Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Combinatul Chimic din Slobozia, fără activitate

Amonil, pusă pe chituci

Combinatul Chimic din Slobozia, fără activitate

E oficial. Combinatul de îngrășăminte de la Slobozia a rămas fără activitate, dar cu aproximativ 900 de oameni angajați. Iar acest aspect nu este deloc de neglijat. Riscul social este extrem de ridicat, iar șantajul, tot social, de asemenea.
Cu datorii de peste 11,5 milioane de lei către stat, salariații Amonil se pregătesc să cînte veșnica pomenire a Combinatului. Un istoric al celui mai mare tun financiar al momentului în cele ce urmează...

Necrolog
În urma unor tranzacții, catalogate drept cele mai păguboase din istoria Combinatului Chimic de la Slobozia, o parte importantă a activelor deținute de Amonil s-au scurs, încet dar sigur, către o firmă de apartament... [citește_tot_articolul]

4 August 2010, 10:46 (29851 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

La Slobozia dezinsecția naște ambuteiaje

La Slobozia dezinsecția naște ambuteiaje

După 20 de ani în care slobozenii au așteptat zadarnic să-i scape cineva de țînțari, minunea s-a întîmplat. Seară de seară, autoritățile locale au autorizat demararea programului de dezinsecție a orașului. Cu ce preț?! Imaginile sînt mai mult decît grăitoare...
Într-una dintre seri, firma de dezinsecție angajată de municipalitate pentru stîrpirea țînțarilor și-a făcut debutul. Punctul de început al procesului de dezinsecție a fost biserica de lemn din curtea Muzeului Agriculturii din Slobozia și după cum vedeți... Ce nu au surprins imaginile, dar vă putem relata noi este că zelul angajaților firmei de dezinsecție a avut urmări extrem de neplăcute. Pentru că la acea oră străzile și trotuarele... [citește_tot_articolul]

4 August 2010, 10:42 (22487 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Pe Fluviul Neva către Ligă

Zenit Sankt Petersburg-Unirea Urziceni, miercuri, 4 august, 19,30, DIGI Sport

Pe Fluviul Neva către Ligă

Deși conducerea caută să o ascundă, uniriștii speră din nou la mirajul Ligii Campionilor. Acolo unde sînt gloria și ochii cluburilor mari pentru fotbaliști dar și mulți bani pentru toată lumea. Semnele cu privire la atitudinea în joc a lupilor nu sînt tocmai încurajatoare...

Joc slab cu Rapid
Prestația Unirii în meciul cu Feroviarii a fost una potrivită mai degrabă pentru statutul din urmă cu 3 ani al ialomițenilor. Urziceniul a fost tot meciul vioara a doua cu o prestație sigură în apărare unde Cătălin Grigore a demonstrat iarăși că merită mai multe șanse, dar cu mari carențe în construcția la mijlocul terenului. Din nou Bilașco a încercat să tragă echipa după el, ex... [citește_tot_articolul]

3 August 2010, 18:36 (17773 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

A căzut cantonamentul de la Predeal

Handbal

A căzut cantonamentul de la Predeal

În perioada 1-8 august, CSM Unirea Slobozia avea programat un stagiu de pregătire în stațiunea montană din județul Brașov. Din motive ușor de ghicit, acesta nu a mai avut loc, urmînd ca profesorul Marian Simion să identifice noi modalități pentru a-i suplini absența.

Handbalistele se pregătesc la stadion
Pregătirea fizică matinală pe stadion și ședințele tehnico-tactice în sală vor încerca să substituie golul lăsat de renunțarea la pregătirea montană. Pe lîngă căldura insuportabilă, Denisa Păduraru și compania mai au ca dușman accidentările care îi dau mare bătaie de cap lui Marian Simion. Ultima victimă, interul Alexandra Băeșu care, la antrenamentul de luni, a călcat... [citește_tot_articolul]

3 August 2010, 18:33 (19014 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Liviu Tonț, tenis de câmp, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Liviu Tonț, tenis de cîmp, CSS Slobozia

