Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Incompetența administrativă a costat județul 360 milioane de lei

Cum a pierdut Ialomița fondurile europene pentru renovarea și dezvoltarea satelor

Incompetența administrativă a costat județul 360 milioane de lei

Măsura 322 privind renovarea și dezvoltarea satelor ar fi putut atrage în Ialomița circa 360 milioane de lei noi pentru rețele de apă, sisteme de canalizare, drumuri, școli, centre de asistență pentru bătrîni etc. Din păcate, niciunul dintre cele 36 de proiecte FEADR (Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală) depuse la sesiunea din 31 iulie 2009 nu a întrunit punctajul minim de finanțare. Singura veste bună vine de la Mihail Kogălniceanu, acolo unde Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Lunca Dunării, a reușit să acceseze 6 milioane de euro prin intermediul aceleiași măsuri.
Pierderea, după cum vom arăta mai jos, se datorează în principal administrației județene a județului, incapabilă... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2010, 11:23 (33847 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Hangu, biciul lui Dumnezeu de la Kogălniceanu

Hangu, biciul lui Dumnezeu de la Kogălniceanu

Cetățenii unei întregi comune aduc preotului acuzații grave. Peste 200 de sesizări îl incriminează pe preotul «nărăvaș». Oamenii nu îl mai vor, însă popa nici gînd să părăsească localitatea. Injurii la adresa enoriașilor, taxe exagerat de mari și lovirea unei bătrîne. De frica preotului, oamenii ajung să-și boteze copiii sau să se cunune la alte biserici, din alte comune. Iar peste toate acestea, refuzul de a înmormînta o creștină fără taxa de 700 lei i-a îndîrjit și mai tare pe creștinii care i-au declarat război preotului...

Feuda religioasă de la Kogălniceanu
Povestea preotului despre care toată lumea șușotește se petrece în comuna Mihail Kogălniceanu. Bătrînii satului... [citește_tot_articolul]

28 Mai 2010, 08:09 (171359 vizualizări - 41 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Sărbătorile Sloboziei, Grupului Vocal «Ștrengarii» din Galați i-a fost furat locul I

La Sărbătorile Sloboziei, Grupului Vocal «Ștrengarii» din Galați i-a fost furat locul I

Dragi concetățeni, la Sărbătorile Municipiului Slobozia, din perioada 13-16 mai a.c., nu s-a «umblat» doar la banii contribuabililor. Ci și la premiile micuților preșcolari de la Grupul Vocal «Ștrengarii», din Galați, obligați să plece acasă cu mîinile goale. Au fost ajutați în acest sens de doamnele Marcela Smeianu și Neculina (Nina) Zăinescu, prima în rol de inspector școlar, iar cea de-a doua pe post de director al Grădiniței «Junior» din Slobozia. Cele două au «umblat», cam pe față am spune noi, la locul I, ce s-ar fi cuvenit oaspeților de la Galați dar care a fost trecut în dreptul grădiniței slobozene. Ce să mai spună și gălățenii cu această ocazie? Păi au promis, solemn, că nu vor mai călca... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2010, 18:31 (26745 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Și Penitenciarul Slobozia intră în grevă

Și Penitenciarul Slobozia intră în grevă

Luni, 31 mai, o data cu sindicaliștii din educație și administrația locală, intră în grevă și Sindicatul Lucrătorilor din Penitenciarul Slobozia.
Inedită la nivel local, greva sindicaliștilor din Penitenciar paralizează parțial activitatea acestei instituții. Printre activitățile a căror desfășurare va fi perturbată se numără cea de escortare a deținuților la punctele de lucru, reducerea programului de vizite și orice alt activități de grup cu deținuții.
Singura activitate care va continua să se desfășoare în mod normal este cea de pază a penitenciarului, supravegherea deținuților pe secții și asigurarea utilităților de minimă necesitate.
Sindicaliștii din Penitenciarul Slobozia se alătură... [citește_tot_articolul]

27 Mai 2010, 16:45 (25292 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cinci dintre rromii scandalagii din Bora, arestați pentru 29 de zile

Tribunalul Ialomița a întors decizia Judecătoriei Slobozia!

