Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Grădinița Pinochio licitează pentru o viață de copil

Grădinița Pinochio licitează pentru o viață de copil

Grădinița Pinochio e mică și ascunsă între blocuri. Undeva pe Lacului, după Comisariat. Clasa educatoarei Ștefania Baciu este și ea mică. Douăzeci de prichindei! Inima lor e însă mare! Atît de mare încît, acum trei săptămîni, s-au decis să salveze viața unui coleg de clasă, bolnav de ciroză la numai 7 ani. Trei săptămîni de muncă dedicată, de efort prelungit... Și o reușită pe măsură! Începînd de ieri, timp de trei zile, aceia dintre noi care vor dori să-i ajute, pot merge la grădinița Pinochio pentru a licita pentru unul dintre sutele de obiecte decorative ieșite din mîinile copiilor. Un gest care ar putea salva o viață de copil!

Trei săptămîni de muncă pe brînci
La... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2010, 14:28 (32405 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Pastorală la Învierea Domnului

† VINCENțIU Prin Harul lui Dumnezeu Episcop al Sloboziei și Călărașilor

Pastorală la Învierea Domnului

Iubitului meu cler și popor,
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru, iar din parte-mi, arhierești binecuvîntări!

Așadar, dacă ați înviat împreună cu Hristos, căutați cele de sus, unde se află Hristos, șezînd de-a dreapta lui Dumnezeu (Coloseni 3,1)

Iubiți fii duhovnicești, Hristos a Înviat!
Mîntuitorul Iisus Hristos, vorbindu-le ucenicilor despre Înviere, leagă această minune de o bucurie nouă, pe care oamenii nu o mai cunoscuseră, o bucurie pe care nimic nu o poate împuțina sau lua de la cei care vor crede în realitatea Învierii. Mîntuitorul binevestește darul unei bucurii cerești, străină de nestatornică bucurie, amestecată de cele mai multe ori cu tristețea acestei lumi. Și această bucurie ne este dăruită de minunea Învierii Mîntuitorului Hristos, minune... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2010, 15:12 (36885 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prejudicii la bugetul statului de peste 54 milioane de lei Prejudicii la bugetul statului de peste 54 milioane de lei

Garda Financiară la bilanț

Prejudicii la bugetul statului de peste 54 milioane de lei

Bilanțul Gărzii Financiare Ialomița, aferent anului precedent, scoate la iveală cifre cel puțin îngrijorătoare. Valoarea amenzilor aplicate a crescut cu peste 12 procente, în timp ce valoarea confiscărilor a crescut cu peste 127%. 38 de sesizări penale au luat calea anchetatorilor.
Potrivit datelor statistice ce constituie bilanțul activității comisarilor financiari în anul 2009, peste 1890 de agenți economici au fost verificați, rezultatele controalelor concretizîndu-se în peste 54 milioane lei, sume suplimentare de virat la bugetul de stat. Pe scurt, valoarea amenzilor aplicate a fost stabilită de reprezentanții Gărzii la 2,2 milioane lei, valoarea bunurilor confiscate depășind cu puțin două... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2010, 09:12 (22862 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Fotbal

FC Tunari-Unirea Slobozia 1-3

Unirea a revenit vineri, 2 aprilie a.c., la marșul cadențat cu care ne-a obișnuit în meciurile cu echipele mici. În jocul desfășurat la Tunari, contînd pentru etapa a XXII-a din Liga 3, Unirea a cîștigat cu 3-1 un meci considerat de mulți drept facil.
Elevii lui Ion Răuță au avut nevoie doar de un sfert de oră pentru a tranșa disputa în favoarea lor. Scorul a fost deschis de Viorel Gheorghe în minutul 31, din penalty, majorat de Constantin Toma în minutul 41, iar înainte de finalul primei reprize, același Viorel Gheorghe, ajuns la cota 17 în clasamentul golgheterilor, a izbutit dubla. În repriza a doua, ilfovenii au mai îndreptat cîte ceva din aspectul jocului, reușind chiar să înscrie o dată... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2010, 19:58 (15848 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

RADEF refuză de un an să predea cinematograful «Ialomița»

