Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

După modelul Slobozia-Țăndărei, Catrinoiu vrea creșteri salariale pentru angajații Primăriei Fetești

Alba-neagra cu măririle salariale

După modelul Slobozia-Țăndărei, Catrinoiu vrea creșteri salariale pentru angajații Primăriei Fetești

După modelul Primăriilor Slobozia și Țăndărei, administrația locală din Fetești încearcă să-și «miluiască» agajații cu suplimente salariale. Decizia a fost adoptată de consilierii locali într-o ședință de consiliu local convocată la săptămîna precedentă...

...
După ce s-au plimbat pe bani publici în China, după ce au dănțuit într-un spectacol de zile mari în centrul orașului, consilierii locali din muncipiul Fetești o comit din nou, majorînd salariile angajaților din Primărie. Deși măsurile guvernamentale lălăite zilnic la televizoare de autoritățile bucureștene prevedeau o reducre a fondului de salarii din sectorul bugetar cu 25%, la Fetești primarul municipiului exploatează... [citește_tot_articolul]

31 August 2010, 11:38 (19793 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Administrație cu japca la Stelnica

Angajații primăriilor, mingi de ping-pong pentru edilii locali

Grădina disponibilizaților ialomițeni este mare. Iar cea a celor ce le produc și mai mare. Procesul disponibilizărilor nu este lipsit de supoziții speculații și alte șicane administrative. Conflictele în administrațiile locale mocnesc, iar victimele «răcnesc» alături de vinovați. Prima dintre primăriile unde scandalul administrativ a izbucnit public este Stelnica, acolo unde viceprimarul, în absența primarului, a concediat un angajat ce nu era pe lista disponibilizărilor... Iar concedierea a fost votată în Consiliul Local.

Cînd pisica nu-i la Primărie, Ancuța Zainea concediază abuziv
Strategia de reducere a cheltuielilor bugetare lovește din plin în primăriile ialomițene... [citește_tot_articolul]

30 August 2010, 07:01 (22649 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Copiii sinistraților din Moldova, în Tabăra de la Amara

Minuni administrative!

Copiii sinistraților din Moldova, în Tabăra de la Amara

Oricît ar părea de incredibil, administrația locală este capabilă să facă (rareori, e drept!) și minuni. Una dintre acestea s-a consumat săptămîna trecută, la Amara, acolo unde un grup de 45 de copii dintr-un sat de sinistrați din Moldova a beneficiat de o vacanță de 6 zile suportată integral de administrația locală.

De la Săucești la Amara
Tabăra pentru copii de la Amara a fost în cursul săptămînii care a trecut gazda unui grup de copii din Săucești, Bacău, sat sinistrat la inundațiile din această vară. Potrivit declarațiilor profesorului însoțitor, acești copii au dormit timp de o lună și jumătate pe saltele întinse direct pe pămînt, în adăposturi improvizate. «Cînd... [citește_tot_articolul]

29 August 2010, 11:08 (21026 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Nicolae Pruneș, mama Constituției

Nicolae Pruneș, mama Constituției

Dacă Antonie Iorgovan este considerat părintele Constituției României, atunci cu siguranță Nicolae Pruneș din Slobozia este mama acesteia. Nicolae Pruneș are 79 de ani, lucrează de peste un an de zile la redactarea unui nou text al Constituției și a făcut pînă în prezent toate diligențele necesare pentru ca inițiativa sa să ajungă la urechile și sub ochii guvernanților din Capitală. Pînă acum a reușit să primească cîteva răspunsuri evazive și să revizuiască trei din titlurile Constituției. Însă trage speranță că diriguitorii acestei nații vor continua munca lui «pentru a putea ajuta progresul națiunii române cu mai puține piedici decît cele de acum»...

