Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Liftierul

Liftierul

Slobozia are 100 de lifturi! Cvasimajoritatea acestora sînt vechi de 30-35 de ani și funcționează din mare mila Domnului, fără reparații, 4 sînt noi, aduse de doi ani, de la spanioli. Iar 9 au fost blocate în urmă cu aproape două săptămîni de către ISCIR, fiind considerate periculoase pentru sănătatea populației... Mai interesantă însă decît istoria lifturilor de bloc din Slobozia se dovedește a fi povestea lui Ion Tronaru, singurul din generația sa care a rămas în Slobozia ca să repare lifturi, omul care luptă la propriu cu proprietarii apartamentelor pentru a-i convinge că o viață de om este mai importantă decît confortul iluzoriu al unei cușete de lift ce amenință în fiecare clipă să se prăbușească... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2010, 11:28 (18499 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Mașina pădurarului, incendiată de hoții de lemne

Exclusiv: E groasă-n Pădurea «Groasa» cu clanul Odică!

Mașina pădurarului, incendiată de hoții de lemne


Mafia pădurilor a atacat din nou la Groasa. Noaptea trecută, joi spre vineri, 9/10 septembrie a.c., un recidivist a incendiat mașina unui pădurar pe motiv că acesta din urmă a reclamat Poliției furtul unor lemne. La cîteva ore după ce a fost prins, hoțul a fost eliberat, imediat acesta aruncînd în aer mașina pădurarului!

Vestul sălbatic s-a mutat la Groasa
Că în Pădurea Groasa se fură ca-n codru nu este o noutate. Că dosarele penale rămîn doar în analele polițiștilor sau procurorilor pînă la casare este la fel de cunoscut. Că pădurarii sau paznicii de vînătoare sînt umiliți și nu pot stăpîni fenomenul a ajuns, de asemenea, o obișnuință. Legea la Groasa are un singur... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2010, 16:41 (24126 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Jandarmii ialomițeni au dominat campionatul național de tenis

Jandarmii ialomițeni au dominat campionatul național de tenis

Finala campionatului de tenis de cîmp a Ministerului Administrației și Internelor, care s-a desfășurat la Slobozia, în perioada 7-10 septembrie 2010, a fost cîștigată la două dintre cele trei categorii de vîrstă de jandarmii ialomițeni.
Plutonierul adjutant Nicolae Manta, la categoria de vîrstă «peste 46 de ani» și plutonierul Jean Iliescu, la categoria «sub 35 de ani» au obținut locurile I, după ce au trecut de adversarii din grupele în care au fost repartizați.
Subofițerul Manta a declarat imediat după premiere: «Dacă privesc în urmă, de la înălțimea podiumului, pot spune că a fost ușor! Dar a fost un campionat dificil, cu suișuri și coborîșuri, cu momente tensionate și răsturnări de situație... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2010, 16:25 (15704 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Școlile ialomițene, între termene de igienizări

Cu sau fără autorizații, clopoțelul va suna

Școlile ialomițene, între termene de igienizări

Cu doar o săptămînă înainte de primul clopoțel, o parte dintre școlile ialomițene nu sînt pregătite să-și primească elevii. Asta în timp ce Inspectoratul Școlar Ialomița amînă de pe o zi pe alta reactualizarea unei situații privind stadiul igienizării unităților de învățămînt. Școli cu autorizații de funcționare retrase sau programe de conformare în curs, fără grupuri sanitare sau apă curentă, toate se chinuie să reușească să-și deschidă porțile în noul an școlar.

Autorizarea pe hîrtie
Potrivit unei situații a Direcției de Sănătate Publică, la acest moment în Ialomița funcționează 161 de unități școlare. Dintre acestea, 159 sînt autorizate în baza unei declarații pe... [citește_tot_articolul]

10 Septembrie 2010, 08:42 (17927 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: școli Ialomița

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Vameșul șef Scrioșteanu a rămas fără certificat de acces la informațiile clasificate?

Vameșul șef Scrioșteanu a rămas fără certificat de acces la informațiile clasificate?

