Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Paros vrea șef la Spitalul Județean, noi îl propunem la Morgă, Cazacu îl dorește la Salvare

Paros vrea șef la Spitalul Județean, noi îl propunem la Morgă, Cazacu îl dorește la Salvare

Dragi cititori, în primul rînd, bună ziua. Am îndrăznit să demarăm acest articol parafrazînd un fost viceprimar, actual consilier local independent cu apartenență PNL și PD-L. Ambele-n același timp. Vrem să vă anunțăm ceva senzațional despre cel căruia cunoscuții îi spun Pasu. Și cum este vorba despre cel mai mare anteprenor de pompe funebre din Slobozia-Ialomița-România-Europa de Sud-Est, Radu Paros Mihăiță, acest articol se impunea a începe cu formula clasică «în primul rînd, bună ziua». Demult ieșitul de sub fusta Mariei Petre și proaspăt intrat în nădragii lui Marinică, Paros al nostru, al slobozenilor, vrea să se facă maaaare. De fapt, e un pas mic pentru el, dacă ne gîndim la viitorul politic... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2010, 09:07 (16361 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Căzănești revine la statutul de comună

Căzănești revine la statutul de comună

Vineri, 19 martie 2010, Consiliul Local Căzănești a decis reluarea referendumului pentru revenirea orașului la statutul de comună. Decizia a fost adoptată în cadrul unei ședințe de consiliu local deschise la care au participat peste 100 de cetățeni. Referendumul va fi organizat în ultima duminică a lunii aprilie, adică pe 25. Orașul Căzănești are în jur de 3500 de locuitori și, potrivit unui sondaj de opinie realizat de administrația locală, 80% din cetățeni doresc revenirea la statutul de comună. Inițiativa referendumului aparține celor 5 consilieri PD-L din Consiliul Local Căzănești. Vineri, în cadrul ședinței, unii dintre consilierii locali au reclamat că «inițiativa consilierilor PD-L este... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2010, 14:28 (14568 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

World Trade Center reconstruit la Slobozia

Jack_slo colecționează zgîrie nori!

World Trade Center reconstruit la Slobozia

Un slobozean colecționează zgîrie nori într-o garsonieră de bloc din Slobozia. Clădirile sînt făcute chiar de către colecționar, iar numărul acestora se apropie de 40. Cea mai importantă dintre lucrări este World Trade Center, pentru care tînărul are un adevărat cult. Jack_slo are un site personal unde își prezintă colecția și visează la clipa cînd va ajunge în America pentru a-și prezenta lucrările.

Colecționarul de zgîrie-nori
Alexandru Coțarcă, tînărul de 30 de ani, din Slobozia, este extrem de mîndru de colecția sa de clădiri. Are aproape 40 reprezentînd construcții celebre ridicate în Australia, China, America sau Taiwan: «De mic am fost un copil priceput. Unchii... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2010, 07:21 (25190 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Prefectul Teculescu acuză Consiliul Județean de deturnare de fonduri

Prefectul Teculescu acuză Consiliul Județean de deturnare de fonduri

Vineri, 26 februarie, s-a desfășurat ședința lunară a Consiliului Județean Ialomița. Dezbaterile s-au concentrat în jurul proiectului de hotărîre privind repartizarea pe bugete locale a unor sume defalcate din unele venituri ale bugetului de stat pentru anul 2010. În traducere liberă, banii repartizați unităților administrative din teritoriu, de către Consiliul Județean. Distribuirea banilor a aprins spriritele, cosilierii județeni democrați-liberali acuzînd repartiția pe criterii politice a fondurilor. De departe însă declarația prefectului Mădălin Teculescu, participant la ședință, a aruncat în aer toată dezbaterea legată de alocarea fondurilor. «Putem să ajungem pînă la deturnare de fonduri. Consiliul Județean nu avea voie să repartizeze bani decît comunelor care au în desfășurare proiecte și care au nevoie de cofinanțare în acest sens. La noi au primit toate!»... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2010, 14:16 (13246 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Partida lu' Niță de la Perieți

PNCD-Resurrection

Partida lu' Niță de la Perieți

În vreme ce Ponta se alegea cu surle și trîmbițe la București, iar Geoană promitea că va fi ce-a fost și mai mult decît atît, la Perieți, la o aruncătură de băț de Slobozia, partidul lui Horia Niță făcuse deja o descoperire decisivă pentru salvarea României. Reporterul publicației noastre a fost acolo și a aflat că în grădina lui Dumnezeu nu mai există, demult, garduri, iar Horia e un președinte care-ar putea revendica Spitalul 9 ca sediu pentru partid...

