Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Paznicul de sălcii din mijlocul orașului

Paznicul de sălcii din mijlocul orașului

Pentru majoritatea turiștilor, Amara înseamnă stațiunea, ceasornicul de pe strada mare și, în cel mai bun caz, casele țigănești din centru, mai mari decît sediul Primăriei. Dincolo de aparențe însă, pe strada Viilor, la numărul 4, o femeie păzește de 20 de ani 5 izvoare străjuite de sălcii. Are 69 de ani, 8 operații pe cord și o pasiune pentru pictură pe care are s-o ia dincolo. Unde nu există nici durere, nici întristare... Și nici vecini care să-ți taie sălciile din bătătură fără ca autoritățile să ia vreo măsură.

Opt intervenții pe cord în 20 de ani
Elena Miu locuiește în Amara dinainte de Revoluție. A venit aici cu soțul, pentru că el își dorea casă cu vedere la... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2010, 14:41 (25525 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Amara salcie

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Olaru revine manager la Spitalul Județean Slobozia

Funcția, mon amour

Olaru revine manager la Spitalul Județean Slobozia

Olaru se întoarce. Doctorul Vasile Olaru. Chirurg-ortoped cu mînă și renume pînă acum 5 ani, băiat în casă și activist de serviciu al PSD de-atunci încoace, legumicultor profesionist de timp liber... Dacă vă mai amintiți, domnia sa a plecat pe ușa din dos a Spitalului Județean, cu un dosar penal atîrnat de coadă. Dosarul își continuă cursul, iar doctorul Olaru este noul fost viitor manager al Spitalului Județean. Restul e politică.

Olaru, doctorul PSD
Deși multă vreme a fost cunoscut doar ca medic, doctorul Olaru a început a străluci pe firmamentul politichiei locale prin ograda liberalilor. Atît de tare a strălucit încît, înainte de alegerile din 2008, s-a transferat... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2010, 19:54 (66298 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CURSA DE ȘOARECI

Digul de la Fetești a devenit inutil

CURSA DE ȘOARECI

Eforturile notabile ale autorităților județene și locale din Fetești de a ține sub control apele Borcei s-au dovedit inutile. Cele 300 de case din imediata vecinătate a celor 8 kilometri de dig au ajuns să fie inundate din cauza ploilor. Locuitorii din zonă cred că autoritățile nu pot face nimic pentru asigurarea locuințelor.

Terra deserta
Vineri, 9 iulie, în carterul Buliga, la ieșirea din Fetești... Plouă de trei ceasuri și se anunță alte 18 ore de ploi torențiale. La 50 de metri, pe malul Borcei, o motopompă evacuează apa infiltrată. «O pornim 10 minute, o oprim. Iar așteptăm să se infiltreze, iar o luăm de la capăt...» ne explică angajatul Primăriei, planton lîngă... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2010, 11:16 (22076 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Am făcut doar ceea ce ne-a permis legea!»

Strategia județeană de relansare economică a județului se-mpiedică în declarații

«Am făcut doar ceea ce ne-a permis legea!»

Afirmația de mai sus aparține președintelui Consiliului Județean, Silvian Ciupercă și reprezintă corolarul a 6 ani de preocupări legate de dezvoltarea unei strategii economice. Deși efectele implementării unei astfel de strategii sînt nule, costurile acesteia la nivel de administrație sînt extrem de mari. Numai valoarea ultimului proiect lansat pe piață de Consiliul Județean se ridică la 1 milion de lei, sumă din care, pînă în prezent, au fost cheltuite 400 de mii pe hîrtii...

Mult zgomot pentru nimicuri
Intitulată «Document Strategic cu Scenarii de Dezvoltare Socio-Economică și Demografică a teritoriului județului Ialomița, pe perioada 2009-2013, cu orizont 2013-20... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2010, 07:53 (23961 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inundațiile din Ialomița costă peste 115 miliarde

Inundațiile din Ialomița costă peste 115 miliarde

Ialomița a ieșit din starea de urgență instituită ca urmare a inundațiilor în dimineața zilei de marți, 13 iulie. În urma apelor rămîn pagube de 112 miliarde de lei vechi, la care se adaugă costuri de supraînălțare a digului de alte 4,7 miliarde. Prefectul Mădălin Teculescu s-a declarat mulțumit de eforturile instituțiilor și ale comunităților afectate în cele două săptămîni de alertă.

