Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

71 de ani de probleme ale apei și 342 de zile de când bem «Apa lui Ionașcu»

Apa la Slobozia, din 1939 încoace!

71 de ani de probleme ale apei și 342 de zile de cînd bem «Apa lui Ionașcu»

• 342 de zile de la intrarea în exploatare a sursei de apă subterană
• 190 de zile de cînd apa a fost oficial declarată menajeră
• 135 de zile de cînd DSP a anulat autorizația de funcționare a Urban SA
• 71 de ani de la ultima atestare documentară privind calitatea apei

Astăzi, 9 iunie 2010, au trecut 342 de zile de cînd bem efectiv «apa lui Ionașcu», dată de la care robinetele noastre sînt «mîngîiate» de mult discutata și mult contestata apă potabilă devenită, de cîteva luni, chiar menajeră. Și asta pentru că, în aceeași manieră în care am început articolul, au trecut deja 190 de zile de cînd prefectul județului, Mădălin Teculescu, a primit analizele Institutului de Sănătate Publică București, în care se scria, negru pe alb, că apa declarată potabilă conținea fier în exces, amoniu, sulf, plumb... Concluzia categorică a seturilor de probe prelevate era indubitabilă: APA NU E POTABILĂ! În aceeași ordine de idei, au mai trecut 135 de zile de cînd Direcția de Sănătate... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 18:03 (33330 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Listele lui Cazacu&Stavăr epurează învățământul județean

Chiar dacă nu sînt recunoscute oficial

Listele lui Cazacu&Stavăr epurează învățămîntul județean


PD-L face poliție politică în școlile și liceele din Ialomița

PD-L Ialomița a declanșat săptămîna trecută procesul de reconvertire politică a directorilor de școli și licee din Ialomița. Modelul e unul deja patentat, fiind inventat pe vremea PDSR și redescoperit de liberalul Gheorghe Petre, prin 2007. Spre deosebire de predecesori însă, PD-L a transformat formalitatea într-o practică pe care deputatul Cristina Pocora o cataloghează drept «poliție politică». Iar ceea ce directorii crucificați de noul general Stavăr declară ca fiind adevărat este negat vehement de președintele PD-L Ialomița, Cazacu Marinică.

Modelul Gogu, reloaded
Istoria orală a avatarurilor prin care a tot trecut Inspectoratul Școlar Ialomița reține că Man (pentru... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 12:02 (36033 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Criza adîncește declinul economic

Doar un ialomițean din 8 este salariat!

Dacă în aceste vremuri de criză v-ați imaginat că economia județului tinde spre mai bine, v-ați înșelat amarnic. Asta pentru că, în Ialomița, numărul pensionarilor și al asistaților social depășește cu mult numărul angajaților. Drept urmare, un singur salariat ține în spate 8 concetățeni, fie ei pensionari, asistați social, copii de pînă la 18 ani sau poate șomeri. Din păcate, numărul angajaților, plătitori de taxe și impozite, este mult prea mic comparativ cu al celorlalți. Iar rata șomajului este în continuă creștere, situîndu-ne pe un rușinos loc fruntaș la nivel național: 5 pe țară și în continuă creștere. S-a început prin disponibilizări din domeniul privat, apoi din cel de stat...

... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 10:21 (32659 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Hai copii să facem sport!

NU violenței verbale

Hai copii să facem sport!

În dimineața zilei de sîmbătă, 5 iunie, pista de atletism a stadionului 1 Mai a fost gazda crosului PROToleranța, acțiune sportivă care, pe lîngă caracterul competițional, a militat și pentru un deziderat greu de atins, respectiv «diminuarea violenței verbale în școli». Fenomenul în sine este unul ușor observabil, iar amploarea lui a atins cote pe care, cu anii în urmă, doar galeria echipei Rapidului din Giulești se putea lăuda. Socializarea prin sport, bine coordonată, poate, deși pare paradoxal, să pună umărul la comunicarea civilizată între elevi. Primul pas, făcut sîmbătă, a adus la start circa 100 de copii care învață la Școala nr. 3 Slobozia, Liceul Pedagogic și Școala de Arte și Meserii... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 02:07 (29002 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Andrei Comșa, fotbal, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Andrei Comșa, fotbal, CSS Slobozia

