Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

O excursie în SUA pentru Vlad Petru Rareș după ce a câștigat un concurs de eseuri

Un slobozean în împărăția lui Obama

O excursie în SUA pentru Vlad Petru Rareș după ce a cîștigat un concurs de eseuri

În Slobozia adolescenții «se fumează» în spate la Statuia colonelului Popescu, ascultă manele în mașinile de lux ale părinților sau sînt aduși la spital în comă alcoolică de după blocurile unde sînt doar ei. Ah, și să nu uităm plictisul adolescentin, marcă înregistrată la Slobozia, mai autentic și mai rafinat decît originalul englezesc...
Nimic mai greșit! Pe fața nevăzută a lunii, adolescenții slobozeni sînt meritorii, talentați și perfect capabili să se adapteze lumii în care trăiesc. Ba chiar mai mut decît atît, s-o domine și s-o supună! Vlad Petru Rareș este un astfel de exemplu. El este elev al Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia și tocmai s-a întors din San Diego, California... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2010, 11:13 (22402 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Urban a (re)primit autorizația sanitară de funcționare de la DSP

Iar avem apă bună de băut?! Ionașcu la PD-L în 2012?!

Urban a (re)primit autorizația sanitară de funcționare de la DSP

În cursul după-amiezei de joi, 30 septembrie, SC Urban a obținut autorizația sanitară de funcționare pentru sursa de apă subterană a orașului Slobozia. Potrivit informațiilor oficiale, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a aprobat eliberarea acestei autorizații în condițiile unui program de conformare care se întinde pe o perioadă de 10 luni. «Măsura adoptată de DSP ne permite să facem următorul pas. Mîine vom merge la ANRSC pentru a cere în mod oficial relicențierea societății în condițiile legii» a declarat directorul SC Urban, Valentin Cilibeanu. Victoria obținută de SC Urban este una de imagine. Atît conducerea societății, cît și autoritățile locale admit că apa din sursa subterană nu poate... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2010, 18:55 (16270 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Alegeri controlate la social-democrați

Dormi liniștit, PSD veghează pentru tine!

Alegeri controlate la social-democrați

PSD Ialomița se pregătește de alegeri. Alegeri pentru viitorul Birou Permanent Județean al filialei. Acestea se vor desfășura vineri, 1 octombrie și vor decide, teoretic, viitorul politic al filialei. Potrivit unor surse apropiate Organizației, lupta se dă pentru funcția de prim-vicepreședinte al organizației. Funcție vizată de trei dintre liderii locali...

Alegeri pentru fini și afini
Membrii PSD Ialomița se reunesc vineri, 1 octombrie, în cadrul unui Comitet Județean ce urmează să valideze componența viitorului Birou Permanent Județean al filialei. Cele 19 funcții (dintre care 15 de vicepreședinți) ar fi trebuit să fie stabilite încă din luna martie. La Conferința... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2010, 11:06 (21860 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean reclamă INSTABILITATEA DEMERSURILOR JURIDICE ale Prefecturii Ialomița

Războiul autorităților continuă

Consiliul Județean reclamă INSTABILITATEA DEMERSURILOR JURIDICE ale Prefecturii Ialomița

Războiul administrativ dintre prefectul Teculescu și președintele Silvian Ciupercă continuă. După ce, pe 16 septembrie, Tribunalul Ialomița a suspendat cauza, ca urmare a invocării de către Consiliul Județean a unei excepții de nelegalitate, disputele dintre cele două instituții continuă cu noi acuze. Reamintim că prefectul Teculescu a cerut, pe 7 septembrie 2010, blocarea conturilor celor 66 de unități administrative din județ acuzînd Consiliul Județean de distribuire ilegală, pe criterii strict politice, a unor sume din bugetul județului către autorităților publice locale.

Consiliul Județean face praf și pulbere autoritatea Prefecturii
Teoretic, războiul dintre Prefectură... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2010, 18:59 (17150 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Cheltuieli de 50 de milioane pentru apă menajeră

«Apa lui Ionașcu» a costat cît nu face!

Cheltuieli de 50 de milioane pentru apă menajeră

În așteptarea unei decizii care să confirme statutul apei din sursa subterană, reamintim care sînt cheltuielile generate de această aventură administrativă care a modificat radical viața slobozenilor. După cum spunea un mucalit în piață, «Ionașcu i-a învățat pe slobozeni să bea apă plată». Cu ce preț, vă spunem noi.