Cinci dintre rromii scandalagii din Bora, arestați pentru 29 de zile

În data de 16 mai, rromii din Bora au făcut iar scandal în cartier. E drept, de această dată nu cu aceeași amploare, ca în luna august a anului trecut, însă cu urmări deloc de neglijat. Pentru că cele două clanuri de rromi, cel al lui Blondu, ajutat și de cei din clanul Dincă, împotriva celor din clanul lui Mustafa, s-au răfuit serios. Iar de la o altercație verbală, cauzată de consumul excesiv de alcool, pînă la o bătaie în toată regula, nu a fost decît un singur pas. Așadar, o ploaie de pietre a spart geamurile mai multor locuințe și a provocat răni participanților la scandal. Mai mult, martorii susțin că în «luptă» s-au folosit furci și lopeți... Șase dintre persoanele implicate în conflict... [citește_tot_articolul]

26 Mai 2010, 16:33 (25829 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Bulgărele de zăpadă și efectul de domino

Unirea Urziceni, campioana de ieri, vicecampioana de azi

Bulgărele de zăpadă și efectul de domino

Unirea Urziceni rămîne marea surpriză a fotbalului românesc. Venită din noroiul ligilor inferioare, a pornit către înălțimi surprinzînd cu fiecare punct cîștigat, victorie sau promovare. S-a rostogolit încet, dar sigur, ca un bulgăre de zăpadă care, adunînd performanțe și experiență, a crescut în dimensiuni și valoare: de la Viitorul Chirnogi, la Steaua, de la Sdrobiș la Dan Petrescu, de la Bantoum la Bilașco! Odată cu titlul din 2009, bulgărele s-a transformat în cazemată. Începînd însă din acest sezon, miracolul din Bărăgan a început să se topească, iar în lipsa banilor de întreținere, totul ar putea să se ducă pe apa Ialomiței.

Final fericit de sezon: victorie la Iași... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2010, 19:41 (31188 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga III

Partizanul Merei-Unirea Slobozia 0-1

Victorie previzibilă pentru elevii lui Constantin Prepeliță, sîmbătă, 22 mai, în meciul cu Partizanul Merei. Echipa buzoiană, aflată în corzile retrogradării, se anunța a fi o pradă ușoară, lucru adeverit în timpul jocului cînd a fost de ajuns ca Vali Toma să-și pună capul în bătaia mingii (’24) pentru a pecetlui rezultatul final.
«Tomiță» este la primul gol stagional pentru Unirea, echipă care, cu cele 3 puncte bifate, rămîne pe locul 3. Următoarea confruntare va fi vineri, 28 mai, orele 18.00, cînd Unirea primește, în etapa 32, vizita celor de la CSM Medgidia, echipă aflată pe locul 14.... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2010, 19:40 (14468 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal

Irina Simion, zece goluri pentru România

În perioada 21-23 mai, la Turnu Severin, s-a desfășurat turneul de calificare pentru campionatul mondial de handbal feminin, tineret, ce se va disputa în august în Coreea de Sud. Deși au început promițător, învingînd cu 31-28 Islanda, fetele noastre au clacat în următoarele 2 jocuri (23-29 cu Croația și 22-29 cu Franța), ratînd calificarea. Chiar dacă rezultatul echipei nu este în măsură să satisfacă, un cîștig pentru naționala de tineret este, indiscutabil, conducătorul de joc Irina Simion. Sportiva de la CSM Slobozia a fost printre remarcatele din tabăra tricolorelor, cele 10 goluri reușite plasînd-o pe locul 4 în topul marcatoarelor.... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2010, 19:39 (26706 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Diana Nica, tenis, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Diana Nica, tenis, CSS Slobozia

Împlinește 11 ani în luna iunie și joacă tenis sub îndrumarea lui Ion Savu de doi ani. Cam puțin, ați putea spune, dar naturalețea cu care lovește mingea și ambiția pe care o dovedește o vor ajuta să ne ofere în curînd surprize plăcute. «La tenis m-a adus tata. Idolul meu este Maria Sharapova. Dar pînă să ajung ca ea, îmi doresc deocamdată locul 4 la categoria mea de vîrstă, 12 ani» ne spune sportiva. După cum a întărit și profesorul Savu, obiectivul Dianei nu este unul greu de atins, tehnica de lovire a mingii și calitățile fizice sprijinind-o în acest demers.... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2010, 19:36 (26088 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal

