Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Handbal: CSM Slobozia-Universitatea Tîrgoviște 49-14 (22-5)

Bombardierele de Slobozia au nimicit Turnul Chindiei

Patru luni au trecut de la ultimul meci disputat pe propriul teren de handbalistele de la CSM Slobozia, cel cu CSM Ploiești. Dorul de handbal a purtat peste 200 de spectatori către sala de la stadion, unde sîmbătă, 13 martie 2010, elevele lui Marian Simion au întîlnit în prima etapă a returului pe Universitatea Tîrgoviște. Cu toate că din cauza capacității reduse a sălii, multă lume a stat în picioare, spectacolul handbalistic a compensat acest neajuns. Cei prezenți au putut urmări un meci disputat cu zîmbetul pe buze de fetele noastre, care s-au întrecut în execuții spectaculoase. Aruncările la vinclu, cele de la șold, combinațiile de efect sau golurile din unghiuri imposibile patentate de Cristina... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2010, 18:26 (25406 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Aproape de o mare surpriză

Handbal: CSS Slobozia-Oțelul Galați 23-24 (10-11)

Aproape de o mare surpriză

Aflată pe ultimul loc în clasamentul seriei B, echipa de junioare 1 a CSS Slobozia pornea ca victimă sigură în confruntarea de duminică, 14 martie, cu liderul Oțelul Galați. Realitatea din teren a arătat însă cu totul altfel. Fetele noastre au demonstrat o combativitate demnă de cauze mai bune. Deși cu o medie de vîrstă sub nivelul adversarelor, slobozencele au reușit să le țină în șah pe tot parcursul partidei. La un moment dat, CSS Slobozia a reușit chiar să preia inițiativa, dubla consecutivă realizată în minutul 48 de Alexandra Ioniță ducînd scorul la 21-18 pentru noi. Din păcate, ratările ulterioare au îndepărtat Slobozia de o victorie frumoasă. Ratarea din ultimele secunde a Alinei Mihai... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2010, 18:24 (30544 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal: FC Timișoara-Unirea Urziceni 0-0

Încă o seară mare pentru Tudor

A stat tot timpul în umbra altora, așteptînd să-i vină rîndul între buturi. I-a secondat pe Prunea și Lobonț la Dinamo, pe Preda la Rocar și Craiova și chiar pe mai puțin cunoscuții Huțan și Mîrne la UTA. Acum, la 36 de ani, este de un an și jumătate rezerva lui Arlauskis, iar cînd lituanianul a lipsit, a demonstrat că poate fi oricînd un om de bază. A apărat un penalty la acel istoric 4-1 pe Ibrox Park, menținînd Unirea în cărți, iar duminică, pe «Dan Păltinișanu», la Timișoara, a arătat iarăși că n-a îmbătrînit degeaba. S-a coordonat bine cu apărătorii centrali, iar cînd Galamaz sau Fernandes au mai greșit, a fost mai mare decît poarta. S-a opus excelent la șuturile alb-violeților venite de... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2010, 18:20 (18579 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Profesorul de Geografie a primit un pumn în față de la un elev

EXCLUSIV S-a întîmplat Grupul Școlar «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia

Profesorul de Geografie a primit un pumn în față de la un elev

Un profesor de Geografie de la Grupul Școlar «Alexandru Ioan-Cuza» din Slobozia a fost agresat, în timpul orelor de curs, de unul dintre elevii săi. Dascălul a fost lovit cu pumnul în față în timp ce încerca să dea un elev afară din clasă...
Violența în școli nu mai este demult o noutate. Sălile de curs devin uneori adevărate ringuri de box, profesori bătuți, absenteism școlar la cote alarmante și elevi lipsiți de cel mai mic interes pentru orele de curs. Toate caracterizează și învățămîntul ialomițean. Iar ultimul eveniment petrecut într-unul dintre cele mai mari licee slobozene demonstrează, încă o dată, stadiul deplorabil al învățămîntului ialomițean. O banală altercație între un profesor... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2010, 14:34 (26588 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Incendiu la Rovine

