Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Poligrad și Bocioc, fără condamnări

Traficanții de minori din Țăndărei rămîn în pușcărie

Poligrad și Bocioc, fără condamnări

În urmă cu o lună, media centrală și locală consemna cea mai spectaculoasă și de anvergură acțiune polițienească a acestui an. 34 de percheziții domiciliare, 27 de persoane urmărite penal pentru «trafic de minori» și «constituire de grup infracțional», 24 persoane reținute, 168 de victime-copii... Acesta era bilanțul oficial al celei mai ample operațiuni de destructurare a unui grup infracțional organizat, specializat în activități de crimă organizată pe linia migrației ilegale și a traficului de minori, spre țări din Europa Occidentală. Acțiunea s-a desfășurat la Țăndărei și a mobilizat, pe lîngă procurorii din cadrul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 19:10 (101684 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

La Bordușani venitul minim garantat se acordă ILEGAL

Legea junglei la acordarea ajutoarelor sociale

La Bordușani venitul minim garantat se acordă ILEGAL

Prin «bunăvoința» primarilor, în Ialomița valoarea ajutoarelor sociale atinge cote alarmante. Îngrijorător este că, la nivelul unor unități administrative, practica acordării ajutoarelor sociale este mai mult decît păguboasă pentru economia comunității. Mii de familii ialomițene întind, lună de lună, mîna către pomana guvernamentală deghizată în Legea privind venitul minim garantat. Iar asta nu e tot. Potrivit unor date oficiale, rămase însă secrete la acest moment, din ceea ce este repartizat Ialomiței ca ajutoare sociale, doar aproximativ 20% ar lua, propriu-zis, calea nevoiașilor... Instituția Prefectului Ialomița a demarat o serie de controale administrative vizînd tocmai practica ilegală... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 13:02 (32488 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Un bloc din Slobozia, replica turnului din Pisa

Zece ani de sesizări pentru o expertizare tehnică

Un bloc din Slobozia, replica turnului din Pisa

«Subsemnatul Grumeza Boris, domiciliat în Slobozia, strada Gării, bloc U20 (...) vă aduc la cunoștință că structura de rezistență a construcției executate în 1977 este sever afectată, urmare a seismelor ce s-au precedat. (...) Vă rog să dispuneți Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița formularea unui punct de vedere în scopul demarării acțiunilor de expertiză și conformare la concluziile care decurg din acesta».

S-a rezolvat: nu se poate!
Fragmentul de mai sus face parte dintr-o sesizare depusă pe 20 aprilie la secretariatul Prefecturii Ialomița de către Boris Grumeza, proprietar al uneia dintre cele 4 scări ale blocului U20 din Slobozia. Sesizarea... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2010, 08:41 (28731 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Blondu și Mustafa au speriat Slobozia

Exclusiv: Răfuială pentru supremație la Bora

Blondu și Mustafa au speriat Slobozia

Nici nu a trecut un an de la ultimul conflict de amploare din cartierul slobozean Bora și rromii noștri, constituiți în două grupări, au recidivat din nou... De această dată răfuiala s-a purtat între clanurile lui Blondu și Mustafa. 10 persoane au fost reținute, alte patru ajungînd de urgență la Spitalul din Slobozia.
În august 2009, media locală și centrală a vuit despre scandalurile produse de rromii cartierului Bora. La momentul respectiv, detaliam cum clanul Dincă, cunoscut pentru violența cu care acționează, pe de o parte, și gruparea Matache, aparent o familie obișnuită de țigani spoitori, pe de altă parte, reușise să sperie întreg cartierul războindu-se într-o noapte în plină stradă... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2010, 17:57 (29832 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Justiție «restaurativă» de 5 milioane de euro la Penitenciarul Slobozia

Justiție «restaurativă» de 5 milioane de euro la Penitenciarul Slobozia

La sfîrșitul săptămînii precedente, la Penitenciarul din Slobozia a demarat primul program de incluziune socială din România pentru persoanele aflate în detenție. Bazat pe un concept revoluționar în Europa, acela de justiție restaurativă, proiectul realizat la Slobozia include 6 penitenciare din România și își propune ca, după numai doi ani, să ofere deținuților din penitenciarele românești o alternativă socială după ispășirea pedepsei legale.