Ruinele grădinii de vară a Sloboziei au ajuns la tribunal

RADEF refuză de un an să predea cinematograful «Ialomița»

Prezentam în toamna anului trecut situația incredibilă cu care se confruntă Primăria Slobozia, obligată să cerșească Regiei Autonome a Distribuției și Exploatării Filmelor «România Film» respectarea dreptului legal de preluare a cinematografelor din Slobozia. Contactați telefonic, reprezentanții RADEF precizau la momentul respectiv că demersurile administrative sînt în curs și că situația va fi rezolvată în cel mai scurt timp. De atunci au trecut alte 6 luni, iar litigiul administrativ s-a mutat în instanță. Potrivit Legii 328 din 2006, privind cinematografia, grădina de vară și clădirile cinematografelor Ialomița și Galax trebuia să fie preluate de către administrația locală în termen de 6 ... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2010, 16:15 (25922 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Grădinița JUNIOR și-a adjudecat trofeul «Steagul Verde»

Școală curată, elevi sănătoși

Grădinița JUNIOR și-a adjudecat trofeul «Steagul Verde»

După trei ani de activitate, grădinița JUNIOR din Slobozia, condusă de directorul Nina Zăinescu, a reușit o performanță unică în rîndul unităților școlare de profil. La sfîrșitul săptămînii precedente, celor 265 de preșcolari participanți la programul mondial ECO-ȘCOALA le-a fost acordată distincția «Steagul verde», pentru efortul și interesul manifestat în salvarea mediului înconjurător.

O grădiniță verde din creștet pînă-n tălpi
Programul ECO-ȘCOALA a debutat pentru grădinița JUNIOR în anul 2007, cu spijinul instituțiilor publice locale și al unor firme interesate de promovarea unor deprinderi ecologice în rîndurile elevilor. Dar motorul zecilor de... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2010, 06:22 (25234 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Polițist din Țăndărei, trimis în judecată pentru luare de mită

Polițist din Țăndărei, trimis în judecată pentru luare de mită

Un procuror din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița a întocmit rechizitoriul prin care a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale și trimiterea în judecată a lui C.I.V., agent de poliție în cadrul IPJ Ialomița, Poliția orașului Țăndărei, pentru săvîrșirea infracțiunii de luare de mită.
Detaliind cazul, la data de 22 februarie 2010, agentul de poliție C.I.V. a intrat de serviciu, pe raza orașului Țăndărei, împreună cu un alt agent de poliție, deplasîndu-se cu un autovehicul din dotarea Poliției. Aproape de miezul nopții, C.I.V. a remarcat că din direcția Constanța-Slobozia venea un autovehicul și, apreciind că are un mers sinuos, a coborît din autoturismul în care se afla... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2010, 10:33 (31267 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Sorin Iordache a câștigat Turneul Open Municipal

Tenis de cîmp

Sorin Iordache a cîștigat Turneul Open Municipal

Începînd de sîmbătă, 27 martie 2010, la terenurile Asociației Municipale de Tenis din București, s-a desfășurat turneul de tenis de cîmp OPEN MUNICIPAL, unul din cele mai puternice concursuri din calendarul competitional al FRT. Sorin Iordache, puștiul de numai 12 ani legitimat la TenisCon Slobozia, a cîștigat turneul la categoria sa de vîrstă.
La toate categoriile de vîrstă, tablourile de 32 de jucători au fost pline, valoarea dată de clasamentul majorității jucătorilor fiind foarte ridicată.
Cel mai bine clasat jucător de tenis din Slobozia, vicecampionul național Sorin Iordache, puștiul de 12 ani legitimat la TenisCon Slobozia, a fost prezent pe tabloul de la categoria 12 ani băieți,... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2010, 10:12 (28139 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Președintele PSD Ialomița Silvian Ciupercă, membru al Biroului Permanent Național PSD

Cinste lui, cinste lui, cinste Președintelui

Președintele PSD Ialomița Silvian Ciupercă, membru al Biroului Permanent Național PSD