La bani mărunți
Pentru cei care vor să-și reamintească, precizăm că aventura apei a început în anul 2007, cînd BCR a acordat Consiliului Local un împrumut de 50 milioane de lei, pentru investiții locale. Grosul sumei a fost orientată către finanțarea investiției în sursa subterană de apă, însă fondurile obținute au fost cheltuite și pentru alte obiective... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2010, 11:46 (17236 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Concesionare cu cîntec la Primăria lui Ionașcu

Țeapa «hypermarketul», pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local Slobozia

După ce în numărul precedent al publicației noastre am prezentat succint cum a reușit Primăria Slobozia să atragă un investitor mai degrabă fictiv decît real, revenim în cele ce urmează cu amănunte legate de concesiunea cu cîntec marca Consiliul Local Slobozia, încă din anul 2008...

Dacă hypermarket nu e, nimic nu e
Cunoscut pentru pasiunea pentru supermarketuri, primarul Ionașcu, în tandem cu ai săi consilieri locali, au reușit performanța de a încasa o țeapă în toată splendoarea ei. Așa cum am mai precizat, ideea construirii unui kypermarket pe amplasamentul fostei Uzine de apă a Sloboziei s-a născut încă din anul 2008, moment în care mintea poaspăt odihnită de dinaintea... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2010, 06:13 (19317 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Săgeata albastră de Slobozia

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Rapid CFR București 32-24 (19-11)

Săgeata albastră de Slobozia

Un mănunchi de tricouri vișinii caută vestiarele. Marea Simona Gogîrlă, cea mai bună marcatoare a Campionatului European din 2000, nu-și poate reține lacrimile, iar chipurile rapidistelor exprimă deopotrivă resemnare și uimire în fața unui rezultat pe care puțin îl anticipau.

Avantaj de la un capăt la altul
Rapidul a avut lovitura de start și s-a năpustit spre poarta lui Nica, dar slobozencele rezistă. Contraatacul fetelor lui Marian Simion rupe barajul vișiniu, iar prin breșă zboară Irina Simion și scutură în premieră plasa dovedind, încă o dată, că locul ei e de mult în Liga Națională. Oaspetele irosesc un 7 metri, iar fetele noastre ripostează pe tabelă prin Balcan... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 18:59 (17405 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Trei într-o barcă pentru supremație

A mai trecut o etapă peste liga județeană, iar la vîrf apele continuă să se tulbure. Și pentru că nu-i place să se scalde în ape tulburi, campioana Victoria Țăndărei a luat-o ușor la vale cedînd lamentabil la Gheorghe Lazăr. În fapt, putem spune că sîmbătă, 25 septembrie, a fost etapa lui Gheorghe, atît la polul pozitiv, unde Lazărul a dat de pămînt cu Țăndăreiul de s-a auzit pînă-n Marea Britanie, cît și la cel negativ, unde Doja a pierdut la Brazii cu un, scuzați expresia!, scor de maidan: 0-15. În frunte rămîn Axintele, Amara și Abatorul. Dacă ultimele două s-au încruntat deja una la alta, Axintele trebuie să aștepte etapa a opta pentru meciul cu Abatorul și pe a cinsprezecea pentru confruntarea... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 18:54 (16853 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, CS Buftea-Unirea Slobozia 3-5

Ei cu filmul, noi cu fotbalul

Meciul de la Buftea de vineri, 24 septembrie, contînd pentru etapa a cincea a Ligii a III-a, a fost așteptat cu încrîncenare de ambele echipe, orice rezultat fiind posibil. În debutul partidei, gazdele au constatat că a răsărit soarele și pe strada lor. Este vorba de căpitanul Unirii, Romeo Soare care i-a năucit pe ilfoveni deschizînd scorul chiar în primul minut al partidei. Apele au părut să se limpezească chiar din minutul 16, cînd Viorel Gheorghe a marcat primul gol dintr-o lungă serie și face 2-0. Gazdele revin prin Dorobanțu, care transformă un penalty în minutul 29, dar un minut mai tîrziu Slobozia reface avantajul de două goluri prin Roșu. Viorel Gheorghe mai punctează o dată în finalul... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 18:52 (14437 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Republicanii slobozeni, mai tari decît Săgeata Năvodari

