Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Primarul din Țăndărei a schimbat carburantu’

«Keep walking!» cu EURO3!

Primarul din Țăndărei a schimbat carburantu’

Cunoscut din vremuri imemoriale pentru pasiunea sa pentru eclamele care celebrează mersul pe jos (vezi la http://www.youtube.com/watch?v=WBle2l-MhWs), primarul tîrgului Țăndăreilor e nominalizat la «așa nu» într-un top al primarilor care consumă cel mai mult carburant lunar.
În aceste condiții, explicațiile noastre sînt două. 1) Primarul Vasile Sava, conștient de criza care avea să vină, și-a antrenat gîtlejul înlocuind băutura favorită a președintelui Băsescu cu combustibil EURO3 (această variantă pare puțin probabilă, întrucît cele 4 cuburi de gheață obligatorii alterează calitatea produsului, lucru pe care-l știe orice consumator împătimit). 2) Același primar Vasile Sava, neavînd habar... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2010, 18:33 (44466 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

20 de case din Fetești, în pericol de inundare

Ialomița nu scapă de furia apelor

20 de case din Fetești, în pericol de inundare

La Fetești, aproximativ 20 case din cartierul Buliga și Fetești-Oraș sînt în pericol de inundare. Cotele Dunării cresc în continuare, doar 20 de centimetri lipsind pentru ca locuințele la care facem referire să fie cuprinse de ape. 170 de jandarmi, polițiști și autorități locale se luptă pentru înălțarea digului. În tot acest timp, oamenii privesc îngroziți cum apele se umflă...

20 de centimetri distanță de dezastru
Creșterea cotelor brațului Borcea a pus pe jar autoritățile Feteștiului. Încă de la primele ore ale dimineții de 1 iulie, Comitetul Local pentru Situații de Urgență s-a întrunit la inițiativa primarului Gheorghe Catrinoiu, pentru a stabili măsurile pentru... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2010, 14:16 (22859 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bala, file de scandal-poveste

Proces tergiversat timp de doi ani

Bala, file de scandal-poveste

Un scandal local, dospit între doi tineri teribiliști cunoscuți în cartierele orașului Slobozia, revine în actualitate. «Meritul» aparține judecătorilor slobozeni, ce acordă amînare după amînare în procesul de judecată al celor doi. Scandalul, căci vorbim despre un scandal în toată regula, cu pistoale și lovituri violente, s-a iscat între doi tineri, odrasle ale unor binecunoscuți oameni de afaceri locali. Pe de o parte, Daniel Bala, inculpat în conflicul nostru, de cealaltă parte, victimă în contextul la care facem vorbire, Nicolae Țință. Cei doi s-au răfuit zdravă în toamna lui 2008, acum doi ani, în incinta fostei discoteci din zona Filaturii. Atacatorul, Daniel Bala, i-ar fi aplicat o corecție... [citește_tot_articolul]

1 Iulie 2010, 10:42 (27631 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Agricultura ialomițeană, la mila asiguratorilor

O nenorocire nu vine niciodată singură

Agricultura ialomițeană, la mila asiguratorilor

ultima oră: Administrația Națională de Meteorologie a emis o nouă avertizare Cod Galben, pentru intervalul 30 iunie, ora 9.00-1 iulie, ora 9.00, fenomenele meteo predominante fiind cele de instabilitate atmosferică accentuată, adică ploi torențiale de 25-40 l/mp, furtuni...

Furtunile, urmate de ploi torențiale, înregistrate în ultimul timp au calamitat mii de hectare de teren în Ialomița. Sute de agricultori spun că se află în pragul falimentului. Firmele de asigurări deja recepționează înștiințări de daune la culturi de rapiță și grîu, clauzele polițelor de asigurare, referitoare la furtuni și ploi torențiale, fiind invocate de agricultori...

