Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

CURSA DE ȘOARECI

Digul de la Fetești a devenit inutil

CURSA DE ȘOARECI

Eforturile notabile ale autorităților județene și locale din Fetești de a ține sub control apele Borcei s-au dovedit inutile. Cele 300 de case din imediata vecinătate a celor 8 kilometri de dig au ajuns să fie inundate din cauza ploilor. Locuitorii din zonă cred că autoritățile nu pot face nimic pentru asigurarea locuințelor.

Terra deserta
Vineri, 9 iulie, în carterul Buliga, la ieșirea din Fetești... Plouă de trei ceasuri și se anunță alte 18 ore de ploi torențiale. La 50 de metri, pe malul Borcei, o motopompă evacuează apa infiltrată. «O pornim 10 minute, o oprim. Iar așteptăm să se infiltreze, iar o luăm de la capăt...» ne explică angajatul Primăriei, planton lîngă... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2010, 11:16 (22073 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Am făcut doar ceea ce ne-a permis legea!»

Strategia județeană de relansare economică a județului se-mpiedică în declarații

«Am făcut doar ceea ce ne-a permis legea!»

Afirmația de mai sus aparține președintelui Consiliului Județean, Silvian Ciupercă și reprezintă corolarul a 6 ani de preocupări legate de dezvoltarea unei strategii economice. Deși efectele implementării unei astfel de strategii sînt nule, costurile acesteia la nivel de administrație sînt extrem de mari. Numai valoarea ultimului proiect lansat pe piață de Consiliul Județean se ridică la 1 milion de lei, sumă din care, pînă în prezent, au fost cheltuite 400 de mii pe hîrtii...

Mult zgomot pentru nimicuri
Intitulată «Document Strategic cu Scenarii de Dezvoltare Socio-Economică și Demografică a teritoriului județului Ialomița, pe perioada 2009-2013, cu orizont 2013-20... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2010, 07:53 (23956 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inundațiile din Ialomița costă peste 115 miliarde

Inundațiile din Ialomița costă peste 115 miliarde

Ialomița a ieșit din starea de urgență instituită ca urmare a inundațiilor în dimineața zilei de marți, 13 iulie. În urma apelor rămîn pagube de 112 miliarde de lei vechi, la care se adaugă costuri de supraînălțare a digului de alte 4,7 miliarde. Prefectul Mădălin Teculescu s-a declarat mulțumit de eforturile instituțiilor și ale comunităților afectate în cele două săptămîni de alertă.

4,7 miliarde de lei pentru supraînălțarea digurilor
Miercuri, 14 iulie, în cadrul unei conferințe de presă, prefectul Mădălin Teculescu a făcut o analiză finală a costurilor și pierderilor înregistrate în urma inundațiilor. Potrivit datelor oficiale, totalul general al pagubelor produse... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2010, 17:21 (18871 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Comisarul Dorian Voicu, adjunctul pe Ordine Publică al IPJ Ialomița

Comisarul Dorian Voicu, adjunctul pe Ordine Publică al IPJ Ialomița

După ce în luna ianuarie a anului curent, la concursul organizat pentru funcția de adjunct pe probleme de Ordine Publică al IPJ Ialomița, comisarul șef Dorian Voicu a fost declarat respins, miercuri, 14 iulie 2010, urmare a repetării examenului, comisarul a fost declarat admis. Concursul a fost organizat de către Inspectoratul General al Poliției Române. Potrivit CV-ului, Voicu a fost încadrat în sructura IPJ în anul 1994 și a ocupat funcția de ofițer operativ la Serviciul de Investigare a Fraudelor, la Serviciul de Ordine Publică, adjunct al șefului Poliției Municipiului Slobozia și șef al Serviciului de Ordine Publică. Comisarul a fost desemnat să îndeplinească... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2010, 13:41 (24401 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Festivalul Tinereții a ajuns la ediția 43

Excelență pe bani puțini

Festivalul Tinereții a ajuns la ediția 43

La mai puțin de o lună pînă la debutul Festivalului de la Amara, organizatorii fac primele declarații publice. Potrivit acestora, cea de-a 43-a ediție a festivalului se va desfășura în perioada 7-8 august, va reuni în concurs 14 concurenți și va costa puțin peste 100 mii de lei. O sumă ridicol de mică prin comparație cu importanța și vechimea acestui Festival, dar suficientă pentru ca organizatorii să nu facă rabat de la calitatea lui. «Cît vom fi eu și Consiliul Local Amara, acest Festival se va organiza. Mai avem de lucru la relația cu colaboratorii și partenerii. Dar chiar și cu un sfert de partener, Amara își organizează Festivalul» a declarat Victor Moraru, primarul orașului Amara.

... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2010, 08:22 (15277 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ambiții mari și... cam atât!

CSM Slobozia s-a reunit pentru noul sezon

Ambiții mari și... cam atît!

Sezonul 2010-2011 va fi cu siguranță cel mai greu din istoria recentă a handbalului slobozean. Echipa s-a reunit fără să afișeze nume noi care să atîrne greu în lupta pentru promovare. Pînă la începutul campionatului însă mai este timp!

Ștefan rezolvată, Stănciulescu vine în cîteva zile
Simona Balcan, Alexandra Băeșu și restul jucătoarelor de la CSM Slobozia și-au făcut rînd pe rînd apariția la primul antrenament din perioada de pregătire care precede sezonul 2010-2011. Toate au afișat figuri joviale, aspect ce l-a caracterizat și pe antrenorul Marian Simion. «Mă bucur că sînt sănătoase și că putem începe în condiții pozitive pregătirea» ne-a declarat domnia sa. La capitolul... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2010, 19:07 (13992 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

«Cupa Florilor» la Slobozia

În perioada 17-20 iulie, pe arenele Tenis Parc din Slobozia, se va desfășura «Cupa Florilor», turneu de tenis care se adresează sportivilor din categoriile 10-12 și 14 ani. Această competiție se desfășoară, în general, în perioada Floriilor, însă din cauza condițiilor meteorologice din perioada respectivă a fost reprogramată pentru mijlocul lunii lui Cuptor. «Vom avea concursuri atît la masculin cît și la feminin, iar la categoriile 12 și 14 ani va exista și proba de dublu. Este un concurs de tradiție la care sper că sportivii CSS Slobozia vor avea din nou rezultate deosebite» ne-a declarat profesorul Ion Savu, organizatorul competiției.... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2010, 19:04 (68849 vizualizări - 20 comentarii)

SPORT

Tenis de cîmp

Frații Andreescu, rezultat excelent la Galați

La finele săptămînii precedente a avut loc la Galați Cupa Dacia, turneu de tenis rezervat copiilor. La categoria 10 ani, tenisul slobozean a fost reprezentat la masculin de Cristian și Ștefan Andreescu cu care ați făcut cunoștință în rubrica noastră «Viitor de aur Sportu’ noastru are». Cristian a fost, de altfel, și căștigătorul turneului. Nici fratele său nu s-a lăsat mai prejos. El a ocupat un meritoriu loc trei, în condițiile în care majoritatea concurenților erau dintr-o categorie de vîrstă superioară: «Cînd i se vor pune și aceste puncte, Cristi va ajunge pe primul loc la categoria sa de vîrstă. Tot în cadrul categoriei, Ștefan ocupă locul 22, dar este la rîndul lui primul clasat la categoria... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2010, 19:02 (22372 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga 1, Unirea Urziceni

Campioana amicalelor

Șase victorii în șase meciuri, 20 de goluri marcate și doar 5 primite. Așa arată rezultatele obținute pînă acum de lupii de Bărăbgan în amicalele disputate în cele două stagii de pregătire. Bilanț încurajator în vederea startului în noul sezon, chiar dacă în locul trîmbițatelor dispute cu echipe de top din Grecia sau Turcia, băieții lui Ronny Levy s-au trezit cu adversari de mîna a treia din Croația, Polonia sau Macedonia. Dar cum, vorba unui clasic în viață, «victoriile aduc victorii», sperăm în repetarea succeselor și în amicalele cu ungurii de la Ferencvaros și cu scoțienii de la Dundee United. Asta pentru ca ialomițenii să plece cu moralul ridicat în viitorul sezon, care va fi prefațat duminică... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2010, 19:01 (22057 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ultrascurte

Handbal: Mihaela Suciu, sportiva CSS Slobozia, s-a operat în luna mai la genunchiul accidentat și se recuperează în aceste zile la Amara. Handbalista, despre care ați putut citi un material amplu în ziarul nostru, ne-a declarat: «Recuperarea merge foarte bine și, dacă totul va decurge cum îmi doresc, la începutul anului viitor voi fi aptă pentru joc. Abia aștept să mă întorc pe semicerc».