A ars de viu în propria casă

click pe poza

În cursul nopții de luni spre marți, 15/16 martie a.c., un bărbat de 43 de ani a murit ars de viu în locuința sa din satul Rovine, aparținînd comunei Reviga. Proprietarul a aprins focul la o sobă al cărei coș de evacuare a fumului, nefiind izolat termic, a dus la izbucnirea unui incendiu. Flăcările s-au extins la întreaga locuință, iar bărbatul nu a mai putut fi salvat. Pompierii din cadrul Detașamentului Slobozia au intervenit cu două autospeciale dotate cu apă și spumă. Pînă la sosirea acestora, focul cuprinsese întreaga casă, distrugînd bunurile din trei încăperi ale locuinței. Incendiul a fost în cele din urmă stins însă pentru bărbatul ars de viu în propria-i locuință nu s-a mai putut face... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2010, 11:07 (18117 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ioan Martin, noul președinte interimar al PNL Ialomița

EXCLUSIV Liberalii și-au schimbat liderul

Ioan Martin, noul președinte interimar al PNL Ialomița

Ioan Martin este noul președinte interimar al PNL Ialomița. Numirea sa a fost anunțată luni, 15 martie a.c., de Biroul Politic al PNL. Aceasta a propus în cadrul unei ședinte restrînse a conducerii PNL, desfășurată la București, comasarea unor filiale locale apreciate ca fiind neperformante și reorganizarea altora prin schimbarea conducerii acestora. În Ialomița lupta s-a dat între Cristina Pocora, parlamentar PNL în circumscripția electorală Fetești-Țăndărei și Ioan Martin, vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița.
La prima sa declarație publică în noua calitate, Ioan Martin a declarat în exclusivitate pentru Independent că își propune să schimbe atît imaginea, cît și modul de abordare... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2010, 20:06 (25611 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Sănătății a trimis o echipă de control la Slobozia în problema apei

Deputatul Neacșu primește răspunsuri «pe surse»

Ministerul Sănătății a trimis o echipă de control la Slobozia în problema apei

Luni, 15 martie, în cadrul unei conferințe de presă, deputatul PSD Marian Neacșu a declarat că interpelarea sa către Ministerul Sănătății pe tema apei a avut urmări notabile. Potrivit celor declarate, Ministerul a declanșat ancheta solicitată de el pentru stabilirea calității apei furnizate populației. «Știu și eu, pe surse, așa cum știți și dumneavoastră, că a avut loc un control săptămîna trecută, n-am primit un răspuns oficial și, atîta vreme cît n-am primit un răspuns, nu pot să mă pronunț oficial» a spus Marian Neacșu.
Reamintim că în urmă cu aproape o lună, sub titlul «Salvarea societății Urban SA Slobozia și declanșarea unei anchete la Direcția de Sănătate Publica Ialomița pentru... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2010, 18:14 (23176 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

După ce a omorât un tânăr, făptașul e cercetat în libertate!

Verdict incredibil în accidentul de vineri noaptea

După ce a omorît un tînăr, făptașul e cercetat în libertate!

Un banal comunicat de presă avea să ne anunțe sîmbătă, 13 martie, la primele ore ale dimineții asupra producerii unui accident rutier. Comunicatul în sine, sec și lipsit de detalii nominale, ne-a parvenit pe calea oficială din partea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Să rezumăm tragicul eveniment: un om ucis de un șofer beat...

Accident grav cauzat de un șofer băut
Vineri, 12 martie a.c., puțin trecut de miezul nopții, prin 112, un cetățean a sesizat că pe DN 21, la km 92, din direcția Călărași-Slobozia, s-a produs un accident rutier, în urma căruia a rezultat decesul unei persoane. La fața locului s-au deplasat echipaje ale Poliției, Ambulanței și o... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2010, 13:19 (78693 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Danii de la buget întru pomenirea autorităților locale

Cine-mparte, parte face Episcopiei Sloboziei și Călărașilor

Danii de la buget întru pomenirea autorităților locale

Nici nu s-a șters bine în amintire silnicia limitării străzii Episcopiei la un singur sens și instituția mai sus pomenită recidivează. De data aceasta însă, pentru că e an de criză, păstorul întronizat acum opt luni vrea să sugă ilegal locuri de casă la Pepinieră acolo unde fiecare dintre proprietarii legitimați de Primăria Slobozia au plătit 10 mii de euro pe biletul de intrare.