Ploi torențiale și furtuni
În condițiile unui an care se anunța fabulos, agricultorii ialomițeni au ajuns în acest moment la un pas de faliment. Din cauza furtunilor și ploilor torențiale căzute în ultima perioadă, mii de hectare cultivate cu grîu au fost culcate la pămînt, ajungînd să încolțească... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2010, 21:40 (19093 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

e-Politica de Ialomița

e-Politica de Ialomița

De la lansarea primelor site-uri și bloguri politice locale au trecut doi ani. În medie, pentru că unii dintre politicienii de provincie au ștate mai vechi în lumea virtuală. De aceea, în anul de grație 2010, în plină expansiune a paginilor locale de net, ne-am decis să facem o trecere în revistă a politicii virtuale locale. Un exercițiu util, credem noi, din perspectiva viitoarelor alegeri locale care, ca să-l parafrazăm pe Malraux, «se vor cîștiga pe net sau nu se vor mai cîștiga deloc». Glumim, desigur! Căci masa electorală de manevră din Ialomița este la ani lumină de accesul la internet... Și tocmai de aceea un articol despre preocupările virtuale ale politicienilor locale ne pare cum nu... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2010, 13:16 (26016 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Școala din Cosâmbești se prăbușește înainte de a fi inaugurată

La un an de la recepție și după 1 milion de lei cheltuiți

Școala din Cosîmbești se prăbușește înainte de a fi inaugurată

Scandalul investițiilor în unitățile școlare din județul Ialomița pare unul fără sfîrșit. Iar cele 50 de milioane de lei pompate cu forța în sute de obiective școlare pe vremea lui Gheorghe Petre (devenite 100 prin permutări de «n» șantiere, luate cîte «k» firme) au ajuns să nască monstru după monstru. Unul dintre aceștia e școala de la Cosîmbești, o clădire cu 4 clase și un laborator, reabilitată din temelii între 2008 și 2009, dar care a ajuns la un an de la recepție o ruină a cărei valoare se ridică la 1 milion de lei.

Școala noastră cea de toate zilele
Reabilitarea școlii de la Cosîmbești a fost o necesitate. În 2008, la data intrării în procesul de reabilitare,... [citește_tot_articolul]

30 Iunie 2010, 06:12 (20858 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Măriri salariale pentru angajații Primăriei Țăndărei

Baba-oarba cu criza economică

Măriri salariale pentru angajații Primăriei Țăndărei

Nici nu s-a stins ecoul contestatarilor deciziei primarului Gabi Ionașcu referitoare la măririle salariale ale angajaților instituției căci un nou dezmăț administrativ își face năstrușnic loc către publicul larg. De această dată, pe scenă urcă Primăria Țăndărei alături de liota de salariați. Povestea scurtă și cu final nefericit pentru buzunarele localnicilor privește o nouă creștere salarială pentru mai marii administrației locale. Decizia a fost adoptată în ședința Consiliului local de marți, 29 iunie, iar în urma acesteia 30 de angajați ai Primăriei vor fi miluiți cu creșteri salariale, așa, de dragul crizei economice. Cea mai consistentă mărire va avea drept destinație buzunarul drept al secretarului... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2010, 20:31 (21146 vizualizări - 11 comentarii)

SPORT

Georgiana Bodeanu, speranță pentru semicercul Sloboziei

Handbal

Georgiana Bodeanu, speranță pentru semicercul Sloboziei

Are 17 ani și a început handbalul tîrziu, cînd unele dintre colege aveau deja meciuri și chiar competiții la activ. Dar a știut să cumuleze rapid noțiunile tehnico-tactice ale sportului cu mingea mică și a ajuns acum să fluture pașaportul la granița senioratului. Dacă o va face... Îi plac fotbalul, călătoriile și Puya! Dar să le luăm pe rînd!

Efectul de piramidă... nazală!
Minutul 2 al primului meci din turneul semifinal de handbal feminin, junioare II. CSS Slobozia se apără avînd-o în centrul defensivei pe Georgiana Bodeanu, una dintre cele mai înalte jucătoare. O adversară se pregătește să tragă, mingea nu-și găsește ținta fiind deviată... Însă, din inerție, cotul... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2010, 20:00 (22080 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Primele prize pe salteaua afirmării

În căutarea sportului pierdut. Azi judo!