Primul program de gen din România
Proiectul al cărui debut a avut loc vineri, 7 mai, la orele10,00, la penitenciarul Slobozia are meritul de a fi primul de acest fel din România. Realizat exclusiv prin eforturile angajaților penitenciarului... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2010, 14:23 (29881 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Energia alternativă, o nouă afacere pentru administrația locală

Energia alternativă, o nouă afacere pentru administrația locală

La începutul acestui an, Consiliul Județean Ialomița a introdus pe piață un nou concept, acela de energie alternativă. În decursul lunilor care au trecut, eforturile derulate în acest sens s-au concretizat în două realizări palpabile. Prima o reprezintă concesiunea din zona Giurgeni-Vlădeni, unde urmează să fie realizată o investiție în centrale eoliene. A doua este un proiect propriu al Consiliului Județean, în valoare de 10 milioane de euro, prin care pe DN2A, lîngă Giurgeni, urmează să fie realizat primul parc fotovoltaic din România.
Dincolo de aceste realizări concrete, energia alternativă se dovedește a fi o nouă afacere pentru administrațiile locale. Dar, mai ales, pentru firmele care... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2010, 08:58 (26776 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal între rromii din Bora

În după-amiaza zilei de duminică, 16 mai a.c. pe o stradă din cartierul slobozean Bora a izbucnit un scandal între două clanuri cunoscute de rromi. Potrivit martorilor, conflictul ar fi izbucnit ca urmare a refuzului unui individ de a achita «o taxă de protecție» solicitată de clanul advers. Zece persoane au fost duse la sediul Poliției pentru cercetări, alte patru, dintre care o femeie, fiind transportate de urgență la Spitalul din Slobozia.
În jurul orelor 17.00, cartierul Bora a devenit din nou teatru de război pentru mai bine de 30 de persoane de etnie rromă. Două clanuri rivale s-au atacat cu pietre și bîte, geamurile mai multor locuințe fiind sparte. Una dintre grupări era condusă de... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2010, 20:40 (22856 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Prefectura Ialomița acuză administrațiile locale de deturnare de fonduri (II)

Război politic între prefectul Teculescu și președintele Ciupercă

Prefectura Ialomița acuză administrațiile locale de deturnare de fonduri (II)

Săptămîna precedentă aduceam la cunoștința opiniei publice un nou episod din lupta politică din cadrul administrației locale, respectiv cea dintre prefectul Mădălin Teculescu și președintele Silvian Ciupercă. Astăzi sîntem în măsură să vă oferim noi elemente care să confirme că informațiile noastre au fost corecte și, de asemenea, că războiul dintre celor două instituții evoluează. Reamintim că motivul acestor noi dispute îl reprezintă modul arbitrar de gestionare a celor 2,5 milioane de lei noi aflate la dispoziția Consiliului Județean Ialomița pentru sprijinirea autorităților locale în dezvoltarea proiectelor locale și a proiectelor cu finanțare europeană. Procedura a fost declarată ilegală... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2010, 08:18 (19340 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spațiile publice, un pericol pentru copii

Se întîmplă la Slobozia

Spațiile publice, un pericol pentru copii

Parcurile, locurile de joacă, spațiile publice reprezintă tot atîtea pericole reale pentru siguranța noastră și a copiilor noștri. Din păcate, nu conștientizăm acest lucru întotdeauna, iar autoritățile nu reacționează niciodată. Cum niciodată nu este prea tîrziu, la solicitarea cititorilor, Independent trage un semnal de alarmă asupra unui pericol potențial semnalat în imediata vecinătate a Palatului Copiilor din Slobozia, o zonă intens circulată de sute de copii.