Junioarele II, în turneul semifinal

CSS Slobozia va fi în perioada 28-30 mai la București unde se vor disputa meciurile grupei I din faza semifinală a campionatului de handbal feminin, junioare II. Fetele pregătite de Marian Simion vor da piept cu ACS Șc. 181 SSP București, CSS Galați, LPS Iași și CSS Caracal. Primele două clasate vor merge la turneul final care se dispută în perioada 23-27 iunie. «Va fi foarte greu să obținem calificarea la turneul final. În primul rînd din cauza absenței portarului titular, Lăcrămioara Stan, foarte importantă în economia jocului echipei noastre» ne-a declarat profesorul Marian Simion.... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2010, 19:34 (28973 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Se reduce deficitul de magistrați

Trei judecători și doi procurori pentru Ialomița

Trei judecători și doi procurori au cîștigat concursul de admitere în magistratură cu destinația Ialomița. Pentru investirea efectivă în funcții, cei 5 magistrați mai așteaptă doar avizul favorabil al președintelui României...
Concursul de promovare în magistratură, organizat în data de 21 martie 2010, a adus județului nostru un plus de 5 magistrați. Examenul a fost promovat cu succes de trei judecători și doi procurori. Candidații și-au exprimat intenția de a candida pentru promovarea în magistratură la instanțele ialomițene. Astfel, Vasile Braun a înaintat în cariera de judecător la Judecătora Slobozia, aceeași destinație avînd-o și Octavian Grozav. Pentru Judecătoria Fetești a optat Maria... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2010, 17:39 (27217 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Șeful Poliției Rutiere, Sorin Goagă va fi sancționat!

Șeful Poliției Rutiere, Sorin Goagă va fi sancționat!

S-o credeți voi sau cînd o face plopu’ pere și răchita micșunele! Nu mai așteptăm verdictul anchetei interne declanșate la dorința inspectorului șef al IPJ Ialomița că nici chiar Ștefu nu are cine știe ce așteptări de la această anchetă. Acum, să nu credeți că onor adjunctul Lefter doar s-a făcut că lucrează ca șef de anchetă internă. Degeaba a fost coleg cu Goagă pe timpuri, în vremea studenției, că de nu mi ți l-a luat pe șeful rutieriștilor la un frecuș că l-a speriat pe bietul polițist. A dat dispoziții să se întrebe pe unii și pe alții, a controlat la sînge fiece amendă primită societatea familiei Goagă, a numerotat diagramele mașinilor firmei, a făcut o estimare a unor cantități transportate... [citește_tot_articolul]

25 Mai 2010, 00:21 (45908 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Școala «Sfântul Andrei» se întâlnește cu Preafericitul Daniel

Școala «Sfîntul Andrei» se întîlnește cu Preafericitul Daniel

Deși nemumărate în decursul anilor, performanțele școlare ale elevilor ialomițeni sînt rareori mediatizate. Olimpicii naționali, premiați internațional, performeri în activități extrașcolare, elevii noștri rămîn anonimi, renumele lor depășind rareori cadrul școlar. Încercăm astăzi să îndreptăm această nedreptate, promovînd săptămînal în paginile publicației noastre performanțele meritorii ale unor elevi care au reușit să-și uimească colegii și profesorii. Astăzi, Andreea Băcanu... Sau eleva care se întîlnește cu Preafericitul Daniel.

Eseist la 11 ani
«Deși sînt copil, mă bucur tare mult cînd oamenii mari mă iau în serios și îmi împărtășesc de pe-acum taine mult folositoare... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2010, 09:16 (23624 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

PNL Ialomița susține proiectul politic MARTIN

Țara arde și partidele se pregătesc de alegeri

PNL Ialomița susține proiectul politic MARTIN

Sîmbătă, 15 mai, la Clubul Tineretului din Slobozia s-a desfășurat conferința județeană a PNL Ialomița. Conferința, una fără miză reală, a confirmat oficial poziția de lider al PNL Ialomița a lui Ioan Martin, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița. Evenimentul confirmă însă zvonurile de pe scena politică locală potrivit cărora partidele politice se pregătesc de alegeri generale. O teorie interesantă pe care viitorul ar putea-o confirma mai devreme decît ne așteptăm.