Duminică, 26 septembrie, pe terenul din Slobozia Nouă, juniorii A și B ai CSM Unirea au disputat o dublă întîlnire cu Săgeata Năvodari, meciul contînd pentru etapa a III-a a Campionatului. Juniorii A au învins cu 4-2 și ocupă locul 4 cu 8 puncte. Juniorii B au trecut de dobrogeni cu 4-1 și sînt pe locul 9 cu 4 puncte. De remarcat că la acest nivel victoria aduce echipei care o obține 4 puncte.... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 18:52 (14881 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga I, Unirea Urziceni-Dinamo București 1-0

Devoratorii de granzi

În Urziceni începe să se vorbeaască din nou despre «Uimirea». Octavian Grigore a ales pentru meciul cu echipa lui Andone să joace aceeași partitură ca în disputa cu Steaua. Astfel, l-a plantat în dreapta apărării pe debutantul Goge, pe stînga pe ex-dinamovistul Mușat, iar în centru pe Maftei și revenitul Mehmedovici. De asemenea, a supraaglomerat cu linia de mijloc și chiar cu oamenii din atac. Prin urmare, prima fază importantă s-a petrecut în minutul 34 și, culmea!, în careul lui Dolha. Argentinianul Garat nu și-a ținut mîna acasă, iar în urma hențului comis arbitrul Comănescu a dictat penalty pentru gazde. Raul Rusescu nu a ratat prilejul să-și treacă în cont primul gol pe acest sezon și Urziceniul... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 18:50 (16716 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stavăr înghesuie 450 de elevi în 8 săli de clasă

Ce lui nu îi place, altora le face

Stavăr înghesuie 450 de elevi în 8 săli de clasă

În saptămîna care a precedat începerea anului școlar, inspectorul general Ilie Stavăr a făcut publice o serie de date oficiale privitoare la sistemul de învățămînt din Ialomița. Potrivit acestora, Inspectoratul Școlar Ialomița are datorii neonorate către furnizori învaloare de 48 milioane de lei, dar a deschis noi șantiere de investiții în anul 2010. Mai mult decît atît, din această valoare uriașă, Inspectoratul Școlar va onora în acest an școlar doar 4,5 milioane de lei. Banii (în cazul în care vor veni!) vor fi folosiți pentru 26 de obiective școlare a căror listă rămîne, deocamdată, secretă. Pentu că Ilie Stavăr pare să nu aibă niciun criteriu rezonabil de distribuire a acestor fonduri, oferim... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 17:20 (20995 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrație cu Profesionala

Administrație cu Profesionala

Avem 5 primari fără liceu și 26 cu liceu! Restul au Facultate. Cu sau fără frecvență. La zi sau la distanță. Administrațiile locale din județ au încăput de doi ani pe mîinile unor primari pentru care mama învățăturii a fost, mai degrabă, școala de partid decît o instituție de învățămînt. Desigur, situația nu este generalizată. Avem primari de la însămînțător artificial pînă la inginer și de la sudor la jurist. Paleta meseriilor edililor locali oferă surprize nebănuite...

«Meserie te halesc!»
Cunoscători sau nu în ale administrației locale, primarii din județul nostru au diverse îndeletniciri de bază. Ocupația de primar permite orice. Evident, de această dată facem referire... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2010, 22:32 (17490 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ionașcu se ține de hypermarketuri

Ionașcu se ține de hypermarketuri

Talentul de investitor strategic «pe hîrtie» al primarului Gabi Ionașcu se manifestă din nou. De această dată edilul pasionat de altfel de mega investiții, pasiuni mai puțin concretizate, și-a exprimat public intenția de a juca la cărți alte vreo 4 hectare din terenul slobozean pentru construcția unui nou hypermarket. Asta așa, în ciuda crizei și a slobozenilor ce abia își mai permit o sticlă de apă plată de la chioșcul din colțul blocului...

Dacă-i supermarket, cu plăcere
În ciuda îndemnurilor de austeritate, a bugetelor micșorate și a unei crize financiare fără precedent, Primăria Slobozia vrea să-și pună tichie de mărgăritar. Iar tichia se numește construcția unui... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2010, 13:18 (23479 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

RADEF cedează Grădina de Vară Primăriei Slobozia

Vom avea teatru

RADEF cedează Grădina de Vară Primăriei Slobozia

Grădina de Vară a cinematografului Ialomița va fi predată autorităților locale. Primăria Slobozia își dorește să refacă actuala construcție și să o transforme într-un teatru în aer liber. Cinematograful Ialomița, al doilea obiectiv pe care RADEF este obligată să-l transfere municipalității, rămîne în litigiu...