Fîntîna de deșeuri
În urmă cu 20 de ani, în perioada sa de glorie, Palatul Copiilor din Slobozia se putea mîndri cu cea mai modernă fîntînă arteziană din oraș. Un complex de două bazine, design futurist...... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2010, 10:18 (19866 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Cornul și laptele bagă în spital copiii de ciclu primar

Ialomița: Cornul și laptele bagă în spital copiii de ciclu primar

În așteptarea fructelor de la UE, copiii ialomițeni sînt intoxicați sistematic cu corn și lapte. În această dimineață, nouă dintre copiii clasei întîi a școlii din Ciulnița-Ialomița au fost aduși de urgență la Spital din cauza unei intoxicații alimentare. Nu este prima dată cînd în Ialomița se înregistrează astfel de incidente, părinții reclamînd permanent că laptele este impropriu consumului, iar cornul mucegăit. Consiliul Județean Ialomița susține că responsabilitatea aparține în exclusivitate Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor.

Genocid alimentar la Ciulnița
Vineri, 14 mai, la orele 8,30, asistentul social al școlii din Ciulnița a solicitat... [citește_tot_articolul]

14 Mai 2010, 09:33 (25856 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

ANCHETĂ

Contrabandiști de produse petroliere, prinși în Ialomița

Trafic de motorină cu cisterne furate de la DNA Prahova?

Contrabandiști de produse petroliere, prinși în Ialomița

La începutul lunii aprilie 2010, în baza unor informații, comisarii Gărzii Financiare Ialomița au identificat două autocisterne ce transportau produse petroliere, scriptic neaccizabile. Cercetările ulterioare aveau să demonstreze că produsele transportate erau cît se poate de accizabile, iar cele două mijloace de transport aparțineau unei rețele de traficanți intracomunitari. Prejudiciile aduse bugetului de stat însumează milioane de lei. Marfa era importată de la o rafinărie din Bulgaria și distribuită, ulterior, unor benzinării românești. Și, pentru ca tabloul să fie complet, mijloacele de transport identificate figurau ca furate din curtea Direcției Generale Anticorupție Prahova...

... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2010, 13:25 (27404 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sărbătorile Sloboziei la debut: Înălțarea oficialităților

Sărbătorile Sloboziei la debut: Înălțarea oficialităților

Joi, 13 mai, de Înălțarea Domnului, oficialii locali și județeni au marcat debutul Sărbătorilor Sloboziei. Primul eveniment s-a desfășurat astăzi, la orele 12.00, la statuia Colonelului Popescu, acolo unde toate instituțiile statului au depus coroane de flori. Din păcate, în ciuda caracterului oficial al evenimentului, oficialii s-au dovedit, încă o dată, incapabili să se ridice la înălțimea momentului.
Am remarcat, cu surprindere, participarea mai mult decît formală a PS Vincențiu, care a părăsit manifestarea imediat după slujba ținută în memoria eroilor, prezența tardivă a reprezentanților Consiliului Județean Ialomița, dar și apostrofarea deplasată adresată unui oarecare de nimeni altul... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2010, 13:20 (16621 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Afaceri cu moartea sub oblăduirea PS Vincențiu

Preoții ialomițeni, perceptorii Episcopiei Sloboziei și Călărașilor

Afaceri cu moartea sub oblăduirea PS Vincențiu

De 20 de ani, Biserica Ortodoxă Română conduce în topul încrederii populației în toate sondajele de opinie existente. Și tot de 20 de ani, presa națională și locală abundă de dezvăluiri revoltătoare privind tarele unei categorii sociale, am numit aici preoții, tolerată și, mai grav, încurajată de forurile tutelare. Exorcizări, homosexualitate, pedofilie, furt, înșelăciune... Totul a fost comis pentru că, nu-i așa, preoții sînt și ei oameni și nimic din ce e omenesc nu le e străin. Pentru că Ialomița nu face excepție de la regulă, presa locală a consemnat și ea în repetate rînduri derapaje de la normele morale propovăduite de Sfînta Biserică. Nimeni nu a explicat însă cum s-a ajus aici. Independent... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2010, 13:24 (46728 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția, în anchetă la Expur

