Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

La Sfântu Gheorghe, apa vine cu un an întârziere

Fondurile europene se duc pe apa sîmbetei

La Sfîntu Gheorghe, apa vine cu un an întîrziere

Presa ialomițeană a comentat cu lux de amănunte cele 30 de milioane de lei noi investiți în ultimii ani în realizarea unor sisteme de canalizare și apă pentru comunitățile rurale. Catalogate drept realizări certe de către autorități sau considerate drept semi-eșecuri de către mass-media, sistemele de apă, canalizare și epurare din Ialomița au devenit pietre de moară pentru populație prin prisma cheltuielilor pe care le generează. Mai grav e însă faptul că unele dintre ele, deși finalizate, nu au intrat în exploatare nici pînă în prezent. Un astfel de caz, cel de la Sfîntu Gheorghe, riscă să devină emblematic pentru întreg județul. Iar acesta nu e decît începutul.

Apa de un milion de euro... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2010, 10:24 (28477 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Slobozia, zonă de conflict armat pentru «militarii» AIRSOFT

Ubi Honor, ibi Victoria

Slobozia, zonă de conflict armat pentru «militarii» AIRSOFT

Duminică, cu puțin înainte de prînz, una dintre fermele zootehnice dezafectate din apropierea orașului Slobozia s-a transformat, pentru o zi, în teatru de operațiuni militare. Timp de 8 ore, două plutoane rivale de «militari» AIRSOFT și-au disputat supremația unei stații radar de cartografiere militară a zonei. Ordinul plutonului care a asigurat stația: acela de a apăra timp de 15 minute obiectivul încredințat de guvern. Obiectivul teroriștilor: distrugerea stației și anihilarea plutonului militar. Un război fără milă și fără prizonieri! Totul însă sub deviza «Ubi honor, ibi victoria!». Într-o traducere aproximativă, fără onoare, nu există victorie!

Primăvara se numără războaiele... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2010, 04:18 (33910 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Căzănești revine la statutul de comună

Căzănești revine la statutul de comună

Vineri, 19 martie 2010, Consiliul Local Căzănești a decis reluarea referendumului pentru revenirea orașului la statutul de comună. Decizia a fost adoptată în cadrul unei ședințe de consiliu local deschise la care au participat peste 100 de cetățeni. Referendumul va fi organizat în ultima duminică a lunii aprilie, adică pe 25. Orașul Căzănești are în jur de 3500 de locuitori și, potrivit unui sondaj de opinie realizat de administrația locală, 80% din cetățeni doresc revenirea la statutul de comună. Inițiativa referendumului aparține celor 5 consilieri PD-L din Consiliul Local Căzănești. Vineri, în cadrul ședinței, unii dintre consilierii locali au reclamat că «inițiativa consilierilor PD-L este... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2010, 14:16 (31361 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Vrem să modernizăm agricultura ialomițeană»

Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița are președinte nou

«Vrem să modernizăm agricultura ialomițeană»

Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița este una dintre cele mai active organizații agricole din cadrul LAPAR-Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România. Cunoscută de mai bine de trei ani prin ex-președintele Nicolae Sitaru, devenit la începutul acestei luni președintele LAPAR, Asociația are de 10 zile încoace un nou președinte. El se numește Marin Nedu, a fost ales cu unanimitate de voturi și este mandatat să reprezinte interesele agricultorilor ialomițeni la nivel național.

-Cîți membri ați moștenit în cadrul Asociației?
-În acest moment sîntem 65. Practic, ne-am dublat numărul de membri în doar doi ani, iarr la nivel de județ cultivăm circa... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2010, 08:52 (26354 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia investește în «loisir»

1,5 milioane de lei pentru copiii din oraș

Primăria Slobozia investește în «loisir»

După miliarde de lei cheltuite fără rezultate notabile și cîteva reușite timide, Primăria Slobozia reușește să onoreze promisiunile făcute acum 20 de ani: începînd cu 2010, copiii copiilor din anii ’90 vor avea cinci locuri de joacă și un parc complet irigat, noutate absolută la nivelul municipalității. Investițiile, în valoare de peste 5 milioane de lei, vor fi demarate în această primăvară, urmînd ca pînă la sfîrșitul anului primele rezultate să fie deja vizibile.

