Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Poligrad și Bocioc, fără condamnări

Traficanții de minori din Țăndărei rămîn în pușcărie

Poligrad și Bocioc, fără condamnări

În urmă cu o lună, media centrală și locală consemna cea mai spectaculoasă și de anvergură acțiune polițienească a acestui an. 34 de percheziții domiciliare, 27 de persoane urmărite penal pentru «trafic de minori» și «constituire de grup infracțional», 24 persoane reținute, 168 de victime-copii... Acesta era bilanțul oficial al celei mai ample operațiuni de destructurare a unui grup infracțional organizat, specializat în activități de crimă organizată pe linia migrației ilegale și a traficului de minori, spre țări din Europa Occidentală. Acțiunea s-a desfășurat la Țăndărei și a mobilizat, pe lîngă procurorii din cadrul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 19:10 (101684 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

La Bordușani venitul minim garantat se acordă ILEGAL

Legea junglei la acordarea ajutoarelor sociale

La Bordușani venitul minim garantat se acordă ILEGAL

Prin «bunăvoința» primarilor, în Ialomița valoarea ajutoarelor sociale atinge cote alarmante. Îngrijorător este că, la nivelul unor unități administrative, practica acordării ajutoarelor sociale este mai mult decît păguboasă pentru economia comunității. Mii de familii ialomițene întind, lună de lună, mîna către pomana guvernamentală deghizată în Legea privind venitul minim garantat. Iar asta nu e tot. Potrivit unor date oficiale, rămase însă secrete la acest moment, din ceea ce este repartizat Ialomiței ca ajutoare sociale, doar aproximativ 20% ar lua, propriu-zis, calea nevoiașilor... Instituția Prefectului Ialomița a demarat o serie de controale administrative vizînd tocmai practica ilegală... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 13:02 (32489 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Un bloc din Slobozia, replica turnului din Pisa

Zece ani de sesizări pentru o expertizare tehnică

Un bloc din Slobozia, replica turnului din Pisa

«Subsemnatul Grumeza Boris, domiciliat în Slobozia, strada Gării, bloc U20 (...) vă aduc la cunoștință că structura de rezistență a construcției executate în 1977 este sever afectată, urmare a seismelor ce s-au precedat. (...) Vă rog să dispuneți Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița formularea unui punct de vedere în scopul demarării acțiunilor de expertiză și conformare la concluziile care decurg din acesta».

S-a rezolvat: nu se poate!
Fragmentul de mai sus face parte dintr-o sesizare depusă pe 20 aprilie la secretariatul Prefecturii Ialomița de către Boris Grumeza, proprietar al uneia dintre cele 4 scări ale blocului U20 din Slobozia. Sesizarea... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 08:41 (28731 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Blondu și Mustafa au speriat Slobozia

Exclusiv: Răfuială pentru supremație la Bora

Blondu și Mustafa au speriat Slobozia

Nici nu a trecut un an de la ultimul conflict de amploare din cartierul slobozean Bora și rromii noștri, constituiți în două grupări, au recidivat din nou... De această dată răfuiala s-a purtat între clanurile lui Blondu și Mustafa. 10 persoane au fost reținute, alte patru ajungînd de urgență la Spitalul din Slobozia.
În august 2009, media locală și centrală a vuit despre scandalurile produse de rromii cartierului Bora. La momentul respectiv, detaliam cum clanul Dincă, cunoscut pentru violența cu care acționează, pe de o parte, și gruparea Matache, aparent o familie obișnuită de țigani spoitori, pe de altă parte, reușise să sperie întreg cartierul războindu-se într-o noapte în plină stradă... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2010, 17:57 (29832 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Justiție «restaurativă» de 5 milioane de euro la Penitenciarul Slobozia

Justiție «restaurativă» de 5 milioane de euro la Penitenciarul Slobozia

La sfîrșitul săptămînii precedente, la Penitenciarul din Slobozia a demarat primul program de incluziune socială din România pentru persoanele aflate în detenție. Bazat pe un concept revoluționar în Europa, acela de justiție restaurativă, proiectul realizat la Slobozia include 6 penitenciare din România și își propune ca, după numai doi ani, să ofere deținuților din penitenciarele românești o alternativă socială după ispășirea pedepsei legale.

