Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Prefectul Teculescu acuză Consiliul Județean de deturnare de fonduri

Prefectul Teculescu acuză Consiliul Județean de deturnare de fonduri

Vineri, 26 februarie, s-a desfășurat ședința lunară a Consiliului Județean Ialomița. Dezbaterile s-au concentrat în jurul proiectului de hotărîre privind repartizarea pe bugete locale a unor sume defalcate din unele venituri ale bugetului de stat pentru anul 2010. În traducere liberă, banii repartizați unităților administrative din teritoriu, de către Consiliul Județean. Distribuirea banilor a aprins spriritele, cosilierii județeni democrați-liberali acuzînd repartiția pe criterii politice a fondurilor. De departe însă declarația prefectului Mădălin Teculescu, participant la ședință, a aruncat în aer toată dezbaterea legată de alocarea fondurilor. «Putem să ajungem pînă la deturnare de fonduri. Consiliul Județean nu avea voie să repartizeze bani decît comunelor care au în desfășurare proiecte și care au nevoie de cofinanțare în acest sens. La noi au primit toate!»... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2010, 14:16 (13246 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Partida lu' Niță de la Perieți

PNCD-Resurrection

Partida lu' Niță de la Perieți

În vreme ce Ponta se alegea cu surle și trîmbițe la București, iar Geoană promitea că va fi ce-a fost și mai mult decît atît, la Perieți, la o aruncătură de băț de Slobozia, partidul lui Horia Niță făcuse deja o descoperire decisivă pentru salvarea României. Reporterul publicației noastre a fost acolo și a aflat că în grădina lui Dumnezeu nu mai există, demult, garduri, iar Horia e un președinte care-ar putea revendica Spitalul 9 ca sediu pentru partid...

Crăișorul Horia
Conferința județeană a Partidului Național Democrat Creștin are loc la Căminul Cultural din Perieți. Pe stînga, după ce treci de școală. În față numărăm 8 mașini și un Mercedes cu numere de Bulgaria... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2010, 10:22 (19590 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Oana Vintilescu, noul Miss Slobozia

Miss-ul pleacă la Liceul de Artă

Oana Vintilescu, noul Miss Slobozia

Anul ăsta, mărțișorul a venit la Slobozia mai devreme. Am vrut să spunem Miss Mărțișor, eveniment organizat vineri, 26 februarie, pentru a omagia frumusețea feminină. Concursul a fost organizat de Camera de Comerț și Industrie Ialomița la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia, iar publicul s-a putut bucura, vreme de două ore, de prezența a șapte tinere dornice de a-și adjudeca tiara de Miss Slobozia. După trei runde dure, care au făcut deliciul publicului, Oana Vintilescu și-a adjudecat titlul și bucuria de a reprezenta timp de un an orașul. Pentru cei care nu o recunosc încă, Oana este elevă a Liceului de Artă, are dimensiuni aproape ideale (87-60-90), e fana lui Huidu și îl iubește... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2010, 19:29 (60272 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Fermierii ialomițeni NU se înghesuie la credite bancare

Creditele bancare pentru reînființarea ciclului agricol de producție nu mai reprezintă o soluție viabilă pentru fermierii ialomițeni. În așteptarea celebrului «sprijin pe suprafață», doar puțin peste 200 de agricultori au decis să solicite credite financiare de la bănci. Cifra reprezintă echivalentul a circa 30 la sută din suprafața de teren agricol pentru care s-a solicitat sprijin în campania 2009.