De la Imn la Constituție... [citește_tot_articolul]

28 August 2010, 10:24 (23194 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Cupa UEFA: Unirea Urziceni-Hajduk Split 1-1 (în tur 1-4)

Cîntecul de lebădă al lupilor

O dată cu nocturna din Ghencea s-a stins lumina și pe drumul european al fotbalului din Urziceni. Aventura Unirii, începută la Hamburg în 2008, s-a încheiat marți seara, în fața celui mai slab adversar întîlnit pînă acum de lupi în Cupele Europene: echipa croată Hajduk Split. Au fost 14 meciuri, dintre care doar în două s-au impus ialomițenii, victoriile răsunătoare cu Glasgow Rangers și Sevilla. În rest, s-au mai înregistrat 5 egaluri și 7 înfrîngeri, uniriștii marcînd 11 goluri și primind 20. Golgheterul echipei în Cupele Europene a fost Marius Bilașco. Ultima sa reușită s-a înregistrat chiar în meciul cu croații, cînd în minutul 2 a reușit să deschidă scorul, făcînd firava asistență de pe stadionul... [citește_tot_articolul]

27 August 2010, 15:58 (16091 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Corupție și delapidare la Asociația «Bărăganu»

Bani negri din troscot și loliu

Corupție și delapidare la Asociația «Bărăganu»

Vă mai aminitiți de domnul Niță? Da, da, Niță Ștefan, președintele Asociației «Bărăganu». Domnul acela acuzat de delapidare întrucît o sumă importantă din conturile Asociației a luat calea conturilor personale. Sau același domn care tot a dat mărunt din buze că ar fi ajuns prin ziare că n-ar fi dat șpaga ce nu i s-a cerut. Ei bine, «incoruptibilul» nostru închipuit pare a fi un ditamai coruptul acuzat într-un dosar instrumentat de Parchetul Județean tocmai de corupție!

Ce este Asociația «Bărăganu»?
Asociația «Bărăganu» este, așa cum v-am mai povestit, o entitate care gestionează sau se face că gestionează corespunzător fondurile UE alocate pășunilor ialomițene. Pe scurt... [citește_tot_articolul]

27 August 2010, 14:41 (21663 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Nu voi renunța până când nu mi se va face dreptate!»

De dincolo de mormînt, patronul SC Atlantic Studio din Slobozia îl acuză pe primarul Ionașcu

«Nu voi renunța pînă cînd nu mi se va face dreptate!»

Într-un oraș prea mic pentru a putea ascunde ceva, un scandal adus vreme de doi ani în atenția opiniei publice continuă să genereze drame și acuzații greu de imaginat. Este vorba de războiul dintre Primăria Slobozia și patronul SC Atlantic Studio din Slobozia, război ajuns la un bilanț de-a dreptul tragic. Cinci procese pe rol în instanță și un mort. Pentru că, potrivit declarațiilor membrilor familiei, primarul Gabi Ionașcu se face vinovat nu numai de presiuni repetate asupra patronului SC Atlantic Studio, Florin Istrate, ci și de moartea acestuia, survenită la începutul acestei luni...

Florin Istrate, victimă a administrației locale
«Pe tata l-au băgat în pămînt necazurile... [citește_tot_articolul]

27 August 2010, 09:08 (21651 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Agenția Județeană pentru Prestații Sociale execută silit sugarii

În Ialomița, statul se întrece pe sine!

Agenția Județeană pentru Prestații Sociale execută silit sugarii

Sînt nenumărate cazurile în care funcționarii statului calcă în picioare legile pe care sînt obligați să le aplice. În Ialomița însă, practicile administrative au reușit să atingă un nou record negativ. Angajații Agenției Județene pentru Prestații Sociale Ialomița au executat silit un sugar de 1 an și opt luni pentru că instituția a acordat eronat o indemnizație de creștere și îngrijire a copilului mai mare decît cea cuvenită. Excesul de zel al funcționarilor a lăsat, practic, mama copilului fără niciun venit timp de 2 luni. Iar toate aceste abuzuri s-au petrecut fără ca familia să primească măcar o înștiințare privitoare la decizia de recuperare a debitului.

Statul a dat cu lingura și a luat cu sacul... [citește_tot_articolul]

26 August 2010, 15:29 (24156 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stavăr concediază arbitrar angajații liceelor ialomițene

Concedieri de culise în învățămîntul județean

Stavăr concediază arbitrar angajații liceelor ialomițene

Inspectorul general Ilie Stavăr a declanșat «vînătoarea de vrăjitoare» în liceele pe care le conduce. Victime directe ale ordinului remis tuturor licelelor din județ sînt angajații încadrați ca personal auxiliar și nedidactic. Directorii liceelor susțin că nu se pot descurca fără angajații concediați. Concedierile se fac după criteriul impus de Stavăr, adică fără niciun criteriu.

