Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Grav accident rutier între Slobozia și Bucu

click pe poză

Marți, 15 iunie ac., în jurul orelor 11.00, pe DN2A, la jumătatea distanței dintre Slobozia și Bucu, două autoturisme și un autotren au fost implicate într-un cumplit accident de circulație. Din nefericire, au existat și victime, în persoana unei femei de 60 de ani, ocupantul din dreapta al unuia dintre autoturisme. Femeia a fost transportată de urgență la spital, fiind în stare destul de gravă.

Filmul accidentului
Pe direcția Bucu-Slobozia, o autocamionetă, proprietatea unei firme locale, era staționată pe marginea carosabilului. Pe aceeași direcție, un autotren și un autoturism Dacia se deplasau, primul semnalizînd executarea depășirii, iar celălalt dublîndu-i acțiunea... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2010, 11:55 (29129 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: accident DN2A

POLITICĂ

«Boc ești de rahat! Încrederea s-a terminat!»

Pesediștii ialomițeni au strigat timp de două ore în numele poporului

«Boc ești de rahat! Încrederea s-a terminat!»

Marți, 15 iunie, imediat după orele 9.00, PSD Ialomița a organizat un marș de protest pe străzile Sloboziei pentru susținerea moțiunii de cenzură împotriva Guvernului Boc. Timp de două ore, manifestanții PSD au scandat lozinci antiguvernamentale, încercînd astfel să atragă atenția și, în același timp, simpatia populației. Cele mai uzitate lozinci strigate în fața Prefecturii Ialomița au fost «Chioru’ și cu Piticu’ au furat pensia lu’ bunicu’!» și «Boc ești de rahat/Încrederea s-a terminat!». Manifestarea s-a încheiat, fără incidente notabile, la orele 11.00.

Oameni și farisei
La marșul de protest de pe străzile Sloboziei au participat, alături de membrii de partid, și... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2010, 11:05 (24615 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Preasfințitului Vincențiu i s-a făcut rău la slujbă din cauza caniculei

Aflat la sfîrșit de săptămînă la sfințirea unei biserici din Orboiești

Preasfințitului Vincențiu i s-a făcut rău la slujbă din cauza caniculei

Oficial, la sfîrșit de săptămînă, Ialomița s-a aflat sub cod meteorologic galben pentru caniculă. Potrivit specialiștilor, «ialomițenii s-au comportat relativ bine, ținînd cont de recomandările medicilor pentru protejarea în fața temperaturilor extrem de ridicate». Astfel, conform medicilor Serviciului Județean de Ambulanță, din cele 49 de solicitări înregistrate vineri, 11 iunie, doar în trei dintre cazuri medicii au ridicat din stradă persoane doborîte de caniculă. Sîmbătă, 12 iunie, telefoanele Ambulanței au sunat de 82 de ori, de 4 ori pentru ialomițeni căzuți în stradă din cauza temperaturilor ridicate. Și ieri, duminică, 13 iunie, două persoane din zona Urziceni au fost aduse de urgență... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2010, 14:42 (25803 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Complicele lui Tera, Relu Costan a solicitat eliberarea sub control judiciar

După ce la începutul lunii, respectiv în data de 2 iunie, Curtea de Apel București a respins recursurile formulate de către Ion Tămîrjan, zis Tera și Relu Costan, ambii arestați sub acuzația de proxenetism, săptămîna precedentă și magistrații ialomițeni au decis ca suspecții să rămînă în arest. Concret, în urmă cu o săptămînă, luni, 7 iunie, Relu Costan a înaintat Tribunalului Ialomița o solicitare de eliberare sub control judiciar, cerere ce i-a fost respinsă ca neîntemeiată. Mai interesant decît aceasta rămîne însă aspectul că cel puțin Costan rămîne în continuare fără avocat ales, proxenetul fiind reprezentat în fața judecătorilor Tribunalului de un apărător din oficiu. În plus, Ion Tămîrjan... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2010, 09:21 (29284 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ultimul mohican al vinului ialomițean