Despre puștiul născut în 2000 am avut referințe pozitive încă din iarnă, cînd la turneul «Gheorghe Ola» s-a remarcat atît prin evoluție, cît și prin numărul golurilor reușite. Este unul dintre copiii extrem de promițători ai Clubului Sportiv Școlar, în ciuda experienței de doar doi ani pe care o are în spate sub îndrumarea profesorului Ion Ionescu. «Îmi place mult fotbalul și sper să ajung celebru!», cuvinte simple, dar care spun mult, pentru că piciul de doar trei coți s-a impus pe postul cu cea mai mare concurență, cel de atacant! Andrei Comșa are și un idol, Messi, dar pentru că aspectul fizic îl avantajează, îi dorim mai degrabă să ajungă mare... ca Ronaldo!... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 02:06 (46563 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga III, Unirea Slobozia

Ne-a bătut și Eforie!

În campionatul 2008-2009 Unirea Slobozia bătea la Eforie cu 4-1! În penultima etapă a actualei stagiuni, galben-albaștrii s-au întors la Eforie probabil pentru băi de soare și nămol pentru că despre fotbal nu poate fi vorba. Și cum fotbalul și Slobozia par tot mai des noțiuni distincte, spunem și noi telegrafic: CS Eforie-Unirea Slobozia, 1-0, gol Niță (’36).
Jocul rezultatelor face din fericire ca echipa lui Constantin Prepeliță să rămînă pe 3, cu 64 de puncte. Ultima etapă ne rezervă confruntarea cu ocupanta locului 4, Calatis Mangalia. Cum constănțenii au 61 de puncte și avantajul rezultatului direct, slobozenii au nevoie de cel puțin un egal pentru a termina campionatul pe podium.... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 02:04 (34807 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Salt spre categoria superioară

Tenis de cîmp

Salt spre categoria superioară

În perioada 31 mai-6 iunie, la București, s-au desfășurat campionatele naționale de tenis rezervate categoriei 14 ani. Deși nu au încă vîrsta necesară încadrării în această categorie, la calificările pentru tabloul principal s-au înscris și cele mai bune produse ale momentului în tenisul ialomițean, adică Irina Nițu și Sorin Iordache. Cei doi au izbutit să treacă de calificări. În vreme ce Sorin a avut ghinionul unui adversar redutabil, care i-a stopat ascensiunea încă din primul tur, Irina a avut o comportare meritorie ajungînd pînă în optimile de finală. De remarcat că luna mai a fost una plină pentru cei doi copii, ei avînd rezultate foarte bune și la turneul internațional de la Arad, unde... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 02:02 (26648 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fotbal, Liga IV

S-a terminat campionatul județean

Fotbalul ialomițean și-a desemnat o nouă campioană. Contestată de unii, aplaudată de ceilați, cei mai mulți, Victoria Țăndărei s-a instalat în fotoliul de lider după cele 30 de bătălii duse pe maidanele fotbalului județean în sezonul 2009-2010. Victoria a devansat oarecum surprinzător obișnuita purtătoare a laurilor, Abatorul Slobozia, echipă antrenată de omul bun la toate în fotbalul de Ialomița, Constantin Prepeliță. Pe lîngă Abatorul, la capitolul dezamăgiri o putem trece și pe Victoria Amara, echipă pornită cu ambiții de promovare, dar care în final a trebuit să se mulțumească doar cu locul 6. Întorcîndu-ne la echipa din Țăndărei, aceasta va reprezenta județul nostru în barajul pentru promovarea... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 02:01 (24973 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga I, Unirea Urziceni

