Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

«Chițu poate ajunge în Liga I»

Fotbal-Juniori: Fane Petcu, antrenorul juniorilor A Farul Constanța

«Chițu poate ajunge în Liga I»

Juniorii A și B ai CSS Slobozia au avut parte duminică de o dublă extrem de dificilă cu echipele similare ale Viitorului Constanța. Băieții noștri au pierdut de o manieră extrem de categorică. Juniorii A cu 1 la 6 (unicul gol al CSS a fost marcat de Mihai Brebeanu), iar juniorii B cu 0-7. Antrenorul juniorilor A constănțeni este fostul jucător de la Farul, Steaua și Unirea Slobozia, Ștefan Petcu, cel pe care l-am chestionat asupra slobozenilor ajunși la echipa lui Hagi. «Chițu este un fotbalist excelent și sînt convins că în curînd va face pasul spre Liga I. Hertu s-a integrat bine și ne ajută mult și la juniori și la echipa mare» ne-a spus cel care, cu 25 de ani în urmă, era coleg de cameră cu... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2010, 10:34 (20623 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal: Unirea Slobozia

Răuță, despărțire pacifistă

Iminenta despărțire a Unirii de antrenorul Ion Răuță a dezvoltat, în ultima săptămînă, o serie de atacuri nesportive, cărora cel care a condus destinele galben-albaștrilor timp de 15 luni a ținut să le răspundă elegant: «Încetarea colaborării a fost una amiabilă. Părăsesc proiectul Unirea cu părere de rău și după multe nopți nedormite îmi doresc măcar o lună în care să uit de fotbal. Le mulțumesc celor care au fost alături de mine și le urez succes fotbaliștilor!». Detașarea lui Răuță lasă astfel cîteva întrebări fără răspuns și dă satisfacție unora care au uitat repede că sub comanda constănțeanului echipa a avut cele mai bune rezultate din ultimii 18 ani.... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2010, 10:30 (18501 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Debut cu dreptul pentru Prepeliță

Fotbal: Unirea Slobozia-Însurăței 1-0

Debut cu dreptul pentru Prepeliță

Revenirea la tehnicienii locali a fost de bun augur pentru Unirea chiar dacă echipa din Însurăței s-a dovedit incomodă, cum s-a întîmplat în toate disputele cu echipe din fruntea clasamentului. Vineri, 30 aprilie, slobozenii au dominat permanent, dar golul a venit după o oră de joc. Iar marcatorul a fost brăileanul Iulian Bogoș, aflat la a treia reușită în acest sezon. Unirea rămîne pe trei, cu 54 de puncte și se pregătește pentru confruntarea cu ACS Berceni de vineri, 7 mai. Altfel, o dată cu antrenorul Ion Răuță, a plecat și fiul acestuia Alex, titularul postului de portar în sezonul actual. Și golgheterului Viorel Gheorghe, cel mai bine plătit fotbalist al Unirii îi expiră contractul în vară... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2010, 10:30 (19719 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal: Unirea Urziceni-FC Brașov 1-0

Victorie cu forcepsul

Unirea a dat piept în etapa 30 cu o echipă care demult nu mai joacă nimic. Jocul tern, așteptînd parcă finalul sezonului, a fost practicat de brașovenii lui Viorel Moldovan și pe Tineretului. Din păcate, campioana a arătat ca o echipă anesteziată, chinuită de povara reintrării în lupta pentru titlu în cazul victoriei. Galamaz (’29) a reușit să mai dezmorțească atmosfera și bara lui Mincă, după care jocul și-a continuat ritmul de horă anostă. În repriza secundă brașovenii și-au arătat ghearele prin cîteva inițiative ofensive, însă arbitrul Colțescu a avut grijă să le taie elanul arătîndu-le roșu lui Cristescu (’53), autorul unei lovituri nesportive la Onofraș și lui Ezequias (’61), cel care l-a... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2010, 10:25 (21905 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sărbători de criză la Slobozia

