Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Primarii PNL acuză Prefectura Ialomița că blochează investițiile cu fonduri europene

PNL Ialomița acuză Prefectura de blocarea a peste 60% din investițiile cu fonduri europene derulate în Ialomița. Joi, 16 septembrie, în cadrul unei conferințe de presă, președintele Organizației PNL Ialomița, Ioan Martin a declarat că «deciziile Prefecturii afectează derularea proiectelor europene în 5 din cele 11 primării PNL din județ».
«Atragem atenția că decizia Instituției Prefectului de blocare a execuției bugetare la nivelul întregului județ este una păguboasă. Primăriile PNL dețin peste 60% din valoarea investițiilor europene derulate în Ialomița. Fără acești bani proiectele primarilor noștri vor fi compromise definitiv» a completat Ioan Martin.
Decizia de blocare... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2010, 10:21 (18011 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

450 de polițiști protestează în Ialomița

Apocalipsa începe luni, 20 septembrie 2010

450 de polițiști protestează în Ialomița

Filiala locală a Federației Sindicatelor Naționale ale Polițiștilor anunță declanșarea unui protest național în 20 septembrie. Anunțul a fost făcut joi, 16 septembrie, de către liderul local al Federației, Lucian Banu. Potrivit declarațiilor acestuia, la protest vor participa 450 din cei 600 de polițiști din Ialomița. «Protestul nu este și nu trebuie interpretat drept grevă», însă polițiștii nu vor instrumenta dosare și nu vor aplica amenzi.

Apocalipsa cu amortizor
Joi, 16 septembrie, liderul de sindicat al polițitilor ialomițeni, Lucian Banu a anunțat că Ialomița se alătură protestului național, preconizat a începe din 20 septembrie. În cadrul unei conferințe de presă... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2010, 20:49 (21825 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școlile ialomițene se sufocă sub biciul boierului Stavăr

Feuda lui Stavăr se pregătește de un nou an școlar

Școlile ialomițene se sufocă sub biciul boierului Stavăr

Noul an școlar a debutat într-o zi de 13. Fără incidente! Pe hîrtie, școlile au fost igienizate la timp, în statistici, procesul educațional înregistrează progrese, iar după banii cheltuiți pe buchetele de flori inaugurale, părinților le-a rămas suficient mărunțiș pentru a-și duce copiii la cofetărie. Dincolo de aparențe însă, feuda educațională a inspectorului general școlar Ilie Stavăr se clatină ca beată sub povara unei guvernări impuse cu biciușca. Și, din păcate, nu este o comparație gratuită! Manualele școlare nu au ajuns la elevi și trebuie să fie cumpărate de către aceștia, microbuzele din mediul rural nu sînt suficiente, dar au fost relocate, iar școli abia renovate se prăbușesc imediat... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2010, 06:13 (17267 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

UPDATE: Hoața de la casieria băncii, arestată

O casieriță de la BancPost, reținută pentru 24 de ore după ce a furat din conturile clienților peste 240000 de lei

În cursul zilei de miercuri, 15 septembrie a.c., polițiștii au dispus reținerea pentru 24 de ore a unei femei, în vîrstă de 43 de ani, din Slobozia, urmînd ca astăzi aceasta să fie prezentată Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița cu propunere de arestare preventivă. Cea în cauză este învinuită că în calitate de casier al unei unități bancare, în perioada 2008-2010, și-a însușit suma totală de 242523 de lei din gestiunea casieriei, prin efectuarea unor operațiuni bancare fictive, în numele a doisprezece clienți ai băncii, avînd acces la conturile acestora. Cercetările sînt continuate sub aspectul săvîrșirii infracțiunilor de delapidare și fals în înscrisuri sub semnătură privată.

... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2010, 11:54 (29091 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Samgipielu’ Mușoiului și minimisu’ lui Boc

Samgipielu’ Mușoiului și minimisu’ lui Boc

Reclamînd un Guvern incompetent și un Minister de Finanțe incapabil să administreze în bune condiții banii aflați în vistieria statului, vicepreședintele Consiliului Județean, pe numele de alint Mușoiu de Bruxelles, își sporește veniturile firmei personale cu o frumusețe de minimis de 200 mii. De euro!
Pentru cine nu știe despre ce vorbim, da, este adevărat! Samgipielul vicelui Mușoiu urmează să beneficieze de 200 mii de euro, maximul admis de finanțare nerambursabilă printr-un ajutor de minimis. Pentru cine chiar nu știe despre ce este vorba, sîntem răbdători și încercăm să explicăm și să exemplificăm din preocupările lăudabile pentru buzunarul propriu ale vicelui CJI Mușoiu. SAM GPL (a se... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2010, 18:40 (25490 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tehnologica Radion fură pământul de sub DJ201B

Drumuri județene cu materialul clientului

Tehnologica Radion fură pămîntul de sub DJ201B

Începute în urmă cu un an, lucrările de ranforsare și modernizare ale drumului județean Ciochina-Orezu-Rași se apropie de final. Iar o dată cu recepția finală vor fi îngropate sub asfalt și practicile ilegale ale constructorului, unul dintre coloșii acestui domeniu de activitate. De aceea ne grăbim, cît încă este cald asfaltul, iar plațile efectuate de către Consiliul Județean în curs, să facem publică una dintre practicile care au permis firmei Tehnologica Radion să-și adjudece în Ialomița, numai la nivelul anului 2009, contracte de 57 milioane de lei!

Modernizare cu materialul clientului
Joi, la vremea prînzului, în dreapta podului de peste rîul Ialomița care leagă... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2010, 19:35 (13681 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

CSM Unirea Slobozia-Știința Bacău 30-26 (15-14)

Handbal

CSM Unirea Slobozia-Știința Bacău 30-26 (15-14)

Sala de la stadion era plină cu o jumătate de oră înainte de startul partidei. Slobozenilor le-a fost dor de handbal, iar duminică, 12 septembrie, aveau prilejul să se reîntîlnească cu sportul cu mingea mică. Favoritele lor, fetele de la CSM Unirea dădeau piept în prima etapă de Campionat cu Știința Bacău, echipă retrogradată din prima Ligă și avînd în componență handbaliste aflate în anturajul echipei naționale. Începe meciul și primul atac aparține Bacăului, care deschide scorul. Slobozia revine și marchează 3 goluri consecutive, iar apoi păstrează distanța pînă la 6-3. Moldevencele reintră în joc însă nu izbutesc decît să egaleze. Pe tabelă se desprind tot handbalistele lui Marian Simion cînd... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2010, 19:21 (10120 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga I, Unirea Urziceni-Steaua 1-0

Steaua e numai... două!

Manelăriile gen «îi batem cu 75-0» (Gigi Becali) sau «steliștii ar fi proștii proștilor dacă nu ne-ar bate» (Dumitru Bucșaru, neștiind cîtă caterincă vor genera vorbele sale ulterior) au precedat ceea ce trebuia să fie un meci de doi solist. Numai că pe Tineretului, sîmbătă, 11 septembrie, alta a fost istoria. Steaua a arătat ca o echipă ruptă-n două cu cei 4 foști uniriști din primul 11, picați parcă din alt film. Preocupați să paseze între ei, Brandan, Bilașco, Onofraș și Galamaz i-au băgat rar în seamă pe steliștii cu ștate vechi. O singură dată Brandan a centrat periculos pentru Stancu, iar acesta a lovit bara (’35). Dacă stăm însă să ne amintim, și Stancu s-a format ca fotbalist tot la Unirea... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2010, 19:19 (8573 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga III, CS Eforie-Unirea Slobozia 1-2

Cucerim litoralul

Așa cum era de așteptat, elevii lui Constantin Prepeliță au abordat partida de la Eforie disputată vineri, 10 septembrie, doar cu gîndul la victorie. Uniriștii au deschis scorul în minutul 30 prin Viorel Gheorghe, golgeterul sezonului trecut fiind la prima reușită stagională. Totuși, la pauză, a fost egal 1-1, gazdele reușind să înscrie în minutul 42, prin Fugaru. Slobozenii au ieșit de la vestiare hotărîți să rezolve ecuația jocului în favoarea lor și, după 3 minute de la reluarea confruntării, omul de bandă Costel Roșu readuce Unirea în avantaj. 2-1 pentru galben-albaștrii, rezultat care se menține pînă la finele jocului. Unirea bifează al șaptelea meci oficial din acest sezon fără înfrîngere... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2010, 19:18 (15267 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga IV