Primul program de gen din România
Proiectul al cărui debut a avut loc vineri, 7 mai, la orele10,00, la penitenciarul Slobozia are meritul de a fi primul de acest fel din România. Realizat exclusiv prin eforturile angajaților penitenciarului... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2010, 14:23 (29882 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Energia alternativă, o nouă afacere pentru administrația locală

Energia alternativă, o nouă afacere pentru administrația locală

La începutul acestui an, Consiliul Județean Ialomița a introdus pe piață un nou concept, acela de energie alternativă. În decursul lunilor care au trecut, eforturile derulate în acest sens s-au concretizat în două realizări palpabile. Prima o reprezintă concesiunea din zona Giurgeni-Vlădeni, unde urmează să fie realizată o investiție în centrale eoliene. A doua este un proiect propriu al Consiliului Județean, în valoare de 10 milioane de euro, prin care pe DN2A, lîngă Giurgeni, urmează să fie realizat primul parc fotovoltaic din România.
Dincolo de aceste realizări concrete, energia alternativă se dovedește a fi o nouă afacere pentru administrațiile locale. Dar, mai ales, pentru firmele care... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2010, 08:58 (26776 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal între rromii din Bora

În după-amiaza zilei de duminică, 16 mai a.c. pe o stradă din cartierul slobozean Bora a izbucnit un scandal între două clanuri cunoscute de rromi. Potrivit martorilor, conflictul ar fi izbucnit ca urmare a refuzului unui individ de a achita «o taxă de protecție» solicitată de clanul advers. Zece persoane au fost duse la sediul Poliției pentru cercetări, alte patru, dintre care o femeie, fiind transportate de urgență la Spitalul din Slobozia.
În jurul orelor 17.00, cartierul Bora a devenit din nou teatru de război pentru mai bine de 30 de persoane de etnie rromă. Două clanuri rivale s-au atacat cu pietre și bîte, geamurile mai multor locuințe fiind sparte. Una dintre grupări era condusă de... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2010, 20:40 (22856 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Prefectura Ialomița acuză administrațiile locale de deturnare de fonduri (II)

Război politic între prefectul Teculescu și președintele Ciupercă

Prefectura Ialomița acuză administrațiile locale de deturnare de fonduri (II)

Săptămîna precedentă aduceam la cunoștința opiniei publice un nou episod din lupta politică din cadrul administrației locale, respectiv cea dintre prefectul Mădălin Teculescu și președintele Silvian Ciupercă. Astăzi sîntem în măsură să vă oferim noi elemente care să confirme că informațiile noastre au fost corecte și, de asemenea, că războiul dintre celor două instituții evoluează. Reamintim că motivul acestor noi dispute îl reprezintă modul arbitrar de gestionare a celor 2,5 milioane de lei noi aflate la dispoziția Consiliului Județean Ialomița pentru sprijinirea autorităților locale în dezvoltarea proiectelor locale și a proiectelor cu finanțare europeană. Procedura a fost declarată ilegală... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2010, 08:18 (19340 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spațiile publice, un pericol pentru copii

Se întîmplă la Slobozia

Spațiile publice, un pericol pentru copii

Parcurile, locurile de joacă, spațiile publice reprezintă tot atîtea pericole reale pentru siguranța noastră și a copiilor noștri. Din păcate, nu conștientizăm acest lucru întotdeauna, iar autoritățile nu reacționează niciodată. Cum niciodată nu este prea tîrziu, la solicitarea cititorilor, Independent trage un semnal de alarmă asupra unui pericol potențial semnalat în imediata vecinătate a Palatului Copiilor din Slobozia, o zonă intens circulată de sute de copii.

Fîntîna de deșeuri
În urmă cu 20 de ani, în perioada sa de glorie, Palatul Copiilor din Slobozia se putea mîndri cu cea mai modernă fîntînă arteziană din oraș. Un complex de două bazine, design futurist...... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2010, 10:18 (19866 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Cornul și laptele bagă în spital copiii de ciclu primar

Ialomița: Cornul și laptele bagă în spital copiii de ciclu primar

În așteptarea fructelor de la UE, copiii ialomițeni sînt intoxicați sistematic cu corn și lapte. În această dimineață, nouă dintre copiii clasei întîi a școlii din Ciulnița-Ialomița au fost aduși de urgență la Spital din cauza unei intoxicații alimentare. Nu este prima dată cînd în Ialomița se înregistrează astfel de incidente, părinții reclamînd permanent că laptele este impropriu consumului, iar cornul mucegăit. Consiliul Județean Ialomița susține că responsabilitatea aparține în exclusivitate Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor.