Bani mai puțini pentru Sărbătorile municipiului

Sărbători de criză la Slobozia

Municipiul Slobozia se pregătește de sărbătoare. Manifestările, aflate la a X-a ediție, se anunță la fel de bogate ca și în anii precedenți. Mai puțin la capitolul fonduri. Pentru prima dată în istoria acestui eveniment, alocările bugetare din acest an vor fi mai mici decît în anii precedenți. «În compensație însă, Primăria Slobozia s-a ocupat de realizarea unui ghid turistic al localității. A venit vremea să înscriem orașul pe harta turistică a județului pentru că, în ciuda cîrcotașilor de tot felul, avem cu ce ne mîndri» a declarat primarul Gabi Ionașcu.preconizează a fi Festivalul Intenațional de Folclor «Floare de pe Bărăgan» care, anul acesta, va reuni ansambluri folclorice din Macedonia... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2010, 18:21 (23313 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sofiproteol anunță OFICIAL intenția de achiziționare a Expur

Pentru peste 100 milioane de euro, cea mai mare tranzacție din Europa de Est

Sofiproteol anunță OFICIAL intenția de achiziționare a Expur

Printr-un comunicat de presă din 29 aprilie 2010, Sofiproteol anunță oficial discuțiile legate de preluarea Expur. Despre această tranzacție, în valoare de peste 100 milioane de euro, site-ul ziarului nostru a scris încă din 21 aprilie a.c., echipa de auditori a Sofiproteol aflîndu-se deja la Slobozia. Tranzacția este, potrivit specialiștilor, cea mai mare din Europa de Est, în perioada următoare, după realizarea auditului Sofiproteol, urmînd a se perfecta contractul de achiziție al Expur-fabrica Urziceni (închisă, aflată în conservare) și fabrica Slobozia.
Expur, ca parte a Grupului Alimenta, este reprezentată de Richard Randag, președinte al Consiliului de Administrația, în zilele următoare... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2010, 13:41 (22959 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Teculescu s-a răzgândit: cele 6 loturi ajung la Episcopie

Eu cînd vreau să fluier, nu mai fluier!

Teculescu s-a răzgîndit: cele 6 loturi ajung la Episcopie

După ce în urmă cu două săptămîni prefectul Teculescu a avizat negativ hotărîrea Consiliului Local Slobozia de atribuire în folosință gratuită a 6 loturi de teren Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, săptămîna trecută reprezentantul Guvernului în teritoriu s-a răzgîndit. Noi credem că vina aparține crucifixului de la gîtul Preasfințitului Vincențiu. Însă Teculescu aruncă «pisica» pe un document ce s-ar fi pierdut pe drumul dintre Primărie și Prefectură...
Pe scurt, la începutul lunii martie 2010, primarul Gabi Ionașcu a inițiat un proiect de hotărîre ce avea drept obiect atribuirea în folosință gratuită a unor terenuri pentru construirea de locuințe pentru preoți în zona Pepinieră din Slobozia... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2010, 11:38 (21143 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Se încing spiritele între acționarii Amonil

Consiliul de Administrație a respins propunerile ciprioților de la Salink

Se încing spiritele între acționarii Amonil

Recent întrunit în Adunarea Generală a Acționarilor, Consiliul de Administrație s-a exprimat nefavorabil în ceea ce privește proiectul de hotărîre inclus pe ordinea de zi la solicitarea acționarului minoritar Salink Limited. În schimb, a acceptat solicitarea entităților financiare din Belize de aprobare a unui contract de management între Combinatul Chimic de la Slobozia și «executorul» Chemgas Holding. În aceeași dată de 27 aprilie 2010, Consiliul de Administrație și-a aprobat bugetul de venituri și cheltuieli pentru anul în curs, dar și alte proiecte de hotărîri cel puțin la fel de interesante pentru destinul Amonil SA.
Amonil și-a chemat Consiliul de Administrație în Adunarea Generală a... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2010, 10:45 (21828 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Colecționarul de dinozauri

Colecționarul de dinozauri

Dumitru Păun este tîmplar de meserie. Și face asta de cînd se știe. Atît de bine încît, de la paturile de lemn pentru care e renumit la el în oraș, a sărit la sculptură... Iar azi vernisează și prima sa expoziție de pictură la Slobozia. Însă nu pentru calitățile sale de artist, altfel, remarcabile, merită Titi Tîmplarul (cum îl cunoaște lumea la el în Țăndărei) toată atenția. Ci pentru pasiunea sa de colecționar... Titi Tîmplarul are cea mai impresionantă colecție particulară de fosile de dinozauri din tot județul Ialomița. Și de-ar fi numai atît!

