Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

17 concurenți pentru 4 posturi vacante de magistrați

17 concurenți pentru 4 posturi vacante de magistrați

4 posturi de magistrați ialomițeni au fost scoase la concurs în Ialomița. Iar doritorii pentru ocuparea celor patru posturi nu au întîrziat să apară. Vineri, 5 martie a.c., a fost făcută publică lista candidaților ce urmează să participe la concurs.

...
Consiliul Superior al Magistraturii a aprobat organizarea, prin intermediul Institutului Național al Magistraturii, la București, la data de 21 martie 2010, a concursului de admitere în magistratură. Ialomița s-a aflat pe listele instituției cu 4 posturi vacante. Două pentru judecători, două pentru procurori. Parchetul de pe lîngă Judecătoria Slobozia și cel de pe lîngă Judecători Urziceni au scos la concurs două posturi... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2010, 11:18 (29292 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Tatuatorii de mașini

Tatuatorii de mașini

Automobile, motoare, echipamente sportive, pielea, pereții firmelor, pivnițele caselor... Totul poate fi tatuat și... se tatuează! La Slobozia, moda a venit cu întîrziere, că sîntem oraș de provincie. Dar maniacii sînt, peste tot, la fel! Și sînt dispuși să plătească sume record pentru flăcări, aripi, cranii, oase încrucișate sau mult mai banalele tatuaje cu fluturași și dragoni chinezești.

Tuning, piercing, tatuaj
Pentru «tatuarea» mașinilor nu există încă un service specializat. Nu există tradiție și șoferii se tem. «Își pun cel mult proiectoare... Hai și geamuri fumurii, dacă le dă mîna. Restul rămîn cu setările din fabrică! Și chiar dacă ar fi, e prea scump și nu... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2010, 16:38 (26970 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Războaiele lăptarilor

Lapte gros, lapte vîrtos!

Războaiele lăptarilor

Criză sau supraproducție! În lumea strîmtă și săracă a lăptarilor ialomițeni părerile sînt împărțite. Însă, indiferent de opinie, cei care pierd sînt, întotdeauna, clienții. Pentru că lipsa unor reglementări clare în domeniu îi obligă să cumpere ce li se oferă. Iar oferta, oricît de variată, e tributară conflictelor dintre producătorii obligați să se devoreze între ei pentru a supraviețui pe piața liberă a laptelui ialomițean.

Laptele la dozator învrăjbește piața
La Slobozia, laptele la dozator e pe piață de două săptămîni. Un dozator automat, în Piața Agroalimentară și un tanc de lapte deservit de o vînzătoare în piața Cuza Vodă. Metoda pare revoluționară, iar vînzările... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2010, 09:21 (23743 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Cozi interminabile la laboratoarele de analize medicale

Cadou de Mărțișor

Cozi interminabile la laboratoarele de analize medicale

Practica epuizării fondurilor alocate laboratoarelor medicale de analize, în primele zile ale lunii, se menține. Cozile ce se formează la fiecare început de lună au devenit deja tradiție. Ialomițenii se înghesuie să-și facă analizele, în speranța că vor reuși să-și facă investigațiile medicale gratuit. Reușesc, cu prețul așteptării la cozi, ore în șir. Iar imaginea alăturată demonstrează, încă o dată, ce se întîmplă cu laboratoarele de analize din Ialomița în prima zi a unei luni...

Analizele gratuite, adevărate aventuri
Laboratoarele de analize sînt unități sanitare ce își desfășoară activitatea în relație contractuală cu Casa Județeană de Asigurări de Sănătate. Drept... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2010, 16:24 (25170 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

1000 de pensionari au câștigat pensii mărite în instanță

Se întîmplă în Ialomița

1000 de pensionari au cîștigat pensii mărite în instanță

Peste 1000 de pensionari ialomițeni au dat în judecată Casa Județeană de Pensii Ialomița, solicitînd în acest mod recalcularea drepturilor lunare. Decizia legislativă, transpusă în practică, bulversează întreg sistemul de pensii. Efortul bugetar la nivel instituției, pentru plata a 200 astfel de cazuri, se ridică pînă la 25 miliarde lei vechi... Iar ăsta e doar începutul!
Instanțele de judecată ialomițene au fost bombardate în ultima vreme cu cereri de acționare în judecată a Casei de Pensii. Nu mai puțin de 1000 de litigii au ajuns pe rolul judecătoriilor, pensionarii solicitînd astfel recalcularea drepturilor bănești după o nouă metodă legislativă. Pe scurt, puțin după jumătatea anului 2... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2010, 10:48 (20908 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O fetiță de doar 6 ani din Fetești a fost violată cu sălbăticie

Închisoare pe viață!

