Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Locuitorii din Căzănești plătesc impozite de 7 ori mai mari decât Primăria

Aberații administrative

Locuitorii din Căzănești plătesc impozite de 7 ori mai mari decît Primăria

Orașul Căzănești n-a mai fost mediatizat din 25 aprilie 2010, data la care locuitorii au participat la Referendumul pentru revenirea la statutul de comună. Atunci cei 3000 de locuitori, cîți numără orașul, au ratat șansa istorică de a redeveni la statutul de comună și de a-și rezolva problemele administrative care au stat la baza declanșării Referendumului. Șansa au ratat-o, dar problemele au rămas. Cea pe care o relatăm mai jos se poate încadra lejer la aberații administrative tipic românești.

Primărie în zona C
În 2005, cînd Căzănești a fost obligat ca oraș să aplice prevederile Legii 571 privind zonarea orașului, Consiliul Local de la acea vreme a decis încadrarea... [citește_tot_articolul]

7 Septembrie 2010, 06:14 (17817 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Dorin Dragomir, șeful Stației de Taxare Fetești, reținut

Dorin Dragomir, șeful Stației de Taxare Fetești, reținut

Dorin Dragomir, șeful Stației de Taxare Fetești a fost reținut și eliberat ulterior de judecătorii constănțeni. De fapt, Dragomir făcea parte din grupul celor nouă inspectori ai Autorității Rutiere Române Constanța și ai Direcției Regionale Drumuri și Poduri Constanța reținuți în noaptea de vineri, 3 septembrie, de către procurorii de la lîngă Tribunalul Constanța. La doar o zi distanță, sîmbătă, 4 septembrie, cei nouă au fost eliberați, motivația fiind una de-a dreptul bizară. Magistrații constănțeni au apreciat că se impune eliberarea imediată a celor nouă pe motiv că propunerea de arestare preventivă a fost făcută de o instituție necompetentă, respectiv Parchetul de pe lîngă tribunalul Constanța... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2010, 17:20 (21658 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitare tardivă pentru proiectele ialomițene din cadrul Măsurii 322

Este de notorietate scandalul respingerii celor 36 de proiecte depuse de autoritățile locale din Ialomița pentru accesarea fondurilor europene în cadrul Măsurii 322 privind «renovarea și dezvoltarea satelor». Independent a prezentat în decursul lunii iunie filmul acestui eșec răsunător al autorităților locale, explicînd cum a fost posibil ca, din cauza dezinteresului general, Ialomița să piardă investiții potențiale de 360 de milioane de lei. La două luni de la evenimente, pe 17 august, Raportul Contestațiilor în cadrul Măsurii 322 ridică punctajul pentru unul dintre proiectele depuse de autoritățile ialomițene!

Învinși, dar nu resemnați
Raportul contestațiilor din cadrul... [citește_tot_articolul]

6 Septembrie 2010, 05:48 (12053 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Grădinile suspendate ale Semiramidelor din Slobozia

Grădinile suspendate ale Semiramidelor din Slobozia

Într-un oraș îngropat în deșeuri de plastic, cu terenuri de joacă inundate de hîrtii și spații publice pline de gropi, două locatare ale blocului V4, scara B din Slobozia au reușit să construiască în jurul blocului o oază de verdeață demnă de invidiat. Inițiativa e cu atît mai lăudabilă cu cît cele două gospodine au reușit această performanță cu mîinile goale și apă cărată în sticle. Deși sînt departe de grădinile suspendate ale Babilonului, păstrînd proporțiile, grădinile de flori de la V4 sînt un exemplu demn de popularizat.

