Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Căzănești revine la statutul de comună

Căzănești revine la statutul de comună

Vineri, 19 martie 2010, Consiliul Local Căzănești a decis reluarea referendumului pentru revenirea orașului la statutul de comună. Decizia a fost adoptată în cadrul unei ședințe de consiliu local deschise la care au participat peste 100 de cetățeni. Referendumul va fi organizat în ultima duminică a lunii aprilie, adică pe 25. Orașul Căzănești are în jur de 3500 de locuitori și, potrivit unui sondaj de opinie realizat de administrația locală, 80% din cetățeni doresc revenirea la statutul de comună. Inițiativa referendumului aparține celor 5 consilieri PD-L din Consiliul Local Căzănești. Vineri, în cadrul ședinței, unii dintre consilierii locali au reclamat că «inițiativa consilierilor PD-L este... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2010, 14:16 (31361 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Vrem să modernizăm agricultura ialomițeană»

Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița are președinte nou

«Vrem să modernizăm agricultura ialomițeană»

Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița este una dintre cele mai active organizații agricole din cadrul LAPAR-Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România. Cunoscută de mai bine de trei ani prin ex-președintele Nicolae Sitaru, devenit la începutul acestei luni președintele LAPAR, Asociația are de 10 zile încoace un nou președinte. El se numește Marin Nedu, a fost ales cu unanimitate de voturi și este mandatat să reprezinte interesele agricultorilor ialomițeni la nivel național.

-Cîți membri ați moștenit în cadrul Asociației?
-În acest moment sîntem 65. Practic, ne-am dublat numărul de membri în doar doi ani, iarr la nivel de județ cultivăm circa... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2010, 08:52 (26354 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia investește în «loisir»

1,5 milioane de lei pentru copiii din oraș

Primăria Slobozia investește în «loisir»

După miliarde de lei cheltuite fără rezultate notabile și cîteva reușite timide, Primăria Slobozia reușește să onoreze promisiunile făcute acum 20 de ani: începînd cu 2010, copiii copiilor din anii ’90 vor avea cinci locuri de joacă și un parc complet irigat, noutate absolută la nivelul municipalității. Investițiile, în valoare de peste 5 milioane de lei, vor fi demarate în această primăvară, urmînd ca pînă la sfîrșitul anului primele rezultate să fie deja vizibile.

Parcuri irigate la Slobozia
Cel mai ambițios dintre proiectele Primăriei Slobozia are o valoare de 1,3 milioane de lei noi și își propune să schimbe definitiv imaginea Parcului Tineretului. «Este o abordare... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2010, 14:28 (29225 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Barajul de la Dridu intră în renovare

16 luni fără apărare în calea viiturilor

Barajul de la Dridu intră în renovare

La 5 ani de la inundațiile din 2005, autoritățile județene reușesc performanța de a include barajul de la Dridu într-un program de reabilitare. Lucrările vor începe în această primăvară și vor dura 16 luni. În toată acesta perioadă, susțin oficialii abilitați, barajul nu va fi funcțional, localitățile din aval fiind obligate să facă față eventualelor amenințări prin forțe proprii.

ISU pentru barajul de la Dridu
La sfîrșitul săptămînii trecute, autoritățile județene au făcut public proiectul de reabilitare a barajului de la Dridu. Anunțul a fost făcut în cadrul unei ședințe a Inspectoratului pentru Situații de Urgențe Ialomița la care au participat, alături de oficialii... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2010, 08:16 (35572 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Război administrativ pe tema apei potabile la Slobozia

