Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița falimentară

Peste 2300 de firme, RADIATE

În primele șase luni ale anului peste 100 de societăți au intrat în insolvență. Alți 250 de agenți economici au solicitat suspendarea de activitate. Iar radierile au cunoscut o creștere de peste 1100%, adică 2311 firme și-au pus lacătele. În tot acest timp, cei 7190 de agenți economici se chinuie să supraviețuiască de la o zi la alta. Criza economică continuă să facă ravagii în mediul de afaceri ialomițean...
Primele efecte ale crizei economice în rîndul firmelor ialomițene au apărut în anul 2009, cînd radierile și dizolvările societăților comerciale au atins recorduri absolute. Nici în primele șase luni ale anului 2010, economia județului nu a resimțit o creștere, prăpastia recesiunii continuînd... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2010, 13:46 (27224 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia, în căutarea recordurilor

Slobozia, în căutarea recordurilor

• peste un milion de metri cubi de apă, pierdere de rețea
• 125 de metri cubi, media consumului zilnic pentru o persoană
• 900 de avarii de rețea și canalizare
• puțin peste 8 kilometri de drumuri, din totalul de 82 km, modernizate într-un an
• peste 900 mii de lei, costul anual aferent iluminatului public


Un milion de metri cubi de apă, pierdere pe rețea
Apa slobozenilor nu este potabilă. Apa rămîne menajeră, iar Urban SA, operatorul care furnizează apa menajeră și serviciile de canalizare ale orașului, deține contractul de concesiune pentru aceste servicii din anul 1998, contractul fiind valabil pînă în anul 2014. De la darea în folosință a sistemului de distribuție a apei subterane, proiect realizat cu și din «bunăvoința» primarului Gabi Ionașcu, autoritățile se zbat pentru identificarea unei soluții de potabilizare a apei. Scandalul cu privire la calitatea apei din sursă subterană s-a consumat și încă se mai consumă. Zeci de seturi de analize au confirmat că apa din sursa... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2010, 08:04 (20612 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Până nu ajunge în hambare, orice cultură e iarbă și-atât!»

Maria Ardeleanu, directorul Direcției pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală Ialomița

«Pînă nu ajunge în hambare, orice cultură e iarbă și-atît!»

În Ialomița au fost inundate aproximativ 2000 de hectare terenuri agricole. Guvernul promite despăgubirea suprafețelor calamitate. Direcția pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală Ialomița face eforturi pentru centralizarea pagubelor. Cu toate acestea, în Ialomița, recolta de rapiță a depășit media estimată...

Despăgubiri guvernamentale pentru culturile inundate
Creșterile de debite și cote ale brațului Borcea al Dunării au condus la inundarea unor mari suprafețe de teren, pădure și culturi agricole în zona cartierului Buliga din Fetești, dar și în comunele Vlădeni, Stelnica și Giurgeni. Potrivit ultimelor informații furnizate de DADR Ialomița, au fost inundate 47 de... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2010, 18:42 (25080 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

Paznicul de sălcii din mijlocul orașului

Paznicul de sălcii din mijlocul orașului

Pentru majoritatea turiștilor, Amara înseamnă stațiunea, ceasornicul de pe strada mare și, în cel mai bun caz, casele țigănești din centru, mai mari decît sediul Primăriei. Dincolo de aparențe însă, pe strada Viilor, la numărul 4, o femeie păzește de 20 de ani 5 izvoare străjuite de sălcii. Are 69 de ani, 8 operații pe cord și o pasiune pentru pictură pe care are s-o ia dincolo. Unde nu există nici durere, nici întristare... Și nici vecini care să-ți taie sălciile din bătătură fără ca autoritățile să ia vreo măsură.