Cînd a fost instalat și reconfirmat pe funcția de șef al Vămii, băiatul ăsta venit de la malul mării, Ionuț Scrioșteanu, chiar părea simpatic. Pe alocuri, chiar ne-au și ros ceva invidii gîndindu-ne cum își încasa el leafa, lună de lună și pe card, cam la vreo 100 de bucăți. Adică, de milioane. Și-acum, să intrăm în subiect. Titi Petrule, mai lasă cerealele alea pe neveu și ia aminte, poate acuma ocupi și tu funcția de șef la Vamă!
Deci. Domnului profesor Scrioșteanu (căci domnia sa figurează în registrele de dascăli ai Universității de Marină Civilă) i s-ar fi retras certificatul de acces la informații clasificate. Căci, în calitatea domniei sale de șef al Vămii, beneficia... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2010, 14:52 (21536 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inițiativă inedită la Fetești

Centru de Cercetare Veterinară unic în România

Geronimo Brănescu, medic veterinar din Fetești, vrea să pună pe picioare un proiect mai mult decît ambițios. «Centru de cercetare, producție și promovare de remedii medicamentoase» este obiectivul principal al programului. Programul investițional de 1 milion de euro este acoperit, în totalitate, din fonduri europene.
În curînd, Feteștiul se va putea lăuda cu un Centru de Cercetare unic la nivel național. O echipă de medici veterinari din localitate, Geronimo Brănescu și soția sa, farmacist, lucrează la implementarea unui proiect european a cărui finalitate urmează să facă faimă municipiului Fetești. Medici, profesori și cercetători naționali vor să dezvolte la Fetești un Centru de Cercetare... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2010, 07:01 (20603 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Unirea Slobozia-Viitorul Constanța 3-4 (după loviturile de la 11 metri)

Galben-albaștrii au părăsit Cupa României

Marți, 7 septembrie, pe Stadionul 1 Mai din Slobozia s-a desfășurat meciul dintre Unirea și Viitorul Constanța contînd pentru faza a cincea, ultima din preliminariile Cupei Românei. A fost cel mai greu examen de pînă acum din noul mandat al antrenorului Constantin Prepeliță. Tocmai de aceea a surprins formula de start cu care domnia sa a ales să înceapă meciul. Și, mai cu seamă, folosirea din primul minut a lui Ciortescu, Tudor sau Anghel.
Prima repriză a întîlnirii a fost una săracă în ocazii, meritînd reținute doar șuturile lui Anghel, Cristea sau Viorel Gheorghe, toate pe lîngă poarta constănțeană. Primul șut pe poartă poate fi consemnat abia în minutul 50, la o pătrundere a lui Stan, însă... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2010, 18:35 (17263 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Prefectul Teculescu blochează bugetele administrațiilor locale

Dacă ar face toți prefecții politici miere...

Prefectul Teculescu blochează bugetele administrațiilor locale

Marți, 7 septembrie, în cadrul ședinței de Consiliu Județean, prefectul Mădălin Teculescu și-a anunțat hotărîrea de blocare a bugetelor locale în toate unitățile administrative ale Ialomiței. Decizia, una fără precedent la nivelul Prefecturii Ialomița, ridică în aer eforturile investiționale ale primăriilor din ultimul an. Gestul prefectului este considerat de reprezentanții partidelor de opoziție o gafă monumentală dicatată de la Centru. În condițiile în care hotărîrea prefectului rămîne validă, puținele localități care au în derulare proiecte cu finanțare europeană vor pierde aceste investiții...

Teculescu nu e la prima bîlbă
Intransigența administrativă de fațadă... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2010, 12:54 (19100 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașele de mucava ale Ialomiței

Orașele de mucava ale Ialomiței

În așteptarea unei Strategii județene de dezvoltare pentru următoarele trei cincinale, Ialomița se confruntă cu probleme grave precum sărăcia populației, depopularea și declinul economic. În ciuda acestor semnale negative, județul continuă să se mîndrească cu 7 orașe. Cum patru dintre acestea au fost moștenite de pe vremea cînd guvernanții de azi erau doar simpli activiști în PCR, nu vom insista prea mult asupra lor. Vom încerca însă să identificăm la cele trei orașe nou-nouțe ale județului elementele ce le legitimează drept orașe...

