Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Reabilitare tardivă pentru proiectele ialomițene din cadrul Măsurii 322

Este de notorietate scandalul respingerii celor 36 de proiecte depuse de autoritățile locale din Ialomița pentru accesarea fondurilor europene în cadrul Măsurii 322 privind «renovarea și dezvoltarea satelor». Independent a prezentat în decursul lunii iunie filmul acestui eșec răsunător al autorităților locale, explicînd cum a fost posibil ca, din cauza dezinteresului general, Ialomița să piardă investiții potențiale de 360 de milioane de lei. La două luni de la evenimente, pe 17 august, Raportul Contestațiilor în cadrul Măsurii 322 ridică punctajul pentru unul dintre proiectele depuse de autoritățile ialomițene!

Învinși, dar nu resemnați
Raportul contestațiilor din cadrul... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2010, 05:48 (12053 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Grădinile suspendate ale Semiramidelor din Slobozia

Grădinile suspendate ale Semiramidelor din Slobozia

Într-un oraș îngropat în deșeuri de plastic, cu terenuri de joacă inundate de hîrtii și spații publice pline de gropi, două locatare ale blocului V4, scara B din Slobozia au reușit să construiască în jurul blocului o oază de verdeață demnă de invidiat. Inițiativa e cu atît mai lăudabilă cu cît cele două gospodine au reușit această performanță cu mîinile goale și apă cărată în sticle. Deși sînt departe de grădinile suspendate ale Babilonului, păstrînd proporțiile, grădinile de flori de la V4 sînt un exemplu demn de popularizat.

O floare și două grădinărese
Colțul dinspre gară al blocului V4 din Slobozia este acoperit de o perdea deasă de viță de vie care urcă pînă dincolo... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2010, 11:06 (21029 vizualizări - 6 comentarii)

Taguri: Slobozia flori

Click aici

EVENIMENT

Rampele de gunoi ard mocnit

Gestionarea deșeurilor în Ialomița, un eșec fierbinte

Rampele de gunoi ard mocnit

Vă mai aduceți aminte de cele 200 de rampe de gunoi finanțate din bani europeni care ar fi trebuit să salveze Ialomița din marea de deșeuri în care se scufundă de cîțiva ani încoace?! Ei bine, noi nu! Adică nu ne-am mai amintit pînă deunăzi, cînd am văzut arzînd în arșița amiezii platforma de compost a comunei Sărățeni, la nici 200 de metri de DN2A. Un incident la fel de potrivit ca oricare altul pentru a reaminti cum se derulează unul dintre cele mai răsunătoare eșecuri pe bani europeni din Ialomița.

Arde rampa!
Pentru cei ce tranzitează Ialomița, rampele de gunoi sînt deja un spectacol obișnuit în peisajul ialomițean al ultimei jumătăți de an. Construite în regim de... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2010, 10:12 (19172 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Tragic accident rutier în apropierea localității Bucu

Directorul Școlii «Spiru Haret» din Țăndărei a decedat pe loc

click pe poză

Un tragic accident rutier s-a petrecut în dimineața de vineri, 3 septembrie, în apropierea localității Bucu. Un autoturism condus de o femeie, de 47 ani, s-a zdrobit, conducătorul auto decedînd pe loc.
Puțin după orele 7,30, Poliția era anunțată despre producerea unui accident rutier. Din primele cercetări efectuate la fața locului polițiștii au concluzionat că incidentul s-ar fi produs ca urmare a pierderii controlului autovehiculului de către femeie...
Mașina condusă de Georgeta Alexandrescu, de 47 ani, din Slobozia, se deplasa pe direcția Slobozia-Țăndărei. Puțin înainte de intrarea în localitatea Bucu, șoferul ar fi efectuat o depășire, încadrîndu-se ulterior corespunzător pe sensul... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2010, 10:22 (68192 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Disponibilizările fac ravagii

Singurul inspector de rromi din cadrul Inspectoratului Școlar a rămas cu jumătate de normă

Singurul inspector pe probleme de rromi din județul Ialomița, angajat al Inspectoratului Școlar Județean a rămas cu jumătate de normă. Asta după ce locul de muncă i-a fost afectat de disponibilizările masive operate în aceste zile în sistemul bugetar. Oficial! Neoficial însă, inspectorul de rromi a fost aproape eliminat după ce a adus județului proiecte de sute de mii de euro pentru comunitățile rrome.
După administrația locală, a venit rîndul și instituțiilor deconcetrate la disponibilizări. Directorii au primit liber la dat afară și, după modelul de partid, a plecat cine s-a vrut și nu cine trebuia. Bugetari supărați, mîhniți chiar de deciziile de concediere aleg să acuze conducerile de disponibilizări... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2010, 09:26 (23315 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Miting de complezență