Pe strada Zambilei, la Titi Tîmplarul
Dumitru Păun locuiește pe strada Zambilei, undeva prin centrul Țăndăreiului, în spatele... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2010, 09:46 (22468 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Profesorii din Țăndărei, «călcați în picioare» cu legea-n mână

CEDO și ți se va da

Profesorii din Țăndărei, «călcați în picioare» cu legea-n mînă

Învățămîntul, unul dintre cele mai importante domenii de interes ale unei națiuni, cade, frecvent, victimă a unor experimente guvernamentale care mai de care mai fanteziste. Cam asta se întîmplă an de an în România zilelor noastre. Reformat în fiecare mandat de ministru, slab finanțat și lipsit de performanțe notabile, învățămîntul rămîne amprentat de materia cenușie a fiecărui aterizat politic la cîrma Educației. Fie el specialist sau nu. De această dată, haosul în Învățămînt, cel puțin la nivelul județului Ialomița, este dictat de salariile mici și sporurile inexistente. Sau cel puțin așa reiese dintr-o interpelare a reprezentanților sindicatului profesorilor, adusă pe tapet săptămîna precedentă... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2010, 10:26 (19796 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Afacerea de familie a șefului Goagă de la Poliția Rutieră, «curea de transmisie» pentru țepele lui Jan Dumitrescu

Afacerea de familie a șefului Goagă de la Poliția Rutieră, «curea de transmisie» pentru țepele lui Jan Dumitrescu

Despre țeparul Jan Dumitrescu
Pentru cititorii neavizați, să revenim un picuț la țeparul Jan Dumitrescu și ale sale firme de transport ce au «căpușat» Expur. Acum, dacă potrivit documentelor, numitul Jan Dumitrescu a fost sprijinit în «căpușarea» Expur chiar de conducerea Expur, în frunte cu președintele Consiliului de Administrație Richard Randag, cel din urmă fiind unul dintre acționarii unei firme ce subcontractase de la Transpur activitatea de transporturi, respectiv Agreabil SRL, se cuvenea să intuim că și traseele de transport erau «asigurate». Astfel am descoperit implicarea familiei Goagă în activitatea de transport a Transpur-Expur, Sigtrans SRL fiind unul dintre subcontractanți... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2010, 09:22 (24573 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Conacul șefului DNA Ialomița, deghizat în «complex sportiv de turism și agrement»

10000 mp de teren, concesionați pe genunchii primarului Ionașcu și «facilitați» fiscal de consilierul PD-L Gabriela Petre

Conacul șefului DNA Ialomița, deghizat în «complex sportiv de turism și agrement»

În cele ce urmează, vă vom prezenta ultima inginerie imobiliară moșită de autoritățile locale de la Slobozia. Și vă vom explica cum a reușit șeful DNA să-și deghizeze casa de vacanță de la marginea Sloboziei, plus cei 10000 de mp teren aferent, într-o investiție destinată «turismului și agrementului». Desigur, aveți dreptate! Firma care a concesionat terenul respectiv nu aparține procurorului Cristudor, ci fiului acestuia...

Cu DNA la Primăria Slobozia
V-ați întrebat vreodată de ce zîmbește languros primarul Gabi Ionașcu atunci cînd i se amintește că are dosar la DNA pentru nefericita investiție în sursa de apă subterană? Iată și un posibil răspuns. Prin februarie 2... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2010, 15:52 (30490 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Ialomița, o groapă de gunoi de 4453 de kilometri pătrați

În mediul rural nu există servicii de salubritate

Ialomița, o groapă de gunoi de 4453 de kilometri pătrați

În 16 iulie 2009, Ialomița raporta cu mîndrie respectarea obligațiilor privind închiderea rampelor de gunoi, obligație asumată prin contract cu Coana Europa. La aproape un an distanță, aceleași autorități admit că s-au grăbit cu raportările și că situația este mai gravă decît s-ar fi așteptat: «Ialomița riscă să devină o groapă de gunoi uriașă» a declarat săptămîna trecută subprefectul Gigi Petre, în cadrul ultimei întîlniri a Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița. Iar situația din teren confirmă sută la sută această stare de fapt. Și chiar mai rău decît atît!

