Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

O fetiță de doar 6 ani din Fetești a fost violată cu sălbăticie

Închisoare pe viață!

O fetiță de doar 6 ani din Fetești a fost violată cu sălbăticie

O fetiță de doar 6 ani a fost violată cu sălbăticie. Copila a fost luată de violator chiar din fața blocului. Ancheta se află pe masa procurorilor, infractorul fiind arestat.
Caz șocant în municipiul Fetești. O fetiță de numai 6 ani a fost violată și supusă unor pervesiuni sexuale greu de imaginat. Tragedia s-a petrecut săptămîna precedentă, pe cînd copila se afla la joacă în fața blocului unde locuia. Fetița a fost acostată de violator care, ademenind-o, a dus-o în locuința sa. Acolo, sub diverse amenințări, infractorul a violat-o. Scenele de coșmar prin care copila a trecut au continuat cu diverse pervesiuni sexuale, printre care și sex oral. Sesizînd dispariția copilei, părinții au alertat... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2010, 17:01 (28125 vizualizări - 11 comentarii)

ANCHETĂ

Medicii din Fetești, acuzați de malpraxis

Gravidă după chiuretaj

Medicii din Fetești, acuzați de malpraxis

Șocant! O femeie va naște un copil deși a făcut un avort. Toate urmare a unor erori medicale înfricoșătoare. După nou-născuți morți și paciente nenorocite pe viață, un nou caz de aparent malpraxis se «naște» în scutecele secției Ginecologie de la Spitalul Fetești. Povestea dramatică a unei femei nu face decît să demonstreze, încă o dată, că medicina ialomițeană, din punct de vedere al calității, este deplorabilă! Lipsă de profesionalism, erori medicale grave, malpraxis evident, femei și copii victime, sînt doar cîteva caracteristici ale sănătății ialomițene... Iar cazul de astăzi nu contrazice cu nimic aceste constatări.

Ginecologii, Dumnezeii femeilor gravide
Nici nu... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2010, 09:16 (122809 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Uniformele școlare, un experiment didactic eșuat în liceele ialomițene

Uniformele școlare, un experiment didactic eșuat în liceele ialomițene

Scandalul uniformelor școlare în Ialomița încă mai naște ecouri pe holurile liceelor din Slobozia. Deși au trecut trei ani de la introducerea oficială în circuitul școlar, uniforma este un subiect sensibil despre care elevii vorbesc cu dispreț, profesorii cu rezerve, iar directorii de liceu care au avut ghinionul de a iniția acest demers smulgîndu-și părul din cap. Una peste alta, experimentul uniformelor școlare este un eșec. Însă unul extrem de scump care costă, în funcție de liceu și de numărul de elevi, între 1,5 și 2 miliarde de lei.

Să le numărăm pe degete
Uniformele! Primele sînt cele de la Liceul «Grigore Moisil» din Urziceni. Bleu, șleampete, vechi de trei-patru... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2010, 17:21 (25246 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Mărțișoare muzicale la Liceul de Artă

Mărțișoare muzicale la Liceul de Artă

O inițiativă inedită s-a consumat luni, 1 Martie 2010, în școlile și liceele din Slobozia. Pentru prima dată în istoria locală a zilei de 1 Martie, elevii Liceului de Artă din Slobozia au ieșit din clase și au susținut concerte «la minut» pentru colegii lor din celelalte unități școlare. Inițiativa s-a bucurat de o largă susținere printre cadrele didactice și, surprinzător, a încîntat elevii care au participat la aceste concerte improvizate ad-hoc.

Concert de Mărțișor
Ideea de a concerta în spații neconvenționale aparține directorului Liceului de Artă, Dumitru Cioboată și s-a născut ca urmare eforturilor permanente ale profesorilor de a mediatiza talentul elevilor care... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2010, 11:31 (19643 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

PS Vincențiu a binecuvântat bugetul lui Ciupercă

PS Vincențiu a binecuvîntat bugetul lui Ciupercă

Dezbaterile publice pe tema bugetului județean au devenit o modă... ăăă, voiam să spunem o obligație legală a administrațiilor locale și județene. Una, două, la fiecare început de an «și de cîte ori cere legea» instituțiile publice mimează o dezbatere într-un cadrul public pentru a da senzația de democrație participativă. Anul acesta, dezbaterea desfășurată miercuri, 3 martie a.c., început cu orele 9,30, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia a avut ca subiect «proiectul bugetului propriu al județului Ialomița pe anul 2010». Iar cireașa de pe coliva dezbaterii, pardon de expresie, a reprezentat-o Prea Sfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, binecunoscut pentru preocupările... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2010, 17:45 (17183 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Verzișorii» din apa lui Ionașcu, (re)cercetați de Poliție