Doman, ultimul pe listă

Pentru că în fotbal rareori iese fum fără foc (cel puțin la nivel teoretic), faptul că managerul general al Unirii Urziceni, Mihai Stoica a fost văzut luînd masa cu Cătălin Doman (FC Argeș) a dat frîu liber speculațiilor privitoare la trecerea piteșteanului în tabăra ialomițeană. Fotbalistul de 22 de ani a lovit prima oară mingea sub bagheta reputatului tehnician Mihai Ianovschi, a îmbrăcat pînă în prezent tricourile echipelor Dacia Mioveni și FC Argeș și mai este dorit de Dinamo, Steaua și U Cluj. În acest moment, campania de achiziții a Unirii seamănă cu cea din 2009: multe nume, puține certitudini. Doman se adaugă unei liste lungi care-i cuprinde pe Boștină, Neaga, P. Marin (liber de contract... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2010, 02:00 (23308 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Evaziunea cu păcura bulgărească tranzitează Ialomița

Evaziunea cu păcura bulgărească tranzitează Ialomița

În urmă cu două luni, comisarii Gărzii Financiare Ialomița confiscau la Stația de Taxare Fetești două autocisterne ce transportau produse petroliere, scriptic neaccizabile. Analizele ulterioare aveau să demonstreze că ceea ce transportatorii declarau drept produse neaccizabile era, de fapt, păcură. Bulgărească. Iar mecanismul evaziunii fiscale era mai mult decît evident. Cele două cisterne erau doar capătul unei afaceri de milioane de euro ce păgubește, regulat, statul român prin neplata accizelor... La diferență de doar cîteva zile, în același punct de taxare de la Feteșri, comisarii financiari, în tandem cu vameșii ialomițeani, aveau să intercepteze alte două transportui de «produse neaccizabile... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2010, 18:41 (27722 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban, furnizor de apă menajeră pentru cișmelele slobozene

Mii de metri cubi de apă, pierdute inutil în fiecare lună

Urban, furnizor de apă menajeră pentru cișmelele slobozene

Prin parcuri sau pe bulevarde, Primăria Slobozia a instalat cișmele. În prezent, la cișmele, slobozenilor și nu numai li se livrează apă menajeră, căci la nivelul orașului nu mai putem discuta demult de apă potabilă. În cele ce urmează, vă vom explica însă cît anume cheltuie Primăria Slobozia pentru apa menajeră oferită din belșug la cișmelele stradale, amplasate strategic în parcurile orașului sau la intersecțiile intens circulate.

Cișmele cu apometru
Ca prim aspect de consemnat, toate cișmelele din Slobozia sînt dotate cu apometre. Așadar, consumul este contorizat, lunar, de aceste aparate, Urban SA centralizînd datele. Iar plata pentru apa consumată este, evident... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2010, 11:42 (24322 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Megainstituție de control constituită din Direcția de Control a Finanțelor, Gardă Financiară și Vamă

Megainstituție de control constituită din Direcția de Control a Finanțelor, Gardă Financiară și Vamă

În viitorul nu prea îndepărtat și dată fiind criza economică, se preconizează constituirea unei superinstituții de control. Am făcut referire la criză întrucît «reorganizarea» unor instituții va presupune, de fapt, «restructurarea» de personal. Așadar, din Inspecția Fiscală din cadrul Finanțelor, Gardă Financiară și Vamă, prin comasare, se va plăsmui o megainstituție de control, cu puteri și competențe sporite. Planul este cunoscut și la nivel local și, firesc, au început zbaterile pentru ocuparea funcției de șef. Actual, Direcția Controlului Fiscal din cadrul DGFP este condusă de Daniel Rădulescu, în fruntea Gărzii Financiare Ialomița este Petre Țenea, iar șef de Vamă este Ionuț Scrioșteanu.... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2010, 20:12 (32616 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: control fiscal

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia a pierdut în instanță litigiul cu Camera de Conturi Ialomița

Primăria Slobozia a pierdut în instanță litigiul cu Camera de Conturi Ialomița

În urmă cu o lună, Independent a dezvăluit o bună parte a rezultatelor controalelor Camerei de Conturi Ialomița efectuate în cadrul administrațiilor locale. Acțiunile de verificare au fost realizate în anul 2009 asupra activităților financiare din anul 2008. Tot la acel moment precizam cum rapoartele de control, ce au tulburat liniștea unităților administrative, au fost contestate la instanțele de judecată. Una dintre primăriile ce a înaintat la Tribunalul Ialomița o acțiune în acest sens a fost a Primăria Slobozia.
Pe scurt, în urma controlului anual desfășurat de Camera de Conturi la Primăria Slobozia, control efectuat în anul 2009 pentru execuția bugetară din anul 2008, inspectorii fiscali... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2010, 16:28 (28425 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dragoș Soare NU mai este director al Direcției Agricole. A fost numită Maria Ardeleanu la conducerea DADR