Vin de «Viață Lungă» la AGROFAM GRUP

Ultimul mohican al vinului ialomițean

În urmă cu 20 de ani, cînd a venit Revoluția, podgoriile combinatului viticol de la Fetești se întindeau pe 2000 de hectare, iar strugurii de masă produși aici erau renumiți în întreg lagărul socialist, din Polonia și pînă în capitala mamei Rusii. Acum, pe locul unde altădată se întindeau viile nu vezi decît scaieți și pîrloagă, sutele de agajați s-au risipit în cele 4 vînturi, iar din «uzina de făcut vin» n-a mai rămas decît o podgorie cochetă de 60 de hectare și... un om. Se numește Tudor Pleșca, are 80 de ani și, potrivit reprezentanților SC Agrofam Grup, lui i se datorează rețetarul celui mai rîvnit vin din Ialomița: vinul de viață lungă.

Podgoria lui Poienaru
Cîndva... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2010, 11:08 (31370 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile locale pot accesa singure programe naționale de finanțare a investițiilor

După 20 de ani de așteptare, zeci de programe de finanțare națională și europeană ratate și sute de dosare de finanțare depuse, administrațiile locale din Ialomița au libertatea de a-și construi singure viitorul. Hotărîrea de Guvern care permite acest lucru poartă numărul 330, este datată 31 martie 2010, a intrat în vigoare la sfîrșitul lunii aprilie și permite de la reabilitarea drumurilor de interes local și pînă la investiții în unitățile administrative cu resurse turistice. Se face, astfel, unul dintre cei mai importanți pași în descentralizarea administrativă a județelor și, ce e mai important, în eliminarea dictaturii Consiliilor Județene, fără de girul cărora nu se putea derula nicio investiție... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2010, 17:02 (20466 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Două eleve ale Liceului Pedagogic, «vârfuri» ale Pedagogiei

Două eleve ale Liceului Pedagogic, «vîrfuri» ale Pedagogiei

În vacanța de Paște a acestui an, Liceul Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia a găzduit, în premieră, Olimpiada Națională de Pedagogie-Psihologie, olimpiadă la care au participat licee de profil din toată țara. La concurs au participat și 6 elevi ai liceului slobozean, printre care și două june de doar 16 ani, eleve în clasa a IX-a E...
Prietene de mici, Anca Marin și Elena Săvulescu s-au ajutat reciproc de cînd se știu, fiind ca două surori. Punîndu-se cu burta pe carte, au reușit și la Olimpiadă, motiv pentru care, atît profesorii, cît și colegii, le tratează cu un deosebit respect. «Sînt fete silitoare, vin din mediul rural, dar au putere mare de muncă» le cataloghează directorul Maria... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2010, 10:31 (25935 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

După ce și-a «tras» instalațiile Combinatului Chimic, Chemgas Holding vrea și Stația de Captare a apei de la Modelu

Amonil, preluată pe «bucăți» de o firmă de apartament

După ce și-a «tras» instalațiile Combinatului Chimic, Chemgas Holding vrea și Stația de Captare a apei de la Modelu

Încet dar sigur, producătorul de îngrășăminte chimice din Slobozia, Amonil SA este vîndut pe bucăți. Și dacă nu se vinde, atunci sigur va fi executat silit. După ce a pierdut proprietatea asupra celor mai importante instalații de producție, Combinatul Chimic a pierdut și activele ce le deținea în comuna Modelu. Sau cel puțin este pe cale să le piardă. Tunul se dă prin societatea Chemgas Holding, o firmă de apartament, al cărei principal scop pare a fi preluarea pe «bucăți» a Amonil...