4,7 miliarde de lei pentru supraînălțarea digurilor
Miercuri, 14 iulie, în cadrul unei conferințe de presă, prefectul Mădălin Teculescu a făcut o analiză finală a costurilor și pierderilor înregistrate în urma inundațiilor. Potrivit datelor oficiale, totalul general al pagubelor produse... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2010, 17:21 (18872 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Comisarul Dorian Voicu, adjunctul pe Ordine Publică al IPJ Ialomița

Comisarul Dorian Voicu, adjunctul pe Ordine Publică al IPJ Ialomița

După ce în luna ianuarie a anului curent, la concursul organizat pentru funcția de adjunct pe probleme de Ordine Publică al IPJ Ialomița, comisarul șef Dorian Voicu a fost declarat respins, miercuri, 14 iulie 2010, urmare a repetării examenului, comisarul a fost declarat admis. Concursul a fost organizat de către Inspectoratul General al Poliției Române. Potrivit CV-ului, Voicu a fost încadrat în sructura IPJ în anul 1994 și a ocupat funcția de ofițer operativ la Serviciul de Investigare a Fraudelor, la Serviciul de Ordine Publică, adjunct al șefului Poliției Municipiului Slobozia și șef al Serviciului de Ordine Publică. Comisarul a fost desemnat să îndeplinească... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2010, 13:41 (24404 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Festivalul Tinereții a ajuns la ediția 43

Excelență pe bani puțini

Festivalul Tinereții a ajuns la ediția 43

La mai puțin de o lună pînă la debutul Festivalului de la Amara, organizatorii fac primele declarații publice. Potrivit acestora, cea de-a 43-a ediție a festivalului se va desfășura în perioada 7-8 august, va reuni în concurs 14 concurenți și va costa puțin peste 100 mii de lei. O sumă ridicol de mică prin comparație cu importanța și vechimea acestui Festival, dar suficientă pentru ca organizatorii să nu facă rabat de la calitatea lui. «Cît vom fi eu și Consiliul Local Amara, acest Festival se va organiza. Mai avem de lucru la relația cu colaboratorii și partenerii. Dar chiar și cu un sfert de partener, Amara își organizează Festivalul» a declarat Victor Moraru, primarul orașului Amara.

... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2010, 08:22 (15278 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Ambiții mari și... cam atât!

CSM Slobozia s-a reunit pentru noul sezon

Ambiții mari și... cam atît!

Sezonul 2010-2011 va fi cu siguranță cel mai greu din istoria recentă a handbalului slobozean. Echipa s-a reunit fără să afișeze nume noi care să atîrne greu în lupta pentru promovare. Pînă la începutul campionatului însă mai este timp!

Ștefan rezolvată, Stănciulescu vine în cîteva zile
Simona Balcan, Alexandra Băeșu și restul jucătoarelor de la CSM Slobozia și-au făcut rînd pe rînd apariția la primul antrenament din perioada de pregătire care precede sezonul 2010-2011. Toate au afișat figuri joviale, aspect ce l-a caracterizat și pe antrenorul Marian Simion. «Mă bucur că sînt sănătoase și că putem începe în condiții pozitive pregătirea» ne-a declarat domnia sa. La capitolul... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2010, 19:07 (13992 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

«Cupa Florilor» la Slobozia

În perioada 17-20 iulie, pe arenele Tenis Parc din Slobozia, se va desfășura «Cupa Florilor», turneu de tenis care se adresează sportivilor din categoriile 10-12 și 14 ani. Această competiție se desfășoară, în general, în perioada Floriilor, însă din cauza condițiilor meteorologice din perioada respectivă a fost reprogramată pentru mijlocul lunii lui Cuptor. «Vom avea concursuri atît la masculin cît și la feminin, iar la categoriile 12 și 14 ani va exista și proba de dublu. Este un concurs de tradiție la care sper că sportivii CSS Slobozia vor avea din nou rezultate deosebite» ne-a declarat profesorul Ion Savu, organizatorul competiției.... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2010, 19:04 (68849 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Frații Andreescu, rezultat excelent la Galați

La finele săptămînii precedente a avut loc la Galați Cupa Dacia, turneu de tenis rezervat copiilor. La categoria 10 ani, tenisul slobozean a fost reprezentat la masculin de Cristian și Ștefan Andreescu cu care ați făcut cunoștință în rubrica noastră «Viitor de aur Sportu’ noastru are». Cristian a fost, de altfel, și căștigătorul turneului. Nici fratele său nu s-a lăsat mai prejos. El a ocupat un meritoriu loc trei, în condițiile în care majoritatea concurenților erau dintr-o categorie de vîrstă superioară: «Cînd i se vor pune și aceste puncte, Cristi va ajunge pe primul loc la categoria sa de vîrstă. Tot în cadrul categoriei, Ștefan ocupă locul 22, dar este la rîndul lui primul clasat la categoria... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2010, 19:02 (22373 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga 1, Unirea Urziceni

