Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Incendiu la Rovine

A ars de viu în propria casă

click pe poza

În cursul nopții de luni spre marți, 15/16 martie a.c., un bărbat de 43 de ani a murit ars de viu în locuința sa din satul Rovine, aparținînd comunei Reviga. Proprietarul a aprins focul la o sobă al cărei coș de evacuare a fumului, nefiind izolat termic, a dus la izbucnirea unui incendiu. Flăcările s-au extins la întreaga locuință, iar bărbatul nu a mai putut fi salvat. Pompierii din cadrul Detașamentului Slobozia au intervenit cu două autospeciale dotate cu apă și spumă. Pînă la sosirea acestora, focul cuprinsese întreaga casă, distrugînd bunurile din trei încăperi ale locuinței. Incendiul a fost în cele din urmă stins însă pentru bărbatul ars de viu în propria-i locuință nu s-a mai putut face... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2010, 11:07 (18117 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Ioan Martin, noul președinte interimar al PNL Ialomița

EXCLUSIV Liberalii și-au schimbat liderul

Ioan Martin, noul președinte interimar al PNL Ialomița

Ioan Martin este noul președinte interimar al PNL Ialomița. Numirea sa a fost anunțată luni, 15 martie a.c., de Biroul Politic al PNL. Aceasta a propus în cadrul unei ședinte restrînse a conducerii PNL, desfășurată la București, comasarea unor filiale locale apreciate ca fiind neperformante și reorganizarea altora prin schimbarea conducerii acestora. În Ialomița lupta s-a dat între Cristina Pocora, parlamentar PNL în circumscripția electorală Fetești-Țăndărei și Ioan Martin, vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița.
La prima sa declarație publică în noua calitate, Ioan Martin a declarat în exclusivitate pentru Independent că își propune să schimbe atît imaginea, cît și modul de abordare... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2010, 20:06 (25610 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Sănătății a trimis o echipă de control la Slobozia în problema apei

Deputatul Neacșu primește răspunsuri «pe surse»

Ministerul Sănătății a trimis o echipă de control la Slobozia în problema apei

Luni, 15 martie, în cadrul unei conferințe de presă, deputatul PSD Marian Neacșu a declarat că interpelarea sa către Ministerul Sănătății pe tema apei a avut urmări notabile. Potrivit celor declarate, Ministerul a declanșat ancheta solicitată de el pentru stabilirea calității apei furnizate populației. «Știu și eu, pe surse, așa cum știți și dumneavoastră, că a avut loc un control săptămîna trecută, n-am primit un răspuns oficial și, atîta vreme cît n-am primit un răspuns, nu pot să mă pronunț oficial» a spus Marian Neacșu.
Reamintim că în urmă cu aproape o lună, sub titlul «Salvarea societății Urban SA Slobozia și declanșarea unei anchete la Direcția de Sănătate Publica Ialomița pentru... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2010, 18:14 (23171 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

După ce a omorât un tânăr, făptașul e cercetat în libertate!

Verdict incredibil în accidentul de vineri noaptea

După ce a omorît un tînăr, făptașul e cercetat în libertate!

Un banal comunicat de presă avea să ne anunțe sîmbătă, 13 martie, la primele ore ale dimineții asupra producerii unui accident rutier. Comunicatul în sine, sec și lipsit de detalii nominale, ne-a parvenit pe calea oficială din partea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Să rezumăm tragicul eveniment: un om ucis de un șofer beat...

Accident grav cauzat de un șofer băut
Vineri, 12 martie a.c., puțin trecut de miezul nopții, prin 112, un cetățean a sesizat că pe DN 21, la km 92, din direcția Călărași-Slobozia, s-a produs un accident rutier, în urma căruia a rezultat decesul unei persoane. La fața locului s-au deplasat echipaje ale Poliției, Ambulanței și o... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2010, 13:19 (78684 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Danii de la buget întru pomenirea autorităților locale

Cine-mparte, parte face Episcopiei Sloboziei și Călărașilor

Danii de la buget întru pomenirea autorităților locale

Nici nu s-a șters bine în amintire silnicia limitării străzii Episcopiei la un singur sens și instituția mai sus pomenită recidivează. De data aceasta însă, pentru că e an de criză, păstorul întronizat acum opt luni vrea să sugă ilegal locuri de casă la Pepinieră acolo unde fiecare dintre proprietarii legitimați de Primăria Slobozia au plătit 10 mii de euro pe biletul de intrare.