Genocid alimentar la Ciulnița
Vineri, 14 mai, la orele 8,30, asistentul social al școlii din Ciulnița a solicitat... [citește_tot_articolul]

14 Mai 2010, 09:33 (25856 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

ANCHETĂ

Contrabandiști de produse petroliere, prinși în Ialomița

Trafic de motorină cu cisterne furate de la DNA Prahova?

Contrabandiști de produse petroliere, prinși în Ialomița

La începutul lunii aprilie 2010, în baza unor informații, comisarii Gărzii Financiare Ialomița au identificat două autocisterne ce transportau produse petroliere, scriptic neaccizabile. Cercetările ulterioare aveau să demonstreze că produsele transportate erau cît se poate de accizabile, iar cele două mijloace de transport aparțineau unei rețele de traficanți intracomunitari. Prejudiciile aduse bugetului de stat însumează milioane de lei. Marfa era importată de la o rafinărie din Bulgaria și distribuită, ulterior, unor benzinării românești. Și, pentru ca tabloul să fie complet, mijloacele de transport identificate figurau ca furate din curtea Direcției Generale Anticorupție Prahova...

... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2010, 13:25 (27404 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sărbătorile Sloboziei la debut: Înălțarea oficialităților

Sărbătorile Sloboziei la debut: Înălțarea oficialităților

Joi, 13 mai, de Înălțarea Domnului, oficialii locali și județeni au marcat debutul Sărbătorilor Sloboziei. Primul eveniment s-a desfășurat astăzi, la orele 12.00, la statuia Colonelului Popescu, acolo unde toate instituțiile statului au depus coroane de flori. Din păcate, în ciuda caracterului oficial al evenimentului, oficialii s-au dovedit, încă o dată, incapabili să se ridice la înălțimea momentului.
Am remarcat, cu surprindere, participarea mai mult decît formală a PS Vincențiu, care a părăsit manifestarea imediat după slujba ținută în memoria eroilor, prezența tardivă a reprezentanților Consiliului Județean Ialomița, dar și apostrofarea deplasată adresată unui oarecare de nimeni altul... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2010, 13:20 (16621 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Afaceri cu moartea sub oblăduirea PS Vincențiu

Preoții ialomițeni, perceptorii Episcopiei Sloboziei și Călărașilor

Afaceri cu moartea sub oblăduirea PS Vincențiu

De 20 de ani, Biserica Ortodoxă Română conduce în topul încrederii populației în toate sondajele de opinie existente. Și tot de 20 de ani, presa națională și locală abundă de dezvăluiri revoltătoare privind tarele unei categorii sociale, am numit aici preoții, tolerată și, mai grav, încurajată de forurile tutelare. Exorcizări, homosexualitate, pedofilie, furt, înșelăciune... Totul a fost comis pentru că, nu-i așa, preoții sînt și ei oameni și nimic din ce e omenesc nu le e străin. Pentru că Ialomița nu face excepție de la regulă, presa locală a consemnat și ea în repetate rînduri derapaje de la normele morale propovăduite de Sfînta Biserică. Nimeni nu a explicat însă cum s-a ajus aici. Independent... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2010, 13:24 (46728 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția, în anchetă la Expur

Protejatul lui Randag, cercetat

Poliția, în anchetă la Expur

După cum vă informam și numărul precedent, afacerile cu țepe (a se citi, vă rugăm, transporturi) ale lui Jan Dumitrescu, protejat al președintelui Consiliului de Administrație al Expur, Richard Randag, au intrat în vizorul Poliției. Cum ne-a ajuns la urechi și nouă, și Poliția a înțeles că, în mare, cam toate activitățile firmelor lui Jan Dumitrescu, și am numi aici Transgrup SA Valea Ciorii, JD Expedition Trans SRL, Trans Auto Ciprian SRL București și Agreabil Transport SRL Slobozia, s-au rezumat la «tunuri» trase furnizorilor, asociaților, etc de peste 1 milion de euro. Și cum cei ce fluieră a pagubă după țeparul Jan găsești pe toate drumurile, firesc că ofițerii Serviciului de Investigare a... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2010, 08:16 (28578 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Bătălia Steaua-Dinamo de la Bordușelu

