Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița falimentară

Peste 2300 de firme, RADIATE

În primele șase luni ale anului peste 100 de societăți au intrat în insolvență. Alți 250 de agenți economici au solicitat suspendarea de activitate. Iar radierile au cunoscut o creștere de peste 1100%, adică 2311 firme și-au pus lacătele. În tot acest timp, cei 7190 de agenți economici se chinuie să supraviețuiască de la o zi la alta. Criza economică continuă să facă ravagii în mediul de afaceri ialomițean...
Primele efecte ale crizei economice în rîndul firmelor ialomițene au apărut în anul 2009, cînd radierile și dizolvările societăților comerciale au atins recorduri absolute. Nici în primele șase luni ale anului 2010, economia județului nu a resimțit o creștere, prăpastia recesiunii continuînd... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2010, 13:46 (27223 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia, în căutarea recordurilor

Slobozia, în căutarea recordurilor

• peste un milion de metri cubi de apă, pierdere de rețea
• 125 de metri cubi, media consumului zilnic pentru o persoană
• 900 de avarii de rețea și canalizare
• puțin peste 8 kilometri de drumuri, din totalul de 82 km, modernizate într-un an
• peste 900 mii de lei, costul anual aferent iluminatului public


Un milion de metri cubi de apă, pierdere pe rețea
Apa slobozenilor nu este potabilă. Apa rămîne menajeră, iar Urban SA, operatorul care furnizează apa menajeră și serviciile de canalizare ale orașului, deține contractul de concesiune pentru aceste servicii din anul 1998, contractul fiind valabil pînă în anul 2014. De la darea în folosință a sistemului de distribuție a apei subterane, proiect realizat cu și din «bunăvoința» primarului Gabi Ionașcu, autoritățile se zbat pentru identificarea unei soluții de potabilizare a apei. Scandalul cu privire la calitatea apei din sursă subterană s-a consumat și încă se mai consumă. Zeci de seturi de analize au confirmat că apa din sursa... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2010, 08:04 (20612 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Până nu ajunge în hambare, orice cultură e iarbă și-atât!»

Maria Ardeleanu, directorul Direcției pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală Ialomița

«Pînă nu ajunge în hambare, orice cultură e iarbă și-atît!»

În Ialomița au fost inundate aproximativ 2000 de hectare terenuri agricole. Guvernul promite despăgubirea suprafețelor calamitate. Direcția pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală Ialomița face eforturi pentru centralizarea pagubelor. Cu toate acestea, în Ialomița, recolta de rapiță a depășit media estimată...

Despăgubiri guvernamentale pentru culturile inundate
Creșterile de debite și cote ale brațului Borcea al Dunării au condus la inundarea unor mari suprafețe de teren, pădure și culturi agricole în zona cartierului Buliga din Fetești, dar și în comunele Vlădeni, Stelnica și Giurgeni. Potrivit ultimelor informații furnizate de DADR Ialomița, au fost inundate 47 de... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2010, 18:42 (25077 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

Paznicul de sălcii din mijlocul orașului

Paznicul de sălcii din mijlocul orașului

Pentru majoritatea turiștilor, Amara înseamnă stațiunea, ceasornicul de pe strada mare și, în cel mai bun caz, casele țigănești din centru, mai mari decît sediul Primăriei. Dincolo de aparențe însă, pe strada Viilor, la numărul 4, o femeie păzește de 20 de ani 5 izvoare străjuite de sălcii. Are 69 de ani, 8 operații pe cord și o pasiune pentru pictură pe care are s-o ia dincolo. Unde nu există nici durere, nici întristare... Și nici vecini care să-ți taie sălciile din bătătură fără ca autoritățile să ia vreo măsură.