Campioana amicalelor

Șase victorii în șase meciuri, 20 de goluri marcate și doar 5 primite. Așa arată rezultatele obținute pînă acum de lupii de Bărăbgan în amicalele disputate în cele două stagii de pregătire. Bilanț încurajator în vederea startului în noul sezon, chiar dacă în locul trîmbițatelor dispute cu echipe de top din Grecia sau Turcia, băieții lui Ronny Levy s-au trezit cu adversari de mîna a treia din Croația, Polonia sau Macedonia. Dar cum, vorba unui clasic în viață, «victoriile aduc victorii», sperăm în repetarea succeselor și în amicalele cu ungurii de la Ferencvaros și cu scoțienii de la Dundee United. Asta pentru ca ialomițenii să plece cu moralul ridicat în viitorul sezon, care va fi prefațat duminică... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2010, 19:01 (22061 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ultrascurte

Handbal: Mihaela Suciu, sportiva CSS Slobozia, s-a operat în luna mai la genunchiul accidentat și se recuperează în aceste zile la Amara. Handbalista, despre care ați putut citi un material amplu în ziarul nostru, ne-a declarat: «Recuperarea merge foarte bine și, dacă totul va decurge cum îmi doresc, la începutul anului viitor voi fi aptă pentru joc. Abia aștept să mă întorc pe semicerc».

Tenis: Radu Sebastian Popa, de la CSS Slobozia, participă în aceste zile la Cupa Litoralului, turneu pentru categoria 14 ani. Pînă la închiderea ediției, Radu trecuse de primele două tururi, ajungînd în faza sferturilor de finală. «Am un culoar foarte bun și sigur voi... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2010, 18:59 (11440 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Tinel bate digul de la Ion Roată ca să priceapă iapa PD-L

Război fratricid în pîntecele partidului de guvernămînt

Tinel bate digul de la Ion Roată ca să priceapă iapa PD-L

Ca să nu rămînă repetent și anul acesta, mam’mare, mamițica și tanti Mița... pardon, asta e din altă poveste. Povestea pe care vrem să v-o spunem este de la PD-L Ialomița, partidul mamă și tată al județului. Nici nu s-a uscat bine cerneala de pe alegerile municipale ale lui Gigi Manea, că s-a și umflat tărîța-n fotoliul de președinte al filialei. Care fotoliu, o știu pînă și curcile partidului, e prea mic ca să-l încapă și pe titularul Cazacu și pe out-siderul Tinel.

(gar)Gară pentru doi
Reamintim că, pe hîrtie, PD-L a ajuns la momentul de maximă expansiune. Circumscripțiile municipale au fost completate, organizațiile locale cosmetizate, iar Paros și-a luat gîndul de... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2010, 15:40 (24755 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului Județean, finalizată dar nefuncțională

Investiții made in Consiliul Județean

Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului Județean, finalizată dar nefuncțională

În valoare de peste 1,5 milioane de lei și promisă a fi una dintre cele mai de anvergură investiții ale Consiliului Județean Ialomița, clădirea Unității de Primire Urgențe a Spitalului Slobozia își demonstrează zilnic inutilitatea. Anunțată cu surle și trîmbițe drept o mega-îmbunătățire a serviciilor medicale în județul nostru, noua Unitate de Primire Urgențe nu este funcțională, deși lucrarea de construcție a clădirii s-a finalizat...

Cine n-are UPU, să-și facă!
Unitatea de Primire Urgențe din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia a fost modernizată, amenajată și extinsă. Lucrările, în valoare de peste 1,5 milioane de lei, au demarat în luna septembrie a anului... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2010, 14:22 (23152 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Taximetriștii independenți reclamă abuzurile autorităților locale

La Slobozia, criza ascute lupta de stradă

Taximetriștii independenți reclamă abuzurile autorităților locale

La Slobozia, criza economică reaprinde conflictele dintre administrația locală și branșa taximetriștilor independenți. Deranjați de abuzurile Primăriei Slobozia în gestionarea autorizațiilor de taxi acordate firmelor de taximetrie din oraș, taximetriștii independenți cer intervenția Prefecturii și a Inspectoratului Teritorial de Muncă în stoparea ilegalităților din branșă. Situația a fost adusă la cunoștința autorităților locale la sfîrșitul lunii trecute, dar pînă în prezent nu a fost adoptată nicio măsură concretă de remediere a situației.