Parcuri irigate la Slobozia
Cel mai ambițios dintre proiectele Primăriei Slobozia are o valoare de 1,3 milioane de lei noi și își propune să schimbe definitiv imaginea Parcului Tineretului. «Este o abordare... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2010, 14:28 (29226 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Barajul de la Dridu intră în renovare

16 luni fără apărare în calea viiturilor

Barajul de la Dridu intră în renovare

La 5 ani de la inundațiile din 2005, autoritățile județene reușesc performanța de a include barajul de la Dridu într-un program de reabilitare. Lucrările vor începe în această primăvară și vor dura 16 luni. În toată acesta perioadă, susțin oficialii abilitați, barajul nu va fi funcțional, localitățile din aval fiind obligate să facă față eventualelor amenințări prin forțe proprii.

ISU pentru barajul de la Dridu
La sfîrșitul săptămînii trecute, autoritățile județene au făcut public proiectul de reabilitare a barajului de la Dridu. Anunțul a fost făcut în cadrul unei ședințe a Inspectoratului pentru Situații de Urgențe Ialomița la care au participat, alături de oficialii... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2010, 08:16 (35572 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Război administrativ pe tema apei potabile la Slobozia

Primarul Ionașcu se ia la trîntă cu prefectul Teculescu

Război administrativ pe tema apei potabile la Slobozia

Prefectura Ialomița a organizat vineri, 28 martie a.c., o întîlnire publică pe tema apei potabile în municipiul Slobozia. La întîlnire au fost convocați să participe, alături de reprezentanții Prefecturii, primarul muncipiului Slobozia, Gabi Ionașcu și responsabili din cadrul Direcției de Sănătate Publică Ialomița și ai SC Urban.
Motivul oficial al întîlnirii l-a reprezentat numărul mare de sesizări primite de Prefectură, în care zeci de cetățeni solicită în scris un răspuns oficial cu privire la demersurile autorităților în problema apei potabile.
Singura autoritate care a refuzat să răspundă convocării Prefecturii Ialomița a fost Primăria Slobozia. Primarul Gabi Ionașcu a trimis, în schimb... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2010, 14:16 (27538 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița dăunează grav proiectelor europene

Localitățile ialomițene, private de cofinanțări

Consiliul Județean Ialomița dăunează grav proiectelor europene

Un recent control al reprezentanților Instituției Prefectului Ialomița aduce pe tapet obstacolele aflate în calea unităților administrative locale în procesul de atragere și investire a fondurilor europene. Pe de o parte... De cealaltă parte, raportul de control atrage atenția asupra unui aspect cel puțin scandalos: inexistența unei susțineri financiare a Consiliului Județean Ialomița pentru localitățile care au în derulare proiecte europene. O paletă de proiecte ce întîmpină în implementarea propriu-zisă o serie de probleme administrative...

Proiectele europene, între deficiențe și legislații potrivnice
Reprezentanții Instituției Prefectului Județului Ialomița au demarat... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2010, 08:30 (24453 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Amonil investește profitul în pierderi

Amonil investește profitul în pierderi

Amonil își cheamă acționarii la Adunarea Generală Ordinară a Acționarilor, pentru data de vineri, 26 aprilie 2010. Pe ordinea de zi a lucrărilor sînt prezente 9 proiecte asupra cărora acționarii urmează să decidă. Principalele aspecte ce vor fi luate în discuție privesc aprobarea rapoartelor financiare ale anului precedent, dar și aprobarea bugetului de venituri, cheltuieli și investiții pentru anul 2010. De departe, cel mai interesant punct al Adunării din 26 aprilie este repartizarea profitului aferent anului 2009, propunerea, potrivit convocatorului, fiind aceea de a distribui 5% pentru constituirea rezervelor legale, restul urmînd a fi folosit pentru acoperirea pierderilor înregistrate în... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2010, 15:38 (25147 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primul cititor de carduri de sănătate a fost instalat la UPU Slobozia

