Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Nicolae Anghel, tenis, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Nicolae Anghel, tenis, CSS Slobozia

Nicu este un puști ambițios, mînuitor al rachetei, care chiar dacă mai are de cizelat tehnica de lovire, lucru normal la vîrsta lui, excelează în privința vitezei cu care acoperă terenul. Datorită acestei calități s-a impus rapid și în probele de sprint la atletism. «Sînt cel mai bun din țară la 50 de metri și vreau să reușesc și în tenis pentru că este sportul meu preferat» ne spune Nicu. Iar profesorul Ion Savu îl completează: «A avut, într-adevăr, la 50 de metri cel mai bun timp, iar posibilitățile sînt foarte mari. Poate ajunge unde își dorește, însă prin multă muncă». În cîteva săptămîni începe campionatul național de tenis, unde Nicu țintește locul 3 la categoria lui de vîrstă. Un obiectiv... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2010, 07:14 (26480 vizualizări - 8 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga III, Unirea Slobozia-Calatis Mangalia 1-1

Bine că s-a terminat!

Unirea Slobozia a terminat campionatul 2009-2010 pe podium. Și a terminat și benzina! Pentru că echipa clasată pe 3 în seria a II-a din liga a III-a a gîfîit ca o locomotivă de la începutul secolului XX. Dovada involuției galben-albaștrilor o reprezintă diferența incredibilă de 24 de puncte față de liderul Viitorul Constanța, în condițiile în care, la finele turului, Unirea se afla la doar 3 puncte de echipa lui Hagi. Și vineri, 11 iunie, în ultima etapă, lucrurile au stat aproape la fel. Unirea care, pentru a-și îndeplini obiectivul (sau ce a mai rămas din el), avea nevoie de un punct, l-a obținut. Nu înainte ca băieților lui Prepeliță să le treacă glonțul pe lîngă ureche. În minutul 19, Ene... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2010, 07:13 (23858 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Cupa Ialomiței pentru sportivii nevăzători

Șah

Cupa Ialomiței pentru sportivii nevăzători

La sfîrșitul săptămînii trecute, la sediul Asociației nevăzătorilor din Romînia, filiala Ialomița și Călărași, s-a desfășurat una dintre cele mai spectaculoase competiții de șah din ultimii 20 de ani. Concurenții, în majoritatea lor nevăzători sau slab văzători s-au întrecut preț de mai multe ore, ținînd canicula în șah etern, pentru premii simbolice oferite de Direcția pentru Sport Ialomița, partenerul oficial al evenimentului. Remarcabil de iuți pe tabla cu 64 s-au dovedit a fi mezinul competiției, Petru Ceasăr, de 24 de ani, venit tocmai de la Bacău, dar și veteranul competițiilor de gen, Achim Drăghiță care, la 69 de ani, a ținut piept cu succes mai tinerilor săi colegi: «e normal să fie așa... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2010, 07:11 (17626 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Plutonierul Florin Mangiurea, scafandrul vitezist

În perioada 9-11 iunie, la Piatra Neamț, s-a desfășurat finala Campionatului de atletism și cros a Ministerului Administrației și Internelor. Printre cei 200 de participanți s-au aflat și reprezentanți ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Slobozia. Dintre aceștia s-a evidențiat plutonierul Florin Mangiurea, scafandru în cadrul acestei instituții, care a cîștigat proba de 100 de metri viteză, la categoria sa de vîrstă (36-45 de ani). Plutonierul Florin Mangiurea, în vîrstă de 37 de ani, este militar de carieră și angajat al unității încă din anul 1994. Tînărul a trecut în corpul subofițerilor operativi din cadrul ISU Ialomița în anul 2005, iar din anul 2007 face parte... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2010, 07:10 (18524 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 1,6 milioane de lei pentru profesorii ialomițeni

