomițeană iese din nou din tipare cu o decizie apreciată mai degrabă drept gafă monumentală și nu o rezoluție corectă și neinterpretabilă. Sentința despre care vom face vorbire în continuare aparține unui magistrat al Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia și a permis unui infractor să fie mai liber ca niciodată după ce individul a furat cu bună știința autoturismul unei femei.
Povestea mașinii furate începe în urmă cu aproximativ o lună, cînd o femeie... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2010, 10:40 (19746 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

RAJA cu de-a sila la Țăndărei

Furnizorul de apă obligă proprietarii de apartamente să încheie contracte dezavantajoase

RAJA cu de-a sila la Țăndărei

Proprietarii de apartamente din Țăndărei sînt obligați de către RAJA Constanța, noul furnizor local de apă, să încheie contracte dezavantajoase pentru ei. În cazul în care aceștia refuză semnarea documentelor, RAJA Constanta debranșează proprietarii fără nicio explicație. În această situație s-au aflat la începutul acestei săptămîni proprietarii apartamentelor de peste drum de Primărie în care locuiesc, printre alții, și oficialii locali. Proprietarii de apartamente susțin că metoda practicată de furnizor este abuzivă și ilegală. În relică, reprezentanții RAJA Constanța a anunțat că își rezervă dreptul de a da în judecată proprietarii care refuză semnarea contractelor pentru... sechestrare de... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2010, 17:54 (29156 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Era un om corupt pe care îl puteai cumpăra ușor cu bani...»

Un fost elev îl acuză pe inspectorul general școlar Ilie Stavăr

«Era un om corupt pe care îl puteai cumpăra ușor cu bani...»

Presa locală a devoalat în ultimii ani mii de informații compromițătoare despre exponenții oficiali ai sistemului. Întemeiate în cvasimajoritatea cazurilor, demersurile jurnalistice de pînă acum au fost taxate de reprezentanții sistemului drept atacuri gratuite și înfierate proletar în drepturi la replică lipsite de consistență. De aceea va propunem astăzi o nouă abordare asupra unuia dintre cei mai controversați oficiali ai sistemului județean, inspectorul general școlar Ilie Stavăr. «Dezvăluirile» aparțin unuia dintre foștii elevi ai lui Ilie Stavăr, pe atunci tînăr profesor de fizică la Liceul «Grigore Moisil» din Urziceni și relevă o fațetă terifiantă a celui care ulterior avea să devină directorul... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2010, 08:55 (36734 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

SPORT

O gală cu 800 de luptători

Toți K-1 la Slobozia

O gală cu 800 de luptători

Vineri, 15 octombrie. Slobozia, sala de handbal a Stadionului Municipal 1 Mai. Puțin după orele 21,00, la prima gală K-1 dintr-un oraș de provincie în care evenimentele sportive de calitate sînt mai rare decît oazele în deșert! În mijlocul sălii tronează un ring de K-1 real, scăldat într-o baie de lumină. În sală deja nu mai ai loc să arunci un ac de oficiali, fani, dar mai ales suporteri ai acestui sport de o duritate greu de controlat și, tocmai de aceea, fascinant. Cine n-a fost acolo, are ce regreta. De la fetele sumar îmbrăcate care au defilat pe ring între reprize și pînă la încleștările aproape sîngeroase dintre concurenți totul a fost de văzut, de admirat, de comentat. Însă cel mai impresionant... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2010, 18:24 (17757 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Handbal, HCF Piatra Neamț-Unirea Slobozia 30-22 (15-10)

Greu de cucerit cetatea Neamțului

Complexul Piata Neamț se dezvoltă. Și nu vorbim de unul comercial, ci de unul de inferioritate pe care handbalistele de la Unirea Slobozia trebuie să aștepte anul 2011 pentru a-l spulbera. N-au reușit acest lucru duminică, 17 octombrie, așa cum n-au făcut-o nici în celelalte întîlniri disputate sub Pietricica. În meciul de duminică, contînd pentru ultima etapă a turului, Unirea a avut cel mai slab start de partidă din scurta ei istorie. Cînd adversarul conduce în minutul 13 cu 5-0 e greu să mai remontezi. HCF Piatra Neamț a profitat de atacurile visătoare ale fetelor noastre și a continuat să se distanțeze, în ciuda unei apărări bine articulate, cu Andreea Nica în zi de grație. A fost 10-2 pentru... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2010, 18:21 (16499 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga IV-a