Primul cititor de carduri de sănătate a fost instalat la UPU Slobozia

În urmă cu cîteva luni aduceam în atenția publicului intenția inedită a unui medic de familie din Slobozia, de a implementa pe plan local un sistem online de consemnare detaliată și monitorizare a traseului medical al unui pacient. Metoda se numește card electronic de sănătate și poate fi considerată o fișă electronică a pacientului. Actual, cardul poate fi funcțional, căci medicul de familie Paula Tecuceanu a reușit instalarea cititorului de carduri la nivelul Unității de Primiri Urgențe a celei mai mari unități sanitare din județe, Spitalul Slobozia. Potrivit declarațiilor doctorului, în viitor, cititorul de carduri urmează a fi instalat și la nivelul celorlalte spitale din județ, ... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2010, 09:00 (28306 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Prefectura, Consiliul Județean și alte șase primării se certifică ISO

Succes administrativ pe 5 miliarde

Prefectura, Consiliul Județean și alte șase primării se certifică ISO

Calitate administrativă! Acesta este țelul autorităților județene în cel mai ambițios program pus vreodată în practică la nivel administrativ. Iar finalitatea, o certificare ISO 9001-2008, pare să merite toți cei 5 miliarde de lei, bani europeni ce vor fi «înghițiți» de proiectul în cauză... Pe scurt, Instituția Prefetului Județului Ialomița este, începînd de azi, 24 martie 2010, deținătoarea cu acte în regulă a unui proiect cu finanțare nerambursabilă, de certificare ISO. Pe înțelesul tuturor, calitate administrativă la nivel înalt.
Percepția actuală a cetățenilor asupra actului administrativ este aceea a unor servicii de calitate îndoielnică sau, de multe ori, dezastruoasă. Cetățenii... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2010, 17:30 (30680 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

UGIR 1903 cere Guvernului «disciplină financiară»

UGIR 1903 cere Guvernului «disciplină financiară»

Miercuri, 24 martie, la Slobozia, Ioan Cezar Coraci, președintele Uniunii Generale a Industriașilor din România a cerut Guvernului «să respecte disciplina economico-financiară în relațiile cu patronatul român».
Afirmațiile au fost făcute în cadrul unei conferințe de presă organizate de filiala ialomițeană a UGIR 1093, condusă omul de afaceri Mihai Ioniță. Ioan Coraci se află la a opta întîlnire cu filialele locale ale UGIR 1903 din ultima lună și a ținut să precizeze că situația prezentată de el este aceeași in toată țara: «Vreau să vă spun că la nivelul patronatului român criza se simte tot mai acut, efectele sociale fiind din ce în ce mai vizibile. Avem 30 de mii de șomeri noi și ne apropiem... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2010, 15:32 (25395 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Salariații Ultex, «carne de tun» pentru patronul Nițescu

Salariații Ultex, «carne de tun» pentru patronul Nițescu

Cu puțin înainte de închiderea ediției, redacția publicației noastre a primit o anonimă, semnată indescifrabil de 25 dintre angajații SC Ultex, firmă a cărei evoluție pe piața economică locală am mediatizat-o îndelung în ultima vreme. Deși nu ne-am fi dorit să revenim asupra acestui subiect, pentru noi e clar ca lumina zilei că milionarul Vasile Nițescu și-a adus fabrica în pragul falimentului din cauza managementului catastrofal din ultimii trei ani, reluăm pentru opinia publică interesată pasaje din această scrisoare înduioșător de falsă.