O fetiță de doar 6 ani din Fetești a fost violată cu sălbăticie

O fetiță de doar 6 ani a fost violată cu sălbăticie. Copila a fost luată de violator chiar din fața blocului. Ancheta se află pe masa procurorilor, infractorul fiind arestat.
Caz șocant în municipiul Fetești. O fetiță de numai 6 ani a fost violată și supusă unor pervesiuni sexuale greu de imaginat. Tragedia s-a petrecut săptămîna precedentă, pe cînd copila se afla la joacă în fața blocului unde locuia. Fetița a fost acostată de violator care, ademenind-o, a dus-o în locuința sa. Acolo, sub diverse amenințări, infractorul a violat-o. Scenele de coșmar prin care copila a trecut au continuat cu diverse pervesiuni sexuale, printre care și sex oral. Sesizînd dispariția copilei, părinții au alertat... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2010, 17:01 (28126 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Medicii din Fetești, acuzați de malpraxis

Gravidă după chiuretaj

Medicii din Fetești, acuzați de malpraxis

Șocant! O femeie va naște un copil deși a făcut un avort. Toate urmare a unor erori medicale înfricoșătoare. După nou-născuți morți și paciente nenorocite pe viață, un nou caz de aparent malpraxis se «naște» în scutecele secției Ginecologie de la Spitalul Fetești. Povestea dramatică a unei femei nu face decît să demonstreze, încă o dată, că medicina ialomițeană, din punct de vedere al calității, este deplorabilă! Lipsă de profesionalism, erori medicale grave, malpraxis evident, femei și copii victime, sînt doar cîteva caracteristici ale sănătății ialomițene... Iar cazul de astăzi nu contrazice cu nimic aceste constatări.

Ginecologii, Dumnezeii femeilor gravide
Nici nu... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2010, 09:16 (122814 vizualizări - 31 comentarii)

EVENIMENT

Uniformele școlare, un experiment didactic eșuat în liceele ialomițene

Uniformele școlare, un experiment didactic eșuat în liceele ialomițene

Scandalul uniformelor școlare în Ialomița încă mai naște ecouri pe holurile liceelor din Slobozia. Deși au trecut trei ani de la introducerea oficială în circuitul școlar, uniforma este un subiect sensibil despre care elevii vorbesc cu dispreț, profesorii cu rezerve, iar directorii de liceu care au avut ghinionul de a iniția acest demers smulgîndu-și părul din cap. Una peste alta, experimentul uniformelor școlare este un eșec. Însă unul extrem de scump care costă, în funcție de liceu și de numărul de elevi, între 1,5 și 2 miliarde de lei.

Să le numărăm pe degete
Uniformele! Primele sînt cele de la Liceul «Grigore Moisil» din Urziceni. Bleu, șleampete, vechi de trei-patru... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2010, 17:21 (25246 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mărțișoare muzicale la Liceul de Artă

Mărțișoare muzicale la Liceul de Artă

O inițiativă inedită s-a consumat luni, 1 Martie 2010, în școlile și liceele din Slobozia. Pentru prima dată în istoria locală a zilei de 1 Martie, elevii Liceului de Artă din Slobozia au ieșit din clase și au susținut concerte «la minut» pentru colegii lor din celelalte unități școlare. Inițiativa s-a bucurat de o largă susținere printre cadrele didactice și, surprinzător, a încîntat elevii care au participat la aceste concerte improvizate ad-hoc.