În timp ce profesorii protestează în bloc pentru păstrarea salariilor și a altor sporuri și venituri didactice, Direcția Județeană a Finanțelor Publice a alocat, la sfîrșit de an școlar, suplimentări bugetare pentru satisfacerea financiară a dascălilor din sistemul de învățămînt preuniversitar ialomițean. E drept, doar pentru 10 unități de învățămînt, însă chiar și așa dascălii vor încasa nu mai puțin de 1,6 milioane de lei. Potrivit Direcției de Finanțe, banii provin din sumele defalcate din taxa pe valoarea adăugată, iar destinția este finanțarea cheltuielilor descentralizate la nivelul localităților din județul nostru. Concret, banii iau calea unităților de învățămînt preuniversitar de stat... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2010, 18:36 (23648 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Grav accident rutier între Slobozia și Bucu

click pe poză

Marți, 15 iunie ac., în jurul orelor 11.00, pe DN2A, la jumătatea distanței dintre Slobozia și Bucu, două autoturisme și un autotren au fost implicate într-un cumplit accident de circulație. Din nefericire, au existat și victime, în persoana unei femei de 60 de ani, ocupantul din dreapta al unuia dintre autoturisme. Femeia a fost transportată de urgență la spital, fiind în stare destul de gravă.

Filmul accidentului
Pe direcția Bucu-Slobozia, o autocamionetă, proprietatea unei firme locale, era staționată pe marginea carosabilului. Pe aceeași direcție, un autotren și un autoturism Dacia se deplasau, primul semnalizînd executarea depășirii, iar celălalt dublîndu-i acțiunea... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2010, 11:55 (29129 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: accident DN2A

Click aici

POLITICĂ

«Boc ești de rahat! Încrederea s-a terminat!»

Pesediștii ialomițeni au strigat timp de două ore în numele poporului

«Boc ești de rahat! Încrederea s-a terminat!»

Marți, 15 iunie, imediat după orele 9.00, PSD Ialomița a organizat un marș de protest pe străzile Sloboziei pentru susținerea moțiunii de cenzură împotriva Guvernului Boc. Timp de două ore, manifestanții PSD au scandat lozinci antiguvernamentale, încercînd astfel să atragă atenția și, în același timp, simpatia populației. Cele mai uzitate lozinci strigate în fața Prefecturii Ialomița au fost «Chioru’ și cu Piticu’ au furat pensia lu’ bunicu’!» și «Boc ești de rahat/Încrederea s-a terminat!». Manifestarea s-a încheiat, fără incidente notabile, la orele 11.00.

Oameni și farisei
La marșul de protest de pe străzile Sloboziei au participat, alături de membrii de partid, și... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2010, 11:05 (24615 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Preasfințitului Vincențiu i s-a făcut rău la slujbă din cauza caniculei

Aflat la sfîrșit de săptămînă la sfințirea unei biserici din Orboiești

Preasfințitului Vincențiu i s-a făcut rău la slujbă din cauza caniculei

Oficial, la sfîrșit de săptămînă, Ialomița s-a aflat sub cod meteorologic galben pentru caniculă. Potrivit specialiștilor, «ialomițenii s-au comportat relativ bine, ținînd cont de recomandările medicilor pentru protejarea în fața temperaturilor extrem de ridicate». Astfel, conform medicilor Serviciului Județean de Ambulanță, din cele 49 de solicitări înregistrate vineri, 11 iunie, doar în trei dintre cazuri medicii au ridicat din stradă persoane doborîte de caniculă. Sîmbătă, 12 iunie, telefoanele Ambulanței au sunat de 82 de ori, de 4 ori pentru ialomițeni căzuți în stradă din cauza temperaturilor ridicate. Și ieri, duminică, 13 iunie, două persoane din zona Urziceni au fost aduse de urgență... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2010, 14:42 (25805 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Complicele lui Tera, Relu Costan a solicitat eliberarea sub control judiciar

După ce la începutul lunii, respectiv în data de 2 iunie, Curtea de Apel București a respins recursurile formulate de către Ion Tămîrjan, zis Tera și Relu Costan, ambii arestați sub acuzația de proxenetism, săptămîna precedentă și magistrații ialomițeni au decis ca suspecții să rămînă în arest. Concret, în urmă cu o săptămînă, luni, 7 iunie, Relu Costan a înaintat Tribunalului Ialomița o solicitare de eliberare sub control judiciar, cerere ce i-a fost respinsă ca neîntemeiată. Mai interesant decît aceasta rămîne însă aspectul că cel puțin Costan rămîne în continuare fără avocat ales, proxenetul fiind reprezentat în fața judecătorilor Tribunalului de un apărător din oficiu. În plus, Ion Tămîrjan... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2010, 09:21 (29288 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ultimul mohican al vinului ialomițean