Primul teatru în aer liber din oraș
Grădina de Vară a cinematografului Ialomița, lăsată în paragină timp de peste 10 ani, urmează să fie preluată prin transfer de către autoritățile locale. Potrivit declarațiilor directorului Clubului Municipal Slobozia, Ion Constantin, Regia Autonomă a Distribuției și Exploatării Filmelor «România Film» este dispusă să cedeze... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2010, 06:08 (20279 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Stăpânii pământului

Reportaj cu oameni liberi!

Stăpînii pămîntului

Bugetarii slobozeni pleacă în Germania, pe șantier. AJOFM-ul local propune slujbe în Danemarca, la jupuit de nurci, Boc oferă jumătatea lui cinci, aici în prime time, sindicaliștii spun că cine muncește pe banii ăștia e prost, oamenii spun că ar munci, dar n-au unde... Marin Cărămidaru’ nu spune nimic din toate astea! El e dovada că dacă vrei să fii propriul tău stăpîn, aici în România, poți să fii! Și spune că libertatea pe care i-o dă meseria e mai scumpă decît toate averile de pe pămînt.

Cărămidarii Viitorului
Casa lui Marin Chiriță e pe Viitorului, pe la jumătatea străzii. Ajungi ușor, că acum e proaspăt asfaltată. Casa nu are gard, că Marin n-a întors banii cu lopata... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2010, 10:14 (24162 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Nick Touring terorizează concurența pe ruta Slobozia-Amara

Lui Pericli îi place să sune la 112

Nick Touring terorizează concurența pe ruta Slobozia-Amara

În lipsa aplicării corecte a legislației în vigoare, Slobozia rămîne un oraș al tuturor posibilităților. De exemplu, al posibilității de a suna la 112 pentru a solicita eliminarea de pe traseu a unui taximetrist care face concurență maxi-taximetrelor din oraș. Se întîmplă la Slobozia, sub ochii candizi ai autorităților locale și în detrimentul unor servicii de transport civilizate.

Vendetă locală la 112
Incidentul pe care vi-l relatăm l-a avut ca protagonist pe Alexandru Mihalcea, unul dintre puținii taximetriști care mai face concurență firmei de transport Nick Touring pe ruta Slobozia-Amara. Potrivit declarațiilor acestuia, marți, 15 septembrie, la orele 14,15, acesta... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2010, 08:38 (57030 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Disputa dintre Teculescu și Ciupercă va fi tranșată la Curtea de Apel București

Furtună într-un pahar cu ape politice tulburi

Disputa dintre Teculescu și Ciupercă va fi tranșată la Curtea de Apel București

După 8 luni de conflict administrativ, 4 luni de la plasarea acestuia pe rolul Instanței de Contencios Administrativ și două săptămîni de declarații belicoase, războiul politic dintre prefectul Mădălin Teculescu și președintele Consiliului Județean, Silvian Ciupercă a fost suspendat nedefinit de către Tribunalul Ialomița. Acesta a decis declinarea cauzei către Curtea de Apel București și, în ciuda cererilor de urgentare a procesului, acesta nu are șanse să obțină un verdict final pînă în primăvară. Reamintim că motivul litigiului îl constituie alocarea de către Consiliul Județean Ialomița, pe criterii politice, a peste 20 milioane de lei administrațiilor locale pentru susținerea proiectelor de... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2010, 06:18 (21382 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Maidanezii, «transferați» în localitățile rurale din vecinătatea Sloboziei

Cu aprobarea autorităților locale din municipiul reședință de județ

Maidanezii, «transferați» în localitățile rurale din vecinătatea Sloboziei

Autoritățile locale din Slobozia plasează cîinii comunitari în mediul rural. Nu legal, firește, ci pe furiș, așa cum îi șade bine unei administrații care se respectă. Astfel, haite întregi de cîini comunitari care ar trebui să fie îngrijiți în adăposturile special amenajate (construite și finanțate din fonduri publice!) ajung să terorizeze comunitățile rurale din jurul orașului.

De la Primăria Slobozia, fără număr!
Joi, 16 septembrie, la primele ore ale dimineții, pe dealurile din spatele CAP-ului Gimbășani, devenit o ruină, un autoturism cu numărul IL 02 GSC, condus de către Valentin Vasile Ploieșteanu, descărca de zor cîini comunitari din adăpostul de la Slobozia.... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2010, 14:06 (21177 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Un slobozean acuză că ar fi fost bătut de polițiști

Un slobozean acuză că ar fi fost bătut de polițiști

Un bărbat acuză polițiștii că l-ar fi bătut măr. Slobozeanul susține că ar fi fost băgat în mașina poliției și lovit cu pumnii și picioarele. Varianta polițiștilor demontează însă acuzațiile bărbatului. Tînărul a ajuns la Spital cu răni la nivelul brațelor și pe față...