Protejatul lui Randag, cercetat

Poliția, în anchetă la Expur

După cum vă informam și numărul precedent, afacerile cu țepe (a se citi, vă rugăm, transporturi) ale lui Jan Dumitrescu, protejat al președintelui Consiliului de Administrație al Expur, Richard Randag, au intrat în vizorul Poliției. Cum ne-a ajuns la urechi și nouă, și Poliția a înțeles că, în mare, cam toate activitățile firmelor lui Jan Dumitrescu, și am numi aici Transgrup SA Valea Ciorii, JD Expedition Trans SRL, Trans Auto Ciprian SRL București și Agreabil Transport SRL Slobozia, s-au rezumat la «tunuri» trase furnizorilor, asociaților, etc de peste 1 milion de euro. Și cum cei ce fluieră a pagubă după țeparul Jan găsești pe toate drumurile, firesc că ofițerii Serviciului de Investigare a... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2010, 08:16 (28578 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Bătălia Steaua-Dinamo de la Bordușelu

2-2 în cel mai așteptat derby al sfîrșitului de sezon

Bătălia Steaua-Dinamo de la Bordușelu

Pentru că săptămîna aceasta reporterul sportiv al redacției este învoit regulamentar pentru săptămîna de miere, pe care și-o petrece în Spania, la Mallorca, Independent a mobilizat banca de rezerve a redacției pentru a acoperi cel mai așteptat dintre derby-urile începutului de an, partida Steaua-Dinamo. Nu vă panicați, nu ați ratat o întîlnire incognito între Steaua lui Becali și Dinamo a lui Borcea. Este vorba de mult mai celebrele echipe Steaua Bordușelu și Dinamo Bordușelu, echipele de liga a IV-a ale satului cu același nume aparținînd comunei Ciochina. Întîlnirea s-a desfășurat duminică, la orele 17 trecute fix, iar spectacolul sportiv a fost cel puțin la înălțimea numelor pe care cele două... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2010, 17:57 (32360 vizualizări - 15 comentarii)

Taguri: Bordușelu derby

Click aici

SPORT

Unirea Slobozia-ACS Berceni 0-1

Fotbal

Unirea Slobozia-ACS Berceni 0-1

Elevii lui Constantin Prepeliță nu au reușit să confirme în meciul din etapa 27 din liga III ușoara creștere de formă manifestată în meciul cu Viitorul Însurăței. Nici iminenta rămînere fără bonificații pînă la finele campionatului cauzată de clasarea mai jos de locul II nu a reușit să-i trezească din amorțeală pe Ciortescu și compania. Ilfovenii au invins cu 1-0 grație reușitei lui Fasie din minutul 30 și se mențin în lupta pentru promovare alături de Viitorul Constanța. Cît despre Unirea, aceasta rămîne pe locul III și beneficiază de un moment de respiro în etapa 28 datorat întîlnirii cu Utchim Găești, echipă care s-a retras din campionat în acest retur și pierde toate meciurile cu 3-0. Mai... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2010, 17:53 (13000 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Handbal

Irina Simion, la Naționala de Tineret

Pe 13 mai, la Turnu Severin, Federația Română de Handbal sună adunarea în vederea preliminariilor pentru Campionatul Mondial de Tineret care va avea loc în luna august în Coreea de Sud. Slobozia își respectă tradiția de centru important al handbalului juvenil românesc și o trimite la lot pe Irina Simion. Sportiva noastră, în vîrstă de 19 ani, este obișnuita lotului de tineret unde este folosită atît centru, cît și extremă stînga. Alături de colegele sale, Irina va pune umărul la îndeplinirea obiectivului: calificarea la Campionatul Mondial. Echipa noastra va întîlni în turneul de calificare reprezentativele Franței, Islandei și Croației. Meciurile vor avea loc în perioada 21-23 aprilie.... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2010, 17:52 (23023 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Adriana Nicolae și Adina Nistor, handbal, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Adriana Nicolae și Adina Nistor, handbal, CSS Slobozia