Vin vremuri grele pentru Țăndărei

Țăndăreiul a învins din nou. De data asta sub securea campioanei au căzut Brazii. Au imitat-o toate pretendentele la un loc în fruntea Ialomiței fotbalistice. Sau, mă rog, pretendendele care nu și-au furat-o de la alte pretendente. Aici voiam să vă aducem: Axintele le-a dat scor de tenis celor din Andrășești, fiind la o mustață, nu de salatieră, ci de Țăndărei, iar Amara i-a învins greu pe cei de la Abatorul. Și pentru ca pacea să domnească peste Liga lui Basarab cel puțin o săptămînă, toate combatantele au ajuns în final la un numitor comun: arbitrii au fluierat doar în avantajul adversarelor. Etapa viitoare programează primul meci cu adevărat greu pentru liderul Țăndărei, confruntarea cu Amara... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2010, 19:17 (15655 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal

O victorie și o înfrîngere pentru «juniorii republicani»

Duminică, 12 septembrie, a avut loc prima etapă a Campionatului de Juniori Republicani, categoriile A și B. CSM Unirea a întîlnit pe stadionul din Slobozia Nouă pe CF Brăila. Juniorii A au învins echipa dunăreană cu scorul de 3-0 prin golurile reușite de Stanciu, Cîlțea și Stan. În schimb, Juniorii B au pierdut cu 3-1 golul elevilor neobositului Constantin Prepeliță fiind reușit de Răileanu.... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2010, 19:15 (15803 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia dorește desființarea asociațiilor de proprietari

Administrația are idei crețe

Primăria Slobozia dorește desființarea asociațiilor de proprietari

În urmă cu mai bine de o lună, aproape nebăgat în seamă, pe lîngă tîmplele asociațiilor de proprietari din Slobozia a trecut glonțul desființării. Deși nimeni nu a fost rănit, iar administrația locală nu este capabilă să gestioneze prin forțe proprii un volum atît de mare de informație, primarul Gabi Ionașcu nu renunță la idee. Concret, este vorba despre înființarea unei societăți municipale care să preia toate cele aproape 400 de asociații de proprietari din Slobozia. O idee pe cît de năstrușnică, pe atît de periculoasă, prin care muncipalitatea speră să păstreze cei 300 de oameni disponibilizați, dar și să gestioneze direct o serie de sume pe care nu le controlează la acest moment.

Ionașcu, nașul unei struțo-cămile muncipale... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2010, 06:23 (19942 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Votul de aur al consilierului Marian Balea

Viceprimarul din Țăndărei se pensionează

Votul de aur al consilierului Marian Balea

Viceprimarul orașului Țăndărei se pensionează. După o viață în slujba profesiei de tehnician, vicele Fănel Mihai se retrage spre odihnă, urmînd cel mai probabil să-și ducă la bun sfîrșit mandatul de consilier local. Doar că în urma domniei sale rămîn 17 consilieri locali dornici de a-i ocupa funcția. Numai că scenariile și culisele de partid se reduc la Marian Balea, colericul consilier al partidului lui Becali...
Consiliul Local al orașului Țăndărei are 17 consilieri. Majoritatea este deținută de Partidul Social Democrat ce se impune lună de lună în ședințle CL cu 7 consilieri. Dintre care doi «furați» de la Partidul lui Balea, PNG. În continuare, Partidul Democrat-Liberal are în cadrul Consiliului... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2010, 15:22 (43580 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Voievodatul lui Ciupercă se pregătește de alegeri

În octombrie, PSD Ialomița își stabilește viitorul

Voievodatul lui Ciupercă se pregătește de alegeri

PSD Ialomița încearcă să-și recapete imaginea de organizație statutară. După 6 luni în care președintele Silvian Ciupercă a guvernat de pe genunchi activitatea PSD Ialomița, acesta a decis pregătirea de noi alegeri pentru refacerea Biroului Permanent Județean al filialei. Alegerile vor avea loc undeva la începutul lunii octombrie, însă luptele de culise pentru cei 30 de membri ai viitoarei structuri au debutat deja.