Facem o anonimă și o semnăm
La fel ca iluștrii lor predecesori Farfuridi și Brînzovenescu, cele 25 de semnături numărate de noi... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2010, 05:42 (29787 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Depășire imprudentă pe DN2A

Groaznic accident la ieșire din Slobozia

click pe poză

Un teribil accident s-a petrecut în această seară pe DN2A, la ieșirea din municipiul Slobozia spre Bucu. Au fost implicate două autoturisme ce s-ar fi ciocnit frontal, un tînăr murind pe loc iar alte 7-8 persoane fiind grav rănite. La sosirea echipajelor de intervenție, pasagerii celor două autovehicule erau prinși între fiare. Cel mai probabil, cauza principală a producerii accidentului a fost o depășire imprudentă, mașinile, potrivit martorilor, circulînd cu viteză... Răniții descarcerați au fost transportați de urgență la Spitalul din Slobozia, medicii fiind rezervați în privința șanselor de supraviețuire.... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 20:18 (28983 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Mihai Geantă și tenisul ca stil de viață

Veterani de aur sportu’ nostru are

Mihai Geantă și tenisul ca stil de viață

Ciorchini de cupe, diplome și medalii te întîmpină cînd intri în biroul lui Mihai Geantă, președintele Casei Județene de Asigurări de Sănătate. Sînt trofee smulse pe terenul de tenis care îl pregătesc moral pe numărul 8 în clasamentul FRT la categoria +55 ani pentru «meciurile grele» disputate
zilnic la serviciu. Ați citit bine, Mihai Geantă este între primii 8 tenismeni din țară, iar noi am căutat să aflăm cum a reușit această performanță.
L-am găsit pe domnul Geantă în echipamentul de sport, pregătit ca după ce ne va servi de la birou răspunsuri la întrebări, să treacă în spatele biroului pentru tradiționalele dispute de la finele săptămînii cu pasionații sportului alb din Slobozia. «... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 18:01 (16628 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal: Viitorul Chirnogi-Unirea Slobozia 0-2

Nu s-au zgîrcit cu Chirnogii

Cu 9 puncte adunate în retur și un golaveraj de 9-1 după primele trei etape ale primăverii, uniriștii prind tot mai mult curaj în lupta pentru promovare. Ultima victimă a elevilor lui Ion Răuță a fost Viitorul Chirnogi, echipă pe care Unirea a învins-o la ea acasă vineri, 19 martie. Scorul a fost deschis în minutul 36, de Viorel Gheorghe, care a transformat un penalty și a ajuns astfel la borna 14 în topul marcatorilor. Scorul final a fost stabilit de juniorul Florin Nițor în minutul 75, aflat la prima sa reușită în tricoul Unirii. «Nițor a venit la Slobozia de la Tulcea, la recomandarea lui Constantin Gache. Este un băiat serios în care am mare încredere» și-a caracterizat Ion Răuță ultima descoperire... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 17:59 (30951 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Au confirmat așteptările

Handbal: Spartac București-CSM Slobozia 30-40 (10-18)

Au confirmat așteptările

Victoria de sîmbătă, 20 martie, cu Spartac București, a venit logic pentru handbalistele de la CSM Slobozia, ținînd cont de diferența de valoare dintre cele două loturi. Surpriza partidei care a contat pentru etapa a 16-a a campionatului ligii secunde, a constituit-o Monica Ștefan. Cunoscută pentru forța loviturilor dar și pentru răutatea din teren care i-a adus multe eliminări, Monica a manifestat în meciul cu Spartac o deosebită poftă de gol, care sperăm să o caracterizeze și mai departe. Ea a fost principala marcatoare a CSM, cu 14 goluri, restul reușitelor fiind semnate de Alexandra Băeșu (9), Denisa Păduraru (8), Raluca Băcăoanu (5), Mihaela Stănciulescu (3) și Lidia Goanță (1). «În ciuda... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 17:58 (31318 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal: Junioare 1

Încă două înfrîngeri

Aflată în seria B, echipa de junioare 1 a CSS Slobozia nu a cunoscut gustul victoriei în retur. Săptămîna trecută, handbalistele noastre au mai încasat două înfrîngeri: joi, 18 martie, 19-41 acasă cu CSS Constanța și duminică, 21 martie, 24-28 cu LPS Buzău în deplasare. Înfrîngerea usturătoare din meciul cu dobrogencele a fost cauzată și de absența portarului Alexandra Udrea. Aceasta a revenit la Buzău unde, deși accidentată la mîna dreaptă, a fost cea mai bună de pe teren. Următoarea partidă pe care CSS Slobozia o va disputa în campionat este programată pentru 1 aprilie, în deplasare cu CSS Galați.... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 17:55 (30664 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal: Juniori republicani

