Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

O excursie în SUA pentru Vlad Petru Rareș după ce a câștigat un concurs de eseuri

Un slobozean în împărăția lui Obama

O excursie în SUA pentru Vlad Petru Rareș după ce a cîștigat un concurs de eseuri

În Slobozia adolescenții «se fumează» în spate la Statuia colonelului Popescu, ascultă manele în mașinile de lux ale părinților sau sînt aduși la spital în comă alcoolică de după blocurile unde sînt doar ei. Ah, și să nu uităm plictisul adolescentin, marcă înregistrată la Slobozia, mai autentic și mai rafinat decît originalul englezesc...
Nimic mai greșit! Pe fața nevăzută a lunii, adolescenții slobozeni sînt meritorii, talentați și perfect capabili să se adapteze lumii în care trăiesc. Ba chiar mai mut decît atît, s-o domine și s-o supună! Vlad Petru Rareș este un astfel de exemplu. El este elev al Colegiului Național «Mihai Viteazul» din Slobozia și tocmai s-a întors din San Diego, California... [citește_tot_articolul]

1 Octombrie 2010, 11:13 (22402 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Urban a (re)primit autorizația sanitară de funcționare de la DSP

Iar avem apă bună de băut?! Ionașcu la PD-L în 2012?!

Urban a (re)primit autorizația sanitară de funcționare de la DSP

În cursul după-amiezei de joi, 30 septembrie, SC Urban a obținut autorizația sanitară de funcționare pentru sursa de apă subterană a orașului Slobozia. Potrivit informațiilor oficiale, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a aprobat eliberarea acestei autorizații în condițiile unui program de conformare care se întinde pe o perioadă de 10 luni. «Măsura adoptată de DSP ne permite să facem următorul pas. Mîine vom merge la ANRSC pentru a cere în mod oficial relicențierea societății în condițiile legii» a declarat directorul SC Urban, Valentin Cilibeanu. Victoria obținută de SC Urban este una de imagine. Atît conducerea societății, cît și autoritățile locale admit că apa din sursa subterană nu poate... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2010, 18:55 (16270 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Alegeri controlate la social-democrați

Dormi liniștit, PSD veghează pentru tine!

Alegeri controlate la social-democrați

PSD Ialomița se pregătește de alegeri. Alegeri pentru viitorul Birou Permanent Județean al filialei. Acestea se vor desfășura vineri, 1 octombrie și vor decide, teoretic, viitorul politic al filialei. Potrivit unor surse apropiate Organizației, lupta se dă pentru funcția de prim-vicepreședinte al organizației. Funcție vizată de trei dintre liderii locali...

Alegeri pentru fini și afini
Membrii PSD Ialomița se reunesc vineri, 1 octombrie, în cadrul unui Comitet Județean ce urmează să valideze componența viitorului Birou Permanent Județean al filialei. Cele 19 funcții (dintre care 15 de vicepreședinți) ar fi trebuit să fie stabilite încă din luna martie. La Conferința... [citește_tot_articolul]

30 Septembrie 2010, 11:06 (21860 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean reclamă INSTABILITATEA DEMERSURILOR JURIDICE ale Prefecturii Ialomița

Războiul autorităților continuă

Consiliul Județean reclamă INSTABILITATEA DEMERSURILOR JURIDICE ale Prefecturii Ialomița

Războiul administrativ dintre prefectul Teculescu și președintele Silvian Ciupercă continuă. După ce, pe 16 septembrie, Tribunalul Ialomița a suspendat cauza, ca urmare a invocării de către Consiliul Județean a unei excepții de nelegalitate, disputele dintre cele două instituții continuă cu noi acuze. Reamintim că prefectul Teculescu a cerut, pe 7 septembrie 2010, blocarea conturilor celor 66 de unități administrative din județ acuzînd Consiliul Județean de distribuire ilegală, pe criterii strict politice, a unor sume din bugetul județului către autorităților publice locale.