Serviciile de salubritate din mediul rural nu sînt funcționale
La aproape un an de la închiderea... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2010, 09:57 (29334 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia contestă în instanță rapoartele Camerei de Conturi

Autoritățile statului în război juridic

Primăria Slobozia contestă în instanță rapoartele Camerei de Conturi

Banii «dezgropați» de Camera de Conturi a județului, urmare a controalelor anuale în cadrul administrațiilor publice locale, aproape că s-au volitizat. Rapoartele de control, ce au tulburat liniștea unităților administrative, sînt contestate la instanțele de judecată, actual procesele fiind în plină desfășurare. În tot acest timp, amănuntele ce fac obiectul acestor procese aproape că ne stîrnesc zîmbetul. Mărunțișuri! Asta au constatat inspectorii Camerei de Conturi în primăriile județului. Iar asta nu este tot. Culmea abia acum este atinsă. Contestațiile administrațiilor locale aproape că sînt admise integral de Curtea de Conturi a României!

Primăria Slobozia dă peste bot Camerei de Conturi... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2010, 16:12 (23808 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal: CSM Slobozia-CSM București 30-42 (12-20)

Handbal cu ochii la stele

«Uite-o pe Alina Dobrin! Ce înaltă-i Avădanii! Copilul de acolo e Cristina Nicolae!». Să stai aproape de astfel de sportive, să le vezi jucînd un meci oficial la Slobozia unde sportul de echipă a fost ani de zile în comă, reprezintă deja o victorie. Jucătoarele de la CSM Slobozia mai trecuseră prin astfel de experiențe, așa că lucrurile erau clare: trebuiau să lase o impresie bună acum cînd cortina cădea peste sezonul 2009-2010. Începutul este încurajator. Fetele noastre se țin scai de vedetele Capitalei avînd în Irina Simion un conducător de joc care-și arată din plin clasa: marchează, pasează, fentează și, cînd nu găsește soluții colective, se năpustește cu tupeu prin pădurea de tricouri galbene... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 17:07 (22873 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal: Unirea Slobozia-Oil Terminal 3-0

Victorie la masa verde

Elevii lui Ion Răuță nu trec prin cea mai bună perioadă a carierei. Totuși, vineri, 23 aprilie, au obținut 3 puncte și au revenit pe locul 3. La masa verde însă, pentru că adversara, Oil Terminal Constanța s-a retras din campionat și pierde toate meciurile cu 3-0. Sperăm ca uniriștii să nu aștepte meciul cu Utchim Găești, altă echipă retrasă, pentru a bifa o nouă victorie. O bună oportunitate pentru a se revanșa în fața suporterilor va fi vineri, 30 aprilie, cînd la Slobozia vine Viitorul Însurăței. Altfel, conform unor surse din conducerea clubului, antrenorul Ion Răuță va părăsi 100% în vară banca Unirii Slobozia, debarcarea sa putîndu-se produce de la o etapă la alta.... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 17:05 (23535 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Rafael Nițu, tenis, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Rafael Nițu, tenis, CSS Slobozia

Rafael a început tenisul atipic, la 10 ani, dar, după cum spune profesorul Ion Savu, «are calități care îl ajută să recupereze». Acum are 12 ani, este locul 46 în clasamentul FRT la categoria lui de vîrstă, iar obiectivul pentru acest an este dezarmant: «vrea locul 1 și atît». Idolul lui este, cum altfel, Rafael Nadal. Pînă să ajungă însă așa departe, Rafael al nostru a impresionat la Naționala de la Tîrgu Ocna unde, venit din preliminarii, a mers pînă în turul 2, și a ocupat locul 1 la numărul de ași realizați. Potențial, așadar, există. În rest e greu pentru că tenisul este un sport costisitor, iar Rafael are un singur sprijin: pe mama sa rămasă de curînd fără loc de muncă. Poate că, totuși... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 17:04 (31331 vizualizări - 11 comentarii)