Primarul Ionașcu se ia la trîntă cu prefectul Teculescu

Război administrativ pe tema apei potabile la Slobozia

Prefectura Ialomița a organizat vineri, 28 martie a.c., o întîlnire publică pe tema apei potabile în municipiul Slobozia. La întîlnire au fost convocați să participe, alături de reprezentanții Prefecturii, primarul muncipiului Slobozia, Gabi Ionașcu și responsabili din cadrul Direcției de Sănătate Publică Ialomița și ai SC Urban.
Motivul oficial al întîlnirii l-a reprezentat numărul mare de sesizări primite de Prefectură, în care zeci de cetățeni solicită în scris un răspuns oficial cu privire la demersurile autorităților în problema apei potabile.
Singura autoritate care a refuzat să răspundă convocării Prefecturii Ialomița a fost Primăria Slobozia. Primarul Gabi Ionașcu a trimis, în schimb... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2010, 14:16 (27537 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița dăunează grav proiectelor europene

Localitățile ialomițene, private de cofinanțări

Consiliul Județean Ialomița dăunează grav proiectelor europene

Un recent control al reprezentanților Instituției Prefectului Ialomița aduce pe tapet obstacolele aflate în calea unităților administrative locale în procesul de atragere și investire a fondurilor europene. Pe de o parte... De cealaltă parte, raportul de control atrage atenția asupra unui aspect cel puțin scandalos: inexistența unei susțineri financiare a Consiliului Județean Ialomița pentru localitățile care au în derulare proiecte europene. O paletă de proiecte ce întîmpină în implementarea propriu-zisă o serie de probleme administrative...

Proiectele europene, între deficiențe și legislații potrivnice
Reprezentanții Instituției Prefectului Județului Ialomița au demarat... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2010, 08:30 (24451 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amonil investește profitul în pierderi

Amonil investește profitul în pierderi

Amonil își cheamă acționarii la Adunarea Generală Ordinară a Acționarilor, pentru data de vineri, 26 aprilie 2010. Pe ordinea de zi a lucrărilor sînt prezente 9 proiecte asupra cărora acționarii urmează să decidă. Principalele aspecte ce vor fi luate în discuție privesc aprobarea rapoartelor financiare ale anului precedent, dar și aprobarea bugetului de venituri, cheltuieli și investiții pentru anul 2010. De departe, cel mai interesant punct al Adunării din 26 aprilie este repartizarea profitului aferent anului 2009, propunerea, potrivit convocatorului, fiind aceea de a distribui 5% pentru constituirea rezervelor legale, restul urmînd a fi folosit pentru acoperirea pierderilor înregistrate în... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2010, 15:38 (25147 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primul cititor de carduri de sănătate a fost instalat la UPU Slobozia

Primul cititor de carduri de sănătate a fost instalat la UPU Slobozia

În urmă cu cîteva luni aduceam în atenția publicului intenția inedită a unui medic de familie din Slobozia, de a implementa pe plan local un sistem online de consemnare detaliată și monitorizare a traseului medical al unui pacient. Metoda se numește card electronic de sănătate și poate fi considerată o fișă electronică a pacientului. Actual, cardul poate fi funcțional, căci medicul de familie Paula Tecuceanu a reușit instalarea cititorului de carduri la nivelul Unității de Primiri Urgențe a celei mai mari unități sanitare din județe, Spitalul Slobozia. Potrivit declarațiilor doctorului, în viitor, cititorul de carduri urmează a fi instalat și la nivelul celorlalte spitale din județ, ... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2010, 09:00 (28306 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectura, Consiliul Județean și alte șase primării se certifică ISO

Succes administrativ pe 5 miliarde

Prefectura, Consiliul Județean și alte șase primării se certifică ISO

Calitate administrativă! Acesta este țelul autorităților județene în cel mai ambițios program pus vreodată în practică la nivel administrativ. Iar finalitatea, o certificare ISO 9001-2008, pare să merite toți cei 5 miliarde de lei, bani europeni ce vor fi «înghițiți» de proiectul în cauză... Pe scurt, Instituția Prefetului Județului Ialomița este, începînd de azi, 24 martie 2010, deținătoarea cu acte în regulă a unui proiect cu finanțare nerambursabilă, de certificare ISO. Pe înțelesul tuturor, calitate administrativă la nivel înalt.
Percepția actuală a cetățenilor asupra actului administrativ este aceea a unor servicii de calitate îndoielnică sau, de multe ori, dezastruoasă. Cetățenii... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2010, 17:30 (30678 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