Locuințe aprobate ilegal pentru preoți
Decizia, absolut ilegală a fost adoptată la rugămintea PS Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor joi, 4 martie 2010, în ședința ordinară a Consiliului Local și a fost aprobată de 15 din cei 21 de consilieri ai Sloboziei.
Concret, proiectul de... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2010, 06:11 (21915 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pantofi, flori și cărți, pe listele de investiții

Pe ce se mai cheltuie banii la Primăria Slobozia în 2010

Pantofi, flori și cărți, pe listele de investiții

Fără prime și sporuri lunare. Fără salarii de merit și prime de vacanță. Venituri mai mici cu pînă la 50%. Bugetari disponibilizați în masă. Nu, nu este 1 aprilie, dar este o păcăleală grosolană cu care autoritățile au făcut audiențe maxime la televizor. În realitate, orice dorință de bugetar este îndeplinită cu bani de la stat. Direcțiile din subordonarea primăriilor nici nu visează la criza de la teve, ba chiar și-au propus achiziții dintre cele mai năstrușnice. Cel puțin așa reiese din bugetul amănunțit al celei mai mari localități a județului, municipiul Slobozia...

Bugetul alb ca brînza
La finele săptămînii precedente, consilierii municipali, întruniți în ședința... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2010, 15:23 (22785 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița, «corigent» la investiții europene

Robinetul fondurilor structurale abia mai picură

Consiliul Județean Ialomița, «corigent» la investiții europene

Una dintre temele favorite de campanie ale administrației publice județene a fost reprezentată de «fondurile structurale europene». O temă pe cît de ofertantă, pe atît de absconsă pentru un public neavizat. În spatele acesteia, de 4 ani încoace, Consiliul Județean Ialomița lansează cele mai fanteziste proiecte de dezvoltare locală. Iar rezultatele, pe cît de firave, pe atît de îndelung mediatizate, confirmă incapacitatea administrației județene de a accesa fonduri care să permită un progres real pentru județul Ialomița.

Pomul lăudat al Sud Muntenia
Pentru cei total neavizați, vom apela la site-ul Agenției de Dezvoltare Regională Sud Muntenia. Potrivit acestuia, Agenția... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2010, 09:16 (10861 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

«Desenatoarea de nunți»

«Desenatoarea de nunți»

Decoruri saten, falduri, arcade, inimi drapate, flori pentru prezidiu, decorațiuni speciale, cocarde din flori naturale, carduri mese, covor roșu, tunuri confetti, calești și... declarații de dragoste la comandă!!! Acestea sînt doar o parte din miile de lucruri pe care le poți avea pentru nunta la care ai visat de pe vremea cînd ai descoperit în scrinul bunicii prima rochie de mireasă. Da, da, aceea dantelată care ți-a fost promisă acum 20 de ani și de la care ai păstrat, ca să-ți poarte noroc, doar un trandafir.

Dulcele coșmar al măritișului
Dacă ar fi să dăm crezare siturilor de profil, prima sursă de documentare pentru articolul de față, coșmarul măritișului începe... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2010, 16:12 (31942 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia vrea cu de-a sila teritoriile localităților limitrofe

În plină expansiune administrativă

Slobozia vrea cu de-a sila teritoriile localităților limitrofe

La jumătatea săptămînii trecute, Prefectura făcea public rezultatul unei întîlniri între autoritățile locale din Slobozia și cele din zonele limitrofe pentru «clarificarea limitelor teritoriale administrative». Informația, de-a dreptul neverosimilă în anul de grație 2010, ascunde un șir de războaie administrative purtate pentru adjudecarea unor suprafețe de aproape 2000 de hectare, precum pentru taxele și impozitele derivate. Iar în spatele tuturor acestor aspecte, susțin surse autorizate din administrația locală, se ascund afaceri de sute de mii de euro pentru care autoritățile sînt capabile să sacrifice cei două-trei sute de proprietari de teren cu titluri de proprietate deja eliberate...
... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2010, 08:48 (16703 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița încasează spor de condiții vătămătoare

Bugetul județean se cheltuiește bine și concentrat!

