Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Locuitorii din Căzănești plătesc impozite de 7 ori mai mari decât Primăria

Aberații administrative

Locuitorii din Căzănești plătesc impozite de 7 ori mai mari decît Primăria

Orașul Căzănești n-a mai fost mediatizat din 25 aprilie 2010, data la care locuitorii au participat la Referendumul pentru revenirea la statutul de comună. Atunci cei 3000 de locuitori, cîți numără orașul, au ratat șansa istorică de a redeveni la statutul de comună și de a-și rezolva problemele administrative care au stat la baza declanșării Referendumului. Șansa au ratat-o, dar problemele au rămas. Cea pe care o relatăm mai jos se poate încadra lejer la aberații administrative tipic românești.

Primărie în zona C
În 2005, cînd Căzănești a fost obligat ca oraș să aplice prevederile Legii 571 privind zonarea orașului, Consiliul Local de la acea vreme a decis încadrarea... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2010, 06:14 (17816 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Dorin Dragomir, șeful Stației de Taxare Fetești, reținut

Dorin Dragomir, șeful Stației de Taxare Fetești, reținut

Dorin Dragomir, șeful Stației de Taxare Fetești a fost reținut și eliberat ulterior de judecătorii constănțeni. De fapt, Dragomir făcea parte din grupul celor nouă inspectori ai Autorității Rutiere Române Constanța și ai Direcției Regionale Drumuri și Poduri Constanța reținuți în noaptea de vineri, 3 septembrie, de către procurorii de la lîngă Tribunalul Constanța. La doar o zi distanță, sîmbătă, 4 septembrie, cei nouă au fost eliberați, motivația fiind una de-a dreptul bizară. Magistrații constănțeni au apreciat că se impune eliberarea imediată a celor nouă pe motiv că propunerea de arestare preventivă a fost făcută de o instituție necompetentă, respectiv Parchetul de pe lîngă tribunalul Constanța... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2010, 17:20 (21658 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitare tardivă pentru proiectele ialomițene din cadrul Măsurii 322

Este de notorietate scandalul respingerii celor 36 de proiecte depuse de autoritățile locale din Ialomița pentru accesarea fondurilor europene în cadrul Măsurii 322 privind «renovarea și dezvoltarea satelor». Independent a prezentat în decursul lunii iunie filmul acestui eșec răsunător al autorităților locale, explicînd cum a fost posibil ca, din cauza dezinteresului general, Ialomița să piardă investiții potențiale de 360 de milioane de lei. La două luni de la evenimente, pe 17 august, Raportul Contestațiilor în cadrul Măsurii 322 ridică punctajul pentru unul dintre proiectele depuse de autoritățile ialomițene!

Învinși, dar nu resemnați
Raportul contestațiilor din cadrul... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2010, 05:48 (12053 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Grădinile suspendate ale Semiramidelor din Slobozia

Grădinile suspendate ale Semiramidelor din Slobozia

Într-un oraș îngropat în deșeuri de plastic, cu terenuri de joacă inundate de hîrtii și spații publice pline de gropi, două locatare ale blocului V4, scara B din Slobozia au reușit să construiască în jurul blocului o oază de verdeață demnă de invidiat. Inițiativa e cu atît mai lăudabilă cu cît cele două gospodine au reușit această performanță cu mîinile goale și apă cărată în sticle. Deși sînt departe de grădinile suspendate ale Babilonului, păstrînd proporțiile, grădinile de flori de la V4 sînt un exemplu demn de popularizat.