Tenis: Radu Sebastian Popa, de la CSS Slobozia, participă în aceste zile la Cupa Litoralului, turneu pentru categoria 14 ani. Pînă la închiderea ediției, Radu trecuse de primele două tururi, ajungînd în faza sferturilor de finală. «Am un culoar foarte bun și sigur voi... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2010, 18:59 (11438 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Tinel bate digul de la Ion Roată ca să priceapă iapa PD-L

Război fratricid în pîntecele partidului de guvernămînt

Tinel bate digul de la Ion Roată ca să priceapă iapa PD-L

Ca să nu rămînă repetent și anul acesta, mam’mare, mamițica și tanti Mița... pardon, asta e din altă poveste. Povestea pe care vrem să v-o spunem este de la PD-L Ialomița, partidul mamă și tată al județului. Nici nu s-a uscat bine cerneala de pe alegerile municipale ale lui Gigi Manea, că s-a și umflat tărîța-n fotoliul de președinte al filialei. Care fotoliu, o știu pînă și curcile partidului, e prea mic ca să-l încapă și pe titularul Cazacu și pe out-siderul Tinel.

(gar)Gară pentru doi
Reamintim că, pe hîrtie, PD-L a ajuns la momentul de maximă expansiune. Circumscripțiile municipale au fost completate, organizațiile locale cosmetizate, iar Paros și-a luat gîndul de... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2010, 15:40 (24753 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului Județean, finalizată dar nefuncțională

Investiții made in Consiliul Județean

Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului Județean, finalizată dar nefuncțională

În valoare de peste 1,5 milioane de lei și promisă a fi una dintre cele mai de anvergură investiții ale Consiliului Județean Ialomița, clădirea Unității de Primire Urgențe a Spitalului Slobozia își demonstrează zilnic inutilitatea. Anunțată cu surle și trîmbițe drept o mega-îmbunătățire a serviciilor medicale în județul nostru, noua Unitate de Primire Urgențe nu este funcțională, deși lucrarea de construcție a clădirii s-a finalizat...

Cine n-are UPU, să-și facă!
Unitatea de Primire Urgențe din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia a fost modernizată, amenajată și extinsă. Lucrările, în valoare de peste 1,5 milioane de lei, au demarat în luna septembrie a anului... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2010, 14:22 (23152 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Taximetriștii independenți reclamă abuzurile autorităților locale

La Slobozia, criza ascute lupta de stradă

Taximetriștii independenți reclamă abuzurile autorităților locale

La Slobozia, criza economică reaprinde conflictele dintre administrația locală și branșa taximetriștilor independenți. Deranjați de abuzurile Primăriei Slobozia în gestionarea autorizațiilor de taxi acordate firmelor de taximetrie din oraș, taximetriștii independenți cer intervenția Prefecturii și a Inspectoratului Teritorial de Muncă în stoparea ilegalităților din branșă. Situația a fost adusă la cunoștința autorităților locale la sfîrșitul lunii trecute, dar pînă în prezent nu a fost adoptată nicio măsură concretă de remediere a situației.

O tempora, o mores
Vechi de ani (divizarea taximetriștilor din Slobozia a apărut la alegerile din 2004 ca urmare a folosirii taximetrelor... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2010, 11:37 (25370 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Guvernul taie-n carne vie

Sute de bugetari din Ialomița își fac bagajele

Începînd cu această lună, intră în vigoare Ordonanța de Urgență privind modificarea și completarea Legii nr. 273/2006 privind finanțele publice locale. Potrivit modificărilor operate în cadrul Ordonanței (la care Guvernul a lucrat timp de 4 luni!), se reglementează modul în care sînt administrate finanțele locale și, ce e mai important, se stabilesc normativele de personal în administrația publică locală. Pentru că Ialomița are sub 500 de mii de locuitori, noile normative nu afectează prea mult administrațiile locale. Totuși, sute de funcționari publici din sistem se pregătesc de plecare.

Primăria Slobozia, cea mai afectată
Printre cele mai afectate administrații locale... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2010, 18:02 (20933 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pleacă cine vrea, rămâne cine trebuie!

Prea multă Sănătate strică

Pleacă cine vrea, rămîne cine trebuie!

Săptămîna precedentă o nouă prevedere legislativă, ce-i drept aflată doar la stadiul de proiect, a încins spiritele Sănătății ialomițene. Este vorba despre un proiect de Ordin privind modificarea normativului de personal care, dacă va fi adoptat în această formă, va izbi din plin și spitalele ialomițene. Principiul noii normări de personal este numărul de paturi din fiecare unitate
sanitară...