Abatorul stă la pîndă

Rugăm înțelepții microbiști ialomițeni să-și amintească celebra zicere: «Cînd doi se ceartă, al treilea cîștigă!» nu vă grăbiți, nu ne gîndim nici la femei, nici la politică, ci la campionatul Ligii a IV-a, unul mai încrîncenat ca niciodată. Amara și Axintele merg umăr la umăr în lupta pentru promovare. Este o propoziție căreia putem să-i dăm copy-paste la fiecare cronică de etapă, fără teama de a greși. Liderul Axintele s-a impus lejer în fața celor de la Munteni-Buzău, în vreme ce Amara a trecut în deplasare de codașa Bărăganul Ciulnița. Performera etapei, pentru că aici voiam să ajungem, a fost Abatorul Slobozia. Echipa lui Nicu Bunea a bătut la Victoria Țăndărei, formație care s-a înclinat... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2010, 18:17 (16997 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, juniori

Juniorii A au stins Farul

Etapa a VI-a a campionatului A și B, seria a doua, i-a deplasat pe fotbaliștii Unirii la Constanța, pentru o dublă întîlnire cu Farul care a avut loc duminică, 17 octombrie. Juniorii A au trecut de dobrogeni cu 2-1, prin reușitele lui Florin Stanciu și Paul Vasile. Cu această victorie ei ocupă locul 6 cu 16 puncte. Din păcate, juniorii B au pierdut cu 4-0 și ocupă locul 10 cu 4 puncte.... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2010, 18:16 (17512 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga III, Unirea Slobozia-Comprest București 3-1

Să vină Callatis!

Așa cum a făcut și în meciul cu Stoicescu, elevii lui Constantin Prepeliță s-au instalat rapid la cîrma partidei cu bucureștenii de la Comprest. Constantin Toma a deschis scorul chiar în primul minut al jocului din etapa a VIII-a, disputat la Slobozia, vineri, 15 octombrie. După gol, Unirea a cedat inițiativa, permițînd Comprestului, o echipă modestă, să treacă la dirijarea ostilităților și să egaleze în minutul 40 printr-un gol venit în urma unui fault la portar, văzut de spectatori, dar nu și de arbitru. Golul oaspeților i-a trezit pe slobozeni, care au dominat finalul primei părți precum și întreaga repriză secundă. Logic, au venit și golurile izbăvitoare, semnate de Viorel Gheorghe (’67) și... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2010, 18:13 (17177 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga I, Unirea Urziceni-Gaz Mediaș 0-1

Vicecampioana pe tobogan

Unirea a insistat cu aceeași tactică a anti-jocului cu care a reușit să le supună pe Steaua și Dinamo. Mediașul este însă un altfel de echipă, una care trăiește tot din ciupeli, fără a afișa mari veleități ofensive. Cu Mehmedovici și Muzac aghiotanții lui Maftei și cu Semedo sau Rusescu speculanți la eventuale contraatacuri, echipa lui Octavian Grigore nu a reușit să pună în pericol poarta lui Pleșca decît la un șut al lui Muzac scos repede de portarul medieșean. O istorie săracă a unei partide ale cărei minute de prelungire îl găsesc totuși, nemarcat, în careul ialomițean pe căpitanul Gazului, Cristi Todea, care are timp să preia și să șuteze necruțător în dreapta lui Cernea. Mediașul învinge... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2010, 18:12 (13391 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Tenis de cîmp

Frații Andreescu termină anul în forță

Săptămîna trecută s-a desfășurat, în organizarea secției de tenis a CSS Slobozia, Cupa Naparis, turneu adresat categoriilor 10, 12 și 14 ani. La 10 ani masculin s-a impus slobozeanul Ștefan Andreescu, cel care în momentul de față ocupă locul 20 la această categorie, dar anul 2011, prin urcarea multor competitori la 12 ani, îl va prinde pe poziția a doua. Fratele său, Cristian Andreescu, și-a adjudecat trofeul la 12 ani, categorie la care a urcat în acest an și unde ocupă locul 46. Tot la masculin, Radu Sebastian Popa a bifat finala la 14 ani. La feminin, Cupa Naparis a fost, de asemena, apanajul slobozencelor. La 10 ani s-a impus Alexia Gîndac, iar la 12 ani Irina Nițu.... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2010, 18:05 (12594 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Tenis de cîmp

Veterani mereu la modă

În perioada 15-17 octombrie s-a derulat la Slobozia turneul pentru veterani «Duhovnicul Tenis Con». Competiția, organizată de Clubul Tenis Con și Direcția Județeană de Tineret și Sport Ialomița, a adunat la start peste 100 de concurenți de la toate cluburile afiliate Federației Române de Tenis. Au participat atît bărbați, cu vîrste cuprinse între 35 și 65 de ani, cît și, lucru inedit, femei la categoriile 30+ și 40+. Palmaresul slobozenilor a fost, la masculin, unul destul de sărac, fiind de luat în seamă doar locurile 2, ocupat de Nicolae Mantea la categoria 45+ și de Ștefan Mușatescu la 40+. La feminin însă o avea pe Cristina Zamfir, cea care a ocupat cea mai înaltă poziție a podiumului, la... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2010, 18:02 (16444 vizualizări - 0 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
281 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Mascații au descins la Bărbulești. Peste 870 kilograme de articole pirotehnice, confiscate!

