Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Investiții-gigant pentru un spital neperformant

Sănătatea noastră cea de toate zilele

Investiții-gigant pentru un spital neperformant

Investițiile în domeniul Sănătății reprezintă una dintre obsesiile administrației județene. Două milioane de lei pentru Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului, încă nefuncțională, 5 milioane de lei pentru consolidarea clădirii care adăpostește Spitalul Județean, sume încă neprecizate pentru izolarea termică a acestei clădiri... Și lista ar putea continua. În ciuda acestor eforturi bugetare, Spitalul Județean Slobozia rămîne neatractiv pentru medici, bolnavii reclamă servicii medicale sub standarde, iar administrația se plînge că nu poate asigura cheltuielile curente ale instituției.

Istorii de milioane
Preocuparea administrației județene pentru reabililitarea Spitalului... [citește_tot_articolul]

4 Octombrie 2010, 05:42 (17565 vizualizări - 6 comentarii)

REPORTAJ

Coadă la «bunuri europene»

Coadă la «bunuri europene»

În Ialomița sînt 47 de mii de beneficiari. La Slobozia puțin peste 6000. Fiecare dintre ei primește 14 kilograme de făină, 7 kilograme de mălai, 14 pachete de biscuiți, echivalentul a 3,6 kilograme de paste, unul de zahăr și 2 cutii de lapte praf. Ajutoare europene pentru categoriile defavorizate. La Slobozia, produsele se primesc la cantina socială de la Școala 13. Noi am nimerit acolo a doua zi după ce pensionarii luaseră cu asalt ușile depozitului. Coadă la «bunuri europene»!

Tot săracu e și-al dracu’
Joi la orele prînzului, pensionarii erau cuminți. Așteptau liniștiți pe o bancă lungă, de grădiniță, scoasă de angajați în umbra ușii. Primiseră numere de ordine, de... [citește_tot_articolul]

3 Octombrie 2010, 11:09 (17365 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Festivalul Ion Albeșteanu, la a VII-a ediție

Farmecul discret al muzicii populare românești

Festivalul Ion Albeșteanu, la a VII-a ediție

Într-un oraș provincial pînă în măduva orașelor administrației, înfruntînd un public snob și ignorant, care preferă filmele la Mall și cumpărăturile la Kaufland, Festivalul Național de Folclor «Ion Albeșteanu» a ajuns la a VII-a ediție. O performanță meritorie pe care o salutăm cu speranța ca, măcar în acest an, Festivalul să aibă parte de un public local mai numeros.

Un Festival pentru un suflet de artist
«Ion Albeșteanu, pe numele său adevărat Ion N. Șerban, s-a născut la 27 septembrie 1932, la Slobozia. Părinții săi proveneau din comuna ialomițeană Albești, loc de la care își va lua mai tîrziu artistul numele. Ion a fost al cincilea copil din cei șapte, cîți au avut... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2010, 16:23 (18842 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«Let’s Do It, Ialomița», la final

România este curată și datorită nouă

«Let’s Do It, Ialomița», la final

Peste 5000 de voluntari au ales sîmbătă, 25 septembrie, să facă curățenie în Ialomița. Rezultatele celei mai mari acțiuni de ecologizare a județului? Aproximativ 8000 de saci plini de gunoi. Întrucît eforturile au fost multiple, iar rezultatele pe măsură, organizatorii «Let’s Do It, România» și-au exprimat intenția de a repeta acțiunea anul viitor. Pe 25 septembrie 2011!
5000 de ialomițeni au invadat Ialomița sîmbătă, 25 septembrie, în căutarea celor mai mari mormane de gunoi. Copii, părinți, cadre didactice, tineri sau simpli voluntari s-au mobilizat exemplar pentru a participa la cea mai mare acțiune de ecologizare a țării. În Ialomița, «Marea curățenie» s-a produs, iar rezultatele, pe măsura... [citește_tot_articolul]