Dragoș Soare NU mai este director al Direcției Agricole. A fost numită Maria Ardeleanu la conducerea DADR

De vineri, 4 iunie 2010, Dragoș Soare nu mai este director al Direcției pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală Ialomița. Modificarea s-a produs printr-un ordin al ministrului Agriculturii, vineri, 4 iunie a.c., încheindu-se contractul de management al fostului de-acum director Soare. Printr-un alt ordin, în funcția de director al DADR Ialomița a fost numită Maria Ardeleanu, șef al Unității Fitosanitare Ialomița. Să adăugăm că funcția de director coordonator al Direcției Agricole, ca urmare a împărțirii posturilor de conducere la nivel local, a revenit partidului de independenți-Uniunea Națională pentru Progresul României, condus în Ialomița de omul de afaceri Dumitru Vișan.... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2010, 14:52 (18434 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pensionarii au protestat în fața Prefecturii Ialomița

100 pentru 100 de mii!

Pensionarii au protestat în fața Prefecturii Ialomița

Ialomițenii continuă seria protestelor organizate în fața instituțiilor publice din județ. De data aceasta, luni, 7 iunie a.c., a fost rîndul pensionarilor. Grupați în fața Prefecturii Ialomița, aceștia au scandat în numele celor aproape 100 mii de pensionari ialomițeni împotriva deciziei de modificare a Legii 250 din 2007, precum și pentru înlăturarea «hoților și bandiților din Guvernul României».
Reamintim că Guvernul a anunțat că își va asuma răspunderea în Parlament pentru planul de măsuri de austeritate gîndite să facă economii la buget. Salariile la stat scad cu 25%, iar pensiile și ajutoarele sociale se reduc cu 15%. Măsurile au fost convenite cu Fondul Monetar Internațional, care așteptă... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2010, 13:40 (24560 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salariații Primăriei Slobozia primesc «stimulente», Tribunalul își face sediu nou

Unde este criza?

Salariații Primăriei Slobozia primesc «stimulente», Tribunalul își face sediu nou

Pe lîngă măriri salariale pentru angajații Primăriei și scandaluri asupra zonării municipiului reședință de județ, consilierii locali slobozeni au adoptat, în ultima ședință de lucru desfășurată în data de 27 mai 2010, o hotărîre cel puțin interesantă. Executivul slobozean a concesionat un hectar de teren pentru construirea unui edificiu administrativ al Tribunalului Ialomița... În plus, consilierii locali au adoptat, cu scîntei ce-i drept, mărirea prețului la apă dar și zonarea terenurilor din intravilanul municipiului.

Palatul Justiției se mută-n Parc
Joi, 27 mai, după-amiază, consilierii locali municipali s-au întrunit în ședința lunară de lucru. Ordinea de zi a ședinței... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2010, 11:28 (29661 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

LATINISTELE de la CNMV

Olimpicii limbilor moarte

LATINISTELE de la CNMV

Mitul latinistelor de la Colegiul Național «Mihai Viteazul» a depășit demult gardul păzit al liceului: «Niște tocilare care mănîncă carte pe pîine... N-o să scoateți nimic de la ele. Cine dracu’ a mai pomenit să fii olimpic la o limbă moartă?!» descrie succint situația unul dintre adolescenții prezenți în urmă cu două săptămîni la Sărbătorile Sloboziei, acolo unde latinistele CNMV au fost premiate pentru pasiunea lor de modă ... antică. Spooky, cum ar spune latinii din Britania de azi. Dar extrem de tentant pentru un reportaj!

Antrenor de latiniști
CNMV are aspect de fortăreață romană. Două rînduri de paznici, patrule mixte, profesori cu ochi vigilenți, eleve-soldat... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2010, 13:16 (164724 vizualizări - 61 comentarii)

EVENIMENT

Pășunatul, INTERZIS în Ialomița!