Locuințe aprobate ilegal pentru preoți
Decizia, absolut ilegală a fost adoptată la rugămintea PS Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor joi, 4 martie 2010, în ședința ordinară a Consiliului Local și a fost aprobată de 15 din cei 21 de consilieri ai Sloboziei.
Concret, proiectul de... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2010, 06:11 (21919 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pantofi, flori și cărți, pe listele de investiții

Pe ce se mai cheltuie banii la Primăria Slobozia în 2010

Pantofi, flori și cărți, pe listele de investiții

Fără prime și sporuri lunare. Fără salarii de merit și prime de vacanță. Venituri mai mici cu pînă la 50%. Bugetari disponibilizați în masă. Nu, nu este 1 aprilie, dar este o păcăleală grosolană cu care autoritățile au făcut audiențe maxime la televizor. În realitate, orice dorință de bugetar este îndeplinită cu bani de la stat. Direcțiile din subordonarea primăriilor nici nu visează la criza de la teve, ba chiar și-au propus achiziții dintre cele mai năstrușnice. Cel puțin așa reiese din bugetul amănunțit al celei mai mari localități a județului, municipiul Slobozia...

Bugetul alb ca brînza
La finele săptămînii precedente, consilierii municipali, întruniți în ședința... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2010, 15:23 (22785 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița, «corigent» la investiții europene

Robinetul fondurilor structurale abia mai picură

Consiliul Județean Ialomița, «corigent» la investiții europene

Una dintre temele favorite de campanie ale administrației publice județene a fost reprezentată de «fondurile structurale europene». O temă pe cît de ofertantă, pe atît de absconsă pentru un public neavizat. În spatele acesteia, de 4 ani încoace, Consiliul Județean Ialomița lansează cele mai fanteziste proiecte de dezvoltare locală. Iar rezultatele, pe cît de firave, pe atît de îndelung mediatizate, confirmă incapacitatea administrației județene de a accesa fonduri care să permită un progres real pentru județul Ialomița.

Pomul lăudat al Sud Muntenia
Pentru cei total neavizați, vom apela la site-ul Agenției de Dezvoltare Regională Sud Muntenia. Potrivit acestuia, Agenția... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2010, 09:16 (10861 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Desenatoarea de nunți»

«Desenatoarea de nunți»

Decoruri saten, falduri, arcade, inimi drapate, flori pentru prezidiu, decorațiuni speciale, cocarde din flori naturale, carduri mese, covor roșu, tunuri confetti, calești și... declarații de dragoste la comandă!!! Acestea sînt doar o parte din miile de lucruri pe care le poți avea pentru nunta la care ai visat de pe vremea cînd ai descoperit în scrinul bunicii prima rochie de mireasă. Da, da, aceea dantelată care ți-a fost promisă acum 20 de ani și de la care ai păstrat, ca să-ți poarte noroc, doar un trandafir.

Dulcele coșmar al măritișului
Dacă ar fi să dăm crezare siturilor de profil, prima sursă de documentare pentru articolul de față, coșmarul măritișului începe... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2010, 16:12 (31942 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia vrea cu de-a sila teritoriile localităților limitrofe

În plină expansiune administrativă

Slobozia vrea cu de-a sila teritoriile localităților limitrofe

La jumătatea săptămînii trecute, Prefectura făcea public rezultatul unei întîlniri între autoritățile locale din Slobozia și cele din zonele limitrofe pentru «clarificarea limitelor teritoriale administrative». Informația, de-a dreptul neverosimilă în anul de grație 2010, ascunde un șir de războaie administrative purtate pentru adjudecarea unor suprafețe de aproape 2000 de hectare, precum pentru taxele și impozitele derivate. Iar în spatele tuturor acestor aspecte, susțin surse autorizate din administrația locală, se ascund afaceri de sute de mii de euro pentru care autoritățile sînt capabile să sacrifice cei două-trei sute de proprietari de teren cu titluri de proprietate deja eliberate...
... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2010, 08:48 (16704 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița încasează spor de condiții vătămătoare

Bugetul județean se cheltuiește bine și concentrat!