Primele prize pe salteaua afirmării

Fotbalul e în vacanță. Handbalul a tras și el cortina. Declarațiile celor care meșteresc la aceste sporturi sînt și ele rezervate. De aceea ne permitem să ștergem colbul de pe sporturile bătrîne, încercînd să-i ajutăm pe cei care vor să le readucă la lumină.
Ca să ajungi la vechea sală de atletism de la stadion treci parcă prin tunelul timpului. Holuri înguste și întortocheate și un bec chior spînzurat deasupra ușii te conduc spre o sală obscură, cum este conștientizată pe plan local și disciplina pe care o găzduiește. Pentru că, poate nu știați, Slobozia are și ea o brumă de tradiție în judo. «Eu practic acest sport de 16 ani. Am preluat și duc mai departe stindardul de la profesorul Marian... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2010, 19:56 (17052 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga I: Unirea Urziceni-Victoria Brănești 2-0

Amicalul liliputanilor

Duminică, 27 iunie a avut loc la Brașov un inedit amical între echipele provenite din orașele cu cea mai scăzută populație din primul eșalon. Cei 25 de mii de locuitori, cît însumează Brăneștiul și Urziceniul, pot încăpea lejer pe stadionul Steaua. Cîștig de cauză a avut echipa mai bazată, venită din localitatea mai populată. Unirea s-a impus cu 2-0, goluri Bilașco (’38) și Bordeanu (’90) din penalty, ultimul învingîndu-și fratele, portar la Brănești. Ronny Levy i-a folosit din primul minut pe nou-veniții Petre Marin și Adrian Neaga, al treilea transfer din această vară, ivorianul Maurice Dale, intrînd în a doua repriză.... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2010, 19:53 (11593 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Cristi Andreescu în turul 2 la Naționale

Așa cum v-am anunțat în numărul precedent al ziarului, pe 28 iunie au început la București Campionatele Naționale de Tenis dedicate categoriei 12 ani. Pînă acum, surpriza competiției pentru delegația noastră o reprezintă Cristian Andreescu, cel care a trecut de primul tur pe tabloul principal, deși vine de la o categorie inferioară (10 ani). Celălalt «pitic» de la CSS Slobozia nu a trecut de calificări. Așa cum era de așteptat, în turul 2 au mai ajuns Irina Nițu și Sorin Iordache, pentru ei însă aspirațiile mergînd către fazele finale ale competiției. Rafael Nițu, Nicolae Anghel și Radu Popa, cel care și-a serbat ieri ziua de naștere, au avut ghinionul de a întîlni adversari bine cotați încă din... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2010, 19:52 (19511 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Crosul egalității de șanse la Fetești

Crosul egalității de șanse la Fetești

Peste 100 de persoane cu dizabilități au participat la finele săptămînii trecute, la Crosul egalității de șanse, competiție organizată de Liga pentru promovarea și apărarea drepturilor persoanelor cu handicap din România în colaborare cu Federația Sportul pentru toți, Primăria Fetești și Consiliul Județean Ialomița.
Prezentă la eveniment, deputatul PNL Cristina Pocora a declarat că are toate motivele pentru a permanentiza evenimentul. «Persoanele cu handicap au nevoie să participe, să fie implicate în astfel de manifestări. Competiția și socializarea le redau acestora încrederea în forțele proprii» a declarat Pocora.
Participanții au fost premiați cu diplome, trofee, medalii și alte cadouri... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2010, 19:51 (17519 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La mulți ani PreaSfințitului Vincențiu!

La mulți ani PreaSfințitului Vincențiu!

Marți, 29 iunie, credincioșii au sărbătorit un an de la instalarea ca Episcop al Eparhiei Sloboziei și Călărașilor a Presfințitului Vincențiu. În semn de sărbătoare, slobozenii au participat la o Slujbă de Liturghie arhierească susținută de Presfințitul Vincențiu în Catedrala «Înălțarea Domnului» din Slobozia. Alături, episcopul a avut un sobor de preoți ce, la finalul Slujbei de Liturghie, au oficiat o slujbă de mulțumire pentru «purtarea de grijă și binefacerile primite de la Dumnezeu».
PS Vincențiu a fost întronizat în urmă cu un an, iar la evenimentul desfășurat atunci au participat, alături de înalții prelați ai BOR, oficiali din Guvernul Romîniei, dar și președintele Traian Băsescu. ... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2010, 12:17 (11706 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Răuță antrenează pe petrodolari