Liviu e puțin mai înalt decît racheta de tenis a lui Nadal. Sportiv care, de altfel, este și idolul prichindelului de numai 8 ani care izbește cu o forță de invidiat mingiile pasate de profesorul Ion Savu peste fileul unuia dintre terenurile de tenis ale CSS Slobozia. Primim cu rezerve permisiunea de a-l intervieva «cu condiția să nu dureze prea mult, că are antrenament!». Liviu este însă încîntat de pauza neașteptată. Ne povestește cuminte că este elev la Școala nr. 2 din Slobozia, că acum trece în clasa a doua și că joacă tenis de la 5 ani. Deși de-abia face ochi în competițiile de gen, a ajuns deja într-o finală de turneu. «La consolări, la Cupa Bias, la Slobozia. Dar în juma de an trebuie... [citește_tot_articolul]

3 August 2010, 18:31 (25032 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicamentele bolnavilor, furate din magazia Spitalului

Se întîmplă la Slobozia

Medicamentele bolnavilor, furate din magazia Spitalului

Scandalurile ce aduc în centru cea mai mare unitate sanitară din județ, respectiv Spitalul de Urgență Slobozia, par să nu se mai sfîrșească. După ce săptămîna precedentă am prezentat detaliat cel mai rușinos scandal din istoria instituției, presiunile politice la care a fost supus medicul Mihaela Isvoranu pentru a demisiona din funcția de director medical, revenim astăzi cu un articol ce prăbușește și ultima fărîmă de imagine pozitivă a unității medicale.

Furt de medicamente din magazia Spitalului
În timp ce pacienții își arată nemulțumirea față de calitatea serviciilor medicale sau de medicația lipsă, cînd doctorii se plîng, pe lîngă reducerile salariale, de insuficienta... [citește_tot_articolul]

3 August 2010, 17:51 (64804 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Omul care vrea să ajungă președinte

Omul care vrea să ajungă președinte

Dan Ciocea e pensionar la B32. La prima vedere, un pensionar tipic, convins că pensia e prea mică, că guvernul minte, că înainte era mai bine. Însă Dan Ciocea are un vis. De un an și jumătate încearcă să devină președinte. Nu de capul lui, evident, ci după lege. A făcut toate demersurile... A strîns semnături de la vecini, a cerut sprijinul autorităților, s-a înscris în audiență la primar... Acum trei luni a reușit să obțină legal președinția! Dar președintele în exercițiu nu îl lasă...

Pe strada Ialomiței, la sediul președinției
Strada «Ialomiței» e undeva prin spatele Pieței, după Feteșteanu. Un bloc născut odată cu orașul. Adică vechi de 40 de ani. Pînă și varul de... [citește_tot_articolul]

1 August 2010, 09:38 (22389 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Mihai Puia, «vioara a doua» la DSV Ialomița

Ucigașul de găini se-ntoarce

Mihai Puia, «vioara a doua» la DSV Ialomița

Înainte de a lectura cele ce urmează, vă rugăm respectuos să vă ridicați în două picioare, căci în text este vorba despre o personalitate a județului ce (ne-)a lipsit din peisaj încă de la momentului «genocidului» găinilor cu gripă aviară pînă mai ieri, cînd a revenit din transhumanța politică fix pe o funcție de conducere. Și dacă se poate, vă rugăm să și aplaudați, căci personajul nostru ar fi tare fericit...

Avatarurile sărmanului Puia
Sînteți pregătiți? Și dacă da și dacă nu, e de datoria noastră să-i facem primirea doctorului veterinar șef. Nu știți despre cine vorbim? Nu vă credem, căci medicul despre care facem vorbire a reușit o performanță unică în istoria permutărilor... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2010, 10:18 (30829 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amara, în prag de Festival

Amara, în prag de Festival

Cea de-a 43-a ediție a Festivalului Tinereții de la Amara se apropie de start. Cu numai o săptămîna înainte, organizatorii fac ultimele pregătiri. «Ca în fiecare an din ultimii zece am încercat ca la Amara să primeze calitatea participanților» a precizat directorul Centrului Creației Populare Ialomița, Cristian Obrejan. Reamintim că printre participanți se numără și două ialomițence de la care se așteaptă o prestație mai bună decît cea de anul trecut...
Însă marea surpriză a Festivalului o constituie artiștii care vor concerta în cele două seri de Gală. Cu numai 80mii de lei la dispoziție, Consiliul Local Amara reușește să aducă pe scena festivalului 5 artiști de top din România. ... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2010, 15:38 (22447 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sărbători câmpenești de 6000 de euro la Armășești