UGIR 1903 cere Guvernului «disciplină financiară»

UGIR 1903 cere Guvernului «disciplină financiară»

Miercuri, 24 martie, la Slobozia, Ioan Cezar Coraci, președintele Uniunii Generale a Industriașilor din România a cerut Guvernului «să respecte disciplina economico-financiară în relațiile cu patronatul român».
Afirmațiile au fost făcute în cadrul unei conferințe de presă organizate de filiala ialomițeană a UGIR 1093, condusă omul de afaceri Mihai Ioniță. Ioan Coraci se află la a opta întîlnire cu filialele locale ale UGIR 1903 din ultima lună și a ținut să precizeze că situația prezentată de el este aceeași in toată țara: «Vreau să vă spun că la nivelul patronatului român criza se simte tot mai acut, efectele sociale fiind din ce în ce mai vizibile. Avem 30 de mii de șomeri noi și ne apropiem... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2010, 15:32 (25395 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salariații Ultex, «carne de tun» pentru patronul Nițescu

Salariații Ultex, «carne de tun» pentru patronul Nițescu

Cu puțin înainte de închiderea ediției, redacția publicației noastre a primit o anonimă, semnată indescifrabil de 25 dintre angajații SC Ultex, firmă a cărei evoluție pe piața economică locală am mediatizat-o îndelung în ultima vreme. Deși nu ne-am fi dorit să revenim asupra acestui subiect, pentru noi e clar ca lumina zilei că milionarul Vasile Nițescu și-a adus fabrica în pragul falimentului din cauza managementului catastrofal din ultimii trei ani, reluăm pentru opinia publică interesată pasaje din această scrisoare înduioșător de falsă.

Facem o anonimă și o semnăm
La fel ca iluștrii lor predecesori Farfuridi și Brînzovenescu, cele 25 de semnături numărate de noi... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2010, 05:42 (29787 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Depășire imprudentă pe DN2A

Groaznic accident la ieșire din Slobozia

click pe poză

Un teribil accident s-a petrecut în această seară pe DN2A, la ieșirea din municipiul Slobozia spre Bucu. Au fost implicate două autoturisme ce s-ar fi ciocnit frontal, un tînăr murind pe loc iar alte 7-8 persoane fiind grav rănite. La sosirea echipajelor de intervenție, pasagerii celor două autovehicule erau prinși între fiare. Cel mai probabil, cauza principală a producerii accidentului a fost o depășire imprudentă, mașinile, potrivit martorilor, circulînd cu viteză... Răniții descarcerați au fost transportați de urgență la Spitalul din Slobozia, medicii fiind rezervați în privința șanselor de supraviețuire.... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 20:18 (28981 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Mihai Geantă și tenisul ca stil de viață

Veterani de aur sportu’ nostru are

Mihai Geantă și tenisul ca stil de viață

Ciorchini de cupe, diplome și medalii te întîmpină cînd intri în biroul lui Mihai Geantă, președintele Casei Județene de Asigurări de Sănătate. Sînt trofee smulse pe terenul de tenis care îl pregătesc moral pe numărul 8 în clasamentul FRT la categoria +55 ani pentru «meciurile grele» disputate
zilnic la serviciu. Ați citit bine, Mihai Geantă este între primii 8 tenismeni din țară, iar noi am căutat să aflăm cum a reușit această performanță.
L-am găsit pe domnul Geantă în echipamentul de sport, pregătit ca după ce ne va servi de la birou răspunsuri la întrebări, să treacă în spatele biroului pentru tradiționalele dispute de la finele săptămînii cu pasionații sportului alb din Slobozia. «... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 18:01 (16628 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal: Viitorul Chirnogi-Unirea Slobozia 0-2

