Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Laurențiu Pârvu, fotbal, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Laurențiu Pîrvu, fotbal, CSS Slobozia

«Îmi place să alerg. De-aia sînt mijlocaș!» se recomandă Laurențiu Pîrvu, unul dintre elevii preferați ai profesorului Mihai Basarab. Deși joacă fotbal de 8 ani, este mezinul echipei. Un mezin cu potențial, după cum explică profesorul său: «Dacă se ține de treabă și e serios, poate ajunge un fotbalist bun. Chiar unul foarte bun. Poate juca aproape orice. Fundaș, mijlocaș... Chiar și atacant dacă e cazul. Pe partea stîngă poate să joace orice, e un stîngaci autentic!». Mic de statură și firav, Larențiu pare decis să urmeze o carieră de fotbalist profesionist: «Vreau să ajung ca Lionel Messi. Sînt mijlocaș stînga de cînd eram mic. Îmi place să alerg, de-aia sînt mijlocaș. Și în 8 ani o să ajung... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 19:29 (30672 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga III

Unirea Slobozia-Farul II Constanța, 4-4

Stadionul 1 Mai a fost vineri, 14 mai, scena unui spectacol fotbalistic lipsit de miză. Actorii: băieții de la Unirea Slobozia care arată tot mai puțin a echipă de frunte a clasamentului și jucătorii de mîna a doua ai Farului, o colecție de sportivi refuzați de banca tehnică a divizionarei secunde. Show-ul, demn mai degrabă de Zilele Sloboziei prin prisma golurilor marcate și a răsturnărilor spectaculoase, a fost deschis de constănțeanul Uzun și continuat de un alt dobrogean, de această dată echipat în galben albastru. Vorbim de Viorel Gheorghe, autor a 2 goluri (’15, ’30). Vlaicu (’43) a încheiat tovărășește prima repriză, scor 2-2. În debutul părții a doua (’55), Constantin Toma îi aduce pe... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 19:28 (10765 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Unirea Slobozia

Click aici

SPORT

Sport la Sărbătorile Sloboziei

Sport la Sărbătorile Sloboziei

Sărbătorile municipiului Slobozia au păstrat și în acest an sportul la loc de cinste. Printre manifestările prilejuite de acest eveniment s-a evidențiat premierea învingătoarelor din competițiile școlare de handbal feminin și fotbal. La handbal, fetele de la Școala Generală nr. 2 au cules laurii victoriei, iar la fotbal s-a impus Liceul Pedagogic în competiția rezervată școlilor generale, iar la licee a triumfat Grupul Școlar «A. I. Cuza». Pe lîngă decernările de premii s-au organizat și competiții dedicate special zilelor de sărbătoare. Instituțiile publice și firmele private au pus serios osul la fotbal. Cei mai buni mingicari s-au dovedit jandarmii care, probabil din cauza loviturilor de cap... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 19:27 (23226 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga I

Unirea Urziceni, vicecampioană

Final de meci la Tîrgu Jiu. Poli Timișoara nu reușește să-și atingă obiectivul și scoate doar o remiză albă. Cu două ore mai devreme, Unirea izbutea cel mai frumos meci în fața propriilor suporteri. Și a avut și teren propice pentru că plăieșii lui Pinalti erau deja resemnați cu spectrul matineului. Urziceni a învins cu 4-0 (goluri înscrise de Bilașco, Frunză și Rusescu de două ori), victorie care, coroborată cu rezultatele din orașul lui Brîncuși, țintuiește echipa lupilor pe locul 2. După noi, ar fi în primul rînd meritul lui Meme Stoica, cel care a știut să gestioneze foarte bine criza de identitate a echipei de după plecarea lui Dan Petrescu. Ialomițenii vor juca, pentru a doua oară consecutiv... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 19:25 (21701 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Roland Gaross pentru veterani