Luminițele de la capătul tunelului

Sărbători cîmpenești de 6000 de euro la Armășești

Nici nu s-a întors bine criza pe partea cealaltă și autoritățile au revenit la vechile năravuri. De astă dată la capătul sărăciei județene, la Armășești, unde edilul local se pregătește activ să serbeze zilele uneia dintre cele mai sărace localități ale județului. Și nu oricum, ci cu focuri de artificii și un snop de vedete populare chemate să concerteze pentru a-i face pe amărășteni, pardon armășeșteni, să mai uite de foame, de grîul putrezit pe cîmp și de datoriile la plasmele cumpărate doar cu buletinul în 2007.

Bal cîmpenesc cu focuri de artificii
Scăpată mai an de grija rromilor din Bărbulești (care au intrat în rîndul lumii și au și ei acum comuna lor), Armășești... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2010, 12:28 (20995 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apă niciodată, URBAN până în 17 septembrie

Apă niciodată, URBAN pînă în 17 septembrie

Joi, 29 iunie, 11 din cei 21 de membri ai Adunării Generale a Acționarilor (consilieri locali ai municipiului Slobozia) au aprobat măsurile de redresare ale societății SC Urban. Printre acestea se numără și cea privind restricționarea furnizării apei pentru asociațiile rău-platnice din municipiul Slobozia. Aceasta este vestea bună! Vestea proastră este că SC Urban va mai fi operator de apă doar pînă pe 17 septembrie, dată la care expiră termenul de suspendare a autorizației sanitare de funcționare a societății. De ce este aceasta vestea proastă? Pentru că, începînd cu această dată, prețul metrului cub de apă furnizată în Slobozia va crește cu minim 10 procente. Fără TVA!

SC Urban strînge robinetul... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2010, 18:02 (19213 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Asociațiile crescătorilor de animale se războiesc pentru pajiștile județene

Afaceri cu banii UE în Ialomița

Asociațiile crescătorilor de animale se războiesc pentru pajiștile județene

«La loc cu lumină, la loc cu verdeață, unde nu există nici întristare, nici suferință!», așa spune preotul pe ultimul drum al enoriașului, promițînd o lume mai bună pentru toți. Și tot așa va fi spus și UE, cînd a decis să acorde o subvenție de circa 50 de euro pentru fiecare hectar de pajiște recondiționată din România. Numai că în Ialomița, subvențiile pentru pajiștile aflate în administrarea consiliilor locale, s-au transformat într-o afacere de tip monopol. Iar în jurul ei, cei care încă nu s-au dedulcit la fondurile UE, se calcă în picioare încercînd să smulgă fiecare o ciozvîrtă mai grasă.

Legea Asociației Bărăganul
Subvenția UE pe suprafață nu funcționează exclusiv... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2010, 09:21 (25886 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un medic al Spitalului din Slobozia îl acuză pe președintele Consiliului Județean Ialomița de «practici mafiote»

Silvian Ciupercă amenință doctorii! (update)

Un medic al Spitalului din Slobozia îl acuză pe președintele Consiliului Județean Ialomița de «practici mafiote»

Descentralizare păguboasă
Promisă a fi una dintre cele mai revoluționare soluții de eficientizare a activității sanitare, descentralizarea spitalelor își dovedește, din plin... coloratura politică. Și atît. Cel puțin la nivelul Spitalului Județean de Urgență, descentralizarea nu putea să urmeze decît principiile politice ale președintelui Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă. Și dacă la nivelul altor spitale, fie acestea chiar și județene, descentralizarea nu a impus schimbarea managerului decît după criterii de performanță, la noi, ca la nimeni, primul pas al procesului l-a constituit schimbarea politică a șefilor de spital județean. Așa am asistat săptămîna trecută... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2010, 20:13 (78543 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