Vin de «Viață Lungă» la AGROFAM GRUP

Ultimul mohican al vinului ialomițean

În urmă cu 20 de ani, cînd a venit Revoluția, podgoriile combinatului viticol de la Fetești se întindeau pe 2000 de hectare, iar strugurii de masă produși aici erau renumiți în întreg lagărul socialist, din Polonia și pînă în capitala mamei Rusii. Acum, pe locul unde altădată se întindeau viile nu vezi decît scaieți și pîrloagă, sutele de agajați s-au risipit în cele 4 vînturi, iar din «uzina de făcut vin» n-a mai rămas decît o podgorie cochetă de 60 de hectare și... un om. Se numește Tudor Pleșca, are 80 de ani și, potrivit reprezentanților SC Agrofam Grup, lui i se datorează rețetarul celui mai rîvnit vin din Ialomița: vinul de viață lungă.

Podgoria lui Poienaru
Cîndva... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2010, 11:08 (31370 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile locale pot accesa singure programe naționale de finanțare a investițiilor

După 20 de ani de așteptare, zeci de programe de finanțare națională și europeană ratate și sute de dosare de finanțare depuse, administrațiile locale din Ialomița au libertatea de a-și construi singure viitorul. Hotărîrea de Guvern care permite acest lucru poartă numărul 330, este datată 31 martie 2010, a intrat în vigoare la sfîrșitul lunii aprilie și permite de la reabilitarea drumurilor de interes local și pînă la investiții în unitățile administrative cu resurse turistice. Se face, astfel, unul dintre cei mai importanți pași în descentralizarea administrativă a județelor și, ce e mai important, în eliminarea dictaturii Consiliilor Județene, fără de girul cărora nu se putea derula nicio investiție... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2010, 17:02 (20474 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Două eleve ale Liceului Pedagogic, «vârfuri» ale Pedagogiei

Două eleve ale Liceului Pedagogic, «vîrfuri» ale Pedagogiei

În vacanța de Paște a acestui an, Liceul Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia a găzduit, în premieră, Olimpiada Națională de Pedagogie-Psihologie, olimpiadă la care au participat licee de profil din toată țara. La concurs au participat și 6 elevi ai liceului slobozean, printre care și două june de doar 16 ani, eleve în clasa a IX-a E...
Prietene de mici, Anca Marin și Elena Săvulescu s-au ajutat reciproc de cînd se știu, fiind ca două surori. Punîndu-se cu burta pe carte, au reușit și la Olimpiadă, motiv pentru care, atît profesorii, cît și colegii, le tratează cu un deosebit respect. «Sînt fete silitoare, vin din mediul rural, dar au putere mare de muncă» le cataloghează directorul Maria... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2010, 10:31 (25936 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

După ce și-a «tras» instalațiile Combinatului Chimic, Chemgas Holding vrea și Stația de Captare a apei de la Modelu

Amonil, preluată pe «bucăți» de o firmă de apartament

După ce și-a «tras» instalațiile Combinatului Chimic, Chemgas Holding vrea și Stația de Captare a apei de la Modelu

Încet dar sigur, producătorul de îngrășăminte chimice din Slobozia, Amonil SA este vîndut pe bucăți. Și dacă nu se vinde, atunci sigur va fi executat silit. După ce a pierdut proprietatea asupra celor mai importante instalații de producție, Combinatul Chimic a pierdut și activele ce le deținea în comuna Modelu. Sau cel puțin este pe cale să le piardă. Tunul se dă prin societatea Chemgas Holding, o firmă de apartament, al cărei principal scop pare a fi preluarea pe «bucăți» a Amonil...