Nu s-au zgîrcit cu Chirnogii

Cu 9 puncte adunate în retur și un golaveraj de 9-1 după primele trei etape ale primăverii, uniriștii prind tot mai mult curaj în lupta pentru promovare. Ultima victimă a elevilor lui Ion Răuță a fost Viitorul Chirnogi, echipă pe care Unirea a învins-o la ea acasă vineri, 19 martie. Scorul a fost deschis în minutul 36, de Viorel Gheorghe, care a transformat un penalty și a ajuns astfel la borna 14 în topul marcatorilor. Scorul final a fost stabilit de juniorul Florin Nițor în minutul 75, aflat la prima sa reușită în tricoul Unirii. «Nițor a venit la Slobozia de la Tulcea, la recomandarea lui Constantin Gache. Este un băiat serios în care am mare încredere» și-a caracterizat Ion Răuță ultima descoperire... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 17:59 (30951 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Au confirmat așteptările

Handbal: Spartac București-CSM Slobozia 30-40 (10-18)

Au confirmat așteptările

Victoria de sîmbătă, 20 martie, cu Spartac București, a venit logic pentru handbalistele de la CSM Slobozia, ținînd cont de diferența de valoare dintre cele două loturi. Surpriza partidei care a contat pentru etapa a 16-a a campionatului ligii secunde, a constituit-o Monica Ștefan. Cunoscută pentru forța loviturilor dar și pentru răutatea din teren care i-a adus multe eliminări, Monica a manifestat în meciul cu Spartac o deosebită poftă de gol, care sperăm să o caracterizeze și mai departe. Ea a fost principala marcatoare a CSM, cu 14 goluri, restul reușitelor fiind semnate de Alexandra Băeșu (9), Denisa Păduraru (8), Raluca Băcăoanu (5), Mihaela Stănciulescu (3) și Lidia Goanță (1). «În ciuda... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 17:58 (31317 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal: Junioare 1

Încă două înfrîngeri

Aflată în seria B, echipa de junioare 1 a CSS Slobozia nu a cunoscut gustul victoriei în retur. Săptămîna trecută, handbalistele noastre au mai încasat două înfrîngeri: joi, 18 martie, 19-41 acasă cu CSS Constanța și duminică, 21 martie, 24-28 cu LPS Buzău în deplasare. Înfrîngerea usturătoare din meciul cu dobrogencele a fost cauzată și de absența portarului Alexandra Udrea. Aceasta a revenit la Buzău unde, deși accidentată la mîna dreaptă, a fost cea mai bună de pe teren. Următoarea partidă pe care CSS Slobozia o va disputa în campionat este programată pentru 1 aprilie, în deplasare cu CSS Galați.... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 17:55 (30664 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal: Juniori republicani

Una caldă, alta extrem de rece

Fotbaliștii de la CSS Slobozia antrenați de Constantin Prepeliță au avut parte duminică, 21 martie, de o deplasare la Stejaru, pentru dubla întîlnire cu Săgeata. Juniorii A (1991-1992) au trecut de tulceni cu 2-1, golurile slobozenilor fiind marcate de Iulian Nădrag și Adrian Bocioacă. Juniorii B (1993-1994), cu o echipă garnisită din plin cu fotbaliști de vîrste inferioare categoriei, au încasat un neverosimil 0-8. Juniorii A sunt pe locul 5 cu 34 puncte, iar juniorii B pe 11, cu 15 puncte. Pentru profesorul Constantin Prepeliță, cele mai bune vești au venit de la Turnu Severin, acolo unde fiul său, Andrei, căpitanul Universității Craiova, a marcat golul decisiv al victoriei oltenilor, 2-0 cu... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 17:54 (26923 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal: Unirea Alba-Iulia-Unirea Urziceni 1-2

Le-am stricat «bucurica»