URBAN restricționează furnizarea apei pentru rău-platnici

Slobozeni, vi se pregătește ceva

URBAN restricționează furnizarea apei pentru rău-platnici

Urban supraviețuiește de doi ani în ciuda derivei administrative cu care se confruntă orașul, a sutelor de milioane acumulate din debite și a crizei financiare cu care se confruntă de mai bine de 5 ani. Și, în ciuda celor mai negre pronosticuri făcute vreodată cu privire la viitorul unei societăți, continuă să furnizeze apă locuitorilor Sloboziei. Însă, susțin oficialii instituției, începînd de mîine acest lucru se va întîmpla numai cu program. Decizia de restricționare vizează, în primă instanță, rău-platnicii și urmează să intre în vigoare după aprobarea acesteia, joi, 29 iulie, în cadrul ședinței AGA a SC Urban.

O decizie dureroasă, dar necesară
Ideea restricționării... [citește_tot_articolul]

28 Iulie 2010, 08:12 (18422 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Fente cu ploaia

Unirea Slobozia se pregătește la Predeal

Fente cu ploaia

Fotbaliștii de la Unirea Slobozia se află de vineri, 23 iulie, într-un cantonament de o săptămînă la Predeal. Pe lista de achiziții s-au adăugat două nume noi. Este vorba de Gheorghe Dumitru (Dunărea Călărași) și Baltă (Abatorul Slobozia).
Gheorghe Dumitru este un atacant cu mare experiență, acesta aflîndu-se printre titularii Unirii Urziceni în anul promovării acesteia în Liga I. Baltă este un mijlocaș pe care Constantin Prepeliță îl cunoaște foarte bine prin prisma faptului că l-a avut elev și la Abatorul. Acești doi jucători se adaugă celor transferați anterior: Anghel (Prefab Modelu), Stanciu (CFR Craiova) și Coman (Viitorul Însurăței), transferul atacantului brăilean Lupu picînd.
La... [citește_tot_articolul]

27 Iulie 2010, 18:08 (22537 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbalistele au plecat la mare

Bronz de Mamaia pentru promovare

Handbalistele de la CSM Slobozia au luat cu asalt țărmul Mării Negre pentru o săptămînă de cantonament. Chiar dacă sezonul viitor este cel mai greu de pînă acum, elevele lui Marian Simion pornesc pregătirile cu gîndul la promovare.

Stănciulescu și Băcăoanu au revenit la echipă
Lotul de handbal feminin al CSM Slobozia a plecat pe 25 iulie la Mamaia, cu garnitura completă. Deși își dorea la finele sezonului un contract în Liga Națională, interul dreapta Mihaela Stănciulescu, cea mai bună marcatoare din istoria scurtă a CSM Slobozia, a ales în cele din urmă să continue sub culorile echipei noastre. O decizie similară a luat și fiica rătăcitoare a handbalului slobozean,... [citește_tot_articolul]

27 Iulie 2010, 18:05 (20350 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Diana Cruțu, scrimă, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Diana Cruțu, scrimă, CSS Slobozia

Tatăl, Marin Cruțu, dublu campion balcanic în 1982. Fratele, Mihai Cruțu, campion național de cadeți în 2009. Argumente suficiente pentru ca Diana să găsească și cu ochii închiși drumul spre planșă. Născută pe 10 iulie 1987, Diana Cruțu a încrucișat pentru prima oară săbiile în 2006, la centrul de scrimă de la Sudiți, coordonat de tatăl ei. De atunci a obținut împreună cu echipa de sabie feminin a CSS Slobzia două medalii la campionate naționale: una de argint în 2008 și una de bronz în 2010, cu echipa de copii. În acest an, s-a clasat pe locul 7 la campionatul național și a cîștigat Cupa Tinerelor Speranțe, organizată în iunie la Slobozia. La 13 ani, drumul spre marea performanță este pe o pantă... [citește_tot_articolul]