Agricultorii ialomițeni protestează zadarnic

Miting de complezență

Joi, 2 septembrie, în fața Prefecturii, circa 150 de agricultori și arendași din Ialomița au protestat împotriva Guvernului, atrăgînd atenția asupra «crizei profunde, accentuată de lipsa unor politici agricole coerente prin care trece agricultura românească».
Protestul vine ca urmare a ultimatumului acordat de Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România miniștrilor Agriculturii și Finanțelor, ultimatum în care se cerea acestora idetificarea unor soluții concrete de susținere a producătorilor agricoli. Prezent la proteste, Marin Nedu, președintele Asociației Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița a declarat: «Știm că este un protest inutil. Dar sprerăm că după întîlnirea pe care o vom avea astăzi cu prefectul județului Ialomița, acesta să facă toate demersurile necesare pentru a susține revendicările noastre la nivelul Guvernului»... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2010, 17:17 (22179 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Țara lui Cărbune Vodă, primarul din Alexeni

Țara lui Cărbune Vodă, primarul din Alexeni

Un grup de consilieri locali al PNL din Alexeni reclamă abuzurile administrative ale primarului comunei Alexeni, o comunitate cu 2500 de suflete din imediata vecinătate a orașului Urziceni. Potrivit afirmațiilor acestora, primarul PSD Ion Cărbune și «clica de la primărie» se fac vinovați de alungarea medicului Ioan Cenar, de gestionarea defectuoasă a intereselor comunității și de cheltuirea ilegală a fondurilor publice.
Mai mut decît atît, susțin cei patru consilieri PNL, primarul Ion Cărbune conduce în mod discreționar comunitatea pe care o reprezintă, favorizînd în mod evident doar cetățenii care îl votează. În replică, primarul Ion Cărbune susține că afirmațiile consilierilor PNL sînt rău... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2010, 09:02 (92923 vizualizări - 32 comentarii)

EVENIMENT

SOS URBAN

Furnizorul de apă al comunității, sacrificat pentru liniștea administrativă

SOS URBAN

SC Urban mai are la dispoziție două săptămîni pentru asigurarea condițiilor impuse de Direcția de Sănătate Publică pentru obținerea autorizației sanitare de funcționare, suspendată din 15 martie. Deși reprezentanții societății susțin că au făcut toate demersurile pentru conformare, data scadentă, 17 septembrie, ar putea însemna pentru societate sfîrșitul existenței acesteia ca furnizor local al serviciilor de apă. Scenariul vehiculat este cel al apariției unui alt furnizor și creșterea prețului la apă și canalizare cu peste 20%...

Urban moare, dar nu se predă
Cu conturile blocate de 5 ani, cu pierderi de peste 50 milioane de lei în prima jumătate a anului, cu autorizația... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2010, 19:36 (24578 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Let’s Do It România!», pe drumul cel bun

«Let’s Do It România!», pe drumul cel bun

În timp ce gropile de gunoi improvizate se înmulțesc precum ciupercile după ploaie, un grup de voluntari se chinuie să pună pe picioare cel mai ambițios proiect de curățenie a mediului și zonelor verzi ale țării. «Let’s Do It România!», proiectul național de ecologizare, a ajuns și în Ialomița, unde se află pe drumul cel bun!

Pe 25 septembrie se face curățenie!
Harta gunoaielor ialomițene crește de la o zi la alta. Un grup de voluntari muncește zi de zi pentru implementarea în județul nostru a celui mai vast proiect de curățenie națională. Inițiatorii proiectului propun curățarea mormanelor de gunoi din arealele naturale ale țării într-o singură zi, pe 25 septembrie... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2010, 08:02 (12513 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Primul semieșec

Fotbal, Liga III, Phoenix Ulmu-Unirea Slobozia 1-1

Primul semieșec

Contar așteptărilor, victoria în fața celor de la CF Brăila din Cupă le-a căzut greu elevilor lui Constantin Prepeliță. Galben-albaștrii i-au luat de sus pe mai puțin experimentații lor adversari de la Phoenix Ulmu, echipă nou promovată în Liga a III-a. Astfel se explică lejeritatea cu care slobozenii au ratat în fața porții adverse, fenomen des întîlnit și în sezonul trecut. Și cum ocaziile se răzbună, călărășenii din Ulmu au profitat la finele primei părți de o neînțelegere în apărarea ialomițeană și au punctat prin Lata. Toma și compania au alergat după egalare aproape toată partea secundă și au obținut-o abia în minutul 82, cînd Gheorghe Dumitru și-a trecut în palmares primul gol de la venirea... [citește_tot_articolul]