Picioarele de lut ale orașelor ialomițene
Ialomița înregistrează un declin constant al populației active. Ponderea populației sub 15 ani... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2010, 08:24 (21059 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Veniți la sală, începe campionatul!

Handbal

Veniți la sală, începe campionatul!

Echipa lui Marian Simion, recent rebotezată CSM Unirea, debutează duminică 12 septembrie, ora 11.00, în cel de-al treilea sezon de la înființare. Alexandra Băeșu și compania dau piept în prima etapă, în sala de la Slobozia, cu Știința Bacău. Adversara slobozencelor a evoluat sezonul trecut în liga națională, acolo unde, logic, își dorește să se întoarcă. În aceste condiții, meciul se anunță unul extrem de dificil. «Va fi o confruntare grea, dar avem argumentele noastre forte, care sînt ambiția și, nu în ultimul rînd, publicul, pe care îl așteptăm în număr cît mai mare la sală» a punctat Marian Simion, omul care de un deceniu se confundă cu handbalul slobozean. Alte avantaje ale formației noastre... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2010, 19:34 (19754 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Foaie verde sălcioară, 3 puncte pentru Abatorul!

Stimați cititori, din ciclul «nimic despre Unirea Urziceni» ne permitem să vă deranjăm din nou cu informații pregătite la foc mocnit, ca la grătarele cu mici federali, despre spectaculosul fotbal din Liga lui Basarab. Nu Neagoe, ci Mihai! Ce Steaua, Dinamo, sau Gaz Metan Mediaș?! Hai Juventus Borănești! Uite că ne-a luat gura pe dinainte și părem subiectivi. De fapt, sîntem mai imparțiali decît frații Becali, frații Petreuș și frații Karamazov la un loc, pentru că în frați stă, după cum veți vedea, soluția salvatoare la ceea ce urmează să vă istorisim. Așadar, să ne facem înțeleși (ce încercare temerară, nu?!).
Pentru că nu le-a prea ieșit cu fotbalul în debutul sezonului, cei de la Abatorul... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2010, 19:33 (18939 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

CSS Slobozia, campioană națională la 10 ani

Tenis de cîmp

CSS Slobozia, campioană națională la 10 ani

Săptămîna trecută a avut loc la București Campionatul Național de Tenis de Cîmp pe echipe, adresat categoriei de vîrstă 10 ani. Așa cum Independent scria din numărul precedent, echipa masculină a CSS Slobozia a pornit acest concurs din postura de favorită numărul 1. Îndrumați excelent de pe margine de căpitanul nejucător Ion Savu, Cristian Andreescu, Simon Bozhidarov și Bogdan Corbea au trecut rînd pe rînd de toți adversarii și, așa cum ne așteptam, au adus titlul național la Slobozia. Aceasta este, fără îndoială, cea mai mare performanță reușită de o echipă în tenisul ialomițean de-a lugul vremii. «Rezultatul vorbește de la sine. Eu nu pot decît să le mulțumesc băieților și să le doresc succes... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2010, 19:30 (19330 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Le-am stricat aluatul

Fotbal, Liga III, Unirea Slobozia-Spicul Mopan 3-0

Le-am stricat aluatul

Băieții de la panificație au arătat un joc ațos, care i-a cam încurcat în primă fază pe elevii lui Prepeliță. La primul meci de campionat acasă, disputat vineri, 3 septembrie, antrenorul Unirii a etalat un prim 11 cu trei jucători nou-veniți în componență: Cristian, Drăguț și Gheorghe Dumitru, ultimul fiind responsabilul cu ratările. Deși din primul minut în teren s-a aflat tridentul ofensiv V. Gheorghe, D. Gheorghe, Avanu, golul a picat abia în minutul 38, de la un apărător, Romeo Soare. Pînă la pauză a fost 2-0, după un șut necruțător al lui Constantin Toma, omul începutului de sezon. A doua parte a aparținut tot Unirii, dar galben-albaștrii au mai marcat o singură dată, cu 5 minute înainte... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2010, 19:29 (19367 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ministerul  Administrației și Internelor joacă tenis la Slobozia