Martin, un pariu politic riscant pentru Ialomița
Sîmbătă la orele 10,00, ultimii 167 de liberali ialomițeni (exagerăm, evident, este vorba de delegați... în realitate, numărul liberalilor ar putea... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2010, 11:23 (28881 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Un copil din Țăndărei s-a electrocutat în triajul CFR și a suferit arsuri pe 70% din suprafața corpului!

Un copil de 11 ani din Țăndărei a fost transportat în după-amiaza zilei de vineri, 21 mai, la Spitalul de Urgență Slobozia. Minorul avea arsuri pe 70% din suprafața corpului, după ce, în timp ce se juca în Triajul Stației CFR Țăndărei, s-a electrocutat. Poliția a fost sesizată despre producerea evenimentului prin Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență 112, la ora 17.56, de o femeie, martor la incident. În urma cercetărilor efectuate de o echipă operativă din cadrul Postului de Poliție Transporturi Feroviare Țăndărei s-a stabilit că micuțul, împreună cu un alt minor, se juca în zona triajului, iar în momentul în care s-a urcat pe un utilaj aparținînd CFR Constanța, garat pe linia șase... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2010, 22:00 (31155 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

52 milioane de lei, restanțe bancare

Ialomițenii sînt datori vînduți la bănci

52 milioane de lei, restanțe bancare

Ialomițenii înregistrează, în continuare, restanțe bancare la cote explozive. Datele statistice ale Băncii Naționale demonstrează, încă o dată, că nivelul restanțelor în instituțiile bancare clasează Ialomița pe primele locuri în topul județelor cu cele mai mari debite. Pe scurt, la finele lunii martie 2010, ialomițenii înregistrau debite de peste 52 milioane de lei la creditele în lei și de peste 42 milioane de lei la creditele în valută.
Nici scăderea dobînzilor, nici optimismul manifestat de bancherii locali nu au reușit să deblocheze cîtuși de puțin piața bancară ialomițeană. Nici programele guvernamentale anunțate drept succese naționale nu au îndemnat la contractarea de noi credite. ... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2010, 18:48 (29436 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Maratoniștii învățământului ialomițean

Mii de elevi fac naveta pentru a învăța carte

Maratoniștii învățămîntului ialomițean

În vreme ce statisticile confirmă declinul indubitabil al învățămîntului, iar Ialomița ocupă un alarmant loc 5 pe țară la capitolul absențe școlare, mii de elevi din mediul rural fac eforturi inimaginabile pentru a beneficia de o educație mai bună. Deși exodul elevilor de la sat la oraș nu este un fenomen nou, acesta reflectă preocuparea părinților de a oferi copiilor o șansă mai bună la educație de calitate. Prețul însă este unul pe măsură!
Iar, în replică la eforturile inimaginabile pe care le fac părinții, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița închide, desființează unități școlare și îngroapă miliarde de lei în investiții inutile.

Maratoniștii ciclului primar
... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2010, 10:18 (28605 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Colegiul Medicilor a decis

Doar «avertisment» pentru doctorul Valentina Dinu

La începutul lunii februarie, scriam despre unul dintre cele mai grave cazuri de malpraxis sau eșec medical produse în ograda Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Părinții unei fetițe de doar cîteva luni acuzau un medic ginecolog, respectiv doctorul Valentina Dinu, de malpraxis. Povestea se contura în jurul unor erori medicale în ultimele zile de sarcină ale mamei, copilul, aparent sănătos în timpul sarcinii supravegheate de ginecologul Dinu, născîndu-se cu grave probleme de sănătate. Diagnosticul, pe cît de înfricoșător, pe atît de real, epilepsie focală simptomatică, sindrom bipiramidal, tulburare globală a dezvoltării, microcefalie, encefalomalacie multichistică de cauze perinatale a fost... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2010, 07:12 (36690 vizualizări - 13 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Consilierul Hi-Hi-ha-ha Răileanu se ia la trântă cu Băsescu