O floare și două grădinărese
Colțul dinspre gară al blocului V4 din Slobozia este acoperit de o perdea deasă de viță de vie care urcă pînă dincolo... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2010, 11:06 (21029 vizualizări - 6 comentarii)

Taguri: Slobozia flori

Click aici

EVENIMENT

Rampele de gunoi ard mocnit

Gestionarea deșeurilor în Ialomița, un eșec fierbinte

Rampele de gunoi ard mocnit

Vă mai aduceți aminte de cele 200 de rampe de gunoi finanțate din bani europeni care ar fi trebuit să salveze Ialomița din marea de deșeuri în care se scufundă de cîțiva ani încoace?! Ei bine, noi nu! Adică nu ne-am mai amintit pînă deunăzi, cînd am văzut arzînd în arșița amiezii platforma de compost a comunei Sărățeni, la nici 200 de metri de DN2A. Un incident la fel de potrivit ca oricare altul pentru a reaminti cum se derulează unul dintre cele mai răsunătoare eșecuri pe bani europeni din Ialomița.

Arde rampa!
Pentru cei ce tranzitează Ialomița, rampele de gunoi sînt deja un spectacol obișnuit în peisajul ialomițean al ultimei jumătăți de an. Construite în regim de... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2010, 10:12 (19173 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tragic accident rutier în apropierea localității Bucu

Directorul Școlii «Spiru Haret» din Țăndărei a decedat pe loc

click pe poză

Un tragic accident rutier s-a petrecut în dimineața de vineri, 3 septembrie, în apropierea localității Bucu. Un autoturism condus de o femeie, de 47 ani, s-a zdrobit, conducătorul auto decedînd pe loc.
Puțin după orele 7,30, Poliția era anunțată despre producerea unui accident rutier. Din primele cercetări efectuate la fața locului polițiștii au concluzionat că incidentul s-ar fi produs ca urmare a pierderii controlului autovehiculului de către femeie...
Mașina condusă de Georgeta Alexandrescu, de 47 ani, din Slobozia, se deplasa pe direcția Slobozia-Țăndărei. Puțin înainte de intrarea în localitatea Bucu, șoferul ar fi efectuat o depășire, încadrîndu-se ulterior corespunzător pe sensul... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2010, 10:22 (68194 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Disponibilizările fac ravagii

Singurul inspector de rromi din cadrul Inspectoratului Școlar a rămas cu jumătate de normă

Singurul inspector pe probleme de rromi din județul Ialomița, angajat al Inspectoratului Școlar Județean a rămas cu jumătate de normă. Asta după ce locul de muncă i-a fost afectat de disponibilizările masive operate în aceste zile în sistemul bugetar. Oficial! Neoficial însă, inspectorul de rromi a fost aproape eliminat după ce a adus județului proiecte de sute de mii de euro pentru comunitățile rrome.
După administrația locală, a venit rîndul și instituțiilor deconcetrate la disponibilizări. Directorii au primit liber la dat afară și, după modelul de partid, a plecat cine s-a vrut și nu cine trebuia. Bugetari supărați, mîhniți chiar de deciziile de concediere aleg să acuze conducerile de disponibilizări... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2010, 09:26 (23318 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Miting de complezență

Agricultorii ialomițeni protestează zadarnic

Miting de complezență

Joi, 2 septembrie, în fața Prefecturii, circa 150 de agricultori și arendași din Ialomița au protestat împotriva Guvernului, atrăgînd atenția asupra «crizei profunde, accentuată de lipsa unor politici agricole coerente prin care trece agricultura românească».
Protestul vine ca urmare a ultimatumului acordat de Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România miniștrilor Agriculturii și Finanțelor, ultimatum în care se cerea acestora idetificarea unor soluții concrete de susținere a producătorilor agricoli. Prezent la proteste, Marin Nedu, președintele Asociației Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița a declarat: «Știm că este un protest inutil. Dar sprerăm că după întîlnirea pe care o vom avea astăzi cu prefectul județului Ialomița, acesta să facă toate demersurile necesare pentru a susține revendicările noastre la nivelul Guvernului»... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2010, 17:17 (22211 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Țara lui Cărbune Vodă, primarul din Alexeni