2 Octombrie 2010, 08:16 (26837 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

O excursie în SUA pentru Vlad Petru Rareș după ce a câștigat un concurs de eseuri

Un slobozean în împărăția lui Obama

O excursie în SUA pentru Vlad Petru Rareș după ce a cîștigat un concurs de eseuri

În Slobozia adolescenții «se fumează» în spate la Statuia colonelului Popescu, ascultă manele în mașinile de lux ale părinților sau sînt aduși la spital în comă alcoolică de după blocurile unde sînt doar ei. Ah, și să nu uităm plictisul adolescentin, marcă înregistrată la Slobozia, mai autentic și mai rafinat decît originalul englezesc...
Nimic mai greșit! Pe fața nevăzută a lunii, adolescenții slobozeni sînt meritorii, talentați și perfect capabili să se adapteze lumii în care trăiesc. Ba chiar mai mut decît atît, s-o domine și s-o supună! Vlad Petru Rareș este un astfel de exemplu. El este elev al Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia și tocmai s-a întors din San Diego, California... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2010, 11:13 (22402 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban a (re)primit autorizația sanitară de funcționare de la DSP

Iar avem apă bună de băut?! Ionașcu la PD-L în 2012?!

Urban a (re)primit autorizația sanitară de funcționare de la DSP

În cursul după-amiezei de joi, 30 septembrie, SC Urban a obținut autorizația sanitară de funcționare pentru sursa de apă subterană a orașului Slobozia. Potrivit informațiilor oficiale, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a aprobat eliberarea acestei autorizații în condițiile unui program de conformare care se întinde pe o perioadă de 10 luni. «Măsura adoptată de DSP ne permite să facem următorul pas. Mîine vom merge la ANRSC pentru a cere în mod oficial relicențierea societății în condițiile legii» a declarat directorul SC Urban, Valentin Cilibeanu. Victoria obținută de SC Urban este una de imagine. Atît conducerea societății, cît și autoritățile locale admit că apa din sursa subterană nu poate... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2010, 18:55 (16271 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Alegeri controlate la social-democrați

Dormi liniștit, PSD veghează pentru tine!

Alegeri controlate la social-democrați

PSD Ialomița se pregătește de alegeri. Alegeri pentru viitorul Birou Permanent Județean al filialei. Acestea se vor desfășura vineri, 1 octombrie și vor decide, teoretic, viitorul politic al filialei. Potrivit unor surse apropiate Organizației, lupta se dă pentru funcția de prim-vicepreședinte al organizației. Funcție vizată de trei dintre liderii locali...

Alegeri pentru fini și afini
Membrii PSD Ialomița se reunesc vineri, 1 octombrie, în cadrul unui Comitet Județean ce urmează să valideze componența viitorului Birou Permanent Județean al filialei. Cele 19 funcții (dintre care 15 de vicepreședinți) ar fi trebuit să fie stabilite încă din luna martie. La Conferința... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2010, 11:06 (21860 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean reclamă INSTABILITATEA DEMERSURILOR JURIDICE ale Prefecturii Ialomița

Războiul autorităților continuă

Consiliul Județean reclamă INSTABILITATEA DEMERSURILOR JURIDICE ale Prefecturii Ialomița

Războiul administrativ dintre prefectul Teculescu și președintele Silvian Ciupercă continuă. După ce, pe 16 septembrie, Tribunalul Ialomița a suspendat cauza, ca urmare a invocării de către Consiliul Județean a unei excepții de nelegalitate, disputele dintre cele două instituții continuă cu noi acuze. Reamintim că prefectul Teculescu a cerut, pe 7 septembrie 2010, blocarea conturilor celor 66 de unități administrative din județ acuzînd Consiliul Județean de distribuire ilegală, pe criterii strict politice, a unor sume din bugetul județului către autorităților publice locale.

Consiliul Județean face praf și pulbere autoritatea Prefecturii
Teoretic, războiul dintre Prefectură... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2010, 18:59 (17150 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Cheltuieli de 50 de milioane pentru apă menajeră

«Apa lui Ionașcu» a costat cît nu face!

