Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Tenis de cîmp

«Cupa Florilor» la Slobozia

În perioada 17-20 iulie, pe arenele Tenis Parc din Slobozia, se va desfășura «Cupa Florilor», turneu de tenis care se adresează sportivilor din categoriile 10-12 și 14 ani. Această competiție se desfășoară, în general, în perioada Floriilor, însă din cauza condițiilor meteorologice din perioada respectivă a fost reprogramată pentru mijlocul lunii lui Cuptor. «Vom avea concursuri atît la masculin cît și la feminin, iar la categoriile 12 și 14 ani va exista și proba de dublu. Este un concurs de tradiție la care sper că sportivii CSS Slobozia vor avea din nou rezultate deosebite» ne-a declarat profesorul Ion Savu, organizatorul competiției.... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2010, 19:04 (68849 vizualizări - 20 comentarii)

SPORT

Tenis de cîmp

Frații Andreescu, rezultat excelent la Galați

La finele săptămînii precedente a avut loc la Galați Cupa Dacia, turneu de tenis rezervat copiilor. La categoria 10 ani, tenisul slobozean a fost reprezentat la masculin de Cristian și Ștefan Andreescu cu care ați făcut cunoștință în rubrica noastră «Viitor de aur Sportu’ noastru are». Cristian a fost, de altfel, și căștigătorul turneului. Nici fratele său nu s-a lăsat mai prejos. El a ocupat un meritoriu loc trei, în condițiile în care majoritatea concurenților erau dintr-o categorie de vîrstă superioară: «Cînd i se vor pune și aceste puncte, Cristi va ajunge pe primul loc la categoria sa de vîrstă. Tot în cadrul categoriei, Ștefan ocupă locul 22, dar este la rîndul lui primul clasat la categoria... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2010, 19:02 (22372 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga 1, Unirea Urziceni

Campioana amicalelor

Șase victorii în șase meciuri, 20 de goluri marcate și doar 5 primite. Așa arată rezultatele obținute pînă acum de lupii de Bărăbgan în amicalele disputate în cele două stagii de pregătire. Bilanț încurajator în vederea startului în noul sezon, chiar dacă în locul trîmbițatelor dispute cu echipe de top din Grecia sau Turcia, băieții lui Ronny Levy s-au trezit cu adversari de mîna a treia din Croația, Polonia sau Macedonia. Dar cum, vorba unui clasic în viață, «victoriile aduc victorii», sperăm în repetarea succeselor și în amicalele cu ungurii de la Ferencvaros și cu scoțienii de la Dundee United. Asta pentru ca ialomițenii să plece cu moralul ridicat în viitorul sezon, care va fi prefațat duminică... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2010, 19:01 (22050 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Ultrascurte

Handbal: Mihaela Suciu, sportiva CSS Slobozia, s-a operat în luna mai la genunchiul accidentat și se recuperează în aceste zile la Amara. Handbalista, despre care ați putut citi un material amplu în ziarul nostru, ne-a declarat: «Recuperarea merge foarte bine și, dacă totul va decurge cum îmi doresc, la începutul anului viitor voi fi aptă pentru joc. Abia aștept să mă întorc pe semicerc».

Tenis: Radu Sebastian Popa, de la CSS Slobozia, participă în aceste zile la Cupa Litoralului, turneu pentru categoria 14 ani. Pînă la închiderea ediției, Radu trecuse de primele două tururi, ajungînd în faza sferturilor de finală. «Am un culoar foarte bun și sigur voi... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2010, 18:59 (11437 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Tinel bate digul de la Ion Roată ca să priceapă iapa PD-L

Război fratricid în pîntecele partidului de guvernămînt

Tinel bate digul de la Ion Roată ca să priceapă iapa PD-L

Ca să nu rămînă repetent și anul acesta, mam’mare, mamițica și tanti Mița... pardon, asta e din altă poveste. Povestea pe care vrem să v-o spunem este de la PD-L Ialomița, partidul mamă și tată al județului. Nici nu s-a uscat bine cerneala de pe alegerile municipale ale lui Gigi Manea, că s-a și umflat tărîța-n fotoliul de președinte al filialei. Care fotoliu, o știu pînă și curcile partidului, e prea mic ca să-l încapă și pe titularul Cazacu și pe out-siderul Tinel.