«În cadrul reuniunii care a avut loc la Bușteni în perioada 27-28 martie 2010, președinții de consilii județene membri ai Partidului Social Democrat, au decis în unanimitate ca reprezentant al lor în cadrul Biroului Permanent Național al partidului să fie Silvian Ciupercă, Președintele Consiliului Județean Ialomița și al Organizației Județene a PSD.
Această desemnare reprezintă o recunoaștere a prestigiului dobîndit de către Președintele Silvian Ciupercă de-a lungul timpului în cadrul partidului și a performanțelor deosebite pe care Organizația Județeană PSD Ialomița le-a înregistrat în ultimii ani, cînd a reușit de fiecare dată să cîștige alegerile și să se situeze între primele zece organizații... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2010, 10:12 (28169 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Primul proiect de gestionare a deșeurilor din Ialomița a dat faliment

Declarat drept succes național în aprilie 2009

Primul proiect de gestionare a deșeurilor din Ialomița a dat faliment

Povestea fără sfîrșit a deșeurilor din Ialomița înscrie în paginile sale un nou eșec răsunător. După un an de la inaugurarea primului proiect realizat de administrațiile locale ialomițene, acesta a ajuns în pragul falimentului. Este vorba despre Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECO 2008 de la Sfîntu Gheorghe, în care sînt implicate 7 comune din zonele limitrofe localității. În acest moment, ADI ECO 2008 înregistrează datorii de 1,4 milioane de lei, responsabilii declarînd că singura soluție pentru salvarea serviciilor de salubritate o reprezintă desființarea asociației.

ADI ECO, regina proiectelor de gestionare a deșeurilor
Proiectele de gestionare a deșeurilor... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2010, 06:12 (31769 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O elevă de clasa a IX-a apare într-un filmuleț porno pe internet

Scandal sexual la Liceul de Chimie

O elevă de clasa a IX-a apare într-un filmuleț porno pe internet

Mai multe fotografii ale unei adolescente în ipostaze sexy au apărut pe internet și pe site-urile cu conținut pornografic. Adolescenta, o elevă în clasa a IX-a a unui liceu slobozean, pozează în adevărate ipostaze compromițătoare. Existența unui «scurt-metraj» pornografic cu aceeași protagonistă a pus pe jar procurorii. În tot acest timp, autoritățile școlare încearcă o mușamalizare a penibilei situații. Faptele neortodoxe ale fetei sînt considerate de unii drept o abatere gravă de la conduita școlară, iar de alții drept un gest nevinovat, inocent, specific vîrstei...

Sex oral în timul liber
Filmulețele porno, cu eleve de doar 14-15 ani, fac furori pe internet. Sau au... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2010, 08:36 (48689 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Chițu și Hertu, Brutuși de Slobozia

«Regele» pe 1 Mai

Chițu și Hertu, Brutuși de Slobozia

Unirea Slobozia-Viitorul Constanța 1-2

Cu Gheorghe Hagi în tribune și cu o galerie formată din copiii «Academiei», Viitorul Constanța a tremurat pentru prima dată în minutul 8, cînd centrarea lui Roșu l-a găsit în careu pe crudul Nițor, care a reluat peste poartă. Prima repriză mai reține șutul pe poartă din final al lui Gheorghe, reținut de portarul constănțean. A doua parte a meciului găsește tot Unirea la cîrmă, iar în minutul 53, năbădăiosul Roșu șerpuiește pe dreapta, îl găsește pe Viorel Gheorghe care aruncă în aer tribunele și îi provoacă lui Hagi dureri de cap. Analgezicul i-l aduce ex-slobozeanul Aurelian Chițu, cel care în urma unei lovituri libere (’66), lovește necruțător cu capul, învingîndu-l pe Răuță jr. La 1-1, Unirea... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2010, 21:33 (29224 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Le-a trecut glonțul pe lângă ureche

Handbal: CSM Slobozia-Activ Ploiești 21-19 (11-10)