Cheltuieli de 50 de milioane pentru apă menajeră

În așteptarea unei decizii care să confirme statutul apei din sursa subterană, reamintim care sînt cheltuielile generate de această aventură administrativă care a modificat radical viața slobozenilor. După cum spunea un mucalit în piață, «Ionașcu i-a învățat pe slobozeni să bea apă plată». Cu ce preț, vă spunem noi.

La bani mărunți
Pentru cei care vor să-și reamintească, precizăm că aventura apei a început în anul 2007, cînd BCR a acordat Consiliului Local un împrumut de 50 milioane de lei, pentru investiții locale. Grosul sumei a fost orientată către finanțarea investiției în sursa subterană de apă, însă fondurile obținute au fost cheltuite și pentru alte obiective... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2010, 11:46 (17236 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Concesionare cu cîntec la Primăria lui Ionașcu

Țeapa «hypermarketul», pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local Slobozia

După ce în numărul precedent al publicației noastre am prezentat succint cum a reușit Primăria Slobozia să atragă un investitor mai degrabă fictiv decît real, revenim în cele ce urmează cu amănunte legate de concesiunea cu cîntec marca Consiliul Local Slobozia, încă din anul 2008...

Dacă hypermarket nu e, nimic nu e
Cunoscut pentru pasiunea pentru supermarketuri, primarul Ionașcu, în tandem cu ai săi consilieri locali, au reușit performanța de a încasa o țeapă în toată splendoarea ei. Așa cum am mai precizat, ideea construirii unui kypermarket pe amplasamentul fostei Uzine de apă a Sloboziei s-a născut încă din anul 2008, moment în care mintea poaspăt odihnită de dinaintea... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2010, 06:13 (19320 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Săgeata albastră de Slobozia

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Rapid CFR București 32-24 (19-11)

Săgeata albastră de Slobozia

Un mănunchi de tricouri vișinii caută vestiarele. Marea Simona Gogîrlă, cea mai bună marcatoare a Campionatului European din 2000, nu-și poate reține lacrimile, iar chipurile rapidistelor exprimă deopotrivă resemnare și uimire în fața unui rezultat pe care puțin îl anticipau.

Avantaj de la un capăt la altul
Rapidul a avut lovitura de start și s-a năpustit spre poarta lui Nica, dar slobozencele rezistă. Contraatacul fetelor lui Marian Simion rupe barajul vișiniu, iar prin breșă zboară Irina Simion și scutură în premieră plasa dovedind, încă o dată, că locul ei e de mult în Liga Națională. Oaspetele irosesc un 7 metri, iar fetele noastre ripostează pe tabelă prin Balcan... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 18:59 (17405 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Trei într-o barcă pentru supremație

A mai trecut o etapă peste liga județeană, iar la vîrf apele continuă să se tulbure. Și pentru că nu-i place să se scalde în ape tulburi, campioana Victoria Țăndărei a luat-o ușor la vale cedînd lamentabil la Gheorghe Lazăr. În fapt, putem spune că sîmbătă, 25 septembrie, a fost etapa lui Gheorghe, atît la polul pozitiv, unde Lazărul a dat de pămînt cu Țăndăreiul de s-a auzit pînă-n Marea Britanie, cît și la cel negativ, unde Doja a pierdut la Brazii cu un, scuzați expresia!, scor de maidan: 0-15. În frunte rămîn Axintele, Amara și Abatorul. Dacă ultimele două s-au încruntat deja una la alta, Axintele trebuie să aștepte etapa a opta pentru meciul cu Abatorul și pe a cinsprezecea pentru confruntarea... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 18:54 (16853 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, CS Buftea-Unirea Slobozia 3-5