Teoria care ucide practica
Potrivit unei convenții încheiate între APIA și Fondul de Garantare a Creditului Rural, fermierii ialomițeni pot obține credite bancare cu dobîndă subvenționată. Potrivit convenției, APIA eliberează o adeverință prin care confirma că beneficiarul... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2010, 18:42 (9695 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița intră în primăvară cu o rată a șomajului care depășește media pe țară

Concedieri în prag de Mărțișor

În ciuda declarațiilor oficiale privind potențialul de creștere economică al județului, datele statistice sînt din ce în ce mai pesimiste. Ultimul raport public al Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița confirmă un șomaj de 12,2%, o rată care depășește sensibil media pe țară. Iar veștile proaste nu se opresc aici. Pentru că, din urmă, lovesc necruțător concedierile colective.
În evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Munca Ialomița se aflau, la data de 31 ianuarie 2010, un număr de 12875 persoane, la nivelul județului înregistrîndu-se o rată a șomajului de 12,2%, superioară mediei pe țară. Pe parcursul anului 2009 s-a înregistrat o evoluție constant crescătoare... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2010, 13:29 (18043 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

12 aparate de aer condiționat și 120 de milioane, pagubă produsă de Enel

Fluctuațiile de energie electrică dăunează grav consumatorilor

12 aparate de aer condiționat și 120 de milioane, pagubă produsă de Enel

O banală fluctuație de curent electric s-a transformat într-o adevărată pagubă pentru una dintre instituțiile consumatoare din Slobozia. Situația nu este fără precedent, dar pentru că Enel Distribuție Dobrogea este unicul distribuitor de energie electrică din zona noastră, de regulă, consumatorii acceptă toate greșelile de funcționare ale societății. De altfel, nici nu prea ar avea cum...
Recent, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a fost «victima», la propriu, a societății de energie electrică. Asta după teoria reprezentanților instituției, căci practica societății de distribuție a energiei electrice nu prea bate cu presupunerile autorităților. Povestea este simplă, dar sutele... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2010, 06:16 (11634 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Jihadul administrativ se amână până la noi ordine

Mult zgomot pentru nimic!

Jihadul administrativ se amînă pînă la noi ordine

După o campanie media furibundă de conștientizare a primarilor cu privire la responsabilitățile administrative pe care le au, prefectul Teculescu se împotmolește în zăpada. Iar din zecile de controale juridice anunțate la început de an, pe site-ul instituției se ițesc, cuminți, doar două note de constatare. O dovadă clară că, indiferent de instituție, drumul spre iadul administrativ e pavat cu bune intenții.

Ilegalități da, măsuri ba
Prefectura Ialomița anunță cu mîndrie pe site-ul oficial că a încheiat primele două controlale tematice din anul în curs. Primul s-a desfășurat la Dridu, pe 5 februarie, și a confirmat că primarul nu și-a făcut temele pentru acasă, neurmărind... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2010, 13:38 (15338 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Echipa României a câștigat trofeul «Eltropolski Sabre»

Cruțu a confirmat la Sofia

Echipa României a cîștigat trofeul «Eltropolski Sabre»

În perioada 19-22 februarie 2010, s-a desfășurat în capitala Bulgariei, Sofia, competiția internațională de sabie categoria cadeți (14-17 ani) «Eltropolski Sabre», competiție inclusă în Circuitul European al Federației Internaționale. La start s-au aliniat 88 de sportivi din 9 țări, respectiv Turcia, Israel, Moldova, Germania, Grecia, Georgia, Italia, Bulgaria și România. Pe lîngă lotul național al României, a fost invitat să participe și echipa Clubului Sportiv Școlar Slobozia. Lipsita de aportul sportivului Mihai Cruțu, acesta fiind inclus în prima reprezentativă, sportivi ialomițeni au avut o comportare meritorie, ocupînd locul 6 în final.
Echipa României, avînd în componență pe sportivul... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2010, 07:28 (14101 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Secția de Ginecologie, pe un butoi de pulbere

Copil nenorocit urmare a unui malpraxis grosolan? (II)

Secția de Ginecologie, pe un butoi de pulbere

• Colegiul Medicilor, sesizat asupra situației
• Anchetă PENALĂ în cazul «erorii» dr Dinu