Opt intervenții pe cord în 20 de ani
Elena Miu locuiește în Amara dinainte de Revoluție. A venit aici cu soțul, pentru că el își dorea casă cu vedere la... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2010, 14:41 (25527 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Amara salcie

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Olaru revine manager la Spitalul Județean Slobozia

Funcția, mon amour

Olaru revine manager la Spitalul Județean Slobozia

Olaru se întoarce. Doctorul Vasile Olaru. Chirurg-ortoped cu mînă și renume pînă acum 5 ani, băiat în casă și activist de serviciu al PSD de-atunci încoace, legumicultor profesionist de timp liber... Dacă vă mai amintiți, domnia sa a plecat pe ușa din dos a Spitalului Județean, cu un dosar penal atîrnat de coadă. Dosarul își continuă cursul, iar doctorul Olaru este noul fost viitor manager al Spitalului Județean. Restul e politică.

Olaru, doctorul PSD
Deși multă vreme a fost cunoscut doar ca medic, doctorul Olaru a început a străluci pe firmamentul politichiei locale prin ograda liberalilor. Atît de tare a strălucit încît, înainte de alegerile din 2008, s-a transferat... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2010, 19:54 (66299 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CURSA DE ȘOARECI

Digul de la Fetești a devenit inutil

CURSA DE ȘOARECI

Eforturile notabile ale autorităților județene și locale din Fetești de a ține sub control apele Borcei s-au dovedit inutile. Cele 300 de case din imediata vecinătate a celor 8 kilometri de dig au ajuns să fie inundate din cauza ploilor. Locuitorii din zonă cred că autoritățile nu pot face nimic pentru asigurarea locuințelor.

Terra deserta
Vineri, 9 iulie, în carterul Buliga, la ieșirea din Fetești... Plouă de trei ceasuri și se anunță alte 18 ore de ploi torențiale. La 50 de metri, pe malul Borcei, o motopompă evacuează apa infiltrată. «O pornim 10 minute, o oprim. Iar așteptăm să se infiltreze, iar o luăm de la capăt...» ne explică angajatul Primăriei, planton lîngă... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2010, 11:16 (22079 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Am făcut doar ceea ce ne-a permis legea!»

Strategia județeană de relansare economică a județului se-mpiedică în declarații

«Am făcut doar ceea ce ne-a permis legea!»

Afirmația de mai sus aparține președintelui Consiliului Județean, Silvian Ciupercă și reprezintă corolarul a 6 ani de preocupări legate de dezvoltarea unei strategii economice. Deși efectele implementării unei astfel de strategii sînt nule, costurile acesteia la nivel de administrație sînt extrem de mari. Numai valoarea ultimului proiect lansat pe piață de Consiliul Județean se ridică la 1 milion de lei, sumă din care, pînă în prezent, au fost cheltuite 400 de mii pe hîrtii...

Mult zgomot pentru nimicuri
Intitulată «Document Strategic cu Scenarii de Dezvoltare Socio-Economică și Demografică a teritoriului județului Ialomița, pe perioada 2009-2013, cu orizont 2013-20... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2010, 07:53 (23963 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Inundațiile din Ialomița costă peste 115 miliarde

Inundațiile din Ialomița costă peste 115 miliarde

Ialomița a ieșit din starea de urgență instituită ca urmare a inundațiilor în dimineața zilei de marți, 13 iulie. În urma apelor rămîn pagube de 112 miliarde de lei vechi, la care se adaugă costuri de supraînălțare a digului de alte 4,7 miliarde. Prefectul Mădălin Teculescu s-a declarat mulțumit de eforturile instituțiilor și ale comunităților afectate în cele două săptămîni de alertă.