Consiliul Județean Ialomița încasează spor de condiții vătămătoare

Pentru cei dintre dumneavoastră care încă nu știți, aparatul administrativ al Consiliului Județean s-a mutat, începînd cu 16 ianuarie a.c., în Palatul Administrativ (fostul sediu aflat timp de aproape doi ani în renovare). Relocarea, potrivit declarațiilor președintelui Silvian Ciupercă, s-a făcut prin forțe proprii, fără cheltuieli suplimentare. În felul acesta, Consiliul Județean a scăpat de chiria plătită RomTelecom și, ce e mai îmbucurător, de pericolul pe care-l reprezentau antenele atîrnate deasupra sediului pentru care angajații au primit, o bună perioadă de timp, spor de antenă, dar nu și sănătate.
Vă veți întreba, probabil, ce legătură are acest amănunt cu bugetul aprobat cu o largă... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2010, 18:26 (18639 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Derapajele bugetare, amendate de primari

Cerșetoria administrativă are alternative

Derapajele bugetare, amendate de primari

Alocările bugetare ale Consiliului Județean consumă anual rîuri de cerneală tipografică. Media locală face analize comparative detaliate, identifică teorii ale conspirației, acuză administrația județeană de partizanat politic, profețesc haosul bugetar. Mai modestă, publicația noastră vă oferă anul acesta o perspectivă diferită asupra alocărilor bugetare și o posibilă soluție pentru ieșirea din criza administrativă acută în care ne aflăm.

Jumătate din buget, parazitat de cheltuieli administrative
Pentru a înțelege exact unde ne aflăm în acest moment, facem apel la setul de date seci care compun filozofia bugetară a anului în curs. În proiectul de buget al anului 2010... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2010, 10:10 (19622 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Luciul de apă din Ialomița are iz penal

Scandal cu miros de baltă

Luciul de apă din Ialomița are iz penal

Bălțile ialomițene revin în atenția publicului larg ca subiect de dispută. După privatizarea societății de stat Ialpesco, luciul de apă al județului a trecut prin mai multe «mîini». Actual, la aproape trei ani de la preluarea în administrare a bălților de către ultimul proprietar, luciul de apă al județului aprinde spriritele afaceriștilor în domeniu. Pasiunea cu care se dau luptele este atît de aprigă încît unul dintre adversari aduce acuzații penale mai multor persoane implicate. Tribunale, procese, conflicte, toate pentru o parte a bălților ialomițene...

Are balta pește. Sau a avut!
Înainte de a trece la detalierea amănunțită a conflictelor cu miros de pește din județul... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2010, 09:55 (46196 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Jandarmii «KOSOVARI» și-au primit decorațiile

Jandarmii «KOSOVARI» și-au primit decorațiile

La începutul lunii februarie 2010, prin Decret Prezidențial, în semn de recunoștință și apreciere pentru profesionalismul dovedit pe timpul executării misiunilor, șapte ofițeri și 47 de subofițeri din cadrul Jandarmeriei Române au fost desemnați să primească decorații militare, respectiv, Ordinul Virtutea Militară în grad de Cavaler, cu însemn de război, și Medalia Bărbăție și Credință clasa a-III-a, cu însemn de război.
Miercuri, 10 martie a.c., la sediul Inspectoratului General al Jandarmeriei Române, în prezența consilierului prezidențial Iulian Fota și a secretarului de stat în Ministerul de Interne, Dan-Valentin Fătuloiu s-a desfășurat ceremonia propriu-zisă de înmînare a decorațiilor... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2010, 09:48 (24963 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevilor li se deformează coloana vertebrală!

Ghiozdanele prea grele fac rău spatelui

Elevilor li se deformează coloana vertebrală!