Ei cu filmul, noi cu fotbalul

Meciul de la Buftea de vineri, 24 septembrie, contînd pentru etapa a cincea a Ligii a III-a, a fost așteptat cu încrîncenare de ambele echipe, orice rezultat fiind posibil. În debutul partidei, gazdele au constatat că a răsărit soarele și pe strada lor. Este vorba de căpitanul Unirii, Romeo Soare care i-a năucit pe ilfoveni deschizînd scorul chiar în primul minut al partidei. Apele au părut să se limpezească chiar din minutul 16, cînd Viorel Gheorghe a marcat primul gol dintr-o lungă serie și face 2-0. Gazdele revin prin Dorobanțu, care transformă un penalty în minutul 29, dar un minut mai tîrziu Slobozia reface avantajul de două goluri prin Roșu. Viorel Gheorghe mai punctează o dată în finalul... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 18:52 (14446 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Republicanii slobozeni, mai tari decît Săgeata Năvodari

Duminică, 26 septembrie, pe terenul din Slobozia Nouă, juniorii A și B ai CSM Unirea au disputat o dublă întîlnire cu Săgeata Năvodari, meciul contînd pentru etapa a III-a a Campionatului. Juniorii A au învins cu 4-2 și ocupă locul 4 cu 8 puncte. Juniorii B au trecut de dobrogeni cu 4-1 și sînt pe locul 9 cu 4 puncte. De remarcat că la acest nivel victoria aduce echipei care o obține 4 puncte.... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 18:52 (14881 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga I, Unirea Urziceni-Dinamo București 1-0

Devoratorii de granzi

În Urziceni începe să se vorbeaască din nou despre «Uimirea». Octavian Grigore a ales pentru meciul cu echipa lui Andone să joace aceeași partitură ca în disputa cu Steaua. Astfel, l-a plantat în dreapta apărării pe debutantul Goge, pe stînga pe ex-dinamovistul Mușat, iar în centru pe Maftei și revenitul Mehmedovici. De asemenea, a supraaglomerat cu linia de mijloc și chiar cu oamenii din atac. Prin urmare, prima fază importantă s-a petrecut în minutul 34 și, culmea!, în careul lui Dolha. Argentinianul Garat nu și-a ținut mîna acasă, iar în urma hențului comis arbitrul Comănescu a dictat penalty pentru gazde. Raul Rusescu nu a ratat prilejul să-și treacă în cont primul gol pe acest sezon și Urziceniul... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 18:50 (16721 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stavăr înghesuie 450 de elevi în 8 săli de clasă

Ce lui nu îi place, altora le face

Stavăr înghesuie 450 de elevi în 8 săli de clasă

În saptămîna care a precedat începerea anului școlar, inspectorul general Ilie Stavăr a făcut publice o serie de date oficiale privitoare la sistemul de învățămînt din Ialomița. Potrivit acestora, Inspectoratul Școlar Ialomița are datorii neonorate către furnizori învaloare de 48 milioane de lei, dar a deschis noi șantiere de investiții în anul 2010. Mai mult decît atît, din această valoare uriașă, Inspectoratul Școlar va onora în acest an școlar doar 4,5 milioane de lei. Banii (în cazul în care vor veni!) vor fi folosiți pentru 26 de obiective școlare a căror listă rămîne, deocamdată, secretă. Pentu că Ilie Stavăr pare să nu aibă niciun criteriu rezonabil de distribuire a acestor fonduri, oferim... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 17:20 (20996 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Administrație cu Profesionala

Administrație cu Profesionala

Avem 5 primari fără liceu și 26 cu liceu! Restul au Facultate. Cu sau fără frecvență. La zi sau la distanță. Administrațiile locale din județ au încăput de doi ani pe mîinile unor primari pentru care mama învățăturii a fost, mai degrabă, școala de partid decît o instituție de învățămînt. Desigur, situația nu este generalizată. Avem primari de la însămînțător artificial pînă la inginer și de la sudor la jurist. Paleta meseriilor edililor locali oferă surprize nebănuite...