Una caldă, alta extrem de rece

Fotbaliștii de la CSS Slobozia antrenați de Constantin Prepeliță au avut parte duminică, 21 martie, de o deplasare la Stejaru, pentru dubla întîlnire cu Săgeata. Juniorii A (1991-1992) au trecut de tulceni cu 2-1, golurile slobozenilor fiind marcate de Iulian Nădrag și Adrian Bocioacă. Juniorii B (1993-1994), cu o echipă garnisită din plin cu fotbaliști de vîrste inferioare categoriei, au încasat un neverosimil 0-8. Juniorii A sunt pe locul 5 cu 34 puncte, iar juniorii B pe 11, cu 15 puncte. Pentru profesorul Constantin Prepeliță, cele mai bune vești au venit de la Turnu Severin, acolo unde fiul său, Andrei, căpitanul Universității Craiova, a marcat golul decisiv al victoriei oltenilor, 2-0 cu... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 17:54 (26923 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal: Unirea Alba-Iulia-Unirea Urziceni 1-2

Le-am stricat «bucurica»

La Alba-Iulia s-au întîlnit două dintre cele trei echipe ale Ligii I care nu bătuseră pe nimeni în retur (a treia este Pandurii Tîrgu-Jiu). Unirea Urziceni și-a arătat prima colții, Bilașco și Galamaz lovind în aceeași fază bara porții lui Rotaru (’24). Florin Dan a replicat imediat, cu un șut ce a trecut puțin pe lîngă poarta lui Tudor. Rusescu încearcă la rîndu-i poarta adversă (’37), iar în minutul 39 se produce surpriza. Bogdan Bucurică, fundașul stînga al gazdelor, pătrunde în careu și cu un șut dintr-un unghi imposibil deschide scorul. Spectrul unei înfrîngeri rușinoase aduce în teren în repriza secundă o echipă ialomițeană hotărîtă să pună lucrurile la punct. Brandan transformă o lovitură... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2010, 17:53 (30794 vizualizări - 0 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
309 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Țăndărei: La furat dintr-o școală

În cursul dimineții de sîmbătă, 24 aprilie, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată de directorul unei școli din localitate, despre faptul că în cursul nopții de 23 spre 24 aprilie, persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:21
(27389 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiuni pentru siguranța publică

În noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 24 spre 25 aprilie, polițiștii slobozeni au organizat o acțiune în colaborare cu efective din cadrul Inspectoratului Județean al Jandarmeriei și ale Serviciului ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:21
(25365 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Hoți prinși de polițiști

Sîmbătă, 24 aprilie, polițiștii din Bordușani au fost sesizați de către o localnică, de 65 de ani, despre faptul că în noaptea anterioară, persoane necunoscute i-au furat din curtea locuinței și dintr-o ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:20
(27812 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Viteza face victime

Duminică, 25 aprilie, polițiștii din Urziceni au fost sesizați prin 112, despre producerea unui accident de circulație. Accidentul s-a produs pe DJ203B, pe raza localității Gîrbovi, și s-a soldat cu vătămarea ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:20
(26028 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi aplicate de polițiștii din Urziceni și Fierbinți-Tîrg

Sîmbătă, 24 aprilie, polițiștii din Urziceni au acționat pentru menținerea ordinii și liniștii publice, pentru prevenirea faptelor cu violență, a furturilor din buzunare, de și din auto, a comerțului ilicit ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:19
(23716 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat la volan

O echipă de siguranță publică ce acționa pe raza municipiului Urziceni a oprit pentru control, duminică, 25 aprilie, un autoturism înmatriculat în Spania, la volanul căruia se afla un localnic, de 35 de ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:18
(31105 vizualizări - 0 comentarii)