O floare și două grădinărese
Colțul dinspre gară al blocului V4 din Slobozia este acoperit de o perdea deasă de viță de vie care urcă pînă dincolo... [citește_tot_articolul]

5 Septembrie 2010, 11:06 (21029 vizualizări - 6 comentarii)

Taguri: Slobozia flori

Click aici

EVENIMENT

Rampele de gunoi ard mocnit

Gestionarea deșeurilor în Ialomița, un eșec fierbinte

Rampele de gunoi ard mocnit

Vă mai aduceți aminte de cele 200 de rampe de gunoi finanțate din bani europeni care ar fi trebuit să salveze Ialomița din marea de deșeuri în care se scufundă de cîțiva ani încoace?! Ei bine, noi nu! Adică nu ne-am mai amintit pînă deunăzi, cînd am văzut arzînd în arșița amiezii platforma de compost a comunei Sărățeni, la nici 200 de metri de DN2A. Un incident la fel de potrivit ca oricare altul pentru a reaminti cum se derulează unul dintre cele mai răsunătoare eșecuri pe bani europeni din Ialomița.

Arde rampa!
Pentru cei ce tranzitează Ialomița, rampele de gunoi sînt deja un spectacol obișnuit în peisajul ialomițean al ultimei jumătăți de an. Construite în regim de... [citește_tot_articolul]

4 Septembrie 2010, 10:12 (19173 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tragic accident rutier în apropierea localității Bucu

Directorul Școlii «Spiru Haret» din Țăndărei a decedat pe loc

click pe poză

Un tragic accident rutier s-a petrecut în dimineața de vineri, 3 septembrie, în apropierea localității Bucu. Un autoturism condus de o femeie, de 47 ani, s-a zdrobit, conducătorul auto decedînd pe loc.
Puțin după orele 7,30, Poliția era anunțată despre producerea unui accident rutier. Din primele cercetări efectuate la fața locului polițiștii au concluzionat că incidentul s-ar fi produs ca urmare a pierderii controlului autovehiculului de către femeie...
Mașina condusă de Georgeta Alexandrescu, de 47 ani, din Slobozia, se deplasa pe direcția Slobozia-Țăndărei. Puțin înainte de intrarea în localitatea Bucu, șoferul ar fi efectuat o depășire, încadrîndu-se ulterior corespunzător pe sensul... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2010, 10:22 (68194 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Disponibilizările fac ravagii

Singurul inspector de rromi din cadrul Inspectoratului Școlar a rămas cu jumătate de normă

Singurul inspector pe probleme de rromi din județul Ialomița, angajat al Inspectoratului Școlar Județean a rămas cu jumătate de normă. Asta după ce locul de muncă i-a fost afectat de disponibilizările masive operate în aceste zile în sistemul bugetar. Oficial! Neoficial însă, inspectorul de rromi a fost aproape eliminat după ce a adus județului proiecte de sute de mii de euro pentru comunitățile rrome.
După administrația locală, a venit rîndul și instituțiilor deconcetrate la disponibilizări. Directorii au primit liber la dat afară și, după modelul de partid, a plecat cine s-a vrut și nu cine trebuia. Bugetari supărați, mîhniți chiar de deciziile de concediere aleg să acuze conducerile de disponibilizări... [citește_tot_articolul]

3 Septembrie 2010, 09:26 (23318 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Miting de complezență

Agricultorii ialomițeni protestează zadarnic

Miting de complezență

Joi, 2 septembrie, în fața Prefecturii, circa 150 de agricultori și arendași din Ialomița au protestat împotriva Guvernului, atrăgînd atenția asupra «crizei profunde, accentuată de lipsa unor politici agricole coerente prin care trece agricultura românească».
Protestul vine ca urmare a ultimatumului acordat de Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România miniștrilor Agriculturii și Finanțelor, ultimatum în care se cerea acestora idetificarea unor soluții concrete de susținere a producătorilor agricoli. Prezent la proteste, Marin Nedu, președintele Asociației Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița a declarat: «Știm că este un protest inutil. Dar sprerăm că după întîlnirea pe care o vom avea astăzi cu prefectul județului Ialomița, acesta să facă toate demersurile necesare pentru a susține revendicările noastre la nivelul Guvernului»... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2010, 17:17 (22216 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Țara lui Cărbune Vodă, primarul din Alexeni