Tenis de cîmp

Roland Gaross pentru veterani

La sfîrșitul acestei săptămîni, arenele Tenis Con au fost gazda ediției anuale a Turneului Naparis. Competiția dedicată exclusiv veteranilor, s-a dovedit a fi una de succes, la ea participînd nu mai puțin de 96 de sportivi. «Am avut noroc cu Conașu’, care este un suflet de aur, dedicat exclusiv acestui sport. Este o compețitie de rang 6, adică cel mai mare rang ce poate fi obținut în țară, dar putem lejer obține și rangul 5, adică cel destinat competițiilor internaționale. Regulamentele o permit și credem că anul viitor îl vom obține» a declarat Marian Manolache, organizatorul turneului. Pe lîngă un nivel competițional de excepție, Turneul Veteranilor de anul acesta a înregistrat și cîteva recorduri... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 19:24 (28995 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poligrad și Bocioc, fără condamnări

Traficanții de minori din Țăndărei rămîn în pușcărie

Poligrad și Bocioc, fără condamnări

În urmă cu o lună, media centrală și locală consemna cea mai spectaculoasă și de anvergură acțiune polițienească a acestui an. 34 de percheziții domiciliare, 27 de persoane urmărite penal pentru «trafic de minori» și «constituire de grup infracțional», 24 persoane reținute, 168 de victime-copii... Acesta era bilanțul oficial al celei mai ample operațiuni de destructurare a unui grup infracțional organizat, specializat în activități de crimă organizată pe linia migrației ilegale și a traficului de minori, spre țări din Europa Occidentală. Acțiunea s-a desfășurat la Țăndărei și a mobilizat, pe lîngă procurorii din cadrul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 19:10 (101685 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Bordușani venitul minim garantat se acordă ILEGAL

Legea junglei la acordarea ajutoarelor sociale

La Bordușani venitul minim garantat se acordă ILEGAL

Prin «bunăvoința» primarilor, în Ialomița valoarea ajutoarelor sociale atinge cote alarmante. Îngrijorător este că, la nivelul unor unități administrative, practica acordării ajutoarelor sociale este mai mult decît păguboasă pentru economia comunității. Mii de familii ialomițene întind, lună de lună, mîna către pomana guvernamentală deghizată în Legea privind venitul minim garantat. Iar asta nu e tot. Potrivit unor date oficiale, rămase însă secrete la acest moment, din ceea ce este repartizat Ialomiței ca ajutoare sociale, doar aproximativ 20% ar lua, propriu-zis, calea nevoiașilor... Instituția Prefectului Ialomița a demarat o serie de controale administrative vizînd tocmai practica ilegală... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 13:02 (32489 vizualizări - 13 comentarii)

REPORTAJ

Un bloc din Slobozia, replica turnului din Pisa

Zece ani de sesizări pentru o expertizare tehnică

Un bloc din Slobozia, replica turnului din Pisa

«Subsemnatul Grumeza Boris, domiciliat în Slobozia, strada Gării, bloc U20 (...) vă aduc la cunoștință că structura de rezistență a construcției executate în 1977 este sever afectată, urmare a seismelor ce s-au precedat. (...) Vă rog să dispuneți Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița formularea unui punct de vedere în scopul demarării acțiunilor de expertiză și conformare la concluziile care decurg din acesta».

S-a rezolvat: nu se poate!
Fragmentul de mai sus face parte dintr-o sesizare depusă pe 20 aprilie la secretariatul Prefecturii Ialomița de către Boris Grumeza, proprietar al uneia dintre cele 4 scări ale blocului U20 din Slobozia. Sesizarea... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 08:41 (28734 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Blondu și Mustafa au speriat Slobozia