La Alba-Iulia s-au întîlnit două dintre cele trei echipe ale Ligii I care nu bătuseră pe nimeni în retur (a treia este Pandurii Tîrgu-Jiu). Unirea Urziceni și-a arătat prima colții, Bilașco și Galamaz lovind în aceeași fază bara porții lui Rotaru (’24). Florin Dan a replicat imediat, cu un șut ce a trecut puțin pe lîngă poarta lui Tudor. Rusescu încearcă la rîndu-i poarta adversă (’37), iar în minutul 39 se produce surpriza. Bogdan Bucurică, fundașul stînga al gazdelor, pătrunde în careu și cu un șut dintr-un unghi imposibil deschide scorul. Spectrul unei înfrîngeri rușinoase aduce în teren în repriza secundă o echipă ialomițeană hotărîtă să pună lucrurile la punct. Brandan transformă o lovitură... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 17:53 (30794 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Șapte locuri pe podium pentru Club Satori

Campionatele naționale de karate, la picioarele ialomițenilor

Șapte locuri pe podium pentru Club Satori

În urmă cu cîteva zile, sportivii Satori Club au reușit o performanță de invidiat în cadrul campionatelor naționale de karate desfășurate la Cluj. Cu numai 6 sportivi prezenți în competiție, Clubul Satori a reușit să-și adjudece nu mai puțin de 7 medalii, dintre care una de aur și două de argint.
Campionatul Național de Tineret și Seniori-Kumite s-a desfășurat sub egida Federației de Karate Kyokushin Tradițional din România și a adunat la startul competiției cei mai buni sportivi din cele peste 25 de cluburi de profil ale țării.
Pentru că performanțele sportivilor ialomițeni erau previzibile, Clubul Satori are, începînd de anul trecut, un campion european, vom nota de astă dată performanța... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 17:52 (18470 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

FSLI a pichetat astăzi Prefectura Ialomița

După clasa muncitoare, intelectualii

FSLI a pichetat astăzi Prefectura Ialomița

Marți, 23 martie, în intervalul 11,00-13,00, sindicaliștii din cadrul Federației Sindicatelor Libere din Învățămînt Ialomița au pichetat Prefectura în semn de protest față de politicile guvernamentale ale guvernului Boc.
Cei 50 de sindicaliști prezenți au scandat, minute în șir, lozinci antiguvernamentale, spre deliciul trecătorilor de ocazie. «Pîine și cu circ ne dă Boc cel mic», «Vrem guvern să guverneze, nu escroci să ne trișeze» și «Guvernarea Boc, bătaie de joc» au fost cele mai apreciate lozinci lansate de profesorii ialomițeni care au încercat și în acest fel să atragă atenția autorităților județene asupra problemelor pe care le au.
Revendicările sindicaliștilor sînt legate de noua... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 13:35 (28494 vizualizări - 5 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
325 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Țăndărei: Braconajul, în atenția polițiștilor

Joi, 3 septembrie a.c., pe parcursul derulării unei acțiuni în sistem integrat în extravilanul orașului Țăndărei, polițiștii au depistat un bărbat, de 32 de ani, din comuna Valea Ciorii, care transporta ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2015, 16:25
(5391 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: «Spațiu destinat bebelușilor (alăptat și schimbat)»

Primăria Municipiului Slobozia și Direcția Municipală pentru Cultură, Învățământ, Sport și Tineret inaugurează «Spațiul destinat bebelușilor (alăptat și schimbat)». «Slobozia Viitorului»-concurs de proiecte ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2015, 13:25
(4720 vizualizări - 2 comentarii)


Jandarmeria Română acționează pentru prevenirea și combaterea fenomenului tăierii ilegale de material lemnos

Peste 850 mc de material lemnos au fost recuperați de jandarmi în urma acțiunilor desfășurate în mod independent, în cursul lunii august 2015. Astfel, în luna august a.c., aproximativ 2000 de jandarmi din ...[citește_toată_știrea]

4 Septembrie 2015, 11:20
(7819 vizualizări - 0 comentarii)


Mandat european de arestare pentru un infractor din Bărbulești

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat un bărbat care era urmărit internațional pentru săvîrșirea de infracțiuni contra proprietății, fapte comise în Franța. La data de 1 septembrie ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 20:55
(8664 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Informații privitoare la renta viageră