Concert de Mărțișor
Ideea de a concerta în spații neconvenționale aparține directorului Liceului de Artă, Dumitru Cioboată și s-a născut ca urmare eforturilor permanente ale profesorilor de a mediatiza talentul elevilor care... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2010, 11:31 (19643 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

PS Vincențiu a binecuvântat bugetul lui Ciupercă

PS Vincențiu a binecuvîntat bugetul lui Ciupercă

Dezbaterile publice pe tema bugetului județean au devenit o modă... ăăă, voiam să spunem o obligație legală a administrațiilor locale și județene. Una, două, la fiecare început de an «și de cîte ori cere legea» instituțiile publice mimează o dezbatere într-un cadrul public pentru a da senzația de democrație participativă. Anul acesta, dezbaterea desfășurată miercuri, 3 martie a.c., început cu orele 9,30, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia a avut ca subiect «proiectul bugetului propriu al județului Ialomița pe anul 2010». Iar cireașa de pe coliva dezbaterii, pardon de expresie, a reprezentat-o Prea Sfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, binecunoscut pentru preocupările... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2010, 17:45 (17184 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Verzișorii» din apa lui Ionașcu, (re)cercetați de Poliție

«Verzișorii» din apa lui Ionașcu, (re)cercetați de Poliție

După ce în urmă cu o săptămînă președintele Partidului Democrat-Liberal, Cazacu Marinică și-a făcut publică intenția de a acționa în judecată pe reprezentanții PSD pentru calmonie și insultă adresate într-un comunicat de presă distribuit mediei locale, prefectul Teculescu, apolitic cum îl știm, continuă să alimenteze războiul dintre cele două formațiuni politice locale, pe tema apei furnizate slobozenilor.
Așa că, după modelul mai sus amintit, prefectul de Ialomița ia atitudine și dă pe mîna poliției verificarea afirmațiilor făcute de PSD. «În urma apariției în mass-media locală a comunicatului de presă „apă de culoare portocalie și cu miros de verzișori“ elaborat de Organizația PSD a municipiului Slobozia în data de 12 februarie 2010, Prefectul județului Ialomița, Petru Mădălin Teculescu a transmis Inspectoratului Județean de Poliție o adresă prin care solicită verificarea tuturor afirmațiilor făcute»... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2010, 10:28 (15512 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Florin Popescu, fotbal, Unirea Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Florin Popescu, fotbal, Unirea Slobozia

Faptul că la nici 16 ani Florin a ajuns în echipa mare a Unirii nu este o pură întîmplare. «Este un copil cuminte și serios, capabil să facă performanță!» ne spune, vădit satisfăcut, profesorul Constantin Prepeliță, cel care i-a pus mingea la picior în urmă cu 4 ani. «Sînt mulțumit de felul în care s-a pregătit și sînt convins că mă pot baza pe el în viitor» adaugă antrenorul echipei Unirea Slobozia, Ion Răuță. Primii pași spre marea performanță deja au fost făcuți de Florin Popescu vineri, cînd a evoluat cîteva minute împotriva Dunării Călărași. El rămîne totuși modest în privința viitorului: «Visul meu este să joc în Liga I». Cum idolul său este Adrian Mutu, noi îi dorim să îmbrace și tricoul... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2010, 04:22 (22681 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal

Sportul cu mingea mică revine la Slobozia

Sala de handbal al Complexului Sportiv Municipal va găzdui duminică, 7 martie, confruntarea dintre CSS Slobozia și LPS Brăila, contînd pentru prima etapă a returului din campionatul junioarelor I. Cum echipa noastră s-a impus în celelalte două confruntări disputate în acest sezon cu brăilencele, așteptăm un nou succes din partea lui Marian Simion. Pe 13 martie 2010 începe și returul diviziei A de senioare. În meciul pe care îl vor disputa tot pe propriul teren, fetele de la CSM Slobozia promit un festival de goluri în confruntarea cu ultima clasată Universitatea Tîrgoviște, echipa la care evoluează slobozeanca Ionela Chiru, împrumutată un an la formația dîmbovițeană. La cele două evenimente, diriguitorii... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2010, 04:18 (17719 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Am început cu dreptul