Consiliul Județean face praf și pulbere autoritatea Prefecturii
Teoretic, războiul dintre Prefectură... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2010, 18:59 (17150 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Cheltuieli de 50 de milioane pentru apă menajeră

«Apa lui Ionașcu» a costat cît nu face!

Cheltuieli de 50 de milioane pentru apă menajeră

În așteptarea unei decizii care să confirme statutul apei din sursa subterană, reamintim care sînt cheltuielile generate de această aventură administrativă care a modificat radical viața slobozenilor. După cum spunea un mucalit în piață, «Ionașcu i-a învățat pe slobozeni să bea apă plată». Cu ce preț, vă spunem noi.

La bani mărunți
Pentru cei care vor să-și reamintească, precizăm că aventura apei a început în anul 2007, cînd BCR a acordat Consiliului Local un împrumut de 50 milioane de lei, pentru investiții locale. Grosul sumei a fost orientată către finanțarea investiției în sursa subterană de apă, însă fondurile obținute au fost cheltuite și pentru alte obiective... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2010, 11:46 (17236 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Concesionare cu cîntec la Primăria lui Ionașcu

Țeapa «hypermarketul», pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local Slobozia

După ce în numărul precedent al publicației noastre am prezentat succint cum a reușit Primăria Slobozia să atragă un investitor mai degrabă fictiv decît real, revenim în cele ce urmează cu amănunte legate de concesiunea cu cîntec marca Consiliul Local Slobozia, încă din anul 2008...

Dacă hypermarket nu e, nimic nu e
Cunoscut pentru pasiunea pentru supermarketuri, primarul Ionașcu, în tandem cu ai săi consilieri locali, au reușit performanța de a încasa o țeapă în toată splendoarea ei. Așa cum am mai precizat, ideea construirii unui kypermarket pe amplasamentul fostei Uzine de apă a Sloboziei s-a născut încă din anul 2008, moment în care mintea poaspăt odihnită de dinaintea... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2010, 06:13 (19317 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Săgeata albastră de Slobozia

Handbal, CSM Unirea Slobozia-Rapid CFR București 32-24 (19-11)

Săgeata albastră de Slobozia

Un mănunchi de tricouri vișinii caută vestiarele. Marea Simona Gogîrlă, cea mai bună marcatoare a Campionatului European din 2000, nu-și poate reține lacrimile, iar chipurile rapidistelor exprimă deopotrivă resemnare și uimire în fața unui rezultat pe care puțin îl anticipau.

Avantaj de la un capăt la altul
Rapidul a avut lovitura de start și s-a năpustit spre poarta lui Nica, dar slobozencele rezistă. Contraatacul fetelor lui Marian Simion rupe barajul vișiniu, iar prin breșă zboară Irina Simion și scutură în premieră plasa dovedind, încă o dată, că locul ei e de mult în Liga Națională. Oaspetele irosesc un 7 metri, iar fetele noastre ripostează pe tabelă prin Balcan... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 18:59 (17405 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Trei într-o barcă pentru supremație

A mai trecut o etapă peste liga județeană, iar la vîrf apele continuă să se tulbure. Și pentru că nu-i place să se scalde în ape tulburi, campioana Victoria Țăndărei a luat-o ușor la vale cedînd lamentabil la Gheorghe Lazăr. În fapt, putem spune că sîmbătă, 25 septembrie, a fost etapa lui Gheorghe, atît la polul pozitiv, unde Lazărul a dat de pămînt cu Țăndăreiul de s-a auzit pînă-n Marea Britanie, cît și la cel negativ, unde Doja a pierdut la Brazii cu un, scuzați expresia!, scor de maidan: 0-15. În frunte rămîn Axintele, Amara și Abatorul. Dacă ultimele două s-au încruntat deja una la alta, Axintele trebuie să aștepte etapa a opta pentru meciul cu Abatorul și pe a cinsprezecea pentru confruntarea... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 18:54 (16853 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, CS Buftea-Unirea Slobozia 3-5