Oracolul de la Dămăroaia Nouă

Consilierul Hi-Hi-ha-ha Răileanu se ia la trîntă cu Băsescu

Ubicuul consilier local Ionuț Răileanu (cunoscut la momentul cînd se juca, cu ce-apuca, în praful de la Slobozia Nouă drept Bruce Lee) o comite din nou. Nasol și o tot repetă. Pe un spațiu larg al presei de maculatură, Hi-Hi-ha-ha cuvîntă pe teme politice după cum urmează: «Din punctul meu de vedere este în regulă pentru că nu mi se pare normal ca partidele ce au 5% să se alieze cu două partide mai mari și să conducă România. După aceea ne trezim că cei care au 30% nu au niciun cuvînt de spus și unde e electoratul lor, nu mai este reprezentativ».
Dacă n-ați înțeles nimic, nu vă panicați și delectați-vă cu un alt citat din puțișorul gîndirii omniprezentului și omnipotentului consilier... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2010, 09:57 (88005 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Blondu, Mustafa și Căluș sînt liberi

Marți, 18 aprilie, scandalagii din Bora au fost prezentați Judecătoriei Slobozia cu propunere de arestare preventivă. Redăm, integral, încheierea de ședință din Cazul Bora.

«În baza art. 1491, alin. 9, Cod Procedură Penală, respinge propunerea Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia (n.red.: de arestare preventivă), cu privire la inculpații: MUSTAFA VICTOR, MUSTAFA DACIAN, MUSTAFA PETRICĂ, CĂLUȘ DUMITRU, CĂLUȘ MARIAN. În baza art. 145, Cod Procedură Penală, ia față de inculpați măsura obligării de a nu părăsi localitatea pe o perioadă de 30 de zile, începînd de la 18 mai 2010 și pînă la 16 iunie 2010, inclusiv.

Pe durata măsurii obligării de a nu părăsi localitatea... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2010, 09:54 (31988 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
295 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Coloniști din Fetești!

Pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 250 mm, de pe strada Țăndărei din Fetești, echipele RAJA sunt nevoite să întrerupă furnizarea apei potabile către ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2021, 15:30
(3321 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Ordin de protecție provizoriu, emis de polițiști

Joi, 18 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Postului de Poliție Sărățeni au fost sesizați cu privire la faptul că o femeie, în vârstă de 40 de ani, ar fi fost lovită de concubin. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2021, 15:20
(2528 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Verificări ale polițiștilor în contextul COVID-19

Joi, 18 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat în colaborare cu celelalte structuri, în sistem integrat, privind verificarea respectării normelor legale impuse în contextul pandemic actual. ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2021, 15:15
(10627 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: În doar 24 de ore, 5 dosare penale pentru infracțiuni rutiere!

Miercuri, 17 noiembrie a.c., polițiștii rutieri din Țăndărei au depistat în flagrant, pe DN2A, în orașul Țăndărei, un autoturism condus de o femeie în vârstă de 36 de ani, care nu deține permis de conucere ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2021, 15:30
(5247 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 53 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 18 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19071, fiind înregistrate 53 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2021, 15:15
(1705 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

Miercuri, 17 noiembrie a.c., sub autoritatea Instituției Prefectului, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, împreună cu celelalte structuri ale Ministerului Afacerilor Interne, alături de toate ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2021, 14:55
(2267 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Ajutor de minimis în sectorul apicol

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează apicultorii că în perioada 19-26 noiembrie 2021 inclusiv se depun cereri de acordare a ajutorului de minimis pentru compensarea efectelor ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2021, 14:05
(8033 vizualizări - 0 comentarii)


CHAT, un nou serviciu electronic al ANAF

Agenția Națională de Administrare Fiscală lansează CHAT, un nou serviciu electronic disponibil pe www.anaf.ro, începând cu data de 22.11.2021. Acest serviciu se află în fază de testare până la sfârșitul ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2021, 13:20
(6251 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 58 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 17 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19018, fiind înregistrate 58 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2021, 15:40
(3965 vizualizări - 0 comentarii)


Călărășean arestat de polițiștii ialomițeni

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2021, 14:30
(1430 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor feteșteni în zona școlilor

Marți, 16 noiembrie a.c., în intervalul orar 8,00-16,00, polițiștii din Fetești au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii faptelor cu violență, a delincvenței juvenile și victimizării minorilor în zona ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2021, 14:25
(5250 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Farmacii amendate pentru că nu au eliberat bonuri fiscale

Polițiștii din cadrul Biroului de Investigare a Criminalității Economice Fetești au sancționat cu o amendă în valoare de 21500 de lei un operator economic cu puncte de lucru în municipiul Fetești și comunele ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2021, 14:10
(6467 vizualizări - 1 comentariu)