Țara lui Cărbune Vodă, primarul din Alexeni

Un grup de consilieri locali al PNL din Alexeni reclamă abuzurile administrative ale primarului comunei Alexeni, o comunitate cu 2500 de suflete din imediata vecinătate a orașului Urziceni. Potrivit afirmațiilor acestora, primarul PSD Ion Cărbune și «clica de la primărie» se fac vinovați de alungarea medicului Ioan Cenar, de gestionarea defectuoasă a intereselor comunității și de cheltuirea ilegală a fondurilor publice.
Mai mut decît atît, susțin cei patru consilieri PNL, primarul Ion Cărbune conduce în mod discreționar comunitatea pe care o reprezintă, favorizînd în mod evident doar cetățenii care îl votează. În replică, primarul Ion Cărbune susține că afirmațiile consilierilor PNL sînt rău... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2010, 09:02 (92940 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

SOS URBAN

Furnizorul de apă al comunității, sacrificat pentru liniștea administrativă

SOS URBAN

SC Urban mai are la dispoziție două săptămîni pentru asigurarea condițiilor impuse de Direcția de Sănătate Publică pentru obținerea autorizației sanitare de funcționare, suspendată din 15 martie. Deși reprezentanții societății susțin că au făcut toate demersurile pentru conformare, data scadentă, 17 septembrie, ar putea însemna pentru societate sfîrșitul existenței acesteia ca furnizor local al serviciilor de apă. Scenariul vehiculat este cel al apariției unui alt furnizor și creșterea prețului la apă și canalizare cu peste 20%...

Urban moare, dar nu se predă
Cu conturile blocate de 5 ani, cu pierderi de peste 50 milioane de lei în prima jumătate a anului, cu autorizația... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2010, 19:36 (24616 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Let’s Do It România!», pe drumul cel bun

«Let’s Do It România!», pe drumul cel bun

În timp ce gropile de gunoi improvizate se înmulțesc precum ciupercile după ploaie, un grup de voluntari se chinuie să pună pe picioare cel mai ambițios proiect de curățenie a mediului și zonelor verzi ale țării. «Let’s Do It România!», proiectul național de ecologizare, a ajuns și în Ialomița, unde se află pe drumul cel bun!

Pe 25 septembrie se face curățenie!
Harta gunoaielor ialomițene crește de la o zi la alta. Un grup de voluntari muncește zi de zi pentru implementarea în județul nostru a celui mai vast proiect de curățenie națională. Inițiatorii proiectului propun curățarea mormanelor de gunoi din arealele naturale ale țării într-o singură zi, pe 25 septembrie... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2010, 08:02 (12513 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Primul semieșec

Fotbal, Liga III, Phoenix Ulmu-Unirea Slobozia 1-1

Primul semieșec

Contar așteptărilor, victoria în fața celor de la CF Brăila din Cupă le-a căzut greu elevilor lui Constantin Prepeliță. Galben-albaștrii i-au luat de sus pe mai puțin experimentații lor adversari de la Phoenix Ulmu, echipă nou promovată în Liga a III-a. Astfel se explică lejeritatea cu care slobozenii au ratat în fața porții adverse, fenomen des întîlnit și în sezonul trecut. Și cum ocaziile se răzbună, călărășenii din Ulmu au profitat la finele primei părți de o neînțelegere în apărarea ialomițeană și au punctat prin Lata. Toma și compania au alergat după egalare aproape toată partea secundă și au obținut-o abia în minutul 82, cînd Gheorghe Dumitru și-a trecut în palmares primul gol de la venirea... [citește_tot_articolul]

31 August 2010, 19:33 (22530 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Invincibila Amara

Pentru că meteorologii au declarat ziua de sîmbătă, 28 august, ca fiind ultima din acest an cînd te poți prăji indecent la soare, am luat și noi drumul Amarei să vedem cum stă cu silueta tineretul feminin. Despre ce am văzut acolo vă putem oferi detalii la o bere. Nu de alta, dar din cînd în cînd mai citesc această pagină și tovarășele noastre de viață...
Cert este că, la întoarcere, ne-am decis să îmbinăm plăcutul cu plăcutul și, cum stadionul din Amara era în drumul nostru, am făcut o escală pentru a vedea cum se descurcă Victoria în meciul cu Andrășeștiul. Multe mașini, și mai multe biciclete, iar micuța tribună era arhiplină. Entuziasmul plecase pe alte meleaguri pentru că, în al doilea... [citește_tot_articolul]