43 de la Spitalul Slobozia
În Ialomița funcționează patru spitale. Spitalul de Urgență Slobozia, cu un număr de 527 de paturi, Spitalul Municipal Urziceni, funcționabil cu 127 paturi, Spitalul Municipal Fetești unde există 152 de paturi și Spitalul Orășenesc Țăndărei unde, potrivit... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2010, 09:38 (24655 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

GLINA de Țăndărei

GLINA de Țăndărei

Cea mai celebră groapă de gunoi din România are o replică în miniatură. Ea se află în Ialomița, la Țăndărei, se întinde de la ultima stradă din oraș și pînă hăt departe, în culturile de gogoșari ale lui Nicolae Bărzoi și are o particularitate inedită: autoritățile se întrec cu cetățenii în a depune ilegal gunoiul în groapa respectivă. Doamnelor și domnilor, vă prezentăm, în premieră națională, Glina de Țăndărei!

Cine sapă groapa altora...
Groapa de gunoi de la marginea orașului Țăndărei merge de-acum pe 5 ani. Începe de la marginea orașului, înspre Chirana, cam pe la jumătatea ultimei străzi. Acolo pămîntul coboară brusc, în vale, către Ialomița și locul se lărgește... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2010, 19:26 (28798 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

17 mii litri de alcool, marfă confiscată de Vamă

Captură record în Ialomița

17 mii litri de alcool, marfă confiscată de Vamă

Inspectorii Direcției Județene și Operațiuni Vamale Ialomița au confiscat nu mai puțin de 17 mii de litri băuturi alcoolice. Operațiunea de capturare s-a desfășurat joi, 8 iulie, în localitatea Ion Roată. Băuturile alcoolice se aflau într-o semiremorcă frigorifică, amplasată pe un cîmp din localitate. Actual, inspectorii vamali desfășoară verificări pentru identificarea proprietarului, întrucît semiremorca zăcea abandonată de cîteva zile. Băuturile alcoolice erau ambalate în aproximativ 15800 de peturi. «Echipe mobile din cadrul DJOV, în colaborarea cu colegii de la Autoritatea Națională Vamală , în baza analizei de risc, au procedat la un control în comuna Ion Roată unde au identificat o semiremorcă frigorifică încărcată cu produse alcoolice intermediare și distilate. Remorca părea a fi abandonată, stătea de mai mult timp acolo... Am ridicat-o și am adus-o în curtea Vămii, am făcut inventarul cantităților, iar la momentul acesta desfășurăm cercetări pentru a identifica proprietarul remorcii și dacă cineva revendică marfa»... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2010, 14:11 (24347 vizualizări - 1 comentariu)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ambelivăbăl: Ciupercă își cere scuze public pentru... zgomot

Ambelivăbăl: Ciupercă își cere scuze public pentru... zgomot

Da, incredibil dar adevărat. Președintele Consiliului Județean Ialomița, președintele Partidului Social Democrat tot Ialomița, domnul acela cu trei costume în toată garderoba, a decis că este timpul să ceară scuze poporului.
Nu, nu pentru faptul că Ialomița, aflată timp de 20 de ani sub dominație pesedistă, este un județ mai sărac ca niciodată, nu pentru toate drumurile jalnice și dezastruoase ale județului, nu pentru că Ialomița ocupă un fruntaș loc de la coadă la accesarea de fonduri europene, nu pentru că lucrările de investiție lipsesc cu desfăvîrșire iar cele puține care s-au realizat au fost dedicate firmelor de partid, gen samgepele, nu pentru nenorocirea oamenilor săraci și morți de... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2010, 13:59 (15551 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ion Tatu, fost director al SAM Făcăeni, mazilit de prietenii PD-L

Grosolănie marca noii conduceri a Inspectoratului Școlar la Făcăeni

Ion Tatu, fost director al SAM Făcăeni, mazilit de prietenii PD-L

Abuzurile din mediul școlar nu au doar substrat politic. De fiecare dată însă, acestea sînt făcute cu știința și acordul tacit al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. La Făcăeni, victima acestor abuzuri s-a dovedit a fi Ion Tatu, profesor de biologie la Școala de Arte și Meserii din Făcăeni. Patruzeci și doi de ani de școală și 37 de ani de directorat. Aceasta este cartea de vizită a profesorului Ion Tatu. O viață de muncă, dedicată școlii, dar aruncată la gunoi de ultima evaluare a consiliului de administrație al unității de învățămînt. O evaluare pe care Ion Tatu o denunță drept «ilegală» și despre care precizează că a fost făcută înainte de termen, la 31 mai 2010, în loc de 31 august,... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2010, 13:19 (181668 vizualizări - 74 comentarii)