Administrațiile locale au decretat

Pășunatul, INTERZIS în Ialomița!

În Ialomița administrațiile locale continuă să aplice legea după ureche. Urechea e a consilierilor locali, iar vocea pe care aceștia o ascultă, cea a primarului, este mai convingătoare decît legile și reglementările în vigoare. În cazul ordinului 210 (pentru modificarea și completarea Strategiei privind organizarea activității de îmbunătățire si exploatare a pajiștilor la nivel național), 12 dintre consiliile locale ale județului Ialomița au decis că «pohta» administrației locale este mai presus decît legea și au refuzat concesionarea acestor terenuri. În consecință, la acest moment, Prefectura Ialomița a acționat în contencios administrativ aceste autorități, iar procesele sînt în curs. Mai interesantă... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2010, 15:02 (27295 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Impresarul-proxenet Tera rămâne în arest

Agenție de modelling din Slobozia, «umbrelă» pentru prostituție de lux (update)

Impresarul-proxenet Tera rămîne în arest

Ion Tămîrjan, Tera printre cunoscuți, patronul singurei agenții de fotomodele din Slobozia, «Star Models», rămîne încarcerat în arestul IPJ Ialomița. După ce judecătorii l-au trimis după gratii sub acuzația de proxenetism, impresarul a formulat recurs împotriva acestei decizii la Curtea de Apel București. Miercuri, 2 iunie, magistrații Curții au respins însă recursurile formulate de cei doi proxeneți, Ion Tămîrjan și Costan Relu, apreciindu-le drept nefondate. Drept pentru care cei doi vor rămîne arestați pentru cel puțin 29 de zile. Interesant este faptul că, deși acuzațiile ce se rețin în sarcina celor doi sînt convingătoare, cei doi au fost reprezentați la Curtea de Apel București de un avocat... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2010, 10:36 (29236 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Ioan Martin, candidatul PNL la Primăria Sloboziei

Susținut de PSD

Ioan Martin, candidatul PNL la Primăria Sloboziei

Vom demara acest articol abrupt. Căci informația este, la rîndu-i, abruptă. Așadar, potrivit surselor noastre din mediul politic, Ioan Martin, președintele PNL Ialomița, va deveni candidatul acestui partid la funcția de primar al municipiului reședință de județ Slobozia. Și, foarte important, această candidatură va fi sprijinită chiar de PSD pe mîna liderului de județeană Ciupercă.

Ionașcu se duce la fundul... sursei de apă!
Motivul pentru care Gabi Ionașcu nu ar mai fi agreat de conducerea social-democrată pentru un nou mandat este evident: APA! Cu ea agățată de gît, pe post de piatră de moară, sărmanul primar nea Gabi gîfăie de peste un an încercînd să dreagă busuiocul... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2010, 06:22 (27973 vizualizări - 13 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
318 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urziceni: Acțiune a Poliției în zona școlilor. A fost depistat la volan un tînăr de 17 ani fără permis!

Efective din cadrul Poliției Urziceni au organizat și executat în cursul zilei de marți, 31 mai a.c., acțiuni în zona unităților de învățămînt și în zona adiacentă acestora. Zonele unităților de învățămînt ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2011, 12:22
(5822 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat pentru furt calificat

Polițiștii feteșteni au depistat în cursul zilei de marți, 31 mai a.c., un bărbat, de 29 ani, din comuna Făcăeni, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis un mandat de executare a pedepsei privative ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2011, 12:20
(8789 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive în comunele Săveni și Sudiți

Polițiștii din Țăndărei au desfășurat acțiuni preventive pe raza localităților Sudiți și Săveni pentru creșterea gradului de siguranță rutieră, conștientizarea participanților la trafic cu privire la riscurile ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2011, 12:10
(8607 vizualizări - 0 comentarii)


Taxare inversă pentru livrarea de cereale și plante tehnice

Guvernul a aprobat astăzi Ordonanța de Urgență privind modificarea și completarea Legii 571/2003 privind Codul Fiscal și a altor prevederi financiar-fiscale, act normativ prin care se va pune în aplicare ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2011, 20:31
(12638 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2011, 18:18
(4974 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Quilling»-arta de a răsuci hîrtia, la Muzeul Județean

