Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Două eleve ale Liceului Pedagogic, «vârfuri» ale Pedagogiei

Două eleve ale Liceului Pedagogic, «vîrfuri» ale Pedagogiei

În vacanța de Paște a acestui an, Liceul Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia a găzduit, în premieră, Olimpiada Națională de Pedagogie-Psihologie, olimpiadă la care au participat licee de profil din toată țara. La concurs au participat și 6 elevi ai liceului slobozean, printre care și două june de doar 16 ani, eleve în clasa a IX-a E...
Prietene de mici, Anca Marin și Elena Săvulescu s-au ajutat reciproc de cînd se știu, fiind ca două surori. Punîndu-se cu burta pe carte, au reușit și la Olimpiadă, motiv pentru care, atît profesorii, cît și colegii, le tratează cu un deosebit respect. «Sînt fete silitoare, vin din mediul rural, dar au putere mare de muncă» le cataloghează directorul Maria... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2010, 10:31 (25938 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

După ce și-a «tras» instalațiile Combinatului Chimic, Chemgas Holding vrea și Stația de Captare a apei de la Modelu

Amonil, preluată pe «bucăți» de o firmă de apartament

După ce și-a «tras» instalațiile Combinatului Chimic, Chemgas Holding vrea și Stația de Captare a apei de la Modelu

Încet dar sigur, producătorul de îngrășăminte chimice din Slobozia, Amonil SA este vîndut pe bucăți. Și dacă nu se vinde, atunci sigur va fi executat silit. După ce a pierdut proprietatea asupra celor mai importante instalații de producție, Combinatul Chimic a pierdut și activele ce le deținea în comuna Modelu. Sau cel puțin este pe cale să le piardă. Tunul se dă prin societatea Chemgas Holding, o firmă de apartament, al cărei principal scop pare a fi preluarea pe «bucăți» a Amonil...

Chemgas a luat instalațiile
Istoricul tranzacțiilor pe cît de dubioase pe atît de legale desfășurate în curtea Combinatului Chimic de la Slobozia a început anul trecut. Imposibilitatea... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2010, 15:45 (33778 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

PSD Ialomița va lua cu asalt Prefectura Ialomița

Proteste colorate în roșu

PSD Ialomița va lua cu asalt Prefectura Ialomița

Seria prostestelor legate de măsurile de austeritate decise de guvernul Boc nu se opresc doar la pichetarea Prefecturilor și a sediului Guvernului de către bugetari sau pensionari ci, mai nou, de către membri ai partidului de Opoziție. La Slobozia, în fața Prefecturii, marți, 15 iunie, sînt așteptați peste 500 de membri ai PSD Ialomița. La miting ar putea participa și liderul PSD Ialomița, Silvian Ciupercă, recent întrors de la Bruxelles. De remarcat faptul că cei 500 de social-democrați așteptați să protesteze în fața Prefecturii vor depăși numeric pensionarii și bugetarii care au protestat în ultimele săptămîni în aceeași locație.
Să completăm că în urmă cu cîteva zile, liderul PSD Ialomița... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2010, 15:20 (28990 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Polițistul Goagă, șeful de la Rutieră cercetat penal

Corb la corb ÎȘI scoate ochii!

Polițistul Goagă, șeful de la Rutieră cercetat penal

E oficial. Șeful Serviciului Rutier este cercetat penal de procurori. Asta după ce același personaj a fost anchetat de proprii colegi. Dosarul penal pe numele domniei sale a fost trimis spre instumentare Parchetului Județean, iar Goagă este anchetat pentru «abuz în serviciu contra intereselor publice».

Țeapa...
Șeful Serviciului Rutier din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, subcomisarul Sorin Goagă a ajuns în atenția mediei locale cam în același timp cu dezvăluirile referitoare la cel ce se denumește Jan Dumitrescu, țeparul de casă al fabricii de ulei Expur. Contextul în care Goagă a făcut obiectul unor documentări media a fost o țeapă de 1,4 miliarde... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2010, 06:21 (26860 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

10 milioane de lei pentru patinoarul de la Amara

10 milioane de lei pentru patinoarul de la Amara

Implicarea autorităților locale din Amara își arată roadele. În ultimii 2 ani, autoritățile din Amara au realizat proiecte care vor permite accesarea a 10 milioane de euro pentru asfaltarea drumurilor din oraș, reamenajarea peisagistică a stațiunii și realizarea unei surse de apă subterană.