«Verzișorii» din apa lui Ionașcu, (re)cercetați de Poliție

După ce în urmă cu o săptămînă președintele Partidului Democrat-Liberal, Cazacu Marinică și-a făcut publică intenția de a acționa în judecată pe reprezentanții PSD pentru calmonie și insultă adresate într-un comunicat de presă distribuit mediei locale, prefectul Teculescu, apolitic cum îl știm, continuă să alimenteze războiul dintre cele două formațiuni politice locale, pe tema apei furnizate slobozenilor.
Așa că, după modelul mai sus amintit, prefectul de Ialomița ia atitudine și dă pe mîna poliției verificarea afirmațiilor făcute de PSD. «În urma apariției în mass-media locală a comunicatului de presă „apă de culoare portocalie și cu miros de verzișori“ elaborat de Organizația PSD a municipiului Slobozia în data de 12 februarie 2010, Prefectul județului Ialomița, Petru Mădălin Teculescu a transmis Inspectoratului Județean de Poliție o adresă prin care solicită verificarea tuturor afirmațiilor făcute»... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2010, 10:28 (15512 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Florin Popescu, fotbal, Unirea Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Florin Popescu, fotbal, Unirea Slobozia

Faptul că la nici 16 ani Florin a ajuns în echipa mare a Unirii nu este o pură întîmplare. «Este un copil cuminte și serios, capabil să facă performanță!» ne spune, vădit satisfăcut, profesorul Constantin Prepeliță, cel care i-a pus mingea la picior în urmă cu 4 ani. «Sînt mulțumit de felul în care s-a pregătit și sînt convins că mă pot baza pe el în viitor» adaugă antrenorul echipei Unirea Slobozia, Ion Răuță. Primii pași spre marea performanță deja au fost făcuți de Florin Popescu vineri, cînd a evoluat cîteva minute împotriva Dunării Călărași. El rămîne totuși modest în privința viitorului: «Visul meu este să joc în Liga I». Cum idolul său este Adrian Mutu, noi îi dorim să îmbrace și tricoul... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2010, 04:22 (22680 vizualizări - 8 comentarii)

SPORT

Handbal

Sportul cu mingea mică revine la Slobozia

Sala de handbal al Complexului Sportiv Municipal va găzdui duminică, 7 martie, confruntarea dintre CSS Slobozia și LPS Brăila, contînd pentru prima etapă a returului din campionatul junioarelor I. Cum echipa noastră s-a impus în celelalte două confruntări disputate în acest sezon cu brăilencele, așteptăm un nou succes din partea lui Marian Simion. Pe 13 martie 2010 începe și returul diviziei A de senioare. În meciul pe care îl vor disputa tot pe propriul teren, fetele de la CSM Slobozia promit un festival de goluri în confruntarea cu ultima clasată Universitatea Tîrgoviște, echipa la care evoluează slobozeanca Ionela Chiru, împrumutată un an la formația dîmbovițeană. La cele două evenimente, diriguitorii... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2010, 04:18 (17717 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Am început cu dreptul

Dunărea Călărași-Unirea Slobozia 1-2

Am început cu dreptul

Startul returului Ligii a 3-a a coincis cu primul succes al băieților antrenați de Ion Răuță. Unirea Slobozia s-a deplasat vineri la Călărași, pentru duelul regional cu Dunărea. Cum premizele nu erau tocmai favorabile, echipa noastră pierzîndu-și în pauza competițională principalul marcator și avînd o campanie de transferuri extrem de săracă, microbiștii slobozeni au așteptat cu emoție și o oarecare teamă acest meci. Teama care a părut a fi justificată, cei care au deschis scorul fiind călărășenii dintr-un penalty transformat de Condei în minutul 37. Slobozenii au replicat din fericire foarte repede, la numai două minute Gheorghe Viorel restabilind egalitatea. Duelul a continuat spre final, atunci... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2010, 04:15 (11705 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Rapid-Unirea Urziceni 1-1