Chemgas a luat instalațiile
Istoricul tranzacțiilor pe cît de dubioase pe atît de legale desfășurate în curtea Combinatului Chimic de la Slobozia a început anul trecut. Imposibilitatea... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2010, 15:45 (33764 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

PSD Ialomița va lua cu asalt Prefectura Ialomița

Proteste colorate în roșu

PSD Ialomița va lua cu asalt Prefectura Ialomița

Seria prostestelor legate de măsurile de austeritate decise de guvernul Boc nu se opresc doar la pichetarea Prefecturilor și a sediului Guvernului de către bugetari sau pensionari ci, mai nou, de către membri ai partidului de Opoziție. La Slobozia, în fața Prefecturii, marți, 15 iunie, sînt așteptați peste 500 de membri ai PSD Ialomița. La miting ar putea participa și liderul PSD Ialomița, Silvian Ciupercă, recent întrors de la Bruxelles. De remarcat faptul că cei 500 de social-democrați așteptați să protesteze în fața Prefecturii vor depăși numeric pensionarii și bugetarii care au protestat în ultimele săptămîni în aceeași locație.
Să completăm că în urmă cu cîteva zile, liderul PSD Ialomița... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2010, 15:20 (28989 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițistul Goagă, șeful de la Rutieră cercetat penal

Corb la corb ÎȘI scoate ochii!

Polițistul Goagă, șeful de la Rutieră cercetat penal

E oficial. Șeful Serviciului Rutier este cercetat penal de procurori. Asta după ce același personaj a fost anchetat de proprii colegi. Dosarul penal pe numele domniei sale a fost trimis spre instumentare Parchetului Județean, iar Goagă este anchetat pentru «abuz în serviciu contra intereselor publice».

Țeapa...
Șeful Serviciului Rutier din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, subcomisarul Sorin Goagă a ajuns în atenția mediei locale cam în același timp cu dezvăluirile referitoare la cel ce se denumește Jan Dumitrescu, țeparul de casă al fabricii de ulei Expur. Contextul în care Goagă a făcut obiectul unor documentări media a fost o țeapă de 1,4 miliarde... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2010, 06:21 (26858 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

10 milioane de lei pentru patinoarul de la Amara

10 milioane de lei pentru patinoarul de la Amara

Implicarea autorităților locale din Amara își arată roadele. În ultimii 2 ani, autoritățile din Amara au realizat proiecte care vor permite accesarea a 10 milioane de euro pentru asfaltarea drumurilor din oraș, reamenajarea peisagistică a stațiunii și realizarea unei surse de apă subterană.

Moraru, favoritul Elenei Udrea
Accesarea fondurilor care să permită investiții de anvergură pentru comunitate nu reprezintă însă punctul forte al primarului Victor Moraru. Ultima performanță a sa este seducerea ministrului Udrea cu un program integrat de reabilitare a intrării în stațiunea Amara. Neschimbat de 30 de ani, complexul turistic de la Perla și intrarea în stațiune dinspre... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2010, 16:27 (26778 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Flegme și înjurături pe Secția de Ginecologie a Spitalului Județean

«Mîngîiată» doar cu un avertisment, doctorița Dinu recidivează

Flegme și înjurături pe Secția de Ginecologie a Spitalului Județean

Situație fără precedent la Spitalul Județean. Un medic a fost amenințat cu moartea de fratele unei colege, sub privirile neputincioase ale pacienților. Scandalul s-a petrecut în urmă cu o săptămînă și a fost generat ca urmare a punerii în practică a unei decizii a Colegiului Medicilor Ialomița.

Istoria nefericită a scandalului «Dinu»
Scandalul «Dinu» nu este străin opiniei publice. Cine nu a cunoscut «performanțele» medicale ale doctorului Dinu pe propria piele le-a putut lectura în paginile ziarului nostru. Iar pentru cine nu le-a citit îndeajuns sau deloc revenim, în cîteva rînduri, cu istoria nefericită a medicului Dinu. Doctorul ginecolog Valentina Dinu a arărut... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2010, 09:06 (102781 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

71 de ani de probleme ale apei și 342 de zile de când bem «Apa lui Ionașcu»

Apa la Slobozia, din 1939 încoace!