Dunărea Călărași-Unirea Slobozia 1-2

Am început cu dreptul

Startul returului Ligii a 3-a a coincis cu primul succes al băieților antrenați de Ion Răuță. Unirea Slobozia s-a deplasat vineri la Călărași, pentru duelul regional cu Dunărea. Cum premizele nu erau tocmai favorabile, echipa noastră pierzîndu-și în pauza competițională principalul marcator și avînd o campanie de transferuri extrem de săracă, microbiștii slobozeni au așteptat cu emoție și o oarecare teamă acest meci. Teama care a părut a fi justificată, cei care au deschis scorul fiind călărășenii dintr-un penalty transformat de Condei în minutul 37. Slobozenii au replicat din fericire foarte repede, la numai două minute Gheorghe Viorel restabilind egalitatea. Duelul a continuat spre final, atunci... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2010, 04:15 (11706 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Rapid-Unirea Urziceni 1-1

Punct de sprijin pentru ridicarea moralului

Fierbințeala publicului pentru Europa League a fost regăsită de băieții lui Ronny Levy și în Giulești. Galeria feroviară și-a aclamat în startul meciului căpitanul ultimelor sezoane, pe Vasile Maftei, omul care a ales în vară Urziceniul după 10 ani petrecuți sub Podul Grant. Frenezia suporterilor a dinamitat angrenajul lui Nae Manea, iar cei 10 jucători de cîmp s-au năpustit spre poarta ialomițeană, rezultatul neîntîrziind să apară. Nici nu apucase Arlauskis să se așeze bine în ghete că a și fost nevoit să culeagă mingea din ațe. În minutul 9, Spadacio arunca inspirat un balon în careul campioanei, iar veteranul Iencsi pune umărul catapultîndu-l în poarta unui Arlauskis dezechilibrat. Urmează... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2010, 04:13 (20393 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Miliardarul Nițescu are nevoie de o minune pentru redresarea ULTEX

Magnat falit sau om de afaceri moral?

Miliardarul Nițescu are nevoie de o minune pentru redresarea ULTEX

În urmă cu două săptămîni, Independent publica un articol incendiar în care demonstra cu probe, date și declarații că SC Ultex Țăndărei se îndreaptă în pas alergător către faliment. În același articol, Vasile Nițescu, patronul de facto al fabricii de ulei, a contestat afirmațiile noastre, iar la două săptămîni după apariția articolului, adică ieri, 2 martie 2010, a organizat o conferință de presă mamut pentru a demonta, din nou, cele scrise. Din păcate, expozeul său de peste 3 ore a confirmat, o dată în plus, că situația în care se găsește SC Ultex este extrem de gravă și că numai o minune mai poate salva fabrica de la faliment.

Remember ULTEX
Scriam în urmă cu două... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2010, 18:24 (108757 vizualizări - 36 comentarii)

REPORTAJ

«Orientarea către fermier», filozofia noastră-siguranța profitului dumneavoastră

Simpozion KWS România

«Orientarea către fermier», filozofia noastră-siguranța profitului dumneavoastră

Miercuri, 24 februarie 2010, în cadrul unui simpozion organizat la sala de conferințe a Hotelului Select din Slobozia, KWS Semințe România și-a prezentat portofoliul de produse pentru campania agricolă de primăvară. În fața numeroșilor fermieri prezenți, directorul regional de vînzări KWS Iulian Filipoiu, alături de Georgian Enache, reprezentant vînzări KWS pentru Ialomița, precum și de Hristofor Michelis, reprezentant al departamentului Cercetare KWS, au reiterat obiectivele companiei pentru anul în curs. «Sîntem unul dintre principalii producători de semințe de pe piață, avînd soiuri și hibrizi premiați. Ne cunoaștem, mulți fermieri din Ialomița lucrînd de ani buni cu compania KWS» a ținut să... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2010, 14:00 (20080 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Incendiu la Fetești