4,7 miliarde de lei pentru supraînălțarea digurilor
Miercuri, 14 iulie, în cadrul unei conferințe de presă, prefectul Mădălin Teculescu a făcut o analiză finală a costurilor și pierderilor înregistrate în urma inundațiilor. Potrivit datelor oficiale, totalul general al pagubelor produse... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2010, 17:21 (18873 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Comisarul Dorian Voicu, adjunctul pe Ordine Publică al IPJ Ialomița

Comisarul Dorian Voicu, adjunctul pe Ordine Publică al IPJ Ialomița

După ce în luna ianuarie a anului curent, la concursul organizat pentru funcția de adjunct pe probleme de Ordine Publică al IPJ Ialomița, comisarul șef Dorian Voicu a fost declarat respins, miercuri, 14 iulie 2010, urmare a repetării examenului, comisarul a fost declarat admis. Concursul a fost organizat de către Inspectoratul General al Poliției Române. Potrivit CV-ului, Voicu a fost încadrat în sructura IPJ în anul 1994 și a ocupat funcția de ofițer operativ la Serviciul de Investigare a Fraudelor, la Serviciul de Ordine Publică, adjunct al șefului Poliției Municipiului Slobozia și șef al Serviciului de Ordine Publică. Comisarul a fost desemnat să îndeplinească... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2010, 13:41 (24405 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Festivalul Tinereții a ajuns la ediția 43

Excelență pe bani puțini

Festivalul Tinereții a ajuns la ediția 43

La mai puțin de o lună pînă la debutul Festivalului de la Amara, organizatorii fac primele declarații publice. Potrivit acestora, cea de-a 43-a ediție a festivalului se va desfășura în perioada 7-8 august, va reuni în concurs 14 concurenți și va costa puțin peste 100 mii de lei. O sumă ridicol de mică prin comparație cu importanța și vechimea acestui Festival, dar suficientă pentru ca organizatorii să nu facă rabat de la calitatea lui. «Cît vom fi eu și Consiliul Local Amara, acest Festival se va organiza. Mai avem de lucru la relația cu colaboratorii și partenerii. Dar chiar și cu un sfert de partener, Amara își organizează Festivalul» a declarat Victor Moraru, primarul orașului Amara.

... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2010, 08:22 (15280 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ambiții mari și... cam atât!

CSM Slobozia s-a reunit pentru noul sezon

Ambiții mari și... cam atît!

Sezonul 2010-2011 va fi cu siguranță cel mai greu din istoria recentă a handbalului slobozean. Echipa s-a reunit fără să afișeze nume noi care să atîrne greu în lupta pentru promovare. Pînă la începutul campionatului însă mai este timp!

Ștefan rezolvată, Stănciulescu vine în cîteva zile
Simona Balcan, Alexandra Băeșu și restul jucătoarelor de la CSM Slobozia și-au făcut rînd pe rînd apariția la primul antrenament din perioada de pregătire care precede sezonul 2010-2011. Toate au afișat figuri joviale, aspect ce l-a caracterizat și pe antrenorul Marian Simion. «Mă bucur că sînt sănătoase și că putem începe în condiții pozitive pregătirea» ne-a declarat domnia sa. La capitolul... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2010, 19:07 (13993 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

«Cupa Florilor» la Slobozia

În perioada 17-20 iulie, pe arenele Tenis Parc din Slobozia, se va desfășura «Cupa Florilor», turneu de tenis care se adresează sportivilor din categoriile 10-12 și 14 ani. Această competiție se desfășoară, în general, în perioada Floriilor, însă din cauza condițiilor meteorologice din perioada respectivă a fost reprogramată pentru mijlocul lunii lui Cuptor. «Vom avea concursuri atît la masculin cît și la feminin, iar la categoriile 12 și 14 ani va exista și proba de dublu. Este un concurs de tradiție la care sper că sportivii CSS Slobozia vor avea din nou rezultate deosebite» ne-a declarat profesorul Ion Savu, organizatorul competiției.... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2010, 19:04 (68851 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Frații Andreescu, rezultat excelent la Galați