Cetățeanul turmentat și soția reclamantă
Povestea lui Adrian Budu, slobozeanul ce susține că ar fi fost agresat de doi polițiști, iese din tiparele cotidianului. Bărbatul are 36 de ani și a fost dat pe mîna Poliției chiar de fosta sa soție. Evident, asta după ce între cei doi foști soți se consumase o altercație. Adrian recunoaște problemele matrimoniale, dar susține că bătaia ce ar fi încasat-o de la... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2010, 19:07 (46210 vizualizări - 17 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
318 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fierbinți: A intrat cu mașina în gard

Marți, 23 iulie a.c., în jurul orelor 9,30, pe raza localității Fierbinți un autoturism a părăsit partea carosabilă și s-a izbit frontal de un gard. În urma evenimentului, doi adulți și doi minori au fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 17:15
(3443 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Ciocnire între un camion și un autoturism

Marți, 23 iulie a.c., în jurul orelor 16,00, pe raza localității Coșereni un camion și un autoturism s-au ciocnit, victimă fiind un bărbat în vârstă de 51 de ani. La locul intervenției au acționat salvatori ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 17:10
(3146 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, patru răniți

Luni, 22 iulie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente rutiere soldate cu rănirea a patru persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orei 8,30, în municipiul Urziceni, în timp ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:25
(2533 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

În perioada 22-28 iulie a.c., la nivel național se va desfășura o nouă acțiune pentru prevenirea accidentelor rutiere. Vizați sunt conducătorii autovehiculelor de transport public de persoane mai mare de ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:20
(3566 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Amara, reținut 24 de ore după ce a condus băut și fără permis

Luni, 22 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat în trafic, pe raza localității Amara, un tânăr, de 26 de ani, din localitate, în timp ce conducea un autoturism deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:15
(4497 vizualizări - 4 comentarii)


Incendiu la o magazie din Alexeni

Duminică, 21 iulie a.c., în jurul orelor 13,50, pe raza localității Alexeni a izbucnit un incendiu la o magazie. Pentru lichidarea acestuia au intervenit 8 pompieri de la Detașamentul de Pompieri Urziceni ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:10
(3378 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni incendiu


Ciocârlia: Accident rutier soldat cu două victime

Duminică, 21 iulie a.c., în jurul orei 9,15, un autoturism care se deplasa pe direcția de mers Urziceni-Buzău a părăsit partea carosabilă și s-a răsturnat într-un șanț, două persoane fiind rănite. La fața ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2019, 20:05
(3294 vizualizări - 0 comentarii)


Un feteștean beat la volan a provocat un accident rutier

Joi, 18 iulie a.c., un bărbat de 26 de ani, din Fetești, în timp ce se afla la volanul unui autoturism ce se deplasa pe direcția Movila-Fetești, ar fi pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune frontală ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:25
(4019 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gheorghe Doja

Joi, 18 iulie a.c., în jurul orelor 23,40, Pompierii de la Detașamentul de Pompieri Slobozia împreună cu patru pompieri civili de la Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență au intervenit cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:20
(3440 vizualizări - 0 comentarii)


Gârbovi: Cercetați penal pentru furt de cereale

Polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gârbovi au identificat joi, 18 iulie a.c., trei bărbați, cu vârste cuprinse între 38 și 44 de ani, bănuiți de comiterea unui furt. Cei în cauză au fost opriți în ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:15
(3537 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Fără permis, la volan

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier efectuează cercetări într-un dosar penal privind infracțiunea de «conducere a unui vehicul fără permis», faptă comisă în localitatea Ograda, la data de 19 aprilie ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2019, 20:10
(3342 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale în piețe la tarabe

În perioada 12-14 iulie a.c., Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, împreună cu reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și ai Inspectoratului de ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2019, 19:10
(3649 vizualizări - 1 comentariu)


Baza 86 Aeriană, la «Royal International Air Tattoo 2019»

În perioada 19-21 iulie 2019, la Baza Aeriană FAIRFORD, GLOUCESTERSHIRE din Marea Britanie, aparținând Forțelor Aeriene Regale, are loc «Royal International Air Tattoo 2019», unul dintre cele mai mari mitinguri ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2019, 14:40
(4851 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Arme găsite în casă