Ei cu filmul, noi cu fotbalul

Meciul de la Buftea de vineri, 24 septembrie, contînd pentru etapa a cincea a Ligii a III-a, a fost așteptat cu încrîncenare de ambele echipe, orice rezultat fiind posibil. În debutul partidei, gazdele au constatat că a răsărit soarele și pe strada lor. Este vorba de căpitanul Unirii, Romeo Soare care i-a năucit pe ilfoveni deschizînd scorul chiar în primul minut al partidei. Apele au părut să se limpezească chiar din minutul 16, cînd Viorel Gheorghe a marcat primul gol dintr-o lungă serie și face 2-0. Gazdele revin prin Dorobanțu, care transformă un penalty în minutul 29, dar un minut mai tîrziu Slobozia reface avantajul de două goluri prin Roșu. Viorel Gheorghe mai punctează o dată în finalul... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 18:52 (14437 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Republicanii slobozeni, mai tari decît Săgeata Năvodari

Duminică, 26 septembrie, pe terenul din Slobozia Nouă, juniorii A și B ai CSM Unirea au disputat o dublă întîlnire cu Săgeata Năvodari, meciul contînd pentru etapa a III-a a Campionatului. Juniorii A au învins cu 4-2 și ocupă locul 4 cu 8 puncte. Juniorii B au trecut de dobrogeni cu 4-1 și sînt pe locul 9 cu 4 puncte. De remarcat că la acest nivel victoria aduce echipei care o obține 4 puncte.... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 18:52 (14881 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga I, Unirea Urziceni-Dinamo București 1-0

Devoratorii de granzi

În Urziceni începe să se vorbeaască din nou despre «Uimirea». Octavian Grigore a ales pentru meciul cu echipa lui Andone să joace aceeași partitură ca în disputa cu Steaua. Astfel, l-a plantat în dreapta apărării pe debutantul Goge, pe stînga pe ex-dinamovistul Mușat, iar în centru pe Maftei și revenitul Mehmedovici. De asemenea, a supraaglomerat cu linia de mijloc și chiar cu oamenii din atac. Prin urmare, prima fază importantă s-a petrecut în minutul 34 și, culmea!, în careul lui Dolha. Argentinianul Garat nu și-a ținut mîna acasă, iar în urma hențului comis arbitrul Comănescu a dictat penalty pentru gazde. Raul Rusescu nu a ratat prilejul să-și treacă în cont primul gol pe acest sezon și Urziceniul... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 18:50 (16718 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stavăr înghesuie 450 de elevi în 8 săli de clasă

Ce lui nu îi place, altora le face

Stavăr înghesuie 450 de elevi în 8 săli de clasă

În saptămîna care a precedat începerea anului școlar, inspectorul general Ilie Stavăr a făcut publice o serie de date oficiale privitoare la sistemul de învățămînt din Ialomița. Potrivit acestora, Inspectoratul Școlar Ialomița are datorii neonorate către furnizori învaloare de 48 milioane de lei, dar a deschis noi șantiere de investiții în anul 2010. Mai mult decît atît, din această valoare uriașă, Inspectoratul Școlar va onora în acest an școlar doar 4,5 milioane de lei. Banii (în cazul în care vor veni!) vor fi folosiți pentru 26 de obiective școlare a căror listă rămîne, deocamdată, secretă. Pentu că Ilie Stavăr pare să nu aibă niciun criteriu rezonabil de distribuire a acestor fonduri, oferim... [citește_tot_articolul]

28 Septembrie 2010, 17:20 (20996 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrație cu Profesionala

Administrație cu Profesionala

Avem 5 primari fără liceu și 26 cu liceu! Restul au Facultate. Cu sau fără frecvență. La zi sau la distanță. Administrațiile locale din județ au încăput de doi ani pe mîinile unor primari pentru care mama învățăturii a fost, mai degrabă, școala de partid decît o instituție de învățămînt. Desigur, situația nu este generalizată. Avem primari de la însămînțător artificial pînă la inginer și de la sudor la jurist. Paleta meseriilor edililor locali oferă surprize nebănuite...