Le-a trecut glonțul pe lîngă ureche

«Pe-astea le batem lejer, pariu că le dăm cu 15 mai mult?». Cam așa vorbea tribuna înaintea meciului cu Activ Ploiești. Și, într-adevăr, cunoscînd rezultatele anterioare și văzînd doar 9 handbaliste îmbrăcate în verde, culoarea Activului, n-aveai cum să te îndoiești de rezultatul final. Începutul partidei părea să dea dreptate publicului: 4-1 pentru Slobozia, iar pînă și cei mai pesimiști se pregăteau de o demonstrație de forță asemănătoare celei din meciul cu Tîrgoviște. Așa au crezut probabil și fetele lui Marian Simion. Altfel nu se explică lejeritatea cu care s-au pornit pe ratări. Prahovencele, în schimb, s-au dovedit o echipă ațoasă și extrem de ambițioasă: s-au agățat de fiecare metru și... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2010, 21:32 (13521 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ștefan Andreescu, tenis, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Ștefan Andreescu, tenis, CSS Slobozia

Ștefan calcă sigur și apăsat pe urmele fratelui său, Cristi, despre care ați putut citi de asemenea în acest colț de pagină. Îl are idol pe Federer și, la fel ca liderul mondial, își dozează pașii cu rigoare de ceas elvețian. A început tenisul cu 2 ani în urmă sub îndrumarea profesorului Ion Savu, iar acum, deși abia a împlinit 8 ani, este numărul 1 pe țară, în rîndul celor născuți în 2001. «Vrem să păstrăm ritmul și în 2011. Ștefan să fie primul la categoria 10 ani în clasamentul FRT» ne spune tatăl micuțului. Noi lăsăm imaginația să zburde și ne permitem să proiectăm în viitor un dublu de Cupa Davis compus din Ștefan și Cristi Andreescu. Ar fi frumos, nu?... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2010, 21:31 (33806 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal

Juniorii republicani cîntă marșul înfrîngerii

Luni, 29 martie, juniorii republicani ai CSS Slobozia au pierdut ambele întîlniri din dubla disputată în deplasare cu LPS Galați. Juniorii A (1991-1992) au fost învinși cu scorul de 3-1, pentru CSS Slobozia marcînd Brebeanu. Juniorii B (1993-1994) au pierdut cu scorul de 1-0. Joi, 1 aprilie, echipele pregătite de profesorul Constantin Prepeliță vor marca din nou o dublă confruntare, de data aceasta pe propriul teren, cu reprezentantele similare ale Deltei Tulcea.... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2010, 21:30 (25055 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal: Unirea Urziceni-Dinamo București 4-4

Comedia erorilor

Dacă aveai ghinionul ca exact în momentul fluierului de start să te trimită nevasta după bere și semințe, la întoarcere ai fi găsit deja 4 goluri pe tabelă. Și asta pentru că nici nu s-au așezat bine jucătorii în ghete, iar Brandan a și trimis mingea spre careul cîinilor. N’Doye a ratat respingerea, iar balonul a ajuns la Onofraș care, cu un șut bine plasat, a deschis scorul (’2). Bruno Fernandes a ținut și el morțiș să-și vadă numele pe lista marcatorilor, și a înscris în minutul 6, dar în proprie poartă, cu largul concurs al amorțitului Tudor. Portarul Unirii rămîne spectator și la șutul lui Andrei Cristea (’8), care îi aduce pe cîini în avantaj. Pentru doar 2 minute însă, pentru că Semedo îi... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2010, 21:29 (17467 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Gheorghe Hagi, la Slobozia

«Regele» pe 1 Mai

Gheorghe Hagi, la Slobozia

Unirea Slobozia-Viitorul Constanța 1-2

Gheorghe Hagi a fost prezent în tribunele Stadionului «1 Mai» la meciul disputat între Unirea Slobozia și Viitorul Constanța. Partida a fost pierdută de uniriști, jucătorii «slobozeni» Nicușor Hertu și Aurelian Chițu, preluați de «Academia» patronată de Gheorghe Hagi și transferați la Viitorul Constanța, marcînd golurile victoriei marinarilor. Gheorghe Hagi, în exclusivitate pentru ziarul nostru, s-a declarat mulțumit de evoluția propriilor jucători. Mai multe amănunte despre meci și atmosfera din jurul «Regelui» citiți în Secțiunea Sport a site-ului.... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2010, 21:26 (29689 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Incendiu la generatorul de joasă tensiune al Spitalului Județean Slobozia

A luat foc Spitalul!