Marți, 27 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Biroului de Investigații Criminale Urziceni au descins la domiciliul unui bărbat, în vârstă de 37 de ani, din localitatea Bărbulești. În urma percheziției ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2022, 18:20
(8139 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Venituri de 1,035 miliarde de lei, colectate în perioada ianuarie-noiembrie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în perioada ianuarie-noiembrie 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 1,035 miliarde de lei ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2022, 12:25
(10715 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier la ieșire din Slobozia

Accident rutier la ieșire din Slobozia

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia și o ambulanță SMURD au intervenit sâmbătă, 24 decembrie a.c., la un accident rutier produs pe DN21, la ieșire din municipiul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2022, 12:10
(10986 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Percheziții la Ion Roată. Au fost ridicate peste 4000 de articole pirotehnice!

Joi, 22 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 6 Ion Roată, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, au pus în aplicare două ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2022, 13:50
(6431 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF a încasat peste 2,4 milioane de lei dintr-un dosar de «spălare a banilor»

Agenția Națională de Administrare Fiscală, prin Direcția Generală Executări Silite-cazuri speciale, a recuperat, de la o persoană fizică, peste 2,4 milioane de lei. Direcția Generală Executări Silite-cazuri ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2022, 12:45
(5332 vizualizări - 1 comentariu)


Incendii la Ciochina și Drăgoești

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, pentru lichidarea unui incendiu produs la o anexă ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2022, 12:10
(3696 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Peste 648 milioane de euro, autorizate la plata finală în cadrul Campaniei 2022

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în perioada 5-23 decembrie, a autorizat la plata finală pentru anul de cerere 2022 peste 92,35% din totalul beneficiarilor eligibili ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2022, 11:40
(5134 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiștii, pompierii și jandarmii, la datorie de Crăciun

Pompierii ialomițeni, alături de jandarmi și polițiști vor asigura măsurile de ordine și siguranță publică cu ocazia Sărbătorii Crăciunului 2022. În plan operațional, pompierii ialomițeni vor fi zilnic ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2022, 16:20
(4642 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Marți, 27 decembrie 2022, termen limită pentru depunerea unei declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că marți, 27 decembrie 2022, este termenul limită de depunere a Formularului 394Declarația informativă privind livrările/prestările și achizițiile efectuate pe teritoriul național de persoanele înregistrate în scopuri de TVA - aferente perioadei de raportare precedente ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2022, 12:15
(11160 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Restaurant cu salon de evenimente, amendat de Protecția Consumatorilor

Miercuri, 21 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, cu sprijinul polițiștilor de Ordine Publică și reprezentanților Comisariatului Județean pentru ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2022, 16:20
(5413 vizualizări - 3 comentarii)


Munteni-Buzău: Percheziții la persoane bănuite de contrabandă cu țigări

Munteni-Buzău: Percheziții la persoane bănuite de contrabandă cu țigări

Peste 23800 de țigarete provenite din contrabandă și 500 de kilograme de materiale pirotehnice interzise la deținere și utilizare au fost descoperite și confiscate de polițiștii Serviciului de Investigare ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2022, 15:05
(6206 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în mai multe localități din județul Ialomița!

Pentru remedierea unei avarii apărute pe conducta de aducțiune apă de la nivelul forajelor, RAJA Constanța va sista furnizarea apei potabile de miercuri, 21 decembrie 2022, începând cu orele 22,00 și până ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2022, 14:50
(4793 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 3,89 milioane de lei în noiembrie 2022

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna noiembrie 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 3,89 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2022, 12:55
(4700 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța în perioada Sărbătorilor de Iarnă

RAJA Constanța aduce la cunoștință tuturor abonaților că, și în perioada Sărbătorilor de Crăciun și Anul Nou, activitatea structurilor care asigură continuitatea serviciilor de alimentare cu apă și de canalizare ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2022, 12:10
(9857 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Iazu și Țăndărei