Țara lui Cărbune Vodă, primarul din Alexeni

Un grup de consilieri locali al PNL din Alexeni reclamă abuzurile administrative ale primarului comunei Alexeni, o comunitate cu 2500 de suflete din imediata vecinătate a orașului Urziceni. Potrivit afirmațiilor acestora, primarul PSD Ion Cărbune și «clica de la primărie» se fac vinovați de alungarea medicului Ioan Cenar, de gestionarea defectuoasă a intereselor comunității și de cheltuirea ilegală a fondurilor publice.
Mai mut decît atît, susțin cei patru consilieri PNL, primarul Ion Cărbune conduce în mod discreționar comunitatea pe care o reprezintă, favorizînd în mod evident doar cetățenii care îl votează. În replică, primarul Ion Cărbune susține că afirmațiile consilierilor PNL sînt rău... [citește_tot_articolul]

2 Septembrie 2010, 09:02 (92942 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

SOS URBAN

Furnizorul de apă al comunității, sacrificat pentru liniștea administrativă

SOS URBAN

SC Urban mai are la dispoziție două săptămîni pentru asigurarea condițiilor impuse de Direcția de Sănătate Publică pentru obținerea autorizației sanitare de funcționare, suspendată din 15 martie. Deși reprezentanții societății susțin că au făcut toate demersurile pentru conformare, data scadentă, 17 septembrie, ar putea însemna pentru societate sfîrșitul existenței acesteia ca furnizor local al serviciilor de apă. Scenariul vehiculat este cel al apariției unui alt furnizor și creșterea prețului la apă și canalizare cu peste 20%...

Urban moare, dar nu se predă
Cu conturile blocate de 5 ani, cu pierderi de peste 50 milioane de lei în prima jumătate a anului, cu autorizația... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2010, 19:36 (24619 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Let’s Do It România!», pe drumul cel bun

«Let’s Do It România!», pe drumul cel bun

În timp ce gropile de gunoi improvizate se înmulțesc precum ciupercile după ploaie, un grup de voluntari se chinuie să pună pe picioare cel mai ambițios proiect de curățenie a mediului și zonelor verzi ale țării. «Let’s Do It România!», proiectul național de ecologizare, a ajuns și în Ialomița, unde se află pe drumul cel bun!

Pe 25 septembrie se face curățenie!
Harta gunoaielor ialomițene crește de la o zi la alta. Un grup de voluntari muncește zi de zi pentru implementarea în județul nostru a celui mai vast proiect de curățenie națională. Inițiatorii proiectului propun curățarea mormanelor de gunoi din arealele naturale ale țării într-o singură zi, pe 25 septembrie... [citește_tot_articolul]

1 Septembrie 2010, 08:02 (12513 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Primul semieșec

Fotbal, Liga III, Phoenix Ulmu-Unirea Slobozia 1-1

Primul semieșec

Contar așteptărilor, victoria în fața celor de la CF Brăila din Cupă le-a căzut greu elevilor lui Constantin Prepeliță. Galben-albaștrii i-au luat de sus pe mai puțin experimentații lor adversari de la Phoenix Ulmu, echipă nou promovată în Liga a III-a. Astfel se explică lejeritatea cu care slobozenii au ratat în fața porții adverse, fenomen des întîlnit și în sezonul trecut. Și cum ocaziile se răzbună, călărășenii din Ulmu au profitat la finele primei părți de o neînțelegere în apărarea ialomițeană și au punctat prin Lata. Toma și compania au alergat după egalare aproape toată partea secundă și au obținut-o abia în minutul 82, cînd Gheorghe Dumitru și-a trecut în palmares primul gol de la venirea... [citește_tot_articolul]

31 August 2010, 19:33 (22533 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Invincibila Amara

Pentru că meteorologii au declarat ziua de sîmbătă, 28 august, ca fiind ultima din acest an cînd te poți prăji indecent la soare, am luat și noi drumul Amarei să vedem cum stă cu silueta tineretul feminin. Despre ce am văzut acolo vă putem oferi detalii la o bere. Nu de alta, dar din cînd în cînd mai citesc această pagină și tovarășele noastre de viață...
Cert este că, la întoarcere, ne-am decis să îmbinăm plăcutul cu plăcutul și, cum stadionul din Amara era în drumul nostru, am făcut o escală pentru a vedea cum se descurcă Victoria în meciul cu Andrășeștiul. Multe mașini, și mai multe biciclete, iar micuța tribună era arhiplină. Entuziasmul plecase pe alte meleaguri pentru că, în al doilea... [citește_tot_articolul]