Moraru, favoritul Elenei Udrea
Accesarea fondurilor care să permită investiții de anvergură pentru comunitate nu reprezintă însă punctul forte al primarului Victor Moraru. Ultima performanță a sa este seducerea ministrului Udrea cu un program integrat de reabilitare a intrării în stațiunea Amara. Neschimbat de 30 de ani, complexul turistic de la Perla și intrarea în stațiune dinspre... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2010, 16:27 (26780 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Flegme și înjurături pe Secția de Ginecologie a Spitalului Județean

«Mîngîiată» doar cu un avertisment, doctorița Dinu recidivează

Flegme și înjurături pe Secția de Ginecologie a Spitalului Județean

Situație fără precedent la Spitalul Județean. Un medic a fost amenințat cu moartea de fratele unei colege, sub privirile neputincioase ale pacienților. Scandalul s-a petrecut în urmă cu o săptămînă și a fost generat ca urmare a punerii în practică a unei decizii a Colegiului Medicilor Ialomița.

Istoria nefericită a scandalului «Dinu»
Scandalul «Dinu» nu este străin opiniei publice. Cine nu a cunoscut «performanțele» medicale ale doctorului Dinu pe propria piele le-a putut lectura în paginile ziarului nostru. Iar pentru cine nu le-a citit îndeajuns sau deloc revenim, în cîteva rînduri, cu istoria nefericită a medicului Dinu. Doctorul ginecolog Valentina Dinu a arărut... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2010, 09:06 (102799 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

71 de ani de probleme ale apei și 342 de zile de când bem «Apa lui Ionașcu»

Apa la Slobozia, din 1939 încoace!

71 de ani de probleme ale apei și 342 de zile de cînd bem «Apa lui Ionașcu»

• 342 de zile de la intrarea în exploatare a sursei de apă subterană
• 190 de zile de cînd apa a fost oficial declarată menajeră
• 135 de zile de cînd DSP a anulat autorizația de funcționare a Urban SA
• 71 de ani de la ultima atestare documentară privind calitatea apei

Astăzi, 9 iunie 2010, au trecut 342 de zile de cînd bem efectiv «apa lui Ionașcu», dată de la care robinetele noastre sînt «mîngîiate» de mult discutata și mult contestata apă potabilă devenită, de cîteva luni, chiar menajeră. Și asta pentru că, în aceeași manieră în care am început articolul, au trecut deja 190 de zile de cînd prefectul județului, Mădălin Teculescu, a primit analizele Institutului de Sănătate Publică București, în care se scria, negru pe alb, că apa declarată potabilă conținea fier în exces, amoniu, sulf, plumb... Concluzia categorică a seturilor de probe prelevate era indubitabilă: APA NU E POTABILĂ! În aceeași ordine de idei, au mai trecut 135 de zile de cînd Direcția de Sănătate... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 18:03 (33347 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Listele lui Cazacu&Stavăr epurează învățământul județean

Chiar dacă nu sînt recunoscute oficial

Listele lui Cazacu&Stavăr epurează învățămîntul județean


PD-L face poliție politică în școlile și liceele din Ialomița

PD-L Ialomița a declanșat săptămîna trecută procesul de reconvertire politică a directorilor de școli și licee din Ialomița. Modelul e unul deja patentat, fiind inventat pe vremea PDSR și redescoperit de liberalul Gheorghe Petre, prin 2007. Spre deosebire de predecesori însă, PD-L a transformat formalitatea într-o practică pe care deputatul Cristina Pocora o cataloghează drept «poliție politică». Iar ceea ce directorii crucificați de noul general Stavăr declară ca fiind adevărat este negat vehement de președintele PD-L Ialomița, Cazacu Marinică.

Modelul Gogu, reloaded
Istoria orală a avatarurilor prin care a tot trecut Inspectoratul Școlar Ialomița reține că Man (pentru... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 12:02 (36033 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Criza adîncește declinul economic

Doar un ialomițean din 8 este salariat!

Dacă în aceste vremuri de criză v-ați imaginat că economia județului tinde spre mai bine, v-ați înșelat amarnic. Asta pentru că, în Ialomița, numărul pensionarilor și al asistaților social depășește cu mult numărul angajaților. Drept urmare, un singur salariat ține în spate 8 concetățeni, fie ei pensionari, asistați social, copii de pînă la 18 ani sau poate șomeri. Din păcate, numărul angajaților, plătitori de taxe și impozite, este mult prea mic comparativ cu al celorlalți. Iar rata șomajului este în continuă creștere, situîndu-ne pe un rușinos loc fruntaș la nivel național: 5 pe țară și în continuă creștere. S-a început prin disponibilizări din domeniul privat, apoi din cel de stat...

... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 10:21 (32659 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Hai copii să facem sport!

NU violenței verbale

Hai copii să facem sport!

În dimineața zilei de sîmbătă, 5 iunie, pista de atletism a stadionului 1 Mai a fost gazda crosului PROToleranța, acțiune sportivă care, pe lîngă caracterul competițional, a militat și pentru un deziderat greu de atins, respectiv «diminuarea violenței verbale în școli». Fenomenul în sine este unul ușor observabil, iar amploarea lui a atins cote pe care, cu anii în urmă, doar galeria echipei Rapidului din Giulești se putea lăuda. Socializarea prin sport, bine coordonată, poate, deși pare paradoxal, să pună umărul la comunicarea civilizată între elevi. Primul pas, făcut sîmbătă, a adus la start circa 100 de copii care învață la Școala nr. 3 Slobozia, Liceul Pedagogic și Școala de Arte și Meserii... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 02:07 (29009 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Andrei Comșa, fotbal, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Andrei Comșa, fotbal, CSS Slobozia

Despre puștiul născut în 2000 am avut referințe pozitive încă din iarnă, cînd la turneul «Gheorghe Ola» s-a remarcat atît prin evoluție, cît și prin numărul golurilor reușite. Este unul dintre copiii extrem de promițători ai Clubului Sportiv Școlar, în ciuda experienței de doar doi ani pe care o are în spate sub îndrumarea profesorului Ion Ionescu. «Îmi place mult fotbalul și sper să ajung celebru!», cuvinte simple, dar care spun mult, pentru că piciul de doar trei coți s-a impus pe postul cu cea mai mare concurență, cel de atacant! Andrei Comșa are și un idol, Messi, dar pentru că aspectul fizic îl avantajează, îi dorim mai degrabă să ajungă mare... ca Ronaldo!... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 02:06 (46635 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga III, Unirea Slobozia

Ne-a bătut și Eforie!

În campionatul 2008-2009 Unirea Slobozia bătea la Eforie cu 4-1! În penultima etapă a actualei stagiuni, galben-albaștrii s-au întors la Eforie probabil pentru băi de soare și nămol pentru că despre fotbal nu poate fi vorba. Și cum fotbalul și Slobozia par tot mai des noțiuni distincte, spunem și noi telegrafic: CS Eforie-Unirea Slobozia, 1-0, gol Niță (’36).
Jocul rezultatelor face din fericire ca echipa lui Constantin Prepeliță să rămînă pe 3, cu 64 de puncte. Ultima etapă ne rezervă confruntarea cu ocupanta locului 4, Calatis Mangalia. Cum constănțenii au 61 de puncte și avantajul rezultatului direct, slobozenii au nevoie de cel puțin un egal pentru a termina campionatul pe podium.... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 02:04 (34808 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Salt spre categoria superioară

Tenis de cîmp

Salt spre categoria superioară

În perioada 31 mai-6 iunie, la București, s-au desfășurat campionatele naționale de tenis rezervate categoriei 14 ani. Deși nu au încă vîrsta necesară încadrării în această categorie, la calificările pentru tabloul principal s-au înscris și cele mai bune produse ale momentului în tenisul ialomițean, adică Irina Nițu și Sorin Iordache. Cei doi au izbutit să treacă de calificări. În vreme ce Sorin a avut ghinionul unui adversar redutabil, care i-a stopat ascensiunea încă din primul tur, Irina a avut o comportare meritorie ajungînd pînă în optimile de finală. De remarcat că luna mai a fost una plină pentru cei doi copii, ei avînd rezultate foarte bune și la turneul internațional de la Arad, unde... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 02:02 (26648 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga IV

S-a terminat campionatul județean

Fotbalul ialomițean și-a desemnat o nouă campioană. Contestată de unii, aplaudată de ceilați, cei mai mulți, Victoria Țăndărei s-a instalat în fotoliul de lider după cele 30 de bătălii duse pe maidanele fotbalului județean în sezonul 2009-2010. Victoria a devansat oarecum surprinzător obișnuita purtătoare a laurilor, Abatorul Slobozia, echipă antrenată de omul bun la toate în fotbalul de Ialomița, Constantin Prepeliță. Pe lîngă Abatorul, la capitolul dezamăgiri o putem trece și pe Victoria Amara, echipă pornită cu ambiții de promovare, dar care în final a trebuit să se mulțumească doar cu locul 6. Întorcîndu-ne la echipa din Țăndărei, aceasta va reprezenta județul nostru în barajul pentru promovarea... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 02:01 (24975 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga I, Unirea Urziceni