O tempora, o mores
Vechi de ani (divizarea taximetriștilor din Slobozia a apărut la alegerile din 2004 ca urmare a folosirii taximetrelor... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2010, 11:37 (25373 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Guvernul taie-n carne vie

Sute de bugetari din Ialomița își fac bagajele

Începînd cu această lună, intră în vigoare Ordonanța de Urgență privind modificarea și completarea Legii nr. 273/2006 privind finanțele publice locale. Potrivit modificărilor operate în cadrul Ordonanței (la care Guvernul a lucrat timp de 4 luni!), se reglementează modul în care sînt administrate finanțele locale și, ce e mai important, se stabilesc normativele de personal în administrația publică locală. Pentru că Ialomița are sub 500 de mii de locuitori, noile normative nu afectează prea mult administrațiile locale. Totuși, sute de funcționari publici din sistem se pregătesc de plecare.

Primăria Slobozia, cea mai afectată
Printre cele mai afectate administrații locale... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2010, 18:02 (20933 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Pleacă cine vrea, rămâne cine trebuie!

Prea multă Sănătate strică

Pleacă cine vrea, rămîne cine trebuie!

Săptămîna precedentă o nouă prevedere legislativă, ce-i drept aflată doar la stadiul de proiect, a încins spiritele Sănătății ialomițene. Este vorba despre un proiect de Ordin privind modificarea normativului de personal care, dacă va fi adoptat în această formă, va izbi din plin și spitalele ialomițene. Principiul noii normări de personal este numărul de paturi din fiecare unitate
sanitară...

43 de la Spitalul Slobozia
În Ialomița funcționează patru spitale. Spitalul de Urgență Slobozia, cu un număr de 527 de paturi, Spitalul Municipal Urziceni, funcționabil cu 127 paturi, Spitalul Municipal Fetești unde există 152 de paturi și Spitalul Orășenesc Țăndărei unde, potrivit... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2010, 09:38 (24655 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

GLINA de Țăndărei

GLINA de Țăndărei

Cea mai celebră groapă de gunoi din România are o replică în miniatură. Ea se află în Ialomița, la Țăndărei, se întinde de la ultima stradă din oraș și pînă hăt departe, în culturile de gogoșari ale lui Nicolae Bărzoi și are o particularitate inedită: autoritățile se întrec cu cetățenii în a depune ilegal gunoiul în groapa respectivă. Doamnelor și domnilor, vă prezentăm, în premieră națională, Glina de Țăndărei!

Cine sapă groapa altora...
Groapa de gunoi de la marginea orașului Țăndărei merge de-acum pe 5 ani. Începe de la marginea orașului, înspre Chirana, cam pe la jumătatea ultimei străzi. Acolo pămîntul coboară brusc, în vale, către Ialomița și locul se lărgește... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2010, 19:26 (28799 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

17 mii litri de alcool, marfă confiscată de Vamă

Captură record în Ialomița

17 mii litri de alcool, marfă confiscată de Vamă

Inspectorii Direcției Județene și Operațiuni Vamale Ialomița au confiscat nu mai puțin de 17 mii de litri băuturi alcoolice. Operațiunea de capturare s-a desfășurat joi, 8 iulie, în localitatea Ion Roată. Băuturile alcoolice se aflau într-o semiremorcă frigorifică, amplasată pe un cîmp din localitate. Actual, inspectorii vamali desfășoară verificări pentru identificarea proprietarului, întrucît semiremorca zăcea abandonată de cîteva zile. Băuturile alcoolice erau ambalate în aproximativ 15800 de peturi. «Echipe mobile din cadrul DJOV, în colaborarea cu colegii de la Autoritatea Națională Vamală , în baza analizei de risc, au procedat la un control în comuna Ion Roată unde au identificat o semiremorcă frigorifică încărcată cu produse alcoolice intermediare și distilate. Remorca părea a fi abandonată, stătea de mai mult timp acolo... Am ridicat-o și am adus-o în curtea Vămii, am făcut inventarul cantităților, iar la momentul acesta desfășurăm cercetări pentru a identifica proprietarul remorcii și dacă cineva revendică marfa»... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2010, 14:11 (24347 vizualizări - 1 comentariu)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ambelivăbăl: Ciupercă își cere scuze public pentru... zgomot