60 de tenismeni în uniformă la TenisCon

Ministerul Administrației și Internelor joacă tenis la Slobozia

Marți, 7 septembrie, la Slobozia, a debutat concursul național de tenis destinat cadrelor militare din Ministerul Administrației și Internelor. Turneul reunește la start peste 60 de sportivi din întreaga țară, pasionați de tenisul de cîmp. Prezent la festivitățile de deschidere, fostul șef al IPJ Ialomița, rezervistul Stan Bîtlan a declarat: «Sîntem bucuroși că terenurile de tenis de la Slobozia au fost alese pentru a găzdui acest turneu. Acest lucru dovedește că preocupările noastre sportive au fost remarcate. Fie ca cel mai bun să cîștige!». Turneul se va desfășura de-a lungul următoarelor trei zile și are caracter eliminatoriu. Valoarea premiilor nu a putut fi precizată, aceasta depinzînd exclusiv... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2010, 19:27 (19282 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița îngroapă județul în datorii

După modelul Ionașcu

Consiliul Județean Ialomița îngroapă județul în datorii

În vreme ce președintele Silvian Ciupercă înfierează proletar risipa bugetară a guvernului Boc, laboratoarele interne ale instituției pe care o conduce moșesc noi și noi proiecte menite să alimenteze grandomania adminstrativă județeană. Ultimul dintre acestea s-a concretizat marți, 7 septembrie, într-un proiect de hotărîre supus atenției consilierilor județeni, prin care Consiliul Județean își anunță intenția de a împrumuta 25 milioane de lei pentru o perioadă de 4 ani.

Bani pentru investițiile partidului
Consiliul Județean Ialomița a supus marți, 7 septembrie, atenției consilierilor județeni un proiect de hotărîre prn care propunea «aprobarea contractării unei finanțări... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2010, 16:25 (18549 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Locuitorii din Căzănești plătesc impozite de 7 ori mai mari decât Primăria

Aberații administrative

Locuitorii din Căzănești plătesc impozite de 7 ori mai mari decît Primăria

Orașul Căzănești n-a mai fost mediatizat din 25 aprilie 2010, data la care locuitorii au participat la Referendumul pentru revenirea la statutul de comună. Atunci cei 3000 de locuitori, cîți numără orașul, au ratat șansa istorică de a redeveni la statutul de comună și de a-și rezolva problemele administrative care au stat la baza declanșării Referendumului. Șansa au ratat-o, dar problemele au rămas. Cea pe care o relatăm mai jos se poate încadra lejer la aberații administrative tipic românești.

Primărie în zona C
În 2005, cînd Căzănești a fost obligat ca oraș să aplice prevederile Legii 571 privind zonarea orașului, Consiliul Local de la acea vreme a decis încadrarea... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2010, 06:14 (17815 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Dorin Dragomir, șeful Stației de Taxare Fetești, reținut

Dorin Dragomir, șeful Stației de Taxare Fetești, reținut

Dorin Dragomir, șeful Stației de Taxare Fetești a fost reținut și eliberat ulterior de judecătorii constănțeni. De fapt, Dragomir făcea parte din grupul celor nouă inspectori ai Autorității Rutiere Române Constanța și ai Direcției Regionale Drumuri și Poduri Constanța reținuți în noaptea de vineri, 3 septembrie, de către procurorii de la lîngă Tribunalul Constanța. La doar o zi distanță, sîmbătă, 4 septembrie, cei nouă au fost eliberați, motivația fiind una de-a dreptul bizară. Magistrații constănțeni au apreciat că se impune eliberarea imediată a celor nouă pe motiv că propunerea de arestare preventivă a fost făcută de o instituție necompetentă, respectiv Parchetul de pe lîngă tribunalul Constanța... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2010, 17:20 (21658 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Reabilitare tardivă pentru proiectele ialomițene din cadrul Măsurii 322