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Centrul Județean Ialomița reamintește că, pentru a intra în posesia rentei viagere cuvenite pentru anul 2014, rentierii trebuie să se prezinte pînă la ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 19:25
(5285 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Indemnizații de șomaj pentru absolvenții de studii superioare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomita vine în întîmpinarea absolvenților de studii superioare, informîndu-i pe cei care nu reușesc să se angajeze că au dreptul să ceară indemnizația ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 18:20
(6805 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: S-au intensificat furturile de cereale

Polițiștii ialomițeni au reținut 10 ialomițeni sub acuzația de furt și furt calificat. Patru dintre aceștia, două femei și doi bărbați, cu vîrste cuprinse între 17 și 69 de ani, toți din Fetești, au fost ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 17:45
(3992 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Întîlniri de lucru cu contribuabilii

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele interesate că va organiza întîlniri de lucru cu contribuabilii, pentru a aduce la cunoștința acestora modificările legislative ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 16:20
(4584 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți: După accident, i-a luat foc mașina

Un tînăr, de 19 ani, a fost rănit după ce autoturismul pe care îl conducea a fost implicat într-un accident rutier, pe raza localității Fierbinți. În urma evenimentului, autoturismul a fost cuprins de flăcări ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 15:05
(5290 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Cursuri de formare profesională

În luna septembrie 2015, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița urmează să demareze cursuri de formare profesională în următoarele meserii: operator introducere, validare și prelucrare ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 13:20
(6116 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR: 1400 de proiecte pentru PNDR 2014-2020

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Ruale (AFIR) a primit pînă în prezent pentru toate cele 10 Submăsuri de finanțare a Programului Național de Dezvoltare Rurală 2014-2020 (PNDR) deschise în acest an ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2015, 12:35
(7865 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Femeie lovită de un șofer băut

O femeie, de 66 de ani, din Fetești, a văzut moartea cu ochii după ce a fost lovită de o mașină în care se afla un șofer băut. Bărbatul, în vîrstă de 49 de ani, avea o alcoolemie de 0,59 miligrame alcool ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2015, 21:25
(7668 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Urziceni: Conducea fără să aibă permis

Un bărbat, de 36 de ani, din Urziceni este cercetat de Poliție, fiind depistat conducînd pe drumurile publice fără permis de conducere. Fapte similare au fost reținute și în cazul altor trei șoferi de ocazie ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2015, 19:15
(4628 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiștii, pe urmele șoferilor beți la volan

Trei șoferi, aflați în stare de ebrietate, au fost depistați conducînd pe șosele județului. Primii doi au fost identificați de polițiști la Slobozia, iar celălalt în zona Vlădeni. Aceștia aveau valori ale ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2015, 17:40
(5313 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: Element de muniție, descoperit în curte

Un proiectil de artilerie exploziv de calibru 76 mm a fost descoperit de un cetățean din localitatea Valea Ciorii, în timp ce săpa în curtea casei. Evenimentul a fost anunțat la 112 miercuri, 26 august ...[citește_toată_știrea]

27 August 2015, 14:10
(5227 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru siguranța comunității

Poliția Română desfășoară Acțiunea «Blocada» pentru prevenirea faptelor  antisociale și asigurarea unui trafic rutier sigur. Astfel, în perioada 20-26 august 2015, în timpul acțiunilor punctuale desfășurate ...[citește_toată_știrea]

27 August 2015, 13:45
(4618 vizualizări - 2 comentarii)


AFIR dă undă verde pentru ultimele finanțări pentru infrastructură din PNDR 2007-2013

Pentru a asigura gestionarea eficientă a fondurilor europene nerambursabile alocate țării noastre prin intermediul Programului Național de Dezvoltare Rurală 2007-2013, Agenția pentru Finanțarea Investițiilor ...[citește_toată_știrea]