(gar)Gară pentru doi
Reamintim că, pe hîrtie, PD-L a ajuns la momentul de maximă expansiune. Circumscripțiile municipale au fost completate, organizațiile locale cosmetizate, iar Paros și-a luat gîndul de... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2010, 15:40 (24750 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului Județean, finalizată dar nefuncțională

Investiții made in Consiliul Județean

Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului Județean, finalizată dar nefuncțională

În valoare de peste 1,5 milioane de lei și promisă a fi una dintre cele mai de anvergură investiții ale Consiliului Județean Ialomița, clădirea Unității de Primire Urgențe a Spitalului Slobozia își demonstrează zilnic inutilitatea. Anunțată cu surle și trîmbițe drept o mega-îmbunătățire a serviciilor medicale în județul nostru, noua Unitate de Primire Urgențe nu este funcțională, deși lucrarea de construcție a clădirii s-a finalizat...

Cine n-are UPU, să-și facă!
Unitatea de Primire Urgențe din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia a fost modernizată, amenajată și extinsă. Lucrările, în valoare de peste 1,5 milioane de lei, au demarat în luna septembrie a anului... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2010, 14:22 (23152 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Taximetriștii independenți reclamă abuzurile autorităților locale

La Slobozia, criza ascute lupta de stradă

Taximetriștii independenți reclamă abuzurile autorităților locale

La Slobozia, criza economică reaprinde conflictele dintre administrația locală și branșa taximetriștilor independenți. Deranjați de abuzurile Primăriei Slobozia în gestionarea autorizațiilor de taxi acordate firmelor de taximetrie din oraș, taximetriștii independenți cer intervenția Prefecturii și a Inspectoratului Teritorial de Muncă în stoparea ilegalităților din branșă. Situația a fost adusă la cunoștința autorităților locale la sfîrșitul lunii trecute, dar pînă în prezent nu a fost adoptată nicio măsură concretă de remediere a situației.

O tempora, o mores
Vechi de ani (divizarea taximetriștilor din Slobozia a apărut la alegerile din 2004 ca urmare a folosirii taximetrelor... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2010, 11:37 (25370 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Guvernul taie-n carne vie

Sute de bugetari din Ialomița își fac bagajele

Începînd cu această lună, intră în vigoare Ordonanța de Urgență privind modificarea și completarea Legii nr. 273/2006 privind finanțele publice locale. Potrivit modificărilor operate în cadrul Ordonanței (la care Guvernul a lucrat timp de 4 luni!), se reglementează modul în care sînt administrate finanțele locale și, ce e mai important, se stabilesc normativele de personal în administrația publică locală. Pentru că Ialomița are sub 500 de mii de locuitori, noile normative nu afectează prea mult administrațiile locale. Totuși, sute de funcționari publici din sistem se pregătesc de plecare.

Primăria Slobozia, cea mai afectată
Printre cele mai afectate administrații locale... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2010, 18:02 (20932 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pleacă cine vrea, rămâne cine trebuie!

Prea multă Sănătate strică

Pleacă cine vrea, rămîne cine trebuie!

Săptămîna precedentă o nouă prevedere legislativă, ce-i drept aflată doar la stadiul de proiect, a încins spiritele Sănătății ialomițene. Este vorba despre un proiect de Ordin privind modificarea normativului de personal care, dacă va fi adoptat în această formă, va izbi din plin și spitalele ialomițene. Principiul noii normări de personal este numărul de paturi din fiecare unitate
sanitară...