31 August 2010, 19:33 (22394 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Invincibila Amara

Pentru că meteorologii au declarat ziua de sîmbătă, 28 august, ca fiind ultima din acest an cînd te poți prăji indecent la soare, am luat și noi drumul Amarei să vedem cum stă cu silueta tineretul feminin. Despre ce am văzut acolo vă putem oferi detalii la o bere. Nu de alta, dar din cînd în cînd mai citesc această pagină și tovarășele noastre de viață...
Cert este că, la întoarcere, ne-am decis să îmbinăm plăcutul cu plăcutul și, cum stadionul din Amara era în drumul nostru, am făcut o escală pentru a vedea cum se descurcă Victoria în meciul cu Andrășeștiul. Multe mașini, și mai multe biciclete, iar micuța tribună era arhiplină. Entuziasmul plecase pe alte meleaguri pentru că, în al doilea... [citește_tot_articolul]

31 August 2010, 19:32 (21428 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Pierdură trei meciuri, câștigară unul singur

CSM Unirea Slobozia, în turneu la Craiova

Pierdură trei meciuri, cîștigară unul singur

La finele saptămînii trecute, elevele lui Marian Simion au evoluat într-un puternic turneu desfășurat la Craiova. La această competiție echipa noastră a suferit trei înfrîngeri. Astfel, Desisa Păduraru și compania au pierdut cu 37-29 în fața lui CSM București, cu 32-21 în fața lui CSM Craiova, ambele fiind prim-divizionare, și cu 29-21 în fața divizionarei secunde CSM Ploiești.
Înaintea acestui turneu, fetele noastre au dispus de CSM Slatina cu 33-18, chiar pe terenul acesteia. De menționat că la acest turneu Marian Simion nu le-a putut utiliza pe Alina Baciu și Raluca Băcăoanu, ambele accidentate. Alina a început antrenamentele, în privința Ralucăi urmînd a se lua o decizie după efectuarea... [citește_tot_articolul]

31 August 2010, 19:30 (19009 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

CSS Slobozia la campionatul național pe echipe

În această săptămînă, în complexul Sportul Studențesc din București au loc campionatele naționale pe echipe la tenis de cîmp dedicate catagoriei de vîrstă 10 ani. CSS Slobozia participă la această competiție doar la masculin, fiind favorita numărul 1. În concurs sînt angrenate 11 cluburi. «Sper să ne confirmăm postura de favoriți și să aducem la Slobozia titlul Național» ne-a declarat profesorul Ion Savu. Echipa noastră este alcătuită din Cristian Andreescu, Bogdan Corbea, Simon Bozhidarov și, rezervă, mezinul echipei Ștefan Andreescu. Pe 4 septembrie au loc campionatele naționale la individual pentru aceeași categorie la care CSS Slobozia participă în aceeași componență la masculin, plus Alexia... [citește_tot_articolul]

31 August 2010, 19:26 (16580 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga I, Unirea Urziceni-FC Vaslui 2-1

Ultima reprezentație

Ce frumos a jucat Unirea! De parcă Dan Petrescu ar fi fost iarăși pe bancă și toate grijile și lipsurile financiare din ultima vreme ar fi dispărut. Oamenii lui Eugen Nae au intrat deciși pe teren dar șuturile lui Onofraș, Frunză și Tudoran din primele 10 minute nu și-au atins ținta. Vine însă minutul 23, cînd fostul vasluian Frunză bate un corner de pe dreapta și din pădurea de așa-ziși galactici se desprinde Maftei care scutură plasa. Ialomițenii rămîn în atac și un sfert de oră mai tîrziu își dublează avantajul după un penalty transformat de Bordeanu și acordat la un fault asupra lui Galamaz. Urmează o a doua repriză de uzură cu un plus de dominație pentru vasluieni care însă joacă la fel de... [citește_tot_articolul]