Scandalul devoalat săptămîna trecută de ziarul nostru capătă noi conotații. După ce a încercat zadarnic să-și dreagă imaginea publicînd (pseudo) drepturi la replică prin fițuicile locale, cazul dr Dinu a ajuns în atenția Colegiului Medicilor Ialomița. În așteptarea unei decizii a acestui for sîntem în măsură să publicăm noi informații privind modul în care dr Valentina Dinu înțelege să profeseze în cadrul Spitalului Județean. Se impune să precizăm că demersul nostru este unul strict jurnalistic, urmărind adevărul și nu mazilirea dr Dinu. Și credem că, atunci cînd acuzațiile publicate de noi se vor confirma printr-o anchetă a poliției, deja demarată la acest moment, cîștigul va fi exclusiv... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2010, 18:44 (27093 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dragobetele face victime la Slobozia

Tentativă de sinucidere din dragoste

Un apel telefonic la 112 anunța că o tînără a fost găsită, într-un șanț, pe varianta ocolitoare a municipiului Slobozia. O persoană a sesizat așadar Poliția miercuri, 24 februarie a.c., în jurul orelor 9,00, fata fiind observată din mașină, în zona fostului Hotel Privighetoarea, pe marginea unui șanț, întinsă la pămînt. Tînăra a afirmat că s-a aruncat de la înălțime, dintr-o cameră a fostei clădiri a hotelului. Imediat, polițiștii s-au deplasat la fața locului. Între timp, tînăra de 16 ani, domiciliată în Amara, fusese transportată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Ulterior, starea de sănătate a adolescentei agravîndu-se, a fost transferată de urgență la un spital din Capitală.
La locului... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2010, 16:29 (14539 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Mister Levy, atacăm și noi?

Unirea Urziceni-FC Liverpool, joi, 25 februarie 2010, ora 20.00, PRO TV

Mister Levy, atacăm și noi?

În meciul tur cu Liverpool a vrut parcă să demonstreze mioritismul pe care se sprijină fotbalul nostru. «Pîrjolirea holdelor» a fost vizibilă pe întreaga durată a partidei, nici golul lui N'gog neizbutind să scoată echipa noastră din cuibăreala defensivă impusă de sistemul de joc creionat de Ronny Levy. Omul meciului nu avea cum să fie în aceste condiții decît un fundaș. Maftei, cel care în zece ani a adunat în pumni frustrarea statutului de rezervă la meciul Rapidului lui Iordănescu pe Anfield, a vrut acum să le facă pe toate. A driblat, a respins, a deposedat și chiar a lansat mingi pentru atacul Unirii. Din păcate, acolo l-a găsit stingher pe Bilașco, lăsat să se descurce cum poate de un mijloc... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2010, 19:49 (15461 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Mihai Cruțu, pe urmele lui Covaliu

Superperformanță

Mihai Cruțu, pe urmele lui Covaliu

Sala de scrimă din Complexul Sportiv Municipal Slobozia este tapetată cu fotografii. Una dintre ele, reprezentînd afișul Campionatului Național desfășurat anul trecut la Iași, surprinde un sabrer gata pentru duel. Deși statică, fotografia emană o forță latentă inexplicabilă. Este fotografia sportivului anului 2009 din Ialomița, Mihai Cruțu. Ne-o arată tatăl și antrenorul lui Mihai, profesorul Mihai Cruțu, iar din fiecare zîmbet, vorbă sau gest al acestuia descoperim mulțumire și mîndrie perfect justificate: «Mihai traversează o perioadă excelentă. Mă aștept la performanțe maxime din partea lui. Pe lîngă titlul național la cadeți, pe care trebuie să-l apere, mai avem campionatul european de la... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2010, 19:47 (17626 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Alina Mihai, handbal, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Alina Mihai, handbal, CSS Slobozia