71 de ani de probleme ale apei și 342 de zile de cînd bem «Apa lui Ionașcu»

• 342 de zile de la intrarea în exploatare a sursei de apă subterană
• 190 de zile de cînd apa a fost oficial declarată menajeră
• 135 de zile de cînd DSP a anulat autorizația de funcționare a Urban SA
• 71 de ani de la ultima atestare documentară privind calitatea apei

Astăzi, 9 iunie 2010, au trecut 342 de zile de cînd bem efectiv «apa lui Ionașcu», dată de la care robinetele noastre sînt «mîngîiate» de mult discutata și mult contestata apă potabilă devenită, de cîteva luni, chiar menajeră. Și asta pentru că, în aceeași manieră în care am început articolul, au trecut deja 190 de zile de cînd prefectul județului, Mădălin Teculescu, a primit analizele Institutului de Sănătate Publică București, în care se scria, negru pe alb, că apa declarată potabilă conținea fier în exces, amoniu, sulf, plumb... Concluzia categorică a seturilor de probe prelevate era indubitabilă: APA NU E POTABILĂ! În aceeași ordine de idei, au mai trecut 135 de zile de cînd Direcția de Sănătate... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 18:03 (33329 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Listele lui Cazacu&Stavăr epurează învățământul județean

Chiar dacă nu sînt recunoscute oficial

Listele lui Cazacu&Stavăr epurează învățămîntul județean


PD-L face poliție politică în școlile și liceele din Ialomița

PD-L Ialomița a declanșat săptămîna trecută procesul de reconvertire politică a directorilor de școli și licee din Ialomița. Modelul e unul deja patentat, fiind inventat pe vremea PDSR și redescoperit de liberalul Gheorghe Petre, prin 2007. Spre deosebire de predecesori însă, PD-L a transformat formalitatea într-o practică pe care deputatul Cristina Pocora o cataloghează drept «poliție politică». Iar ceea ce directorii crucificați de noul general Stavăr declară ca fiind adevărat este negat vehement de președintele PD-L Ialomița, Cazacu Marinică.

Modelul Gogu, reloaded
Istoria orală a avatarurilor prin care a tot trecut Inspectoratul Școlar Ialomița reține că Man (pentru... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 12:02 (36033 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Criza adîncește declinul economic

Doar un ialomițean din 8 este salariat!

Dacă în aceste vremuri de criză v-ați imaginat că economia județului tinde spre mai bine, v-ați înșelat amarnic. Asta pentru că, în Ialomița, numărul pensionarilor și al asistaților social depășește cu mult numărul angajaților. Drept urmare, un singur salariat ține în spate 8 concetățeni, fie ei pensionari, asistați social, copii de pînă la 18 ani sau poate șomeri. Din păcate, numărul angajaților, plătitori de taxe și impozite, este mult prea mic comparativ cu al celorlalți. Iar rata șomajului este în continuă creștere, situîndu-ne pe un rușinos loc fruntaș la nivel național: 5 pe țară și în continuă creștere. S-a început prin disponibilizări din domeniul privat, apoi din cel de stat...

... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 10:21 (32659 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
266 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grivița: «Găinari» cercetați de polițiști

Două persoane, de 17 și 47 de ani, domiciliate în comuna ialomițeană Grivița și județul Brăila, sînt cercetate de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunii de «furt calificat». Cele două persoane sînt ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2013, 14:05
(10130 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița furt


Grivița: A cîștigat la «păcănele», dar aparatul a fost confiscat de polițiști!