31 August 2010, 19:25 (19102 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Heroină la Penitenciarul Slobozia

vezi video

La sfîrșitul săptămînii precedente, duminică, 29 august, polițiștii au descoperit, în bagajele a două femei venite în vizită la pușcăria slobozeană, heroină. Polițiștii au fost sesizați de reprezentanții Penitenciarului Slobozia, după ce au descoperit într-o bucată de kaizer substanțe supecte ce păreau a fi droguri. Sub coordonarea procurorilor DIICOT Ialomița, de la cele două persoane, de 28, respectiv 47 ani, ambele din județul Ilfov, au fost ridicate 31 de biluțe din plastic, de culoare gri, toate ascunse într-o bucată de kaizer în pachetul cu alimente pe care încercau să-l introducă în Penitenciar. «În urma efectuării de investigații în Laboratorul Central de Analiză și Profil al Drogurilor... [citește_tot_articolul]

31 August 2010, 17:02 (21468 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

După modelul Slobozia-Țăndărei, Catrinoiu vrea creșteri salariale pentru angajații Primăriei Fetești

Alba-neagra cu măririle salariale

După modelul Slobozia-Țăndărei, Catrinoiu vrea creșteri salariale pentru angajații Primăriei Fetești

După modelul Primăriilor Slobozia și Țăndărei, administrația locală din Fetești încearcă să-și «miluiască» agajații cu suplimente salariale. Decizia a fost adoptată de consilierii locali într-o ședință de consiliu local convocată la săptămîna precedentă...

...
După ce s-au plimbat pe bani publici în China, după ce au dănțuit într-un spectacol de zile mari în centrul orașului, consilierii locali din muncipiul Fetești o comit din nou, majorînd salariile angajaților din Primărie. Deși măsurile guvernamentale lălăite zilnic la televizoare de autoritățile bucureștene prevedeau o reducre a fondului de salarii din sectorul bugetar cu 25%, la Fetești primarul municipiului exploatează... [citește_tot_articolul]

31 August 2010, 11:38 (19786 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Administrație cu japca la Stelnica

Angajații primăriilor, mingi de ping-pong pentru edilii locali

Grădina disponibilizaților ialomițeni este mare. Iar cea a celor ce le produc și mai mare. Procesul disponibilizărilor nu este lipsit de supoziții speculații și alte șicane administrative. Conflictele în administrațiile locale mocnesc, iar victimele «răcnesc» alături de vinovați. Prima dintre primăriile unde scandalul administrativ a izbucnit public este Stelnica, acolo unde viceprimarul, în absența primarului, a concediat un angajat ce nu era pe lista disponibilizărilor... Iar concedierea a fost votată în Consiliul Local.

Cînd pisica nu-i la Primărie, Ancuța Zainea concediază abuziv
Strategia de reducere a cheltuielilor bugetare lovește din plin în primăriile ialomițene... [citește_tot_articolul]

30 August 2010, 07:01 (22647 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Copiii sinistraților din Moldova, în Tabăra de la Amara

Minuni administrative!

Copiii sinistraților din Moldova, în Tabăra de la Amara

Oricît ar părea de incredibil, administrația locală este capabilă să facă (rareori, e drept!) și minuni. Una dintre acestea s-a consumat săptămîna trecută, la Amara, acolo unde un grup de 45 de copii dintr-un sat de sinistrați din Moldova a beneficiat de o vacanță de 6 zile suportată integral de administrația locală.

De la Săucești la Amara
Tabăra pentru copii de la Amara a fost în cursul săptămînii care a trecut gazda unui grup de copii din Săucești, Bacău, sat sinistrat la inundațiile din această vară. Potrivit declarațiilor profesorului însoțitor, acești copii au dormit timp de o lună și jumătate pe saltele întinse direct pe pămînt, în adăposturi improvizate. «Cînd... [citește_tot_articolul]

29 August 2010, 11:08 (21025 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Nicolae Pruneș, mama Constituției

Nicolae Pruneș, mama Constituției

Dacă Antonie Iorgovan este considerat părintele Constituției României, atunci cu siguranță Nicolae Pruneș din Slobozia este mama acesteia. Nicolae Pruneș are 79 de ani, lucrează de peste un an de zile la redactarea unui nou text al Constituției și a făcut pînă în prezent toate diligențele necesare pentru ca inițiativa sa să ajungă la urechile și sub ochii guvernanților din Capitală. Pînă acum a reușit să primească cîteva răspunsuri evazive și să revizuiască trei din titlurile Constituției. Însă trage speranță că diriguitorii acestei nații vor continua munca lui «pentru a putea ajuta progresul națiunii române cu mai puține piedici decît cele de acum»...