Alina este genul acela de sportivă care, prin determinarea arătată în joc, transmite energie atît coechipierelor, cît și publicului. «Este o fată pe care o caracterizează ambiția. Nu renunță niciodată la luptă și se dovedește deseori un factor mobilizator pentru echipă» ne spune profesorul Marian Simion. Alina Mihai are 16 ani, împliniți în luna octombrie, și chiar dacă este Balanță nu ezită deloc în luarea deciziilor. «Îmi place handbalul de cînd mă știu. Este, probabil, și o moștenire de familie, sora mea și una dintre verișoare practicînd în trecut acest sport!» ne spune Alina. Cu siguranță că și peste 10 ani se vede luptînd tot pe semicerc. Idolul ei este Ramona Maier și, la fel ca blonda... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2010, 19:46 (18559 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal

Unirea Slobozia, sac de box înaintea returului

Săptămîna trecută le-a rezervat elevilor lui Ion Răuță cele mai tari meciuri amicale din pauza competițională. Joi, 18 februarie,Unirea a întîlnit la Constanța pe Farul, într-un meci care s-a disputat pe parcursul a trei reprize de cîte 40 de minute. Constănțenii s-au impus cu un zdrobitor 6-1, pentru echipa noastră punctînd timid Cristi Ciortescu. A doua partidă, jucată sîmbătă, 20 februarie, la Galați, cu Dunărea, a reprezentat alt duș rece. Divizionara secundă a învins cu 4-1, unicul gol al Unirii purtînd semnătura lui Viorel Gheorghe.
Rezultatele, dezarmante de-a dreptul, sperăm să-i fi adus pe Soare&comp cu picioarele pe pămînt. Și asta pentru că vineri, 26 februarie, orele 14,00, începe... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2010, 19:45 (15762 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Trăiască pomana centralizată sau Sfintele Moaște ale bugetelor locale

Trăiască pomana centralizată sau Sfintele Moaște ale bugetelor locale

La finele acestei săptămîni, consilierii județeni vor avea pe masă bugetul județului Ialomița pentru anul 2010. Un buget mai mic față de cel de anul precedent. Primarii, o parte nemulțumiți, acuză dictarea politică a cifrelor ce compun bugetele locale, controverse specifice momentului. Împărțirea banilor pe primării naște o adevărată luptă de culise între formațiunile politice. Principalul motiv al disputei acerbe este acela că fiecare reprezentant al unui partid încearcă să atragă fonduri pentru localitățile unde are primari. Independent vă prezintă, în premieră, repartizarea pe bugete locale a sumelor aferente anului în curs. Primele estimări demonstrează că bugetul localităților ialomițene... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2010, 18:46 (12440 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Un subprefect pentru Ialomița!

Un subprefect pentru Ialomița!

Județul e-n criză și criza e-n județ. Unii au ales drumul căpșunilor, alții să întindă mîna la colțul străzii sau la ajutoarele de la stat. Iar Prefectura Ialomița să funcționeze cu un singur subprefect. De dragul economiei, desigur. De la criza financiară la cea de politicieni competenți, care să ocupe funcții importante în adminsitrația județeană, a fost doar un pas, iar legătura este doar imaginară... Pasul a fost făcut. Legătura nu mai știm. Iar instituția teritorială a Guvernului resimte criza. Și tot din recesiune s-a născut și ideea ca județul să funcționeze doar cu un subprefect. Tot desigur, numit. Așa mai da economie la bugetul instituției! Și al județului. Prefecții sînt teoretic apolitici... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2010, 08:51 (16708 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

300 de prieteni pe Facebook pentru primarul Sloboziei

Ionașcu e virtual. Și are și fani. Tot virtuali.

300 de prieteni pe Facebook pentru primarul Sloboziei

Vi-l mai aduceți aminte pe Ionașcu profețind că dministrația sa va intra în eternitate, exemplu pentru generațiile viitoare? Ei, bine, primarele Sloboziei a avut dreptate. Iar eternitatea, întrupată într-un cont pe Facebook, l-a nemurit mai ceva ca pe Eminescu. Pentru că edilul șef al apei de Slobozia îngroașă rîndurile comunității virtuale, pe rețeaua de socializare mai sus pomenită!
Ce face Ionașcu pe Facebook? Ca și la Primărie, mai nimic. Dar au grijă ceilalți să facă pentru el! Iată-l, într-o captură unică deocamdată, afișîndu-se în fața milioanelor de oameni conectați la rețeaua în cauză, cu un pahar de apă-n mînă. Dacă nu l-ai cunoaște, ai putea jura că face reclamă la apă plată cu... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2010, 14:37 (17904 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Scutul antirachetă, și la Slobozia?