Opt intervenții pe cord în 20 de ani
Elena Miu locuiește în Amara dinainte de Revoluție. A venit aici cu soțul, pentru că el își dorea casă cu vedere la... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2010, 14:41 (25527 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Amara salcie

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Olaru revine manager la Spitalul Județean Slobozia

Funcția, mon amour

Olaru revine manager la Spitalul Județean Slobozia

Olaru se întoarce. Doctorul Vasile Olaru. Chirurg-ortoped cu mînă și renume pînă acum 5 ani, băiat în casă și activist de serviciu al PSD de-atunci încoace, legumicultor profesionist de timp liber... Dacă vă mai amintiți, domnia sa a plecat pe ușa din dos a Spitalului Județean, cu un dosar penal atîrnat de coadă. Dosarul își continuă cursul, iar doctorul Olaru este noul fost viitor manager al Spitalului Județean. Restul e politică.

Olaru, doctorul PSD
Deși multă vreme a fost cunoscut doar ca medic, doctorul Olaru a început a străluci pe firmamentul politichiei locale prin ograda liberalilor. Atît de tare a strălucit încît, înainte de alegerile din 2008, s-a transferat... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2010, 19:54 (66298 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CURSA DE ȘOARECI

Digul de la Fetești a devenit inutil

CURSA DE ȘOARECI

Eforturile notabile ale autorităților județene și locale din Fetești de a ține sub control apele Borcei s-au dovedit inutile. Cele 300 de case din imediata vecinătate a celor 8 kilometri de dig au ajuns să fie inundate din cauza ploilor. Locuitorii din zonă cred că autoritățile nu pot face nimic pentru asigurarea locuințelor.

Terra deserta
Vineri, 9 iulie, în carterul Buliga, la ieșirea din Fetești... Plouă de trei ceasuri și se anunță alte 18 ore de ploi torențiale. La 50 de metri, pe malul Borcei, o motopompă evacuează apa infiltrată. «O pornim 10 minute, o oprim. Iar așteptăm să se infiltreze, iar o luăm de la capăt...» ne explică angajatul Primăriei, planton lîngă... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2010, 11:16 (22078 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Am făcut doar ceea ce ne-a permis legea!»

Strategia județeană de relansare economică a județului se-mpiedică în declarații

«Am făcut doar ceea ce ne-a permis legea!»

Afirmația de mai sus aparține președintelui Consiliului Județean, Silvian Ciupercă și reprezintă corolarul a 6 ani de preocupări legate de dezvoltarea unei strategii economice. Deși efectele implementării unei astfel de strategii sînt nule, costurile acesteia la nivel de administrație sînt extrem de mari. Numai valoarea ultimului proiect lansat pe piață de Consiliul Județean se ridică la 1 milion de lei, sumă din care, pînă în prezent, au fost cheltuite 400 de mii pe hîrtii...

Mult zgomot pentru nimicuri
Intitulată «Document Strategic cu Scenarii de Dezvoltare Socio-Economică și Demografică a teritoriului județului Ialomița, pe perioada 2009-2013, cu orizont 2013-20... [citește_tot_articolul]

16 Iulie 2010, 07:53 (23963 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Inundațiile din Ialomița costă peste 115 miliarde

Inundațiile din Ialomița costă peste 115 miliarde

Ialomița a ieșit din starea de urgență instituită ca urmare a inundațiilor în dimineața zilei de marți, 13 iulie. În urma apelor rămîn pagube de 112 miliarde de lei vechi, la care se adaugă costuri de supraînălțare a digului de alte 4,7 miliarde. Prefectul Mădălin Teculescu s-a declarat mulțumit de eforturile instituțiilor și ale comunităților afectate în cele două săptămîni de alertă.