43 de la Spitalul Slobozia
În Ialomița funcționează patru spitale. Spitalul de Urgență Slobozia, cu un număr de 527 de paturi, Spitalul Municipal Urziceni, funcționabil cu 127 paturi, Spitalul Municipal Fetești unde există 152 de paturi și Spitalul Orășenesc Țăndărei unde, potrivit... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2010, 09:38 (24655 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

GLINA de Țăndărei

GLINA de Țăndărei

Cea mai celebră groapă de gunoi din România are o replică în miniatură. Ea se află în Ialomița, la Țăndărei, se întinde de la ultima stradă din oraș și pînă hăt departe, în culturile de gogoșari ale lui Nicolae Bărzoi și are o particularitate inedită: autoritățile se întrec cu cetățenii în a depune ilegal gunoiul în groapa respectivă. Doamnelor și domnilor, vă prezentăm, în premieră națională, Glina de Țăndărei!

Cine sapă groapa altora...
Groapa de gunoi de la marginea orașului Țăndărei merge de-acum pe 5 ani. Începe de la marginea orașului, înspre Chirana, cam pe la jumătatea ultimei străzi. Acolo pămîntul coboară brusc, în vale, către Ialomița și locul se lărgește... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2010, 19:26 (28795 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

17 mii litri de alcool, marfă confiscată de Vamă

Captură record în Ialomița

17 mii litri de alcool, marfă confiscată de Vamă

Inspectorii Direcției Județene și Operațiuni Vamale Ialomița au confiscat nu mai puțin de 17 mii de litri băuturi alcoolice. Operațiunea de capturare s-a desfășurat joi, 8 iulie, în localitatea Ion Roată. Băuturile alcoolice se aflau într-o semiremorcă frigorifică, amplasată pe un cîmp din localitate. Actual, inspectorii vamali desfășoară verificări pentru identificarea proprietarului, întrucît semiremorca zăcea abandonată de cîteva zile. Băuturile alcoolice erau ambalate în aproximativ 15800 de peturi. «Echipe mobile din cadrul DJOV, în colaborarea cu colegii de la Autoritatea Națională Vamală , în baza analizei de risc, au procedat la un control în comuna Ion Roată unde au identificat o semiremorcă frigorifică încărcată cu produse alcoolice intermediare și distilate. Remorca părea a fi abandonată, stătea de mai mult timp acolo... Am ridicat-o și am adus-o în curtea Vămii, am făcut inventarul cantităților, iar la momentul acesta desfășurăm cercetări pentru a identifica proprietarul remorcii și dacă cineva revendică marfa»... [citește_tot_articolul]

9 Iulie 2010, 14:11 (24346 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ambelivăbăl: Ciupercă își cere scuze public pentru... zgomot

Ambelivăbăl: Ciupercă își cere scuze public pentru... zgomot

Da, incredibil dar adevărat. Președintele Consiliului Județean Ialomița, președintele Partidului Social Democrat tot Ialomița, domnul acela cu trei costume în toată garderoba, a decis că este timpul să ceară scuze poporului.
Nu, nu pentru faptul că Ialomița, aflată timp de 20 de ani sub dominație pesedistă, este un județ mai sărac ca niciodată, nu pentru toate drumurile jalnice și dezastruoase ale județului, nu pentru că Ialomița ocupă un fruntaș loc de la coadă la accesarea de fonduri europene, nu pentru că lucrările de investiție lipsesc cu desfăvîrșire iar cele puține care s-au realizat au fost dedicate firmelor de partid, gen samgepele, nu pentru nenorocirea oamenilor săraci și morți de... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2010, 13:59 (15551 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ion Tatu, fost director al SAM Făcăeni, mazilit de prietenii PD-L

Grosolănie marca noii conduceri a Inspectoratului Școlar la Făcăeni

Ion Tatu, fost director al SAM Făcăeni, mazilit de prietenii PD-L

Abuzurile din mediul școlar nu au doar substrat politic. De fiecare dată însă, acestea sînt făcute cu știința și acordul tacit al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. La Făcăeni, victima acestor abuzuri s-a dovedit a fi Ion Tatu, profesor de biologie la Școala de Arte și Meserii din Făcăeni. Patruzeci și doi de ani de școală și 37 de ani de directorat. Aceasta este cartea de vizită a profesorului Ion Tatu. O viață de muncă, dedicată școlii, dar aruncată la gunoi de ultima evaluare a consiliului de administrație al unității de învățămînt. O evaluare pe care Ion Tatu o denunță drept «ilegală» și despre care precizează că a fost făcută înainte de termen, la 31 mai 2010, în loc de 31 august,... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2010, 13:19 (181642 vizualizări - 74 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția Comunitară, înjumătățită