Toți părinții sînt îngrijorați cînd își văd copiii plecînd la școală cu ghiozdane enorme pe spate, care par să fie mai grele decît ei. Sau, mai degrabă, erau îngrijorați pentru că unii au optat, de cîțiva ani, pentru ghiozdane pe roți, mult mai confortabile. Însă nu toți elevii au astfel de serviete. Din cîte se pare, o parte din durerile de spate și din deformațiile coloanei copiilor sînt atribuie greutății excesive a ghiozdanelor, arată săptămânalul francez Le Point.
Un studiu, realizat în condiții apropiate de realitate și publicat în revista științifică Spine, enumeră efectele imediate ale acestor ghiozdane asupra zonei lombare. Analizele au fost realizate cu un aparat RMN (rezonanță magnetică... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2010, 18:23 (27337 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Țării cît mai mulți șomeri

Ialomița în Top 5 ȘOMAJ

Potrivit datelor publicate de Agenția Naționala de Ocupare a Forței de Muncă, Ialomița se află în topul județelor cu cei mai mulți șomeri. Mai grav este faptul că, dată fiind rata în creștere a șomajului (aceasta s-a mărit în luna februarie cu 0,2 puncte procentuale, pînă la 8,3%), Ialomița urcă vertiginos către fruntea clasamentului, ocupînd în acest moment locul 5.
Astfel, conform datelor furnizate de ANOFM, la nivel național numărul total de șomeri a urcat în februarie pînă la 762375. Din cei peste 760000 de șomeri, 13465 provin din Ialomița, iar numărul acestora este în continuă creștere.
Deși se consideră că vîrful de sarcină a fost atins în ianuarie, problema șomerilor ialomițeni rămîne... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2010, 13:43 (26419 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agricultura, trasă pe dreapta

Previziuni sumbre pentru anul agricol în curs

Agricultura, trasă pe dreapta

Anul agricol în curs debutează sub semnul unor previziuni economice mai sumbre decît cele vehiculate în anii precedenți. Decapitalizați și lipsiți de subvenții, agricultorii ialomițeni acuză Guvernul de opacitate și lipsă de viziune. Mai grav este faptul că, alături de cei 500 de arendași care cultivă 75% din terenurile agricole din județ suferă și 10000 de fermieri care practică agricultura de subzistență. Pentru mulți dintre aceștia, susține Nicolae Sitaru, președintele LAPAR România, «acesta va fi anul falimentului».

10000 de sărăcii lucii
Lansată în 2008 ca formă de ajutor de stat, renta viageră își trăiește ultimele zile. La începutul acestei săptămîni, la sediul... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2010, 12:56 (22683 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Prețul apei va crește

Apa tare face factura mare

Prețul apei va crește

Ultima noutate în materie de apă furnizată slobozenilor nu este nici retragerea autorizației de funcționare a SC Urban, nici faptul că autoritățile se zbat pentru identificarea unei soluții de potabilizare a apei, ci prețul. Prețul apei ce urmează a fi facturat slobozenilor va fi majorat. Chiar dacă inițial primarul Gabi Ionașcu, promotorul realizării sursei subterane subterane de apă, anunța scăderi ale prețului apei potabile cu aproximativ 30%, actual solicitarea Urban de majorare a prețului surprinde...
Cu toate că apa de la Slobozia nu poate să fie folosită decît în scop menajer, prețul ce urmează a fi transmis spre aprobare Consiliului Local Slobozia nu va scădea, ci va crește. Cu 0,4... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2010, 23:10 (42596 vizualizări - 12 comentarii)

SPORT

«Vreau să joc handbal din nou!»

Handbalista Mihaela Suciu, ținută în afara competiției de o gravă accidentare

«Vreau să joc handbal din nou!»