Ars de viu în casa mistuită de flăcări

click pe poză

Un bărbat în vîrstă de 59 de ani, din Fetești, a fost găsit decedat în locuința sa după ce aceasta a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul a fost anunțat prin 112 luni, 1 martie a.c., în jurul orei 18.00, iar la momentul sosirii pompierilor militari la locul intervenției, bărbatul, care se afla în una dintre încăperile casei, nu mai prezenta semne vitale, avînd arsuri pe aproximativ 75% din suprafața corpului. Subofițerii din Garda Fetești au intervenit timp de două ore pentru lichidarea flăcărilor care au izbucnit, cel mai probabil, în holul locuinței, unde s-au găsit improvizații la instalația electrică, un scurtcircuit fiind cauza probabilă de izbucnire a incendiului. Diverse materiale textile... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2010, 11:40 (14781 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Slobozia, invadată de roze creponate

PSD și-a altoit trandafirii

Slobozia, invadată de roze creponate

Doctori în imagistică electorală, tesedeii PSD-ului au fost lăsați liberi pe străzile Sloboziei. Alături de 2500 de mărțișoare din hîrtie creponată pe post de trandafiri! Ce a ieșit, puteți citi mai jos din însemnările (foto)reporterului nostru.

Poezie, poezie, mărțișoru-i de hîrtie
Anul acesta criza a afectat grav bugetul lui nea Stoian. Și nici nea Minciu n-a mai avut interes, ca în alți ani, să cumpere trandafiri originali. Așa că, de 1 martie 2010, cei 12 tesedei numărați de noi, cadre de nădejde ale organizației unchiului SAM, au patrulat regulamentar pe strada mare cu mărțișoare de hîrtie creponată. Două la leu, dacă ne întrebați pe noi!
Astfel, tinerele pensionare... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2010, 23:54 (19751 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Stan Bâtlan, la concurs de procurori

Fostul șef al Poliției Ialomița se reprofilează

Stan Bîtlan, la concurs de procurori

Fostul comandant al Poliției Ialomița, comisarul Stan Bîtlan s-a înscris la unul dintre examenele de admitere în magistratură. La nivelul județului sînt vacante două posturi de procurori, unul la Parchetul de pe lîngă Judecătoria Slobozia, iar un altul la Parchetul Urziceni. Recent, Institutul Național al Magistraturii a stabilit datele de desfășurare a examenelor pentru ocuparea posturile vacante din sistem. Astfel, la nivelul Parchetului Ialomița sînt vacante două funcții, la finele lunii martie 2010 urmînd a se organiza examenele de promovare. Potrivit unor surse, Stan Bîtlan, fost șef al IPJ Ialomița, s-ar fi înscris la concursul pentru ocuparea funcției de procuror în cadrul Parchetului de... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2010, 12:58 (13721 vizualizări - 3 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
282 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: Rata șomajului pentru august 2013, în scădere

La sfîrșitul lunii august 2013, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6644 șomeri, din care 1603 șomeri indemnizați, respectiv 5041 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2013, 15:06
(4577 vizualizări - 2 comentarii)


Giurgeni: «Zilele Europene ale Patrimoniului», sărbătorite la Orașul de Floci

Începînd cu anul 1992, și în România, Zilele Europene ale Patrimoniului oferă participanților ocazia să descopere atît monumente istorice protejate de valoare recunoscută, cît și situri arheologice sau ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2013, 13:00
(11224 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tîrgul Național de Agricultură și Industrie Alimentară «Agroial-Partener»

În organizarea Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița, în perioada 26-29 septembrie 2013, la Slobozia se va desfășura Tîrgul Național de Agricultură și Industrie Alimentară «Agroial-Partener ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2013, 10:59
(6818 vizualizări - 1 comentariu)


Axintele: Surprinși la furat de porumb, i-au luat la bătaie pe proprietari!

Judecătoria Urziceni a emis pe numele a trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 19 și 27 de ani, domiciliați pe raza comunelor Movilița și Bărcănești, mandate de arestare preventivă pentru o perioadă de ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2013, 15:11
(9297 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Axintele furt porumb


«Porți deschise» la Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița

Vineri, 13 septembrie a.c., cu ocazia «Zilei Pompierilor din România», militarii ISU Ialomița deschid porțile instituției pentru a marca această sărbătoare. Evenimentul debutează la ora 10,00, iar timp ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 10:15
(6466 vizualizări - 2 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Un copil de 5 ani a incendiat șura!