Au multe în comun. Sînt apropiate ca vîrstă (Adriana are 14 ani, Adina 13), au început handbalul cam în același timp și ambele le au ca model pe Cristina Neagu și Irina Simion. Despre cele mai tinere speranțe ale handbalului slobozean, profesorul Marian Simion, vizibil mulțumit, are numai cuvinte de laudă: «Sînt fete care pe viitor pot spune multe în handbal. Eu le doresc să fie sănătoase pentru că talent au din plin». Adriana este centru, iar Adina, jucătoare de mîna stîngă, evoluează inter sau extremă dreaptă. Și pentru ca elementele comune să continue, cele două au debutat deja la junioare II în turneul de la București (17-18 aprilie). Ar fi frumos ca în cîțiva ani, cum Brașovul a avut tandemul... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2010, 17:51 (27850 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Fotbal: Unirea Urziceni

Galamaz spre Dinamo

În ciuda faptului că morișca ultimelor rezultate i-a plasat nesperat pe lupii din Bărăgan în lupta pentru un nou titlu de campioni, căpitanul George Galamaz căruia îi expira contractul în vară își manifestă în continuare dorința de a părăsi gruparea ialomițeană. Pe fir a intrat în ultimele zile Dinamo-București, echipă care își dorește prin recrutarea fundașului central al Unirii să-și rezolve problemele din defensivă avute în acest sezon. Pentru Galamaz o eventuală înregimentare în tricoul alb-roșu ar însemna întoarcerea în «Groapă» după 3 ani și jumătate petrecuți la Urziceni. De serviciile stoperului mai sînt interesate Steaua și FC Vaslui, gruparea lui Porumboiu dorindu-l la pachet cu managerul... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2010, 17:49 (21294 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Nu deschideți robinetul! Pericol de înnămolire!

Nu deschideți robinetul! Pericol de înnămolire!

Printr-o adresă remisă redacției a șaptea zi după Scripturi, SC Urban anunță populația cu privire la neplăcerile cauzate de una dintre sutele de reclamații la rețeaua de apă. Avaria a apărut pe strada Pieței, luni, 10 mai a.c., și a necesitat «oprirea furnizării apei atît pe rețeaua de distribuție cît și pe rețeaua de echilibrare între orele 12,00 și 18,00». Trecem peste faptul că un astfel de neajuns s-ar fi cuvenit a fi anunțat anterior luării deciziei de oprire a furnizării apei. Ceea ce ne fascinează la Comunicatul emis de SC Urban este următorul paragraf: «după finalizarea lucrării și repunerea în funcțiune a rețelelor oprite s-au constatat creșteri ale turbidității apei furnizate atît în zona afectată (...) cît și în alte zone ale orașului. Rugăm consumatorii afectați de această lucrare să accepte scuzele de rigoare»... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2010, 15:33 (25095 vizualizări - 5 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
284 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Bărcănești: Tînăr preluat de elicopterul SMURD în urma unui accident

Sîmbătă, 9 aprilie a.c., în jurul orei 13.10, în urma unui accident rutier produs pe raza localității Bărcănești, G. Valentin, în vîrstă de 17 ani, a fost rănit grav, fiind solicitată intervenția echipajelor ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2011, 13:16
(9849 vizualizări - 4 comentarii)


Ialomița: Siguranța rutieră, în atenția polițiștilor

În week-end-ul trecut, polițiștii ialomițeni au efectuat acțiuni privind creșterea gradului de siguranță rutieră, dar și pentru descoperirea transporturilor ilegale de mărfuri și persoane. Rezultatele acțiunilor ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2011, 13:10
(7239 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: «Tu faci Legea de nota 10», dezbatere educativă în organizarea Inspectoratului Școlar

La începutul lunii februarie 2011, Legea Educației Naționale a intrat în vigoare. În acest sens, Ministerul Educației desfășoară prin intermediul Inspectoratului Școlar Județean campanii de informare. ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2011, 18:58
(14608 vizualizări - 9 comentarii)


Ialomița: Rata șomajului, în scădere

Numărul șomerilor ialomițeni este în scădere. Cel puțin așa demonstrează datele statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă. Astfel, la sfîrșitul lunii martie 2011, în evidențele instituției ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2011, 18:50
(10729 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Intervenții SMURD