Pasionat al «păcănelelor», un tînăr de 24 de ani, din Grivița, a fost lovit de ghinion. Deși aparatul la care s-a jucat i-a arătat că a cîștigat suma de 42500 de lei, el nu a intrat în posesia premiului ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2013, 17:30
(12485 vizualizări - 2 comentarii)


DGFP Ialomița: 25 aprilie 2013, termen limită de depunere a declarațiilor

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor interesați că joi, 25 aprilie 2013, este ultima zi în care trebuie să se depună la administrațiile financiare teritoriale următoarele ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2013, 17:16
(8904 vizualizări - 1 comentariu)


Sinești: Comercializa țigări de contrabandă

Un tînăr de 22 de ani, din București, este cercetat de polițiștii ialomițeni pentru că vindea țigări de contrabandă în incinta magazinului său din Sinești. Ancheta în acest caz este în plină desfășurare ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2013, 17:12
(6970 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului pentru martie 2013, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii martie 2013, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrați 8057 șomeri, din care 2887 șomeri indemnizați, respectiv 5170 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2013, 16:56
(6837 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Animale arse în incendiu

Mai multe oi și capre au ars în urma unui incendiu care a cuprins grajdul în care se aflau, amplasat într-o gospodărie de pe raza localității ialomițene Mihail Kogălniceanu. La fața locului s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2013, 16:55
(9826 vizualizări - 0 comentarii)


Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița sărbătorește «Ziua Bibliotecarului»

Marți, 23 aprilie 2013, de «Ziua Bibliotecarului», Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița și-a propus o dezbatere cu tema «Parteneriatul în bibliotecă». De asemenea, vor fi acordate premiile ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2013, 16:54
(9118 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Arestat după ce a fost prins de mai multe ori conducînd fără permis

Un tînăr de 21 de ani, din Movilița, a ajuns în cele din urmă în Centrul de Arest și Reținere al IPJ Ialomița după ce a fost prins conducînd pe străzile comunei fără a avea permis. Tînărul în cauză a fost ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2013, 16:36
(8527 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

18 Aprilie 2013, 12:13


Slobozia: «Bursa Generală a Locurilor de Muncă»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 19 aprilie 2013, ora 9,00, «Bursa Generală a Locurilor de muncă». Evenimentul se va desfășura la Slobozia, în incinta Centrului ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2013, 18:22
(8488 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Au furat cabluri de cupru și au fost urmăriți de polițiști

Doi bărbați sînt cercetați penal de polițiștii ialomițeni, după ce au fost depistați în timp ce transportau cu un autoturism doi saci încărcați cu deșeuri reciclabile industriale, cumpărate de la o persoană ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2013, 14:28
(8899 vizualizări - 1 comentariu)


Sălcioara: Fabrici de țigarete și țigări, confiscate de polițiști

Sălcioara: Fabrici de țigarete și țigări, confiscate de polițiști

Polițiștii au descins ieri, 15 aprilie a.c., la domiciliile a 5 persoane din comuna Sălcioara în baza autorizațiilor de percheziție emise de Judecătoria Urziceni, suspecte de comiterea infracțiunii de colectarea ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2013, 14:20
(9349 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Deținuții de la Penitenciar se califică în meseria de «lucrător în cultura plantelor»

Slobozia: Deținuții de la Penitenciar se califică în meseria de «lucrător în cultura plantelor»

Un număr de 12 persoane private de libertate, încarcerate la Penitenciarul cu Regim Închis Slobozia, vor deveni «lucrători în cultura plantelor». Aceștia vor participa la un curs de calificare în această ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2013, 19:04
(9956 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Accidente de circulație cu victime

Joi, 11 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la faptul că pe raza localităților Slobozia, Gura Văii și Fierbinții de Jos s-au produs trei accidente de circulație, soldate cu vătămarea ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2013, 15:11
(7650 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Fără permise și beți la volan

În cursul zilei de joi, 11 aprilie a.c., o patrulă de siguranță publică din cadrul Secției Poliție Rurală Jilavele a depistat pe raza comunei Moldoveni doi localnici, de 43 și 18 ani, care conduceau un ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2013, 14:09
(6993 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Transporta ilegal 1000 de perechi de pantofi

Un tînăr de 31 de ani, din Suceava, a fost depistat în zona municipiului Urziceni în timp ce transporta 1000 de perechi de pantofi pentru care nu deținea documente legale de proveniență. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2013, 13:04
(6277 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Au furat traverse de cale ferată