Acțiune inedită la Slobozia. De Ziua Copilului, Muzeul Județean Ialomița în parteneriat cu Grădinița cu program normal nr. 2 Slobozia, va organiza o expoziție cu vînzare ce cuprinde 30 de lucrări de artă ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2011, 18:14
(13378 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Șoferii indisciplinați, amendați

În prima zi a săptămînii, luni, 30 mai, polițiștii rutieri au organizat la Slobozia o acțiune pentru respectarea normelor de circulație rutieră. Polițiștii au constatat 19 abateri de la normele rutiere ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2011, 18:13
(8657 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Braconaj piscicol

Braconajul piscicol a fost ținta principală a polițiștilor din Urziceni, organizați luni, 30 mai, într-o acțiune pentru prevenirea și combaterea pescuitului ilegal. Astfel, timp de 3 ore, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2011, 18:12
(10211 vizualizări - 0 comentarii)


Gura Ialomiței: A furat 11 stupi de albine

Un bărbat de 34 ani este cercetat de polițiști după ce s-a stabilit că este autorul unui furt de stupi de albine. Agenții postului de Poliției Gura Ialomiței au recepționat o plîngere a unui slobozean, ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2011, 17:51
(12566 vizualizări - 1 comentariu)


Gîrbovi: Hoți prinși în flagrant la furat de cablu electric. Au fost reținuți după ce polițiștii au uzat de armamentul din dotare!

Doi tineri de 24, respectiv 31 ani, din Alexeni, au fost reținuți de polițiști după ce au fost prinși în flagrant la furat. Cei doi au fost prinși sîmbătă, 28 mai, în timp ce furau cablu electric din rețeaua ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2011, 17:00
(6912 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Și-a bătut vecinul cu o scîndură pînă l-a umplut de sînge

Un bărbat a cerut ajutorul jandarmilor după ce a fost bătut crunt de un vecin. Victima a sunat la 112, iar jandarmii ajunși la fața locului au solicitat de urgență o ambulanță întrucît bărbatul zăcea într ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2011, 16:47
(9216 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: scandal Ialomița


Slobozia: Scandal la Tribunal

Patru persoane s-au bătut zdravăn în fața Tribunalului Ialomița. Cei patru erau părți într-un dosar penal aflat pe rolul instanței.
Un bărbat și o femeie s-au prezentat vineri, 27 mai, în fața completului ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2011, 16:43
(10326 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Accident de la nerespectarea semnificației unui indicator

Întrucît nu a respectat semnificația unui indicator, un constănțean de 27 ani a produs vineri, 27 mai, un accident în localitatea Țăndărei. Pe scurt, constănțeanul se deplasa pe strada Aleea Teilor din ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2011, 15:48
(11165 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Hoți prinși după 3 luni

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 27 mai, polițiștii au reușit să prindă autorii unui furt produs în luna februarie 2011. Hoții, un bărbat de 39 ani și doi tineri, de 18 și 19 ani, au intrat în ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2011, 15:47
(13090 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina hoț furt


Poliția Rutieră Ialomița: 422 de amenzi aplicate și 26 de permise reținute la sfîrșit de săptămînă

În perioada 27-29 mai, peste 40 de polițiști ai Serviciului Rutier Ialomița au acționat pe principalele artere de circulație din județ, scopul principal al acțiunilor fiind respectarea normelor de trafic ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2011, 15:46
(14042 vizualizări - 1 comentariu)


Armășești: Șoferi băuți sau cu permise suspendate

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 27 mai, polițiștii au depistat în comuna Armășești un tînăr, de 21 ani, din localitate care se afla la volanul unei mașini deși consumase alcool. Testat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2011, 15:42
(9691 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Siguranță pe timp de noapte

Sîmbătă, 28 mai, polițiștii ialomițeni au organizat acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor. În acest sens, polițiștii feteșteni și agenții posturilor de poliție arondate au ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2011, 15:40
(6064 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A pierdut controlul volanului și a intrat cu mașina pe cîmp