Chemgas a luat instalațiile
Istoricul tranzacțiilor pe cît de dubioase pe atît de legale desfășurate în curtea Combinatului Chimic de la Slobozia a început anul trecut. Imposibilitatea... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2010, 15:45 (33757 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

PSD Ialomița va lua cu asalt Prefectura Ialomița

Proteste colorate în roșu

PSD Ialomița va lua cu asalt Prefectura Ialomița

Seria prostestelor legate de măsurile de austeritate decise de guvernul Boc nu se opresc doar la pichetarea Prefecturilor și a sediului Guvernului de către bugetari sau pensionari ci, mai nou, de către membri ai partidului de Opoziție. La Slobozia, în fața Prefecturii, marți, 15 iunie, sînt așteptați peste 500 de membri ai PSD Ialomița. La miting ar putea participa și liderul PSD Ialomița, Silvian Ciupercă, recent întrors de la Bruxelles. De remarcat faptul că cei 500 de social-democrați așteptați să protesteze în fața Prefecturii vor depăși numeric pensionarii și bugetarii care au protestat în ultimele săptămîni în aceeași locație.
Să completăm că în urmă cu cîteva zile, liderul PSD Ialomița... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2010, 15:20 (28989 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițistul Goagă, șeful de la Rutieră cercetat penal

Corb la corb ÎȘI scoate ochii!

Polițistul Goagă, șeful de la Rutieră cercetat penal

E oficial. Șeful Serviciului Rutier este cercetat penal de procurori. Asta după ce același personaj a fost anchetat de proprii colegi. Dosarul penal pe numele domniei sale a fost trimis spre instumentare Parchetului Județean, iar Goagă este anchetat pentru «abuz în serviciu contra intereselor publice».

Țeapa...
Șeful Serviciului Rutier din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, subcomisarul Sorin Goagă a ajuns în atenția mediei locale cam în același timp cu dezvăluirile referitoare la cel ce se denumește Jan Dumitrescu, țeparul de casă al fabricii de ulei Expur. Contextul în care Goagă a făcut obiectul unor documentări media a fost o țeapă de 1,4 miliarde... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2010, 06:21 (26858 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

10 milioane de lei pentru patinoarul de la Amara

10 milioane de lei pentru patinoarul de la Amara

Implicarea autorităților locale din Amara își arată roadele. În ultimii 2 ani, autoritățile din Amara au realizat proiecte care vor permite accesarea a 10 milioane de euro pentru asfaltarea drumurilor din oraș, reamenajarea peisagistică a stațiunii și realizarea unei surse de apă subterană.

Moraru, favoritul Elenei Udrea
Accesarea fondurilor care să permită investiții de anvergură pentru comunitate nu reprezintă însă punctul forte al primarului Victor Moraru. Ultima performanță a sa este seducerea ministrului Udrea cu un program integrat de reabilitare a intrării în stațiunea Amara. Neschimbat de 30 de ani, complexul turistic de la Perla și intrarea în stațiune dinspre... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2010, 16:27 (26777 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Flegme și înjurături pe Secția de Ginecologie a Spitalului Județean

«Mîngîiată» doar cu un avertisment, doctorița Dinu recidivează

Flegme și înjurături pe Secția de Ginecologie a Spitalului Județean

Situație fără precedent la Spitalul Județean. Un medic a fost amenințat cu moartea de fratele unei colege, sub privirile neputincioase ale pacienților. Scandalul s-a petrecut în urmă cu o săptămînă și a fost generat ca urmare a punerii în practică a unei decizii a Colegiului Medicilor Ialomița.

Istoria nefericită a scandalului «Dinu»
Scandalul «Dinu» nu este străin opiniei publice. Cine nu a cunoscut «performanțele» medicale ale doctorului Dinu pe propria piele le-a putut lectura în paginile ziarului nostru. Iar pentru cine nu le-a citit îndeajuns sau deloc revenim, în cîteva rînduri, cu istoria nefericită a medicului Dinu. Doctorul ginecolog Valentina Dinu a arărut... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2010, 09:06 (102772 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

71 de ani de probleme ale apei și 342 de zile de când bem «Apa lui Ionașcu»

Apa la Slobozia, din 1939 încoace!