Ambelivăbăl: Ciupercă își cere scuze public pentru... zgomot

Da, incredibil dar adevărat. Președintele Consiliului Județean Ialomița, președintele Partidului Social Democrat tot Ialomița, domnul acela cu trei costume în toată garderoba, a decis că este timpul să ceară scuze poporului.
Nu, nu pentru faptul că Ialomița, aflată timp de 20 de ani sub dominație pesedistă, este un județ mai sărac ca niciodată, nu pentru toate drumurile jalnice și dezastruoase ale județului, nu pentru că Ialomița ocupă un fruntaș loc de la coadă la accesarea de fonduri europene, nu pentru că lucrările de investiție lipsesc cu desfăvîrșire iar cele puține care s-au realizat au fost dedicate firmelor de partid, gen samgepele, nu pentru nenorocirea oamenilor săraci și morți de... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2010, 13:59 (15551 vizualizări - 5 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
292 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA: Plata subvențiilor pentru bunăstarea animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că miercuri, 14.02.2018, a demarat plata cererilor care au fost autorizate pentru Măsura 215 «Plăți privind Bunăstarea animalelor», Pachet ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 14:30
(6357 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Conducea o mașină fără permis

Tras pe dreapta de polițiști, un tânăr de 20 de ani din Bărbulești s-a ales cu un dosar penal după ce oamenii legii au constatat faptul că acesta nu deține permis de conducere. De asemenea, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:50
(4891 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți la volan

Un ialomițean, în vârstă de 30 de ani, și un bărbat din Brăila, în vârstă de 40 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost surprinși la volan în stare de ebrietate. Aceștia aveau valori ale alcoolemiei ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:35
(3567 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni au confiscat 230 kg de pește

Polițiștii ialomițeni au confiscat de la un bărbat, de 35 de ani, domiciliat în Constanța, cantitatea de 230 kilograme de pește. Bărbatul încerca să vândă pe raza județului nostru respectiva cantitate, ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:10
(3637 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Amendat pentru că vindea ilegal lemne

Administratorul unei firme din Urziceni a fost amendat cu 5000 de lei de polițiștii din comuna Ion Roată. Acesta a fost identificat pe raza localității în timp ce transporta o remorcă încărcată cu lemne ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:05
(3546 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Condeești, Bărbulești și Fetești

Trei incendii s-au produs în cursul zilei de joi, 8 februarie 2018, la locuințele unor cetățeni din comunele Bărcănești și Bărbulești, respectiv municipiul Fetești. Primul eveniment a alertat pompierii ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2018, 20:25
(5625 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Spărgător de locuințe, reținut de polițiști

Polițiștii din Urziceni au identificat un bărbat, de 50 de ani, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Bănuitul a fost reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, fiind încarcerat ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2018, 20:10
(4751 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: «Valențe culturale ale securității și sănătății în muncă»

Inspectoratul de Muncă Ialomița, în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, continuă în anul școlar 2017-2018 derularea proiectului «Valențe culturale ale securității și sănătății în muncă ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2018, 13:10
(4498 vizualizări - 0 comentarii)


Șindrilița: 5 persoane rănite într-un accident rutier

Un microbuz care se deplasa dinspre Urziceni către București și în care se aflau aproximativ 15 persoane a fost implicat într-un accident rutier la ieșirea din Șindrilița, localitate aflată la granița dintre ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2018, 17:51
(5955 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: L-a luat la bătaie cu bâta din cauza unui cal. Arestat pentru «tentativă la omor»!

Un bărbat din comuna Perieți a fost arestat preventiv de Tribunalul Ialomița, la 8 luni după ce și-a lovit cu bâta un amic. Victima a iscat o discuție contradictorie, după ce i-a reproșat agresorului că ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 19:05
(7144 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Reținut pentru «furt calificat»

Polițiștii feteșteni au identificat un tânăr de 27 de ani bănuit de săvârșirea mai multor infracțiuni de «furt calificat». Bănuitul a fost reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, fiind ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 18:40
(5417 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 100 mii de lei, 14 permise de conducere reținute

Luni și marți, 5/6 februarie 2018, polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Au fost organizate 19 acțiuni punctuale ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 18:20
(5006 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Atenționare pentru pesta porcină africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița reamintește tuturor crescătorilor de porcine din județul Ialomița că, pe teritoriul României, la momentul actual, sunt declarate oficial ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2018, 10:20
(5317 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat la volan, un bucureștean s-a izbit cu mașina de parapet

Sâmbătă, 3 februarie a.c., în jurul orelor 16,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2, în apropiere de municipiul Urziceni, s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 17:25
(6228 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 220 mii de lei, 30 de permise reținute!