Cu ocazia desfășurării unei acțiuni pe linia prevenirii infracțiunilor contra patrimoniului, agenții Postului de Poliție Stelnica au oprit pentru control trei căruțe ce se deplasau pe un drum aflat în extravilanul ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2013, 11:15
(6656 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stelnica furt


Ialomița: Braconaj piscicol în zonele inundabile

Polițiștii Secției Rurale Stelnica au acționat joi, 11 aprilie a.c., împreună cu un reprezentant al Agenției Naționale pentru Pescuit și Acvacultură în zona inundabilă a brațului Borcea, pe linia prevenirii ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2013, 10:14
(10233 vizualizări - 2 comentarii)


Sinești: Șapte răniți și un decedat în urma unui grav accident de circulație

În dimineața zilei de joi, 11 aprilie a.c., un grav accident de circulație s-a petrecut în zona localității Sinești. În urma evenimentului rutier, șapte persoane au fost rănite, iar o a opta a decedat. ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2013, 10:42
(8008 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Sălcioara: La volan, fără permis

Marți, 9 aprilie a.c., în jurul orei 00,30, polițiștii ialomițeni au depistat în trafic, pe raza comunei Sălcioara, un tînăr de 25 de ani, din localitate, care nu poseda permis de conducere. Totodată, în ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2013, 19:22
(6641 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A furat burlanele de cupru dintr-o biserică

Polițiștii din cadrul Biroului de Investigații Criminale efectuează cercetări cu privire la un tînăr, de 18 ani, din  Slobozia, suspectat de săvîrșirea infracțiunii de furt calificat în dauna unui ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2013, 19:04
(9147 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Bărbat dispărut de la domiciliu

Polițiștii de Investigații Criminale au fost sesizați cu privire la faptul că un bărbat, de 35 ani, a dispărut de la domiciliu. Din cercetările efectuate de polițiști, s-a stabilit că persoana dispărută ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2013, 19:00
(6155 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Hoți minori

Luni, 8 aprilie a.c., în urma activităților informativ-operative desfășurate de polițiști, au fost identificați doi minori de 12, respectiv 14 ani, din comuna Movilița. Minorii sînt suspectați de săvîrșirea ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2013, 18:59
(7292 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Movilița furt copii


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

9 Aprilie 2013, 18:08


anunț

Nick Touring SRL
achiziționează
ulei comestibil uzat
(ulei de mîncare ars)

la sediile din Slobozia,
str. Rovine, nr. 12 (spălătoria NickTouring)
Autogara Nick Touring (Piața Gării)

preț 2 lei/litru
Relații la telefon 0723/790.171
program de colectare 7,30-20,00

9 Aprilie 2013, 16:53


Căzănești: Hoți la grădiniță

Polițiștii efectuează cercetări față de doi tineri, de 16 și 18 ani, din orașul Căzănești, respectiv comuna Sfîntu Gheorghe, pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, suspecții, în ziua ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2013, 18:17
(8091 vizualizări - 1 comentariu)


Bucu: A circulat cu un autoturism neînmatriculat

Vineri, 5 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat, pe raza localității Bucu, un bărbat, de 31 de ani, din Fetești, în timp ce conducea un autoturism avînd autorizația de circulație provizorie expirată ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2013, 18:15
(7325 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 23 de aparate de jocuri mecanice, confiscate de polițiști

În perioada 4-5 aprilie 2013, efective de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, sub coordonarea Inspectoratului General al Poliției Române, au demarat acțiunea «Mecano» ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2013, 18:13
(8082 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Ambasadorul Danemarcei s-a întîlnit cu autoritățile județene

Ambasadorul Regatului Danemarcei în România, Michael Sternberg, a întreprins o vizită oficială în județul Ialomița vineri, 5 aprilie. Evenimentul s-a desfășurat în cadrul Instituției Prefectului județului ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2013, 18:12
(6241 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Artă în spatele gratiilor

Vineri, 5 aprilie 2013, deținuții Penitenciarului Slobozia și-au testat deprinderile artistice. Ei au fost protagoniștii unei piese de teatru, a cărei reprezentație s-a desfășurat în spatele gratiilor. ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2013, 18:11
(8137 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...