«Meserie te halesc!»
Cunoscători sau nu în ale administrației locale, primarii din județul nostru au diverse îndeletniciri de bază. Ocupația de primar permite orice. Evident, de această dată facem referire... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2010, 22:32 (17490 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ionașcu se ține de hypermarketuri

Ionașcu se ține de hypermarketuri

Talentul de investitor strategic «pe hîrtie» al primarului Gabi Ionașcu se manifestă din nou. De această dată edilul pasionat de altfel de mega investiții, pasiuni mai puțin concretizate, și-a exprimat public intenția de a juca la cărți alte vreo 4 hectare din terenul slobozean pentru construcția unui nou hypermarket. Asta așa, în ciuda crizei și a slobozenilor ce abia își mai permit o sticlă de apă plată de la chioșcul din colțul blocului...

Dacă-i supermarket, cu plăcere
În ciuda îndemnurilor de austeritate, a bugetelor micșorate și a unei crize financiare fără precedent, Primăria Slobozia vrea să-și pună tichie de mărgăritar. Iar tichia se numește construcția unui... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2010, 13:18 (23480 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

RADEF cedează Grădina de Vară Primăriei Slobozia

Vom avea teatru

RADEF cedează Grădina de Vară Primăriei Slobozia

Grădina de Vară a cinematografului Ialomița va fi predată autorităților locale. Primăria Slobozia își dorește să refacă actuala construcție și să o transforme într-un teatru în aer liber. Cinematograful Ialomița, al doilea obiectiv pe care RADEF este obligată să-l transfere municipalității, rămîne în litigiu...

Primul teatru în aer liber din oraș
Grădina de Vară a cinematografului Ialomița, lăsată în paragină timp de peste 10 ani, urmează să fie preluată prin transfer de către autoritățile locale. Potrivit declarațiilor directorului Clubului Municipal Slobozia, Ion Constantin, Regia Autonomă a Distribuției și Exploatării Filmelor «România Film» este dispusă să cedeze... [citește_tot_articolul]

27 Septembrie 2010, 06:08 (20279 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Stăpânii pământului

Reportaj cu oameni liberi!

Stăpînii pămîntului

Bugetarii slobozeni pleacă în Germania, pe șantier. AJOFM-ul local propune slujbe în Danemarca, la jupuit de nurci, Boc oferă jumătatea lui cinci, aici în prime time, sindicaliștii spun că cine muncește pe banii ăștia e prost, oamenii spun că ar munci, dar n-au unde... Marin Cărămidaru’ nu spune nimic din toate astea! El e dovada că dacă vrei să fii propriul tău stăpîn, aici în România, poți să fii! Și spune că libertatea pe care i-o dă meseria e mai scumpă decît toate averile de pe pămînt.

Cărămidarii Viitorului
Casa lui Marin Chiriță e pe Viitorului, pe la jumătatea străzii. Ajungi ușor, că acum e proaspăt asfaltată. Casa nu are gard, că Marin n-a întors banii cu lopata... [citește_tot_articolul]

26 Septembrie 2010, 10:14 (24162 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Nick Touring terorizează concurența pe ruta Slobozia-Amara

Lui Pericli îi place să sune la 112

Nick Touring terorizează concurența pe ruta Slobozia-Amara

În lipsa aplicării corecte a legislației în vigoare, Slobozia rămîne un oraș al tuturor posibilităților. De exemplu, al posibilității de a suna la 112 pentru a solicita eliminarea de pe traseu a unui taximetrist care face concurență maxi-taximetrelor din oraș. Se întîmplă la Slobozia, sub ochii candizi ai autorităților locale și în detrimentul unor servicii de transport civilizate.