31 August 2010, 19:32 (21430 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Pierdură trei meciuri, câștigară unul singur

CSM Unirea Slobozia, în turneu la Craiova

Pierdură trei meciuri, cîștigară unul singur

La finele saptămînii trecute, elevele lui Marian Simion au evoluat într-un puternic turneu desfășurat la Craiova. La această competiție echipa noastră a suferit trei înfrîngeri. Astfel, Desisa Păduraru și compania au pierdut cu 37-29 în fața lui CSM București, cu 32-21 în fața lui CSM Craiova, ambele fiind prim-divizionare, și cu 29-21 în fața divizionarei secunde CSM Ploiești.
Înaintea acestui turneu, fetele noastre au dispus de CSM Slatina cu 33-18, chiar pe terenul acesteia. De menționat că la acest turneu Marian Simion nu le-a putut utiliza pe Alina Baciu și Raluca Băcăoanu, ambele accidentate. Alina a început antrenamentele, în privința Ralucăi urmînd a se lua o decizie după efectuarea... [citește_tot_articolul]

31 August 2010, 19:30 (19009 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

CSS Slobozia la campionatul național pe echipe

În această săptămînă, în complexul Sportul Studențesc din București au loc campionatele naționale pe echipe la tenis de cîmp dedicate catagoriei de vîrstă 10 ani. CSS Slobozia participă la această competiție doar la masculin, fiind favorita numărul 1. În concurs sînt angrenate 11 cluburi. «Sper să ne confirmăm postura de favoriți și să aducem la Slobozia titlul Național» ne-a declarat profesorul Ion Savu. Echipa noastră este alcătuită din Cristian Andreescu, Bogdan Corbea, Simon Bozhidarov și, rezervă, mezinul echipei Ștefan Andreescu. Pe 4 septembrie au loc campionatele naționale la individual pentru aceeași categorie la care CSS Slobozia participă în aceeași componență la masculin, plus Alexia... [citește_tot_articolul]

31 August 2010, 19:26 (16580 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga I, Unirea Urziceni-FC Vaslui 2-1

Ultima reprezentație

Ce frumos a jucat Unirea! De parcă Dan Petrescu ar fi fost iarăși pe bancă și toate grijile și lipsurile financiare din ultima vreme ar fi dispărut. Oamenii lui Eugen Nae au intrat deciși pe teren dar șuturile lui Onofraș, Frunză și Tudoran din primele 10 minute nu și-au atins ținta. Vine însă minutul 23, cînd fostul vasluian Frunză bate un corner de pe dreapta și din pădurea de așa-ziși galactici se desprinde Maftei care scutură plasa. Ialomițenii rămîn în atac și un sfert de oră mai tîrziu își dublează avantajul după un penalty transformat de Bordeanu și acordat la un fault asupra lui Galamaz. Urmează o a doua repriză de uzură cu un plus de dominație pentru vasluieni care însă joacă la fel de... [citește_tot_articolul]

31 August 2010, 19:25 (19102 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Heroină la Penitenciarul Slobozia

vezi video

La sfîrșitul săptămînii precedente, duminică, 29 august, polițiștii au descoperit, în bagajele a două femei venite în vizită la pușcăria slobozeană, heroină. Polițiștii au fost sesizați de reprezentanții Penitenciarului Slobozia, după ce au descoperit într-o bucată de kaizer substanțe supecte ce păreau a fi droguri. Sub coordonarea procurorilor DIICOT Ialomița, de la cele două persoane, de 28, respectiv 47 ani, ambele din județul Ilfov, au fost ridicate 31 de biluțe din plastic, de culoare gri, toate ascunse într-o bucată de kaizer în pachetul cu alimente pe care încercau să-l introducă în Penitenciar. «În urma efectuării de investigații în Laboratorul Central de Analiză și Profil al Drogurilor... [citește_tot_articolul]