264 locuri vacante pentru 1100 de persoane fără loc de muncă

Vineri, 23 aprilie a.c., la nivel național s-a desfășurat Bursa generală a locurilor de muncă, acțiune organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Evenimentul s-a desfășurat și la nivel ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2010, 12:10
(21670 vizualizări - 0 comentarii)


O mașină a luat foc la Făcăeni, acoperișul unei case a fost mistuit de flăcări la Condeești

Sîmbătă, 24 aprilie, autoutilitara unui cetățean din comuna Făcăeni a fost cuprinsă de flăcări ca urmare a unui scurtcircuit produs la un conductor electric defect sau izolat necorespunzător. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2010, 12:10
(27317 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Scuterul a fost acroșat de un autobuz

Vineri, 23 aprilie, pe 112, Poliția a fost sesizată despre faptul că pe Strada Călărași, din Fetești, un cetățean care se deplasa cu un moped a fost lovit de un autobuz. La fața locului s-a deplasat un ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:30
(23865 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Minor la volanul autoturismului bunicii

În cursul nopții de joi spre vineri, respectiv 22 spre 23 aprilie a.c., în jurul orei 00,20, polițiștii din Balaciu au oprit pentru control un autoturism înmatriculat în județul Ialomița. În urma legitimării ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:29
(24578 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer în stare de ebrietate

Un bărbat de 37 de ani, din Fetești, s-a ales cu dosar penal după ce a fost depistat de polițiști conducînd un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși se afla în stare de ebrietate. Autoturismul ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:26
(23627 vizualizări - 0 comentarii)


S-a înecat în Ialomița?

Polițiști și pompieri au desfășurat joi, 22 aprilie a.c., eforturi comune pentru a depista un bărbat, de 66 de ani, din Urziceni, a cărui dispariție a fost sesizată de către familia acestuia. Ultimele informații ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:56
(23143 vizualizări - 2 comentarii)


Conducea tractorul cu permisul suspendat

Joi, 22 aprilie, în jurul orei 23,30, polițiștii au identificat în trafic, pe strada Călărași, din Fetești, un bărbat, de 45 de ani, din județul Constanța, care se deplasa la volanul unui autotractor ce ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(20270 vizualizări - 0 comentarii)


Fierul vechi, în atenția polițiștilor

Polițiștii din Țăndărei au acționat joi, 22 aprilie, în intervalul orar 09,00-12,00, pe raza de competență, pentru respectarea prevederilor privind gestionarea deșeurilor industriale reciclabile și pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(13888 vizualizări - 0 comentarii)


10 baruri și 9 săli de jocuri, controlate

În cursul după-amiezii de joi, 22 aprilie, în intervalul orar 18,00-21,00, efective din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, în colaborare cu efective ale Inspectoratului Județean de Jandarmi și din cadrul ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(22323 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni în zonele rurale

În cursul nopții trecute, respectiv 22/23 aprilie, agenții Posturilor de Poliție Albești, Ciochina și Buești au organizat o acțiune comună intercomunală, sub coordonarea ofițerilor din cadrul Poliției ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:54
(13591 vizualizări - 0 comentarii)


Depunerea situațiilor financiare, obligatoriu la Registrul Comerțului

Oficiul Național al Registrului Comerțului reamintește comercianților că, începînd cu anul 2010, situațiile financiare anuale se depun numai la Registrul Comerțului. Avînd în vedere că data limită pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 13:42
(21046 vizualizări - 0 comentarii)


Perdelele forestiere de protecție, în atenția Prefecturii

Joi, 22 aprilie a.c., la sediul Prefecturii Ialomița s-a desfășurat o ședință de lucru a Comandamentului județean de analiză a realizării Programului de înființare a perdelelor forestiere de protecție. ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 10:13
(19987 vizualizări - 1 comentariu)


Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, zărzărea»-ediția a XVIII-a

Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, zărzărea»-ediția a XVIII-a