Mihaela a început handbalul în urmă cu 6 ani și, de atunci, a trecut prin toate categoriile de junioare, impunîndu-se rapid ca una dintre practicantele cele mai talentate ale acestui sport din Slobozia.
Acest aspect nu putea fi trecut cu vederea și, vara trecută, la doar 17 ani, a fost cooptată în lotul mare al CSM Slobozia, alături de Andreea Nica, Mihaela Stănciulescu și restul senioarelor antrenate de Marian Simion. Visul ei, de a ajunge într-o zi ca Valentina Elisei, prindea contur. Pînă cînd... «La un antrenament cu CSM, cînd am vrut să trag la poartă, am fost împinsă de o colegă și am căzut pe genunchi. Am simțit cum mi-a fugit articulația și am leșinat de durere. M-am trezit pe saltea... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2010, 17:20 (23408 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Unirea Slobozia-Petrolul Berca 5-0

Fotbal

Unirea Slobozia-Petrolul Berca 5-0

Vineri, 5 martie, pe o vreme de să nu scoți un fotoreproter afară, puținii spectatori care au îndrăznit să ia calea stadionului 1 Mai din Slobozia au avut parte de un spectacol fotbalistic agreabil. Victoria din meciul tur cu Petrolul Berca anunța și pentru retur cod galben-albastru în poarta buzoienilor. Și așa s-a întîmplat. Tonul ploii de goluri l-a dat Viorel Gheorghe, cel care prin dubla din minutele 7 și 25 a stabilit scorul la pauză: 2-0.
A doua repriză a mai adus trei reușite pentru Unirea, semnate de C. Toma ('70), Roșu ('80) și Bogoș ('83). Unirea arată bine la acest început de sezon, jocul echipei noastre satisfăcînd chiar mai mult decît rezultatul.
După 19 etape ne menținem,... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2010, 17:16 (29391 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal, junioare I

CSS Slobozia-LPS Brăila 20-22 (10-11)

«Mă, eu nu știu dacă vouă v-a plăcut, dar eu sînt mulțumit!». Aceasta a fost declarația ad-hoc a lui Marian Simion la finele partidei din prima etapă a campionatului de junioare I. Pe lîngă Mihaela Suciu și Andreea Filip, care ratează tot sezonul din cauza accidentărilor, absența altor două piese de bază, Maria Bala și Mihaela Iordache, i-au dat mari bătăi de cap antrenorului CSS Slobozia. Temerile s-au justificat în bună măsură pe teren, unde brăilencele venite cu o echipă superioară ca medie de vîrstă și forță fizică, și-au impus jocul, ajungînd la un moment dat, în repriza secundă, să conducă cu 16-11. Din acel punct al jocului, fetele noastre impulsionate de luptătoarele Alina Mihai și Zenovia... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2010, 17:14 (11870 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
329 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Un mort și un rănit într-un grav accident rutier

Marți, 24 noiembrie, la intrare în localitatea Albești, s-a petrecut un grav accident rutier. În timp ce se deplasa cu o autoutilitată, în condiții de vizibilitate redusă, conducătorul auto a pierdut controlul ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2009, 16:38
(13133 vizualizări - 0 comentarii)


FenomenalUrziceni-Sevilla 1-0

Fenomenal
Urziceni-Sevilla 1-0

Într-un meci absolut FENOMENAL, Unirea Urziceni a învins în această seară o forță a fotbalului european, FC Sevilla. Potrivit statisticilor, Unirea Urziceni a obținut în acest sezon de Champions League ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2009, 01:01
(16045 vizualizări - 0 comentarii)


Gripa nouă face noi victime printre ialomițeni

Gripa nouă face noi victime printre ialomițeni

România a înregistrat cel de-al doilea deces prin gripă nouă. În doar ultimele 24 de ore, Ministerul Sănătății a confirmat infestarea cu virusul A/H1N1 a încă 190 de persoane. Ialomița se înscrie în rîndul ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:17
(10365 vizualizări - 0 comentarii)


Fetiță de 10 ani, lovită de o mașină

O minoră, de doar 10 ani, din localitatea Movilița, a fost victima unui accident rutier. Copila a vrut să traverseze strada în fugă dar nu s-a asigurat, fiind lovită de o mașină condusă de un cetățean portughez ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:12
(10790 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, identificat la Fetești

Polițiștii feteșteni au depistat sîmbătă, 21 noiembrie, în jurul prînzului, un bărbat ce era urmărit general din luna octombrie 2009. Cătălin B., de 40 ani a fost găsit de polițiști în zona unui centru ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:12
(11547 vizualizări - 0 comentarii)