4,7 miliarde de lei pentru supraînălțarea digurilor
Miercuri, 14 iulie, în cadrul unei conferințe de presă, prefectul Mădălin Teculescu a făcut o analiză finală a costurilor și pierderilor înregistrate în urma inundațiilor. Potrivit datelor oficiale, totalul general al pagubelor produse... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2010, 17:21 (18873 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Comisarul Dorian Voicu, adjunctul pe Ordine Publică al IPJ Ialomița

Comisarul Dorian Voicu, adjunctul pe Ordine Publică al IPJ Ialomița

După ce în luna ianuarie a anului curent, la concursul organizat pentru funcția de adjunct pe probleme de Ordine Publică al IPJ Ialomița, comisarul șef Dorian Voicu a fost declarat respins, miercuri, 14 iulie 2010, urmare a repetării examenului, comisarul a fost declarat admis. Concursul a fost organizat de către Inspectoratul General al Poliției Române. Potrivit CV-ului, Voicu a fost încadrat în sructura IPJ în anul 1994 și a ocupat funcția de ofițer operativ la Serviciul de Investigare a Fraudelor, la Serviciul de Ordine Publică, adjunct al șefului Poliției Municipiului Slobozia și șef al Serviciului de Ordine Publică. Comisarul a fost desemnat să îndeplinească... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2010, 13:41 (24405 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Festivalul Tinereții a ajuns la ediția 43

Excelență pe bani puțini

Festivalul Tinereții a ajuns la ediția 43

La mai puțin de o lună pînă la debutul Festivalului de la Amara, organizatorii fac primele declarații publice. Potrivit acestora, cea de-a 43-a ediție a festivalului se va desfășura în perioada 7-8 august, va reuni în concurs 14 concurenți și va costa puțin peste 100 mii de lei. O sumă ridicol de mică prin comparație cu importanța și vechimea acestui Festival, dar suficientă pentru ca organizatorii să nu facă rabat de la calitatea lui. «Cît vom fi eu și Consiliul Local Amara, acest Festival se va organiza. Mai avem de lucru la relația cu colaboratorii și partenerii. Dar chiar și cu un sfert de partener, Amara își organizează Festivalul» a declarat Victor Moraru, primarul orașului Amara.

... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2010, 08:22 (15279 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ambiții mari și... cam atât!

CSM Slobozia s-a reunit pentru noul sezon

Ambiții mari și... cam atît!

Sezonul 2010-2011 va fi cu siguranță cel mai greu din istoria recentă a handbalului slobozean. Echipa s-a reunit fără să afișeze nume noi care să atîrne greu în lupta pentru promovare. Pînă la începutul campionatului însă mai este timp!

Ștefan rezolvată, Stănciulescu vine în cîteva zile
Simona Balcan, Alexandra Băeșu și restul jucătoarelor de la CSM Slobozia și-au făcut rînd pe rînd apariția la primul antrenament din perioada de pregătire care precede sezonul 2010-2011. Toate au afișat figuri joviale, aspect ce l-a caracterizat și pe antrenorul Marian Simion. «Mă bucur că sînt sănătoase și că putem începe în condiții pozitive pregătirea» ne-a declarat domnia sa. La capitolul... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2010, 19:07 (13993 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

«Cupa Florilor» la Slobozia

În perioada 17-20 iulie, pe arenele Tenis Parc din Slobozia, se va desfășura «Cupa Florilor», turneu de tenis care se adresează sportivilor din categoriile 10-12 și 14 ani. Această competiție se desfășoară, în general, în perioada Floriilor, însă din cauza condițiilor meteorologice din perioada respectivă a fost reprogramată pentru mijlocul lunii lui Cuptor. «Vom avea concursuri atît la masculin cît și la feminin, iar la categoriile 12 și 14 ani va exista și proba de dublu. Este un concurs de tradiție la care sper că sportivii CSS Slobozia vor avea din nou rezultate deosebite» ne-a declarat profesorul Ion Savu, organizatorul competiției.... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2010, 19:04 (68850 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Frații Andreescu, rezultat excelent la Galați