Exclusiv: Răfuială pentru supremație la Bora

Blondu și Mustafa au speriat Slobozia

Nici nu a trecut un an de la ultimul conflict de amploare din cartierul slobozean Bora și rromii noștri, constituiți în două grupări, au recidivat din nou... De această dată răfuiala s-a purtat între clanurile lui Blondu și Mustafa. 10 persoane au fost reținute, alte patru ajungînd de urgență la Spitalul din Slobozia.
În august 2009, media locală și centrală a vuit despre scandalurile produse de rromii cartierului Bora. La momentul respectiv, detaliam cum clanul Dincă, cunoscut pentru violența cu care acționează, pe de o parte, și gruparea Matache, aparent o familie obișnuită de țigani spoitori, pe de altă parte, reușise să sperie întreg cartierul războindu-se într-o noapte în plină stradă... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2010, 17:57 (29832 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Justiție «restaurativă» de 5 milioane de euro la Penitenciarul Slobozia

Justiție «restaurativă» de 5 milioane de euro la Penitenciarul Slobozia

La sfîrșitul săptămînii precedente, la Penitenciarul din Slobozia a demarat primul program de incluziune socială din România pentru persoanele aflate în detenție. Bazat pe un concept revoluționar în Europa, acela de justiție restaurativă, proiectul realizat la Slobozia include 6 penitenciare din România și își propune ca, după numai doi ani, să ofere deținuților din penitenciarele românești o alternativă socială după ispășirea pedepsei legale.

Primul program de gen din România
Proiectul al cărui debut a avut loc vineri, 7 mai, la orele10,00, la penitenciarul Slobozia are meritul de a fi primul de acest fel din România. Realizat exclusiv prin eforturile angajaților penitenciarului... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2010, 14:23 (29886 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Energia alternativă, o nouă afacere pentru administrația locală

Energia alternativă, o nouă afacere pentru administrația locală

La începutul acestui an, Consiliul Județean Ialomița a introdus pe piață un nou concept, acela de energie alternativă. În decursul lunilor care au trecut, eforturile derulate în acest sens s-au concretizat în două realizări palpabile. Prima o reprezintă concesiunea din zona Giurgeni-Vlădeni, unde urmează să fie realizată o investiție în centrale eoliene. A doua este un proiect propriu al Consiliului Județean, în valoare de 10 milioane de euro, prin care pe DN2A, lîngă Giurgeni, urmează să fie realizat primul parc fotovoltaic din România.
Dincolo de aceste realizări concrete, energia alternativă se dovedește a fi o nouă afacere pentru administrațiile locale. Dar, mai ales, pentru firmele care... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2010, 08:58 (26776 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal între rromii din Bora

În după-amiaza zilei de duminică, 16 mai a.c. pe o stradă din cartierul slobozean Bora a izbucnit un scandal între două clanuri cunoscute de rromi. Potrivit martorilor, conflictul ar fi izbucnit ca urmare a refuzului unui individ de a achita «o taxă de protecție» solicitată de clanul advers. Zece persoane au fost duse la sediul Poliției pentru cercetări, alte patru, dintre care o femeie, fiind transportate de urgență la Spitalul din Slobozia.
În jurul orelor 17.00, cartierul Bora a devenit din nou teatru de război pentru mai bine de 30 de persoane de etnie rromă. Două clanuri rivale s-au atacat cu pietre și bîte, geamurile mai multor locuințe fiind sparte. Una dintre grupări era condusă de... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2010, 20:40 (22856 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectura Ialomița acuză administrațiile locale de deturnare de fonduri (II)

Război politic între prefectul Teculescu și președintele Ciupercă

Prefectura Ialomița acuză administrațiile locale de deturnare de fonduri (II)

Săptămîna precedentă aduceam la cunoștința opiniei publice un nou episod din lupta politică din cadrul administrației locale, respectiv cea dintre prefectul Mădălin Teculescu și președintele Silvian Ciupercă. Astăzi sîntem în măsură să vă oferim noi elemente care să confirme că informațiile noastre au fost corecte și, de asemenea, că războiul dintre celor două instituții evoluează. Reamintim că motivul acestor noi dispute îl reprezintă modul arbitrar de gestionare a celor 2,5 milioane de lei noi aflate la dispoziția Consiliului Județean Ialomița pentru sprijinirea autorităților locale în dezvoltarea proiectelor locale și a proiectelor cu finanțare europeană. Procedura a fost declarată ilegală... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2010, 08:18 (19340 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spațiile publice, un pericol pentru copii