71 de ani de probleme ale apei și 342 de zile de cînd bem «Apa lui Ionașcu»

• 342 de zile de la intrarea în exploatare a sursei de apă subterană
• 190 de zile de cînd apa a fost oficial declarată menajeră
• 135 de zile de cînd DSP a anulat autorizația de funcționare a Urban SA
• 71 de ani de la ultima atestare documentară privind calitatea apei

Astăzi, 9 iunie 2010, au trecut 342 de zile de cînd bem efectiv «apa lui Ionașcu», dată de la care robinetele noastre sînt «mîngîiate» de mult discutata și mult contestata apă potabilă devenită, de cîteva luni, chiar menajeră. Și asta pentru că, în aceeași manieră în care am început articolul, au trecut deja 190 de zile de cînd prefectul județului, Mădălin Teculescu, a primit analizele Institutului de Sănătate Publică București, în care se scria, negru pe alb, că apa declarată potabilă conținea fier în exces, amoniu, sulf, plumb... Concluzia categorică a seturilor de probe prelevate era indubitabilă: APA NU E POTABILĂ! În aceeași ordine de idei, au mai trecut 135 de zile de cînd Direcția de Sănătate... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 18:03 (33324 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Listele lui Cazacu&Stavăr epurează învățământul județean

Chiar dacă nu sînt recunoscute oficial

Listele lui Cazacu&Stavăr epurează învățămîntul județean


PD-L face poliție politică în școlile și liceele din Ialomița

PD-L Ialomița a declanșat săptămîna trecută procesul de reconvertire politică a directorilor de școli și licee din Ialomița. Modelul e unul deja patentat, fiind inventat pe vremea PDSR și redescoperit de liberalul Gheorghe Petre, prin 2007. Spre deosebire de predecesori însă, PD-L a transformat formalitatea într-o practică pe care deputatul Cristina Pocora o cataloghează drept «poliție politică». Iar ceea ce directorii crucificați de noul general Stavăr declară ca fiind adevărat este negat vehement de președintele PD-L Ialomița, Cazacu Marinică.

Modelul Gogu, reloaded
Istoria orală a avatarurilor prin care a tot trecut Inspectoratul Școlar Ialomița reține că Man (pentru... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 12:02 (36032 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Criza adîncește declinul economic

Doar un ialomițean din 8 este salariat!

Dacă în aceste vremuri de criză v-ați imaginat că economia județului tinde spre mai bine, v-ați înșelat amarnic. Asta pentru că, în Ialomița, numărul pensionarilor și al asistaților social depășește cu mult numărul angajaților. Drept urmare, un singur salariat ține în spate 8 concetățeni, fie ei pensionari, asistați social, copii de pînă la 18 ani sau poate șomeri. Din păcate, numărul angajaților, plătitori de taxe și impozite, este mult prea mic comparativ cu al celorlalți. Iar rata șomajului este în continuă creștere, situîndu-ne pe un rușinos loc fruntaș la nivel național: 5 pe țară și în continuă creștere. S-a început prin disponibilizări din domeniul privat, apoi din cel de stat...

... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 10:21 (32656 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Hai copii să facem sport!

NU violenței verbale

Hai copii să facem sport!

În dimineața zilei de sîmbătă, 5 iunie, pista de atletism a stadionului 1 Mai a fost gazda crosului PROToleranța, acțiune sportivă care, pe lîngă caracterul competițional, a militat și pentru un deziderat greu de atins, respectiv «diminuarea violenței verbale în școli». Fenomenul în sine este unul ușor observabil, iar amploarea lui a atins cote pe care, cu anii în urmă, doar galeria echipei Rapidului din Giulești se putea lăuda. Socializarea prin sport, bine coordonată, poate, deși pare paradoxal, să pună umărul la comunicarea civilizată între elevi. Primul pas, făcut sîmbătă, a adus la start circa 100 de copii care învață la Școala nr. 3 Slobozia, Liceul Pedagogic și Școala de Arte și Meserii... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 02:07 (28999 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Andrei Comșa, fotbal, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Andrei Comșa, fotbal, CSS Slobozia

Despre puștiul născut în 2000 am avut referințe pozitive încă din iarnă, cînd la turneul «Gheorghe Ola» s-a remarcat atît prin evoluție, cît și prin numărul golurilor reușite. Este unul dintre copiii extrem de promițători ai Clubului Sportiv Școlar, în ciuda experienței de doar doi ani pe care o are în spate sub îndrumarea profesorului Ion Ionescu. «Îmi place mult fotbalul și sper să ajung celebru!», cuvinte simple, dar care spun mult, pentru că piciul de doar trei coți s-a impus pe postul cu cea mai mare concurență, cel de atacant! Andrei Comșa are și un idol, Messi, dar pentru că aspectul fizic îl avantajează, îi dorim mai degrabă să ajungă mare... ca Ronaldo!... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 02:06 (46540 vizualizări - 12 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga III, Unirea Slobozia

Ne-a bătut și Eforie!