Doman, ultimul pe listă

Pentru că în fotbal rareori iese fum fără foc (cel puțin la nivel teoretic), faptul că managerul general al Unirii Urziceni, Mihai Stoica a fost văzut luînd masa cu Cătălin Doman (FC Argeș) a dat frîu liber speculațiilor privitoare la trecerea piteșteanului în tabăra ialomițeană. Fotbalistul de 22 de ani a lovit prima oară mingea sub bagheta reputatului tehnician Mihai Ianovschi, a îmbrăcat pînă în prezent tricourile echipelor Dacia Mioveni și FC Argeș și mai este dorit de Dinamo, Steaua și U Cluj. În acest moment, campania de achiziții a Unirii seamănă cu cea din 2009: multe nume, puține certitudini. Doman se adaugă unei liste lungi care-i cuprinde pe Boștină, Neaga, P. Marin (liber de contract... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 02:00 (23309 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Evaziunea cu păcura bulgărească tranzitează Ialomița

Evaziunea cu păcura bulgărească tranzitează Ialomița

În urmă cu două luni, comisarii Gărzii Financiare Ialomița confiscau la Stația de Taxare Fetești două autocisterne ce transportau produse petroliere, scriptic neaccizabile. Analizele ulterioare aveau să demonstreze că ceea ce transportatorii declarau drept produse neaccizabile era, de fapt, păcură. Bulgărească. Iar mecanismul evaziunii fiscale era mai mult decît evident. Cele două cisterne erau doar capătul unei afaceri de milioane de euro ce păgubește, regulat, statul român prin neplata accizelor... La diferență de doar cîteva zile, în același punct de taxare de la Feteșri, comisarii financiari, în tandem cu vameșii ialomițeani, aveau să intercepteze alte două transportui de «produse neaccizabile... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2010, 18:41 (27723 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Urban, furnizor de apă menajeră pentru cișmelele slobozene

Mii de metri cubi de apă, pierdute inutil în fiecare lună

Urban, furnizor de apă menajeră pentru cișmelele slobozene

Prin parcuri sau pe bulevarde, Primăria Slobozia a instalat cișmele. În prezent, la cișmele, slobozenilor și nu numai li se livrează apă menajeră, căci la nivelul orașului nu mai putem discuta demult de apă potabilă. În cele ce urmează, vă vom explica însă cît anume cheltuie Primăria Slobozia pentru apa menajeră oferită din belșug la cișmelele stradale, amplasate strategic în parcurile orașului sau la intersecțiile intens circulate.

Cișmele cu apometru
Ca prim aspect de consemnat, toate cișmelele din Slobozia sînt dotate cu apometre. Așadar, consumul este contorizat, lunar, de aceste aparate, Urban SA centralizînd datele. Iar plata pentru apa consumată este, evident... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2010, 11:42 (24324 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Megainstituție de control constituită din Direcția de Control a Finanțelor, Gardă Financiară și Vamă

Megainstituție de control constituită din Direcția de Control a Finanțelor, Gardă Financiară și Vamă

În viitorul nu prea îndepărtat și dată fiind criza economică, se preconizează constituirea unei superinstituții de control. Am făcut referire la criză întrucît «reorganizarea» unor instituții va presupune, de fapt, «restructurarea» de personal. Așadar, din Inspecția Fiscală din cadrul Finanțelor, Gardă Financiară și Vamă, prin comasare, se va plăsmui o megainstituție de control, cu puteri și competențe sporite. Planul este cunoscut și la nivel local și, firesc, au început zbaterile pentru ocuparea funcției de șef. Actual, Direcția Controlului Fiscal din cadrul DGFP este condusă de Daniel Rădulescu, în fruntea Gărzii Financiare Ialomița este Petre Țenea, iar șef de Vamă este Ionuț Scrioșteanu.... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2010, 20:12 (32630 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: control fiscal