27 August 2015, 12:35
(6528 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Registru de evidență a tratamentelor cu produse de protecție a plantelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița reamintește fermierilor beneficiari ai schemelor de plăți directe că, începînd cu anul 2015, este implementată cerința legală ...[citește_toată_știrea]

27 August 2015, 12:10
(8665 vizualizări - 0 comentarii)


Grindu: Doi copii, răniți într-un accident rutier

Doi copii, de 10 și 12 ani, pasageri ai unei mașini condusă de un bărbat de 36 de ani, din localitatea ialomițeană Gîrbovi, au fost victime ale unui accident rutier. Într-o curbă la stînga, conducătorul ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 20:05
(4482 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grindu accident


Țăndărei: Reținut pentru că a lovit un pieton

Un bărbat de 51 de ani, din Țăndărei, a fost reținut pentru 24 de ore după ce a lovit cu mașina o tînără de 30 de ani, pe trecerea de pietoni. Fără să-i pese de victimă, șoferul a fugit de la locul accidentului ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 18:35
(5869 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 259 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 25 august 2015, sînt disponibile 259 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 17:05
(5857 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Salvat de pompieri, dintr-o fîntînă dezafectată

Un cetățean din comuna Manasia a văzut moartea cu ochii. Bărbatul se afla pe cîmp, moment în care a căzut într-o fîntînă secată, căreia îi lipsea tubul de deasupra pămîntului, adîncă de 3 metri. Speriat ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 15:25
(4929 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Contribuabilii, în contact cu noile schimbări legislative în materie fiscală

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița anunță contribuabilii din județ, persoane fizice și juridice, cu privire la organizarea unor sesiuni privind aducerea la cunoștință a acestora a noilor ...[citește_toată_știrea]

25 August 2015, 14:05
(4630 vizualizări - 0 comentarii)


4 zile de doliu la Țăndărei. Marian «Miliardaru», liderul țiganilor din oraș, a murit

Jale în lumea țigănească din Țăndărei. Marian «Miliardaru», cel mai influent lider al comunității rome din oraș, a murit în acest sfîrșit de săptămînă într-un accident de circulație, petrecut pe raza județului ...[citește_toată_știrea]

23 August 2015, 14:05
(24796 vizualizări - 21 comentarii)


APIA Ialomița: Este interzisă incendierea miriștilor!

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează fermierii cu privire la obligația de a respecta normele de ecocondiționalitate (GAEC 6.2), conform cărora este interzisă arderea miriștilor și a resturilor vegetale pe terenul arabil, precum și a vegetației pajiștilor permanente ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 20:25
(3895 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: A intrat în pom

Poliția a fost sesizată joi, 20 august a.c., cu privire la faptul că pe DN3B s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 19:15
(4956 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Minor rănit de un șofer fără permis

Un băiat, de 7 ani, din Bărbulești, a fost victima unui accident rutier petrecut pe raza localității. Acesta a fost lovit de mașina condusă de un bărbat, de 34 de ani, care nu deținea permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 17:50
(5321 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Și-a omorît tatăl într-un accident rutier

Tragedie pe șoseaua care leagă localitățile Ograda și Țăndărei. Un tînăr, de 24 de ani, a pierdut controlul volanului și s-a izbit de un parapet de pe marginea drumului. În urma impactului, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 17:05
(6804 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ograda accident


Slobozia: Depistat la volan în stare de ebrietate

Un șofer, de 36 de ani, a fost prins conducînd pe șoselele Sloboziei în stare de ebrietate. Acesta avea o alcoolemie de 0,58 miligrame alcool pur în aerul expirat. Pentru fapta sa el s-a ales cu un dosar ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 15:30
(4037 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: La volan, fără permis

Polițiștii ialomițeni au depistat, pe raza localității Bordușani, un tînăr, de 27 de ani. Acesta se afla la volanul unui vehicul, fără să dețină permis auto. În această cauză a fost întocmit un dosar penal ...[citește_toată_știrea]

21 August 2015, 14:10
(4014 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...