Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Plutonierul Florin Mangiurea, scafandrul vitezist

În perioada 9-11 iunie, la Piatra Neamț, s-a desfășurat finala Campionatului de atletism și cros a Ministerului Administrației și Internelor. Printre cei 200 de participanți s-au aflat și reprezentanți ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Slobozia. Dintre aceștia s-a evidențiat plutonierul Florin Mangiurea, scafandru în cadrul acestei instituții, care a cîștigat proba de 100 de metri viteză, la categoria sa de vîrstă (36-45 de ani). Plutonierul Florin Mangiurea, în vîrstă de 37 de ani, este militar de carieră și angajat al unității încă din anul 1994. Tînărul a trecut în corpul subofițerilor operativi din cadrul ISU Ialomița în anul 2005, iar din anul 2007 face parte... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2010, 07:10 (18524 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Peste 1,6 milioane de lei pentru profesorii ialomițeni

În timp ce profesorii protestează în bloc pentru păstrarea salariilor și a altor sporuri și venituri didactice, Direcția Județeană a Finanțelor Publice a alocat, la sfîrșit de an școlar, suplimentări bugetare pentru satisfacerea financiară a dascălilor din sistemul de învățămînt preuniversitar ialomițean. E drept, doar pentru 10 unități de învățămînt, însă chiar și așa dascălii vor încasa nu mai puțin de 1,6 milioane de lei. Potrivit Direcției de Finanțe, banii provin din sumele defalcate din taxa pe valoarea adăugată, iar destinția este finanțarea cheltuielilor descentralizate la nivelul localităților din județul nostru. Concret, banii iau calea unităților de învățămînt preuniversitar de stat... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2010, 18:36 (23648 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Grav accident rutier între Slobozia și Bucu

click pe poză

Marți, 15 iunie ac., în jurul orelor 11.00, pe DN2A, la jumătatea distanței dintre Slobozia și Bucu, două autoturisme și un autotren au fost implicate într-un cumplit accident de circulație. Din nefericire, au existat și victime, în persoana unei femei de 60 de ani, ocupantul din dreapta al unuia dintre autoturisme. Femeia a fost transportată de urgență la spital, fiind în stare destul de gravă.

Filmul accidentului
Pe direcția Bucu-Slobozia, o autocamionetă, proprietatea unei firme locale, era staționată pe marginea carosabilului. Pe aceeași direcție, un autotren și un autoturism Dacia se deplasau, primul semnalizînd executarea depășirii, iar celălalt dublîndu-i acțiunea... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2010, 11:55 (29129 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: accident DN2A

POLITICĂ

«Boc ești de rahat! Încrederea s-a terminat!»

Pesediștii ialomițeni au strigat timp de două ore în numele poporului

«Boc ești de rahat! Încrederea s-a terminat!»

Marți, 15 iunie, imediat după orele 9.00, PSD Ialomița a organizat un marș de protest pe străzile Sloboziei pentru susținerea moțiunii de cenzură împotriva Guvernului Boc. Timp de două ore, manifestanții PSD au scandat lozinci antiguvernamentale, încercînd astfel să atragă atenția și, în același timp, simpatia populației. Cele mai uzitate lozinci strigate în fața Prefecturii Ialomița au fost «Chioru’ și cu Piticu’ au furat pensia lu’ bunicu’!» și «Boc ești de rahat/Încrederea s-a terminat!». Manifestarea s-a încheiat, fără incidente notabile, la orele 11.00.

Oameni și farisei
La marșul de protest de pe străzile Sloboziei au participat, alături de membrii de partid, și... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2010, 11:05 (24615 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Preasfințitului Vincențiu i s-a făcut rău la slujbă din cauza caniculei