Al-Ettifaq, destinația fostului antrenor al Unirii Slobozia

Răuță antrenează pe petrodolari

Fostul antrenor al Unirii Slobozia, Ion Răuță a plecat luni, 28 iunie, la 16,30, spre Arabia Saudită, unde urmează să parafeze o înțelegere pe un sezon cu clubul Al-Ettifaq. Răuță va lucra ca antrenor secund și va colabora cu Ion Marin, fost antrenor la Dinamo. Cei doi au mai lucrat împreună cînd Săpăligă activa ca antrenor principal la Farul Constanța. «Unii ziariști au spus că nu am valoare nici de Divizia C. Prin urmare, plec în Arabia Saudită. Le urez succes fotbaliștilor de la Unirea, iar noii conduceri tehnice îi doresc să facă mai mult decît am reușit eu» a declarat Răuță în drum spre aeroport. La echipa arabă a activat pînă în această vară și actualul stelist Dorel Stoica. Răuță... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2010, 10:46 (17600 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Voluntariat cu de-a sila, patronat de Prefectura Ialomița

Dacă-i ordin, let’s do it!

Voluntariat cu de-a sila, patronat de Prefectura Ialomița

Sîmbătă, 26 iunie, Prefectura Ialomița a fost gazda lansării județene a celui mai vast proiect național de curățenie a mediului rural și zonelor verzi ale țării. Inițiatorii proiectului propun «curățarea mormanelor de gunoi din arealele naturale ale țării», într-o singură zi, pe 25 septembrie, după modelul a 8 țări europene care au reușit această performanță inedită. În Ialomița însă, organizatorii și-au luat măsuri suplimetare de siguranță, cerînd autorităților să asigure succesul proiectului conform butadei «dacă-i ordin, cu plăcere!». Iar prefectul Mădălin Teculescu a promis că va da ordin ca la data stabilită toată suflarea administrației locale să fie pregătită pentru curățenie.

Voluntariat cu de-a sila... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2010, 12:50 (19522 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Tuning, ca mod de viață

Visul de M3, dintr-un BMW 318i

Tuning, ca mod de viață

«Salut, eu sînt Cristi și asta este mașina mea. Vă place cum a ieșit? Am lucrat mult la ea...»au fost primele cuvinte ale proprietarului. Băieții îi spun MCL, după numărul de la mașină. MC sînt inițialele lui, iar L este un mister. «Nu vă spun, L este ceva secret. Este ceva ce mă caracterizează» spune Cristi Mocanu. Cristi împlinește anul acesta 28 de ani și este inginer. A absolvit, la Universitatea Politehnică București, Facultatea de Ingineria și Mecanică. E mort după mașini și după tuning. Pentru el, motoarele nu mai sînt o necunoscută: le-a «disecat» și asamblat în facultate de mii de ori. De unde atîta dragoste pentru mașini din partea lui Cristi? Evident, la început a fost un vis copilăresc... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2010, 09:15 (268973 vizualizări - 103 comentarii)

EVENIMENT

Dunărea a intrat în Ialomița

Dunărea a intrat în Ialomița

• prima linie de apărare depășită
• islazuri inundate la limita dintre Ialomița și Călărași
• autoritățile se bazează pe a doua linie de apărare
• cota de inundație a fost depășită cu 15 cm

În cursul dimineții de vineri, 25 iunie, Sistemul de Gospodărire a apelor Ialomița-Buzău a anunțat că Borcea a inundat și suprafețe aflate pe teritoriul județului Ialomița. Este vorba despre niște islazuri situate la limita dintre județele Ialomița și Călărași. Deși situația nu este gravă, incidentul a alertat autoritățile județene. Mariana Negoriu, directorul SGA Ialomița susține că în acest moment se fac toate eforturile pentru prevenirea unor eventuale inundații. «Ne vom concentra atenția asupra celei de-a doua linie de apărare a județului. La acest moment credem că aceasta este cea mai bună soluție pentru a evita eforturi inutile de consolidare a digurilor existente» a declarat directorul... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2010, 17:33 (21359 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