În campionatul 2008-2009 Unirea Slobozia bătea la Eforie cu 4-1! În penultima etapă a actualei stagiuni, galben-albaștrii s-au întors la Eforie probabil pentru băi de soare și nămol pentru că despre fotbal nu poate fi vorba. Și cum fotbalul și Slobozia par tot mai des noțiuni distincte, spunem și noi telegrafic: CS Eforie-Unirea Slobozia, 1-0, gol Niță (’36).
Jocul rezultatelor face din fericire ca echipa lui Constantin Prepeliță să rămînă pe 3, cu 64 de puncte. Ultima etapă ne rezervă confruntarea cu ocupanta locului 4, Calatis Mangalia. Cum constănțenii au 61 de puncte și avantajul rezultatului direct, slobozenii au nevoie de cel puțin un egal pentru a termina campionatul pe podium.... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 02:04 (34806 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Salt spre categoria superioară

Tenis de cîmp

Salt spre categoria superioară

În perioada 31 mai-6 iunie, la București, s-au desfășurat campionatele naționale de tenis rezervate categoriei 14 ani. Deși nu au încă vîrsta necesară încadrării în această categorie, la calificările pentru tabloul principal s-au înscris și cele mai bune produse ale momentului în tenisul ialomițean, adică Irina Nițu și Sorin Iordache. Cei doi au izbutit să treacă de calificări. În vreme ce Sorin a avut ghinionul unui adversar redutabil, care i-a stopat ascensiunea încă din primul tur, Irina a avut o comportare meritorie ajungînd pînă în optimile de finală. De remarcat că luna mai a fost una plină pentru cei doi copii, ei avînd rezultate foarte bune și la turneul internațional de la Arad, unde... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 02:02 (26648 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fotbal, Liga IV

S-a terminat campionatul județean

Fotbalul ialomițean și-a desemnat o nouă campioană. Contestată de unii, aplaudată de ceilați, cei mai mulți, Victoria Țăndărei s-a instalat în fotoliul de lider după cele 30 de bătălii duse pe maidanele fotbalului județean în sezonul 2009-2010. Victoria a devansat oarecum surprinzător obișnuita purtătoare a laurilor, Abatorul Slobozia, echipă antrenată de omul bun la toate în fotbalul de Ialomița, Constantin Prepeliță. Pe lîngă Abatorul, la capitolul dezamăgiri o putem trece și pe Victoria Amara, echipă pornită cu ambiții de promovare, dar care în final a trebuit să se mulțumească doar cu locul 6. Întorcîndu-ne la echipa din Țăndărei, aceasta va reprezenta județul nostru în barajul pentru promovarea... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 02:01 (24973 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
318 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Moldoveni: Adolescenți hoți

Doi minori de 13 și 17 ani, ambii din Moldoveni, sînt cercetați penal de polițiști pentru furt calificat. De fapt, în data de 1 decembrie, Poliția a fost sesizată de către un bărbat de 30 ani, din Moldoveni ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2011, 19:02
(13986 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Moldoveni hoț furt


Anunț vînzare tăurași

Societate Comercială vinde tăurași cu greutate mai mare de 200 kg la prețul de 6,5 lei/kg, în viu.
Telefon 0723/309.109 ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2011, 19:01
(7950 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: În trafic cu numere de îmatriculare expirate

Luni, 5 decembrie, la Sinești, polițiștii au oprit pentru control un autoturism la volanul căruia se afla un tînăr de 26 ani, din orașul Voluntari. Din verificările sumare, polițiștii au constatat că valabilitatea ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2011, 19:01
(13615 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție! Bancnote false!