De la Imn la Constituție... [citește_tot_articolul]

28 August 2010, 10:24 (23193 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Cupa UEFA: Unirea Urziceni-Hajduk Split 1-1 (în tur 1-4)

Cîntecul de lebădă al lupilor

O dată cu nocturna din Ghencea s-a stins lumina și pe drumul european al fotbalului din Urziceni. Aventura Unirii, începută la Hamburg în 2008, s-a încheiat marți seara, în fața celui mai slab adversar întîlnit pînă acum de lupi în Cupele Europene: echipa croată Hajduk Split. Au fost 14 meciuri, dintre care doar în două s-au impus ialomițenii, victoriile răsunătoare cu Glasgow Rangers și Sevilla. În rest, s-au mai înregistrat 5 egaluri și 7 înfrîngeri, uniriștii marcînd 11 goluri și primind 20. Golgheterul echipei în Cupele Europene a fost Marius Bilașco. Ultima sa reușită s-a înregistrat chiar în meciul cu croații, cînd în minutul 2 a reușit să deschidă scorul, făcînd firava asistență de pe stadionul... [citește_tot_articolul]

27 August 2010, 15:58 (16090 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
323 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: 31 iulie 2019, termen limită pentru depunerea Declarației Unice

Reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii din județul nostru cu privire la faptul că termenul limită pentru depunerea Declarației unice este data de ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 20:10
(4167 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Consultări la nivel național cu reprezentanții mediului de afaceri

Reprezentanții Ministerului Finanțelor Publice au continuat seria întâlnirilor organizate în toate județele țării cu membrii mediului de afaceri. Alături de oficialii Ministerului Finanțelor Publice s-au ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2019, 20:05
(3718 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Toate focarele de Pestă Porcină Africană, stinse

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, despre  situația ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2019, 18:10
(4060 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Arestat pentru «conducere fără permis»

Joi, 4 iulie a.c., polițiștii au reușit identificarea unui bărbat, de 23 de ani, din comuna Traian, pe numele căruia Judecătoria Făurei a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost încarcerat ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 19:50
(6441 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 8-12 iulie, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 19:45
(6163 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Axintele

Joi, 4 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat 6 percheziții pe raza localității Axintele la persoane bănuite de comiterea unor furturi din locuința unei persoane din localitatea Horia. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 19:40
(4404 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni premiază spiritul civic

Vineri, 5 iulie a.c., polițiștii ialomițeni din cadrul IPJ Ialomița au premiat doi ialomițeni pentru spiritul civic de care au dat dovadă. Astfel, un tânăr de 15 ani, din Slobozia, și o femeie de 26 ani ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 19:35
(3597 vizualizări - 1 comentariu)


Stejaru: Autoturism răsturnat, patru persoane rănite

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au intervenit în cazul unui accident rutier petrecut vineri, 5 iunie 2019, la intrare în localitatea Stejaru. Din primele informații, este vorba despre un automobil ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2019, 18:20
(3809 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stejaru accident


Incendiu la o stână din Făcăeni

Miercuri, 3 iulie a.c., în jurul orelor 18,30, două adăposturi de animale ale unui localnic din Făcăeni au luat foc. Pompierii Stației Fetești s-au deplasat la fața locului cu două autospeciale cu apă și ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2019, 18:30
(4377 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A murit după ce a căzut din mașină

Miercuri, 3 iulie a.c., pe drumul județean ce leagă localitățile Hagiești de Lilieci, în timp ce un șofer conducea o autoutilitară, pasagerul aflat pe scaunul din dreapta față al autovehicului s-ar fi sprijinit ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2019, 18:25
(3669 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Beat la volan

Un bărbat de 53 de ani, din Săveni, a fost depistat de polițiștii Secției 7 Poliție Săveni, miercuri, 3 iulie a.c., în timp ce conducea un autovehicul, deși anterior consumase băuturi alcoolice. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2019, 18:20
(4858 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Bărbat din Vrancea, sancționat pesntru transport ilegal de lemne

Polițiștii din cadrul Postului de Poliție Bucu au depistat pe raza comunei Bucu un bărbat, de 52 de ani, din județul Vrancea, în timp ce transporta, cu ajutorul unei utilitare, o cantintate mai mare de ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2019, 18:15
(4944 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, patru răniți

Marți, 2 iulie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente de circulație soldate cu rănirea a patru persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orelor 17,00, în afara localității Grivița ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2019, 19:00
(3059 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Urziceni, surprins cu un cuțit asupra sa