31 August 2010, 19:32 (21430 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Pierdură trei meciuri, câștigară unul singur

CSM Unirea Slobozia, în turneu la Craiova

Pierdură trei meciuri, cîștigară unul singur

La finele saptămînii trecute, elevele lui Marian Simion au evoluat într-un puternic turneu desfășurat la Craiova. La această competiție echipa noastră a suferit trei înfrîngeri. Astfel, Desisa Păduraru și compania au pierdut cu 37-29 în fața lui CSM București, cu 32-21 în fața lui CSM Craiova, ambele fiind prim-divizionare, și cu 29-21 în fața divizionarei secunde CSM Ploiești.
Înaintea acestui turneu, fetele noastre au dispus de CSM Slatina cu 33-18, chiar pe terenul acesteia. De menționat că la acest turneu Marian Simion nu le-a putut utiliza pe Alina Baciu și Raluca Băcăoanu, ambele accidentate. Alina a început antrenamentele, în privința Ralucăi urmînd a se lua o decizie după efectuarea... [citește_tot_articolul]

31 August 2010, 19:30 (19009 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

CSS Slobozia la campionatul național pe echipe

În această săptămînă, în complexul Sportul Studențesc din București au loc campionatele naționale pe echipe la tenis de cîmp dedicate catagoriei de vîrstă 10 ani. CSS Slobozia participă la această competiție doar la masculin, fiind favorita numărul 1. În concurs sînt angrenate 11 cluburi. «Sper să ne confirmăm postura de favoriți și să aducem la Slobozia titlul Național» ne-a declarat profesorul Ion Savu. Echipa noastră este alcătuită din Cristian Andreescu, Bogdan Corbea, Simon Bozhidarov și, rezervă, mezinul echipei Ștefan Andreescu. Pe 4 septembrie au loc campionatele naționale la individual pentru aceeași categorie la care CSS Slobozia participă în aceeași componență la masculin, plus Alexia... [citește_tot_articolul]

31 August 2010, 19:26 (16580 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga I, Unirea Urziceni-FC Vaslui 2-1

Ultima reprezentație

Ce frumos a jucat Unirea! De parcă Dan Petrescu ar fi fost iarăși pe bancă și toate grijile și lipsurile financiare din ultima vreme ar fi dispărut. Oamenii lui Eugen Nae au intrat deciși pe teren dar șuturile lui Onofraș, Frunză și Tudoran din primele 10 minute nu și-au atins ținta. Vine însă minutul 23, cînd fostul vasluian Frunză bate un corner de pe dreapta și din pădurea de așa-ziși galactici se desprinde Maftei care scutură plasa. Ialomițenii rămîn în atac și un sfert de oră mai tîrziu își dublează avantajul după un penalty transformat de Bordeanu și acordat la un fault asupra lui Galamaz. Urmează o a doua repriză de uzură cu un plus de dominație pentru vasluieni care însă joacă la fel de... [citește_tot_articolul]

31 August 2010, 19:25 (19102 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Heroină la Penitenciarul Slobozia

vezi video

La sfîrșitul săptămînii precedente, duminică, 29 august, polițiștii au descoperit, în bagajele a două femei venite în vizită la pușcăria slobozeană, heroină. Polițiștii au fost sesizați de reprezentanții Penitenciarului Slobozia, după ce au descoperit într-o bucată de kaizer substanțe supecte ce păreau a fi droguri. Sub coordonarea procurorilor DIICOT Ialomița, de la cele două persoane, de 28, respectiv 47 ani, ambele din județul Ilfov, au fost ridicate 31 de biluțe din plastic, de culoare gri, toate ascunse într-o bucată de kaizer în pachetul cu alimente pe care încercau să-l introducă în Penitenciar. «În urma efectuării de investigații în Laboratorul Central de Analiză și Profil al Drogurilor... [citește_tot_articolul]