Aflat la sfîrșit de săptămînă la sfințirea unei biserici din Orboiești

Preasfințitului Vincențiu i s-a făcut rău la slujbă din cauza caniculei

Oficial, la sfîrșit de săptămînă, Ialomița s-a aflat sub cod meteorologic galben pentru caniculă. Potrivit specialiștilor, «ialomițenii s-au comportat relativ bine, ținînd cont de recomandările medicilor pentru protejarea în fața temperaturilor extrem de ridicate». Astfel, conform medicilor Serviciului Județean de Ambulanță, din cele 49 de solicitări înregistrate vineri, 11 iunie, doar în trei dintre cazuri medicii au ridicat din stradă persoane doborîte de caniculă. Sîmbătă, 12 iunie, telefoanele Ambulanței au sunat de 82 de ori, de 4 ori pentru ialomițeni căzuți în stradă din cauza temperaturilor ridicate. Și ieri, duminică, 13 iunie, două persoane din zona Urziceni au fost aduse de urgență... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2010, 14:42 (25804 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Complicele lui Tera, Relu Costan a solicitat eliberarea sub control judiciar

După ce la începutul lunii, respectiv în data de 2 iunie, Curtea de Apel București a respins recursurile formulate de către Ion Tămîrjan, zis Tera și Relu Costan, ambii arestați sub acuzația de proxenetism, săptămîna precedentă și magistrații ialomițeni au decis ca suspecții să rămînă în arest. Concret, în urmă cu o săptămînă, luni, 7 iunie, Relu Costan a înaintat Tribunalului Ialomița o solicitare de eliberare sub control judiciar, cerere ce i-a fost respinsă ca neîntemeiată. Mai interesant decît aceasta rămîne însă aspectul că cel puțin Costan rămîne în continuare fără avocat ales, proxenetul fiind reprezentat în fața judecătorilor Tribunalului de un apărător din oficiu. În plus, Ion Tămîrjan... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2010, 09:21 (29287 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ultimul mohican al vinului ialomițean

Vin de «Viață Lungă» la AGROFAM GRUP

Ultimul mohican al vinului ialomițean

În urmă cu 20 de ani, cînd a venit Revoluția, podgoriile combinatului viticol de la Fetești se întindeau pe 2000 de hectare, iar strugurii de masă produși aici erau renumiți în întreg lagărul socialist, din Polonia și pînă în capitala mamei Rusii. Acum, pe locul unde altădată se întindeau viile nu vezi decît scaieți și pîrloagă, sutele de agajați s-au risipit în cele 4 vînturi, iar din «uzina de făcut vin» n-a mai rămas decît o podgorie cochetă de 60 de hectare și... un om. Se numește Tudor Pleșca, are 80 de ani și, potrivit reprezentanților SC Agrofam Grup, lui i se datorează rețetarul celui mai rîvnit vin din Ialomița: vinul de viață lungă.

Podgoria lui Poienaru
Cîndva... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2010, 11:08 (31370 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Autoritățile locale pot accesa singure programe naționale de finanțare a investițiilor

După 20 de ani de așteptare, zeci de programe de finanțare națională și europeană ratate și sute de dosare de finanțare depuse, administrațiile locale din Ialomița au libertatea de a-și construi singure viitorul. Hotărîrea de Guvern care permite acest lucru poartă numărul 330, este datată 31 martie 2010, a intrat în vigoare la sfîrșitul lunii aprilie și permite de la reabilitarea drumurilor de interes local și pînă la investiții în unitățile administrative cu resurse turistice. Se face, astfel, unul dintre cei mai importanți pași în descentralizarea administrativă a județelor și, ce e mai important, în eliminarea dictaturii Consiliilor Județene, fără de girul cărora nu se putea derula nicio investiție... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2010, 17:02 (20472 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Două eleve ale Liceului Pedagogic, «vârfuri» ale Pedagogiei

Două eleve ale Liceului Pedagogic, «vîrfuri» ale Pedagogiei

În vacanța de Paște a acestui an, Liceul Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia a găzduit, în premieră, Olimpiada Națională de Pedagogie-Psihologie, olimpiadă la care au participat licee de profil din toată țara. La concurs au participat și 6 elevi ai liceului slobozean, printre care și două june de doar 16 ani, eleve în clasa a IX-a E...
Prietene de mici, Anca Marin și Elena Săvulescu s-au ajutat reciproc de cînd se știu, fiind ca două surori. Punîndu-se cu burta pe carte, au reușit și la Olimpiadă, motiv pentru care, atît profesorii, cît și colegii, le tratează cu un deosebit respect. «Sînt fete silitoare, vin din mediul rural, dar au putere mare de muncă» le cataloghează directorul Maria... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2010, 10:31 (25936 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