153 de minori, cercetați de Poliție

Delicvența juvenilă, fenomen incontrolabil în Ialomița

153 de minori, cercetați de Poliție

Delicvența juvenilă ialomițeană, un fenomen incontrolabil pentru autorități, revine în actualitate cu date cel puțin îngrijorătoare. Numai în primele cinci luni ale anului curent, 153 de minori au fost cercetați de polițiștii ialomițeni pentru comiterea unor infracțiuni. Datele statistice evidențiază faptul că, numărul adolescenților implicați în fapte ilegale este în creștere cu nu mai puțin de 23 de procente, comparativ cu perioada similară a anului precedent... De cele mai multe ori, cauzele ce conduc către aceste realități țin de situațiile materiale sau sociale ale familiilor acestor adolescenți, însă nici teribilismul adolescenților nu trebuie neglijat. În funcție de faptele comise și vîrsta... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2010, 10:29 (20539 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Preoții lui PS Vincențiu, atacați de sectanții «Rugului Aprins»

Scandal în ograda Domnului

Preoții lui PS Vincențiu, atacați de sectanții «Rugului Aprins»

Joi, 24 iunie, Poliția a fost sesizată despre faptul că un grup de persoane provoacă scandal în incinta bisericii «Sfîntul Gheorghe» (biserica de la ANL-uri) din Slobozia, perturbînd desfășurarea slujbei religioase. La scurt timp, grupul în cauză, format din 14 persoane, 3 bărbați și 11 femei, toate îmbrăcate în haine de culoare neagră, asemănătoare veșmintelor monahale, a fost depistat de un echipaj de poliție într-o stație de maxi-taxi din municipiul Slobozia. Persoanele depistate au fost conduse la sediul Poliției Slobozia pentru o anchetă, urmînd ca în funcție de rezultatul acesteia să se facă încadrarea juridică a faptei. Din primele cercetări rezultă că persoanele reținute fac parte dintr... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2010, 14:43 (30404 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Managementul sănătății se dictează politic

Spitalele ialomițene trec în grija primăriilor și consiliilor județene

Managementul sănătății se dictează politic

Potrivit unei noi prevederi legislative, spitalele ialomițene trec în subordinea administrațiilor publice locale. Strategiile de descentralizare sanitară lipsesc însă cu desăvîrșire. Rapid, își fac loc speculațiile privind viitorii managerii de unități medicale. Din perspectiva financiară, situația este îngrijorăroate, politic vorbind, orizontul zîmbește promițător doctorilor de partid...

Aceeași Mărie cu alți bani de portofel
Transferul managementului spitalicesc în cîrca autorităților locale sau județene face parte din controversata reformă sanitară mai mult discutată la televizor decît pusă-n practică. O dată pronunțată pentru trecerea propriu-zisă a unităților sanitare... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2010, 14:36 (24053 vizualizări - 10 comentarii)

Taguri: spitale Ialomița

Vineri 26 Iun 2026
272 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Razie printre «micii infractori»

Polițiștii din Fetești, în colaborare cu efective ale Inspectoratului Județean de Jandarmi, au efectuat  în seara zilei de 8 august, în intervalul 18,00-22,00, o razie cu scop preventiv, încercînd ...[citește_toată_știrea]

9 August 2012, 16:57
(8717 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Ialomița: Hoți de cablu, «filați» de polițiști. Au fost somați cu focuri de armă înainte de afi prinși!

Patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 22 și 35 ani, sînt cercetați de polițiști, întrucît au fost prinși în noaptea 8/9 august a.c. la furat de cablu telefonic. Văzîndu-se încolțiți, hoții au încercat ...[citește_toată_știrea]

9 August 2012, 16:53
(7659 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Patroni cercetați penal

Doi patroni de firme din Fetești sînt cercetați de polițiștii de Investigare a Fraudelor pentru că nu și-au plătit dările către stat. Oamenii legii le-au bătut la ușă miercuri, 8 august a.c. Primul administrator ...[citește_toată_știrea]

9 August 2012, 16:49
(9264 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Încasări mai mici la buget față de anul trecut. Finanțele au colectat cu 14,6% mai puțin!