La finele săptămînii precedente a avut loc la Galați Cupa Dacia, turneu de tenis rezervat copiilor. La categoria 10 ani, tenisul slobozean a fost reprezentat la masculin de Cristian și Ștefan Andreescu cu care ați făcut cunoștință în rubrica noastră «Viitor de aur Sportu’ noastru are». Cristian a fost, de altfel, și căștigătorul turneului. Nici fratele său nu s-a lăsat mai prejos. El a ocupat un meritoriu loc trei, în condițiile în care majoritatea concurenților erau dintr-o categorie de vîrstă superioară: «Cînd i se vor pune și aceste puncte, Cristi va ajunge pe primul loc la categoria sa de vîrstă. Tot în cadrul categoriei, Ștefan ocupă locul 22, dar este la rîndul lui primul clasat la categoria... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2010, 19:02 (22374 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga 1, Unirea Urziceni

Campioana amicalelor

Șase victorii în șase meciuri, 20 de goluri marcate și doar 5 primite. Așa arată rezultatele obținute pînă acum de lupii de Bărăbgan în amicalele disputate în cele două stagii de pregătire. Bilanț încurajator în vederea startului în noul sezon, chiar dacă în locul trîmbițatelor dispute cu echipe de top din Grecia sau Turcia, băieții lui Ronny Levy s-au trezit cu adversari de mîna a treia din Croația, Polonia sau Macedonia. Dar cum, vorba unui clasic în viață, «victoriile aduc victorii», sperăm în repetarea succeselor și în amicalele cu ungurii de la Ferencvaros și cu scoțienii de la Dundee United. Asta pentru ca ialomițenii să plece cu moralul ridicat în viitorul sezon, care va fi prefațat duminică... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2010, 19:01 (22068 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ultrascurte

Handbal: Mihaela Suciu, sportiva CSS Slobozia, s-a operat în luna mai la genunchiul accidentat și se recuperează în aceste zile la Amara. Handbalista, despre care ați putut citi un material amplu în ziarul nostru, ne-a declarat: «Recuperarea merge foarte bine și, dacă totul va decurge cum îmi doresc, la începutul anului viitor voi fi aptă pentru joc. Abia aștept să mă întorc pe semicerc».

Tenis: Radu Sebastian Popa, de la CSS Slobozia, participă în aceste zile la Cupa Litoralului, turneu pentru categoria 14 ani. Pînă la închiderea ediției, Radu trecuse de primele două tururi, ajungînd în faza sferturilor de finală. «Am un culoar foarte bun și sigur voi... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2010, 18:59 (11443 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Tinel bate digul de la Ion Roată ca să priceapă iapa PD-L

Război fratricid în pîntecele partidului de guvernămînt

Tinel bate digul de la Ion Roată ca să priceapă iapa PD-L

Ca să nu rămînă repetent și anul acesta, mam’mare, mamițica și tanti Mița... pardon, asta e din altă poveste. Povestea pe care vrem să v-o spunem este de la PD-L Ialomița, partidul mamă și tată al județului. Nici nu s-a uscat bine cerneala de pe alegerile municipale ale lui Gigi Manea, că s-a și umflat tărîța-n fotoliul de președinte al filialei. Care fotoliu, o știu pînă și curcile partidului, e prea mic ca să-l încapă și pe titularul Cazacu și pe out-siderul Tinel.

(gar)Gară pentru doi
Reamintim că, pe hîrtie, PD-L a ajuns la momentul de maximă expansiune. Circumscripțiile municipale au fost completate, organizațiile locale cosmetizate, iar Paros și-a luat gîndul de... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2010, 15:40 (24757 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului Județean, finalizată dar nefuncțională

Investiții made in Consiliul Județean

Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului Județean, finalizată dar nefuncțională

În valoare de peste 1,5 milioane de lei și promisă a fi una dintre cele mai de anvergură investiții ale Consiliului Județean Ialomița, clădirea Unității de Primire Urgențe a Spitalului Slobozia își demonstrează zilnic inutilitatea. Anunțată cu surle și trîmbițe drept o mega-îmbunătățire a serviciilor medicale în județul nostru, noua Unitate de Primire Urgențe nu este funcțională, deși lucrarea de construcție a clădirii s-a finalizat...