Incendiu la generatorul de joasă tensiune al Spitalului Județean Slobozia

În cursul acestei dimineți, pompierii au fost solicitați pentru o intervenție la generatorul de joasă tensiune al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Potrivit primelor informații, două dintre cablurile de joasă tensiune care alimentează blocurile operatoare ale instituției au cedat provocînd un scurtcircuit. Din cauza supraalimentării rețelei electrice, anumiți conductori electrici s-au supraîncălzit, efectul termic conducînd la aprinderea izolației acestora și la inundarea cu fum a construcției.
Horia Pîrgă, directorul Spitalului a declarat că incidentul nu a ridicat probleme în desfășurarea activităților curente. «În această dimineață, blocurile operatoare nu au avut programări pentru... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2010, 12:16 (30503 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Aspiranții la funcțiile de procurori și judecători au fost nepregătiți

Din cei 17 participanți la concurs niciunul nu a promovat

Aspiranții la funcțiile de procurori și judecători au fost nepregătiți

Niciunul dintre participanții la concursul de admitere în magistratură din Ialomița nu a reușit să promoveze examenul. Asta întrucît nimeni nu a obținut o medie de cel puțin 7 puncte. Aspiranții ialomițeni la posturile de magistrați sînt de nota 4, 5 și cel mult 6!
La începutul lunii martie 2010, Institutul Național al Magistraturii a organizat concursul de admitere în magistratură, examenul tip grilă fiind susținut în data de 21 martie curent. La nivelul județului erau vacante două posturi de procurori, unul la Parchetul de pe lînga Judecătoria Slobozia, iar un altul la Parchetul Urziceni. Calendarul de desfășurare a concursului pentru procurori a fost același și pentru posturile libere de... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2010, 21:40 (29572 vizualizări - 3 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Paros, șef peste Spitalul de salvări

E pe bune!

Paros, șef peste Spitalul de salvări

Niște democrat-liberali de bine ne-au informat că vrăjeala noastră (a se citi propunerea noastră) cu Paros șef peste Salvări se confirmă. Adică, domnul Marinică (nu nea Marinică că acum este președinte; scuzați cacofonia, că n-am scris Marinică Cazacu) se gîndi el ce se gîndi și dintr-odată o trînti. Pe idee, ce credeați? Ideea cu Paros la Salvare, care i s-a părut la fel de valoroasă precum Parosul în esența lui de ființă umană. În calitate de membru PDL-PNL-independent-PDL și fost candidat independent la Primăria Sloboziei, Paros Radu Mihăiță n-a crîcnit cine știe ce. Ce dacă e Salvare? Are crucea roșie ca la Spital?
Acum, cu deontologia în moarte clinică, așteptăm o recunoaștere a patentului... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2010, 16:06 (24863 vizualizări - 15 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
293 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Biblioteca Județeană Ialomița: «Școala Altfel», proiect educațional inedit

În perioada 2-6 aprilie, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița organizează «Școala Altfel», un parteneriat școală-bibliotecă. Evenimentul presupune organizarea de activități precum vizitarea ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2012, 15:14
(9343 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a Poliției la Stelnica

Peste 85 de persoane au fost legitimate joi, 29 martie a.c., în cadrul unei acțiuni derulate de polițiștii Secției de Poliție Stelnica în colaborare cu agenții posturilor de poliție arondate. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2012, 15:01
(12999 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: A descoperit în propria curte un pistol din Al II-lea Război Mondial

Gheorghe Doja: A descoperit în propria curte un pistol din Al II-lea Război Mondial

Miercuri, 28 martie a.c., o femeie din comuna Gheorghe Doja a decoperit în propria curte un pistol. Ea a sunat de urgență la Poliție. Femeia efectua lucrările agricole de primăvară în curte. Ea a descoperit ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2012, 17:42
(13431 vizualizări - 0 comentarii)