În preajma Sărbătorilor de Iarnă, polițiștii avertizează cu privire la banii falși aruncați în circulație. Astfel, potrivit instituției, «în fiecare an, se înregistrează un flux de valută care intră în ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2011, 18:59
(15586 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: A vrut să se sinucidă la 16 ani

O adolescentă de 16 ani a încercat să se sinucidă, sîmbătă, 3 decembrie a.c., la Adîncata. Fata a înghițit voluntar mai multe medicamente. Paramedicii SMURD au fost solicitați să intervină de urgență, iar ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2011, 16:27
(14524 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii la șirele de paie

Sîmbătă, 3 decembrie a.c., rezerva de furaje a unui cetățean din Făcăeni s-a aprins după ce omul a aruncat o cantitate de cenușă și jar nestins în apropierea unor materiale combustibile din curtea locuinței ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2011, 16:27
(13391 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Site pentru românii din Spania

«Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița aduce la cunoștința persoanelor interesate faptul că, în continuarea acțiunilor întreprinse pentru sprijinirea lucrătorilor români din Spania ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2011, 16:25
(15781 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Hoți din locuințe, prinși de polițiști

Vineri, 2 decembrie a.c., polițiștii slobozeni au fost alarmați de un bărbat, de 58 ani, cu privire la faptul că în perioada 28 noiembrie-2 decembrie, persoane necunoscute au intrat în locuința sa din ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2011, 16:24
(12608 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Furturile de animale revin în actualitate

Un bărbat de 57 ani din Făcăeni a cerut ajutorul polițiștilor reclamînd că i-au fost furate 3 ovine, folosindu-se o mașină înmatriculată în Constanța. Însoțiți de victimă, polițiștii au identificat în trafic ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2011, 16:23
(13373 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: I-a furat pompa electrică din fîntînă

Sîmbătă, 3 decembrie, polițiștii din Țăndărei au fost alertați de un bărbat, de 46 ani, din Mihail Kogălniceanu, cu privire la faptul că dintr-o fîntînă situată în extravilanul localitățiii i-a dispărut ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2011, 16:23
(12666 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Atenție la trichină!

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița atenționează, în preajma Sărbătorilor de Iarnă, asupra riscului îmbolnăvirii cu trichineloză. Astfel, pentru a preveni îmbolnăvirea ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2011, 16:23
(18289 vizualizări - 1 comentariu)


Ion Roată: 500 kg de fier vechi, confiscate

Aproximativ 500 kg de fier vechi au fost confiscate de polițiștii ialomițeni, vineri, 2 decembrie 2011. S-a întîmplat la Ion Roată unde polițiștii au oprit pentru control o autoutilitară în care se aflau ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2011, 16:22
(17438 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Armă de tir deținută ilegal

Un bărbat de 41 ani din Slobozia a fost prins de polițiștii Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase în timp ce deținea fără drept o armă de tir cu aer comprimat. De asemenea, asupra bărbatului ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2011, 16:22
(17709 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Dosar penal pentru un autoturism neîmatriculat

Sîmbătă, 3 decembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au oprit în trafic, pentru un control de rutină, un autoturism condus de un tînăr de 21 ani, din Fetești. Verificările ulterioare ale polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2011, 14:54
(11736 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Accident cu două victime

O tînără de 20 ani, din comuna Traian, a produs sîmbătă, 3 decembrie 2011, un accident rutier în orașul Amara. Cauza nefericitului incident a fost viteza neregulamentară neadaptată la condițiile de drum ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2011, 14:54
(17814 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara accident


Moldoveni: La volan, fără permis

Sîmbătă, 3 decembrie, polițiștii din Moldoveni au prins un tînăr de 18 ani, din localitate, în timp ce conducea o mașină pe un drum comunal deși nu avea permis de conducere. Pentru aceasta tînărului i-a ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2011, 14:53
(13182 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 300 de amenzi pentru șoferi

În perioada 2-4 decembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au acționat pe șoselele județene pentru disciplinizarea traficului rutier. Rezumatul activităților reține aplicarea a peste 300 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2011, 14:53
(13098 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Un tînăr de 24 ani a fost oprit de polițiști pentru un control de rutină, sîmbătă, 3 decembrie a.c., pe raza localității Gura Văii. Pentru că mirosea a alcool, individul a fost testat alcooltest, aparatul ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2011, 14:52
(13269 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină de lux furată din Italia, găsită la Urziceni