La finele săptămînii precedente a avut loc la Galați Cupa Dacia, turneu de tenis rezervat copiilor. La categoria 10 ani, tenisul slobozean a fost reprezentat la masculin de Cristian și Ștefan Andreescu cu care ați făcut cunoștință în rubrica noastră «Viitor de aur Sportu’ noastru are». Cristian a fost, de altfel, și căștigătorul turneului. Nici fratele său nu s-a lăsat mai prejos. El a ocupat un meritoriu loc trei, în condițiile în care majoritatea concurenților erau dintr-o categorie de vîrstă superioară: «Cînd i se vor pune și aceste puncte, Cristi va ajunge pe primul loc la categoria sa de vîrstă. Tot în cadrul categoriei, Ștefan ocupă locul 22, dar este la rîndul lui primul clasat la categoria... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2010, 19:02 (22374 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga 1, Unirea Urziceni

Campioana amicalelor

Șase victorii în șase meciuri, 20 de goluri marcate și doar 5 primite. Așa arată rezultatele obținute pînă acum de lupii de Bărăbgan în amicalele disputate în cele două stagii de pregătire. Bilanț încurajator în vederea startului în noul sezon, chiar dacă în locul trîmbițatelor dispute cu echipe de top din Grecia sau Turcia, băieții lui Ronny Levy s-au trezit cu adversari de mîna a treia din Croația, Polonia sau Macedonia. Dar cum, vorba unui clasic în viață, «victoriile aduc victorii», sperăm în repetarea succeselor și în amicalele cu ungurii de la Ferencvaros și cu scoțienii de la Dundee United. Asta pentru ca ialomițenii să plece cu moralul ridicat în viitorul sezon, care va fi prefațat duminică... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2010, 19:01 (22069 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ultrascurte

Handbal: Mihaela Suciu, sportiva CSS Slobozia, s-a operat în luna mai la genunchiul accidentat și se recuperează în aceste zile la Amara. Handbalista, despre care ați putut citi un material amplu în ziarul nostru, ne-a declarat: «Recuperarea merge foarte bine și, dacă totul va decurge cum îmi doresc, la începutul anului viitor voi fi aptă pentru joc. Abia aștept să mă întorc pe semicerc».

Tenis: Radu Sebastian Popa, de la CSS Slobozia, participă în aceste zile la Cupa Litoralului, turneu pentru categoria 14 ani. Pînă la închiderea ediției, Radu trecuse de primele două tururi, ajungînd în faza sferturilor de finală. «Am un culoar foarte bun și sigur voi... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2010, 18:59 (11444 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Tinel bate digul de la Ion Roată ca să priceapă iapa PD-L

Război fratricid în pîntecele partidului de guvernămînt

Tinel bate digul de la Ion Roată ca să priceapă iapa PD-L

Ca să nu rămînă repetent și anul acesta, mam’mare, mamițica și tanti Mița... pardon, asta e din altă poveste. Povestea pe care vrem să v-o spunem este de la PD-L Ialomița, partidul mamă și tată al județului. Nici nu s-a uscat bine cerneala de pe alegerile municipale ale lui Gigi Manea, că s-a și umflat tărîța-n fotoliul de președinte al filialei. Care fotoliu, o știu pînă și curcile partidului, e prea mic ca să-l încapă și pe titularul Cazacu și pe out-siderul Tinel.

(gar)Gară pentru doi
Reamintim că, pe hîrtie, PD-L a ajuns la momentul de maximă expansiune. Circumscripțiile municipale au fost completate, organizațiile locale cosmetizate, iar Paros și-a luat gîndul de... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2010, 15:40 (24759 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului Județean, finalizată dar nefuncțională

Investiții made in Consiliul Județean

Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului Județean, finalizată dar nefuncțională

În valoare de peste 1,5 milioane de lei și promisă a fi una dintre cele mai de anvergură investiții ale Consiliului Județean Ialomița, clădirea Unității de Primire Urgențe a Spitalului Slobozia își demonstrează zilnic inutilitatea. Anunțată cu surle și trîmbițe drept o mega-îmbunătățire a serviciilor medicale în județul nostru, noua Unitate de Primire Urgențe nu este funcțională, deși lucrarea de construcție a clădirii s-a finalizat...