Demonstrație: Elevii ialomițeni iau lecții de prim-ajutor

Săptămîna viitoare va debuta într-un mod inedit pentru elevii din întreaga țară. Ei vor merge la «Școala Altfel». În cadrul acestui program, timp de șapte zile, școlarii vor participa la activități extracurriculare ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2012, 17:39
(6426 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dan Diaconescu, în dialog cu alegătorii ialomițeni

Slobozia: Dan Diaconescu, în dialog cu alegătorii ialomițeni

Vineri, 30 martie a.c., președintele PP-DD, Dan Diaconescu, vine în Piața Revoluției din Slobozia pentru a se întîlni cu simpatizanții săi din tot județul Ialomița. Dan Diaconescu va ajunge în Piața Revoluției ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2012, 17:35
(23279 vizualizări - 23 comentarii)


Ialomița: Inspectorii DSVSA, controale înaintea Sărbătorilor Pascale

Pentru a preveni toxiinfecțiile alimentare de Paște, inspectorii Direcției Sanitar-Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița și-au intensificat controalele. În special, inspectorii DSVSA verifică ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2012, 17:26
(7692 vizualizări - 1 comentariu)


Mărculești: Proiectil descoperit în mijlocul cîmpului

Plecat la muncile agricole, un bărbat din localitatea Mărculești a decoperit pe cîmp un proiectil neexplodat. Panicat, omul a sunat de urgență la 112. Elementul de muniție avea un diametru de 120 de milimetri ...[citește_toată_știrea]

29 Martie 2012, 17:22
(8800 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: RAJA întrerupe furnizarea apei potabile joi, 29 martie 2012!

«Miercuri, 29 martie, în intervalul orar 9,00-18,00 se va întrerupe furnizarea apei potabile în orașul Țăndărei» informează reprezentanții societății furnizoare de apă potabilă în localitate, RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2012, 17:15
(8854 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție de Paști la Muzeul Județean Ialomița

Luni, 2 aprilie a.c., începînd cu orele 13,00, Muzeul Județean Ialomița vernisează expoziția «Lumina Învierii. Tradiție și cultură religioasă în Bărăganul ialomițean». Expoziția se înscrie într-un program ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2012, 17:02
(7406 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Hai pe net! 2012», campanie lansată de Biblioteca Județeană

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița, partener al Consorțiului Alianța Digitală pentru România, lansează, în perioada 26-30 martie 2012, Campania «Hai pe net! 2012». Activitățile aflate în organizarea ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2012, 16:58
(7458 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: A furat din curtea consăteanului

După ce în perioada 9-26 martie 2012 a furat mai multe bunuri din locuința unui bărbat de 36 ani, din Ciulnița, un bărbat de 47 ani a fost identificat și prins de polițiști. Hoțul, consătean cu victima ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2012, 16:56
(9709 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciulnița furt


Ialomița: Hoți de fier vechi

Marți, 27 martie a.c., polițiștii din Țăndărei au prins pe raza de competență doi bărbați de 38, respective 47 ani. Cei doi, domiciliați în Fetești, se deplasau cu două căruțe în care transportau peste ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2012, 16:55
(9016 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiune a polițiștilor și jandarmilor

Marți, 27 martie, în intervalul orar 15,00-17,00, polițiștii din Urziceni în colaborare cu jandarmii ialomițeni au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor stradale. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2012, 16:54
(8858 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Pescari fără autorizație, prinși

Doi tineri de 21, respectiv 26 ani, ambii din Fetești, au fost prinși marți, 27 martie a.c., de către polițiști în timp ce pescuiau pe brațul Borcea. Cei doi s-au folosit de o ambarcațiune de tip lotcă ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2012, 16:54
(9476 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2012, 19:25
(8606 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii avertizează asupra înșelăciunilor din mediul rural!