Ping-pong între Ponta și Năstase
După scandalul alegerii sale ca președinte (cînd s-a aflat la un pas de a fi înlăturat), președintele Ciupercă a lăsat timpul să vindece orgoliile colegilor de filială și uitarea să șteargă greșelile sale politice. Timpul... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2010, 07:01 (17788 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Datoriile Spitalului Județean, achitate

Bani noi pentru Sănătate veche

Datoriile Spitalului Județean, achitate

Debitele spitalelor vor fi achitate. Medicamentele eliberate de către farmacii în sistem compensat sau gratuit vor fi, de asemenea, plătite. Acesta este rezultatul ultimei rectificări bugetare în domeniul Sănătății...
Săptămîna precedentă, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate a primit noi sume de bani, stabilite în urma ultimei rectificări bugetare în domeniu. «În urma demersurilor făcute, a calculelor către Casa Județeană de Asigurări de Sănătate precum și pentru continuitatea tratamentului asiguraților, o dată cu recenta rectificare bugetară CJAS Ialomița poate să achite datoriile pe care spitalele le au către furnizori la data de 30 iunie 2010» a declarat președintele Casei de Sănătate... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2010, 09:32 (19035 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Liftierul

Liftierul

Slobozia are 100 de lifturi! Cvasimajoritatea acestora sînt vechi de 30-35 de ani și funcționează din mare mila Domnului, fără reparații, 4 sînt noi, aduse de doi ani, de la spanioli. Iar 9 au fost blocate în urmă cu aproape două săptămîni de către ISCIR, fiind considerate periculoase pentru sănătatea populației... Mai interesantă însă decît istoria lifturilor de bloc din Slobozia se dovedește a fi povestea lui Ion Tronaru, singurul din generația sa care a rămas în Slobozia ca să repare lifturi, omul care luptă la propriu cu proprietarii apartamentelor pentru a-i convinge că o viață de om este mai importantă decît confortul iluzoriu al unei cușete de lift ce amenință în fiecare clipă să se prăbușească... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2010, 11:28 (18376 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Mașina pădurarului, incendiată de hoții de lemne

Exclusiv: E groasă-n Pădurea «Groasa» cu clanul Odică!

Mașina pădurarului, incendiată de hoții de lemne


Mafia pădurilor a atacat din nou la Groasa. Noaptea trecută, joi spre vineri, 9/10 septembrie a.c., un recidivist a incendiat mașina unui pădurar pe motiv că acesta din urmă a reclamat Poliției furtul unor lemne. La cîteva ore după ce a fost prins, hoțul a fost eliberat, imediat acesta aruncînd în aer mașina pădurarului!

Vestul sălbatic s-a mutat la Groasa
Că în Pădurea Groasa se fură ca-n codru nu este o noutate. Că dosarele penale rămîn doar în analele polițiștilor sau procurorilor pînă la casare este la fel de cunoscut. Că pădurarii sau paznicii de vînătoare sînt umiliți și nu pot stăpîni fenomenul a ajuns, de asemenea, o obișnuință. Legea la Groasa are un singur... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2010, 16:41 (24125 vizualizări - 15 comentarii)

SPORT

Jandarmii ialomițeni au dominat campionatul național de tenis

Jandarmii ialomițeni au dominat campionatul național de tenis

Finala campionatului de tenis de cîmp a Ministerului Administrației și Internelor, care s-a desfășurat la Slobozia, în perioada 7-10 septembrie 2010, a fost cîștigată la două dintre cele trei categorii de vîrstă de jandarmii ialomițeni.
Plutonierul adjutant Nicolae Manta, la categoria de vîrstă «peste 46 de ani» și plutonierul Jean Iliescu, la categoria «sub 35 de ani» au obținut locurile I, după ce au trecut de adversarii din grupele în care au fost repartizați.
Subofițerul Manta a declarat imediat după premiere: «Dacă privesc în urmă, de la înălțimea podiumului, pot spune că a fost ușor! Dar a fost un campionat dificil, cu suișuri și coborîșuri, cu momente tensionate și răsturnări de situație... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2010, 16:25 (15704 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Școlile ialomițene, între termene de igienizări