Vendetă locală la 112
Incidentul pe care vi-l relatăm l-a avut ca protagonist pe Alexandru Mihalcea, unul dintre puținii taximetriști care mai face concurență firmei de transport Nick Touring pe ruta Slobozia-Amara. Potrivit declarațiilor acestuia, marți, 15 septembrie, la orele 14,15, acesta... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2010, 08:38 (57030 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

Disputa dintre Teculescu și Ciupercă va fi tranșată la Curtea de Apel București

Furtună într-un pahar cu ape politice tulburi

Disputa dintre Teculescu și Ciupercă va fi tranșată la Curtea de Apel București

După 8 luni de conflict administrativ, 4 luni de la plasarea acestuia pe rolul Instanței de Contencios Administrativ și două săptămîni de declarații belicoase, războiul politic dintre prefectul Mădălin Teculescu și președintele Consiliului Județean, Silvian Ciupercă a fost suspendat nedefinit de către Tribunalul Ialomița. Acesta a decis declinarea cauzei către Curtea de Apel București și, în ciuda cererilor de urgentare a procesului, acesta nu are șanse să obțină un verdict final pînă în primăvară. Reamintim că motivul litigiului îl constituie alocarea de către Consiliul Județean Ialomița, pe criterii politice, a peste 20 milioane de lei administrațiilor locale pentru susținerea proiectelor de... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2010, 06:18 (21382 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Maidanezii, «transferați» în localitățile rurale din vecinătatea Sloboziei

Cu aprobarea autorităților locale din municipiul reședință de județ

Maidanezii, «transferați» în localitățile rurale din vecinătatea Sloboziei

Autoritățile locale din Slobozia plasează cîinii comunitari în mediul rural. Nu legal, firește, ci pe furiș, așa cum îi șade bine unei administrații care se respectă. Astfel, haite întregi de cîini comunitari care ar trebui să fie îngrijiți în adăposturile special amenajate (construite și finanțate din fonduri publice!) ajung să terorizeze comunitățile rurale din jurul orașului.

De la Primăria Slobozia, fără număr!
Joi, 16 septembrie, la primele ore ale dimineții, pe dealurile din spatele CAP-ului Gimbășani, devenit o ruină, un autoturism cu numărul IL 02 GSC, condus de către Valentin Vasile Ploieșteanu, descărca de zor cîini comunitari din adăpostul de la Slobozia.... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2010, 14:06 (21177 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Un slobozean acuză că ar fi fost bătut de polițiști

Un slobozean acuză că ar fi fost bătut de polițiști

Un bărbat acuză polițiștii că l-ar fi bătut măr. Slobozeanul susține că ar fi fost băgat în mașina poliției și lovit cu pumnii și picioarele. Varianta polițiștilor demontează însă acuzațiile bărbatului. Tînărul a ajuns la Spital cu răni la nivelul brațelor și pe față...

Cetățeanul turmentat și soția reclamantă
Povestea lui Adrian Budu, slobozeanul ce susține că ar fi fost agresat de doi polițiști, iese din tiparele cotidianului. Bărbatul are 36 de ani și a fost dat pe mîna Poliției chiar de fosta sa soție. Evident, asta după ce între cei doi foști soți se consumase o altercație. Adrian recunoaște problemele matrimoniale, dar susține că bătaia ce ar fi încasat-o de la... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2010, 19:07 (46210 vizualizări - 17 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
270 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Sfîntu Gheorghe: În căutarea vițelului (ne)pierdut

Fiindcă nu și-a mai găsit vițelul în locul unde îl priponise, o femeie din Sfîntu Gheorghe a apelat numărul de urgență 112 pentru a alerta polițiștii. Femeia a susținut că vițelul îi fusese furat din spatele ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:55
(14631 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A fugit de acasă la cerșit

Un copil din Fetești a pus pe jar polițiștii din localitate după ce bunica sa, o bătrînă de 61 de ani, a anunțat dispariția de la domiciliu a acestuia. Copilul, de 12 ani, plecase de la domiciliu în urmă ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:54
(11915 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Prins în trafic cu mașina neînmatriculată

Un cetățean din Urziceni s-a ales zilele tecute cu dosar penal pentru conducerea unei mașini neînmatriculate și cu numere false. Asta după ce în dimineața zilei de luni, 5 iulie, a fost depistat de polițiști ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:52
(13815 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Scandalagiul de pe Calea București, arestat