Cine n-are UPU, să-și facă!
Unitatea de Primire Urgențe din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia a fost modernizată, amenajată și extinsă. Lucrările, în valoare de peste 1,5 milioane de lei, au demarat în luna septembrie a anului... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2010, 14:22 (23154 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Taximetriștii independenți reclamă abuzurile autorităților locale

La Slobozia, criza ascute lupta de stradă

Taximetriștii independenți reclamă abuzurile autorităților locale

La Slobozia, criza economică reaprinde conflictele dintre administrația locală și branșa taximetriștilor independenți. Deranjați de abuzurile Primăriei Slobozia în gestionarea autorizațiilor de taxi acordate firmelor de taximetrie din oraș, taximetriștii independenți cer intervenția Prefecturii și a Inspectoratului Teritorial de Muncă în stoparea ilegalităților din branșă. Situația a fost adusă la cunoștința autorităților locale la sfîrșitul lunii trecute, dar pînă în prezent nu a fost adoptată nicio măsură concretă de remediere a situației.

O tempora, o mores
Vechi de ani (divizarea taximetriștilor din Slobozia a apărut la alegerile din 2004 ca urmare a folosirii taximetrelor... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2010, 11:37 (25375 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Guvernul taie-n carne vie

Sute de bugetari din Ialomița își fac bagajele

Începînd cu această lună, intră în vigoare Ordonanța de Urgență privind modificarea și completarea Legii nr. 273/2006 privind finanțele publice locale. Potrivit modificărilor operate în cadrul Ordonanței (la care Guvernul a lucrat timp de 4 luni!), se reglementează modul în care sînt administrate finanțele locale și, ce e mai important, se stabilesc normativele de personal în administrația publică locală. Pentru că Ialomița are sub 500 de mii de locuitori, noile normative nu afectează prea mult administrațiile locale. Totuși, sute de funcționari publici din sistem se pregătesc de plecare.

Primăria Slobozia, cea mai afectată
Printre cele mai afectate administrații locale... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2010, 18:02 (20934 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Pleacă cine vrea, rămâne cine trebuie!

Prea multă Sănătate strică

Pleacă cine vrea, rămîne cine trebuie!

Săptămîna precedentă o nouă prevedere legislativă, ce-i drept aflată doar la stadiul de proiect, a încins spiritele Sănătății ialomițene. Este vorba despre un proiect de Ordin privind modificarea normativului de personal care, dacă va fi adoptat în această formă, va izbi din plin și spitalele ialomițene. Principiul noii normări de personal este numărul de paturi din fiecare unitate
sanitară...

43 de la Spitalul Slobozia
În Ialomița funcționează patru spitale. Spitalul de Urgență Slobozia, cu un număr de 527 de paturi, Spitalul Municipal Urziceni, funcționabil cu 127 paturi, Spitalul Municipal Fetești unde există 152 de paturi și Spitalul Orășenesc Țăndărei unde, potrivit... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2010, 09:38 (24656 vizualizări - 2 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
245 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Solar în flăcări la Urziceni, incendii la case din Manasia și Fetești

Duminică, 11 februarie a.c., în jurul orei 5,20, Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit  pentru stingerea unui incendiu produs la un solar al unui cetățean din Urziceni. În urma evenimentului ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2024, 13:25
(14523 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Jilavele

Vineri, 9 februarie a.c., în jurul orelor 15,00, Detașamentul de Pompieri Slobozia a intervenit la un accident rutier produs pe raza municipiului Slobozia, în eveniment fiind implicate două autoturisme ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2024, 13:20
(11763 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Subvenții pentru susținerea crescătorilor sectorul bovinelor de carne și al bubalinelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează potențialii beneficiari că, în perioada 09.02-21.03.2024 inclusiv, se depun cereri de solicitare aferente schemei de ajutor de stat pentru susținerea ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2024, 16:40
(14717 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice că începând de luni, 12 februarie 2024, și până vineri, 8 martie 2024, românii pot investi în Titlurile de ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2024, 13:00
(9596 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 12 februarie 2024, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015, privind Codul Fiscal, cu modificările ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2024, 12:30
(18241 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Subvenții pentru susținerea crescătorilor din sectorul suin și avicol