Este de notorietate scandalul respingerii celor 36 de proiecte depuse de autoritățile locale din Ialomița pentru accesarea fondurilor europene în cadrul Măsurii 322 privind «renovarea și dezvoltarea satelor». Independent a prezentat în decursul lunii iunie filmul acestui eșec răsunător al autorităților locale, explicînd cum a fost posibil ca, din cauza dezinteresului general, Ialomița să piardă investiții potențiale de 360 de milioane de lei. La două luni de la evenimente, pe 17 august, Raportul Contestațiilor în cadrul Măsurii 322 ridică punctajul pentru unul dintre proiectele depuse de autoritățile ialomițene!

Învinși, dar nu resemnați
Raportul contestațiilor din cadrul... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2010, 05:48 (12053 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Grădinile suspendate ale Semiramidelor din Slobozia

Grădinile suspendate ale Semiramidelor din Slobozia

Într-un oraș îngropat în deșeuri de plastic, cu terenuri de joacă inundate de hîrtii și spații publice pline de gropi, două locatare ale blocului V4, scara B din Slobozia au reușit să construiască în jurul blocului o oază de verdeață demnă de invidiat. Inițiativa e cu atît mai lăudabilă cu cît cele două gospodine au reușit această performanță cu mîinile goale și apă cărată în sticle. Deși sînt departe de grădinile suspendate ale Babilonului, păstrînd proporțiile, grădinile de flori de la V4 sînt un exemplu demn de popularizat.

O floare și două grădinărese
Colțul dinspre gară al blocului V4 din Slobozia este acoperit de o perdea deasă de viță de vie care urcă pînă dincolo... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2010, 11:06 (21029 vizualizări - 6 comentarii)

Taguri: Slobozia flori

EVENIMENT

Rampele de gunoi ard mocnit

Gestionarea deșeurilor în Ialomița, un eșec fierbinte

Rampele de gunoi ard mocnit

Vă mai aduceți aminte de cele 200 de rampe de gunoi finanțate din bani europeni care ar fi trebuit să salveze Ialomița din marea de deșeuri în care se scufundă de cîțiva ani încoace?! Ei bine, noi nu! Adică nu ne-am mai amintit pînă deunăzi, cînd am văzut arzînd în arșița amiezii platforma de compost a comunei Sărățeni, la nici 200 de metri de DN2A. Un incident la fel de potrivit ca oricare altul pentru a reaminti cum se derulează unul dintre cele mai răsunătoare eșecuri pe bani europeni din Ialomița.

Arde rampa!
Pentru cei ce tranzitează Ialomița, rampele de gunoi sînt deja un spectacol obișnuit în peisajul ialomițean al ultimei jumătăți de an. Construite în regim de... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2010, 10:12 (19171 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
246 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Movila: Prins în trafic cu mașina neînmatriculată

Un cetățean din Urziceni s-a ales zilele tecute cu dosar penal pentru conducerea unei mașini neînmatriculate și cu numere false. Asta după ce în dimineața zilei de luni, 5 iulie, a fost depistat de polițiști ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:52
(13815 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Scandalagiul de pe Calea București, arestat

Scandalagiul de la Urziceni care a reușit performanța de a «trezi» un întreg cartier din municipiu și de a-și speria vecinii prin comportamentul său a fost reținut de polițiști. Individul a fost arestat ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:51
(13586 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Tînăr de 16 ani, arestat

În cadrul unei acțiuni ce a vizat depistarea persoanelor care se sustrag executării mandatelor de arestare preventivă sau mandatelor de executare a pedepsei, polițiștii ialomițeni au prins și arestat un ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:51
(12022 vizualizări - 0 comentarii)


A pătruns pe constrasens și s-a izbit de o autoutilitară

Un bătrîn, de 65 ani, a ajuns la spital cu răni grave după ce a fost implicat într-un accident rutier. Pe scurt, în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism din direcția Ploiești către Urziceni, în ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 18:50
(14793 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