Punct de sprijin pentru ridicarea moralului

Fierbințeala publicului pentru Europa League a fost regăsită de băieții lui Ronny Levy și în Giulești. Galeria feroviară și-a aclamat în startul meciului căpitanul ultimelor sezoane, pe Vasile Maftei, omul care a ales în vară Urziceniul după 10 ani petrecuți sub Podul Grant. Frenezia suporterilor a dinamitat angrenajul lui Nae Manea, iar cei 10 jucători de cîmp s-au năpustit spre poarta ialomițeană, rezultatul neîntîrziind să apară. Nici nu apucase Arlauskis să se așeze bine în ghete că a și fost nevoit să culeagă mingea din ațe. În minutul 9, Spadacio arunca inspirat un balon în careul campioanei, iar veteranul Iencsi pune umărul catapultîndu-l în poarta unui Arlauskis dezechilibrat. Urmează... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2010, 04:13 (20392 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Miliardarul Nițescu are nevoie de o minune pentru redresarea ULTEX

Magnat falit sau om de afaceri moral?

Miliardarul Nițescu are nevoie de o minune pentru redresarea ULTEX

În urmă cu două săptămîni, Independent publica un articol incendiar în care demonstra cu probe, date și declarații că SC Ultex Țăndărei se îndreaptă în pas alergător către faliment. În același articol, Vasile Nițescu, patronul de facto al fabricii de ulei, a contestat afirmațiile noastre, iar la două săptămîni după apariția articolului, adică ieri, 2 martie 2010, a organizat o conferință de presă mamut pentru a demonta, din nou, cele scrise. Din păcate, expozeul său de peste 3 ore a confirmat, o dată în plus, că situația în care se găsește SC Ultex este extrem de gravă și că numai o minune mai poate salva fabrica de la faliment.

Remember ULTEX
Scriam în urmă cu două... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2010, 18:24 (108747 vizualizări - 36 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Orientarea către fermier», filozofia noastră-siguranța profitului dumneavoastră

Simpozion KWS România

«Orientarea către fermier», filozofia noastră-siguranța profitului dumneavoastră

Miercuri, 24 februarie 2010, în cadrul unui simpozion organizat la sala de conferințe a Hotelului Select din Slobozia, KWS Semințe România și-a prezentat portofoliul de produse pentru campania agricolă de primăvară. În fața numeroșilor fermieri prezenți, directorul regional de vînzări KWS Iulian Filipoiu, alături de Georgian Enache, reprezentant vînzări KWS pentru Ialomița, precum și de Hristofor Michelis, reprezentant al departamentului Cercetare KWS, au reiterat obiectivele companiei pentru anul în curs. «Sîntem unul dintre principalii producători de semințe de pe piață, avînd soiuri și hibrizi premiați. Ne cunoaștem, mulți fermieri din Ialomița lucrînd de ani buni cu compania KWS» a ținut să... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2010, 14:00 (20077 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Incendiu la Fetești

Ars de viu în casa mistuită de flăcări

click pe poză

Un bărbat în vîrstă de 59 de ani, din Fetești, a fost găsit decedat în locuința sa după ce aceasta a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul a fost anunțat prin 112 luni, 1 martie a.c., în jurul orei 18.00, iar la momentul sosirii pompierilor militari la locul intervenției, bărbatul, care se afla în una dintre încăperile casei, nu mai prezenta semne vitale, avînd arsuri pe aproximativ 75% din suprafața corpului. Subofițerii din Garda Fetești au intervenit timp de două ore pentru lichidarea flăcărilor care au izbucnit, cel mai probabil, în holul locuinței, unde s-au găsit improvizații la instalația electrică, un scurtcircuit fiind cauza probabilă de izbucnire a incendiului. Diverse materiale textile... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2010, 11:40 (14781 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Slobozia, invadată de roze creponate

PSD și-a altoit trandafirii

Slobozia, invadată de roze creponate

Doctori în imagistică electorală, tesedeii PSD-ului au fost lăsați liberi pe străzile Sloboziei. Alături de 2500 de mărțișoare din hîrtie creponată pe post de trandafiri! Ce a ieșit, puteți citi mai jos din însemnările (foto)reporterului nostru.