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează potențialii beneficiari că, până la data de 14.03.2024 inclusiv, primește cereri de solicitare aferente schemei de ajutor de stat pentru susținerea ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2024, 16:00
(16084 vizualizări - 0 comentarii)


Orezu: Transporta lemne ilegal

Miercuri, 7 februarie a.c., pe raza localității Orezu, polițiștii au depistat în trafic un bărbat de 40 de ani, din județul Argeș, în timp ce transporta cu o autoutilitară 2,80 mc material lemnos din specia ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2024, 15:30
(10132 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: La volan fără permis de conducere

Un bărbat de 50 de ani din localitatea Medgidia s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat conducând pe drumurile publice un autoturism fără a poseda permis de conducere. Acesta a fost oprit pentru ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2024, 15:20
(12242 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Amenzi de peste 80 mii de lei aplicate de polițiști

În cadrul unei acțiuni desfășurată pe raza orașului Țăndărei miercuri, 7 februarie a.c., polițiștii au aplicat 81 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 80000 de lei, iar ca măsură complementară ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2024, 15:10
(24941 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 12 februarie 2024, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor, persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015, care nu au depășit plafonul de ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2024, 12:30
(20300 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale polițiștilor ialomițeni

Acțiuni preventive ale polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 7 februarie 2024, polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității au desfășurat activități informativ-preventive, în cadrul proiectului «Reducerea vulnerabilității ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2024, 18:55
(17496 vizualizări - 1 comentariu)


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Marți, 6 februarie 2024, Protopopiatul Urziceni a organizat o nouă acțiune umanitară în cadrul campaniei naționale susținută de Patriarhia Română-«Donează sânge, salvează o viață!». Pentru reușita acestei ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2024, 17:35
(13129 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4253 de elevi s-au înscris la Simularea «Evaluării Naționale 2024»

Potrivit unui comunicat remis publicității de către Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, examenul de Simulare a «Evaluării Naționale 2024» a început luni, 5 februarie a.c., cu proba de Limba și Literatura ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2024, 16:30
(38636 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Luni, 5 februarie 2024, polițiștii rutieri au depistat în trafic doi șoferi, din comuna Bordușani, respectiv municipiul Slobozia, în timp ce conduceau autoturisme fără a deține permise de conducere pentru ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2024, 15:55
(19264 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale pentru ordine de protecție încălcate

Polițiștii din Fetești au fost sesizați luni, 5 februarie 2024, cu privire la faptul o femeie, în vârstă de 60 de ani, din comuna Grădiștea, ar fi sesizat că soțul său, în vârstă de 63 de ani, din comuna ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2024, 15:50
(17952 vizualizări - 0 comentarii)


Cutremur cu magnitudinea de 4,2 în județul Ialomița

Institutul Național pentru Fizica Pământului informează cu privire la faptul că luni, 5 ianuarie 2024, la orele 23,50, în zona județului Ialomița s-a produs un cutremur mediu cu magnitudinea 4,2, la adâncimea ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2024, 10:30
(15702 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Perieți, amendat de Protecția Animalelor după ce și-a înhămat câinele la motocultor

Polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor s-au sesizat din oficiu cu privire la faptul că un bărbat, în vârstă de 33 de ani, din Perieți, a înhămat un câine la un motocultor. Bărbatul a ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2024, 17:50
(16384 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

În cursul zilei de vineri, 2 februarie a.c., în jurul orelor 20,30, polițiștii din Fetești, în timp ce desfășurau activități pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2024, 17:40
(9857 vizualizări - 0 comentarii)


Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița: Amenzi aplicate de 388 mii de lei

Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor Ialomița a desfășurat, în luna ianuarie 2024, 60 acțiuni de control și a cercetat și soluționat un număr de 52 sesizări și reclamații. Acțiunile de ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2024, 17:20
(25535 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Urziceni, Condeești și Fierbinți-Târg

Accidente la Urziceni, Condeești și Fierbinți-Târg

Vineri, 2 februarie a.c., în jurul orelor 21,30, Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD, la un ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2024, 14:20
(15444 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Tânără rănită într-un accident rutier

Coșereni: Tânără rănită într-un accident rutier

Vineri, 2 februarie a.c., în zona localității Coșereni s-a produs un accident de circulație, în eveniment fiind implicate un camion și un autoturism. În urma accidentului, o tânără de 22 de ani, pasageră ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2024, 11:20
(18122 vizualizări - 0 comentarii)


Președintele USR, Cătălin Drulă: Prioritățile USR în noua sesiune parlamentară

Președintele USR Cătălin Drulă a prezentat prioritățile legislative ale USR în noua sesiune parlamentară, care includ reduceri de taxe, abrogarea pensiilor speciale pentru aleșii locali, adoptarea DNA-ului ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2024, 19:45
(13428 vizualizări - 0 comentarii)


USR: «România rămâne campioană la corupție. Avem nevoie de un ministru al Justiției care să nu fie dirijat de Iohannis!»

Un raport de astăzi al Transparency International arată că România este pe lista țărilor UE cu cele mai slabe performanțe în ceea ce privește aplicarea măsurilor de combatere a corupției, potrivit Indicelui ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2024, 19:40
(19934 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Slobozia: Acțiuni preventive ale polițiștilor

Marți, 30 ianuarie a.c., cu ocazia sărbătoririi «Zilei Internaționale pentru Nonviolență în Școală», polițiștii din cadrul Biroului Siguranță Școlară au desfășurat activități informativ-preventive cu elevii ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2024, 18:10
(11646 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Amenzi de peste 10 mii de lei aplicate de polițiști

Slobozia: Amenzi de peste 10 mii de lei aplicate de polițiști

Miercuri, 31 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Județean de Poliție Transporturi Ialomița, împreună cu reprezentanți ai Registrului Auto Român au acționat pe linia prevenirii și combaterii ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2024, 18:00
(13984 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Movilița și Roșiori

Marți, 30 ianuarie 2024, procurorii și polițiștii din Urziceni au efectuat 4 percheziții domiciliare pe raza localităților ialomițene Movilița și Roșiori, dar și în București. Din cercetări a reieșit faptul ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2024, 17:50
(9959 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Județul Ialomița: Problema consumului de droguri în rândul elevilor, în atenția autorităților

Instituția Prefectului Județul Ialomița: Problema consumului de droguri în rândul elevilor, în atenția autorităților

Miercuri, 31 ianuarie 2024, Instituția Prefectului Județul Ialomița a găzduit Ședința Grupului de lucru pentru asigurarea siguranței în unitățile de învățământ preuniversitar, ședință prezidată de reprezentantul ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2024, 14:10
(14814 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Județul Ialomița: Întâlnire de lucru referitoare la organizarea proceselor electorale

Prefectul Județului Ialomița, Constantin Marin a demarat seria întâlnirilor de lucru cu autoritățile județene care au atribuții în organizarea proceselor electorale ce vor fi organizate în anul 2024. Astfel ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2024, 13:10
(12769 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Haine contrafăcute, indisponibilizate

Marți, 30 ianuarie 2024, în jurul orei 14,30, polițiștii din Urziceni, în timp ce desfășurau activități pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională la regimul rutier ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2024, 18:05
(19819 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La volan, beat și fără permis

Marți, 30 ianuarie 2024, polițiștii rutieri din Urziceni au acționat pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională la regimul rutier. Astfel, în jurul orei 10,30, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2024, 17:55
(8774 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...