Scutul antirachetă, și la Slobozia?

Sîntem pe cale de a lămuri agitația survenită o dată cu apariția articolului privitor la angajările ce s-ar produce în următorul interval de timp la unitatea militară de la intrarea în Slobozia. După cum ați sesizat, în urmă cu cîteva zile, ziarul nostru a prezentat, sub forma unui reportaj, un amplu articol ce făcea referire la angajările de la unitatea militară din Slobozia, peste 200 de persoane urmînd a deveni salariați ai Ministerului Apărării Naționale. Trebuie să menționăm că zvonul privitor la angajări a apărut o dată cu decizia CSAT de la începutul lunii februarie 2010, decizie ce aproba amplasarea pe teritoriul României a unui scut antirachetă al SUA. Mai mult, potrivit unor surse, una... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2010, 06:47 (14668 vizualizări - 4 comentarii)

REPORTAJ

Marele Alb de la Bucu

Marele Alb de la Bucu

Trei gîște mănîncă la fel de mult ca un porc. Douăzeci de găini nestresate sînt echivalentul unei vaci. Iar Marele Alb dă peste cap toate calculele matematice. Într-un an, o iepuroaică produce aproape 500 de kilograme de carne. Asta da afacere în vreme de criză!

Marele Alb pe internet
O crescătorie de iepuri își acoperă cheltuielile și intră «pe profit» după numai un an de activitate. Aceasta este reclama cu care vînzătorii de iepuri de pe internet își seduc potențialii investitori. Iar de oferit, oferă ce cu gîndul nu gîndești. De la iepuri berbec pînă la castori argintii și de la fluturi germani pînă la Marele Alb, mîndria oricărei crescătorii de iepuri care se respectă... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2010, 11:32 (37183 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

În 2010 Primăria Slobozia pariază pe investiții

În 2010 Primăria Slobozia pariază pe investiții

La sfîrșitul săptămînii precedente, Primăria Slobozia a organizat o dezbatere publică pe tema bugetului pe anul 2010. Potrivit primelor informații făcute publice, bugetul Sloboziei, în cifre absolute, se ridică la 157882000 de lei noi, din care 110 milioane le-ar reprezenta veniturile și cheltuielile administrației locale. Iar prioritatea-priorităților, potrivit declarațiilor primarului Gabi Ionașcu, o reprezintă investițiile. «Am preferat să reduc cheltuielile pentru salarii sau alte cheltuieli care nu sînt absolut necesare, pentru a face loc investițiilor» a spus Ionașcu.

Anul ăsta bugetul s-a dezbătut în familie
Bugetul Sloboziei a fost prezentat, așa cum o impune... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2010, 18:22 (13666 vizualizări - 3 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
251 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Acțiuni de combatere a braconajului piscicol și a delictelor silvice

Miercuri, 27 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului, pentru prevenirea și combaterea faptelor de braconaj piscicol, dar și a delictelor silvice, a colectării, transportului ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2019, 10:15
(4814 vizualizări - 0 comentarii)


angajez (part-time)

Pentru că oferim calitate, ne mărim echipa!
Alătură-te echipei noastre!
Căutăm fete pentru interpretarea rolului
de URSITOARE BUNĂ în scenetele
pentru botez și nuntă.
Căutăm fete frumoase, responsabile,
dicție bună, minim talent actoricesc,
prezență scenică, domiciliul în Slobozia
și să aibă disponibilitate maximă
în week-end.