După ce și-a «tras» instalațiile Combinatului Chimic, Chemgas Holding vrea și Stația de Captare a apei de la Modelu

Amonil, preluată pe «bucăți» de o firmă de apartament

După ce și-a «tras» instalațiile Combinatului Chimic, Chemgas Holding vrea și Stația de Captare a apei de la Modelu

Încet dar sigur, producătorul de îngrășăminte chimice din Slobozia, Amonil SA este vîndut pe bucăți. Și dacă nu se vinde, atunci sigur va fi executat silit. După ce a pierdut proprietatea asupra celor mai importante instalații de producție, Combinatul Chimic a pierdut și activele ce le deținea în comuna Modelu. Sau cel puțin este pe cale să le piardă. Tunul se dă prin societatea Chemgas Holding, o firmă de apartament, al cărei principal scop pare a fi preluarea pe «bucăți» a Amonil...

Chemgas a luat instalațiile
Istoricul tranzacțiilor pe cît de dubioase pe atît de legale desfășurate în curtea Combinatului Chimic de la Slobozia a început anul trecut. Imposibilitatea... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2010, 15:45 (33762 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

PSD Ialomița va lua cu asalt Prefectura Ialomița

Proteste colorate în roșu

PSD Ialomița va lua cu asalt Prefectura Ialomița

Seria prostestelor legate de măsurile de austeritate decise de guvernul Boc nu se opresc doar la pichetarea Prefecturilor și a sediului Guvernului de către bugetari sau pensionari ci, mai nou, de către membri ai partidului de Opoziție. La Slobozia, în fața Prefecturii, marți, 15 iunie, sînt așteptați peste 500 de membri ai PSD Ialomița. La miting ar putea participa și liderul PSD Ialomița, Silvian Ciupercă, recent întrors de la Bruxelles. De remarcat faptul că cei 500 de social-democrați așteptați să protesteze în fața Prefecturii vor depăși numeric pensionarii și bugetarii care au protestat în ultimele săptămîni în aceeași locație.
Să completăm că în urmă cu cîteva zile, liderul PSD Ialomița... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2010, 15:20 (28989 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițistul Goagă, șeful de la Rutieră cercetat penal

Corb la corb ÎȘI scoate ochii!

Polițistul Goagă, șeful de la Rutieră cercetat penal

E oficial. Șeful Serviciului Rutier este cercetat penal de procurori. Asta după ce același personaj a fost anchetat de proprii colegi. Dosarul penal pe numele domniei sale a fost trimis spre instumentare Parchetului Județean, iar Goagă este anchetat pentru «abuz în serviciu contra intereselor publice».

Țeapa...
Șeful Serviciului Rutier din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, subcomisarul Sorin Goagă a ajuns în atenția mediei locale cam în același timp cu dezvăluirile referitoare la cel ce se denumește Jan Dumitrescu, țeparul de casă al fabricii de ulei Expur. Contextul în care Goagă a făcut obiectul unor documentări media a fost o țeapă de 1,4 miliarde... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2010, 06:21 (26858 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

10 milioane de lei pentru patinoarul de la Amara

10 milioane de lei pentru patinoarul de la Amara

Implicarea autorităților locale din Amara își arată roadele. În ultimii 2 ani, autoritățile din Amara au realizat proiecte care vor permite accesarea a 10 milioane de euro pentru asfaltarea drumurilor din oraș, reamenajarea peisagistică a stațiunii și realizarea unei surse de apă subterană.