APIA: Sprijin financiar pentru culturile calamitate

Reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură fac apel către fermierii care au depus cereri pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață și ale căror culturi au fost inundate că ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 16:47
(13561 vizualizări - 0 comentarii)


Vindea o drujbă contrafăcută

Vindea o drujbă contrafăcută

Jandarmii slobozeni au fost sesizați la începutul săptămînii, luni, 5 iulie despre faptul că un bărbat oferea spre vînzare pe o stradă din municipiu o drujbă, mult mai ieftină decît prețul de pe piață. ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 16:46
(22729 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia drujba


APIA: Peste 2 milioane de euro, sprijin pentru apicultori

«Termenul limită pentru depunerea cererilor de plată pentru acțiunile realizate în acest an este de 16 august 2010» informează Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură apicultorii județului. ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2010, 16:44
(13360 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii militari fac eforturi pentru întărirea digului din zona cartierului Buliga-Fetești

Din cauza creșterilor de debite și cote ale Brațului Borcea al Dunării, încă de miercuri, 30 iunie, cadre ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița acționează ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 18:16
(27630 vizualizări - 0 comentarii)


Trei accidente în două zile

În ultimele 48 de ore, pe drumurile județului s-au produs trei accidente rutiere, soldate cu rănirea a 9 persoane și avarierea a 7 autoturisme.
Primul eveniment s-a produs în dimineața zilei de sîmbătă ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 18:11
(24769 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră: 16 șoferi, fără permise

Polițiștii rutieri ialomițeni au monitorizat și în acest week-end traficul rutier pe principalele artere ale județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere. Polițiștii au aplicat 246 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 18:04
(22874 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției la Slobozia, Albești, Ciochina, Munteni Buzău și comunele limitrofe Țăndăreiului

Efective sporite de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au participat, în acest sfîrșit de săptămînă, la mai multe acțiuni organizate pe raza județului. Astfel, în noaptea ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 17:34
(22863 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Scandal-monstru pe Calea București

Nemulțumiți că au fost sancționați contravențional de polițiști, doi ialomițeni, soț și soție, ambii în stare vădită de ebrietate, au ieșit pe o șosea din Urziceni și au început să facă scandal. În scandal ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 17:26
(21715 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni scandal


Fetești, ultima oră: Ședință a Comitetului Local pentru Situații de Urgență

Primarul Feteștiului, Gheorghe Catrinoiu, a convocat duminică seara, 4 iulie a.c., o nouă ședință a Comitetului Local pentru Situații de Urgență, avînd în vedere creșterea în continuare a cotelor brațului ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2010, 13:47
(26672 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Tînără prinsă în flagrant în timp ce fura dintr-o geantă

Polițiștii din Urziceni au surprins în flagrant o tînără cînd încerca să fure dintr-o geantă o sumă de bani. Tînăra de 23 de ani, din Urziceni, a fost surprinsă cînd deja deschisese geanta unei bătrîne ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2010, 12:34
(17584 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni hoață


Slobozia: Trei prahoveni, depistați în trafic cu carne de cal

Cei trei au fost depistați în trafic de polițiști transportînd cu un autoturism carnea provenită din sacrificarea animalelor. Caii erau tranșați și puși în mai mulți saci. Întrebat despre conținutul sacilor ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2010, 12:34
(18162 vizualizări - 0 comentarii)


Reținuți de polițiști pentru executarea pedepselor cu închisoarea

Efective din cadrul Poliției Municipiului Urziceni, împreună cu polițiști din Coșereni și Gîrbovi, au reușit depistarea unui bărbat, de 37 de ani, din localitatea Coșereni și a unui tînăr, de 25 de ani ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2010, 12:32
(10107 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accident cu neacordare de prioritate

Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată că pe strada Călărași din localitate, la intersecția cu Breteaua A2, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2010, 12:29
(23861 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


O fetiță de doar trei luni a murit într-un accident rutier

Un copil de doar trei luni și-a pierdut viața și alte trei persoane au fost grav rănite într-un cumplit accident rutier, petrecut în seara zilei de joi, 1 iulie. Accidentul s-a petrecut lîngă localitatea ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 17:19
(22200 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Șofer băut la volan