Urziceni: Intervenții SMURD

Echipajul SMURD din Urziceni a fost solicitat să intervină, miercuri, 6 aprilie, pentru salvarea unui bărbat căzut pe o stradă din localitate. La sosirea paramedicilor, cetățeanul în vîrstă de 59 ani era ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2011, 18:49
(8993 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni SMURD


LAPAR susține cultivarea plantelor modificate genetic

Printr-un comunicat de presă, Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România își manifestă susținerea pentru decizia ministrului Agriculturii, Valeriu Tabără în ceea ce privește cultivarea plantelor ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2011, 18:43
(8282 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Biblioteca Județeană, la Liceul Pedagogic

În cadrul programului «Biblioteca vine la tine», Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» a organizat la sala de festivități a Liceului Pedagogic o prezentare, clasică și multimedia, a autorilor Eugen Jebeleanu ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2011, 18:35
(8982 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 10 suspecți de comiterea mai multor furturi din locuințe, identificați de polițiști

Șase persoane cu vîrste cuprinse între 14 și 37 de ani, cercetate pentru furt calificat, sînt suspectate că ar fi săvîrșit, în perioada decembrie 2010-martie 2011, opt furturi din locuințe situate în comuna ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2011, 18:24
(11718 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița: Grup de lucru mixt pentru romi

Joi, 7 aprilie a.c., la sala de ședințe a Prefecturii Ialomița, se vor desfășura lucrările Grupului de lucru mixt pentru romi. Ordinea de zi a reuniunii va cuprinde discuții privind situația și oportunitățile ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2011, 17:46
(11454 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Depunerea situațiilor financiare anuale, la termen

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomita informează contribuabilii că societățile comerciale vor depune situațiile financiare anuale și documentele anexate acestora pentru exercițiul financiar 2 ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2011, 17:31
(11444 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Mișcarea porcilor vii, în atenția medicilor veterinari

Potrivit unui Ordin al Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor, privind mișcarea porcilor vii pe teritoriul României, trebuie avute în vedere o serie de condiții pentru ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2011, 17:27
(11370 vizualizări - 8 comentarii)


APIA: Modificări legislative la declararea suprafețelor pentru 2011

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează fermierii că a fost emis Ordinul MADR privind stabilirea modului de implementare, a condițiilor specifice și a criteriilor de eligibilitate ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2011, 17:12
(10170 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident pe bulevardul Unirii

Slobozia: Accident pe bulevardul Unirii

Marți, 5 aprilie, pe bulevardul Unirii din Slobozia s-a produs un accident de circulație. Din cauza neatenției, un șofer a ieșit cu mașina de pe strada Ardealului neacordînd prioritate. Autoturismul a lovit ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2011, 13:24
(67918 vizualizări - 62 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2011, 18:56
(10972 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Cal căzut într-o groapă, scos de pompieri

Pompierii din Urziceni au fost solicitați luni, 4 aprilie, pentru stingerea unui incendiu violent ce se aprinsese pe un teren viran din localitatea Movilița. Flăcările au mistuit 500 mp de vegetație uscată ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2011, 14:40
(15757 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Au furat gardul din tablă

În prima zi a săptămînii, luni, 4 martie, polițiștii de la Movilița au fost alarmați cu privire la furtul unei părți a gardului împrejmuitor din tablă al unei societăți comerciale. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2011, 14:36
(12052 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movilița furt


Slobozia: Accident la Bora

Un șofer băut a reușit luni, 4 aprilie, să pună pe jar polițiștii și medicii serviciului de Ambulanță. După ce a băut bine, slobozeanul în vîrstă de 40 ani s-a urcat la volanul unei autoutilitare. Doar ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2011, 14:35
(14444 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Armășești: Fier vechi, fier vechi!