Dacă dorești să faci parte
din echipă, mă poți contacta
la telefon 0762/608.918

1 Martie 2019, 10:05


28 Februarie-Ziua Protecției Civile din România. «Porți Deschise» la ISU Ialomița!

Protecția civilă este o structură înființată încă de acum 86 de ani în România, cu scopul îndeplinirii sarcinilor umanitare destinate să protejeze populația civilă împotriva pericolelor, ostilităților sau ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2019, 18:20
(3938 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: S-a răsturnat cu mașina

Marți, 26 februarie a.c., în jurul orelor 19,30, în apropiere de orașul Căzănești, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la locul ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2019, 17:30
(4347 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis

Marți, 26 februarie a.c., o tânără de 18 ani, din Grindu, a fost depistată de către polițiști în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu fără a poseda permis de conducere pentru ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2019, 17:25
(3272 vizualizări - 0 comentarii)


Ilegalități cu lemne la o firmă din Dridu

Polițiști ialomițeni au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, în urma verificărilor efectuate pe raza comunei Dridu, la o ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2019, 17:20
(4639 vizualizări - 1 comentariu)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Luni, 25 februarie a.c., polițiștii din Grivița au depistat un bărbat, de 37 de ani, din județul Constanța, în timp ce transporta cu ajutorul unui autoturism 141,7 kg de pește din speciile crap, caras și ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2019, 16:10
(4810 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a Protopopiatului Slobozia

Vineri, 22 februarie a.c., în parteneriat cu elevii de la Școala Gimnazială nr. 5 Slobozia Nouă și Școala Gimnazială «Sfântul Andrei», Protopopiatul Slobozia a desfășurat activitatea de autocunoaștere cu ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2019, 13:15
(3500 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale inspectorilor ITM Ialomița

În perioada 1-22.02.2019, inspectorii de muncă din domeniul Relațiilor de Muncă au efectuat un număr de 52 controale având ca obiectiv verificarea modului în care angajatorii respectă prevederile legislației ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2019, 12:10
(3227 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Stingere focare de Pestă Porcină Africană, apariția de noi focare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2019, 11:05
(4401 vizualizări - 3 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 200000 de lei, 29 permise reținute

În perioada 22-24 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 106 evenimente ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2019, 10:10
(4662 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Protest împotriva OUG 7/2019 la Tribunalul Ialomița

În urma ședinței Adunării Generale a Tribunalului Ialomița, desfășurată luni, 25 februarie 2019, oficialii instituției au ales să protesteze împotriva OUG 7/2019, privind modificările aduse Legilor Justiției ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2019, 17:56
(6454 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Adâncata și Platonești

Joi, 21 februarie a.c., în jurul orelor 19,00, s-a produs un accident rutier în apropiere de localitatea Adâncata, soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce un bărbat, de 28 de ani, din Armășești, conducea ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2019, 17:20
(5285 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

Doi bărbați de 29, respectiv 43 de ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau autovehicule pe drumuri publice fără a posede permis de conducere. Totodată, un alt conducător auto ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2019, 17:10
(3749 vizualizări - 0 comentarii)


Urmăriți internațional, depistați de polițiștii ialomițeni

Miercuri, 20 februarie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au reușit identificarea a trei bărbați urmăriți internațional, pe numele cărora autoritățile au emis mandate europene. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2019, 18:20
(5715 vizualizări - 0 comentarii)


Opt hoți din Făcăeni, cercetați după ce au furat din curtea unui consătean

Miercuri, 20 februarie a.c., polițiștii feteșteni au identificat opt tineri, cu vârste între 14 și 20 ani, din Făcăeni, bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Astfel, la data zilei de ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2019, 18:15
(8175 vizualizări - 1 comentariu)


Tânăr de 17 ani din Ion Roată, arestat după ce a furat un telefon

Un tânăr de 17, din Ion Roată, este bănuit de săvârșirea infracțiunii de «tâlhărie calificată», fapta fiind comisă pe teritoriul municipiului Urziceni. În fapt, la data de 20 februarie a.c., în timp ce ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2019, 18:10
(5938 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: Armă cu aer comprimat, deținută ilegal