Cine n-are UPU, să-și facă!
Unitatea de Primire Urgențe din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia a fost modernizată, amenajată și extinsă. Lucrările, în valoare de peste 1,5 milioane de lei, au demarat în luna septembrie a anului... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2010, 14:22 (23154 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Taximetriștii independenți reclamă abuzurile autorităților locale

La Slobozia, criza ascute lupta de stradă

Taximetriștii independenți reclamă abuzurile autorităților locale

La Slobozia, criza economică reaprinde conflictele dintre administrația locală și branșa taximetriștilor independenți. Deranjați de abuzurile Primăriei Slobozia în gestionarea autorizațiilor de taxi acordate firmelor de taximetrie din oraș, taximetriștii independenți cer intervenția Prefecturii și a Inspectoratului Teritorial de Muncă în stoparea ilegalităților din branșă. Situația a fost adusă la cunoștința autorităților locale la sfîrșitul lunii trecute, dar pînă în prezent nu a fost adoptată nicio măsură concretă de remediere a situației.

O tempora, o mores
Vechi de ani (divizarea taximetriștilor din Slobozia a apărut la alegerile din 2004 ca urmare a folosirii taximetrelor... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2010, 11:37 (25375 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Guvernul taie-n carne vie

Sute de bugetari din Ialomița își fac bagajele

Începînd cu această lună, intră în vigoare Ordonanța de Urgență privind modificarea și completarea Legii nr. 273/2006 privind finanțele publice locale. Potrivit modificărilor operate în cadrul Ordonanței (la care Guvernul a lucrat timp de 4 luni!), se reglementează modul în care sînt administrate finanțele locale și, ce e mai important, se stabilesc normativele de personal în administrația publică locală. Pentru că Ialomița are sub 500 de mii de locuitori, noile normative nu afectează prea mult administrațiile locale. Totuși, sute de funcționari publici din sistem se pregătesc de plecare.

Primăria Slobozia, cea mai afectată
Printre cele mai afectate administrații locale... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2010, 18:02 (20934 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Pleacă cine vrea, rămâne cine trebuie!

Prea multă Sănătate strică

Pleacă cine vrea, rămîne cine trebuie!

Săptămîna precedentă o nouă prevedere legislativă, ce-i drept aflată doar la stadiul de proiect, a încins spiritele Sănătății ialomițene. Este vorba despre un proiect de Ordin privind modificarea normativului de personal care, dacă va fi adoptat în această formă, va izbi din plin și spitalele ialomițene. Principiul noii normări de personal este numărul de paturi din fiecare unitate
sanitară...

43 de la Spitalul Slobozia
În Ialomița funcționează patru spitale. Spitalul de Urgență Slobozia, cu un număr de 527 de paturi, Spitalul Municipal Urziceni, funcționabil cu 127 paturi, Spitalul Municipal Fetești unde există 152 de paturi și Spitalul Orășenesc Țăndărei unde, potrivit... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2010, 09:38 (24656 vizualizări - 2 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
229 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urziceni: A găsit o borsetă cu 20000 lei într-o benzinărie și a predat-o la Poliție!

Poliția Urziceni a fost sesizată sîmbătă, 14 aprilie a.c., de către un bărbat de 42 ani, din Tîrgoviște, despre faptul că în timp ce se afla în incinta unei benzinării de pe raza municipiului i-a fost sustrasă ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:44
(10605 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Prins la furat din supermarket

Agentul de pază din cadrul unui supermarket din Fetești a sesizat telefonic ofițerului de serviciu al Poliției luni, 16 aprilie a.c., faptul că un bărbat a sustras din incinta unității mai multe produse ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:41
(9183 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferița de 21 ani a pierdut controlul volanului și s-a izbit de un parapet!