Luni, 4 aprilie, polițiștii ialomițeni au prins un tînăr de 20 ani din orașul Căzănești în timp ce cumpăra fier vechi pe raza comunei Armășești, în condiții ilegale. Tînărul a fost dus la sediul poliției ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2011, 14:35
(11129 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Cu cuțitul la discotecă

Un tînăr de 33 ani, din comuna Sinești, a fost depistat cu un cuțit asupra sa în timp ce se afla la o discotecă din Maia. Duminică, 3 aprilie a.c., lucrători din cadrul Posturilor de Poliție Maia și Brazii ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 18:38
(14019 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Surprinși în flagrant în timp ce furau sîrmă

Duminică, 3 aprilie, trei tineri, cu vîrste cuprinse între 15 și 21 ani, din Fetești, au fost identificați de o echipă de polițiști și jandarmi în timp ce sustrăgeau sîrmă de pe un teren cultivat cu viță ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 18:38
(9458 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Coșereni: A furat din curte

În data de 1 aprilie 2011, Poliția Urziceni a fost sesizată de un bărbat, de 54 ani, din localitate, despre faptul că în perioada 27.03.2011-01.04.2011, persoane necunoscute au pătruns în curtea locuinței ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 18:38
(7695 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Coșereni furt


Copilul dispărut din Urziceni, depistat în București

Matache Leonard Gabriel, de 14 ani, din Urziceni, a fost identificat pe raza municipiului București, după două zile de la dispariție. Acesta s-a deplasat pe raza municipiului București cu trenul, fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 18:32
(10953 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A amenințat că se aruncă pe casa scării

După ce a consumat băuturi alcoolice, un bărbat în vîrstă de 43 ani ce locuiește într-un bloc ce a aparținut fostului IAS Bărăganu a amenințat că se aruncă în gol pe casa scării. Vecinii au fost cei care ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 18:30
(7986 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Flăcări în apropierea barajului

Aproximativ 200 ha de stuf și vegetație uscată au fost mistuite de flăcări în după-amiaza zilei de sîmbătă, 02 aprilie, în apropierea barajului Dridu. Pompierii militari de la Detașamentul Urziceni au intervenit ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 18:28
(9756 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Dridu incendiu


Slobozia: Țigări de contrabandă prin curierat rapid

Polițiștii ialomițeni au prins un bărbat de 45 ani din Slobozia în timp ce ridica de la o societate cu profil curierat rapid trei colete în care se aflau 20000 de țigarete. Potrivit polițiștilor, țigările ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:54
(12072 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Doi moldoveni cu ședere ilegală

De asemenea, în cadrul unei acțiuni, polițiștii ialomițeni au depistat doi cetățeni moldoveni cu ședere ilegală în Slobozia. Cei doi ai fost preluați de inpectorii Oficiului Român de Imigrări Ialomița care ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:53
(9113 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pistol cu bile de cauciuc, folosit fără drept de un tînăr

La sfîrșitul săptămînii precedente, în Slobozia a fost prins un tînăr de 26 ani ce purta și folosea fără drept un pistol cu bile de cauciuc. Polițiștii au întocmit pe numele bărbatului dosar penal pentru ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:52
(9868 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune de amploare a Poliției Române în sudul țării

Inspectoratul General al Poliției Române a coordonat timp de două zile, respectiv 1 și 2 aprilie, o amplă acțiune desfășurată în Călărași, Dîmbovița, Giurgiu, Olt, Teleorman și Ialomița. Peste 200 de polițiști ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2011, 09:51
(9477 vizualizări - 0 comentarii)


2 aprilie-Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului

2 aprilie-Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului

Națiunile Unite au declarat în decembrie 2007 ziua de 2 aprilie drept Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului, fiind sărbatorită anual la nivel mondial, cu scopul de a dinamiza și coagula eforturile ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2011, 10:49
(10095 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: autism Ialomița


Autoturism furat din Spania, identificat la un centru de dezmembrări din Ialomița

Autoturism furat din Spania, identificat la un centru de dezmembrări din Ialomița

Lucrători din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au organizat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii traficului internațional cu autovehicule furate. Astfel, au fost verificați 13 operatori ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2011, 15:27
(8746 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...