Miercuri, 20 februarie a.c., polițiștii din Urziceni au efectuat o percheziție pe raza comunei Bărcănești, la locuința unui bărbat, de 26 ani. În urma verificărilor, polițiștii au ridicat în vederea confiscării ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2019, 18:05
(5359 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: Cetățean bulgar, mort într-un accident rutier

Cotorca: Cetățean bulgar, mort într-un accident rutier

Un bărbat a murit în dimineața zilei de marți, 19 februarie 2019, după ce tirul pe care îl conducea s-a răsturnat într-un șanț de pe marginea Drumului Național 2, în zona satului Cotorca. Șoferul a rămas ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2019, 11:20
(6540 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în mai multe zone din ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2019, 18:25
(7484 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Urziceni, două persoane rănite

Un accident rutier s-a produs joi, 14 februarie a.c., pe DN2A, în apropiere de muncipiul Uziceni, soldat cu rănirea a două persoane. În timp ce o tânără, de 21 ani, din Cosâmbești, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2019, 17:35
(6928 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ialomița: Șoferi beți și fără permis, la volan

Joi, 14 februarie a.c., polițiștii rutieri au depistat un bărbat, de 32 ani, din Urziceni în timp ce conducea un  autoturism pe raza localității Moldoveni, deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2019, 17:30
(6921 vizualizări - 0 comentarii)


Tineri din Ion Roată, hoți din locuințe. Percheziții la Slobozia și Amara!

Joi, 14 februarie a.c., polițiștii Secției de Poliție Rurală Ion Roată au identificat trei tineri, cu vârste cuprinse între 17 și 21 de ani, din Ion Roată, bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2019, 17:25
(8063 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cleric al Mânăstirii «Sfinții Voievozi», implicat într-un accident rutier

Slobozia: Cleric al Mânăstirii «Sfinții Voievozi», implicat într-un accident rutier

Accident rutier produs joi, 14 februarie 2019, pe șoseaua de centură a Sloboziei, în zona Mânăstirii «Sfinții Voievozi». Se pare evenimentul rutier ar fi fost provocat de un călugăr care slujește în cadrul ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2019, 19:10
(8204 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de amploare a polițiștilor pe raza localității Movilița

Miercuri, 13 februarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale au efectuate pe raza comunei Movilița percheziții la persoane fizice bănuite de săvârșirea mai multor infracțiuni de «furt din locuință ...[citește_toată_știrea]

14 Februarie 2019, 18:40
(6526 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Stelnica, bănuit a fi spărgător de case

Marți, 12 februarie a.c., polițiștii feteșteni au identificat un tânăr, de 20 de ani, din Stelnica, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». La sfârșitul anului 2018, tânărul ar fi intrat ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2019, 18:15
(4059 vizualizări - 0 comentarii)


Trei tineri din Ciochina, arestați pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii slobozeni au identificat trei tineri, de 18, 21 și 30 de ani, din comuna Ciochina, bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «tâlhărie calificată», faptă comisă asupra unui alt tânăr, de 19 ani, ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2019, 18:10
(5503 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Scânteia, la volan fără permis

Marți, 12 februarie a.c., polițiștii rutieri au depistat un bărbat, în vârstă de 48 ani, din Scânteia, care conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu fără a poseda permis de conducere. De ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2019, 18:05
(4988 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia Nouă: Accident cu doi morți pe DN21

Slobozia Nouă: Accident cu doi morți pe DN21

Miercuri, 13 februarie a.c., în jurul orelor 5,00, pe DN21, s-a produs un accident rutier soldat cu decesul a două persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 51 de ani, din județul Galați, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2019, 10:40
(8582 vizualizări - 2 comentarii)


Munca «la negru», în atenția ITM Ialomița

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat, în luna ianuarie  2019, acțiuni de control în domeniul relațiilor de muncă, în urma cărora s-au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare ...[citește_toată_știrea]

12 Februarie 2019, 17:55
(5803 vizualizări - 3 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...