Marți, 2 iulie a.c., polițiștii de Ordine Publică din Urziceni au depistat un tânăr, de 18 ani, din Urziceni, care avea asupra sa un cuțit. În cauză cercetările sunt continuate sub aspectul comiterii infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2019, 18:55
(4130 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni cuțit


Țăndărei: I-a furat banii din geantă

Marți, 2 iulie a.c., Poliția Țăndărei a fost sesizată de o tânără, de 19 ani, din Mihail Kogălniceanu, cu privire la faptul că un bărbat, de 29 de ani, din Țăndărei, i-ar fi sustras suma de 400 de lei și ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2019, 18:50
(5543 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei furt


RAJA SA Constanța activează Comandamentul pentru Situații de Urgență

Ca urmare a avertizărilor meteorologice de intensificări puternice ale vântului (rafale de peste 80-100 km/h), vijelii, grindină de dimensiuni medii și mari, frecvente descărcări electrice și averse torențiale ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2019, 16:10
(4092 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Ordin de restricție pentru «violență în familie»

Luni, 1 iulie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au fost sesizați de către o femeie, în vârstă de 34 de ani, din Ograda, despre producerea unui conflict ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2019, 19:20
(3793 vizualizări - 0 comentarii)


Motociclist acroșat între Cotorca și Ciocârlia

Luni, 1 iulie a.c., în jurul orelor 15,30, un motociclist, un bărbat de 53 de ani, a fost acroșat de un autoturism între localitățile Cotorca și Ciocârlia. Echipajul SMURD Urziceni i-a acordat victimei ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2019, 19:15
(4422 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lan de grâu mistuit de flăcări

Luni, 1 iulie a.c., în jurul orelor 15,00, pompierii de la Detașamentul Slobozia au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu ce a cuprins aproximativ 20 hectare de cereale păioase. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2019, 19:10
(2949 vizualizări - 0 comentarii)


289 de vitezomani, sancționați de polițiștii ialomițeni

În perioada 28-30 iunie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza întregului județ, în cadrul campaniei derulate la nivel național, cu scopul de a preveni evenimentele rutiere.  ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2019, 11:10
(2775 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton acroșat mortal la Alexeni

Sâmbătă, 29 iunie a.c., în jurul orelor 22,30, în apropierea localității Alexeni s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat de 56 de ani, din județul ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2019, 11:05
(2959 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 171 de sancțiuni, 10 permise reținute

Joi, 27 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la 40 evenimente, dintre care 34 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112. Pentru neregulile constatate, polițiștii au aplicat ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 19:20
(3841 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Atenție la radare!

Începând de vineri, 28 iunie a.c., la nivelul întregii țări se va derula acțiunea de prevenire a accidentelor rutiere. Timp de 3 zile, toate radarale vor fi scoase pe șosele și autostrăzi pentru depistarea ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 19:15
(3844 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat pentru «tâlhărie calificată»

Joi, 27 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 30 de ani, din Fetești, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 19:10
(4251 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 1-5 iulie a.c., orele 8,00-16,30, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație la rețelele electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 19:05
(7231 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist băut acroșat la Țăndărei

Miercuri, 26 iunie a.c., un bărbat, de 42 de ani, din județul Tulcea, a acroșat un biciclist de 67 de ani pe raza localității Țăndărei. În urma evenimentului rutier a rezultat rănirea biciclistului care ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 11:15
(3979 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Contrabandă cu țigări

Miercuri, 26 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat pe raza localității Movilița, într-un autoturism condus de un bucureștean, de 56 de ani, țigarete netimbrate și fără documente de proveniență, ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 11:10
(3969 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: Arestat pentru «furt calificat»

Miercuri, 26 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au pus în aplicare un mandat de executare a pedepsei privative de libertate de 5 ani, pentru săvârșirea infracțiunii de «furt calificat», emis de Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2019, 11:05
(5977 vizualizări - 1 comentariu)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: 10 ani de la întronizarea episcopului Vincențiu

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: 10 ani de la întronizarea episcopului Vincențiu

Sâmbătă, 29 iunie 2019, în ziua de prăznuire a Sfinților Apostoli Petru și Pavel, la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia se va marca un eveniment aniversar.
Credincioșii Eparhiei ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 18:35
(7878 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Accident rutier, trei persoane rănite

Marți, 25 iunie a.c., pe raza orașului Amara s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a trei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat, de 29 de ani, din județul Buzău, conducea un ansamblu auto pe ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 18:30
(3737 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...