Stavăr, un despot al politicilor guvernamentale
De aproape o lună, liceele județului sînt paralizate de o directivă a Inspectoratului Școlar Ialomița prin care se recomandă disponibilizarea unor angajați. Depeșa, semnată de inspectorul general Ilie Stavăr, impune arbitrar concedierea angajaților... [citește_tot_articolul]

26 August 2010, 09:23 (20003 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Unirea Slobozia

Aproape de șaisprezecimile Cupei României

Unirea Slobozia a disputat marți, 24 august a.c., meciul contînd pentru faza a patra a preliminariilor Cupei României. Deși pornea cu șansa a doua în ciuda faptului că a evoluat pe teren propriu, echipa lui Constantin Prepreliță a făcut un meci excelent în fața celor de la CF Brăila, formație proaspăt promovată în Liga a II-a. Unirea a început în forță meciul, iar în minutul 18 slobozenii conduceau deja cu 1-0 prin reușita lui Constantin Toma. Acesta a fost și scorul înregistrat la pauză. În a doua parte brăilenii au avut o răbufnire de orgoliu și au izbutit egalarea în minutul 56, în urma unei acțiuni a lui Oprea. Unirea s-a trezit repede din pumni, a trecut iarăși la cîrma jocului și 19 minute... [citește_tot_articolul]

25 August 2010, 20:17 (20107 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Puțurile de apă ale Sloboziei sunt construite ilegal

Puțurile de apă ale Sloboziei sînt construite ilegal

Nici nu ne-am obișnuit bine cu gîndul că plătim 2,5 milioane de lei pentru o apă sălcie și plină de fier, că Primăria Slobozia trebuie să răspundă unui nou șir de întrebări. Gheorghe Ștefan din comuna Brîncoveni, unul dintre proprietarii terenurilor pe care au fost ridicate puțurile, susține că, la aproape 3 ani de la executarea acestora, autoritățile locale nu au plătit niciun fel de despăgubire pentru terenurile pe care s-a construit...

«Ionașcule, probleme, mă?!»
Situația semnalată de către noi nu este nouă. Încă de acum doi ani, autoritățile locale din Slobozia au întîmpinat serioase probleme în obținerea celor 25 de terenuri necesare pentru ridicarea puțurilor de... [citește_tot_articolul]

25 August 2010, 18:05 (19772 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

S-a dat startul la Județeană

Fotbal, Liga a IV-a

S-a dat startul la Județeană

Senzațional, stimați spectatori! După îndelungi așteptări s-a auzit primul fluier în ceea ce FRF numește Liga a IV-a, amatorii de fazan și țomapant Divizia D, iar marea majoritate campionatul județean de fotbal. Vorbim, firește, de fotbalul foarte mic spre microscopic din județul nostru, unul foarte important însă (fotbalul, nu județul!) pentru că de aici a plecat și tot aici se pare că se va întoarce mai repede decît spera Nicu Epaminonda, vicecampioana țării, Unirea Urziceni. Așadar, haideți să mai tragem o coasă pe gazon și aer adînc în piept ca să putem sufla în vuvuzele, iar apoi fuga pe stadion! Le dorim jucătorilor să rămînă la sfîrșitul sezonului cu cele 204 oase intacte, iar arbitrilor... [citește_tot_articolul]

24 August 2010, 21:02 (21183 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Unirea Slobozia debutează cu o nou promovată

Vineri, 27 august, încep meciurile din sezonul 2010-2011 al celui de-al treilea eșalon. Unirea abordează acest campionat cu un lot mai valoros decît sezonul trecut, dar cu un obiectiv mai modest.

Concluzia ultimelor amicale: tot Gheorghe Viorel e baza
Meciurile tari te călesc, chiar dacă se termină cu înfrîngeri. Tocmai de aceea înaintea startului campionatului Unirea a disputat două amicale tari cu reprezentante ale eșalonului secund. În primul, la Ovidiu, elevii lui Constantin Prepeliță au pierdut cu 4-5 disputa cu Viitorul Constanța, golurile slobozenilor purtînd semnăturile lui Viorel Gheorghe (două, ambele din 11 metri), Valentin Toma și Gheorghiță. A doua partidă... [citește_tot_articolul]