În perioada 2-4 februarie a.c., polițiștii au intervenit la peste 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Astfel, au fost aplicate peste 650 de sancțiuni contravenționale, au fost constatate aproape ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 17:20
(4239 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Prima de inserție pentru absolvenți

Prin Legea nr. 250/2017, act normativ ce aduce modificări Legii nr. 76/2002, este introdusă prima de inserție pe care o pot primi absolvenții înregistrați la AJOFM, dacă se încadrează în muncă. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 12:25
(4994 vizualizări - 0 comentarii)


Pagini noi de internet pentru Instituțiile Prefectului

Paginile web ale Instituțiilor Prefectului au adoptat un model unitar pentru a facilita un acces rapid la informațiile privind principalele servicii de interes pentru cetățeni. În scopul asigurării unei ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2018, 11:20
(4053 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomițean din Grindu, arestat pentru infracțiuni comise în Ungaria

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvârșirea de infracțiuni pe teritoriul Ungariei. La data de 30 ianuarie 2017, polițiștii de ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 20:35
(7402 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: «Ziua Mondială a Zonelor Umede»

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, în parteneriat cu Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia vor marca și în acest an «Ziua Mondială a Zonelor Umede». Copiii participanți de la grădinițe ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 19:10
(5011 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cercetați pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au identificat doi bărbați, de 19 și 31 de ani, din Slobozia, aceștia fiind bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «tâlhărie ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 18:50
(4958 vizualizări - 0 comentarii)


Transport agabaritic pe ruta IMGB-Constanța Poarta 7

În perioada 02.02-05.02.2018 se va efectua un transport cu depășiri pe ruta IMGB-DN Centura București-A2-DN21-Slobozia-DN2A-Țăndărei-DN2A-HârșovaDN2AOvidiu-A4-Constanța Poarta 7. Etapele ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 18:40
(4061 vizualizări - 0 comentarii)


Pescar înecat în lacul de acumulare Dridu

Pescar înecat în lacul de acumulare Dridu

Un bărbat de 50 de ani a intrat cu o barcă improvizată pe lacul barajului Dridu, în dimineața zilei de 31 ianuarie 2018. În jurul orei 9,00, a fost văzut de un cetățean căzând din barcă în apa înghețată ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 11:20
(6044 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu înecat


Ialomița: Arestat pentru tentativă de omor

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul Oancea Gabriel Costel pentru săvârșirea infracțiunii ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2018, 10:35
(7086 vizualizări - 5 comentarii)


Incendiu la Sudiți

Pe data de 29 ianuarie 2018, către miezul nopții, pompierii din Țăndărei au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu de plante furajere, izbucnit la o fermă din comuna Sudiți. Aproximativ ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2018, 19:35
(6446 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți incendiu


Percheziții la Manasia. Contrabanda cu țigări, în vizor!

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, luni, 29 ianuarie 2018, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2018, 19:15
(5915 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Comercianți de articole de sport contrafăcute, depistați de jandarmi

Slobozia: Comercianți de articole de sport contrafăcute, depistați de jandarmi

În cadrul acțiunilor de combatere a comerțului ilicit, jandarmii echipei de intervenție Slobozia au depistat joi, 25 ianuarie 2018, în Bazarul Municipal din Slobozia, 3 firme care comercializau peste 2 ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2018, 18:05
(6300 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni

Peste 300 de polițiști au acționat, în ultimele 48 de ore, pe raza întregului județ, în sistem integrat, alături de celelalte structuri teritoriale din cadrul Ministerului Afacerilor Interne. Au fost organizate ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2018, 19:35
(4932 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Panouri de înștiințare la clădirile fără autorizație de incendiu

Începând cu data de 21 ianuarie 2018, a intrat în vigoare Legea nr. 28/2018, pentru completarea Legii nr. 307/2006, privind apărarea împotriva incendiilor. Noile prevederi impun afișarea unor panouri de ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:50
(8892 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de suine

Crescătorii de porci vor beneficia, în perioada 2018-2020, de o schemă de sprijin financiar pentru aplicarea programului de susținere a acestora în vederea producerii cărnii de porc, pentru creșterea, îngrășarea ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:35
(9705 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Prima de activare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința șomerilor înregistrați în evidențele Agentiei care nu beneficiază de indemnizație de șomaj că, în conformitate cu prevederile ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2018, 18:20
(6345 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...