SPORT

Tenis de cîmp

Turneu de amploare la Slobozia

În perioada 24-30 aprilie, la arenele de tenis slobozene, se desfășoară turneul «Head Tenis Con». Competiția se adresează categoriilor de vîrstă 10-12-14-16-18 ani, precum și seniorilor. Sînt prezenți 200 de sportivi care evoluează atît la simplu, cît și la dublu, masculin și feminin. De bunul mers al acestui concurs, devenit deja tradițional, se ocupă și în acest an președintele clubului Tenis Con, Constantin Ștefan, omul care de 30 de ani se confundă cu sportul alb din Slobozia. La ora închiderii ediției, concursul se află în plină desfășurare, așa că vom reveni cu un material mai amplu în numărul următor. Dacă nerăbdarea vă scoate din case, puteți lua drumul arenelor de tenis pentru a vedea... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 17:03 (19670 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal: U Craiova-Unirea Urziceni 1-4

Ca-n vremea Bursucului

Unirea a făcut la Turnu Severin cea mai bună partidă a returului. Băieții lui Ronny Levy au pus repede stăpînire pe joc și, în minutul 8, Merlier scotea pentru prima dată mingea din poartă: Apostol centrează de pe dreapta, iar Bilașco punctează pentru a zecea oară în acest sezon. Cum oltenii sînt iuți la mînie, replica vine 7 minute mai tîrziu cînd Firțulescu șutează după ce Pițurcă se distrase cu apărătorii ialomițeni, dar Grigore, tot mai sigur pe el, respinge. Onofraș scapă spre poarta juveților, centrează, dar Bilașco alunecă în momentul șutului (’19). Prepeliță trage peste (’27), Bilașco reia cu capul centrarea lui Apostol, dar nu nimerește poarta (’34), și cam aceasta este istoria primei... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 17:02 (24195 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Clanul «Frusin» a fost condamnat cu pedepse la indigo

Interlopii, liberi în 18 luni?

Clanul «Frusin» a fost condamnat cu pedepse la indigo

Justiția slobozeană s-a pronunțat în dosarul condamnărilor membrilor Clanului «Frusin». Pedepsele primite de interlopi nasc controverse, anchetatorii fiind indignați de clemența nejustificată a magistraților...
La finele săptămînii precedente, Judecătoria Slobozia s-a pronunțat în cazul celui mai periculos grup infracțional din Slobozia. Instanța i-a găsit vinovați și i-a condamnat la pedepse cu închisoare.
Acuzat inițial de tentativă de omor, Toma Gheoghe zis Gigi Piticu a fost condamnat de judecătorii slobozeni la 4 ani de închisoare pentru săvîrșirea infracțiunii de (atenție!) complicitate la vătămare corporală gravă. De asemenea, Piticu a mai încasat un mizilic... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2010, 14:24 (26502 vizualizări - 15 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
274 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Evaziune cu morcovi

În cursul zilei de sîmbătă, 6 noiembrie a.c., polițiști din Fetești au organizat și desfășurat pe raza municipiului o acțiune ce a vizat identificarea persoanelor ce efectuează activități de comerț ilicit ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 14:25
(12347 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Tînăr acuzat de proxenetism în Spania, prins de polițiști

Încă un bărbat din Țăndărei a fost arestat de polițiști. Tînărul de 20 de ani a fost prins de polițiști miercuri, 4 noiembrie, pe numele său fiind emis un mandat de arestare european de către autoritățile ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 16:20
(15319 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Braconier cercetat penal

Un tînăr de 22 de ani din Movilița este cercetat penal de polițiști după ce a fost prins pescuind într-o baltă privată. Bărbatul a fost descoperit joi, 4 noiembrie, cînd cu ajutorul unei plase monofilament ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 16:19
(13679 vizualizări - 0 comentarii)