Crăișorul Horia
Conferința județeană a Partidului Național Democrat Creștin are loc la Căminul Cultural din Perieți. Pe stînga, după ce treci de școală. În față numărăm 8 mașini și un Mercedes cu numere de Bulgaria... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2010, 10:22 (19590 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Oana Vintilescu, noul Miss Slobozia

Miss-ul pleacă la Liceul de Artă

Oana Vintilescu, noul Miss Slobozia

Anul ăsta, mărțișorul a venit la Slobozia mai devreme. Am vrut să spunem Miss Mărțișor, eveniment organizat vineri, 26 februarie, pentru a omagia frumusețea feminină. Concursul a fost organizat de Camera de Comerț și Industrie Ialomița la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia, iar publicul s-a putut bucura, vreme de două ore, de prezența a șapte tinere dornice de a-și adjudeca tiara de Miss Slobozia. După trei runde dure, care au făcut deliciul publicului, Oana Vintilescu și-a adjudecat titlul și bucuria de a reprezenta timp de un an orașul. Pentru cei care nu o recunosc încă, Oana este elevă a Liceului de Artă, are dimensiuni aproape ideale (87-60-90), e fana lui Huidu și îl iubește... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2010, 19:29 (60272 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fermierii ialomițeni NU se înghesuie la credite bancare

Creditele bancare pentru reînființarea ciclului agricol de producție nu mai reprezintă o soluție viabilă pentru fermierii ialomițeni. În așteptarea celebrului «sprijin pe suprafață», doar puțin peste 200 de agricultori au decis să solicite credite financiare de la bănci. Cifra reprezintă echivalentul a circa 30 la sută din suprafața de teren agricol pentru care s-a solicitat sprijin în campania 2009.

Teoria care ucide practica
Potrivit unei convenții încheiate între APIA și Fondul de Garantare a Creditului Rural, fermierii ialomițeni pot obține credite bancare cu dobîndă subvenționată. Potrivit convenției, APIA eliberează o adeverință prin care confirma că beneficiarul... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2010, 18:42 (9695 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița intră în primăvară cu o rată a șomajului care depășește media pe țară

Concedieri în prag de Mărțișor

În ciuda declarațiilor oficiale privind potențialul de creștere economică al județului, datele statistice sînt din ce în ce mai pesimiste. Ultimul raport public al Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița confirmă un șomaj de 12,2%, o rată care depășește sensibil media pe țară. Iar veștile proaste nu se opresc aici. Pentru că, din urmă, lovesc necruțător concedierile colective.
În evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Munca Ialomița se aflau, la data de 31 ianuarie 2010, un număr de 12875 persoane, la nivelul județului înregistrîndu-se o rată a șomajului de 12,2%, superioară mediei pe țară. Pe parcursul anului 2009 s-a înregistrat o evoluție constant crescătoare... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2010, 13:29 (18043 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

12 aparate de aer condiționat și 120 de milioane, pagubă produsă de Enel

Fluctuațiile de energie electrică dăunează grav consumatorilor

12 aparate de aer condiționat și 120 de milioane, pagubă produsă de Enel

O banală fluctuație de curent electric s-a transformat într-o adevărată pagubă pentru una dintre instituțiile consumatoare din Slobozia. Situația nu este fără precedent, dar pentru că Enel Distribuție Dobrogea este unicul distribuitor de energie electrică din zona noastră, de regulă, consumatorii acceptă toate greșelile de funcționare ale societății. De altfel, nici nu prea ar avea cum...
Recent, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a fost «victima», la propriu, a societății de energie electrică. Asta după teoria reprezentanților instituției, căci practica societății de distribuție a energiei electrice nu prea bate cu presupunerile autorităților. Povestea este simplă, dar sutele... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2010, 06:16 (11635 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Jihadul administrativ se amână până la noi ordine

Mult zgomot pentru nimic!

Jihadul administrativ se amînă pînă la noi ordine

După o campanie media furibundă de conștientizare a primarilor cu privire la responsabilitățile administrative pe care le au, prefectul Teculescu se împotmolește în zăpada. Iar din zecile de controale juridice anunțate la început de an, pe site-ul instituției se ițesc, cuminți, doar două note de constatare. O dovadă clară că, indiferent de instituție, drumul spre iadul administrativ e pavat cu bune intenții.

Ilegalități da, măsuri ba
Prefectura Ialomița anunță cu mîndrie pe site-ul oficial că a încheiat primele două controlale tematice din anul în curs. Primul s-a desfășurat la Dridu, pe 5 februarie, și a confirmat că primarul nu și-a făcut temele pentru acasă, neurmărind... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2010, 13:38 (15338 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Echipa României a câștigat trofeul «Eltropolski Sabre»

Cruțu a confirmat la Sofia

Echipa României a cîștigat trofeul «Eltropolski Sabre»

În perioada 19-22 februarie 2010, s-a desfășurat în capitala Bulgariei, Sofia, competiția internațională de sabie categoria cadeți (14-17 ani) «Eltropolski Sabre», competiție inclusă în Circuitul European al Federației Internaționale. La start s-au aliniat 88 de sportivi din 9 țări, respectiv Turcia, Israel, Moldova, Germania, Grecia, Georgia, Italia, Bulgaria și România. Pe lîngă lotul național al României, a fost invitat să participe și echipa Clubului Sportiv Școlar Slobozia. Lipsita de aportul sportivului Mihai Cruțu, acesta fiind inclus în prima reprezentativă, sportivi ialomițeni au avut o comportare meritorie, ocupînd locul 6 în final.
Echipa României, avînd în componență pe sportivul... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2010, 07:28 (14101 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Secția de Ginecologie, pe un butoi de pulbere