Se întîmplă la Slobozia

Spațiile publice, un pericol pentru copii

Parcurile, locurile de joacă, spațiile publice reprezintă tot atîtea pericole reale pentru siguranța noastră și a copiilor noștri. Din păcate, nu conștientizăm acest lucru întotdeauna, iar autoritățile nu reacționează niciodată. Cum niciodată nu este prea tîrziu, la solicitarea cititorilor, Independent trage un semnal de alarmă asupra unui pericol potențial semnalat în imediata vecinătate a Palatului Copiilor din Slobozia, o zonă intens circulată de sute de copii.

Fîntîna de deșeuri
În urmă cu 20 de ani, în perioada sa de glorie, Palatul Copiilor din Slobozia se putea mîndri cu cea mai modernă fîntînă arteziană din oraș. Un complex de două bazine, design futurist...... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2010, 10:18 (19866 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Cornul și laptele bagă în spital copiii de ciclu primar

Ialomița: Cornul și laptele bagă în spital copiii de ciclu primar

În așteptarea fructelor de la UE, copiii ialomițeni sînt intoxicați sistematic cu corn și lapte. În această dimineață, nouă dintre copiii clasei întîi a școlii din Ciulnița-Ialomița au fost aduși de urgență la Spital din cauza unei intoxicații alimentare. Nu este prima dată cînd în Ialomița se înregistrează astfel de incidente, părinții reclamînd permanent că laptele este impropriu consumului, iar cornul mucegăit. Consiliul Județean Ialomița susține că responsabilitatea aparține în exclusivitate Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor.

Genocid alimentar la Ciulnița
Vineri, 14 mai, la orele 8,30, asistentul social al școlii din Ciulnița a solicitat... [citește_tot_articolul]

14 Mai 2010, 09:33 (25857 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

ANCHETĂ

Contrabandiști de produse petroliere, prinși în Ialomița

Trafic de motorină cu cisterne furate de la DNA Prahova?

Contrabandiști de produse petroliere, prinși în Ialomița

La începutul lunii aprilie 2010, în baza unor informații, comisarii Gărzii Financiare Ialomița au identificat două autocisterne ce transportau produse petroliere, scriptic neaccizabile. Cercetările ulterioare aveau să demonstreze că produsele transportate erau cît se poate de accizabile, iar cele două mijloace de transport aparțineau unei rețele de traficanți intracomunitari. Prejudiciile aduse bugetului de stat însumează milioane de lei. Marfa era importată de la o rafinărie din Bulgaria și distribuită, ulterior, unor benzinării românești. Și, pentru ca tabloul să fie complet, mijloacele de transport identificate figurau ca furate din curtea Direcției Generale Anticorupție Prahova...

... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2010, 13:25 (27404 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Sărbătorile Sloboziei la debut: Înălțarea oficialităților

Sărbătorile Sloboziei la debut: Înălțarea oficialităților

Joi, 13 mai, de Înălțarea Domnului, oficialii locali și județeni au marcat debutul Sărbătorilor Sloboziei. Primul eveniment s-a desfășurat astăzi, la orele 12.00, la statuia Colonelului Popescu, acolo unde toate instituțiile statului au depus coroane de flori. Din păcate, în ciuda caracterului oficial al evenimentului, oficialii s-au dovedit, încă o dată, incapabili să se ridice la înălțimea momentului.
Am remarcat, cu surprindere, participarea mai mult decît formală a PS Vincențiu, care a părăsit manifestarea imediat după slujba ținută în memoria eroilor, prezența tardivă a reprezentanților Consiliului Județean Ialomița, dar și apostrofarea deplasată adresată unui oarecare de nimeni altul... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2010, 13:20 (16621 vizualizări - 0 comentarii)