Consiliul Județean Ialomița încasează spor de condiții vătămătoare

Pentru cei dintre dumneavoastră care încă nu știți, aparatul administrativ al Consiliului Județean s-a mutat, începînd cu 16 ianuarie a.c., în Palatul Administrativ (fostul sediu aflat timp de aproape doi ani în renovare). Relocarea, potrivit declarațiilor președintelui Silvian Ciupercă, s-a făcut prin forțe proprii, fără cheltuieli suplimentare. În felul acesta, Consiliul Județean a scăpat de chiria plătită RomTelecom și, ce e mai îmbucurător, de pericolul pe care-l reprezentau antenele atîrnate deasupra sediului pentru care angajații au primit, o bună perioadă de timp, spor de antenă, dar nu și sănătate.
Vă veți întreba, probabil, ce legătură are acest amănunt cu bugetul aprobat cu o largă... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2010, 18:26 (18644 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Derapajele bugetare, amendate de primari

Cerșetoria administrativă are alternative

Derapajele bugetare, amendate de primari

Alocările bugetare ale Consiliului Județean consumă anual rîuri de cerneală tipografică. Media locală face analize comparative detaliate, identifică teorii ale conspirației, acuză administrația județeană de partizanat politic, profețesc haosul bugetar. Mai modestă, publicația noastră vă oferă anul acesta o perspectivă diferită asupra alocărilor bugetare și o posibilă soluție pentru ieșirea din criza administrativă acută în care ne aflăm.

Jumătate din buget, parazitat de cheltuieli administrative
Pentru a înțelege exact unde ne aflăm în acest moment, facem apel la setul de date seci care compun filozofia bugetară a anului în curs. În proiectul de buget al anului 2010... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2010, 10:10 (19624 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Luciul de apă din Ialomița are iz penal

Scandal cu miros de baltă

Luciul de apă din Ialomița are iz penal

Bălțile ialomițene revin în atenția publicului larg ca subiect de dispută. După privatizarea societății de stat Ialpesco, luciul de apă al județului a trecut prin mai multe «mîini». Actual, la aproape trei ani de la preluarea în administrare a bălților de către ultimul proprietar, luciul de apă al județului aprinde spriritele afaceriștilor în domeniu. Pasiunea cu care se dau luptele este atît de aprigă încît unul dintre adversari aduce acuzații penale mai multor persoane implicate. Tribunale, procese, conflicte, toate pentru o parte a bălților ialomițene...

Are balta pește. Sau a avut!
Înainte de a trece la detalierea amănunțită a conflictelor cu miros de pește din județul... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2010, 09:55 (46216 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Jandarmii «KOSOVARI» și-au primit decorațiile

Jandarmii «KOSOVARI» și-au primit decorațiile

La începutul lunii februarie 2010, prin Decret Prezidențial, în semn de recunoștință și apreciere pentru profesionalismul dovedit pe timpul executării misiunilor, șapte ofițeri și 47 de subofițeri din cadrul Jandarmeriei Române au fost desemnați să primească decorații militare, respectiv, Ordinul Virtutea Militară în grad de Cavaler, cu însemn de război, și Medalia Bărbăție și Credință clasa a-III-a, cu însemn de război.
Miercuri, 10 martie a.c., la sediul Inspectoratului General al Jandarmeriei Române, în prezența consilierului prezidențial Iulian Fota și a secretarului de stat în Ministerul de Interne, Dan-Valentin Fătuloiu s-a desfășurat ceremonia propriu-zisă de înmînare a decorațiilor... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2010, 09:48 (24963 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Elevilor li se deformează coloana vertebrală!

Ghiozdanele prea grele fac rău spatelui

Elevilor li se deformează coloana vertebrală!