Marți, 16 iulie a.c., polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu polițiștii Serviciului pentru Acțiuni Speciale au efectuat 4 percheziții domiciliare la Țăndărei. În urma ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 18:35
(3243 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gârbovi

Marți, 16 iulie a.c., în jurul orelor 12,30, două echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni și un echipaj SMURD au fost solicitate pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o casă din localitatea ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 18:30
(3173 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi incendiu


Platonești: Accident rutier soldat cu o victimă

Marți, 16 iulie a.c., în jurul orei 13,50, un autoturism care se deplasa pe direcția de mers Movila-Platonești a părăsit partea carosabilă și s-a izbit frontal de un parapet aflat pe marginea șoselei. ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 18:25
(3885 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Marți, 16 iulie a.c., polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au depistat un bărbat, de 21 de ani, din Făcăieni, în timp ce șofa pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2019, 18:20
(2404 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Nereguli constatate la taximetriștii slobozeni

Luni, 15 iulie a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au acționat pe raza municipiului pentru verificarea legalității transportului public de persoane în regim de taxi. Astfel ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:50
(4692 vizualizări - 1 comentariu)


Cotorca: S-au ciocnit 5 mașini, două victime

Cotorca: S-au ciocnit 5 mașini, două victime

Luni, 15 iulie a.c., în jurul orei 06,30, pe raza localității Cotorca s-a produs o coliziune între 5 autovehicule. Pentru salvarea celor două victime, o femeie de 23 de ani și un bărbat de 41 de ani, au ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:35
(3554 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


Gârbovi: Tânăr prins la volan cu un pistol

Sâmbătă, 13 iulie a.c., în jurul orelor 21,00, în urma unui control în trafic, polițiștii din cadrul Postului de Poliție Gârbovi au depistat un tânăr, de 18 ani, care deținea în habitaclul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:30
(3060 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi pistol


Ordin de protecție pentru un tată agresor din Cosâmbești

Duminică, 14 iulie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Fierbinți Târg au întocmit un dosar penal pe numele unui bărbat din Cosâmbești după ce acesta și-ar fi agresat fiica. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:25
(5374 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan sub influența băuturilor alcoolice

În perioada 12-14 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat 5 bărbați, cu vârste cuprinse între 25 și 56 de ani, în timp ce conduceau pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:20
(4431 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permis de conducere pe drumurile publice

Doi bărbați, de 32 de ani, din Țăndărei, și de 44 de ani, din Căzănești, au fost depistați de polițiștii ialomițeni vineri, 12 iulie a.c., în timp ce șofau pe drumurile publice fără a poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:15
(4903 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Bărbat depistat la volanul unui vehicul neînmatriculat

Duminică, 14 iulie a.c., polițiștii rutieri din Urziceni au depistat în trafic un autoturism condus de un bărbat, de 38 de ani, din Urziceni, care avea autorizația de circulație provizorie expirată din ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:10
(3314 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Fii inteligent, nu fi violent!»

În perioada 1 iulie-30 septembrie 2019, Poliția Municipiului Slobozia desfășoară campania «Fii inteligent, nu fi violent!». Principalele obiective ale polițiștilor de Ordine Publică sunt reprezentate de ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2019, 18:05
(2843 vizualizări - 0 comentarii)


deces

deces

Familia Sohodoleanu
anunță cu nesfârșită
durere trecerea în
neființă a celui
care a fost
Gheorghe Sohodoleanu ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2019, 11:05
(5369 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Minor prins la volan cu 107 km/h!

Joi, 11 iulie, în orașul Țăndărei, polițiștii rutieri au oprit în trafic un autoturism care se deplasa cu viteza de 107 km/h. În urma verificărilor efectuate, au constatat că la volanul mașinii se afla ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 19:30
(3547 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Beat la volan, a acroșat o mașină parcată

În miezul nopții de joi spre vineri, 11/12 iulie a.c., Poliția Țăndărei a fost sesizată despre producerea pe strada Gării, din Țăndărei, a unui accident soldat cu pagube materiale. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 19:25
(3085 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 15-19 iulie, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2019, 19:20
(5492 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului-4,89%

Conform informațiilor oferite de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la sfârșitul lunii mai 2019, rata șomajului a fost de 4,89%. Exprimat în cifre acest procent arată că peste ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 20:15
(3228 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...