Vineri, 13 aprilie a.c., în jurul orei 12,00, pe DJ 212 s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a trei persoane. Din cercetări s-a stabilit că în timp ce o tînără, de 21 ani, din comuna ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:40
(9213 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Un copil de 12 ani a furat o bicicletă din curtea unui consătean

Un bărbat de 42 ani, din comuna Jilavele, a sesizat Poliția vineri, 13 aprilie a.c., cu privire la faptul că persoane necunoscute au pătruns în curtea locuinței sale și au furat o bicicletă. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:38
(8987 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 85 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 17 aprilie 2012, sînt disponibile 85 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:29
(8361 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Prinși la furat sucuri și băuturi alcoolice din magazia unei firme

Poliția Țăndărei a fost sesizată sîmbătă, 15 aprilie a.c., de către administratorul unei societăți comerciale situată pe raza orașului, cu privire la faptul că agentul de pază a surprins mai mulți tineri ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:27
(10034 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei furt


DGFP Ialomița: 25 aprilie 2012, termen limită pentru depunerea declarațiilor

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că pînă miercuri, 25 aprilie 2012, trebuie să depună la administrațiile financiare teritoriale următoarele declarații aferente lunii ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:25
(9140 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Procesiunea aducerii Sfintei Icoane Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului, asigurată de jandarmi

Peste 50 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, în perioada 18-24 aprilie 2012, măsurile de ordine ce se vor impune la manifestare religioasă de mare importanță ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 12:55
(10321 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Alexeni și Valea Măcrișului

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, dormitorul locuinței unui cetățean din localitatea Alexeni a fost cuprins de flăcări. La fața locului s-au deplasat pompierii de la Secția Urziceni ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 12:40
(9808 vizualizări - 0 comentarii)


46 de intervenții SMURD în primele zile de la inaugurarea unităților mobile de la Slobozia și Țăndărei

Solicitările au fost primite la dispeceratul Inspectoratului în intervalul 13.04.2012-17.04.2012 și au vizat urgențe medicale din cele mai diverse, de la traumatisme, la persoane aflate în stare de ebrietate ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 12:40
(11882 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Bătrînă de 78 ani, omorîtă de o căruță!

O femeie de 78 ani, din Căzănești, și-a pierdut viața după ce a fost lovită de o căruță. Astfel, în timp ce aceasta se deplasa pe strada Dispensarului din Căzănești, din curtea unui localnic în vîrstă de ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 10:22
(9606 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: O rudă i-a furat din curte!

Poliția a fost sesizată de către un bărbat de 67 ani, din Slobozia, despre faptul că în perioada februarie-martie 2012, persoane necunoscute i-au sustras mai multe bunuri de uz gospodăresc dintr-o anexă ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 10:15
(7291 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Căzănești furt


Slobozia: Pieton izbit de o mașină

În timp ce un bărbat, de 61 ani, din Slobozia, s-a angajat în traversarea DN21, la baza podului peste rîul Ialomița, prin loc nepermis și fără să se asigure, a fost acroșat de un autoturism condus de un ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 10:09
(8439 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ialomița: Autoturism furat din Spania, restituit proprietarului

Ialomița: Autoturism furat din Spania, restituit proprietarului

Un autoturism reclamat furat în luna septembrie 2011, a fost identificat și restituit proprietarului de drept de către polițiști. Urmare a corespondenței purtate cu Centrul de Cooperare Polițienească Internațională ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 09:41
(8565 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: I-a ghicit în palmă și i-a furat bijuteriile!

O femeie din Slobozia a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de înșelăciune. Victima a fost abordată de o persoană necunoscută, care a spus că îi poate ghici în palmă. Fapta a fost sesizată ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 09:16
(7138 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Fără premis, a intrat cu mașina într-un imobil!