31 August 2010, 17:02 (21468 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

După modelul Slobozia-Țăndărei, Catrinoiu vrea creșteri salariale pentru angajații Primăriei Fetești

Alba-neagra cu măririle salariale

După modelul Slobozia-Țăndărei, Catrinoiu vrea creșteri salariale pentru angajații Primăriei Fetești

După modelul Primăriilor Slobozia și Țăndărei, administrația locală din Fetești încearcă să-și «miluiască» agajații cu suplimente salariale. Decizia a fost adoptată de consilierii locali într-o ședință de consiliu local convocată la săptămîna precedentă...

...
După ce s-au plimbat pe bani publici în China, după ce au dănțuit într-un spectacol de zile mari în centrul orașului, consilierii locali din muncipiul Fetești o comit din nou, majorînd salariile angajaților din Primărie. Deși măsurile guvernamentale lălăite zilnic la televizoare de autoritățile bucureștene prevedeau o reducre a fondului de salarii din sectorul bugetar cu 25%, la Fetești primarul municipiului exploatează... [citește_tot_articolul]

31 August 2010, 11:38 (19788 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Administrație cu japca la Stelnica

Angajații primăriilor, mingi de ping-pong pentru edilii locali

Grădina disponibilizaților ialomițeni este mare. Iar cea a celor ce le produc și mai mare. Procesul disponibilizărilor nu este lipsit de supoziții speculații și alte șicane administrative. Conflictele în administrațiile locale mocnesc, iar victimele «răcnesc» alături de vinovați. Prima dintre primăriile unde scandalul administrativ a izbucnit public este Stelnica, acolo unde viceprimarul, în absența primarului, a concediat un angajat ce nu era pe lista disponibilizărilor... Iar concedierea a fost votată în Consiliul Local.

Cînd pisica nu-i la Primărie, Ancuța Zainea concediază abuziv
Strategia de reducere a cheltuielilor bugetare lovește din plin în primăriile ialomițene... [citește_tot_articolul]

30 August 2010, 07:01 (22648 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Copiii sinistraților din Moldova, în Tabăra de la Amara

Minuni administrative!

Copiii sinistraților din Moldova, în Tabăra de la Amara

Oricît ar părea de incredibil, administrația locală este capabilă să facă (rareori, e drept!) și minuni. Una dintre acestea s-a consumat săptămîna trecută, la Amara, acolo unde un grup de 45 de copii dintr-un sat de sinistrați din Moldova a beneficiat de o vacanță de 6 zile suportată integral de administrația locală.

De la Săucești la Amara
Tabăra pentru copii de la Amara a fost în cursul săptămînii care a trecut gazda unui grup de copii din Săucești, Bacău, sat sinistrat la inundațiile din această vară. Potrivit declarațiilor profesorului însoțitor, acești copii au dormit timp de o lună și jumătate pe saltele întinse direct pe pămînt, în adăposturi improvizate. «Cînd... [citește_tot_articolul]

29 August 2010, 11:08 (21026 vizualizări - 2 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
307 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Femei agresate de soți

Sâmbătă, 1 februarie a.c., o femeie din comuna Dridu a sunat la 112 solicitând ajutor împotriva soțului de 45 de ani care ar fi agresat-o. La fața locului s-au deplasat polițiștii din orașul Fierbinți- ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2020, 18:40
(2212 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Sâmbătă, 1 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au depistat și oprit în trafic un bărbat ce conducea un autoturism sub influența băuturilor alcoolice. După ce a fost testat cu alcooltestul ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2020, 18:15
(2075 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Dosar penal după ce a condus fără permis

În timpul acționării pe linia de prevenire a accidentelor rutiere în comuna Borănești, sâmbătă, 1 februarie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Nr. 4 Coșereni au oprit pentru control un ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2020, 18:10
(2578 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incendii de vegetație uscată și stuf

În ziua de duminică 2 februarie 2020, polițiștii ialomițeni au intervenit de urgență pentru a stinge un incendiu izbucnit la Țăndărei, în apropiere de lacul Strachina. Au ars circa 40 ha de vegetație uscată ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2020, 18:05
(2304 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Ion Roată, prins beat la volanul mașinii pe care o furase. Nu avea permis de conducere!