27 Iulie 2010, 18:02 (26483 vizualizări - 11 comentarii)

SPORT

Primele victorii internaționale pentru Sorin Iordache

Tenis de cîmp

Primele victorii internaționale pentru Sorin Iordache

Sorin Iordache a fost prezent săptămîna trecută la Timișoara, unde a evoluat pentru internaționala under 12, în turneul de calificare la Campionatul European. România a fost în grupă cu Slovacia, Suedia și Portugalia și i-a avut în componență, pe lîngă Sorin, pe Eduard Adam din Iași și pe Daniel Cosma din Satu Mare.
Chiar dacă echipa nu a obținut calificarea, merită să amintim primele victorii internaționale ale unui sportiv slobozean: 6-0, 6-2 cu Filim Malbasic, nr. 2 în Suedia și 6-2, 6-0, în fața slovacului Tomas Liska. Victorii de bun augur care îi pot asigura un important ascendent moral în cariera, deocamdată timidă, a lui Sorin. O carieră pe care i-o dorim sincer plină de astfel de succese... [citește_tot_articolul]

27 Iulie 2010, 18:00 (20763 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Fotbal, Pandurii Tg. Jiu-Unirea Urziceni 0-0

Egal mare cît fanionul lui Crîngașu

Așa cum Independent a prevăzut încă de acum 2 săptămîni, Unirea Urziceni a respectat tradiția și s-a împotmolit din nou în prima etapă a Campionatului. De data aceasta, norocoasa a fost Pandurii Tîrgu Jiu, în fapt Internațional Curtea de Argeș, mutată cu arme și bagaje în curtea lui Brîncuși. Surprinzător, ocaziile primei reprize au aparținut echipei lui Ionuț Badea. A tras Apostu, dar a respins Galamaz (’11), au dat cu capul Cardoso (’24) și Antohi (’40), dar Arlauskis a fost la post. Și cam la atît se rezumă povestea primei reprize.
Ronny Levy mută pentru a doua parte, cu Frunză în locul lui Onofraș, iar ex-vasluianul împinge centrul de greutate spre poarta lui Marius Popa. În minutul 56... [citește_tot_articolul]

27 Iulie 2010, 17:57 (17339 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Primarul Ionașcu, oracol mondial

Xenofobia salvează Slobozia

Primarul Ionașcu, oracol mondial

De cîteva luni bune, presa locală publică sub forma unor interviuri savuroase opiniile primarului Ionașcu despre tot ce se întîmplă pe mapamond. De la salvarea balenelor albastre și pînă la diplomația româno-maghiară și de la războiul din Kosovo pînă la politica fiscală a lui Obama, primarul Sloboziei le știe pe toate. Ce știm noi, citiți mai jos.

Un xenofob de curte veche
Ca să putem face față noianului de informații cu care primarul Ionașcu bombardează opinia publică am cerut ajutorul psihologului de serviciu al redacției, domnul Bebe Parosologu. Primul citat care i-a atras atenția acestuia a fost: «Dacă aș fi fost eu cu premierul Ungariei l-aș fi întrebat de ce a venit în România și apoi i-aș fi deschis poarta»... [citește_tot_articolul]

27 Iulie 2010, 11:29 (23092 vizualizări - 3 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
293 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Prinși la scurt timp după ce au furat motorină

O echipă de siguranță publică din cadrul Poliției Municipiului Urziceni a oprit pe strada Regiei, din localitate, o căruță în care se aflau doi tineri, în vîrstă de 17, respectiv 21 de ani, ambii din comuna ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2010, 15:49
(15403 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 6 tone de deșeuri feroase, confiscate

În cursul zilei de vineri, 19 martie, o echipă a Poliției Municipiului Fetești a oprit în trafic un autotractor înmatriculat în județul Constanța, ce tracta o semiremorcă încărcată cu fier vechi. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2010, 15:48
(28902 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții unui furt, identificați

Polițiștii din Bărcănești au fost sesizați de o femeie din localitate, despre faptul că în noaptea de 17/18 martie a.c., din curtea locuinței i s-au sustras mai multe bunuri. Bătrîna a declarat polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2010, 15:47
(14917 vizualizări - 0 comentarii)


Securitatea băncilor, în atenția polițiștilor

Vineri, 19 martie 2010, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au organizat o conferință de presă, intenția organizatorilor fiind aceea de a aduce la cunoștința publicului larg ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2010, 08:21
(17279 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism suspect, indisponibilizat de polițiști