2-2 în cel mai așteptat derby al sfîrșitului de sezon

Bătălia Steaua-Dinamo de la Bordușelu

Pentru că săptămîna aceasta reporterul sportiv al redacției este învoit regulamentar pentru săptămîna de miere, pe care și-o petrece în Spania, la Mallorca, Independent a mobilizat banca de rezerve a redacției pentru a acoperi cel mai așteptat dintre derby-urile începutului de an, partida Steaua-Dinamo. Nu vă panicați, nu ați ratat o întîlnire incognito între Steaua lui Becali și Dinamo a lui Borcea. Este vorba de mult mai celebrele echipe Steaua Bordușelu și Dinamo Bordușelu, echipele de liga a IV-a ale satului cu același nume aparținînd comunei Ciochina. Întîlnirea s-a desfășurat duminică, la orele 17 trecute fix, iar spectacolul sportiv a fost cel puțin la înălțimea numelor pe care cele două... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2010, 17:57 (32360 vizualizări - 15 comentarii)

Taguri: Bordușelu derby

Click aici

SPORT

Unirea Slobozia-ACS Berceni 0-1

Fotbal

Unirea Slobozia-ACS Berceni 0-1

Elevii lui Constantin Prepeliță nu au reușit să confirme în meciul din etapa 27 din liga III ușoara creștere de formă manifestată în meciul cu Viitorul Însurăței. Nici iminenta rămînere fără bonificații pînă la finele campionatului cauzată de clasarea mai jos de locul II nu a reușit să-i trezească din amorțeală pe Ciortescu și compania. Ilfovenii au invins cu 1-0 grație reușitei lui Fasie din minutul 30 și se mențin în lupta pentru promovare alături de Viitorul Constanța. Cît despre Unirea, aceasta rămîne pe locul III și beneficiază de un moment de respiro în etapa 28 datorat întîlnirii cu Utchim Găești, echipă care s-a retras din campionat în acest retur și pierde toate meciurile cu 3-0. Mai... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2010, 17:53 (13000 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Handbal

Irina Simion, la Naționala de Tineret

Pe 13 mai, la Turnu Severin, Federația Română de Handbal sună adunarea în vederea preliminariilor pentru Campionatul Mondial de Tineret care va avea loc în luna august în Coreea de Sud. Slobozia își respectă tradiția de centru important al handbalului juvenil românesc și o trimite la lot pe Irina Simion. Sportiva noastră, în vîrstă de 19 ani, este obișnuita lotului de tineret unde este folosită atît centru, cît și extremă stînga. Alături de colegele sale, Irina va pune umărul la îndeplinirea obiectivului: calificarea la Campionatul Mondial. Echipa noastra va întîlni în turneul de calificare reprezentativele Franței, Islandei și Croației. Meciurile vor avea loc în perioada 21-23 aprilie.... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2010, 17:52 (23023 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Adriana Nicolae și Adina Nistor, handbal, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Adriana Nicolae și Adina Nistor, handbal, CSS Slobozia

Au multe în comun. Sînt apropiate ca vîrstă (Adriana are 14 ani, Adina 13), au început handbalul cam în același timp și ambele le au ca model pe Cristina Neagu și Irina Simion. Despre cele mai tinere speranțe ale handbalului slobozean, profesorul Marian Simion, vizibil mulțumit, are numai cuvinte de laudă: «Sînt fete care pe viitor pot spune multe în handbal. Eu le doresc să fie sănătoase pentru că talent au din plin». Adriana este centru, iar Adina, jucătoare de mîna stîngă, evoluează inter sau extremă dreaptă. Și pentru ca elementele comune să continue, cele două au debutat deja la junioare II în turneul de la București (17-18 aprilie). Ar fi frumos ca în cîțiva ani, cum Brașovul a avut tandemul... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2010, 17:51 (27850 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Fotbal: Unirea Urziceni

Galamaz spre Dinamo

În ciuda faptului că morișca ultimelor rezultate i-a plasat nesperat pe lupii din Bărăgan în lupta pentru un nou titlu de campioni, căpitanul George Galamaz căruia îi expira contractul în vară își manifestă în continuare dorința de a părăsi gruparea ialomițeană. Pe fir a intrat în ultimele zile Dinamo-București, echipă care își dorește prin recrutarea fundașului central al Unirii să-și rezolve problemele din defensivă avute în acest sezon. Pentru Galamaz o eventuală înregimentare în tricoul alb-roșu ar însemna întoarcerea în «Groapă» după 3 ani și jumătate petrecuți la Urziceni. De serviciile stoperului mai sînt interesate Steaua și FC Vaslui, gruparea lui Porumboiu dorindu-l la pachet cu managerul... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2010, 17:49 (21294 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Nu deschideți robinetul! Pericol de înnămolire!