Joi, 30 ianuarie a.c., în jurul orelor 16,00, polițiștii rutieri din Urziceni, în timp ce efectuau un filtru rutier, au oprit pentru control un autoturism condus de un tânăr, de 37 de ani, din comuna Ion ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2020, 18:10
(9372 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți Târg: Haine susceptibile a fi contrafăcute, ridicate de polițiști

Joi, 30 ianuarie a.c., polițiștii din Fierbinți Târg, în timp ce desfășurau activități privind combaterea principalelor cauze generatoare de accidente rutiere, precum și pentru prevenirea, combaterea și ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2020, 17:50
(4132 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 3-7 februarie 2020, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în localitățile ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2020, 17:35
(5334 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer fără permis din Alexeni, urmărit ca-n filme

Un tânăr, de 34 de ani, din Alexeni, a fost reținut pentru 24 de ore după ce a fost urmărit ca-n filme de polițiști. Totul s-a întâmplat în cursul zilei de miercuri, 29 ianuarie 2020, când acesta se deplasa ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2020, 19:35
(2909 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Locuință cuprinsă de flăcări

Pompierii din Slobozia au intervenit aproximativ 4 ore la Munteni Buzău pentru a stinge un incendiu care a cuprins o locuință. Tragedia s-a petrecut joi, 30 decembrie 2020, cel mai probabil din cauza unui ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2020, 19:25
(2689 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Vernisajul expoziției «Memoria genocidului romilor din România»

Vineri, 31 ianuarie 2020, începând cu ora 11,00, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia se va deschide o epoziție documentară și de fotografie cu tema «Memoria genocidului romilor din România» ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2020, 19:20
(2972 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale polițiștilor la Fetești

În cursul zilei de miercuri, 29 ianuarie 2020, polițiștii din Fetești au organizat o acțiune de prevenire privind traficul și consumul de droguri în școli. De asemenea, oamenii legii au discutat cu elevii ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2020, 19:15
(2036 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: La volan cu permisul suspendat

Un tânăr, de 28 de ani, din Căzănești, a fost depistat în trafic, la data de 29 ianuarie 2020, la volanul unui autovehicul deși avea suspendat dreptul de a conduce. Acesta s-a ales cu un dosar penal. ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2020, 19:10
(3247 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne de foc, confiscate

Doi bărbați, de 35 și 50 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost descoperiți deținând material lemnos fără a avea documente legale de proveniență. Mai mult, bărbatul de 35 de ani a fost amendat ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2020, 19:05
(3084 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

La data de 28 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr.1 Slobozia au depistat în trafic un tânăr, de 19 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe raza comunei Albești, fiind ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2020, 16:15
(2164 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție, se oprește apa la Dridu pentru lucrări E-Distribuție Dobrogea!

Pentru efectuarea lucrărilor anuale de reparații și întreținere a unor instalații și rețele electrice din localitatea Dridu-Ialomița, E-Distribuție Dobrogea va întrerupe furnizarea energiei electrice, joi ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2020, 15:25
(4551 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Un bătrân de 70 de ani a ars în propria casă

Fetești: Un bătrân de 70 de ani a ars în propria casă

Luni, 27 ianuarie 2020, în jurul orelor 11,45, a fost anunțată izbucnirea unui incendiu la o locuință din localitatea Fetești. 10 subofițeri, două autospeciale de stingere cu apă și spumă dar și un echipaj ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:40
(4110 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Andrășești: A intrat cu mașina în pom

Luni, 27 ianuarie a.c., în jurul orelor 21,35, un autoturism a derapat de pe partea carosabilă și s-a izbit de un copac, pe raza localității Andrășești. La fața locului au sosit salvatorii de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:35
(2777 vizualizări - 1 comentariu)