Un autoturism de lux, aparent furat din Italia, a fost găsit de polițiștii ialomițeni. S-a întîmplat miercuri, 30 noiembrie, la Urziceni, cînd polițiștii Compartimentului Trafic și Furturi auto au oprit ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2011, 18:11
(15930 vizualizări - 1 comentariu)


Movilița: Cinci hoți prinși de polițiști

Cinci clujeni, cu vîrste cuprinse între 19 și 38 ani, sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat. Aceștia au reușit să fure unui bătrîn de 83 ani din Movilița 3000 lei, după ce i-a executat o lucrare ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2011, 18:10
(18670 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movilița furt hoț


Traian: La 17 ani, autor al unui accident rutier

Miercuri, 30 noiembrie, la Traian s-a produs un accident de circulație. Aparent banal, incidentul a făcut nu mai puțin de 3 victime. Pe scurt, în timp ce un minor, de 17 ani, conducea un scuter prin localitate ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2011, 18:10
(11656 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Traian accident


Slobozia: Infractor încarcerat

Un bărbat de 58 ani, din Perieți, a fost prins de polițiști, miercuri, 30 noiembrie, și încarcerat în Penitenciarul Slobozia. Individul avea de executat o pedeapsă de 10 luni închisoare. Judecătoria Slobozia ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2011, 18:09
(16226 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Au vrut să fure 500 de conserve cu bulion

Jandarmii feteșteni au prins în flagrant 3 bărbați în timp ce furaut 2 tone de conserve. Pe scurt, miercuri, 30 noiembrie, în jurul orei 21,00, jandarmii aflați în misiuni de patrulare au observat în spatele ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2011, 16:18
(15235 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: A ars de viu în propria casă!

Chiar de Ziua României, un bărbat a ars de viu în propria casă. S-a întîmplat la Balaciu, unde joi, 1 decembrie a.c., flăcările au cuprins casa unui cetățean din localitate. Potrivit pompierilor, cel mai ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2011, 15:42
(16740 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: E. Coli în carne de pasăre

Potrivit unei informări media, în cursul lunii noiembrie 2011, inspectorii sanitar-i veterinari au efectuat o serie de verificări la produsele de origine animală. Astfel, în aceeași perioadă, inspectorii ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2011, 15:40
(12184 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2011, 21:43
(4917 vizualizări - 0 comentarii)


Opel furat din Spania, găsit la Slobozia

Opel furat din Spania, găsit la Slobozia

Luni, 28 noiembrie, polițiștii au depistat la Slobozia o mașină la volanul căruia se afla un cetățean din Brăila, în vîrstă de 25 ani. În urma verificărilor efectuate, polițiștii au constatat că mașina ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2011, 21:30
(21479 vizualizări - 1 comentariu)


Fundata: Un paznic de vînătoare s-a împușcat în picior

Incident neobișnuit luni, 28 noiembrie, la Fundata. În timp ce se afla pe fondul cinegetic Fundata, un paznic de vînătoare s-a autoaccidentat, împușcîndu-se în picior. Potrivit polițiștilor, bărbatul, împreună ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2011, 21:28
(15730 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Braconieri prinși cu un morun de 93 kg în căruță!

Bordușani: Braconieri prinși cu un morun de 93 kg în căruță!

Doi bărbați de 25, respectiv 43 ani, din Bordușani, au fost prinși luni, 28 noiembrie, de polițiști în timp ce transportau cu căruța un morun. Ulterior, ancheta polițiștilor împreună cu specialiștii Institutului ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2011, 21:26
(19440 vizualizări - 2 comentarii)


DGFP Ialomița: Declarațiile 100, 300 și 710 se vor depune doar pe noile versiuni de soft

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, pentru îmbunătățirea serviciului de depunere a declarațiilor fiscale prin metode electronice de la distanță și pentru a preveni blocajele ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2011, 21:25
(11682 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...