Poezie, poezie, mărțișoru-i de hîrtie
Anul acesta criza a afectat grav bugetul lui nea Stoian. Și nici nea Minciu n-a mai avut interes, ca în alți ani, să cumpere trandafiri originali. Așa că, de 1 martie 2010, cei 12 tesedei numărați de noi, cadre de nădejde ale organizației unchiului SAM, au patrulat regulamentar pe strada mare cu mărțișoare de hîrtie creponată. Două la leu, dacă ne întrebați pe noi!
Astfel, tinerele pensionare... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2010, 23:54 (19751 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stan Bâtlan, la concurs de procurori

Fostul șef al Poliției Ialomița se reprofilează

Stan Bîtlan, la concurs de procurori

Fostul comandant al Poliției Ialomița, comisarul Stan Bîtlan s-a înscris la unul dintre examenele de admitere în magistratură. La nivelul județului sînt vacante două posturi de procurori, unul la Parchetul de pe lîngă Judecătoria Slobozia, iar un altul la Parchetul Urziceni. Recent, Institutul Național al Magistraturii a stabilit datele de desfășurare a examenelor pentru ocuparea posturile vacante din sistem. Astfel, la nivelul Parchetului Ialomița sînt vacante două funcții, la finele lunii martie 2010 urmînd a se organiza examenele de promovare. Potrivit unor surse, Stan Bîtlan, fost șef al IPJ Ialomița, s-ar fi înscris la concursul pentru ocuparea funcției de procuror în cadrul Parchetului de... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2010, 12:58 (13721 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Paros vrea șef la Spitalul Județean, noi îl propunem la Morgă, Cazacu îl dorește la Salvare

Paros vrea șef la Spitalul Județean, noi îl propunem la Morgă, Cazacu îl dorește la Salvare

Dragi cititori, în primul rînd, bună ziua. Am îndrăznit să demarăm acest articol parafrazînd un fost viceprimar, actual consilier local independent cu apartenență PNL și PD-L. Ambele-n același timp. Vrem să vă anunțăm ceva senzațional despre cel căruia cunoscuții îi spun Pasu. Și cum este vorba despre cel mai mare anteprenor de pompe funebre din Slobozia-Ialomița-România-Europa de Sud-Est, Radu Paros Mihăiță, acest articol se impunea a începe cu formula clasică «în primul rînd, bună ziua». Demult ieșitul de sub fusta Mariei Petre și proaspăt intrat în nădragii lui Marinică, Paros al nostru, al slobozenilor, vrea să se facă maaaare. De fapt, e un pas mic pentru el, dacă ne gîndim la viitorul politic... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2010, 09:07 (16355 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Căzănești revine la statutul de comună

Căzănești revine la statutul de comună

Vineri, 19 martie 2010, Consiliul Local Căzănești a decis reluarea referendumului pentru revenirea orașului la statutul de comună. Decizia a fost adoptată în cadrul unei ședințe de consiliu local deschise la care au participat peste 100 de cetățeni. Referendumul va fi organizat în ultima duminică a lunii aprilie, adică pe 25. Orașul Căzănești are în jur de 3500 de locuitori și, potrivit unui sondaj de opinie realizat de administrația locală, 80% din cetățeni doresc revenirea la statutul de comună. Inițiativa referendumului aparține celor 5 consilieri PD-L din Consiliul Local Căzănești. Vineri, în cadrul ședinței, unii dintre consilierii locali au reclamat că «inițiativa consilierilor PD-L este... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2010, 14:28 (14568 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

World Trade Center reconstruit la Slobozia

Jack_slo colecționează zgîrie nori!

World Trade Center reconstruit la Slobozia

Un slobozean colecționează zgîrie nori într-o garsonieră de bloc din Slobozia. Clădirile sînt făcute chiar de către colecționar, iar numărul acestora se apropie de 40. Cea mai importantă dintre lucrări este World Trade Center, pentru care tînărul are un adevărat cult. Jack_slo are un site personal unde își prezintă colecția și visează la clipa cînd va ajunge în America pentru a-și prezenta lucrările.

Colecționarul de zgîrie-nori
Alexandru Coțarcă, tînărul de 30 de ani, din Slobozia, este extrem de mîndru de colecția sa de clădiri. Are aproape 40 reprezentînd construcții celebre ridicate în Australia, China, America sau Taiwan: «De mic am fost un copil priceput. Unchii... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2010, 07:21 (25190 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Prefectul Teculescu acuză Consiliul Județean de deturnare de fonduri