24 August 2010, 20:04 (21412 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Larisa Baciu: «Vreau să fiu piesă de bază la Slobozia»

Handbal

Larisa Baciu: «Vreau să fiu piesă de bază la Slobozia»

Lari, cum o alintă noile sale colege de la Slobozia, este de o lună și jumătate în echipa noastră. Îi plac cartofii prăjiți, nu are un gen muzical preferat, stă în gazdă și o are ca idol pe Cristina Neagu. Speră să prindă rădăcini al Slobozia și să-i încînte cît mai repede pe localnici cu evoluțiile sale. Despre orașul nostru «foarte mic» nu a apucat să-și facă o impresie bine conturată pentru că timpul nu i-a permis decît două-trei ieșiri. A găsit însă cîteva minute pentru a ne răspunde la întrebări și pentru a-i zîmbi fotoreporterului nostru.

-Lari, de ce handbal?
-Pot spune că e o tradiție de familie. Mama și sora mea mai mare au fost portari la junioare... [citește_tot_articolul]

24 August 2010, 19:44 (18635 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal

Turneu puternic la Craiova

La finele aceste săptămîni, handbalistele de la CSM Unirea Slobozia se vor deplasa la Craiova pentru un turneu care va aduna la start echipe puternice cum ar fi gazdele de la SCM Craiova, CSM București și CSM Ploiești. Înainte de a ajunge în capitala Olteniei, echipa antrenată de Marian Simion va face un popas la Slatina pentru o dispută amicală cu CSM din localitate. Altfel, sîmbătă 21 august, CSM Unirea a susținut un alt meci amical în deplasare cu Activ Ploiești, în care fetele noastre s-au impus cu 34-20 (16-12), cele mai multe goluri fiind marcate de către Simion, Ștefan și Drăgan cu cîte 5 reușite.
Cu acest prilej a fost testată și extrema dreaptă Carmen Palamariu, jucătoare de 22 de... [citește_tot_articolul]

24 August 2010, 19:42 (15887 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O angajată a Casei de Pensii, în comă după ce a fost dată afară

Disponibilizările fac prima victimă

O angajată a Casei de Pensii, în comă după ce a fost dată afară

Întreg sistemul public se restructurează. De la Prefectură la ultima Agenție înființată din dorințe guvernamentale, toate instituțiile publice disponibilizează. Noile strategii guvernamentale pentru redresarea economiei românești prevăd un aspect clar: reducerea cheltuielilor bugetare prin eliminarea din schemele de angajare a unui număr considerabil de funcționari. Privită drept cea mai revoluționară măsură guvernamentală aplicată vreodată, disponibilizările din sectorul public, cel puțin ialomițean, încep să-și arate «colții». Iar «colții» sînt destul de ascuțiți. Acuzați că fac reduceri de personal preferențiale, după criterii de simpatie sau apartenențe politice, directorii de instituții publice... [citește_tot_articolul]

24 August 2010, 18:25 (25183 vizualizări - 1 comentariu)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Virgina și cei șase pitici (inclusiv Vasile)

Sex în grup la o fermă din Slobozia Nouă

Virgina și cei șase pitici (inclusiv Vasile)

Ea, o femeie-n floarea vîrstei, de 37 ani. El, un patronel de fermă agricolă cam de aceeași vîrstă. Ea, muncitoare cu ziua. El, angajator fără documente. Ea, puțin schizofrenică. El, un țînc atît de viril încît întreg cîmpul nu i-a fost de ajuns pentru dezlănțuirea amorului de fermier. Idila s-a consumat, dar finalul nu a fost chiar final. Într-o bună zi însă, fermierul nostru s-a gîndit să schimbe din îndeletnicirile de noapte ale tractoriștilor și ciobăneilor din subordine. 5 la număr, cu tot cu fratele patronașului. Așa că le-a recomandat să încerce amorul cu Ea, femeia de 37 ani. Ce-a ieșit? Orgii sexuale pe cîmpurile de la Slobozia Nouă; care orgii s-au sfîrșit unde credeți? La... la... la... [citește_tot_articolul]