31 August 2010, 17:02 (21468 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

După modelul Slobozia-Țăndărei, Catrinoiu vrea creșteri salariale pentru angajații Primăriei Fetești

Alba-neagra cu măririle salariale

După modelul Slobozia-Țăndărei, Catrinoiu vrea creșteri salariale pentru angajații Primăriei Fetești

După modelul Primăriilor Slobozia și Țăndărei, administrația locală din Fetești încearcă să-și «miluiască» agajații cu suplimente salariale. Decizia a fost adoptată de consilierii locali într-o ședință de consiliu local convocată la săptămîna precedentă...

...
După ce s-au plimbat pe bani publici în China, după ce au dănțuit într-un spectacol de zile mari în centrul orașului, consilierii locali din muncipiul Fetești o comit din nou, majorînd salariile angajaților din Primărie. Deși măsurile guvernamentale lălăite zilnic la televizoare de autoritățile bucureștene prevedeau o reducre a fondului de salarii din sectorul bugetar cu 25%, la Fetești primarul municipiului exploatează... [citește_tot_articolul]

31 August 2010, 11:38 (19789 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Administrație cu japca la Stelnica

Angajații primăriilor, mingi de ping-pong pentru edilii locali

Grădina disponibilizaților ialomițeni este mare. Iar cea a celor ce le produc și mai mare. Procesul disponibilizărilor nu este lipsit de supoziții speculații și alte șicane administrative. Conflictele în administrațiile locale mocnesc, iar victimele «răcnesc» alături de vinovați. Prima dintre primăriile unde scandalul administrativ a izbucnit public este Stelnica, acolo unde viceprimarul, în absența primarului, a concediat un angajat ce nu era pe lista disponibilizărilor... Iar concedierea a fost votată în Consiliul Local.

Cînd pisica nu-i la Primărie, Ancuța Zainea concediază abuziv
Strategia de reducere a cheltuielilor bugetare lovește din plin în primăriile ialomițene... [citește_tot_articolul]

30 August 2010, 07:01 (22648 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Copiii sinistraților din Moldova, în Tabăra de la Amara

Minuni administrative!

Copiii sinistraților din Moldova, în Tabăra de la Amara

Oricît ar părea de incredibil, administrația locală este capabilă să facă (rareori, e drept!) și minuni. Una dintre acestea s-a consumat săptămîna trecută, la Amara, acolo unde un grup de 45 de copii dintr-un sat de sinistrați din Moldova a beneficiat de o vacanță de 6 zile suportată integral de administrația locală.

De la Săucești la Amara
Tabăra pentru copii de la Amara a fost în cursul săptămînii care a trecut gazda unui grup de copii din Săucești, Bacău, sat sinistrat la inundațiile din această vară. Potrivit declarațiilor profesorului însoțitor, acești copii au dormit timp de o lună și jumătate pe saltele întinse direct pe pămînt, în adăposturi improvizate. «Cînd... [citește_tot_articolul]

29 August 2010, 11:08 (21026 vizualizări - 2 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
281 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Fetești: Hoț dovedit după 3 ani

Fetești: Hoț dovedit după 3 ani

Procurorii din Fetești au avut nevoie de 3 ani pentru a demonstra că un tânăr din localitate este autorul mai multor furturi din locuințe, comise pe raza municipiului. Dosarul a fost recent trimis în judecată ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2018, 15:10
(5014 vizualizări - 2 comentarii)


Lilieci: Trimis în judecată pentru că a bătut o polițistă

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești au reușit să probeze faptele penale ale unui localnic din Lilieci și să trimită dosarul în judecată. Concret, acesta a fost acuzat de faptul că a lovit ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2018, 14:05
(4816 vizualizări - 1 comentariu)


«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Poliția Română aniversează, la data de 25 martie a.c., 196 de ani de atestare documentară. A devenit deja o tradiție ca, în contextul aniversării Zilei Poliției Române, oamenii legii să se afle alături ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2018, 12:35
(4969 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Andrășești și Sinești