Scandalagiu beat, cu cuțitul în centrul satului

Sîmbătă, 21 noiembrie, agenții Postului de Poliție Scînteia au fost alarmați de o tînără din Slobozia despre faptul că un bărbat înarmat cu un cuțit provoacă scandal în centrul satului Iazu. Intervenind ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:11
(12188 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți prinși de polițiști

La finele săptămînii precedente, vineri, 20 noiembrie, polițiștii au fost sesizați cu privire la comiterea unui furt dintr-un magazint situat pe raza localității Ion Roată. Valoarea bunurilor sustrase, ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:10
(10909 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

În noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 20 spre 21 noiembrie, în jurul oreler 1,00, un bărbat din localitatea Munteni Buzău s-a ales cu dosar penal după ce polițiștii l-au prins la volanul unei mașini ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2009, 18:09
(10588 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la un utilaj răspânditor de asfalt

Incendiu la un utilaj răspînditor de asfalt

Un incendiu la un utilaj răspînditor de asfalt s-a petrecut vineri, 20 noiembrie 2009, în jurul orelor 18,00, în apropierea gropii de gunoi ecologice a municipiului Slobozia, unde se executau lucrări de ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2009, 14:40
(12293 vizualizări - 0 comentarii)


PSD Ialomița, «sugar» prefectural

PSD Ialomița, «sugar» prefectural

În urmă cu o săptămînă, inflamați de entuziasmul electoral, pesediștii ialomițeni i-au remis prefectului Mădălin Teculescu o scrisoare publică în care îl acuză de grave încălcări ale legii și acțiuni de ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2009, 01:13
(16450 vizualizări - 0 comentarii)


A încercat să mituiască un polițist

Un polițist din Țăndărei a sesizat Direcția Generală Anticorupție Ialomița asupra încercării unei persoane de a-l mitui. Bărbatul, din Vrancea, a încercat să-l mituiască pe polițist pentru ca acesta să ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2009, 16:47
(11461 vizualizări - 0 comentarii)


Minori accidentați

Minori accidentați

Miercuri, 18 noiembrie, la Slobozia, o fetiță de 8 ani a fost ușor rănită într-un accident rutier. Copilul a traversat strada prin loc nepermis și fără să se asigure, fiind accidentat de o mașină ce circula ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2009, 18:41
(10096 vizualizări - 0 comentarii)


Arme confiscate de polițiști

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au desfășurat în perioada 20 octombrie-15 noiembrie o serie de activități vizînd legalitatea deținerii și folosirii armelor neletale. În urma ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2009, 18:38
(10585 vizualizări - 0 comentarii)


Training pentru angajații Penitenciarului Slobozia

Training pentru angajații Penitenciarului Slobozia

Joi și vineri, respectiv, 19 și 20 noimebrie, reprezentanții Penitenciarului Slobozia participă la o sesiune de training pentru implementarea proiectului «Creșterea șanselor de incluziune socială a persoanelor ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2009, 12:51
(11241 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

Marți, 17 noiembrie, în urma unui filtru rutier, polițiștii din Fetești au depistat un bărbat, de 22 ani, din Bordușani, în timp ce conducea o mașină fiind în stare de ebrietate. Actual, tînărul este cercetat ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:12
(11277 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție la înșelăciuni!

Polițiștii ialomițeni avertizează populația cu privire la înșelăciunile ce se petrec în fiecare zi. Ultima produsă a constat în furtul dintr-un magazin a genții personale a vînzătoarei. Astfel, trei persoane ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:11
(11268 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu o căruță

Un accident rutier s-a produs marți dimineață, 17 noiembrie, în localitatea ialomițeană Bărbulești. Urmare a incidentului rutier, un bătrîn de 83 ani a fost ușor rănit. Pe scurt, victima se afla într-o ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:11
(13599 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Deși nu deținea permis de conducere, un tînăr de 20 ani, din Urziceni, a decis să-și conducă mașina neînmatriculată în România, fiind identificat de polițiști. Pe numele tînărului a fost întocmit dosar ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:10
(13358 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste 2100 lei aplicate de polițiștii feteșteni