23 August 2010, 22:52 (23531 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

La furat în zori de zi

Cinci spargeri în două luni

click pe poză

În dimineața zilei de luni, 23 august, un tînăr de 19 ani din Slobozia a fost prins în flagrant de patronii cîrciumii pe care încerca să o spargă. Incidentul a avut loc în jurul orelor 7,00, la barul «Macedonia» din Slobozia, acolo unde tînărul își încerca pentru a cincea oară în numai două luni abilitățile de spărgător. Din cauza alarmei însă, tînărul n-a mai putut «opera» în liniște, fiind surprins în flagrant de proprietarii cîrciumii. Îmediat după imobilizarea hoțului, proprietarii au solicitat intevenția firmei de pază și a Poliției. Potrivit primelor informații oferite de IPJ, tînărul este un client vechi al polițistilor, nu are locuință și este instituționalizat într-un centru specializat... [citește_tot_articolul]

23 August 2010, 17:13 (16452 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

Deputatul Neacșu, «pampers» pentru colegii de partid

Doamne, mare e grădina ta cu parlamentari

Deputatul Neacșu, «pampers» pentru colegii de partid

Marian Neacșu, deputatul de serviciu al PSD Ialomița, continuă seria incendiară a intervențiilor în scandalurile locale de sezon. Astfel, după ce l-a susținut mai an pe Gabi Ionașcu în problema apei, negînd cu aplomb parlamentar evidența, Marian Neacșu revine în forță pentru a-l salva pe directorul Spitalului Județean Slobozia, dr Vasile Olaru, acuzat la jumătatea lunii trecute că ar fi facilitat dispariția unui stoc de «medicamente și aparatură medicală» de 85 mii de lei din magazia unității.

Soluții deputățești
Mopul cu care deputatul Neacșu a ales să-l spele pe Vasile Olaru a luat forma unui comunicat de presă. Remis redacției pe 13 august, acesta precizează pentru... [citește_tot_articolul]

20 August 2010, 19:11 (21109 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Război la DSV Ialomița

6 tone carne de porc confiscate. De polițiști

Război la DSV Ialomița

Un comunicat de presă adus în atenția mediei locale de polițiștii ialomițeni joi, 19 august a.c., era cît pe ce să rămînă la stadiul de știre banală dacă sursele noastre bine informate nu ne făceau cîteva precizări cu privire la dedesubturile unei descinderi într-un abator slobozean. Povestea cu iz de bălegar porcesc, căci în narațiune despre porci este vorba, sună mai interesant ca scenariul unui film de acțiune cu accente comice. Cît despre personaje... Citiți și vă minunați.

Oficial
Peste 6 tone de carne, subproduse din carne și organe de porc au fost confiscate de la un abator din Slobozia. Acțiunea s-a derulat în cursul zilei de miercuri, 18 august 2010. În urma... [citește_tot_articolul]

19 August 2010, 19:24 (31531 vizualizări - 10 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
261 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Sinești: TIR în flăcări, trafic blocat

Sinești: TIR în flăcări, trafic blocat

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că la această oră (11.20) traficul rutier este întrerupt pe DN2 București-Urziceni, în zona popasului de la Sinești, din cauza unui autotren care ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 11:29
(9408 vizualizări - 1 comentariu)


«Flori pe cununa de spini», la Sfîntu Gheorghe

Primăria comunei Sfîntu Gheorghe, Centrul Socio-Cultural și Parohia din localitate organizeză Festivalul concurs pentru elevi «Flori pe cununa de spini». Evenimentul se va petrece sîmbătă, 30 aprilie și ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 16:44
(9160 vizualizări - 4 comentarii)


Fetești: Raja Constanța, păgubită de hoți

Raja Constanța-sucursala Fetești a căzut victimă hoților. Infractorii au fost prinși, iar Raja urmează să stabilească valoarea prejudiciului cauzat. Marți, 26 aprilie, jandarmii din Fetești, aflați în patrulare ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 14:09
(10855 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Surprins în trafic cu țigări de contrabandă

Polițiștii au oprit în trafic miercuri, 27 aprilie a.c., în jurul orei 17.30, în Slobozia, un autoturism condus de un bărbat în vîrstă de 46 ani, din localitate, pentru un control de rutină. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 14:02
(7646 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Inconștient! Tînăr de 19 ani, fără permis și beat la volan!

Polițiștii au identificat un tînăr în vîrstă de 19 ani, din Săveni, care deși nu avea permis de conducere și băuse, s-a urcat la volanul unui autoturism. Așadar, agenții Postului de Poliție Săveni au oprit ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 13:49
(9778 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Din nou înșelăciune la mobil!