Scandalagiul de la Urziceni care a reușit performanța de a «trezi» un întreg cartier din municipiu și de a-și speria vecinii prin comportamentul său a fost reținut de polițiști. Individul a fost arestat ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:51
(13586 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Tînăr de 16 ani, arestat

În cadrul unei acțiuni ce a vizat depistarea persoanelor care se sustrag executării mandatelor de arestare preventivă sau mandatelor de executare a pedepsei, polițiștii ialomițeni au prins și arestat un ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:51
(12022 vizualizări - 0 comentarii)


A pătruns pe constrasens și s-a izbit de o autoutilitară

Un bătrîn, de 65 ani, a ajuns la spital cu răni grave după ce a fost implicat într-un accident rutier. Pe scurt, în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism din direcția Ploiești către Urziceni, în ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:50
(14794 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


APIA: Sprijin financiar pentru culturile calamitate

Reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură fac apel către fermierii care au depus cereri pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață și ale căror culturi au fost inundate că ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 16:47
(13561 vizualizări - 0 comentarii)


Vindea o drujbă contrafăcută

Vindea o drujbă contrafăcută

Jandarmii slobozeni au fost sesizați la începutul săptămînii, luni, 5 iulie despre faptul că un bărbat oferea spre vînzare pe o stradă din municipiu o drujbă, mult mai ieftină decît prețul de pe piață. ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 16:46
(22735 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia drujba


APIA: Peste 2 milioane de euro, sprijin pentru apicultori

«Termenul limită pentru depunerea cererilor de plată pentru acțiunile realizate în acest an este de 16 august 2010» informează Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură apicultorii județului. ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 16:44
(13361 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii militari fac eforturi pentru întărirea digului din zona cartierului Buliga-Fetești

Din cauza creșterilor de debite și cote ale Brațului Borcea al Dunării, încă de miercuri, 30 iunie, cadre ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița acționează ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 18:16
(27632 vizualizări - 0 comentarii)


Trei accidente în două zile

În ultimele 48 de ore, pe drumurile județului s-au produs trei accidente rutiere, soldate cu rănirea a 9 persoane și avarierea a 7 autoturisme.
Primul eveniment s-a produs în dimineața zilei de sîmbătă ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 18:11
(24770 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră: 16 șoferi, fără permise

Polițiștii rutieri ialomițeni au monitorizat și în acest week-end traficul rutier pe principalele artere ale județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Polițiștii au aplicat 246 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 18:04
(22874 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției la Slobozia, Albești, Ciochina, Munteni Buzău și comunele limitrofe Țăndăreiului

Efective sporite de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au participat, în acest sfîrșit de săptămînă, la mai multe acțiuni organizate pe raza județului. Astfel, în noaptea ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 17:34
(22865 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Scandal-monstru pe Calea București

Nemulțumiți că au fost sancționați contravențional de polițiști, doi ialomițeni, soț și soție, ambii în stare vădită de ebrietate, au ieșit pe o șosea din Urziceni și au început să facă scandal. În scandal ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 17:26
(21715 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni scandal


Fetești, ultima oră: Ședință a Comitetului Local pentru Situații de Urgență

Primarul Feteștiului, Gheorghe Catrinoiu, a convocat duminică seara, 4 iulie a.c., o nouă ședință a Comitetului Local pentru Situații de Urgență, avînd în vedere creșterea în continuare a cotelor brațului ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 13:47
(26672 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînără prinsă în flagrant în timp ce fura dintr-o geantă

Polițiștii din Urziceni au surprins în flagrant o tînără cînd încerca să fure dintr-o geantă o sumă de bani. Tînăra de 23 de ani, din Urziceni, a fost surprinsă cînd deja deschisese geanta unei bătrîne ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2010, 12:34
(17585 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni hoață


Slobozia: Trei prahoveni, depistați în trafic cu carne de cal

Cei trei au fost depistați în trafic de polițiști transportînd cu un autoturism carnea provenită din sacrificarea animalelor. Caii erau tranșați și puși în mai mulți saci. Întrebat despre conținutul sacilor ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2010, 12:34
(18162 vizualizări - 0 comentarii)