Toți părinții sînt îngrijorați cînd își văd copiii plecînd la școală cu ghiozdane enorme pe spate, care par să fie mai grele decît ei. Sau, mai degrabă, erau îngrijorați pentru că unii au optat, de cîțiva ani, pentru ghiozdane pe roți, mult mai confortabile. Însă nu toți elevii au astfel de serviete. Din cîte se pare, o parte din durerile de spate și din deformațiile coloanei copiilor sînt atribuie greutății excesive a ghiozdanelor, arată săptămânalul francez Le Point.
Un studiu, realizat în condiții apropiate de realitate și publicat în revista științifică Spine, enumeră efectele imediate ale acestor ghiozdane asupra zonei lombare. Analizele au fost realizate cu un aparat RMN (rezonanță magnetică... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2010, 18:23 (27338 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Țării cît mai mulți șomeri

Ialomița în Top 5 ȘOMAJ

Potrivit datelor publicate de Agenția Naționala de Ocupare a Forței de Muncă, Ialomița se află în topul județelor cu cei mai mulți șomeri. Mai grav este faptul că, dată fiind rata în creștere a șomajului (aceasta s-a mărit în luna februarie cu 0,2 puncte procentuale, pînă la 8,3%), Ialomița urcă vertiginos către fruntea clasamentului, ocupînd în acest moment locul 5.
Astfel, conform datelor furnizate de ANOFM, la nivel național numărul total de șomeri a urcat în februarie pînă la 762375. Din cei peste 760000 de șomeri, 13465 provin din Ialomița, iar numărul acestora este în continuă creștere.
Deși se consideră că vîrful de sarcină a fost atins în ianuarie, problema șomerilor ialomițeni rămîne... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2010, 13:43 (26421 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Agricultura, trasă pe dreapta

Previziuni sumbre pentru anul agricol în curs

Agricultura, trasă pe dreapta

Anul agricol în curs debutează sub semnul unor previziuni economice mai sumbre decît cele vehiculate în anii precedenți. Decapitalizați și lipsiți de subvenții, agricultorii ialomițeni acuză Guvernul de opacitate și lipsă de viziune. Mai grav este faptul că, alături de cei 500 de arendași care cultivă 75% din terenurile agricole din județ suferă și 10000 de fermieri care practică agricultura de subzistență. Pentru mulți dintre aceștia, susține Nicolae Sitaru, președintele LAPAR România, «acesta va fi anul falimentului».

10000 de sărăcii lucii
Lansată în 2008 ca formă de ajutor de stat, renta viageră își trăiește ultimele zile. La începutul acestei săptămîni, la sediul... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2010, 12:56 (22686 vizualizări - 0 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
252 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ciulnița: Prinși la furat dintr-o fabrică dezafectată de la Ghimpați

Doi bărbați, de 21 și 48 ani, din Ciulnița, au fost prinși în flagrant de polițiști în timp ce furau mai multe bunuri din curtea unei fabrici. Indivizii încercau să fure bunurile din curtea unei fabrici ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2011, 14:31
(14450 vizualizări - 0 comentarii)


Vînzători ambulanți de cosmetice contrafăcute, prinși de jandarmii slobozeni

Luni, 12 decembrie, jandarmii slobozeni au surprins în flagrant 3 persoane în timp ce vindeau la prețuri derizorii parfumuri și alte produse cosmetice cu mărci ale unor producători recunoscuți în domeniu ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2011, 14:27
(10779 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiune a Poliției

În perioada 9-11 decembrie, în intervalele orare 18,00-20,00, respectiv 00,00-04,00, polițiștii slobozeni, în colaborare cu Inspectoratul Județean de Jandarmi Ialomița și Poliția Locală Slobozia au organizat ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2011, 14:25
(18614 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR: Pichetări la sediile ministerelor Agriculturii și Finanțelor

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România, în numele tuturor producătorilor agricoli din sectorul vegetal, își exprimă indignarea și protestează față de înscrierea în bugetul Ministerului Agriculturii ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2011, 15:35
(11797 vizualizări - 1 comentariu)