«Meserie te halesc!»
Cunoscători sau nu în ale administrației locale, primarii din județul nostru au diverse îndeletniciri de bază. Ocupația de primar permite orice. Evident, de această dată facem referire... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2010, 22:32 (17492 vizualizări - 7 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ionașcu se ține de hypermarketuri

Ionașcu se ține de hypermarketuri

Talentul de investitor strategic «pe hîrtie» al primarului Gabi Ionașcu se manifestă din nou. De această dată edilul pasionat de altfel de mega investiții, pasiuni mai puțin concretizate, și-a exprimat public intenția de a juca la cărți alte vreo 4 hectare din terenul slobozean pentru construcția unui nou hypermarket. Asta așa, în ciuda crizei și a slobozenilor ce abia își mai permit o sticlă de apă plată de la chioșcul din colțul blocului...

Dacă-i supermarket, cu plăcere
În ciuda îndemnurilor de austeritate, a bugetelor micșorate și a unei crize financiare fără precedent, Primăria Slobozia vrea să-și pună tichie de mărgăritar. Iar tichia se numește construcția unui... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2010, 13:18 (23485 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

RADEF cedează Grădina de Vară Primăriei Slobozia

Vom avea teatru

RADEF cedează Grădina de Vară Primăriei Slobozia

Grădina de Vară a cinematografului Ialomița va fi predată autorităților locale. Primăria Slobozia își dorește să refacă actuala construcție și să o transforme într-un teatru în aer liber. Cinematograful Ialomița, al doilea obiectiv pe care RADEF este obligată să-l transfere municipalității, rămîne în litigiu...

Primul teatru în aer liber din oraș
Grădina de Vară a cinematografului Ialomița, lăsată în paragină timp de peste 10 ani, urmează să fie preluată prin transfer de către autoritățile locale. Potrivit declarațiilor directorului Clubului Municipal Slobozia, Ion Constantin, Regia Autonomă a Distribuției și Exploatării Filmelor «România Film» este dispusă să cedeze... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2010, 06:08 (20283 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Stăpânii pământului

Reportaj cu oameni liberi!

Stăpînii pămîntului

Bugetarii slobozeni pleacă în Germania, pe șantier. AJOFM-ul local propune slujbe în Danemarca, la jupuit de nurci, Boc oferă jumătatea lui cinci, aici în prime time, sindicaliștii spun că cine muncește pe banii ăștia e prost, oamenii spun că ar munci, dar n-au unde... Marin Cărămidaru’ nu spune nimic din toate astea! El e dovada că dacă vrei să fii propriul tău stăpîn, aici în România, poți să fii! Și spune că libertatea pe care i-o dă meseria e mai scumpă decît toate averile de pe pămînt.

Cărămidarii Viitorului
Casa lui Marin Chiriță e pe Viitorului, pe la jumătatea străzii. Ajungi ușor, că acum e proaspăt asfaltată. Casa nu are gard, că Marin n-a întors banii cu lopata... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2010, 10:14 (24162 vizualizări - 5 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
274 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Acțiuni preventive pe timp de noapte

Sîmbătă, 9 octombrie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o amplă acțiune de prevenire a faptelor antisociale în 33 de comune. Rezultatele activităților s-au concretizat în constatarea a 7 infracțiuni pentru ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:16
(16743 vizualizări - 0 comentarii)


Viitura toxică de pe Dunăre nu a ajuns în Ialomița

Inspectorii sanitar-veterinari ai DSV Ialomița au monitorizat traseul fluviului Dunărea și brațul Borcea la nivelul județului Ialomița ca urmare a viiturii cu substanțe toxice provenit din Ungaria. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:14
(14811 vizualizări - 0 comentarii)


«Salonul Anual de Carte»: Mircea Cărtărescu, la Slobozia

«Salonul Anual de Carte»: Mircea Cărtărescu, la Slobozia

În cadrul «Salonului Anual de Carte», eveniment organizat de Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu», va fi prezent și scriitorul Mircea Cărtărescu. Evenimentul se va produce marți, 12 octombrie 2010, începînd ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2010, 16:03
(14792 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 10,2%, rata șomajului în septembrie 2010