Trei echipaje de pompieri din Slobozia au intervenit la un accident rutier produs în satul Iazu, în care au fost implicate două autoturisme cu patru pasageri la bord. În sprijin a intervenit și un echipaj ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2022, 11:50
(4896 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Gârbovi

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2022, 11:45
(5300 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


Cadouri de la jandarmi pentru copiii din Traian

Cadouri de la jandarmi pentru copiii din Traian

În apropierea Sărbătorilor de Iarnă, jandarmii ialomițeni au adus un strop de fericire în ochii unor micuți din comuna Traian, cărora le-au oferit cadouri. Marți, 20 decembrie a.c., copiii au organizat ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2022, 16:30
(6925 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Campanie de educație rutieră «Pierzi atenția. Pierzi controlul!»

Poliția Rutieră Ialomița: Campanie de educație rutieră «Pierzi atenția. Pierzi controlul!»

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița și Biroului Rutier al Poliției Municipiului Slobozia au desfășurat în marți, 20 decembrie a.c., o acțiune de prevenire în cadrul campaniei naționale de ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2022, 15:00
(7709 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: S-au ridicat restricțiile de circulație instituite pe podul peste Brațul Borcea

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere anunță faptul că marți, 20 decembrie a.c., au fost ridicate integral restricțiile de circulație instituite pe podul peste Brațul Borcea, de pe ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2022, 14:30
(11878 vizualizări - 0 comentarii)


Roșiori: Legume și fructe vândute fără documente legale

În urma unei acțiuni desfășurată luni, 19 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au descoperit la punctul de lucru al unei societăți comerciale din Roșiori faptul că agentul economic comercializa legume ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2022, 10:45
(4106 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Piețele și centrele comerciale, controlate

În perioada 16-19 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Ialomița au intensificat acțiunile în centrele comerciale și piețele de pe raza județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2022, 10:30
(4651 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Fetești

Trei echipaje operative din cadrul Stației de Pompieri Fetești au intervenit duminică, 18 decembrie a.c., în jurul orelor 22,00, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, pentru ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2022, 12:55
(4682 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Accidente la Slobozia, Urziceni și Coșereni

Trei echipaje de pompieri din Slobozia au intervenit sâmbătă, 17 decembrie a.c., în jurul orelor 19,00, la un accident rutier produs în municipiul reședință de județ. În eveniment a fost implicat un autoturism ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2022, 12:45
(6515 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 657 kg de articole pirotehnice, confiscate de polițiști

Ialomița: 657 kg de articole pirotehnice, confiscate de polițiști

În ultimele 48 de ore, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul IPJ Ialomița au depistat și confiscat în vederea continuării cercetărilor 657 kg de articole pirotehnice ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2022, 19:00
(4622 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Razie a polițiștilor

Fetești: Razie a polițiștilor

Acțiune de amploare a polițiștilor ialomițeni în municipiul Fetești desfășurată vineri, 16 decembrie 2023. Acțiunea a vizat prevenirea și combaterea faptelor antisociale, asigurarea climatului de ordine ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2022, 18:10
(4248 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 21 decembrie 2022, termen limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că miercuri, 21 decembrie 2022, este termenul de depunere a următoarelor declarații, pentru perioada de raportare încheiată ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2022, 13:40
(8071 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Marți, 20 decembrie 2022, termen limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că marți, 20 decembrie 2022, este termenul de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării organului fiscal ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2022, 13:30
(6633 vizualizări - 0 comentarii)


Recital de colinde al deținuților din cadrul Penitenciarului Slobozia

Recital de colinde al deținuților din cadrul Penitenciarului Slobozia

Penitenciarul Slobozia a organizat joi, 15 decembrie a.c., activitatea «Am plecat să colindăm», ce a avut ca scop diminuarea vulnerabilității psihosociale în perioada Sărbătorilor de Iarnă și dezvoltarea ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2022, 18:45
(4721 vizualizări - 0 comentarii)


Ileana Hogea Velișcu, primul sinolog al României, s-a stins din viață

Ileana Hogea Velișcu, primul sinolog al României, s-a stins din viață

Originară din comuna ialomițeană Sudiți, Ileana Hogea Velișcu a fost primul și cel mai important sinolog al României. În timpul carierei sale a scris peste 1000 de articole și cărți dedicate Limbii și ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2022, 17:20
(16332 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Lista contribuabililor mijlocii, publicată pe portalul ANAF

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că prin Ordinul președintelui ANAF nr. 2521/2022 a fost aprobată lista nominală a contribuabililor mijlocii, care vor ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2022, 15:40
(5373 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...