Comerț ilegal cu legume-fructe

Joi, 4 noiembrie, polițiștii feteșteni au organizat o acțiune al cărei scop principal l-a constituit surprinderea și sancționarea faptelor de comerț ilegal. Astfel, în timpul verificărilor, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 16:17
(16555 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Jandarmii vor asigura ordinea cu ocazia pelerinajului la moaștele Sf. Ioan Gură de Aur

Jandarmii vor asigura, în perioada 5-9 noiembrie 2010, măsurile de ordine ce se vor impune la evenimentul laic de mare importanță pentru creștinii ialomițeni și anume, aducerea la Mînăstirea «Sfinții Voievozi ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 11:23
(10124 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Exercițiu pentru gestionarea situațiilor de urgență la Fabrica de ulei-Expur

Luni, 8 noiembrie a.c., începînd cu ora 10.00, la sediul Fabricii de ulei Expur din Slobozia se va desfășura un exercițiu pentru gestionarea unor situații de urgență potențial produse la operatorul economic ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 11:15
(21831 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Ivănești, Amara și Slobozia

Flăcările au cuprins joi, 4 noiembrie, în jurul orei 8.00, o baracă metalică pe care o femeie din Ivănești o folosea ca bucătărie și în care gătea la momentul izbucnirii incendiului. Din nefericire, aceasta ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 11:06
(15136 vizualizări - 0 comentarii)


1000 de pachete de țigări din Moldova, depistate în mașina unui slobozean

La primele ore ale dimineții de miercuri, 3 noiembrie, un slobozean a fost prins de polițiști cu 1000 de pachete de țigări de contrabandă. Bărbatul, de 46 de ani, a fost prins în trafic, în cartierul Bora ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:41
(19366 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Armă deținută ilegal

Un feteștean de 34 de ani a fost prins de polițiști deținînd o armă ilegal. Bărbatul a fost depistat miercuri, 3 noiembrie, în cadrul unei acțiuni specifice a polițiștilor din cadrul Serviciului Arme, ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:40
(15817 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești armă


Țăndărei: Cu pește la vînzare

Un comerciant «ambulant» de pește a fost prins de polițiștii din Țăndărei în timp ce încerca să vîndă «marfa» localnicilor. Bărbatul ce se deplasa la volanul unei mașini înmatriculate în Călărași avea ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:39
(16426 vizualizări - 0 comentarii)


Lemne «fără documente» la Perieți și Adîncata, confiscate

Comerț cu lemne la drumul mare. Asta au constatat polițiștii ialomițeni miercuri, 3 noiembrie, în localitățile Perieți și Adîncata. Lemnele erau vîndute de doi bărbați, de 29 respectiv 36 de ani, ambii ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:37
(13560 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Moaște sfinte pentru sărbătorirea hramului Mînăstirii «Sfinții Voievozi»

«În perioada 5-8 noiembrie 2010, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului Mînăstirii ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:46
(15525 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pecheziții în cartierul Bora

Locuințele a nouă persoane din cartierul slobozean Bora au fost percheziționate, miercuri, 3 noiembrie. 9 bărbați și 7 femei erau suspecții principali în mai multe dosare de furt aflate în evidențele Poliției ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:35
(15485 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Au furat gardul cimitirului din Urziceni și au fost prinși... după doi ani!

60 de panouri de gard furate de la cimitirul municipal din Urziceni au fost găsite de polițiști. Gardul a fost descoperit la locuința unui bărbat, de 38 de ani, din Grindu. Bunurile fuseseră furate de alți ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:33
(8418 vizualizări - 0 comentarii)


TIR în flăcări pe autostradă

O țigare aprinsă aruncată la întîmplare a fost sursa aprindere a unei rezerve de furaje în localitatea Gimbășani. Flăcările s-au aprins marți, 2 noiembrie și amenințau casa unui cetățean din localitate ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:32
(13304 vizualizări - 0 comentarii)