Vineri, 19 martie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Investigații Criminale au depistat pe raza municipiului Slobozia un bărbat, în vîrstă de 30 de ani, în timp ce conducea un autoturism de proveniență ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2010, 08:00
(15404 vizualizări - 0 comentarii)


Armă cu aer comprimat deținută ilegal, confiscată

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au depistat un bărbat, în vîrstă de 59 de ani, din orașul Amara, care deținea fără drept o armă neletală din categoria celor supuse autorizării ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2010, 07:56
(13165 vizualizări - 0 comentarii)


Soț și soție șantajau o tînără cu publicarea unor poze compromițătoare

Vineri, 19 martie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza municipiului Medgidia, ocazie cu care au identificat și prins în flagrant două persoane, soț și soție, în vîrstă de 30, respectiv 24 de ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2010, 07:53
(24336 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea SIGURANȚA continuă

În baza Planului de acțiune SIGURANȚA, polițiștii ialomițeni au desfășurat în ultimele 24 de ore 8 acțiuni, în cinci zone, acțiuni la care au participat 45 de polițiști, 9 jandarmi și 8 alte forțe. În cadrul ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2010, 07:49
(28305 vizualizări - 0 comentarii)


Flagrant DGA: Prins în flagrant după ce a încercat să mituiască un polițist

Flagrantul a fost realizat urmare a unui denunț formulat de un polițist din cadrul Postului de Poliție Ciulnița, marți, 18 martie a.c., cetățeanul, în timp ce încerca să-l mituiască pe agentul de poliție ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2010, 12:48
(30436 vizualizări - 0 comentarii)


Artă populară și tradiție folclorică  la Miloșești

Artă populară și tradiție folclorică la Miloșești

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, în colaborare cu Primăria Miloșești și Căminul cultural Miloșești organizează joi, 25 martie 2010, ora 15.00 manifestarea ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2010, 10:54
(34949 vizualizări - 0 comentarii)


157 de ialomițeni s-au înscris pentru locurile de muncă din Danemarca

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă a organizat în data de 10 martie 2010, la Ploiești, o selecție de persoane pentru munca în agricultură în Danemarca, selecție în cadrul căreia au fost oferite ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2010, 10:49
(26186 vizualizări - 0 comentarii)


Ponta l-a bătut pe Ciupercă în cuie: «Alegerile de la Ialomița au fost statutare!»

După vizita fulger în localitatea Traian, Victor Ponta, președintele PSD a organizat o întrunire, la fel de fulger, cu membrii partidului la sediul din Slobozia. Însoțit de secretarul general al partidului ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 19:24
(18665 vizualizări - 0 comentarii)


Băut la volan

Miercuri, 17 martie a.c., polițiștii rutieri au depistat în trafic, pe raza localității Jilavele, un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat, de 45 de ani, din comuna Balaciu. Polițiștii au procedat ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:30
(32170 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni pentru prevenirea accidentelor rutiere

Acțiunile polițiștilor rutieri din ultimele 24 de ore au vizat atît depistarea și sancționarea cu fermitate a celor care nu respectă regulile de circulație, cît și asigurarea unui trafic fluent.
Astfel ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:28
(15465 vizualizări - 0 comentarii)


Pistol cu aer comprimat, deținut ilegal

Miercuri, 17 martie a.c., cadrele Serviciului Arme, Explozibili și Substanțe Periculoase, în timpul desfășurării unei acțiuni pentru depistarea persoanelor care dețin arme fără a avea acest drept, au identificat ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:26
(27789 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Poliției Române, sărbătorită de polițiștii ialomițeni în mijlocul cetățenilor

Sărbătorită în fiecare an la data de 25 martie, Ziua Poliției Române va fi marcată la nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița printr-un program de activități de apropiere a cetățeanului ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:16
(16145 vizualizări - 0 comentarii)


Un singur ialomițean selectat pentru muncă în agricultură în Marea Britanie

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă a organizat în data de 18 februarie 2010, la Bistrița, o selecție de persoane pentru muncă în agricultură în Marea Britanie, selecție în cadrul căreia au ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:10
(18860 vizualizări - 0 comentarii)