Sîmbătă, 28 mai, polițiștii din Urziceni au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier. Pe scurt, în timp ce un tînăr de 25 ani, din Bărbulești, se deplasa cu mașina pe direcția Ploiești ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2011, 15:35
(7334 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Slobozia: Explozie la un bloc din cauza unei acumulări de gaze

În cursul nopții de vineri spre sîmbătă, 27/28 mai, o explozie de proporții s-a produs la un bloc din Slobozia. Deflagrația s-a auzit în întreg orașul, cauza producerii acesteia fiind o acumulare de gaze ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2011, 06:28
(8239 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Mașină furată din Italia, găsită de polițiști

Joi, 26 mai, polițiștii ialomițeni au identificat un bărbat de 29 ani ce deținea un autoturism înmatriculat în Italia, dar care figura ca urmărit internațional. Mașina figura furată din Italia în luna martie ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2011, 19:04
(6837 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A înapoiat un portofel plin cu bani găsit în Piață

Dinu Costică, un bărbat de 51 ani, din Perieți, a cerut sprijinul jandarmilor slobozeni după ce a găsit un portofel cu bani. Bărbatul a sunat la Detașamentul Mobil de Jandarmi Slobozia spunînd că a găsit ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2011, 19:03
(10344 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia portofel


Făcăeni: Bătrîn «prădat» de o vecină

Un bătrîn de 79 ani din Făcăeni a cerut ajutorul polițiștilor din localitate după ce a constatat că din casă îi fusese furată suma de 400 lei. Bătrînul a povestit polițiștilor că a rămas fără bani în seara ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2011, 19:03
(7697 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni furt


Fetești: Hoț din locuințe, prins de polițiști

Polițiștii feteșteni au fost alarmați luni, 23 mai, de către un bărbat din localitate asupra faptului că i-a fost spartă locuința. Bărbatul a povestit polițiștilor că a lipsit de la domiciliu între orele ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2011, 19:02
(7347 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Evaziune de 116 mii lei cu produse energetice

Un bărbat de 61 ani este actual cercetat de polițiștii ialomițeni pentru infracțiunea de evaziune fiscală. În sarcina acestuia, polițiștii de investigare a fraudelor au stabilit că este autorul unui prejudiciu ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2011, 19:01
(7958 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni evaziune


Manasia: Minor de 17 ani, acuzat de tîlhărie și furt

Un minor de 17 ani, din Manasia, a fost reținut de polițiștii ialomițeni sub acuzația de tîlhărie și furt calificat. Activitatea infracțională a adolescentului se rezumă la deposedarea prin violență, în ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2011, 19:01
(9741 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Băuturi alcoolice fără documente, confiscate

Polițiștii feteșteni au organizat joi, 26 mai, o acțiune de verificare în zonele principale de interes ale municipiului. Astfel, în cadrul activităților au fost legitimate peste 70 de persoane, 8 agenți ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2011, 19:00
(8584 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Doi infractori, încarcerați

Polițiștii din Urziceni au depistat, în timpul unei acțiuni, doi tineri de 27 ani din localitățile Grindu, respectiv Sărățeni, pe numele acestora existînd mandate de arestare. Cel din Grindu avea de executat ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2011, 19:00
(9122 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Atenție! Bacterii periculoase în alimente!

În cadrul unei informări publice, reprezentanții Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor avertizează asupra pericolelor la care ne expunem ca urmare a existenței în alimente a unor ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2011, 18:55
(7555 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Volvo furat din Italia, returnat proprietarului

Ialomița: Volvo furat din Italia, returnat proprietarului

O mașină furată din Italia la sfîrșitul anului 2008 a fost restituită proprietarului. Polițiștii ialomițeni au identificat autovehicululu Volvo furat la începutul anului 2009 și, abia miercuri, 25 mai, ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2011, 13:51
(6562 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Volvo furt Ialomița


Ialomița: Evaziune fiscală cu motorină de 13,6 milioane lei!

Șase bărbați, cu vîrste cuprinse între 23 și 54 ani, sînt cercetați penal pentru evaziune fiscală. Cei șase au reușit să prejudicieze bugetul de stat cu nu mai puțin de 13,6 milioane lei.
Ofițerii de ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2011, 13:39
(8152 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...