Dridu: O șoferiță s-a răsturnat în șanț

O tînără șoferiță de 24 ani s-a răsturnat cu mașina în șanț. Cauza producerii nefericitului accident a fost viteza excesivă, neadaptată într-o succesiune de curbe în apropierea localității Dridu pe un carosabil ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2011, 15:19
(14840 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu accident


DSVSA Ialomița: Exportul de carne de porc din România, datorat eforturilor direcțiilor sanitare veterinare

În data de 6 decembrie 2011, România a obținut dreptul de a exporta carne de porc și produse din carne de porc în Uniunea Europeană și în țările terțe. Decizia a fost luată în cadrul ședinței Comitetului ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2011, 15:15
(12957 vizualizări - 3 comentarii)


Vlădeni: Au bătut șoferul Ambulanței

Judecătorii slobozeni au emis pe numele a șapte persoane, cu vîrste cuprinse între 17 și 44 ani, mandate de arestare preventivă pentru o perioadă de 29 zile. Pe numele celor 7, instanța a reținut săvîrșirea ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2011, 15:10
(16412 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi băuți, la volan

Trei șoferi auto au prinși în trafic în acest week-end în timp ce conduceau sub influența băuturilor alcoolice. Primul dintre aceștia, un bărbat de 61 ani, din Bacău, a fost prins vineri, 9 decembrie, în ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2011, 15:10
(11712 vizualizări - 1 comentariu)


Jilavele: Hoț prins cu bunurile furate pe bicicletă

Un bărbat, de 47 ani, din Jilavele, a fost prins de polițiști în timp ce transporta pe o bicicletă mai multe bunuri a căror proveniență nu a putut să o justifice. S-a întîmplat la Jilavele, în noaptea de ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2011, 15:09
(15839 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Jilavele furt hoț


Țăndărei: Conducea cu permisul suspendat din luna august

Un bărbat de 45 ani, din București, a fost prins de polițiști în timp ce conducea fără permis. S-a întîmplat vineri, 9 decembrie, la Țăndărei, cînd polițiștii au oprit mașina condusă de bucureștean pentru ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2011, 15:08
(9464 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Toleranță zero față de violență»

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 9 decembrie, la școala cu clasele I-VIII nr. 3 Slobozia, polițiștii de proximitate slobozeni au lansat Proiectul Național «Toleranță zero față de violență». ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2011, 15:07
(12675 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Peste 70 mii lei, amezi în trafic

Peste 70 mii lei este valoarea sancțiunilor aplicate în acest week-end șoferilor indisciplinați. Polițiștii au aplicat nu mai puțin de 328 de amenzi și au reținut 13 permise de conducere. Cele mai multe ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2011, 15:06
(9908 vizualizări - 1 comentariu)


Stelnica: I-au furat bunurile dintr-o magazie

Un tînăr, de 34 ani, din Stelnica, a fost identificat ca fiind autorul principal al unui furt. Infracțiunea a fost adusă la cunoștința polițiștilor de către un bărbat, de 52 ani, din localitate, care a ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2011, 15:05
(12576 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Au furat dintr-o școală

Polițiștii din Urziceni cercetează trei tineri, de 15, 16 și 18 ani, pentru de furt. Cei trei sînt principalii suspecți în cazul furtului unor bunuri dintr-o școală din localitate. Bunurile, în valoare ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2011, 13:36
(11452 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Băut, la volan

Un bărbat de 59 ani, șofer al unui autoturism, a fost oprit în trafic, la Urziceni, joi, 8 decembrie, de o echipă de Poliție Rutieră, pentru un control de rutină. Pentru că mirosea a alcool, șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2011, 13:36
(11437 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: 300 kg «guvid de mare», fără documente

Țăndărei: 300 kg «guvid de mare», fără documente

Peste 120 de persoane au fost legitimate, joi, 8 decembrie, la Țăndărei, în cadrul unei acțiuni a polițiștilor din localitate. Oamenii legii au urmărit diminuarea femomenului infracțional dar și disciplina ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2011, 13:35
(11505 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Fier vechi, confiscat