Poliția Comunitară, înjumătățită

Ca urmare a deciziei guvernamentale de a reduce numărul salariaților din administrația publică cu 40%, una dintre instituțiile care va avea de suferit va fi și Poliția Comunitară Slobozia. Instituția, în prezent, numără aproximativ 250 de angajați. 62 sînt agenți comunitari, care asigură ordinea și liniștea publică zi de zi pe raza municipiului Slobozia, ceilalți făcînd parte din categoria «personal contractual» și fiind folosiți de Poliția Comunitară pentru a asigura paza unor obiective, pe bază unor contracte.
Chiar dacă numărul de contracte de pază se va reduce, personalul contractual depinzînd de solicitări, reducerea masivă va fi făcută în ceea ce privește polițiștii comunitari, cei care... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2010, 06:16 (68950 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția Fetești, în vizorul șefului Ștefu

Comandantul Adrian Dănilă și-a chemat «apărători»

Poliția Fetești, în vizorul șefului Ștefu

După numirea șefului Poliției Slobozia, a comandantului Poliției Țăndărei și schimbarea șefului Poliției Urziceni, a venit rîndul Poliției Municipiului Fetești. La schimbări, desigur. Actual, Poliția orașului de lîngă Dunăre se află în plin control intern din ordinul inspectorului șef al IPJ Ialomița, Viorel Ștefu... Catalogînd controlul drept unul deloc obiectiv, șeful Poliției de la Fetești și-a chemat în ajutor doi reprezentanți ai Corpului Național al Polițiștilor și doi reprezentanți ai Sindicatului Polițiștilor care să asiste la controlul ordonat de Ștefu. Comentariile, chiar dacă par inutile, alegem să le producem...

Reforma lui Ștefu se numește «schimbarea șefimii»... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2010, 15:19 (75129 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

SPORT

Sorin Iordache, campion național la dublu

Tenis de cîmp

Sorin Iordache, campion național la dublu

«Este cea mai mare performanță din istoria tenisului ialomițean!» ne-a declarat președintele clubului Tenis Con, Constantin Ștefan la încheierea campionatului național de tenis, categoria 12 ani, desfășurat în perioada 28 iunie-4 iulie la București. La această competiție Sorin Iordache și-a confirmat din plin locul în vîrful ierarhiei, între sportivii de vîrsta sa. Alături de partenerul său, Daniel Cozma, Sorin a devenit campion național la dublu, confirmînd rezultatul similar obținut în iarnă la campionatul de sală de la Tîrgu Ocna. Totodată, favorit numărul 2 al competiției, Sorin a ratat la mustață victoria în fața ieșeanului Eduard Adam, cel care avea să devină campion național la simplu.... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2010, 05:16 (30303 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Alexandra Manole, scrimă, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Alexandra Manole, scrimă, CSS Slobozia

Doisprezece ani, locul 5 la campionatul național de copii 2009 și dublă medaliată cu bronz pe echipe (2009-2010). Un început promițător pentru Alexandra Manole, una dintre marile speranțe în sabia feminină din județul nostru. «Are o ambiție extraordinară. Și-a dezvoltat mult viteza și tehnica. Și, în plus, manifestă o capacitate de luptă specifică mai degrabă băieților. De altfel, aceștia o și ajută foarte mult la antrenamente în duelurile pe planșă» explică zîmbind antrenorul Marin Cruțu, cel care a descoperit-o pe Alexandra la deja cunoscutul centru din Săveni.
La doisprezece ani, sportul de-abia acum te răsplătește și așteptăm de la micuța sportivă să continue seria rezultatelor sportive... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2010, 05:15 (28634 vizualizări - 11 comentarii)

SPORT

Ultrascurte

Fotbal: Portarul Unirii Slobozia, Leonida Dobre, nu pleacă, deocamdată, la echipa lui Hagi. Conducerea CSM Unirea nu a primit deocamdată nicio ofertă de la Viitorul Constanța, fotbalistul urmînd să se prezinte la reunirea slobozenilor pe 12 iulie. În cazul în care negocierile vor avansa, prietena lui Dobre, handbalista Jeni Drăgan, și-a dat acordul pentru transfer.