La sfîrșitul lunii septembrie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrate 10732 persoane, din care 4614 șomeri indemnizați, respectiv 6118 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2010, 12:31
(8628 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Ungaria, găsită la Slobozia

Miercuri, 6 octombrie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune pentru depistarea în trafic a mașinilor ce figurează urmărite internațional. Acțiunea a fost cu ghinion pentru un slobozean de 43 ani ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2010, 18:45
(16420 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț după gratii

Polițiștii slobozeni au reușit capturarea unui infractor, autor a cinci furturi comise la Slobozia. Băcăuanul de 43 ani se află, în prezent, după gratii. Prima faptă a fost sesizată polițiștilor în luna ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2010, 18:44
(19463 vizualizări - 0 comentarii)


Înșelăciune cu telefonul mobil: Două tinere, «furate» prin SMS

Două persoane au sesizat Poliția Slobozia despre faptul că în cursul zile de marți, 5 octombrie a.c., ar fi fost prejudiciate cu sume de bani după ce au dat curs solicitărilor unor persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2010, 15:56
(16798 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Biciclist, accidentat de un taxi

Slobozia: Biciclist, accidentat de un taxi

În după-amiaza zilei de marți, 5 octombrie a.c., în jurul orei 17.30, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că, pe bulevardul Chimiei din localitate, s-a produs un accident de circulație soldat ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2010, 15:55
(14954 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Acțiune a polițiștilor din Țăndărei pentru prevenirea furturilor de animale

În cursul nopții trecute, în intervalul orar 23.00-05.00, efective din cadrul Poliției Țăndărei au organizat o acțiune ce a avut drept scop prevenirea și combaterea furturilor de animale, dar și menținerea ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2010, 15:54
(16950 vizualizări - 0 comentarii)


Luciu: Tînăr prins la volan cu permisul suspendat

Aproape de miezul nopții, pe DJ213, pe raza localității Luciu, polițiștii au identificat un autoturism la volanul căruia se deplasa un tînăr, de 25 de ani, din județul Constanța. În urma verificărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2010, 15:52
(17218 vizualizări - 0 comentarii)


Declarațiile fiscale se depun în format electronic

Fiscul ialomițean atenționează contribuabilii mari și mijlocii asupra obigativității depunerii declarațiilor fiscale în format electronic. Astfel, societățile trebuie să transmită formularul 100-«Declarație ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2010, 13:12
(18512 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Evaziune cu morcovi

Luni, 4 octombrie a.c., polițiștii din Fetești au depistat în trafic o autoutilitară, condusă de un bărbat, de 33 de ani, din Borănești. Procedîndu-se la verificarea documentelor șoferului, dar și a încărcăturii ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2010, 11:02
(16573 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Tînăr arestat pentru violare de domiciliu

Polițiștii au identificat și reținut în vederea încarcerării un tînăr, în vîrstă de 21 de ani, din orașul Amara, pe numele căruia Judecătoria Slobozia a emis mandat de executare a pedepsei cu închisoarea ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2010, 10:18
(15244 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara arestare


Țăndărei: La volan, fără permis de conducere

Luni noaptea, 4 octombrie a.c., în jurul orei 23.00, polițiștii din Țăndărei au oprit în trafic un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat, de 28 de ani, din localitate. În urma verificărilor, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2010, 09:41
(14129 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Accident

În după-amiaza zilei de luni, 4 octombrie a.c., în jurul orei 17.45, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DN2, în afara localității Lilieci, s-a produs un accident de circulație soldat cu ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2010, 08:32
(17634 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2010, 18:26
(10691 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2010, 18:01
(11362 vizualizări - 0 comentarii)