În luna iulie 2012 au fost încasate la bugetul general consolidat aproximativ 46,40 milioane lei, cu 14,65% mai puțin decît în aceeași lună a anului trecut. Potrivit unui comunicat al Direcției Generale ...[citește_toată_știrea]

9 August 2012, 16:48
(8274 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița.

8 August 2012, 12:54


Săveni: Copil de 8 ani lăsat nesupravegheat, victimă a unui accident rutier

Un copil de 8 ani, din comuna Săveni, a fost transportat la Spitalul de Urgență Slobozia după ce a fost implicat într-un accident rutier. Din primele cercetări efectuate la fața locului a rezultat faptul ...[citește_toată_știrea]

8 August 2012, 12:33
(12824 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Vindea parfumuri contrafăcute

Marți, 7 august a.c., în jurul orelor 12,20, jandarmi din Urziceni, aflîndu-se în timpul executării unei misiuni de menținere a ordinii și siguranței publice, s-au sesizat din oficiu despre faptul că, în ...[citește_toată_știrea]

8 August 2012, 12:23
(8075 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Doar 60 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, miercuri, 8 august 2012, sînt disponibile doar 60 locuri de muncă. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

8 August 2012, 12:23
(10866 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Certificatele digitale pentru semnătura electronică, obligatoriu de reînnoit la un an

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor interesați că certificatele digitale pentru semnătura electronică sînt valabile un an de zile. Pentru a putea fi utilizate în ...[citește_toată_știrea]

8 August 2012, 11:53
(10638 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Focul a mistuit peste 1,5 ha de pădure

Un apel primit la dispeceratul Inspectoratului anunța producerea unui incendiu de vegetație uscată în localitatea Ciochina. Echipajele ajunse la locul intervenției au constatat însă că focul se manifesta ...[citește_toată_știrea]

8 August 2012, 11:51
(10742 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina incendiu


Grindu: Incendiu la o hală dezafectată

Focul a izbucnit duminică, 5 august a.c., în jurul orei 18,30, la hala unei societăți comerciale din comună, pentru stingerea acestuia acționînd timp de 3 ore pompierii de la Secția Urziceni cu o autospecială ...[citește_toată_știrea]

8 August 2012, 11:50
(9597 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Grindu incendiu


IPJ Ialomița: Furturile produselor agricole din cîmp, în atenția polițiștilor

În cursul zilei de luni, 6 august a.c., cu ocazia ședinței consiliului de conducere, inspectorul șef al IPJ Ialomița, comisarul șef de poliție Ștefu Viorel a solicitat șefilor subunităților teritoriale ...[citește_toată_știrea]

8 August 2012, 11:48
(8548 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferi băuți la volan au provocat accidente la Fetești și Amara

Duminică, 5 august a.c., în jurul orei 17,00, Poliția Fetești a fost sesizată prin 112 despre faptul că pe Strada Sirenei, din localitate, a avut loc un accident rutier soldat doar cu pagube materiale, ...[citește_toată_știrea]

7 August 2012, 18:14
(10450 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Autoturism sustras din Capitală, depistat de polițiști în trafic

Vineri, 3 august a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale Ialomița, în cadrul unei acțiuni pe linia prevenirii și combaterii furturilor de și din auto, au oprit pentru verificări un autoturism ...[citește_toată_știrea]

7 August 2012, 18:13
(9698 vizualizări - 1 comentariu)


Anunț angajare

SC RECYTEX Import Export SRL angajează

-agenți vînzări
-persoană contabilitate primară


Relații la telefon 0724/060.258

6 August 2012, 15:40


Slobozia: Jandarmii au amendat din nou «fetițele»

Slobozia: Jandarmii au amendat din nou «fetițele»

Efective din cadrul Detașamentului Mobil Slobozia au desfășurat mai multe acțiuni pe linia prevenirii și combaterii prostituției în urma cărora au întocmit două dosare penale. Astfel, în perioada 5-10 iulie ...[citește_toată_știrea]

6 August 2012, 10:18
(11061 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Jandarmii au intervenit în bătaia concubinilor

Sîmbătă, 4 august a.c., în jurul orelor 20,45, patrula de ordine publică din cadrul Detașamentului 4 Jandarmi Urziceni, aflîndu-se în serviciul de patrulare pe raza municipiului Urziceni, s-a sesizat din ...[citește_toată_știrea]