Lăsat nesupravegheat, un copil de 5 ani din comuna Mihail Kogălniceanu a provocat un incendiu în curtea bunicilor. Micuțul a luat un chibrit și a dat foc furajelor din gospodărie... Flăcările s-au extins ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 09:31
(8695 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: «Țepuit» pe internet

Polițiștii din Fetești trebuie să rezolve cazul unei înșelăciuni în spațiul virtual. Un tînăr din localitate a depus o plîngere la Poliție, după ce a constatat faptul că a fost «țepuit» de cei care i-au ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 09:13
(7750 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Mandat european de arestare executat de polițiști

Autoritățile judiciare din Ialomița au reușit să prindă un tînăr de 25 de ani, descoperit pe raza orașului Țăndărei, pe numele căruia autoritățile din Danemarca au emis un mandat de arestare în urma comiterii ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 08:33
(9602 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Lovită pe trecerea de pietoni

Un tînăr de 26 de ani a lovit, în cursul zilei de marți, 10 septembrie a.c., o femeie care traversa regulamentar strada pe trecerea de pietoni. Victima a fost transportată la volan. Șoferul de 26 de ani ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 08:20
(7615 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ialomița: Pietoni amendați de polițiști

Nu doar șoferii ajungă să fie amendați de polițiștii Serviciului Rutier, ci și pietonii. În cadrul unei acțiuni de amploare demarată de oamenii legii pe raza județului, pietonii care au ignorat zebra au ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 08:10
(7718 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Poliția în acțiune pe străzile județului

Oamenii legii au continuat acțiunile preventive specifice pe raza județului Ialomița. În cursul zilei de miercuri, 10 septembrie a.c., polițiștii au aplicat amenzi cetățenilor certați cu legea. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2013, 07:09
(8274 vizualizări - 0 comentarii)


Hoții își fac de cap la Slobozia. Un magazin de electrocasnice și o grădiniță, jefuite în 72 de ore!

Slobozia este din nou sub asediul hoților. O bandă de suspecți acționează de cîteva zile pe străzile orașului, iar prinderea lor pare imposibilă pentru polițiști. Suspecții au la activ două spargeri, ambele ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2013, 08:37
(11191 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Militar ISU, rănit într-un accident de motocicletă

Slobozia: Militar ISU, rănit într-un accident de motocicletă

Un subofițer din cadrul Serviciului de Descarcerare a fost rănit în noaptea de joi spre vineri, 5/6 septembrie 2013. Militarul conducea o motocicletă, moment în care a pierdut controlul vehiculului și s ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2013, 21:09
(9357 vizualizări - 3 comentarii)


Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România sfătuiește fermierii să-și stocheze recoltele!

«Datorită situației dezastruoase pentru fermieri, privind piața produselor agricole, LAPAR le recomandă producătorilor agricoli să facă tot posibilul să-și stocheze producțiile de grîu, floarea-soarelui ...[citește_toată_știrea]

20 August 2013, 14:56
(10260 vizualizări - 3 comentarii)


Accident rutier grav la Movilița! Un mort și șase răniți...

O persoană a decedat iar alte șase au fost rănite, după ce două autoturisme în care se aflau au intrat în coliziune pe DN2, în apropierea localității Movilița. Evenimentul s-a produs în după-amiaza zilei ...[citește_toată_știrea]

20 August 2013, 09:54
(6763 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 201 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 19 august 2013, sînt disponibile 201 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

19 August 2013, 18:37
(10898 vizualizări - 6 comentarii)


Bucu: Beat la volan, a fost prins de radar cu 96 km/h în localitate!

Un bărbat de 61 de ani, din București, a fost înregistrat  de polițiști cu aparatul radar de supraveghere video a traficului rutier în timp ce conducea un autoturism pe raza comunei Bucu cu viteza ...[citește_toată_știrea]

19 August 2013, 18:19
(7864 vizualizări - 1 comentariu)


Tînărul care a produs accidentul de vineri, arestat preventiv pentru 29 de zile!