Perieți: Conducea cu 108 km/h în localitate

Un bărbat de 38 de ani din Slobozia s-a ales cu un dosar penal pentru infracțiuni la regimul rutier. Luni, 15 noiembrie a.c., acesta a fost depistat conducând în interiorul localității Perieți cu 108 km ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2021, 16:40
(4119 vizualizări - 1 comentariu)


Surprinsă la volan fără permis pe străzile Sloboziei

O tânără de 19 ani, din Călărași, și iubitul acesteia, în vârstă de 31 de ani, din Cernavodă, s-au ales cu dosare penale pentru că au încălcat Codul Rutier. În seara zilei de luni, 15 noiembrie a.c., aceștia ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2021, 16:25
(3044 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Posturi scoase la concurs din sursă externă

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița scoate la concurs 4 posturi de ajutor șef de post, 1 de agent în cadrul structurii de Financiar Contabilitate, 2 posturi agent în cadrul Serviciului de Comunicații ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2021, 16:15
(13667 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 46 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 16 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 18960, fiind înregistrate 46 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2021, 16:05
(4585 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

În ultimele 24 de ore, polițiștii au intervenit la 42 de evenimente, din care 40 sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, au constatat 9 infracțiuni și au aplicat 312 sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2021, 15:55
(4129 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 15 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 15 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 18914, fiind înregistrate 15 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2021, 15:30
(2703 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Sâmbătă, 13 noiembrie a.c., în jurul orelor 16,00, polițiștii din Țăndărei au depistat în trafic un autoturism ce transporta pește fără documente de provenineță. Autovehiculul în cauză, condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2021, 14:05
(2299 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 25000 de lei pentru purtarea necorespunzătoare a măștii de protecție

La sfârșit de săptămână, polițiștii ialomițeni au desfășurat 18 acțiuni punctuale în mediul rural și urban, organizate atât independent, cât și împreună cu Inspectoratul Județean de Jandarmi Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2021, 13:55
(3206 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 64 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 14 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 18899, fiind înregistrate 64 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2021, 16:05
(3635 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 11 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 13 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 18835, fiind înregistrate 11 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2021, 16:15
(3646 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 67 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 12 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 18824, fiind înregistrate 67 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2021, 16:05
(3751 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 1,48 milioane de lei, obligații suplimentare de plată stabilite de Inspecția Fiscală

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița-Activitatea de Inspecție Fiscală au efectuat, în luna octombrie a.c., 16 inspecții fiscale (din care 10 la contribuabili persoane juridice ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2021, 11:25
(4910 vizualizări - 1 comentariu)


Razie la Fetești: Amenzi de peste 95000 de lei!

Miercuri, 10 noiembrie a.c., în intervalul orar 8,00-12,00, 49 de polițiști ialomițeni, cu sprijinul a 22 de jandarmi din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița au desfășurat o acțiune pe ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2021, 16:55
(3083 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Ialomița: Infracțiuni rutiere

Miercuri, 10 noiembrie a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit pentru control o autoutilitară care se deplasa pe DN2A, în localitatea Țăndărei, din direcția Slobozia ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2021, 16:40
(2107 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 5 persoane care nu au respectat carantinarea la domiciliu, sancționate

5 persoane care au încălcat măsura carantinării la domiciliu au fost depistate și sancționate de polițiști și 110 amenzi au fost aplicate pentru nerespectarea măsurilor de protecție individuală și interdicțiilor ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2021, 16:35
(10922 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări de 104,04 milioane de lei la bugetul general consolidat

Printr-un comunicat de presă, Administrația Județeană a Finanțelor Publice anunță că, în luna octombrie 2021, a fost colectată la bugetul general consolidat suma totală de 104,04 milioane de lei, cu 14 ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2021, 16:20
(1883 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 57 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 11 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 18757, fiind înregistrate 57 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2021, 16:05
(5325 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal la ieșire din Ograda

Accident mortal la ieșire din Ograda

Un tragic accident s-a produs în dimineața zilei de miercuri, 11 noiembrie 2021, la ieșire din localitatea Ograda spre Țăndărei. A fost o coliziune violentă între un autocamion și un autoturism, soldată ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2021, 13:05
(9272 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...