ANCHETĂ

Afaceri cu moartea sub oblăduirea PS Vincențiu

Preoții ialomițeni, perceptorii Episcopiei Sloboziei și Călărașilor

Afaceri cu moartea sub oblăduirea PS Vincențiu

De 20 de ani, Biserica Ortodoxă Română conduce în topul încrederii populației în toate sondajele de opinie existente. Și tot de 20 de ani, presa națională și locală abundă de dezvăluiri revoltătoare privind tarele unei categorii sociale, am numit aici preoții, tolerată și, mai grav, încurajată de forurile tutelare. Exorcizări, homosexualitate, pedofilie, furt, înșelăciune... Totul a fost comis pentru că, nu-i așa, preoții sînt și ei oameni și nimic din ce e omenesc nu le e străin. Pentru că Ialomița nu face excepție de la regulă, presa locală a consemnat și ea în repetate rînduri derapaje de la normele morale propovăduite de Sfînta Biserică. Nimeni nu a explicat însă cum s-a ajus aici. Independent... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2010, 13:24 (46730 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Poliția, în anchetă la Expur

Protejatul lui Randag, cercetat

Poliția, în anchetă la Expur

După cum vă informam și numărul precedent, afacerile cu țepe (a se citi, vă rugăm, transporturi) ale lui Jan Dumitrescu, protejat al președintelui Consiliului de Administrație al Expur, Richard Randag, au intrat în vizorul Poliției. Cum ne-a ajuns la urechi și nouă, și Poliția a înțeles că, în mare, cam toate activitățile firmelor lui Jan Dumitrescu, și am numi aici Transgrup SA Valea Ciorii, JD Expedition Trans SRL, Trans Auto Ciprian SRL București și Agreabil Transport SRL Slobozia, s-au rezumat la «tunuri» trase furnizorilor, asociaților, etc de peste 1 milion de euro. Și cum cei ce fluieră a pagubă după țeparul Jan găsești pe toate drumurile, firesc că ofițerii Serviciului de Investigare a... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2010, 08:16 (28578 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Bătălia Steaua-Dinamo de la Bordușelu

2-2 în cel mai așteptat derby al sfîrșitului de sezon

Bătălia Steaua-Dinamo de la Bordușelu

Pentru că săptămîna aceasta reporterul sportiv al redacției este învoit regulamentar pentru săptămîna de miere, pe care și-o petrece în Spania, la Mallorca, Independent a mobilizat banca de rezerve a redacției pentru a acoperi cel mai așteptat dintre derby-urile începutului de an, partida Steaua-Dinamo. Nu vă panicați, nu ați ratat o întîlnire incognito între Steaua lui Becali și Dinamo a lui Borcea. Este vorba de mult mai celebrele echipe Steaua Bordușelu și Dinamo Bordușelu, echipele de liga a IV-a ale satului cu același nume aparținînd comunei Ciochina. Întîlnirea s-a desfășurat duminică, la orele 17 trecute fix, iar spectacolul sportiv a fost cel puțin la înălțimea numelor pe care cele două... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2010, 17:57 (32360 vizualizări - 15 comentarii)

Taguri: Bordușelu derby

Marți 23 Iun 2026
283 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Opel furat din Spania, găsit la Slobozia

Opel furat din Spania, găsit la Slobozia

Luni, 28 noiembrie, polițiștii au depistat la Slobozia o mașină la volanul căruia se afla un cetățean din Brăila, în vîrstă de 25 ani. În urma verificărilor efectuate, polițiștii au constatat că mașina ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2011, 21:30
(21479 vizualizări - 1 comentariu)


Fundata: Un paznic de vînătoare s-a împușcat în picior

Incident neobișnuit luni, 28 noiembrie, la Fundata. În timp ce se afla pe fondul cinegetic Fundata, un paznic de vînătoare s-a autoaccidentat, împușcîndu-se în picior. Potrivit polițiștilor, bărbatul, împreună ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2011, 21:28
(15730 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Braconieri prinși cu un morun de 93 kg în căruță!

Bordușani: Braconieri prinși cu un morun de 93 kg în căruță!