Moraru, favoritul Elenei Udrea
Accesarea fondurilor care să permită investiții de anvergură pentru comunitate nu reprezintă însă punctul forte al primarului Victor Moraru. Ultima performanță a sa este seducerea ministrului Udrea cu un program integrat de reabilitare a intrării în stațiunea Amara. Neschimbat de 30 de ani, complexul turistic de la Perla și intrarea în stațiune dinspre... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2010, 16:27 (26778 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Flegme și înjurături pe Secția de Ginecologie a Spitalului Județean

«Mîngîiată» doar cu un avertisment, doctorița Dinu recidivează

Flegme și înjurături pe Secția de Ginecologie a Spitalului Județean

Situație fără precedent la Spitalul Județean. Un medic a fost amenințat cu moartea de fratele unei colege, sub privirile neputincioase ale pacienților. Scandalul s-a petrecut în urmă cu o săptămînă și a fost generat ca urmare a punerii în practică a unei decizii a Colegiului Medicilor Ialomița.

Istoria nefericită a scandalului «Dinu»
Scandalul «Dinu» nu este străin opiniei publice. Cine nu a cunoscut «performanțele» medicale ale doctorului Dinu pe propria piele le-a putut lectura în paginile ziarului nostru. Iar pentru cine nu le-a citit îndeajuns sau deloc revenim, în cîteva rînduri, cu istoria nefericită a medicului Dinu. Doctorul ginecolog Valentina Dinu a arărut... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2010, 09:06 (102779 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

71 de ani de probleme ale apei și 342 de zile de când bem «Apa lui Ionașcu»

Apa la Slobozia, din 1939 încoace!

71 de ani de probleme ale apei și 342 de zile de cînd bem «Apa lui Ionașcu»

• 342 de zile de la intrarea în exploatare a sursei de apă subterană
• 190 de zile de cînd apa a fost oficial declarată menajeră
• 135 de zile de cînd DSP a anulat autorizația de funcționare a Urban SA
• 71 de ani de la ultima atestare documentară privind calitatea apei

Astăzi, 9 iunie 2010, au trecut 342 de zile de cînd bem efectiv «apa lui Ionașcu», dată de la care robinetele noastre sînt «mîngîiate» de mult discutata și mult contestata apă potabilă devenită, de cîteva luni, chiar menajeră. Și asta pentru că, în aceeași manieră în care am început articolul, au trecut deja 190 de zile de cînd prefectul județului, Mădălin Teculescu, a primit analizele Institutului de Sănătate Publică București, în care se scria, negru pe alb, că apa declarată potabilă conținea fier în exces, amoniu, sulf, plumb... Concluzia categorică a seturilor de probe prelevate era indubitabilă: APA NU E POTABILĂ! În aceeași ordine de idei, au mai trecut 135 de zile de cînd Direcția de Sănătate... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 18:03 (33329 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Listele lui Cazacu&Stavăr epurează învățământul județean

Chiar dacă nu sînt recunoscute oficial

Listele lui Cazacu&Stavăr epurează învățămîntul județean


PD-L face poliție politică în școlile și liceele din Ialomița

PD-L Ialomița a declanșat săptămîna trecută procesul de reconvertire politică a directorilor de școli și licee din Ialomița. Modelul e unul deja patentat, fiind inventat pe vremea PDSR și redescoperit de liberalul Gheorghe Petre, prin 2007. Spre deosebire de predecesori însă, PD-L a transformat formalitatea într-o practică pe care deputatul Cristina Pocora o cataloghează drept «poliție politică». Iar ceea ce directorii crucificați de noul general Stavăr declară ca fiind adevărat este negat vehement de președintele PD-L Ialomița, Cazacu Marinică.

Modelul Gogu, reloaded
Istoria orală a avatarurilor prin care a tot trecut Inspectoratul Școlar Ialomița reține că Man (pentru... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 12:02 (36033 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Criza adîncește declinul economic

Doar un ialomițean din 8 este salariat!

Dacă în aceste vremuri de criză v-ați imaginat că economia județului tinde spre mai bine, v-ați înșelat amarnic. Asta pentru că, în Ialomița, numărul pensionarilor și al asistaților social depășește cu mult numărul angajaților. Drept urmare, un singur salariat ține în spate 8 concetățeni, fie ei pensionari, asistați social, copii de pînă la 18 ani sau poate șomeri. Din păcate, numărul angajaților, plătitori de taxe și impozite, este mult prea mic comparativ cu al celorlalți. Iar rata șomajului este în continuă creștere, situîndu-ne pe un rușinos loc fruntaș la nivel național: 5 pe țară și în continuă creștere. S-a început prin disponibilizări din domeniul privat, apoi din cel de stat...

... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 10:21 (32657 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Hai copii să facem sport!

NU violenței verbale

Hai copii să facem sport!

În dimineața zilei de sîmbătă, 5 iunie, pista de atletism a stadionului 1 Mai a fost gazda crosului PROToleranța, acțiune sportivă care, pe lîngă caracterul competițional, a militat și pentru un deziderat greu de atins, respectiv «diminuarea violenței verbale în școli». Fenomenul în sine este unul ușor observabil, iar amploarea lui a atins cote pe care, cu anii în urmă, doar galeria echipei Rapidului din Giulești se putea lăuda. Socializarea prin sport, bine coordonată, poate, deși pare paradoxal, să pună umărul la comunicarea civilizată între elevi. Primul pas, făcut sîmbătă, a adus la start circa 100 de copii care învață la Școala nr. 3 Slobozia, Liceul Pedagogic și Școala de Arte și Meserii... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 02:07 (29001 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Andrei Comșa, fotbal, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Andrei Comșa, fotbal, CSS Slobozia

Despre puștiul născut în 2000 am avut referințe pozitive încă din iarnă, cînd la turneul «Gheorghe Ola» s-a remarcat atît prin evoluție, cît și prin numărul golurilor reușite. Este unul dintre copiii extrem de promițători ai Clubului Sportiv Școlar, în ciuda experienței de doar doi ani pe care o are în spate sub îndrumarea profesorului Ion Ionescu. «Îmi place mult fotbalul și sper să ajung celebru!», cuvinte simple, dar care spun mult, pentru că piciul de doar trei coți s-a impus pe postul cu cea mai mare concurență, cel de atacant! Andrei Comșa are și un idol, Messi, dar pentru că aspectul fizic îl avantajează, îi dorim mai degrabă să ajungă mare... ca Ronaldo!... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 02:06 (46550 vizualizări - 12 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga III, Unirea Slobozia

Ne-a bătut și Eforie!

În campionatul 2008-2009 Unirea Slobozia bătea la Eforie cu 4-1! În penultima etapă a actualei stagiuni, galben-albaștrii s-au întors la Eforie probabil pentru băi de soare și nămol pentru că despre fotbal nu poate fi vorba. Și cum fotbalul și Slobozia par tot mai des noțiuni distincte, spunem și noi telegrafic: CS Eforie-Unirea Slobozia, 1-0, gol Niță (’36).
Jocul rezultatelor face din fericire ca echipa lui Constantin Prepeliță să rămînă pe 3, cu 64 de puncte. Ultima etapă ne rezervă confruntarea cu ocupanta locului 4, Calatis Mangalia. Cum constănțenii au 61 de puncte și avantajul rezultatului direct, slobozenii au nevoie de cel puțin un egal pentru a termina campionatul pe podium.... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 02:04 (34806 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
301 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Bordușani: Prinși la furat de porumb

Polițiștii efectuează cercetări față de doi bărbați, cu vîrstele de 24, respectiv 38 ani, ambii din comuna Bordușani, suspecți de comiterea infracțiunii de furt calificat. Poliția Municipiului Fetești a ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2012, 14:32
(8922 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 450 de deținuți vor vota la Referendum

Persoanele private de libertate din Penitenciarul Slobozia vor participa la scrutinul electoral din data de 29 iulie 2012. Vorbim despre 450 de deținuți care au drept de vot.
Dacă la alegerile locale ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2012, 14:21
(8562 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Campania «Votează Legal!» continuă

Poliștii ialomițeni au continuat și joi, 26 iulie a.c., campania de combatere a mitei electorale «Votează Legal!». Oamenii legii au stat de vorbă cu cetățenii din Slobozia, Fetești, Țăndărei, Amara și ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2012, 14:17
(9309 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Internațională a Siguranței Rutiere», sărbătorită la Slobozia