6 August 2012, 10:14
(7486 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pistoale cu gaze, deținute fără drept

Ialomița: Pistoale cu gaze, deținute fără drept

Joi, 2 august a.c., polițiști din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au depistat doi bărbați de 31, respectiv 68 ani, domiciliați în Țăndărei și Fetești care dețineau arme fără ...[citește_toată_știrea]

3 August 2012, 16:39
(7575 vizualizări - 3 comentarii)


Urziceni: Tînăr reținut după ce a furat dintr-o mașină

În urma activităților de cercetare efectuate de polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Urziceni cu privire la comiterea unei infracțiuni de furt calificat, autorul a fost identificat și ...[citește_toată_știrea]

3 August 2012, 16:38
(9752 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița, locul II la faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

ISU Ialomița, locul II la faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență

În perioada 1-3 august 2012, s-a desfășurat faza zonală a Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență, organizată de Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Știrbei»-Călărași ...[citește_toată_știrea]

3 August 2012, 16:33
(13375 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Tîlharii reținuți, arestați preventiv

Bărbații de 26, respectiv 30 ani, reținuți în cursul zilei de miercuri, 1 august a.c. pentru comiterea infracțiunii de tîlhărie, au fost arestați preventiv pentru 29 de zile. În fapt, în noaptea de 30/ ...[citește_toată_știrea]

2 August 2012, 17:23
(9739 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 38 locuri de muncă în străinătate

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința persoanelor interesate că, prin intermediul rețelei EURES, sînt disponibile de 38 locuri de muncă în străinătate. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

2 August 2012, 17:23
(10101 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pecheziție la un hoț din autoturisme

În dimineața zilei de miercuri, 1 august a.c., în jurul orei 5,30, polițiști de ordine publică și de investigații criminale, sprijiniți de grupa de intervenție a Serviciului de Intervenție Rapidă, au efectuat ...[citește_toată_știrea]

2 August 2012, 17:14
(7051 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Prins de radar cu 117 km/oră în localitate. Era și beat la volan!

În cursul zilei de miercuri, 1 august a.c., în jurul orei 21,00, polițiștii rutieri aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pentru monitorizarea traficului rutier au înregistrat cu aparatul radar ...[citește_toată_știrea]

2 August 2012, 17:14
(10727 vizualizări - 3 comentarii)


Grivița: Scandal pe subvenția la ovine, aplanat de mascați

Luni, 30 iulie a.c., la Grivița, membrii unei familii au sesizat Poliția pentru rezolvarea unei altercații legată de... plata subvenției la ovine. Concret, capul familiei, un bărbat de 56 ani, a solicitat ...[citește_toată_știrea]

1 August 2012, 17:25
(9711 vizualizări - 0 comentarii)


BMW furat din Franța, descoperit la Amara

BMW furat din Franța, descoperit la Amara

Polițiștii și inspectorii RAR Ialomița au indentificat în curtea unui tînăr, de 29 ani, un autoturism care figura furat din Franța. Astfel a fost adoptată măsura indisponibilizării autoturismului la sediul ...[citește_toată_știrea]

1 August 2012, 17:22
(8739 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Tîlharii atacă la drumul mare

Drumurile publice din Ialomița nu mai prezintă siguranță. Sînt împînzite de tîlhari. Trei tineri, cu vîrste cuprinse între 26 și 31 ani, sînt cercetați de polițiști pentru infracțiunea de tîlhărie. Aceștia ...[citește_toată_știrea]

1 August 2012, 17:21
(12159 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Șofer recalcitrant, reținut de polițiști

Un șofer de 30 ani a fost reținut marți, 31 iulie a.c., după ce a fugit de la locul accidentului pe care îl provocase. Mai mult, el le-a declarat polițiștilor faptul că nu el este autorul evenimentului ...[citește_toată_știrea]

1 August 2012, 17:20
(6984 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Doar 75 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 30 iulie 2012, sînt disponibile doar 75 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2012, 10:05
(9788 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incidente electorale

În Ialomița, de la debutul campaniei electorale pentru Referendumul din 29 iulie 2012 și pînă în prezent au fost înregistrate 7 incidente electorale, toate în mediul rural, fiind întocmit un dosar penal ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2012, 21:55
(11745 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...