Doi bărbați de 25, respectiv 43 ani, din Bordușani, au fost prinși luni, 28 noiembrie, de polițiști în timp ce transportau cu căruța un morun. Ulterior, ancheta polițiștilor împreună cu specialiștii Institutului ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2011, 21:26
(19440 vizualizări - 2 comentarii)


DGFP Ialomița: Declarațiile 100, 300 și 710 se vor depune doar pe noile versiuni de soft

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, pentru îmbunătățirea serviciului de depunere a declarațiilor fiscale prin metode electronice de la distanță și pentru a preveni blocajele ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2011, 21:25
(11682 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Copil de 15 ani, electrocutat în triajul CFR

În timp ce se afla în zona triajului CFR Țăndărei, un băiat de 15 ani s-a urcat pe un vagon și s-a electrocutat, suferind arsuri pe aproximativ 40% din suprafața corpului. Pompierii de la Garda Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 15:14
(12147 vizualizări - 2 comentarii)


Balaciu: I-a luat foc casa de la jarul sobei

Locuința unui cetățean din Balaciu a fost cuprinsă de flăcări după ce proprietarul, încercînd să alimenteze o sobă cu combustibil, nu a sesizat cînd jarul din interior a căzut pe materialele combustibile ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 15:13
(16264 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Balaciu incendiu


Țăndărei: I-a furat telefonul în biserică

O femeie de 66 ani, din orașul Țăndărei, a alertat poliția duminică, 27 noiembrie a.c., cu privire la faptul că în timp ce se afla în incinta unei biserici i-a fost sustras telefonul mobil din geantă. ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 15:01
(16788 vizualizări - 3 comentarii)


Slobozia: I-a furat aracii din curte ca să-i vîndă la fier vechi

Poliția Slobozia a fost sesizată sîmbătă, 26 noiembrie a.c., de către un bătrîn de 72 ani, domiciliat pe raza municipiului, cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au sustras din curtea locuinței ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:58
(15149 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Patron cercetat penal

Poliția Fetești, urmare a unei sesizări a Direcției Generală de Finanțe Publice Ialomița, a demarat cercetările față de administratorul unei societăți comerciale din comuna Făcăeni, un bărbat de 60 ani ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:56
(19484 vizualizări - 2 comentarii)


Andrășești: Dosar penal pentru că a refuzat să fie testat alcoolscop

Un tînăr de 35 ani, din comuna Andrășești, a refuzat testarea cu aparatul etilotest Drager și recoltarea de probe biologice de sînge în vederea stabilirii alcoolemiei de către polițiștii care l-au oprit ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:50
(12136 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: Bătrînul de 74 ani l-a lăsat la volan pe copilul de 12 ani!

Duminică, 27 noiembrie a.c., o patrulă de siguranță publică a depistat în trafic, pe DJ201-Bărcănești, un minor în vîrstă de 12 ani, din comuna Manasia, în timp ce conducea un autoturism, fiind însoțit ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:47
(11378 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

La primele ore ale dimineții de 26 noiembrie a.c., polițiștii au depistat pe raza municipiului Fetești un tînăr, de 29 ani, din Călărași, în timp ce conducea un autoturism aflîndu-se sub influența băuturilor ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:44
(9785 vizualizări - 0 comentarii)


Păltiniș: A încercat să evite un pieton și s-a izbit frontal de un alt vehicul

În timp ce un tînăr, de 33 ani, din Slobozia, conducea vineri, 25 noiembrie a.c., o autoutilitară pe DN2A din direcția Urziceni către Slobozia, pe raza comunei Păltiniș, a evitat acroșarea unui pieton care ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:41
(11162 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Surprinși la volan fără permise

Vineri, 25 noiembrie a.c., o patrulă de siguranță publică a oprit pentru control în trafic pe raza municipiului Slobozia un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat, în vîrstă de 38 ani. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:39
(13846 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: 294 de sancțiuni contravenționale, amenzi de peste 61000 lei

În ultimele 48 de ore, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au acționat pe principalele artere din județ pentru asigurarea respectării normelor rutiere în trafic, pentru prevenirea și combaterea neregulilor ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:36
(19223 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Prinși în flagrant la furat de fier vechi

Efectivele Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au fost sesizate duminică, 27 noiembrie a.c., de către un agent de pază al unei societăți comerciale de pe raza comunei Movila despre faptul că mai multe persoane ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2011, 14:35
(13670 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Pieton izbit consecutiv de trei autovehicule. Șoferii nu au oprit la locul accidentului!