Fotbal: Golgheterul Unirii Slobozia din sezonul 2009-2010, Viorel Gheorghe, a ratat transferul la o echipă de Liga a II-a, deși avea mai multe oferte. Aflat la final de contract cu Unirea, fotbalistul este dispus să continue la echipa slobozeană. Conducerea clubului îi va propune un contract... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2010, 05:14 (11587 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Scrimă, Campionatele naționale pentru copii

Trei medalii pentru elevii lui Cruțu

În perioada 1-4 iulie, a avut loc la Constanța Campionatul Național de Sabie rezervat copiilor cu vîrste cuprinse între 10 și 13 ani. CSS Slobozia s-a întors de la această competiție cu o zestre de trei medalii. La individual masculin Claudiu Nenovici a obținut medalia de argint, doar o greșeală de arbitraj privîndu-l de aur. La echipe masculin, CSS Slobozia, în componența Claudiu Nenovici, Mihăiță Dragomir, Ionuț Dragomir și Nicușor Minea, a obținut medalia de bronz. Performanță similară și pentru echipa feminină care s-a duelat în componența Diana Cruțu, Alexandra Manole, Alexandra Bănică și Elena Marin. Din păcate, la individual feminin cele trei reprezentante de la CSS Slobozia care au prins... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2010, 05:13 (22886 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Program favorabil în sezonul 2010-2011: Pariu pe omogenitate

Fotbal, Liga I, Unirea Urziceni

Program favorabil în sezonul 2010-2011: Pariu pe omogenitate

Chiar dacă toată lumea prognoza căderea în mediocritate și dezastrul ialomițenilor, Unirea pleacă în al doilea cantonament al verii cu aceeași bancă tehnică, aceeași conducere administrativă și cu lotul din sezonul trecut păstrat în proporție de 95%.

Nucleul e același
Arlauskis, Brandan, Galamaz și Bilașco au fost în această pauză competițională cele mai vehiculate nume ale Urziceniului care ar fi urmat să îmbrace din sezonul viitor alt tricou decît cel alb-albastru. Dinamo, Steaua, Vaslui sau galonatele Stuttgart și Sevilla s-au arătat interesate să înregimenteze jucătorii care în toamna lui 2009 au dat fiori Europei prin spiritul lor de luptă. Uniriștii au rămas însă... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2010, 05:12 (14082 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
304 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Spitalul «Anghel Saligny» din Fetești, inaugurare festivă

Vineri, 6 mai 2011, Spitalul «Anghel Saligny» din Fetești va fi inaugurat. Alături de personalul medical și reprezentanții comunității locale, la inaugurarea festivă sînt așteptați să participe și oficialități ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:46
(9978 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: S-a externat din Spitalul Slobozia și a dispărut

Ialomița: S-a externat din Spitalul Slobozia și a dispărut

În cursul zilei de 3 mai a.c., Postul de Poliție Săveni a fost sesizat despre faptul că Rădulescu Cristea, de 56 ani, a fost externat în seara zilei de 2 mai 2011, din Spitalul Județean de Urgență Slobozia ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:37
(10799 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: O sabie și mai multe bâte, găsite de polițiști în mașina unor tineri din Dragalina

Slobozia: O sabie și mai multe bîte, găsite de polițiști în mașina unor tineri din Dragalina

Trei tineri cu vîrste cuprinse între 17 și 24 ani sînt cercetați de polițiști pentru deținerea unei săbii artizanale și a unor bîte. Acestea au fost găsite în habitaclul unui autoturism, mașina fiind depistată ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:22
(10375 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Lemne confiscate de polițiști

Polițiștii au aplicat amenzi în valoare de 3000 lei și au confiscat 5 mc material lemnos transportat fără documente de proveniență. O patrulă mixtă polițiști-jandarmi a depistat marți, 3 mai a.c., în jurul ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:17
(9181 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Au furat îngrășămintele de la firma unde lucrau