Luciu: Copil de 4 ani, victima unui accident rutier

Un copil de doar 4 ani, din localitatea Luciu, a fost marți, 2 noiembrie, victima unui accident rutier. Incidentul s-a produs din cauza faptului că minorul, lăsat nesupravegheat, a încercat să traverseze ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:30
(13093 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Luciu accident


Slobozia: Tînăr prins la volan cu permisul suspendat

Deși avea permisul de conducere suspendat, asta nu l-a împiedicat să conducă mașina. Este vorba de un tînăr slobozean, de 24 de ani, prins de polițiști conducînd fără permis, în noaptea de 2 spre 3 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:28
(13089 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Lemn vîndut ilegal

Temperaturile scăzute scot la iveală tot mai multe infracțiuni la regimul silvic. Ultima dintre acestea s-a produs marți, 2 noiembrie, în comuna Gheorghe Lazăr, unde polițiștii din localitate au prins în ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:24
(14288 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 03:20
(9568 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 03:04
(8213 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Armă din primul război mondial, deținută de un localnic

Descoperire inedită la Făcăeni: o armă folosită în primul război mondial a fost găsită de polițiști la un localnic. Arma a fost găsită în posesia unui bărbat, de 45 de ani, din localitate, care a povestit ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:47
(16444 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni armă


Gheorghe Doja: Băut și fără permis, la volan

Din ce în ce mai des, pe șoselele ialomițene sînt înregistrate cazuri de consum de alcool la volan sau conducere fără permis. De această dată, la Gheorghe Doja, noaptea trecută, polițiștii au depistat în ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:47
(14488 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: A încercat să-și întoarcă mașina în șosea și a lovit un scuter

A vrut să-și întoarcă mașina în mijlocul străzii și a sfîrșit provocînd un accident rutier. Victima, un tînăr de 22 de ani, a fost dusă de urgență la Spital fiind rănită... Marți, 1 noiembrie, o șoferiță ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:46
(13651 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Tineri reținuți pentru furt

După ce au furat 500 de lei dintr-o societate comercială, doi tineri de 20 de ani au fost reținuți pe bază de ordonanță pentru 24 de ore de către polițiști. Capetele de acuzare pe numele celor doi indivizi ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:46
(16778 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Miloșești furt


Gârbovi: Condamnat la închisoare, încarcerat

Un bărbat de 38 de ani, condamnat de magistrații ialomițeni la închisoare, a fost prins de polițiștii din Urziceni. Bărbatul se sustrăgea executării pedepsei dar a fost prins luni, 1 octombrie, aflîndu ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:45
(17197 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi arestare


Bordușani: Dosare penale pentru furt de cereale

Cinci bărbați și două femei din Bordușani sînt acuzați de furt de cereale. Asta după ce în cadrul unei acțiuni intercomunale polițiștii din Bordușani și Făcăeni i-au prins în flagrant la furat de cereale ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:43
(15585 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Căruță lovită de o mașină

La sfîrșitul săptămînii trecute, vineri, 29 octombrie, la Bordușani, o căruță a fost lovită din spate de o mașină. Atelajul hipo, condus de o femeie de 56 de ani nu era semnalizat, motiv pentru care nu ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:09
(14157 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: «Șofer» fără permis, la plimbare

Inconștiența și teribilismul tinerilor produc multiple evenimente în traficul ialomițean. Iar acestea nu sînt deloc rare. Ultimul dintre acestea vizează un tînăr de 28 de ani, din Țăndărei, ce a avut ghinionul ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:08
(16283 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Atenție comercianți! Lipsa documentelor justificative se transformă în amenzi

Comercianții de ocazie au intrat la sfîrșitul săptămînii trecute în vizorul polițiștilor feteșteni angrenați într-o acțiune al cărei scop l-a constituit prevenirea și combaterea activităților de comerț ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:07
(15191 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Pieton accidentat

Sîmbătă, 30 octombrie, la Ciochina s-a petrecut un accident rutier. În urma evenimentului un bătrîn de 76 ani din localitate a fost rănit. Potrivit polițiștilor, victima a vrut să traverseze șoseaua prin ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:07
(13307 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...