EVENIMENT

Poliția Comunitară, înjumătățită

Poliția Comunitară, înjumătățită

Ca urmare a deciziei guvernamentale de a reduce numărul salariaților din administrația publică cu 40%, una dintre instituțiile care va avea de suferit va fi și Poliția Comunitară Slobozia. Instituția, în prezent, numără aproximativ 250 de angajați. 62 sînt agenți comunitari, care asigură ordinea și liniștea publică zi de zi pe raza municipiului Slobozia, ceilalți făcînd parte din categoria «personal contractual» și fiind folosiți de Poliția Comunitară pentru a asigura paza unor obiective, pe bază unor contracte.
Chiar dacă numărul de contracte de pază se va reduce, personalul contractual depinzînd de solicitări, reducerea masivă va fi făcută în ceea ce privește polițiștii comunitari, cei care... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2010, 06:16 (68950 vizualizări - 16 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
312 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Țăndărei: Percheziții într-un dosar privind deținerea ilegală de arme

Țăndărei: Percheziții într-un dosar privind deținerea ilegală de arme

Polițiștii din Ialomița au descoperit la domiciliul a doi bărbați din Țăndărei 3 pistoale cu glonț și 42 de cartușe, în urma unor percheziții domiciliare pe linia deținerii ilegale de arme. Astfel, miercuri ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2021, 19:20
(3126 vizualizări - 3 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen limită pentru conectarea caselor de marcat electronice

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că în Monitorul Oficial nr. 319 din 30 martie 2021 a fost publicat Ordinului președintelui ANAF nr. 435 din 25 ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2021, 19:10
(4068 vizualizări - 2 comentarii)


Noile restricții de circulație introduse în Slobozia și alte 9 localități din Ialomița

Noile restricții stabilite la nivel central, privind circulația persoanelor în zilele de weekend și închiderea magazinelor și supermarketurilor la orele 18,00, vor intra în vigoare în 10 localități din ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2021, 18:05
(10342 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna aprilie

Ialomițenii pot subscrie și în luna aprilie pentru noi emisiuni de titluri de stat destinate exclusiv populației în cadrul Programului «Tezaur», cu maturități de 1, 3 și 5 ani, începând cu data de 1 aprilie ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2021, 17:25
(3876 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 67 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 1 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9579, cu 67 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2021, 16:20
(2330 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Maia și Urziceni

Accidente la Maia și Urziceni

Miercuri, 31 martie a.c., în jurul orei 9,15, salvatorii de la Detașamentul de Pompieri Urziceni au fost solicitați să intervină la un accident rutier în care au fost implicate două autoturisme și în urma ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2021, 12:40
(2179 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: O tânără șoferiță a accidentat un pieton și a fugit de la locul accidentului

În seara zilei de marți, 30 martie a.c., în jurul orelor 22,30, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată prin apel 112, de un bărbat în vârstă de 24 de ani, din comuna Făcăeni, cu privire la faptul ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2021, 18:40
(2478 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 96 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 31 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9512, cu 96 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2021, 17:20
(2957 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Reducerea evaziunii fiscale, obiectiv important din Strategia ANAF 2021-2024

Având în vedere strategia ANAF pe termen mediu prin care și-a fixat ca și obiectiv important reducerea evaziunii fiscale și a economiei subterane, Activitatea de Inspecție Fiscală din cadrul AJFP Ialomița ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2021, 15:20
(6747 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Petrecere privată, întreruptă de polițiști

În cursul zilei de luni, 29 martie a.c., polițiștii ialomițeni au întrerupt petrecerea privată organizată la locuința unui bărbat, de 35 de ani, din orașul Căzănești. La respectivul imobil au fost identificate ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2021, 18:50
(2403 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 37 mii de lei pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile  de verificare a modului în care sunt respectate măsurile de protecție sanitară. Astfel, au fost aplicate în total 133 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2021, 18:40
(3464 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 74 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 30 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9416, cu 74 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2021, 16:45
(3195 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciul Județean Anticorupție Ialomița: Funcționari publici din Primăria Fetești, trimiși în judecată

Polițiștii anticorupție ai Direcției Generale Anticorupție-Serviciul Județean Anticorupție Ialomița au efectuat acte de urmărire penală la delegarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2021, 21:05
(11023 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa la Fierbinți-Târg!