Două femei și doi bărbați, cu vârste cuprinse între 29 și 77 de ani, au fost răniți într-un accident rutier petrecut pe raza localității Sinești. Din primele informații se pare că accidentul s-a produs ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2018, 20:35
(6241 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Arestat pentru «vătămare corporală»

Luni, 19 martie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2018, 19:40
(4762 vizualizări - 0 comentarii)


Orboiești: Trafic blocat din cauza unui accident rutier

Din cauza șoselei acoperite cu gheață, două mașini au fost implicate într-un accident rutier în localitatea Orboiești. În urma impactului dintre autovehicule, două persoane au fost rănite. Reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2018, 14:23
(5881 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Dosar penal pentru 70 kg de tutun

Un tânăr de 29 de ani a fost depistat de polițiștii din Urziceni în timp ce transporta ilegal 70 kilograme de tutun mărunțit. Marfa era împachetată în saci de plastic și folii de aluminiu. În cauză a fost ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2018, 18:10
(5057 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii februarie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6361 șomeri, din care 1388 șomeri indemnizați, respectiv 4973 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2018, 17:10
(5157 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

Din cauza lucrărilor de reparații ale rețelelor de distribuție a energiei electrice, Enel Dobrogea anunță faptul că, în perioada 19 februarie-23 martie 2018, în localitățile Munteni Buzău, Slobozia, Urziceni ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2018, 17:05
(6594 vizualizări - 0 comentarii)


Iazu: Arestat pentru «tentativă de omor» după ce și-a înjunghiat fiul cu un cuțit

Iazu: Arestat pentru «tentativă de omor» după ce și-a înjunghiat fiul cu un cuțit

Un bărbat de 52 de ani din localitatea ialomițeană Iazu a fost reținut în noaptea de duminică spre luni, 11/12 martie 2018, pentru 24 de ore, după ce și-a înjunghiat fiul, un tânăr de 27 de ani, cu un cuțit ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2018, 19:45
(7524 vizualizări - 0 comentarii)


Primăria Slobozia: Concurs de proiecte pentru tineri

Primăria Slobozia: Concurs de proiecte pentru tineri

Primăria Slobozia oferă și în acest an tinerilor din oraș șansa de a prezenta imaginea Sloboziei în viitor. Autoritățile locale vor realiza încă o ediție a concursului de proiecte «Slobozia viitorului văzută ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2018, 18:35
(5365 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale intensive înainte de Paște

Apropierea Paștelui aduce controale ale inspectorilor Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița în piețele și magazinele alimentare din tot județul. Inspectorii DSVSA Ialomița ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2018, 18:20
(3422 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția persoanelor aflate în căutarea unui serviciu 198 de locuri de muncă. Angajatorii caută agenți de vânzări, barmani, ospătari ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2018, 18:05
(6163 vizualizări - 1 comentariu)


Accident la Ciocârlia

Accident la Ciocârlia

Salvatorii din Urziceni au fost solicitați în cursul dimineții de vineri, 9 martie 2018, în jurul orelor 8,30, pentru a veni în ajutorul victimelor unui accident rutier petrecut pe DN2, la ieșire din localitatea ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2018, 14:50
(5959 vizualizări - 0 comentarii)


Construcție cuprinsă de flăcări la Drăgoești

Construcție cuprinsă de flăcări la Drăgoești

Clădirea administrativă a unui operator economic din Drăgoești a luat foc la partea superioară joi, 8 martie 2018, în jurul orelor 14,30, când au fost alertați pompierii de la Detașamentul Urziceni. Aceștia ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2018, 14:35
(4739 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Incendiu la casa unei bătrâne de 93 de ani

Reviga: Incendiu la casa unei bătrâne de 93 de ani

Evenimentul a fost anunțat luni, 5 martie 2018, în jurul orelor 18,00, iar primii care au ajuns la locul intervenției au fost membrii Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență din comuna Reviga. ...[citește_toată_știrea]

6 Martie 2018, 16:20
(6483 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Reviga incendiu


Ialomița: Cererea de liberare condiționată formulată de Ioan Becali, admisă de Judecătoria Slobozia