Polițiștii feteșteni au acționat, marți, 17 noiembrie, în zona piețelor, barurilor și a locurilor de cazare, pentru prevenirea comiterii unor fapte ilegale. În timpul celor 43 de controale efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 18:10
(11090 vizualizări - 0 comentarii)


Sorin Iordache, câștigător al Cupei de Toamnă Galați la tenis de câmp

Sorin Iordache, cîștigător al Cupei de Toamnă Galați la tenis de cîmp

Sorin Iordache, un băiețel de 11 ani, este legitimat la Tenis Con Slobozia. Campion național în acest an, a reușit zilele acestea o spectaculoasă performanță, cîștigînd unul din cele mai puternice turnee ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 12:46
(11899 vizualizări - 0 comentarii)


«Munca la negru», sancționată mai aspru

Potrivit unui comunicat de presă, reprezentanții Inspectoratului teritorial de Muncă Ialomița au sancționat de la începutul anului 33 de angajatori pentru practicarea formelor de muncă ilegale. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 12:40
(11977 vizualizări - 0 comentarii)


Campanie anti-fumat, la Slobozia

Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică, în parteneriat cu alte instituții, marchează joi, 19 noiembrie, la Slobozia, «Ziua Națională fără tutun». «Campania „Renunță la fumat în fiecare zi!“ organizată ...[citește_toată_știrea]

18 Noiembrie 2009, 12:38
(13248 vizualizări - 0 comentarii)


A murit căzînd într-o fîntînă

Tragedie în comuna Maltezi. Un bărbat cu probleme de vedere a murit luni, 16 noiembrie, la primele ore ale dimineții, după ce a căzut într-o fîntînă secată de apă. Pompierii ialomițeni au intervenit de ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 19:33
(10780 vizualizări - 0 comentarii)


CEC-uri de 1,5 milioane, false

Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor din cadrul IPJ Ialomița au demarat începerea urmăririi penale pe numele unui cetățean din Țăndărei. În sarcina bărbatului, de 34 ani, anchetatorii au reținut ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 19:21
(11737 vizualizări - 0 comentarii)


Campania electorală «dă de furcă» polițiștilor

Incidentele electorale nu se opresc în județul nostru. Polițiștii ialomițeni au cercetat și soluționat în perioada 6-17 noiembrie nu mai puțin de 6 reclamații electorale, în localitățile Mihail Kogălniceanu ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 19:03
(10434 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, prins la Fierbinți

Polițiștii din orașul Fierbinți-Tîrg au prins pe raza localității un tînăr în vîrstă de 23 ani ce era urmărit general încă din luna februarie 2009. Pe numele bărbatului exista un mandat de arestare, instnața ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 18:52
(10519 vizualizări - 0 comentarii)


A furat de la Primărie

Luni, 16 noiembrie, polițiștii din Amara au prins un hoț din localitate la scurt timp după ce acesta furase mai multe materiale de construcții dintr-un șantier al Primăriei. Bărbatul, Silviu T., de 31 ani ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 18:40
(12031 vizualizări - 1 comentariu)


Traficul rutier și școlile, în vizorul Poliției

Luni, 16 noiembrie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o amplă acțiune de verificare în trafic a autoturismelor înmatriculate în străinătate. În cadrul acțiunii au fost constatate 23 de abateri, fiind ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2009, 18:20
(11187 vizualizări - 0 comentarii)


Conflict la Bărbulești

Conflict la Bărbulești

Sîmbătă, 14 noiembrie, prin 112, în jurul orelor 17.15, Poliția a fost sesizată asupra unui scandal iscat între localnicii din Bărbulești. Imediat după primirea sesizării, s-a dispus deplasarea în zonă ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 18:18
(10748 vizualizări - 0 comentarii)


Prins după ce a furat un autoturism

Un bărbat în vîrstă de 39 ani, din orașul Amara, cunoscut cu antecedente penale, este cercetat de polițiștii ialomițeni pentru furt calificat. Acesta este suspectat că în ziua de 5 noiembrie a.c. a sustras ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 17:28
(12422 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...