Miercuri 25 iulie a.c., polițiștii rutieri din întreaga țară au sărbătorit «Ziua Internațională a Siguranței Rutiere». Evenimentul a fost marcat și de oamenii legii din Slobozia. Aceștia au ieșit în stradă ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2012, 14:17
(7644 vizualizări - 0 comentarii)


USL Ialomița: Miting electoral pentru Referendum

USL Ialomița va organiza joi, 26 iulie 2012, începînd de la orele 18,45, un miting electoral. Acțiunea va demara la Stadionul Municipal Slobozia cu un marș electoral autorizat, pe traseul Stadion-bdul ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2012, 11:29
(8639 vizualizări - 9 comentarii)


Incendii la două anexe gospodărești din Miloșești

Anexele gospodărești din două gospodării vecine din localitatea Miloșești au fost cuprinse de flăcări după ce lucerna depozitată necorespunzător de către unul dintre proprietari s-a autoaprins, generînd ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2012, 11:02
(10185 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Fetițe» săltate de jandarmi

În cadrul misiunilor de prevenire și combatere a fenomenului de prostituție pe raza municipiului Slobozia, efective din cadrul Detașamentului Mobil de Jandarmi Slobozia au desfășurat mai multe acțiuni în ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2012, 15:09
(7837 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: 2000 litri de produs petrolier transportate într-o dubă, confiscate

Duminică, 22 iulie a.c., în jurul orei 15,00, polițiștii rutieri au depistat pe strada Gării din Urziceni o autoutilitară, condusă de un bărbat de 37 ani, din comuna Gîrbovi. În urma controlului asupra ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2012, 17:13
(9444 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Au distrus geamul de protecție al «păcănelelor»

Doi bărbați de 32, respectiv 34 ani, domiciliați în municipiul Urziceni și comuna Ograda sînt cercetați de polițiști întrucît au distrus geamurile de protecție de la aparatele de jocuri electronice ale ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2012, 17:01
(8188 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 2000 țigarete, depistate în urma unei percheziții la Vlădeni

Peste 2000 țigarete, depistate în urma unei percheziții la Vlădeni

În cursul zilei de vineri, 20 iulie a.c., polițiștii au efectuat, în baza autorizației de percheziție domiciliară, descinderi la locuința unui bărbat de 45 ani și a unei femei de 43 ani, ambii din comuna ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2012, 16:53
(9451 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Un motociclist beat a intrat într-o bornă kilometrică

În dimineața zilei de duminică, 22 iulie a.c., în jurul orei 6,00, Poliția a fost sesizată despre faptul că pe DN2A, în orașul Țăndărei, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2012, 16:50
(7412 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A fugit de la locul accidentului

Duminică, 22 iulie a.c., în jurul orei 16,00, Poliția Fetești a fost sesizată despre faptul că pe strada Călărași s-a produs un accident rutier, iar șoferul vinovat a fugit de la locul evenimentului. În ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2012, 16:48
(10151 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Ialomița: Surprinși beți la volan. La Sudiți, un șofer a refuzat testarea alcoolscop!

Vineri și sîmbătă, 20-21 iulie a.c., polițiștii rutieri au depistat în trafic patru șoferi, cu vîrste cuprinse între 42 și 55 ani, domiciliați în Slobozia, Făcăeni, Munteni-Buzău și Armășești, în timp ce ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2012, 16:44
(8846 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Gîrbovi

Vineri, 20 iulie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente rutiere soldate cu rănirea a două persoane.
Primul accident s-a produs pe raza municipiului Slobozia și s-a soldat cu rănirea ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2012, 16:44
(8411 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 22 de permise reținute, amenzi de peste 65000 lei

În perioada 20-22 iulie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2012, 16:36
(10022 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Înșelați cu găsirea de slujbe în străinătate!

În cursul zilei de luni, 23 iulie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Fetești au fost sesizați de către doi bărbați de 41, respectiv 54 ani, ambii domiciliați în comuna Bordușani despre faptul că un tînăr ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2012, 16:29
(7886 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 105 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 24 iulie 2012, sînt disponibile 105 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2012, 16:23
(7712 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Roșiori și Movilița. O tînără a încercat să se sinucidă la Amara!