Un feteștean de 23 ani a fost prins de polițiștii din localitate în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism, pe direcția Vlădeni-Fetești. În urma controlului autoturismului, polițiștii au descoperit ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2011, 13:33
(9480 vizualizări - 0 comentarii)


Glodeanu Sărat: Incendiu de la un scurtcircuit

În dimineața zilei de 1 decembrie 2011, prin 112 era anunțată izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Glodeanu Sărat. Pompierii din Urziceni s-au deplasat de urgență ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2011, 15:35
(11965 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Anunț concurs angajare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița organizează concurs în vederea ocupării funcției publice de execuție temporar vacantă de consilier clasa I, grad profesional superior ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2011, 09:10
(17497 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 32 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, joi, 8 decembrie 2011, sînt disponibile doar 32 locuri de muncă. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2011, 09:06
(13023 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Posesorii de arme neletale, de urgență la autorizare

Prin modificarea LEGII nr. 295 din 28 iunie 2004, cu Legea nr. 117 din 27.06.2011, privind regimul armelor si al munițiilor, posesorii armelor neletale (pistoale cu gaze) care dețin certificate de deținător ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2011, 08:57
(12785 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Locațiile unde se efectuează examene de trichineloză

Avînd în vedere apropierea Sărbătorilor de Iarnă, cînd în mod normal crește considerabil numărul de procine sacrificate tradițional, în scopul prevenirii îmbolnăvirilor cu Trichinella Spiralis și pentru ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2011, 08:32
(14843 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia se pregătește de Sărbători

Slobozia se pregătește de Sărbători

Slobozia se aliniază orașelor țării care marchează Sărbătorile de Iarnă prin împodobirea unui brad uriaș. Bradul slobozean are 10 metri și a fost amplasat zilele trecute în imediata apropiere a magazinului ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2011, 08:24
(11067 vizualizări - 1 comentariu)


Vlădeni: Șofer în numele fratelui

Miercuri, 7 decembrie , polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Stelnica au identificat pe raza comunei Vlădeni un autoturism condus de un bărbat din comuna Cogealac-Constanța. Întrucît bărbatul ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2011, 08:18
(13823 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Razie printre elevi

Forțele de ordine din Fetești au acționat miercuri, 7 decembrie a.c., în zonele unităților de învățământ din municipiu, în cadrul unei acțiuni care a urmărit menținerea ordinii și liniștii publice, precum ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2011, 08:18
(14970 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Arme neasigurate în gospodărie

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat miercuri, 7 decembrie, pe linia asigurării securității armei și muniției aferente. Într-una dintre acțiuni, la domiciliul unui ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2011, 08:17
(15986 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sălcioara armă


Manasia: Un bătrîn s-a spînzurat în propria locuință

Un bărbat de 87 ani din Manasia a fost găsit spînzurat în propria locuință, marți, 6 decembrie. Deși au intervenit cu promptitudine, medicii echipajului SMURD Urziceni au au mai putut face nimic pentru ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2011, 18:11
(11438 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Tîrg: I-a luat foc casa de la un aragaz!

Marți, 6 decembrie a.c., o altă tragedie s-a înregistrat la Fierbinți-Tîrg. Casa unui localnic s-a aprins din cauza unui aragaz amplasat necorespunzător. Flăcările au mistuit întreaga bucătărie și aproximativ ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2011, 18:11
(14520 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Nu a respectat indicatorul «Oprire» și s-a izbit de un alt autoturism

Marți, 6 decembrie, la Slobozia, o femeie de 63 ani a fost victima unui accident rutier. Incidentul s-a produs în timp ce un tînăr, de 24 ani, din Slobozia, conducea un autoturism pe strada Vînători, din ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2011, 18:10
(11195 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ialomița: L-a lovit o autoutilitară

Marți, 6 decembrie a.c., un bărbat de 50 ani, din comuna Ștefan Vodă-Călărași, a fost lovit de un autoturism. Bărbatul ce se deplasa pe partea carosabilă a DN21, din direcția Slobozia către Călărași, s ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2011, 18:08
(11200 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...