Poliția Slobozia a fost sesizată miercuri, 27 aprilie a.c., de către o persoană în vîrstă de 42 ani, din localitate, care a fost victima unei înșelăciuni. Persoana în cauză a declarat polițiștilor faptul ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 13:35
(7616 vizualizări - 1 comentariu)


Drăgoești: Patru copii au furat fier vechi dintr-o curte

Polițiștii cercetează pentru furt calificat patru minori, cu vîrste cuprinse între 8 și 16 ani, din comuna Drăgoești. Astfel, miercuri, 27 aprilie a.c., Poliția a fost sesizată de un bărbat, de 44 ani, ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 13:31
(8076 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Drăgoești furt


Anunț angajare

Anunț angajare

Hotel Restaurant Select angajează
• ospătari
• bucătari
• lucrători în bucătărie
(experiența constituie avantaj)

Se oferă pachet salarial atractiv. ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 12:53
(7746 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Moaștele Sfîntului Grigore Teologul, la Mînăstirea «Sfinții Voievozi»

În perioada 28 aprilie-3 mai, în curtea Mînăstirii din Slobozia vor poposi Moaștele Sfîntului Grigore Teologul. În cadrul unui ceremonial religios patronat de Episcopia Sloboziei și Călărașilor, Moaștele ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 12:50
(7220 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: A rămas fără 4400 lei după ce fost înșelată prin SMS

O tînără de 21 ani din Țăndărei a căzut victima unei înșelăciuni prin telefon. Aceasta a alarmat polițiștii din localitate, povestind cum a rămas fără suma de 4400 lei. Scenariul înșelăciunii a fost pus ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 10:46
(7893 vizualizări - 1 comentariu)


Norme legale pentru zilieri

Reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița informează asupra apariției în data de 20 aprilie 2011 a unor norme legale ce reglementează raportul dintre persoane care desfășoară activități ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 09:17
(6163 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Tîlhărit în plină stradă

Un tînăr de 23 ani din Țăndărei a fost tîlhărit în timp ce se plimba pe o stradă din localitate. Bărbatul a fost agresat și deposedat de telefonul mpbil de doi tineri, în vîrstă de 16 ani, în seara zilei ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 07:12
(5964 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: I-a dat foc la mașină

Urziceni: I-a dat foc la mașină

Autoturismul unui cetățean din Urziceni a fost incendiat de către o persoană rămasă neidentificată. Evenimentul a fost anunțat prin serviciul 112 în dimineața zilei de luni, 25 aprilie. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:49
(9221 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Tînără de 20 ani, prinsă șofînd prin Amara fără a avea carnet. Mașina i-a dat-o chiar prietenul său!

Marți, 26 aprilie a.c., polițiștii au depistat pe strada Decebal, din Amara, o tînără în vîrstă de 20 ani, din localitate, care conducea un autoturism fără a avea permis de conducere. Autoturismul i-a fost ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:27
(6954 vizualizări - 1 comentariu)


Făcăeni: Braconaj piscicol în flagrant

Polițiștii au depistat, marți, 26 aprilie a.c., în flagrant pe raza comunei Făcăeni, în zona km 16 al brațului Borcea, doi tineri localnici, în vîrstă de 17 și 30 ani, care pescuiau utilizînd o barcă tip ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:24
(8557 vizualizări - 2 comentarii)


Mircea cel Bătrân: La 92 ani, s-a aruncat în fântână

Mircea cel Bătrîn: La 92 ani, s-a aruncat în fîntînă

Pompierii militari de la Detașamentul Slobozia au fost solicitați să intervină miercuri, 27 aprilie a.c., în jurul orei 11.20, pentru scoaterea dintr-o fîntînă a trupului neînsuflețit al unei femei în vîrstă ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:11
(9430 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 81 locuri de muncă vacante. Se caută 30 de paznici!