Prefectul Teculescu acuză Consiliul Județean de deturnare de fonduri

Vineri, 26 februarie, s-a desfășurat ședința lunară a Consiliului Județean Ialomița. Dezbaterile s-au concentrat în jurul proiectului de hotărîre privind repartizarea pe bugete locale a unor sume defalcate din unele venituri ale bugetului de stat pentru anul 2010. În traducere liberă, banii repartizați unităților administrative din teritoriu, de către Consiliul Județean. Distribuirea banilor a aprins spriritele, cosilierii județeni democrați-liberali acuzînd repartiția pe criterii politice a fondurilor. De departe însă declarația prefectului Mădălin Teculescu, participant la ședință, a aruncat în aer toată dezbaterea legată de alocarea fondurilor. «Putem să ajungem pînă la deturnare de fonduri. Consiliul Județean nu avea voie să repartizeze bani decît comunelor care au în desfășurare proiecte și care au nevoie de cofinanțare în acest sens. La noi au primit toate!»... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2010, 14:16 (13246 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Partida lu' Niță de la Perieți

PNCD-Resurrection

Partida lu' Niță de la Perieți

În vreme ce Ponta se alegea cu surle și trîmbițe la București, iar Geoană promitea că va fi ce-a fost și mai mult decît atît, la Perieți, la o aruncătură de băț de Slobozia, partidul lui Horia Niță făcuse deja o descoperire decisivă pentru salvarea României. Reporterul publicației noastre a fost acolo și a aflat că în grădina lui Dumnezeu nu mai există, demult, garduri, iar Horia e un președinte care-ar putea revendica Spitalul 9 ca sediu pentru partid...

Crăișorul Horia
Conferința județeană a Partidului Național Democrat Creștin are loc la Căminul Cultural din Perieți. Pe stînga, după ce treci de școală. În față numărăm 8 mașini și un Mercedes cu numere de Bulgaria... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2010, 10:22 (19590 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
292 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Starea tehnică a autovehiculelor, verificată de polițiști

În perioada 14-15 iulie a.c., polițiștii ialomițeni și reprezentanții Registrului Auto Român au realizat ample controale în trafic, privind starea tehnică a autovehiculelor. În urma verificărilor, au fost ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2021, 18:50
(2101 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Vineri, 16 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2021, 17:05
(2584 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări la bugetul consolidat de 84,41 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița precizează printr-un comunicat că, în luna iunie 2021, la bugetul general consolidat s-au încasat venituri nete în sumă totală de 84,41 milioane de ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2021, 19:15
(2407 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Inspecția Fiscală, la raport

Activitatea de Inspecție Fiscală din cadrul AJFP Ialomița a efectuat, în luna iunie a.c., 27 de controale la contribuabili persoane fizice și juridice, respectiv 11 la contribuabili persoane juridice și ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2021, 17:20
(2651 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă pune la dispoziția șomerilor din județ 289 de noi locuri de muncă, cele mai multe fiind destinate persoanelor calificate într-o meserie. Detalii suplimentare ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2021, 16:45
(3214 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Joi, 15 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2021, 16:15
(1472 vizualizări - 0 comentarii)


Într-o singură zi, polițiștii ialomițeni au depistat trei șoferi cu permisele «suspendate»

Marți, 13 iulie a.c., polițiștii Secției Nr. 4 Poliție Rurală Coșereni, în timp ce desfășurau activități de control în cadrul unui filtru rutier în zona Popasului Sinești, au oprit un autoturism ce se deplasa ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2021, 19:15
(4670 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 62000 de lei

Pe parcursul ultimelor 24 de ore, polițiștii ialomițeni au fost solicitați să intervină la 84 de evenimente, dintre care 81 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, totodată, fiind ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2021, 19:05
(2490 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Miercuri, 14 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10796, nefiind înregistrat vreun caz nou față ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2021, 16:35
(1550 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de înscrieri în Programul pentru susținerea producției de legume în spații protejate-2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește fermierilor că, până la data de 20 iulie 2021 inclusiv, pot depune cererea de înscriere în Programul pentru susținerea producției de ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2021, 15:45
(5101 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Publicitate online a fost actualizată!

Secțiunea Publicitate online a fost actualizată!

13 Iulie 2021, 20:05


AJFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea Formularului 097/Noi instrucțiuni de completare a Formularelor 208, 209 și 253

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că marți, 20 iulie 2021, este termenul limită pentru depunerea notificării pentru aplicarea/încetarea aplicării sistemului ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2021, 17:20
(8549 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 caz nou de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 13 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10796, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2021, 16:45
(2945 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Băut și fără permis, la volan. A devenit agresiv la spital!