Joi, 1 iulie, polițiștii Serviciului Rutier au depistat în trafic, în apropierea municipiului Urziceni, un șofer aflat la volanul unei mașini în timp ce se afla sub influența băuturilor alcoolice. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 17:17
(19963 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Mașinile străine, în vizorul poliției

Polițiștii orașului Țăndărei au desfășurat joi, 1 iulie, o acțiune pe raza orașului Țăndărei. Pe parcursul acțiunii, polițiștii au oprit și controlat în trafic peste 50 de autoturisme și au legitimat 6 ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 17:15
(18446 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița, ultimul loc pe țară la angajări

În cadrul unei statistici prezentate de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, Ialomița ocupă ultimul loc în ceea ce privește numărul angajărilor.
În topul angajărilor, pe ultimele trei locuri ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 13:39
(14438 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Polițiștii, în zonele afectate de inundații

Efective din cadrul Poliției Municipiului Fetești și ale posturilor de poliție limitrofe acționează, în sistem integrat, alături de Inspectoratul pentru Situații de Urgență, Inspectoratul Județean de Jandarmi ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 12:55
(17927 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți pentru producătorii de lapte

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a plătit suma de 17,9 milioane lei, aferentă cererilor depuse de către producătorii deținători de cotă care au livrat lapte în anul de cotă 2008-2009. ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 10:24
(19812 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Amenzi de la Consiliul Concurenței pentru 5 unități de service auto

Consiliul Concurenței a amendat cu 1094366 lei (echivalentul a aproximativ 252000 euro), cinci societăți comerciale ce își desfășoară activitatea pe piața întreținerii și reparării autovehiculelor din municipiul ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2010, 10:14
(26190 vizualizări - 2 comentarii)


Trîmbița Apocalipsei la PNL Ialomița sau Joia neagră a României

PNL Ialomița a inaugurat joi, 1 iulie 2010, șirul conferințelor de presă bilunare. La întîlnirea cu presa au participat președintele PNL Ialomița, Ioan Martin și deputatul PNL Cristina Pocora. Alături de ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 18:01
(20631 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț prins chiar de proprietarul de la care vroia să fure

Un slobozean a reușit să prindă un tînăr hoț care tocmai încerca să pătrundă în casa sa. Evenimentul s-a petrecut miercuri, 30 iunie, dis de dimineață Poliția fiind sesizată asupra încercării de furt. ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 16:32
(13833 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia hoț


Stelnica: Autoutilitara a dat cu spatele și a accidentat un bătrîn

În cursul dimineții de miercuri, 30 iunie a.c., în jurul orei 10.00, Poliția Fetești a fost sesizată prin 112 asupra producerii unui accident. Astfel, pe Drumul Comunal 91, în localitatea Stelnica, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 16:23
(11905 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stelnica accident


Slobozia: Două bătrîne, înșelate de un necunoscut

În urmă cu cîteva zile, două bătrîne din Slobozia au sesizat Poliția după ce au fost victime ale unor înșelăciuni. Modul de operare este relativ nou chiar și pentru polițiști, victimele fiind abordate de ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 14:13
(20596 vizualizări - 0 comentarii)


Borcea a rupt digul în cartierul feteștean Buliga

Un dig de apărare al cartierului feteștean Buliga, aflat pe brațul Borcea al Dunării, s-a spart, miercuri seară, 30 iunie a.c., pe o distanță de aproximativ șase-șapte metri. Spărtura se află la o distanță ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 10:35
(19951 vizualizări - 0 comentarii)


Impozit suplimentar pe clădiri, majorare impozit pe mașini

Guvernul a adoptat o Ordonanță de Urgență prin care modifică mai multe articole din Legea nr. 571/2003, privind Codul fiscal, pentru a majora impozitul pe clădiri și autovehicule. Este vorba despre proprietarii ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2010, 07:01
(16486 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: impozite


Ultimele comentarii
Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...