Nu deschideți robinetul! Pericol de înnămolire!

Printr-o adresă remisă redacției a șaptea zi după Scripturi, SC Urban anunță populația cu privire la neplăcerile cauzate de una dintre sutele de reclamații la rețeaua de apă. Avaria a apărut pe strada Pieței, luni, 10 mai a.c., și a necesitat «oprirea furnizării apei atît pe rețeaua de distribuție cît și pe rețeaua de echilibrare între orele 12,00 și 18,00». Trecem peste faptul că un astfel de neajuns s-ar fi cuvenit a fi anunțat anterior luării deciziei de oprire a furnizării apei. Ceea ce ne fascinează la Comunicatul emis de SC Urban este următorul paragraf: «după finalizarea lucrării și repunerea în funcțiune a rețelelor oprite s-au constatat creșteri ale turbidității apei furnizate atît în zona afectată (...) cît și în alte zone ale orașului. Rugăm consumatorii afectați de această lucrare să accepte scuzele de rigoare»... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2010, 15:33 (25095 vizualizări - 5 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
269 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Tânăr de 17 ani din Axintele, surprins la volanul unui autoturism neînmatriculat

Sâmbătă, 2 octombrie a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Nr. 4 Coșereni,  în timp ce efectuau un filtru rutier pe DJ201 în comuna Axintele, au oprit pentru control ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2021, 18:55
(1953 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Șofer depistat în trafic sub influența substanțelor psihoactive

Duminică. 3 octombrie a.c., în jurul orei 3,00, polițiștii rutieri din Fetești, în timp ce acționau pentru prevenirea riscului rutier au depistat în flagrant, pe strada Călărași, din Fetești, un tânăr în ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2021, 18:50
(7205 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 104 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 4 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 12609, fiind înregistrate 104 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2021, 16:50
(5889 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Autoturism cuprins de flăcări

Duminică, 3 octombrie a.c., pompierii au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu la un autoturism în Slobozia. Un echipaj de pompieri, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2021, 14:15
(2242 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Marsilieni

Sâmbătă, 2 octombrie a.c., pompierii din Slobozia au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o casă a unui cetățean din satul Marsilieni. Trei echipaje de pompieri, cu două ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2021, 14:10
(3089 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: A luat foc o combină!

Vineri, 1 octombrie a.c., pompierii din Urziceni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu la o combină agricolă, produs pe raza comunei Jilavele. Un echipaj de pompieri, cu o autospecială ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2021, 13:55
(2229 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente, 5 victime

Vineri, 1 octombrie a.c., două echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit cu o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în comuna Gârbovi, în care a fost implicat ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2021, 13:50
(1672 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe strada Grăniceri din Țăndărei

Pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, de pe strada  Grăniceri din orașul Țăndărei, RAJA Constanța sistează furnizarea apei potabile luni, 4 octombrie 2021, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2021, 13:10
(4471 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În atenția operatorilor economici utilizatori de aparate de marcat electronice fiscale

Având în vedere termenele limită de conectare a aparatelor de marcat electronice fiscale la sistemul informatic național de supraveghere și monitorizare a datelor fiscale al ANAF stabilite legal, Agenția ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2021, 12:10
(5095 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 83 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 3 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 12505, fiind înregistrate 83 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2021, 17:05
(2485 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Respectarea măsurilor de prevenire a răspândirii SARS-CoV-2, în atenția polițiștilor

Polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile de verificare a modului în care cetățenii județului Ialomița respectă măsurile de prevenire a răspândirii noului Coronavirus. Astfel, vineri, 1 octombrie a.c ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2021, 18:05
(6629 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 94 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 2 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 12422, fiind înregistrate 94 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2021, 16:35
(4425 vizualizări - 1 comentariu)


Lilieci: Șapte persoane, rănite într-un accident rutier

Lilieci: Șapte persoane, rănite într-un accident rutier

Vineri, 1 octombrie a.c., în localitatea Lilieci s-a produs un accident de circulație, ca urmare a coliziunii dintre 3 autoturisme. În urma impactului dintre acestea, au rezultat șapte victime, dintre care ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2021, 16:15
(3753 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Lilieci accident