Polițiștii cercetează trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 45 și 56 ani, pentru furt calificat în dauna unei firme la care erau angajați.Marți, 3 mai a.c., Poliția a fost sesizată de agentul de pază al ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2011, 11:15
(7224 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni furt


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 18:58
(5253 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Adeverințe pentru accesarea de credite

Fermierii beneficiari ai ajutoarelor de stat pentru realizarea angajamentelor asumate voluntar în favoarea bunăstării păsărilor și bunăstării și protecției porcinelor pot solicita Agenției de Plăți și ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:35
(9363 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Transportatorii, verificați

Începînd de luni, 2 mai și pînă pe data de 25 mai, inspectorii ITM Ialomița vor desfășura prima etapă a Campaniei Naționale inițiate de Inspecția Muncii în domeniul transporturilor care are drept scop ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:27
(12923 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Târg: A plecat de la azil

Fierbinți-Tîrg: A plecat de la azil

În cursul zilei de 26 aprilie a.c., Poliția Orașului Fierbinți-Tîrg a fost sesizată despre faptul că, în jurul orei 6.00, Dinescu Mihail, de 55 ani, a plecat din Centrul pentru persoane vîrstnice din localitate ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:21
(10247 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acuzat de viol, un tînăr a fost arestat

Un tînăr de 24 ani ce se sustrăgea urmăririi penale a fost prins ieri, 2 mai, de polițiștii slobozeni. Individul era condamnat la 5 ani de pușcărie pentru viol și șantaj, pedeapsă pronunțată de Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:12
(9320 vizualizări - 2 comentarii)


Albești: Copil de 12 ani, hoț de fier vechi

Un minor de doar 12 ani este suspectul principal într-un dosar penal privind furtul mai multor materiale feroase dintr-o gospodărie. S-a întîmplat la Albești, luni, 2 mai, cînd un localnic a sesizat polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:12
(9189 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: A furat 300 litri de motorină

Furt calificat la Miloșești. Un tînăr ce abia împlinise vîrsta majoratului a furat din curte unui consătean aproximativ 300 litri de motorină. Furtul a fost anunțat polițiștilor din localitate sîmbătă, ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:12
(10365 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Evaziune cu lactate

Deși avea activitatea suspendată sanitar-veterinar încă din luna iulie 2010, o firmă din Munteni Buzău a produs nestingherită lactate și produse lactate. Asta pînă luni, 2 mai, cînd o echipă formată din ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2011, 15:08
(8890 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Bombă de aviație găsită în curte

Echipajul pirotehnic al ISU Ialomița a intervenit sîmbătă, 30 aprilie, în jurul orei 16.00, pentru ridicarea unei bombe de aviație descoperită de un cetățean din localitatea Drăgoești, în timp ce săpa o ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 13:20
(8207 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Fără permis și beat a încălecat motocicleta. Și a acroșat o mașină!

Polițiștii îl cercetează pe un bărbat de 32 ani care s-a autoaccidentat în timp ce se deplasa cu o motocicletă. Acesta consumase în prealabil băuturi alcoolice și nu poseda permis de conducere. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 12:39
(5292 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism urmărit național, depistat în Ialomița

Polițiștii ialomițeni au organizat și executat vineri, 29 aprilie a.c., o acțiune pentru depistarea autoturismelor care figurează urmările național și internațional. Cu această ocazie, polițiștii au identificat ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 12:21
(7328 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Doi saci de scrumbie într-o autoutilitară condusă de un șofer băut

Polițiștii din Țăndărei au depistat pe raza localității o autoutilitară la volanul căreia se afla un tînăr, de 24 ani, însoțit de un bărbat de 38 ani, ambii din comuna Giurgeni. Polițiștii au procedat la ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 12:06
(11527 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Doi infractori, după gratii

Agenții Postului de Poliție Munteni-Buzău au reușit în acest sfîrșit de săptămînă prinderea și încarcerarea a doi infractori, ambii din localitate, care se sustrăgeau executării pedepsei privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2011, 12:02
(15191 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Concert de muzică sacră la Mînăstirea «Sfinții Voievozi»