Luni, 12 iulie a.c., în jurul orelor 23,00, polițiștii rutieri din Țăndărei au oprit în trafic un autoturism care circula fără a avea puse în funcțiune luminile de întâlnire. La volanul autovehiculului ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2021, 15:35
(2102 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Sudiți, dispărut

Bărbat din Sudiți, dispărut

Polițiștii din cadrul Postului de Poliție Sudiți desfășoară activități specifice pentru depistarea unui bărbat, în vârstă de 63 de ani, care a plecat de la domiciliu și nu a mai revenit. Sesizarea a fost ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2021, 15:20
(1859 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de disconfort termic accentuat și caniculă

Ialomița: Cod Galben de disconfort termic accentuat și caniculă

Administrația Națională de Meteorologie a emis un Cod Galben de disconfort termic accentuat și caniculă pentru mai multe județe, printre care și Ialomița, pentru marți/miercuri, 13/14 iulie ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2021, 14:20
(1546 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Marți, 13! Ghinionul poate fi prevenit!»

Multe persoane sunt superstițioase și consideră ziua de «Marți, 13» o zi cu ghinion, dar se întâmplă uneori să ne facem și singuri «ghinionul» prin faptul că nu suntem destul de bine informați. Începând ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2021, 19:25
(3475 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Slobozia, drogat la volanul unui autoturism

Duminică seară, 11 iulie a.c., în jurul orelor 21,00, polițiștii din Slobozia au oprit, pentru control, un autoturism condus de un tânăr de 19 ani, din Slobozia. Întrucât șoferul avea un comportament ciudat ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2021, 17:35
(2613 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Duminică, 11 iulie a.c., în jurul orelor 11,00, polițiștii din Urziceni, aflându-se în executarea serviciului de îndrumare și control al traficului rutier pe raza municipiului, au depistat în trafic un ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2021, 17:25
(2041 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 caz nou de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 12 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10795, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2021, 16:35
(2724 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la o casă din Borănești și la o firmă de termopane din Fetești

Sâmbătă, 10 iulie a.c., în jurul orelor 13,55, salvatorii din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au intervenit în comuna Borănești, pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la o casă ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2021, 14:25
(6585 vizualizări - 0 comentarii)


Gârbovi: Incendiere intenționată a miriștei de grâu

Sâmbătă, 10 iulie a.c., în jurul orelor 13,20, salvatorii din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă pentru localizarea și lichidarea unui ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2021, 14:20
(3688 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: Pisoi salvați de pompieri

Sâmbătă, 10 iulie a.c., doi pui de pisică au căzut într-o fântână dezafectată din Rădulești. Animăluțele au fost salvate de pompieri, aceștia intervenind cu mijloacele din dotare la fântâna cu o adâncime ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2021, 14:15
(3408 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Cotorca

Un accident rutier s-a produs în satul Cotorca, aparținând comunei Ciocârlia. Astfel, duminică, 11 iulie a.c., în jurul orelor 12,00, Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit cu o autospecială de ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2021, 14:05
(2892 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


AJOFM Ialomița: 4,42%-rata șomajului în luna mai 2021

La sfârșitul lunii mai 2021, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4146 șomeri (din care 1863 femei), rata șomajului fiind de 4,42%, cu 0,29 puncte procentuale ...[citește_toată_știrea]

12 Iulie 2021, 11:55
(2377 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Duminică, 11 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10794, nefiind înregistrat vreun caz nou față ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2021, 16:25
(1868 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Trei persoane rănite într-un accident rutier

Bărbulești: Trei persoane rănite într-un accident rutier

În dimineața zilei de duminică, 11 iulie a.c., la ora 3,30, în zona localității Bărbulești, s-a produs un accident rutier. Din verificările efectuate de polițiști a reieșit că în timp ce un bărbat, în vârstă ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2021, 13:10
(2110 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 caz nou de COVID-19 în județul Ialomița

Sâmbătă, 10 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10794, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2021, 16:40
(4005 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Parfumuri contrafăcute, confiscate de polițiști

În ziua de joi, 8 iulie a.c, polițiștii din Urziceni au confiscat 24 de cutii cu parfumuri ce păreau a fi contrafăcute. Bunurile erau comercializate pe stradă de un bărbat, de 47 de ani, din Bărbulești ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2021, 19:15
(3990 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Doi răniți în urma unui accident rutier

Urziceni: Doi răniți în urma unui accident rutier

Accident de circulație pe șoseaua care leagă municipiile Urziceni și București. Evenimentul rutier a fost anunțat la 112 în ziua de vineri, 9 iulie 2021. Din verificările efectuate a reieșit că tragedia ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2021, 19:05
(3693 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Urziceni accident


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...