Poliția Orașului Căzănești a fost sesizată cu privire la faptul că un autoturism a intrat direct într-un imobil. Din incident a rezultat vătămarea corporală a «șoferului», un localnic de 42 ani. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 09:10
(11040 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Lemne vîndute în Obor fără documente

În Oborul Municipal Slobozia a fost depistată o femeie de 62 ani, din comuna Sita Buzăului-Covasna, care vindea material lemnos fără a elibera factură fiscală ori bon fiscal. Cea în cauză a fost sancționată ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 09:04
(6610 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Autoturism furat din Italia, identificat și indisponibilizat de polițiști

Ialomița: Autoturism furat din Italia, identificat și indisponibilizat de polițiști

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto, în colaborare cu specialiști ai Registrului Auto Român Ialomița au organizat și executat o acțiune pentru ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 09:04
(9048 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan cu permisul suspendat

O patrulă de siguranță publică a oprit pentru control, pe DJ203E, la intersecția comunei Munteni Buzău cu orașul Căzănești, o autoutilitară condusă de un bărbat de 38 ani, din București. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 08:08
(8168 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Prins beat la volan

Un tînăr de 31 ani, din comuna Ograda, a fost depistat de către un echipaj rutier la volanul unui autoturism în timp ce se afla sub influența băuturilor alcoolice. Acesta a fost testat alcoolscop, rezultatul ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 08:07
(6531 vizualizări - 0 comentarii)


Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului, la Slobozia

În perioada 18 aprilie-24 aprilie 2012, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 13:31
(11700 vizualizări - 0 comentarii)


Patron constănțean cu firmă la Fetești, cercetat pentru evaziune fiscală

Un constănțean de 55 ani, patron al unei firme din Fetești, este cercetat de polițiștii feteșteni pentru că a prejudiciat bugetul statului cu suma de peste 194000 lei. El nu a virat către buget sumele reprezentînd ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 12:56
(5651 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Accident după ce a intrat în automobilul din față

În cursul zilei de marți, 10 aprilie a.c., un bărbat de 34 ani, din Slobozia, a fost implicat într-un accident rutier. Pentru că nu a respectat distanța regulamentară în mers, el s-a ciocnit de un alt autoturism ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 12:53
(8638 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia accident


Urziceni: Hoață de profesie, a încercat să scape de pușcărie

Polițiștii Biroului de Ivestigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au identificat pe străzile orașului, marți, 10 aprilie a.c., o femeie de 38 de ani pe numele căreia Judecătoria Sector 3 din București ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 12:52
(8320 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Săpa în curte și a descoperit un revolver din Al Doilea Război Mondial

Un bărbat de 47 de ani a făcut o descoperire mai puțin obișnuită. În timp ce săpa curtea surorii sale din localitatea Axintele, el a descoprit un revolver ce datează din perioada celui de-al Doilea Război ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 12:46
(9157 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Axintele revolver


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 57000 lei

Conducerea sub influența alcoolului, viteza excesivă, precum și neutilizarea centurii de siguranță au fost principalele abateri descoperite de polițiștii rutieri în perioada 6-9 aprilie a.c. Valoarea sancțiunilor ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 12:45
(5661 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 12:35
(6951 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: O baracă de lemn a căzut dintr-o căruță peste un bătrîn de 67 ani!

Un bătrîn de 67 ani din localitatea Siriu-Prahova, era să-și piardă viața, luni 9 aprilie a.c. Bătrînul a fost lovit de o baracă din lemn care era transportată de un căruțaș. În momentul în care s-a produs ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 11:02
(8418 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Valea Ciorii: Tînăr pus pe scandal, arestat

Polițiștii din Țăndărei au reținut luni, 9 aprilie a.c., un tînăr de 22 ani, din localitatea Valea Ciorii, după ce a băgat spaima în tot satul. El a fost acuzat de comiterea infracțiunilor de furt calificat ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 11:01
(8800 vizualizări - 3 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri de calificare pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița organizează pentru anul 2012 un număr de peste 20 de cursuri de calificare. Cele mai multe din aceste cursuri fac parte din domenii de activitate ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 11:00
(9992 vizualizări - 3 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...