Cu sau fără autorizații, clopoțelul va suna

Școlile ialomițene, între termene de igienizări

Cu doar o săptămînă înainte de primul clopoțel, o parte dintre școlile ialomițene nu sînt pregătite să-și primească elevii. Asta în timp ce Inspectoratul Școlar Ialomița amînă de pe o zi pe alta reactualizarea unei situații privind stadiul igienizării unităților de învățămînt. Școli cu autorizații de funcționare retrase sau programe de conformare în curs, fără grupuri sanitare sau apă curentă, toate se chinuie să reușească să-și deschidă porțile în noul an școlar.

Autorizarea pe hîrtie
Potrivit unei situații a Direcției de Sănătate Publică, la acest moment în Ialomița funcționează 161 de unități școlare. Dintre acestea, 159 sînt autorizate în baza unei declarații pe... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2010, 08:42 (17927 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: școli Ialomița

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Vameșul șef Scrioșteanu a rămas fără certificat de acces la informațiile clasificate?

Vameșul șef Scrioșteanu a rămas fără certificat de acces la informațiile clasificate?

Cînd a fost instalat și reconfirmat pe funcția de șef al Vămii, băiatul ăsta venit de la malul mării, Ionuț Scrioșteanu, chiar părea simpatic. Pe alocuri, chiar ne-au și ros ceva invidii gîndindu-ne cum își încasa el leafa, lună de lună și pe card, cam la vreo 100 de bucăți. Adică, de milioane. Și-acum, să intrăm în subiect. Titi Petrule, mai lasă cerealele alea pe neveu și ia aminte, poate acuma ocupi și tu funcția de șef la Vamă!
Deci. Domnului profesor Scrioșteanu (căci domnia sa figurează în registrele de dascăli ai Universității de Marină Civilă) i s-ar fi retras certificatul de acces la informații clasificate. Căci, în calitatea domniei sale de șef al Vămii, beneficia... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2010, 14:52 (21530 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
289 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Țăndărei: Mandat european de arestare executat de polițiști

Autoritățile judiciare din Ialomița au reușit să prindă un tînăr de 25 de ani, descoperit pe raza orașului Țăndărei, pe numele căruia autoritățile din Danemarca au emis un mandat de arestare în urma comiterii ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 08:33
(9602 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Lovită pe trecerea de pietoni

Un tînăr de 26 de ani a lovit, în cursul zilei de marți, 10 septembrie a.c., o femeie care traversa regulamentar strada pe trecerea de pietoni. Victima a fost transportată la volan. Șoferul de 26 de ani ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 08:20
(7611 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ialomița: Pietoni amendați de polițiști

Nu doar șoferii ajungă să fie amendați de polițiștii Serviciului Rutier, ci și pietonii. În cadrul unei acțiuni de amploare demarată de oamenii legii pe raza județului, pietonii care au ignorat zebra au ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 08:10
(7718 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Poliția în acțiune pe străzile județului

Oamenii legii au continuat acțiunile preventive specifice pe raza județului Ialomița. În cursul zilei de miercuri, 10 septembrie a.c., polițiștii au aplicat amenzi cetățenilor certați cu legea. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 07:09
(8273 vizualizări - 0 comentarii)


Hoții își fac de cap la Slobozia. Un magazin de electrocasnice și o grădiniță, jefuite în 72 de ore!

Slobozia este din nou sub asediul hoților. O bandă de suspecți acționează de cîteva zile pe străzile orașului, iar prinderea lor pare imposibilă pentru polițiști. Suspecții au la activ două spargeri, ambele ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2013, 08:37
(11191 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Militar ISU, rănit într-un accident de motocicletă

Slobozia: Militar ISU, rănit într-un accident de motocicletă

Un subofițer din cadrul Serviciului de Descarcerare a fost rănit în noaptea de joi spre vineri, 5/6 septembrie 2013. Militarul conducea o motocicletă, moment în care a pierdut controlul vehiculului și s ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2013, 21:09
(9357 vizualizări - 3 comentarii)


Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România sfătuiește fermierii să-și stocheze recoltele!