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, Consiliul Județean Ialomița și Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» organizează, sîmbătă, 7 mai, un inedit concert de muzică sacră. Concerul va fi susținut de Corala ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2011, 13:27
(9520 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia Nouă: Biciclist băut, accidentat

A băut și a plecat la plimbare cu bicicleta. Asta i-a adus unui bărbat de 44 ani, din Slobozia, ghinionul de a fi rănit într-un accident rutier. Din cauza consumului de alcool, biciclistul a căzut și a ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2011, 10:48
(9300 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoți de fier vechi, prinși în acțiune

Patru bărbați și o femeie au fost prinși în flagrant de polițiști în apropierea Autostrăzii în timp ce încercau să fure o conductă metalică situată pe un teren viran. Pe scurt, cei cinci săpaseră un șanț ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2011, 09:23
(9044 vizualizări - 2 comentarii)


Munteni Buzău: Viol și tîlhărie în plină stradă

Un individ de 20 ani din Munteni Buzău este cercetat pentru pentru viol și tîlhărie. Tînărul a fost reținut de polițiștii ialomițeni joi, 28 aprilie.
Pe scurt, în data de 16 aprilie, o localnică de ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 16:22
(11318 vizualizări - 1 comentariu)


Bucu: Hoți de cablu de cupru, prinși de polițiști

Trei tineri din localitatea ialomițeană Bucu sînt încarcerați în arestul Inspectoratului de Poliție Județean, acuzați fiind de furt calificat. Cei trei sînt suspecții principali într-un dosar penal cu privire ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 16:16
(8753 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu furt


Ialomița: Constănțeni reținuți pentru furt de motorină

Joi, 28 aprilie, doi bărbați de 23 și 24 ani, domiciliați în comuna Cumpăna-Constanța, au fost reținuți de polițiștii ialomițeni pentru furt calificat. Miercuri, 27 aprilie, puțin după miezul nopții, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 16:16
(7421 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: furt Ialomița


Jilavele: A adormit cu țigarea aprinsă și a ars de viu

Un cetățean din comuna Jilavele și-a găsit sfîrșitul după ce locuința acestuia a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul a fost anunțat prin 112 joi, 28 aprilie, în jurul orei 15.15, iar la fața locului s ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 11:34
(9277 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele incendiu


Sinești: TIR în flăcări, trafic blocat

Sinești: TIR în flăcări, trafic blocat

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că la această oră (11.20) traficul rutier este întrerupt pe DN2 București-Urziceni, în zona popasului de la Sinești, din cauza unui autotren care ...[citește_toată_știrea]

29 Aprilie 2011, 11:29
(9406 vizualizări - 1 comentariu)


«Flori pe cununa de spini», la Sfîntu Gheorghe

Primăria comunei Sfîntu Gheorghe, Centrul Socio-Cultural și Parohia din localitate organizeză Festivalul concurs pentru elevi «Flori pe cununa de spini». Evenimentul se va petrece sîmbătă, 30 aprilie și ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 16:44
(9132 vizualizări - 4 comentarii)


Fetești: Raja Constanța, păgubită de hoți

Raja Constanța-sucursala Fetești a căzut victimă hoților. Infractorii au fost prinși, iar Raja urmează să stabilească valoarea prejudiciului cauzat. Marți, 26 aprilie, jandarmii din Fetești, aflați în patrulare ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 14:09
(10852 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Surprins în trafic cu țigări de contrabandă

Polițiștii au oprit în trafic miercuri, 27 aprilie a.c., în jurul orei 17.30, în Slobozia, un autoturism condus de un bărbat în vîrstă de 46 ani, din localitate, pentru un control de rutină. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 14:02
(7645 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Inconștient! Tînăr de 19 ani, fără permis și beat la volan!

Polițiștii au identificat un tînăr în vîrstă de 19 ani, din Săveni, care deși nu avea permis de conducere și băuse, s-a urcat la volanul unui autoturism. Așadar, agenții Postului de Poliție Săveni au oprit ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2011, 13:49
(9763 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...