Vlădeni: Un mort și o persoană rănită în urma unui accident rutier

În noaptea de luni spre marți, 27/28 ianuarie a.c., în jurul orei 2,30, cinci persoane aflate într-un autoturism au fost implicate într-un accident pe raza localității Vlădeni. La fața locului au sosit ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:25
(4741 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni accident


Valea Ciorii: Un incendiu a lăsat o casă fără acoperiș

Luni, 27 ianuarie a.c., în jurul orelor 11,00, la sediul Dispeceratului Inspectoratului a fost semnalat un incendiu la o locuință din localitatea Valea Ciorii. O ambulanță SMURD și două autospeciale cu ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:20
(3252 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: Pieton accidentat mortal

Marți, 28 ianuarie 2020, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Slobozia s-au deplasat pe DJ102H, în localitatea Cocora, unde un bărbat în vârstă de 27 de ani a accidentat mortal un bărbat în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:15
(3370 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Incendiu de vegetație

Luni, 27 ianuarie a.c., în jurul orelor 18,50, a fost semnalată izbucnirea unui incendiu de vegetație uscată în zona localității Movilița. La fața locului s-a deplasat un echipaj al Detașamentului de Pompieri ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:10
(1992 vizualizări - 0 comentarii)


Avarie pe conducta de alimentare cu apă la Dridu

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă de la intersecția străzilor Principală cu Busuiocului din localitatea Dridu-Ialomița, RAJA SA a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2020, 17:05
(4497 vizualizări - 1 comentariu)


Incendii la Dridu, Gura Ialomiței, Slobozia și Bordușelu

Incendii la Dridu, Gura Ialomiței, Slobozia și Bordușelu

În curzul zilei de vineri, 24 ianuarie a.c., pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o casă din localitatea Dridu. La locul solicitării s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2020, 16:20
(4796 vizualizări - 0 comentarii)


Greci: Accident produs de un șofer băut cu permisul suspendat

Duminică, 26 ianuarie a.c., polițiștii din Fierbinți Târg au intervenit la un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Din verificări a reieșit că un bărbat, de 44 de ani, din județul Ilfov, în timp ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2020, 15:20
(3219 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Greci accident


IPJ Ialomița: 37 permise reținute, amenzi de peste 244 mii de lei

În perioada 24-26 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au acționat, pe raza județului, pentru prevenirea evenimentelor negative și creșterea siguranței rutiere. Pe parcursul celor 3 zile, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2020, 15:15
(2361 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Condamnat de Tribunalul Militar pentru «ucidere din culpă», arestat

Joi, 23 ianuarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Fetești au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2020, 15:10
(2520 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești arestare


Slobozia: A fost jefuit magazinul Altex

Polițiștii din Slobozia caută mai mulți suspecți care, în noaptea de miercuri spre joi, 22/23 ianuarie 2020, au pătruns prin efracție în incinta Magazinului Alex, din zona Value Centre Slobozia. Hoții au ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2020, 22:05
(4047 vizualizări - 4 comentarii)


Fetești: Pieton în scaun cu rotile, lovit de o mașină

Un bătrân de 72 de ani, aflat în scaunul cu rotile, din localitatea Făcăeni, a ajuns la spital după ce a fost lovit de o mașină. Accidentul s-a petrecut miercuri, 22 ianuarie 2020, pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:25
(2905 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Ialomița: A intrat cu mopedul într-o mașină

Un bărbat de 40 de ani, din localitatea Valea Ciorii, s-a ales marți, 22 ianuarie 2020, cu un dosar penal fiind identificat în trafic fără permis de conducere. Polițiștii s-au sesizat după ce acesta a provocat ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:20
(2678 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Hora Unirii» la Grădinița «Piticiot»

Preșcolarii Grădiniței «Piticot» din Slobozia au participat la un eveniment organizat de Protopopiatul Slobozia, cu scopul de a marca Ziua Micii Unirii. La finalul manifestărilor, copiii s-au prins de mâini ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2020, 18:15
(2968 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...