Potrivit Agerpres, magistrații Judecătoriei Slobozia au admis luni, 5 martie 2018, în primă instanță, cererea de eliberare condiționată formulată de fostul impresar Ioan Becali. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2018, 20:05
(8612 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Arestat pentru omor

Un bărbat din Amara a fost arestat după ce și-a înjunghiat soția cu un cuțit. Potrivit procurorilor Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, între cei doi soți exista un conflict de foarte mult timp ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2018, 12:05
(6167 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara omor arestat


ISU Ialomița: Salvator și în timpul liber

ISU Ialomița: Salvator și în timpul liber

Doi bătrâni, de 80 și 75 de ani, din orașul Amara, au fost salvați din calea unui incendiu de un militar al ISU Ialomița. Aflat în timpul liber, plutonierul adjutant Vasile Gheorghe i-a ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2018, 18:55
(4742 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

Din cauza lucrărilor de reparații ale rețelelor de distribuție a energiei electrice, Enel Dobrogea anunță faptul că, în perioada 5-9 martie 2018, la Gârbovi, Munteni Buzău, Urziceni, Armășești, Fierbinți ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2018, 18:40
(6458 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

În prezent, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția șomerilor din județ 198 de noi locuri de muncă. Cele mai multe dintre acestea, în număr de 159, sunt destinate persoanelor ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2018, 18:25
(6306 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Vize pentru renta viageră

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că, în perioada 1 martie-31 august (în zilele lucrătoare), rentierii agricoli trebuie să se prezinte, personal ori prin mandatar/curator/tutore ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2018, 16:10
(7003 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Se circulă pe toate drumurile din județ

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că joi, 1 martie a.c., orele 7,00, pe toate sectoarele de drumuri din județul Ialomița se circulă în condiții de iarnă ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2018, 10:40
(8782 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Depunerea cererilor pentru subvenția pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că, în conformitate cu prevederile legislației în vigoare, de joi, 1 martie 2018, este demarată Campania de primire a Cererilor Unice de Plată ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2018, 10:10
(9700 vizualizări - 0 comentarii)


Cod Portocaliu de viscol și ninsori în Ialomița: Drumuri închise din cauza vremii nefavorabile

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) informează faptul că în Ialomița, la această oră, au fost închise 3 drumuri naționale din cauza vremii nefavorabile. Pe aceste artere ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2018, 08:13
(13262 vizualizări - 0 comentarii)


Un nou Cod Portocaliu de viscol și ninsori în Ialomița!

Un nou Cod Portocaliu de viscol și ninsori în Ialomița!

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, intervalul de valabilitate pentru noul Cod Portocaliu de viscol și ninsori este miercuri, 28 februarie 2018, între orele 6,00-20,00. Astfel, vor fi intensificări ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2018, 20:05
(6798 vizualizări - 4 comentarii)


ISU Ialomița: 28 Februarie-«Ziua Protecției Civile din România»

La 28 februarie sărbătorim «Ziua Protecției Civile din România», dată la care Regele Carol al II-lea semna Înaltul Decret Regal din 1930, publicat la 23 martie 1933 în Monitorul Oficial al României ca ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2018, 19:05
(5834 vizualizări - 0 comentarii)


Cod Portocaliu de viscol și ninsori: Se închid drumurile în Ialomița. Nu se circulă pe DN2A, între Slobozia și Giurgeni

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) anunță închiderea drumurilor naționale din Ialomița. Prima arteră de circulație închisă este DN3A, care face legătura ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2018, 00:43
(14222 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Cozi de tiruri la punctele de taxare

Vremea rea dă peste cap traficul rutier. În județul Ialomița, la punctele de taxare de la Giurgeni, s-au format cozi de tiruri din cauza unei restricții de circulație pentru mașinile mai mari de 3,5 tone ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2018, 16:40
(6022 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Pentru a veni în sprijinul semenilor aflați în suferință, luni, 26 februarie 2018, în intervalul orar 8,00-12,00, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a continuat acest demers ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2018, 15:25
(5456 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...