Morun de 120 kilograme, pescuit ilegal

Morun de 120 kilograme, pescuit ilegal

Un feteștean este cercetat penal după ce în dimineața zilei de marți, 5 octombrie, a fost prins de polițiștii din localitate transportînd în autoturismul personal un sturion de 120 kilograme. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2010, 15:48
(17336 vizualizări - 0 comentarii)


Rabie la Amara

În ultima zi a lunii septembrie, medicii sanitar-veterinari județeni au declarat deschis un nou focar de rabie. De această dată virusul s-a manifestat la Amara, la un cîine ce a pătruns într-un grajd mușcînd ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2010, 15:43
(16575 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara rabie


Anunț de angajare

Firmă de distribuție angajează agenți vînzări, județele Ialomița și Călărași. Relații la telefon 0752/317.506. ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2010, 11:28
(11164 vizualizări - 0 comentarii)


Țigări de contrabandă confiscate de polițiști

Țigări de contrabandă confiscate de polițiști

Sîmbătă, 2 octombrie, polițiștii au depistat în trafic, în cartierul Slobozia Nouă, o mașină înmatriculată în județul Galați, încărcată cu pachete cu țigări de contrabandă. Potrivit polițiștilor, pe bancheta ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2010, 19:13
(16352 vizualizări - 0 comentarii)


«Un om prevenit este un om salvat!»

La finalul săptămînii precedente, polițiștii ialomițeni au continuat seria activităților dedicate «Săptămînii Prevenirii Criminalității». De această dată, scopul principal al acțiunilor organizate l-a reprezentat ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2010, 19:11
(15957 vizualizări - 0 comentarii)


Democrat-liberalii au decis: Cazacu, fostul viitor președinte al PD-L Ialomița

Democrat-liberalii au decis: Cazacu, fostul viitor președinte al PD-L Ialomița

Vineri, 1 octombrie, peste 500 de delegați democrat-liberali și-au ales președintele organizației județene. De asemenea, PD-L și-a stabilit o nouă structură de coordonare. Cazacu Marinică a fost unicul ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2010, 19:48
(17327 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: Trei accidente, trei victime

În cursul zilei de joi, 30 septembrie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs trei accidente de circulație, soldate cu rănirea a trei persoane.
Primul accident rutier s-a produs pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2010, 15:14
(14638 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Ajutoare specifice pentru producătorii de lapte și agricultura ecologică

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că în perioada 1-29.10.2010 se desfășoară cea de-a doua perioadă de depunere a cererilor pentru schemele de ajutor specific, finanțate din ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2010, 15:06
(14137 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A luat foc locomotiva

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică a unei locomotive de la un tren de marfă, punctul de comandă, compartimentul motor și cablajul aferent acestor zone au fost cuprinse de flăcări. ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2010, 11:23
(15629 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr care corupea fetițe de 7-8 ani în scara blocurilor, arestat preventiv

În cursul zilei de joi, 30 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Biroului de Investigații Criminale au prezentat Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, cu propunere de arestare preventivă, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2010, 20:07
(15102 vizualizări - 2 comentarii)


La volan fără pemise sau circulînd cu numere false la mașini

Pe un drum comunal din Borănești a fost oprit pentru control un autoturism înmatriculat în străinătate, la volanul căruia se afla un tînăr de 18 ani. Procedîndu-se la verificarea datelor conducătorului ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2010, 19:57
(14044 vizualizări - 0 comentarii)


Stejaru: Cartuș găsit în curte

După ce în urmă cu două zile un proiectil exploziv de calibru 100 mm a fost găsit la Slobozia în urma unor săpături efectuate de o echipă de muncitori, un alt element de muniție a fost descoperit, de această ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2010, 19:55
(16005 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stejaru cartuș


Coșereni: Femeie de 32 de ani, rănită în accident

Neadaptarea vitezei la condițiile de condițiile rutiere și meteorologice, respectiv ploaie și carosabil umed, a reprezentat cauza unui accident rutier produs pe DN2, în apropierea comunei Coșereni, eveniment ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2010, 19:54
(15066 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...