Polițiștii ialomițeni avertizează populația asupra pericolului de înșelăciune. Este vorba despre un mod de operare extrem de periculos și aplicat cu succes în cazul bătrînilor din mediul rural. Ultima dintre ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2012, 19:13
(8264 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Termen limită pentru raportarea anuală a persoanelor juridice aflate în lichidare

Vineri, 30 martie 2012, este data limită pînă la care persoanele juridice aflate în lichidare pot depune raportarea anuală la administrațiile financiare teritoriale. Obligația se aplică societăților comerciale ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2012, 19:11
(13708 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Accident într-o intersecție

Luni, 26 martie a.c., la Țăndărei s-a produs un accident de circulație cu o victimă. Pe scurt, polițiștii au stabilit că în timp ce un bucureștean, de 36 ani, se deplasa la volanul unei autoutilitare, în ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2012, 19:07
(9770 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Trei saci cu sturioni, confiscați

Luni, 26 martie, polițiștii au prins, la Făcăeni, doi bărbați de 32, respectiv 60 ani, domiciliați în Bordușani, care se deplasau cu o căruță. În vehiculul celor doi, polițiștii au găsit trei saci cu pește ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2012, 19:04
(9833 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Hoți de fier vechi, prinși de polițiști

Doi bărbați de 29 și 35 ani, ambii din Slobozia, sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat. Infracțiunea a fost sesizată polițiștilor, luni, 26 martie, de către un bărbat din Gheorghe Lazăr, care ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2012, 19:03
(10133 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi fără permise, la volan

Un bărbat de 63 ani, din Fetești, a fost oprit de polițiști luni, 26 martie, în trafic, în comuna Stelnica, în timp ce conducea un autovehicul. În urma verificărilor de rutină, polițiștii au stabilit cp ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2012, 19:01
(7240 vizualizări - 0 comentarii)


Anunț angajare

Clinică medicală angajează asistent medical cu experiență în recoltare și reprezentant medical pentru punctul de lucru din Slobozia
CV-urile vă rugăm să le trimiteți ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2012, 10:12
(9223 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Italia, găsită la Căzănești

Mașină furată din Italia, găsită la Căzănești

Un bărbat de 34 ani, din Căzănești, a fost prins de polițiști în timp ce conducea o mașină ce figura urmărită internațional în bazele de date ale Interpolului. S-a întîmplat vineri, 23 martie, cînd polițiștii ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2012, 19:31
(9541 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A intrat cu mașina într-un panou publicitar

În noaptea de vineri spre sîmbătă, 23/24 martie, la Slobozia, în jurul orei 03,00, s-a produs un accident de circulație soldat cu pagube materiale. Potrivit polițiștilor, un tînăr de 21 ani, din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2012, 19:22
(8985 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Poliția Rutieră Ialomița: 12 șoferi au rămas fără permise, amenzi de peste 56000 lei

În perioada 23-26 martie, polițiștii rutieri au sancționat neregulile comise de șoferi pe șoselele județului prin aplicarea a peste 270 amenzi, retragerea a 5 certificate de înmatriculare, alți 12 șoferi ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2012, 19:18
(10705 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Arestat pentru infracțiuni rutiere

Vineri, 23 martie, un bărbat de 37 ani a fost prins și încarcerat. Pe numele acestuia Judecătoria Ploiești a emis un mandat de executare a pedepsei de 4 ani închisoare pentru o infracțiune la regimul circulației ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2012, 19:03
(9793 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: A furat din curtea unui consătean

Polițiștii anchetează un tînăr de 26 ani, din Traian, pentru furt. Infracțiunea a fost sesizată polițiștilor vineri, 23 martie, cînd un bărbat de 32 ani din localitate a anunțat polițiștii că din curtea ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2012, 18:33
(7978 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Traian furt


Adăpost de animale cuprins de flăcări la Ion Ghica, furaje arse la Fetești

În după-amiaza zilei de duminică, 25 martie a.c, un adăpost de animale al unui cetățean din satul Ion Ghica a fost cuprins de flăcări, după ce proprietarul a aprins un foc în curte și l-a lăsat nesupravegheat ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2012, 18:13
(9853 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permise și beți la volan

Un tînăr prahovean, de 23 ani, conducător al unui autoturism, a fost oprit în trafic de polițiști pentru un control de rutină. Verificările ulterioare au demonstrat că tînărul nu poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2012, 18:11
(9408 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 114 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 26 martie 2012, sînt disponibile 114 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2012, 18:10
(8160 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...