Rezerva de furaje a unui cetățean din localitatea Roșiori a fost cuprinsă de flăcări în dimineața zilei de sîmbătă, 21 iulie, după ce o persoană rămasă neidentificată a folosit intenționat o sursă de aprindere ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2012, 16:22
(9083 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: S-a spînzurat în fața casei

În urma unui apel telefonic, pompierii au fost solicitați să intervină pentru lichidarea flăcărilor ce se manifestau la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Giurgeni. Cel mai probabil, ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2012, 16:06
(8418 vizualizări - 0 comentarii)


Noi conduceri în cadrul IPJ Ialomița

În cursul acestei luni, Inspectoratul Județean de Poliție Ialomița a organizat mai multe concursuri pentru ocuparea funcțiilor de conducere vacante în cadrul inspectoratului.
Astfel, începînd cu data ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2012, 16:06
(9837 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Tînăr trimis în judecată pentru «trafic de minori»

Un tînăr de 23 ani, din comuna Vlădeni, a fost trimis in judecată, fiind cercetat în stare de arest preventiv, pentru comiterea infracțiunii de «trafic de minori», în forma continuată. Polițiștii Serviciului ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2012, 10:18
(8438 vizualizări - 0 comentarii)


Biblioteca Județeană Ialomița: Cursuri de calculator pentru persoanele de vîrsta a treia

Servind intereselor de educație, cultură și formare ale comunității, prin însăși misiunea sa, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița anunță începerea «Cursurilor de vară în utilizarea calculatoarelor ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2012, 10:18
(8709 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

17 Iulie 2012, 19:01


Anunț angajare

Firmă de construcții angajează
absolvent studii superioare sau medii cu cunoștințe aprofundate de AUTOCAD sau ALLPLAN, cunoștințe desen tehnic în construcții civile, industriale și agrozootehnice
Locul de muncă este în Slobozia, jud. Ialomița
Relații la telefon 0726/136.480

17 Iulie 2012, 18:14


Proiectil de artilerie, găsit pe malul rîului Ialomița

Un proiectil perforant de artilerie de calibru 138 mm a fost descoperit de un cetățean pe malul rîului Ialomița, pe raza cartierului Bora al municipiului Slobozia. Evenimentul a fost anunțat prin SNUAU ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2012, 16:30
(10523 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Copiii cu chibriturile i-au incendiat o anexă gospodărească

Sîmbătă, 14 iulie a.c., în jurul orei 13,40, o anexă gospodărească a unui cetățean din Ograda a fost cuprinsă de flăcări, după ce mai mulți copii lăsați nesupravegheați s-au jucat cu un chibrit generînd ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2012, 16:29
(11546 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ograda incendiu


Slobozia: După ce au pierdut, au spart ecranele de protecție la «păcănele»

Doi slobozeni de 19, respectiv 32 ani, sînt cercetați de polițiști întrucît au distrus geamurile de protecția a ecranelor de la aparatele de jocuri electronice ale unor firme din Slobozia. Prima faptă a ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2012, 15:53
(11812 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Trei copii, suspecți de furt dint-un autoturism

În cursul zilei de vineri, 13 iulie a.c., Poliția Fetești a fost sesizată de un bărbat, de 34 ani, din Fetești, despre faptul că persoane necunoscute i-au sustras din autovehicul un CD-player. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2012, 15:47
(8744 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești copil furt


Slobozia: A găsit două telefoane mobile și le-a predat Poliției

Vineri, 13 iulie a.c., la sediul Postului de Poliție Ciochina s-a prezentat un bărbat, de 56 ani, din București, proprietar al unei locuințe din comună, care le-a declarat polițiștilor că în zona Șoșelei ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2012, 15:47
(7934 vizualizări - 1 comentariu)


DJ201 Ciulnița-Slobozia: A pătruns pe contrasens și s-a izbit de o altă mașină

Duminică, 15 iulie a.c., în jurul orei 12,30, Poliția a fost sesizată despre faptul că pe DJ201 s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Cu ocazia cercetării la fața locului ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2012, 15:37
(10203 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...