Pentru executarea lucrărilor de schimbare a tabloului de automatizare de la nivelul rezervorului de alimentare cu apă potabilă, de pe strada Gării, din orașul Fierbinți-Târg, RAJA Constanța este nevoită ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2021, 18:55
(4362 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Pe parcursul sfârșitului de săptămână, polițiștii de la Rutieră au organizat acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță în trafic, prevenirea producerii unor accidente de circulație, dar și pentru depistarea ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2021, 18:20
(3058 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de 35600 de lei

Verificările desfășurate de polițiștii ialomițeni, în cadrul activităților de prevenire și limitare a infectării cu virusul SARS-CoV-2, au dus la identificarea și sancționarea a 149 de cetățeni care nu ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2021, 18:15
(2255 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 38 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 29 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9342, cu 38 de cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2021, 16:25
(3181 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Incendiu la un cabinet medical

Țăndărei: Incendiu la un cabinet medical

Pompierii militari din cadrul Gărzii de pompieri Țăndărei au fost solicitați sâmbătă, 27 martie a.c., în jurul orelor 14,15, să intervină pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la un cabinet ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2021, 12:40
(2297 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Și-a găsit sfârșitul într-o canalizare

Un bărbat de 60 de ani din Feteși a murit duminică, 28 martie a.c., după ce a căzut într-o canalizare. În ajutorul victimei s-au deplasat de urgență două echipaje de la Stația de pompieri Fetești cu o autospecială ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2021, 22:20
(4577 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 57 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 28 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9304, cu 57 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2021, 16:50
(4132 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 32 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 27 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9247, cu 32 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2021, 15:40
(4492 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Centru de vaccinare anti-COVID-19, deschis în cadrul Batalionului 113 Artilerie

Slobozia: Centru de vaccinare anti-COVID-19, deschis în cadrul Batalionului 113 Artilerie

Reprezentanții Batalionului 113 Artilerie din Slobozia au dat startul campaniei de vaccinare anti-COVID-19 pentru populația civilă. În cadrul instituției militare funcționează din această săptămânăun Centru ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2021, 20:05
(3289 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 47 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 26 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9215, cu 47 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2021, 15:35
(3444 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi acordate pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, 76 polițiști și 30 de polițiști locali au acționat pentru verificarea  respectării măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, precum și pentru prevenirea și limitarea infectării ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2021, 14:35
(4593 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Peste 2000 de Cereri Unice de Plată depuse

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a făcut o primă centralizare a Cererilor Unice de Plată, depuse de fermieri în perioada 1-26 martie 2021. La nivelul țării, potrivit datelor oficiale, ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2021, 14:10
(3926 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 60 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 25 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9168, cu 60 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2021, 15:30
(4046 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 600 kg de pește, confiscate

Ialomița: Peste 600 kg de pește, confiscate

Miercuri, 24 martie a.c., în jurul orelor 13,00, polițiștii din Platonești și Țăndărei au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale în domeniul pisciculturii ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2021, 13:25
(3454 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Cercetat penal pentru «tăiere ilegală» și «furt de arbori»

Țăndărei: Cercetat penal pentru «tăiere ilegală» și «furt de arbori»

În cursul zilei de miercuri, 24 martie a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii rutieri din Țăndărei au depistat, în flagrant, în extravilanul orașului Țăndărei, un bărbat în vârstă de 27 de ani, din Fetești ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2021, 13:10
(2477 vizualizări - 4 comentarii)


Razie de amploare și percheziții la Borănești și Coșereni

Razie de amploare și percheziții la Borănești și Coșereni

17 percheziții domiciliare au avut loc în dimineața zilei de joi, 25 martie 2021, pe raza comunelor Borănești și Coșereni, precum și una în București, fiind vizate persoane bănuite de săvârșirea mai multor ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2021, 12:50
(6827 vizualizări - 0 comentarii)


APIA primește Cereri de sprijin pentru schema de ajutor de stat «Servicii de silvomediu, servicii climatice și conservarea pădurilor»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că se primesc Cererile de sprijin pentru accesarea schemei de ajutor de stat «Servicii de silvomediu, servicii ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2021, 11:50
(8581 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...