Reținuți de polițiști pentru executarea pedepselor cu închisoarea

Efective din cadrul Poliției Municipiului Urziceni, împreună cu polițiști din Coșereni și Gîrbovi, au reușit depistarea unui bărbat, de 37 de ani, din localitatea Coșereni și a unui tînăr, de 25 de ani ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2010, 12:32
(10107 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accident cu neacordare de prioritate

Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată că pe strada Călărași din localitate, la intersecția cu Breteaua A2, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2010, 12:29
(23862 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


O fetiță de doar trei luni a murit într-un accident rutier

Un copil de doar trei luni și-a pierdut viața și alte trei persoane au fost grav rănite într-un cumplit accident rutier, petrecut în seara zilei de joi, 1 iulie. Accidentul s-a petrecut lîngă localitatea ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 17:19
(22202 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Șofer băut la volan

Joi, 1 iulie, polițiștii Serviciului Rutier au depistat în trafic, în apropierea municipiului Urziceni, un șofer aflat la volanul unei mașini în timp ce se afla sub influența băuturilor alcoolice. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 17:17
(19963 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Mașinile străine, în vizorul poliției

Polițiștii orașului Țăndărei au desfășurat joi, 1 iulie, o acțiune pe raza orașului Țăndărei. Pe parcursul acțiunii, polițiștii au oprit și controlat în trafic peste 50 de autoturisme și au legitimat 6 ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 17:15
(18446 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, ultimul loc pe țară la angajări

În cadrul unei statistici prezentate de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, Ialomița ocupă ultimul loc în ceea ce privește numărul angajărilor.
În topul angajărilor, pe ultimele trei locuri ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 13:39
(14438 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Polițiștii, în zonele afectate de inundații

Efective din cadrul Poliției Municipiului Fetești și ale posturilor de poliție limitrofe acționează, în sistem integrat, alături de Inspectoratul pentru Situații de Urgență, Inspectoratul Județean de Jandarmi ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 12:55
(17927 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți pentru producătorii de lapte

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a plătit suma de 17,9 milioane lei, aferentă cererilor depuse de către producătorii deținători de cotă care au livrat lapte în anul de cotă 2008-2009. ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 10:24
(19812 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Amenzi de la Consiliul Concurenței pentru 5 unități de service auto

Consiliul Concurenței a amendat cu 1094366 lei (echivalentul a aproximativ 252000 euro), cinci societăți comerciale ce își desfășoară activitatea pe piața întreținerii și reparării autovehiculelor din municipiul ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 10:14
(26192 vizualizări - 2 comentarii)


Trîmbița Apocalipsei la PNL Ialomița sau Joia neagră a României

PNL Ialomița a inaugurat joi, 1 iulie 2010, șirul conferințelor de presă bilunare. La întîlnirea cu presa au participat președintele PNL Ialomița, Ioan Martin și deputatul PNL Cristina Pocora. Alături de ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 18:01
(20632 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț prins chiar de proprietarul de la care vroia să fure

Un slobozean a reușit să prindă un tînăr hoț care tocmai încerca să pătrundă în casa sa. Evenimentul s-a petrecut miercuri, 30 iunie, dis de dimineață Poliția fiind sesizată asupra încercării de furt. ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 16:32
(13834 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia hoț


Stelnica: Autoutilitara a dat cu spatele și a accidentat un bătrîn

În cursul dimineții de miercuri, 30 iunie a.c., în jurul orei 10.00, Poliția Fetești a fost sesizată prin 112 asupra producerii unui accident. Astfel, pe Drumul Comunal 91, în localitatea Stelnica, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 16:23
(11905 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stelnica accident


Slobozia: Două bătrîne, înșelate de un necunoscut

În urmă cu cîteva zile, două bătrîne din Slobozia au sesizat Poliția după ce au fost victime ale unor înșelăciuni. Modul de operare este relativ nou chiar și pentru polițiști, victimele fiind abordate de ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 14:13
(20597 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...