«Datorită situației dezastruoase pentru fermieri, privind piața produselor agricole, LAPAR le recomandă producătorilor agricoli să facă tot posibilul să-și stocheze producțiile de grîu, floarea-soarelui ...[citește_toată_știrea]

20 August 2013, 14:56
(10258 vizualizări - 3 comentarii)


Accident rutier grav la Movilița! Un mort și șase răniți...

O persoană a decedat iar alte șase au fost rănite, după ce două autoturisme în care se aflau au intrat în coliziune pe DN2, în apropierea localității Movilița. Evenimentul s-a produs în după-amiaza zilei ...[citește_toată_știrea]

20 August 2013, 09:54
(6763 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 201 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 19 august 2013, sînt disponibile 201 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

19 August 2013, 18:37
(10898 vizualizări - 6 comentarii)


Bucu: Beat la volan, a fost prins de radar cu 96 km/h în localitate!

Un bărbat de 61 de ani, din București, a fost înregistrat  de polițiști cu aparatul radar de supraveghere video a traficului rutier în timp ce conducea un autoturism pe raza comunei Bucu cu viteza ...[citește_toată_știrea]

19 August 2013, 18:19
(7863 vizualizări - 1 comentariu)


Tînărul care a produs accidentul de vineri, arestat preventiv pentru 29 de zile!

Judecătoria Slobozia a emis pe numele tînărului de 28 de ani, din Slobozia, cercetat pentru comiterea infracțiunilor de ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă, părăsirea locului accidentului fără ...[citește_toată_știrea]

19 August 2013, 17:51
(9334 vizualizări - 1 comentariu)


Borănești: Incendiu de la un foc din curte

Un incendiu a izbucnit în după-amiaza zilei de duminică, 18 august a.c, în gospodăria unui cetățean din localitatea Borănești, după ce proprietarul a făcut focul în curte și l-a lăsat nesupravegheat. În ...[citește_toată_știrea]

19 August 2013, 13:50
(6094 vizualizări - 0 comentarii)


DN21: Grav accident provocat de un tânăr slobozean, beat la volan și cu permisul suspendat! Un mort și doi răniți...

DN21: Grav accident provocat de un tînăr slobozean, beat la volan și cu permisul suspendat! Un mort și doi răniți...

Poliția a fost sesizată vineri, 16 august a.c., în jurul orei 21,00, cu privire la faptul că pe DN21 s-a produs un accident grav. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului au stabilit ...[citește_toată_știrea]

17 August 2013, 12:38
(11704 vizualizări - 12 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului pentru iulie 2013, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii iulie 2013, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7078 șomeri, din care 1772 șomeri indemnizați, respectiv 5306 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

14 August 2013, 12:53
(5471 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Din nou înșelăciune prin metoda «Accidentul»

O persoană din județul Ialomița a rămas fără o sumă importantă de bani după ce a dat curs solicitării formulate de o persoană necunoscută prin intermediul telefonului. Poliția atrage atenția cu privire ...[citește_toată_știrea]

14 August 2013, 11:31
(10082 vizualizări - 2 comentarii)


Scînteia: S-a înecat în canalul de irigații

Un bărbat de 24 de ani a murit marți seara, 13 august a.c., în jurul orei 21,00, după ce a intrat să se scalde într-un canal de irigații, pe raza localității Scînteia, și nu a mai ieșit. Martorii au sunat ...[citește_toată_știrea]

14 August 2013, 08:27
(10847 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Scânteia înec


Movilița: Accident provocat de o explozie a unui cauciuc

Poliția a fost sesizată marți, 13 august a.c., cu privire la faptul că pe DN2 s-a petrecut un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, în timp ce un bărbat, de 54 de ani, din București, conducea ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 20:24
(9894 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărire ca în filme la Urziceni

În cursul zilei de marți, 13 august a.c., o patrulă de siguranță publică, aflată în serviciul de patrulare pe Calea București, din Urziceni, a efectuat semnalul regulamentar de oprire pentru un autoturism ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 19:23
(6720 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Peste 200 de polițiști, în stradă de Sfînta Marie