Judecătoria Slobozia a emis pe numele tînărului de 28 de ani, din Slobozia, cercetat pentru comiterea infracțiunilor de ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă, părăsirea locului accidentului fără ...[citește_toată_știrea]

19 August 2013, 17:51
(9334 vizualizări - 1 comentariu)


Borănești: Incendiu de la un foc din curte

Un incendiu a izbucnit în după-amiaza zilei de duminică, 18 august a.c, în gospodăria unui cetățean din localitatea Borănești, după ce proprietarul a făcut focul în curte și l-a lăsat nesupravegheat. În ...[citește_toată_știrea]

19 August 2013, 13:50
(6094 vizualizări - 0 comentarii)


DN21: Grav accident provocat de un tânăr slobozean, beat la volan și cu permisul suspendat! Un mort și doi răniți...

DN21: Grav accident provocat de un tînăr slobozean, beat la volan și cu permisul suspendat! Un mort și doi răniți...

Poliția a fost sesizată vineri, 16 august a.c., în jurul orei 21,00, cu privire la faptul că pe DN21 s-a produs un accident grav. Din primele verificări, polițiștii deplasați la fața locului au stabilit ...[citește_toată_știrea]

17 August 2013, 12:38
(11704 vizualizări - 12 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului pentru iulie 2013, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii iulie 2013, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7078 șomeri, din care 1772 șomeri indemnizați, respectiv 5306 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

14 August 2013, 12:53
(5472 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Din nou înșelăciune prin metoda «Accidentul»

O persoană din județul Ialomița a rămas fără o sumă importantă de bani după ce a dat curs solicitării formulate de o persoană necunoscută prin intermediul telefonului. Poliția atrage atenția cu privire ...[citește_toată_știrea]

14 August 2013, 11:31
(10082 vizualizări - 2 comentarii)


Scînteia: S-a înecat în canalul de irigații

Un bărbat de 24 de ani a murit marți seara, 13 august a.c., în jurul orei 21,00, după ce a intrat să se scalde într-un canal de irigații, pe raza localității Scînteia, și nu a mai ieșit. Martorii au sunat ...[citește_toată_știrea]

14 August 2013, 08:27
(10848 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Scânteia înec


Movilița: Accident provocat de o explozie a unui cauciuc

Poliția a fost sesizată marți, 13 august a.c., cu privire la faptul că pe DN2 s-a petrecut un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, în timp ce un bărbat, de 54 de ani, din București, conducea ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 20:24
(9894 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărire ca în filme la Urziceni

În cursul zilei de marți, 13 august a.c., o patrulă de siguranță publică, aflată în serviciul de patrulare pe Calea București, din Urziceni, a efectuat semnalul regulamentar de oprire pentru un autoturism ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 19:23
(6720 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Peste 200 de polițiști, în stradă de Sfînta Marie

Peste 200 de polițiști vor fi la datorie, pe timpul manifestărilor prilejuite de Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului (Sfînta Marie), pentru asigurarea climatului de ordine și siguranță publică. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 18:11
(6952 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat mangă la volan

Un tînăr de 24 de ani, din Slobozia, a fost depistat de polițiști în timp ce conducea un autoturism, pe raza localității de domiciliu, sub influența băuturilor alcoolice. Șoferul a fost testat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 17:15
(7432 vizualizări - 3 comentarii)


Scandal la un bar din Drăgoești

Polițiștii au reținut marți, 13 august a.c., pe bază de ordonanță de reținere, patru tineri, cu vîrste cuprinse între 19 și 27 de ani, domiciliați pe raza județelor Ialomița și Călărași. Față de aceștia ...[citește_toată_știrea]

13 August 2013, 16:14
(5416 vizualizări - 1 comentariu)


Școlile auto, în atenția inspectorilor ITM Ialomița

În luna iulie 2013, din inițiativa Inspecției Muncii București, s-a desfăsurat în județul Ialomița Campania Națională privind verificarea respectării prevederilor legale referitoare la încheierea și executarea ...[citește_toată_știrea]

12 August 2013, 13:06
(6420 vizualizări - 1 comentariu)


APDRP: Fermele de familie, finanțate prin Măsura 121

Agenția de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit informează potențialii beneficiari ai Programul Național de Dezvoltare Rurală asupra unor noi posibilități de asigurare a cofinanțării private a proiectelor ...[citește_toată_știrea]

12 August 2013, 12:02
(11026 vizualizări - 3 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...