Grupul de Comunicare Strategică: 102 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 1 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 12328, fiind înregistrate 102 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2021, 16:50
(5828 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan sub influența substanțelor interzise

Joi, 30 septembrie a.c., polițiștii din Fetești au depistat un tânăr din localitate în timp ce conducea un autoturism aflându-se sub influența substanțelor psihoactive. În vârstă de 20 de ani, acesta a ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2021, 14:30
(5437 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Respectarea măsurilor de izolare și carantină, verificată de polițiști

Joi, 30 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni, împreună cu jandarmi și polițiști locali au efectuat controale pentru verificarea modului de respectare a măsurilor dispuse prin decizii ale DSP, de către ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2021, 14:15
(1946 vizualizări - 0 comentarii)


Posturi scoase la concurs în cadrul ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează concursuri în vederea ocupării a trei posturi de execuție vacante din cadrul Serviciului Logistic: subofițer administrativ ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2021, 13:15
(13934 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pe raza județului

Miercuri, 29 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat ample acțiuni de verificare a gradului de respectare a prevederilor legale pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2021, 18:45
(5455 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Sinești, la volan sub influența alcoolului

În seara zilei de miercuri, 29 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au depistat în flagrant un bărbat, în vârstă de 42 ani, din comuna Sinești, în timp ce conducea o autoutilitară pe ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2021, 18:40
(7218 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Circula cu permisul reținut

Miercuri, 29 septembire a.c., polițiștii din Amara au oprit, în cadrul unui filtru rutier, un autoturism ce se depalsa pe DN2C, din direcția Slobozia către Amara, condus de un bărbat de 46 de ani. În urma ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2021, 18:20
(2815 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie de donare de sânge susținută de Protopopiatul Slobozia

Campanie de donare de sânge susținută de Protopopiatul Slobozia

Joi, 30 septembrie 2021, Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Centrul Județean de Transfuzie Ialomița a organizat o campanie de donare de sânge la sediul Căminului Cultural din localitatea Ograda, prin ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2021, 18:00
(10383 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 110 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 30 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 12226, fiind înregistrate 110 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2021, 16:30
(10808 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe Șoseaua București din Căzănești!

Joi, 30 septembrie a.c., s-a înregistrat o avarie pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 110 mm, de pe Șoseaua București din orașul Căzănești. Pentru remedierea acesteia, echipele de intervenție ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2021, 15:30
(5972 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 124 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 29 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 12116, fiind înregistrate 124 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2021, 17:35
(3749 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de desen la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Centrul Cultural «Ionel Perlea» și Consiliul Județean Ialomița vă invită la vernisajul expoziției de desen a artistului Marian Cătălin Cioban. Evenimentul se va desfășura joi, 30 septembrie 2021, de la ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2021, 15:55
(2946 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 152 de candidați pentru cele 14 posturi de ajutor de șef de post

152 de candidați s-au înscris la concursul organizat de Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița pentru cele 14 posturi de ajutor șef de post, prin încadrare directă, din sursă externă. Informații ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2021, 15:10
(7448 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi depistați băuți la volan

Marți, 28 septembrie a.c., în jurul orei 8,00, polițiștii rutieri din Țăndărei au oprit, pentru control, un  ansamblul de vehicule format din tractor  rutier și remorcă agricolă, ce se deplasa ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2021, 14:55
(1871 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Grivița, arestat pentru că a condus beat la volan

Polițiștii din cadrul Secției nr. 2 Poliție Rurală Grivița au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2021, 14:45
(2383 vizualizări - 0 comentarii)


Carantină 14 zile pentru Axintele, Bărbătescu și Horia din cauza COVID-19

«Luând în considerare situația epidemiologică pentru comuna Axintele, județul Ialomița, generată de virusul SARS-CoV-2, având ca rezultat o incidență a cazurilor de îmbolnăvire cu SARS-CoV-2 de peste 6 ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2021, 14:20
(6174 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Munteni-Buzău

Incendiu la o casă din Munteni-Buzău

Marți, 28 septembrie a.c., în jurul orelor 17,45, pompierii din Țăndărei au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu de gunoi menajer și de grajd, produs pe raza orașului Țăndărei. Un ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2021, 13:10
(2515 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...