Peste 200 de polițiști vor fi la datorie, pe timpul manifestărilor prilejuite de Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului (Sfînta Marie), pentru asigurarea climatului de ordine și siguranță publică. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 18:11
(6952 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat mangă la volan

Un tînăr de 24 de ani, din Slobozia, a fost depistat de polițiști în timp ce conducea un autoturism, pe raza localității de domiciliu, sub influența băuturilor alcoolice. Șoferul a fost testat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 17:15
(7430 vizualizări - 3 comentarii)


Scandal la un bar din Drăgoești

Polițiștii au reținut marți, 13 august a.c., pe bază de ordonanță de reținere, patru tineri, cu vîrste cuprinse între 19 și 27 de ani, domiciliați pe raza județelor Ialomița și Călărași. Față de aceștia ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 16:14
(5415 vizualizări - 1 comentariu)


Școlile auto, în atenția inspectorilor ITM Ialomița

În luna iulie 2013, din inițiativa Inspecției Muncii București, s-a desfăsurat în județul Ialomița Campania Națională privind verificarea respectării prevederilor legale referitoare la încheierea și executarea ...[citește_toată_știrea]

12 August 2013, 13:06
(6419 vizualizări - 1 comentariu)


APDRP: Fermele de familie, finanțate prin Măsura 121

Agenția de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit informează potențialii beneficiari ai Programul Național de Dezvoltare Rurală asupra unor noi posibilități de asigurare a cofinanțării private a proiectelor ...[citește_toată_știrea]

12 August 2013, 12:02
(11025 vizualizări - 3 comentarii)


Icoana Maicii Domnului-făcătoare de minuni de la Mînăstirea Iviron din Muntele Athos, la Țăndărei

Sîmbătă, 3 august 2013, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, se va purta în procesiune Icoana Maicii Domnului, făcătoare de minuni, de la Mînăstirea Iviron din Muntele Athos, pe ...[citește_toată_știrea]

1 August 2013, 18:51
(12377 vizualizări - 11 comentarii)


Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit un incubator!

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit un incubator!

Fundația «Salvați Copiii» a inițiat, alături de o firmă producătoare de apă minerală și băuturi răcoritoare, campania «Îi ajutăm să înflorească». Scopul acestei acțiuni este acela de a dota secțiile de ...[citește_toată_știrea]

1 August 2013, 15:11
(7581 vizualizări - 5 comentarii)


Fetești: Tânără de 19 ani, dispărută

Fetești: Tînără de 19 ani, dispărută

Polițiștii de investigații criminale au fost sesizați cu privire la faptul că o tînără, de 19 ani, a plecat de la domiciliul său, situat pe raza municipiului Fetești și nu a revenit pînă în prezent. Din ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2013, 15:45
(9979 vizualizări - 4 comentarii)


Gîrbovi: Copil pe bicicletă, acroșat de un autoturism

Poliția a fost sesizată marți, 30 iulie a.c., în jurul orei 11,30, cu privire la faptul că pe raza localității Gârbovi s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2013, 15:03
(8128 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi accident


Valea Ciorii: La 17 ani a violat o bătrînă de 78!

Polițiștii au reținut luni, 29 iulie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore un minor în vîrstă de 17 ani pentru comiterea infracțiunii de viol. Duminică, 28 iulie a.c., Poliția a fost sesizată ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2013, 14:59
(9435 vizualizări - 12 comentarii)

Taguri: Valea Ciorii viol


Fierbinții de Sus: Incendiu după ce a verificat butelia cu un chibrit

Luni, 29 iulie a.c., în jurul orei 21,50, locuința unui cetățean din localitatea Fierbinții de Sus a fost cuprinsă de flăcări, după ce proprietarul, o femeie în vîrstă de 67 de ani, a verificat etanșeitatea ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2013, 13:48
(9254 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: A adormit la volan. Doi morți și doi răniți!

Luni, 29 iulie a.c., în jurul orei 13,15, în timp ce un bărbat, în vîrstă 56 de ani, din județul Brașov, conducea un autoturism pe DN2A, din direcția Slobozia către Urziceni, în afara localității Balaciu ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2013, 10:43
(6984 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Balaciu accident


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...