În organizarea Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, vineri, 16 aprilie 2010, s-a desfășurat faza zonală a celei de-a XVIII-a ediții a Festivalului Județean ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 20:18
(20890 vizualizări - 0 comentarii)


A dat cu tractorul peste un bătrîn

Poliția Urziceni a fost sesizată miercuri, 21 aprilie a.c., prin 112, despre faptul că pe raza localității Hagiești s-a produs un accident de circulație, un pieton fiind implicat. Din cercetări s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 18:56
(20049 vizualizări - 0 comentarii)


Recidivist încarcerat după ce a tîlhărit un tînăr în stare de ebrietate

Un tînăr în vîrstă de 28 de ani, din Slobozia, recidivist, a fost încarcerat în arestul Inspectoratului după ce Judecătoria Slobozia a emis pe numele său un mandat de arestare preventivă pentru 29 de zile ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 18:39
(25146 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, identificat

Miercuri, 21 aprilie a.c., polițiștii l-au identificat și reținut, pe raza comunei Frumușani-Călărași, pe un tînăr, în vârstă de 28 ani, din Fetești, care lucra în cadrul unei vulcanizări din localitate ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 17:58
(13722 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Polițiștii au constatat o infracțiune comisă de un bărbat, de 32 de ani, din localitatea Săveni, care se deplasa la volanul unui autoturism cu numere de înmatriculare străine, fără a poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 17:42
(25529 vizualizări - 0 comentarii)


Firmă sancționată pentru nerespectarea regimului materialului lemnos

În urma verificărilor efectuate la un agent economic din comuna Făcăeni s-a constatat că acesta comercializa material lemnos pentru construcții fără a utiliza sistemul informatic integrat de urmărire a ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 17:40
(14983 vizualizări - 0 comentarii)


Bursa generală a locurilor de muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 23 aprilie 2010, începînd cu ora 9.00, Bursa generală a locurilor de muncă. Acțiunea se va desfășura în Slobozia la Clubul ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 12:48
(21238 vizualizări - 0 comentarii)


22 aprilie, ziua Pământului: 200 de preșcolari au salvat Planeta la Slobozia

22 aprilie, ziua Pămîntului: 200 de preșcolari au salvat Planeta la Slobozia

Joi, 22 aprilie, la orele 10,00, preșcolarii Grădiniței «Junior» din Slobozia au organizat marșul annual de Ziua Pămîntului. Însoțiți de educatori și oficiali locali (l-am remarcat, în treacăt, pe nelipsitul ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 12:24
(17497 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbători uitate, sărbători regăsite: Caloianul îngropat la Slobozia

Sărbători uitate, sărbători regăsite: Caloianul îngropat la Slobozia

Caloiene, Iene,
Du-te-n cer și cere
Să deschiză porțile,
Să sloboadă ploile,
Să curgă și gîrlele,
Zilele și nopțile,
Ca să crească grînele!
Iani, Iani, Caloiani,
Ia cerului torțele ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 12:22
(13019 vizualizări - 0 comentarii)


«Activitatea economică în Ialomița a scăzut cu 40-50%»

«Activitatea economică în Ialomița a scăzut cu 40-50%»

În cadrul unei conferințe de presă susținută miercuri, 21 aprilie, reprezentații Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița au dat publicității raportul de activitate al instituției pe anul 2009. ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 06:52
(11712 vizualizări - 1 comentariu)


Pistol de calibru 5,5 mm, deținut ilegal

Polițiștii au depistat marți, 20 aprilie, un ialomițean care deținea, fără drept, o armă neletală din categoria celor supuse autorizării. Bărbatul, de 66 de ani, din Fetești, deținea fără drept un pistol ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:11
(21248 vizualizări - 0 comentarii)


Nu vrea să se întoarcă acasă: Dat dispărut de Poliția Constanța, găsit la Sudiți

Marți, 20 aprilie, polițiștii Postului de Poliție Sudiți au depistat pe islazul comunal un tînăr, de 23 de ani, din județul Tulcea, care lucra ca cioban la stîna de oi a unui bărbat din localitatea Sudiți ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:11
(21219 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...