EVENIMENT

Primăria Slobozia a pierdut în instanță litigiul cu Camera de Conturi Ialomița

Primăria Slobozia a pierdut în instanță litigiul cu Camera de Conturi Ialomița

În urmă cu o lună, Independent a dezvăluit o bună parte a rezultatelor controalelor Camerei de Conturi Ialomița efectuate în cadrul administrațiilor locale. Acțiunile de verificare au fost realizate în anul 2009 asupra activităților financiare din anul 2008. Tot la acel moment precizam cum rapoartele de control, ce au tulburat liniștea unităților administrative, au fost contestate la instanțele de judecată. Una dintre primăriile ce a înaintat la Tribunalul Ialomița o acțiune în acest sens a fost a Primăria Slobozia.
Pe scurt, în urma controlului anual desfășurat de Camera de Conturi la Primăria Slobozia, control efectuat în anul 2009 pentru execuția bugetară din anul 2008, inspectorii fiscali... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2010, 16:28 (28435 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Dragoș Soare NU mai este director al Direcției Agricole. A fost numită Maria Ardeleanu la conducerea DADR

Dragoș Soare NU mai este director al Direcției Agricole. A fost numită Maria Ardeleanu la conducerea DADR

De vineri, 4 iunie 2010, Dragoș Soare nu mai este director al Direcției pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală Ialomița. Modificarea s-a produs printr-un ordin al ministrului Agriculturii, vineri, 4 iunie a.c., încheindu-se contractul de management al fostului de-acum director Soare. Printr-un alt ordin, în funcția de director al DADR Ialomița a fost numită Maria Ardeleanu, șef al Unității Fitosanitare Ialomița. Să adăugăm că funcția de director coordonator al Direcției Agricole, ca urmare a împărțirii posturilor de conducere la nivel local, a revenit partidului de independenți-Uniunea Națională pentru Progresul României, condus în Ialomița de omul de afaceri Dumitru Vișan.... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2010, 14:52 (18441 vizualizări - 6 comentarii)

28 Iun 2026
248 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Vlădeni: La volan în stare de ebrietate

Joi, 2 septembrie a.c., polițiștii din Stelnica au depistat pe DN3B, în comuna Vlădeni, un bărbat în vârstă de 52 ani, din Fetești, în timp ce conducea un ansamblu de vehicule aflându-se sub influența băuturilor ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 18:10
(2143 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive

Joi, 2 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni împreună cu reprezentanți din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița și lucrători ai celorlalte instituții cu atribuții în domeniu au continuat ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 17:50
(5739 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 9 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 3 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10960, fiind înregistrate 9 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 16:50
(3326 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen de depunere a mai multor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele impozabile, înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015, care nu au depășit plafonul de scutire și care ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 15:55
(6998 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,47%, rata șomajului în iulie 2021

La sfârșitul lunii iulie 2021, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4191 șomeri (din care 1874 femei), rata șomajului fiind de 4,47%, cu 0,18% sub valoarea ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 14:25
(2778 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziția «De la brazdă la cuptor» și lansare de carte la Muzeul Național al Agriculturii

La Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia se va deschide vineri, 17 septembrie 2021, orele 10,00, expoziția «De la brazdă la cuptor», care prezintă principalele etape ale drumului pâinii, începând ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 14:20
(2988 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Alege cariera de POMPIER!

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița recrutează candidați pentru participarea la concursul de admitere organizat în cadrul Școlii de Subofițeri de Pompieri și ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2021, 13:45
(3608 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: 551 de locuri în cadrul școlilor militare ale Jandarmeriei Române

IJJ Ialomița: 551 de locuri în cadrul școlilor militare ale Jandarmeriei Române

Începând de joi, 2 septembrie 2021, Jandarmeria Ialomița desfășoară o nouă campanie de recrutare pentru cei care doresc o carieră militară în Jandarmeria Română. Astfel, la Școala Militară de Subofițeri ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2021, 18:15
(3386 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pe raza județului

IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pe raza județului

Forțe de ordine cu efective mărite au acționat miercuri, 1 septembrie a.c., pe raza orașului Țăndărei și comunei Gura Ialomiței, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale asociate extinderii ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2021, 18:10
(2978 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 13 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 2 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10951, fiind înregistrate 13 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2021, 16:35
(3097 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna septembrie

Ministerul Finanțelor emite, începând cu miercuri, 1 septembrie 2021, 3 noi emisiuni de titluri de stat în cadrul Programului «Tezaur», cu maturități de 1, 3 și 5 ani și dobânzi de 3,25%, 3,75% și 4,15 ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2021, 18:50
(5138 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Beat și fără permis, la volan

Marți, 31 august a.c., în jurul orelor 11,00, polițiștii din Țăndărei, în cadrul unui filtru rutier, au efectuat semnal de oprire unui autoturism care se deplasa pe strada Căprioarei din localitate. Pentru ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2021, 17:55
(2000 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Vacanța s-a terminat! Sunteți pregătiți pentru un nou început?»