Persoană imobilizată într-un scaun cu rotile, transportată de pompieri

În cursul zilei de miercuri, 17 martie a.c., pompierii din cadrul Detașamentului Slobozia s-au deplasat, la solicitarea Serviciului de Ambulanță, pe strada M. Eminescu din localitate pentru a transporta ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:05
(19801 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o firmă din Slobozia

Miercuri, 17 martie 2010, în jurul orei 15.10, la dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență a fost anunțată izbucnirea unui incendiu la sediul unei firme din Slobozia. Pompierii militari s ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:05
(16179 vizualizări - 0 comentarii)


L-a tîlhărit în scara blocului

Un tînăr în vîrstă de 26 de ani, din Slobozia, recidivist, a fost încarcerat în arestul Inspectoratului în cursul zilei de marți, 16 martie a.c., după ce instanța a emis pe numele său un mandat de arestare ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 17:12
(18283 vizualizări - 0 comentarii)


Cristina Pocora: «Dormiți liniștiți, Guvernul Boc veghează la banii dumneavoastră!»

Cristina Pocora: «Dormiți liniștiți, Guvernul Boc veghează la banii dumneavoastră!»

«Guvernul Boc s-a transformat într-un FNI. Toți băgăm bani în el, cîștigă, însă, doar cine trebuie!» își începe pledoaria de opozant deputatul PNL Cristina Pocora. «Guvernul Boc, însă, ca un adevărat F ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 14:18
(16464 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism furat din Ungaria, identificat de polițiștii ialomițeni

Autoturism furat din Ungaria, identificat de polițiștii ialomițeni

Marți, 16 martie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de rutină pe raza municipiului Slobozia, ocazie cu care a fost depistat în trafic un autoturism ce figura furat din Ungaria. Mașina, condusă ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 13:31
(28004 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr din Ograda, încarcerat

Marți, 16 marti, polițiștii din Ograda au pus în aplicare un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea. Infractorul, un tînăr de 25 de ani, din localitatea Ograda, are de executat o pedeapsă cu privare ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 13:27
(18336 vizualizări - 0 comentarii)


A dat cu căruța peste un copil

Marți, 16 martie a.c., Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată despre faptul că pe drumul comunal din Bordușani s-a produs un accident rutier, soldat cu vătămarea corporală a unui minor de 7 ani. ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 13:27
(18478 vizualizări - 0 comentarii)


Tînărul acuzat de comiterea a șase infracțiuni, arestat

Bărbatul de 30 de ani, reținut de polițiști luni, 15 martie a.c., pentru comiterea a șase infracțiuni, a fost prezentat Parchetului de pe lîngă Judecătoria Fetești cu propunere de arestare preventivă. ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 13:26
(17399 vizualizări - 0 comentarii)


Radieri, dizolvări și suspendări de firme pe bandă rulantă

Criza economică continuă într-un ritm alarmant să elimine societățile comerciale din viața economică a județului. Unul dintre principalele efecte ale acestui fenomen incontrolabil este o rată a șomajului ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 11:28
(25226 vizualizări - 0 comentarii)


Sfîrșit de săptămînă încărcat de evenimente culturale

Palatul Copiilor din Slobozia găzduiește, la finalul săptămînii, respectiv în perioada 20-21 martie a.c., un inedit eveniment cultural. «Francofolies 2010»-concurs județean de teatru francofon, concurs ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 10:18
(22624 vizualizări - 0 comentarii)


Prinși în flagrant la furat de fier vechi

La începutul săptămînii, luni, 15 martie 2010, Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată, prin 112, de un bărbat, paznic la o firmă din localitate, despre faptul că în zona unei foste societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 09:12
(19736 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permis, la volan

Luni, 15 martie a.c., polițiștii feteșteni au depistat un tînăr, de 18 ani, din Călărași, în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism înmatriculat în străinătate, deși nu poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 07:28
(22455 vizualizări - 0 comentarii)


Minori, infractori de ocazie

Polițiștii orașului Țăndărei au identificat pe șoseaua București, din localitate, doi minori, de 11, respectiv 14 ani, care se deplasau cu un atelaj hipo. După oprirea și verificarea atelajului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 06:22
(20609 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...