Potrivit AJOFM Ialomița, la nivelul județului sînt vacante 81 locuri de muncă. Astfel, 4 dintre acestea sînt pentru absolvenți de studii superioare, 21 pentru cei cu studii medii, 54 pentru muncitori calificați ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:10
(4213 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Termen limită pentru depunerea cererii de subvenție la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește că termenul limită de depunere a cererii pentru ajutorul de stat prin rambursare a diferenței de acciză pentru motorina utilizată în agricultură ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:09
(11717 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Chiriașul hoț

Un tînăr de 25 ani, chiriaș timp de trei luni al unei familii din Slobozia, a sustras din casa gazdelor bani și bijuterii în valoare de 20 mii lei. Tînărul a profitat de bunăvoința unei familii la care ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:08
(6362 vizualizări - 0 comentarii)


Murgeanca: Bătrînă de 95 ani, moartă în incendiu

O bătrînă din satul Murgeanca și-a pierdut viața după ce locuința acesteia a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul s-a produs sîmbătă, 23 aprilie a.c., în jurul prînzului. Cel mai probabil, focul a pornit ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:07
(6994 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Grajd incendiat

Un alt incendiu s-a produs în municipiul Urziceni, în duminica Paștelui. Un grajd care adăpostea 5 animale a fost cuprins de flăcări la orele amiezii. Pompierii au intervenit cu două autospeciale de lucru ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:06
(6200 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: I-a dat cu pietre în mașină

Duminică, 24 aprilie a.c., în jurul orei 19.30, un echipaj mobil din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița a fost sesizat prin 112 că în pădurea «Peri», de la marginea Sloboziei, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2011, 12:05
(7792 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia avariere


Hristos a Înviat!

Hristos a Înviat!

Redacția Independent vă urează Paște Fericit! ...[citește_toată_știrea]

24 Aprilie 2011, 00:01
(8390 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Școala începe miercuri, 27 aprilie 2011

Vacanța de Paște pentru elevi s-a prelungit cu o zi. Conform unui comunicat de presă al Inspectoratului Școlar Ialomița, elevii sînt anunțați că, potrivit deciziei Miniterului Educației, ultima zi de vacanță ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 11:54
(5371 vizualizări - 3 comentarii)


Dridu: Șofer pe cisternă, depistat că vindea motorină «la negru»

Polițiștii cercetează un bucureștean după ce a fost depistat vînzînd motorină «la negru». Astfel, joi, 21 aprilie, pe raza comunei Dridu, polițiștii au depistat un bărbat, de 47 ani, care transporta motorină ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 10:30
(9002 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu motorină


Slobozia: L-au prins în timp ce încerca să vîndă fier vechi fără documente

Agenți din cadrul Poliției Slobozia au verificat joi, 21 aprilie a.c., legalitatea operațiunilor desfășurate de o societate de colectare deșeuri feroase de pe raza municipiului. La această locație, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 10:25
(9280 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive

Polițiștii au acționat joi, 21 aprilie a.c., în intervalul orar 12.00-20.00, pe raza județului Ialomița, în zona municipiului Urziceni și a orașului Țăndărei pe linia creșterii gradului de siguranță rutieră ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 10:23
(7062 vizualizări - 0 comentarii)


Accident de muncă la Alcoprod Urziceni

În această dimineață, un bărbat a decedat în timp ce se afla la locul de muncă. Accidentul de muncă s-a petrecut în curtea unei firme din Urziceni, bărbatul fiind angajat al Alcoprod.
Vineri, 22 aprilie ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2011, 10:08
(15259 vizualizări - 9 comentarii)


Hyundai, prezență de top la Salonul Auto de la Shanghai

Hyundai, prezență de top la Salonul Auto de la Shanghai

Hyundai a captat atenția la nivel mondial prin prezența la Salonul Auto de la Shanghai, noua generație de limuzine Hyundai Azera/Grandeur atrăgînd foarte mulți dintre vizitatorii Salonului. Automobilul ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 14:12
(6169 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: hyundai real test


Ciulnița: Tânăr de 19 ani, cercetat de polițiști pentru că a tăiat cauciucurile unei mașini

Ciulnița: Tînăr de 19 ani, cercetat de polițiști pentru că a tăiat cauciucurile unei mașini

Polițiștii cercetează un tînăr, în vîrstă de 19 ani, din localitatea Poiana, pentru săvîrșirea infracțiunii de distrugere.
Un bărbat de 61 ani, din Ciulnița, a sesizat Poliția, miercuri, 20 aprilie a ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2011, 13:18
(6979 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciulnița cauciuc


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...