«Vacanța s-a terminat! Sunteți pregătiți pentru un nou început?» este sloganul campaniei de prevenire a victimizării minorilor derulată de Poliția Română prin Institutul de Cercetare și Prevenire a Criminalității ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2021, 17:45
(4334 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 1 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10938, fiind înregistrate 6 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2021, 16:40
(1183 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric!

În perioada 1-3 septembrie 2021, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în localitățile ...[citește_toată_știrea]

31 August 2021, 20:10
(7645 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 53 mii de lei

Pe parcursul zilei de luni, 30 august a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică și pentru verificarea modului în care sunt respectate normele impuse ...[citește_toată_știrea]

31 August 2021, 18:25
(2101 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Marți, 7 septembrie 2021-termen limită pentru depunerea Formularului 092

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție intracomunitară ...[citește_toată_știrea]

31 August 2021, 17:50
(3303 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 16 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 31 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10932, fiind înregistrate 16 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

31 August 2021, 16:40
(3182 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Băut și fără permis, surprins în trafic de polițiști

Duminică, 29 august a.c, polițiștii Biroului Rutier Fetești, în timpul unui filtru rutier efectuat pe raza municipiului Fetești, au depistat în trafic un bărbat, în vârstă de 52 de ani, în timp ce conducea ...[citește_toată_știrea]

30 August 2021, 19:50
(2293 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Pieton lovit de un camion

Borănești: Pieton lovit de un camion

Luni, 30 august a.c., pe DJ201, în localitatea Borănești, s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce un bărbat, în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

30 August 2021, 19:00
(2624 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Circula pe drumurile publice deși avea permisul suspendat de 2 ani

Sâmbătă, 28 august a.c., polițiștii din cadrul Secției 7 Poliție Rurală Platonești au oprit, pentru control, pe raza comunei Giurgeni, un autoturism ce se deplasa pe DN2A/E60, sensul de mers Hârșova către ...[citește_toată_știrea]

30 August 2021, 18:45
(10144 vizualizări - 0 comentarii)


Iazu: Incendiu produs la cabina unui autotren

Vineri, 27 august a.c., pompierii militari din cadrul Detașamentului de pompieri Slobozia au intervenit, pe raza localității Iazu, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare ...[citește_toată_știrea]

30 August 2021, 18:00
(2298 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Iazu incendiu camion


ISU Ialomița: Pompierii au intervenit în cazul a 8 incendii de vegetație uscată și gunoi menajer

În ziua de sâmbătă, 28 august august a.c., militarii ISU Ialomița au intervenit în cazul a 8 incendii de vegetație uscată și gunoi menajer în localitățile Manasia, Fetești,
Giurgeni, Bărcănești, ...[citește_toată_știrea]

30 August 2021, 17:40
(3947 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune umanitară a Protopopiatului Urziceni

Acțiune umanitară a Protopopiatului Urziceni

Luni, 30 august a.c., Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, prin Biroul de Asistență Socială și Serviciul Social Acordat în Comunitate destinat Persoanelor Adulte, a oferit ...[citește_toată_știrea]

30 August 2021, 17:40
(2013 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 4 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 30 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10916, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua ...[citește_toată_știrea]

30 August 2021, 16:25
(2155 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în orașul Căzănești!

Marți, 31 august 2021, RAJA Constanța va executa operațiuni periodice de întreținere a rezervorului de înmagazinare apă potabilă din orașul Căzănești. Pentru realizarea acestor lucrări, se va întrerupe ...[citește_toată_știrea]

30 August 2021, 15:20
(1417 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Înjunghiați în plină stradă

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Fetești au fost sesizați prin apel 112 cu privire la faptul că doi tineri ar fi fost înjunghiați pe stradă de alți doi bărbați. Incidentul s-a petrecut în seara ...[citește_toată_știrea]

30 August 2021, 14:00
(4126 vizualizări - 4 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 29 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10912, fiind înregistrate 3 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

29 August 2021, 17:05
(1942 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 nou caz de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 28 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10909, fiind înregistrate 1 nou caz față de ziua ...[citește_toată_știrea]

28 August 2021, 16:37
(3325 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident rutier provocat de un șofer băut

Slobozia: Accident rutier provocat de un șofer băut

În seara zilei de vineri, 27 august a.c., în municipiul Slobozia s-a produs un accident de circulație în care au fost implicate 5 autoturisme, soldat cu pagube materiale. Din verificările efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

28 August 2021, 01:30
(5715 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...