Joi, 24 noiembrie a.c., în jurul orei 17.15, pe DN2, în afara localității Urziceni, în timp ce un bărbat s-a angajat în traversarea părții carosabile prin loc nepermis și fără să se asigure, a fost acroșat ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:32
(8536 vizualizări - 4 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Casieriile Enel din Ialomița, închise de 1 decembrie

Toate casieriile Enel Energie din județul Ialomița vor fi închise joi, 1 decembrie 2011, zi liberă legală cu ocazia Zilei Naționale a României. Activitatea va fi reluată conform programului obișnuit de ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:06
(11605 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța în școli, o prioritate a polițiștilor: 7 elevi chiulangii depistați

Efective din cadrul Poliției Fetești au acționat pe lina prevenirii și combaterii delincvenței juvenile și asigurării climatului de siguranță publică în incinta și zona adiacentă a unităților de învățămînt ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:02
(9617 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Autospeciale noi pentru pompieri

ISU Ialomița: Autospeciale noi pentru pompieri

Ultimele autospeciale așteptate anul acesta la Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița au sosit la sediul unității. Autospecialele de lucru cu apă și spumă sînt de ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:01
(12213 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Beat la volan

O patrulă de siguranță publică a identificat, pe raza comunei Balaciu, un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat, de 61 ani, din comuna Sfântu Gheorghe, care emana halenă alcoolică. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 19:00
(11928 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Eliberarea de adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează beneficiarii măsurilor de dezvoltare rurală cuprinse în axa II din Programul Național de Dezvoltare Rurală 2007-2 ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:58
(15425 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț identificat de polițiști la scurt timp după ce a furat un telefon mobil

Poliția Slobozia a fost sesizată cu privire la faptul că unei femei de 48 ani i-a fost sustras telefonul mobil din interiorul firmei unde este gestionară. Din verificările efectuate, s-a stabilit faptul ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:56
(11057 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița avertizează asupra gripei aviare din Ungaria

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță toți crescătorii de păsări din exploatațiile nonprofesionale că, în conformitate cu mesajul transmis de Comisia Europeană, a ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:54
(11951 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori arestați

Doi bărbați, unul din Slobozia, iar celălalt din Coșereni, pe numele cărora instanța a emis mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost încarcerați în Penitenciarul Slobozia. Unul dintre cazuri ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:52
(12606 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale Poliției pe raza localităților Urziceni și Țăndărei

Efective sporite de polițiști au acționat pe raza localităților Urziceni și Țăndărei pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor cu violență și asigurarea climatului de siguranță și disciplină în traficul ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2011, 18:50
(18866 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat mangă la volan la primele ore ale dimineții

O patrulă din cadrul Biroului Rutier a identificat în dimineața zilei de joi, 24 noiembrie a.c., pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia un autoturism la volanul căruia se afla un localnic, de 33 ani, ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 13:00
(10068 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Copil de 9 ani, acroșat de un autoturism

Miercuri, 23 noiembrie a.c., în jurul orei 17,00, pe DN2A, în afara localității Ograda, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 41 ani, din ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:57
(9078 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ograda accident


Țăndărei: Doi tineri hoți furau din curțile localnicilor

Doi tineri de 21, respectiv 23 ani, ambii din Țăndărei au fost reținuți pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, cei în cauză, în perioada ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:53
(11374 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei furt


AJOFM Ialomița: 59 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, miercuri, 23 noiembrie 2011, sînt disponibile doar 59 locuri de muncă. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 12:47
(15179 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...