Copil nenorocit urmare a unui malpraxis grosolan? (II)

Secția de Ginecologie, pe un butoi de pulbere

• Colegiul Medicilor, sesizat asupra situației
• Anchetă PENALĂ în cazul «erorii» dr Dinu


Scandalul devoalat săptămîna trecută de ziarul nostru capătă noi conotații. După ce a încercat zadarnic să-și dreagă imaginea publicînd (pseudo) drepturi la replică prin fițuicile locale, cazul dr Dinu a ajuns în atenția Colegiului Medicilor Ialomița. În așteptarea unei decizii a acestui for sîntem în măsură să publicăm noi informații privind modul în care dr Valentina Dinu înțelege să profeseze în cadrul Spitalului Județean. Se impune să precizăm că demersul nostru este unul strict jurnalistic, urmărind adevărul și nu mazilirea dr Dinu. Și credem că, atunci cînd acuzațiile publicate de noi se vor confirma printr-o anchetă a poliției, deja demarată la acest moment, cîștigul va fi exclusiv... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2010, 18:44 (27093 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dragobetele face victime la Slobozia

Tentativă de sinucidere din dragoste

Un apel telefonic la 112 anunța că o tînără a fost găsită, într-un șanț, pe varianta ocolitoare a municipiului Slobozia. O persoană a sesizat așadar Poliția miercuri, 24 februarie a.c., în jurul orelor 9,00, fata fiind observată din mașină, în zona fostului Hotel Privighetoarea, pe marginea unui șanț, întinsă la pămînt. Tînăra a afirmat că s-a aruncat de la înălțime, dintr-o cameră a fostei clădiri a hotelului. Imediat, polițiștii s-au deplasat la fața locului. Între timp, tînăra de 16 ani, domiciliată în Amara, fusese transportată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Ulterior, starea de sănătate a adolescentei agravîndu-se, a fost transferată de urgență la un spital din Capitală.
La locului... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2010, 16:29 (14539 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Mister Levy, atacăm și noi?

Unirea Urziceni-FC Liverpool, joi, 25 februarie 2010, ora 20.00, PRO TV

Mister Levy, atacăm și noi?

În meciul tur cu Liverpool a vrut parcă să demonstreze mioritismul pe care se sprijină fotbalul nostru. «Pîrjolirea holdelor» a fost vizibilă pe întreaga durată a partidei, nici golul lui N'gog neizbutind să scoată echipa noastră din cuibăreala defensivă impusă de sistemul de joc creionat de Ronny Levy. Omul meciului nu avea cum să fie în aceste condiții decît un fundaș. Maftei, cel care în zece ani a adunat în pumni frustrarea statutului de rezervă la meciul Rapidului lui Iordănescu pe Anfield, a vrut acum să le facă pe toate. A driblat, a respins, a deposedat și chiar a lansat mingi pentru atacul Unirii. Din păcate, acolo l-a găsit stingher pe Bilașco, lăsat să se descurce cum poate de un mijloc... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2010, 19:49 (15461 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Mihai Cruțu, pe urmele lui Covaliu

Superperformanță

Mihai Cruțu, pe urmele lui Covaliu

Sala de scrimă din Complexul Sportiv Municipal Slobozia este tapetată cu fotografii. Una dintre ele, reprezentînd afișul Campionatului Național desfășurat anul trecut la Iași, surprinde un sabrer gata pentru duel. Deși statică, fotografia emană o forță latentă inexplicabilă. Este fotografia sportivului anului 2009 din Ialomița, Mihai Cruțu. Ne-o arată tatăl și antrenorul lui Mihai, profesorul Mihai Cruțu, iar din fiecare zîmbet, vorbă sau gest al acestuia descoperim mulțumire și mîndrie perfect justificate: «Mihai traversează o perioadă excelentă. Mă aștept la performanțe maxime din partea lui. Pe lîngă titlul național la cadeți, pe care trebuie să-l apere, mai avem campionatul european de la... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2010, 19:47 (17626 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Alina Mihai, handbal, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Alina Mihai, handbal, CSS Slobozia

Alina este genul acela de sportivă care, prin determinarea arătată în joc, transmite energie atît coechipierelor, cît și publicului. «Este o fată pe care o caracterizează ambiția. Nu renunță niciodată la luptă și se dovedește deseori un factor mobilizator pentru echipă» ne spune profesorul Marian Simion. Alina Mihai are 16 ani, împliniți în luna octombrie, și chiar dacă este Balanță nu ezită deloc în luarea deciziilor. «Îmi place handbalul de cînd mă știu. Este, probabil, și o moștenire de familie, sora mea și una dintre verișoare practicînd în trecut acest sport!» ne spune Alina. Cu siguranță că și peste 10 ani se vede luptînd tot pe semicerc. Idolul ei este Ramona Maier și, la fel ca blonda... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2010, 19:46 (18559 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fotbal

Unirea Slobozia, sac de box înaintea returului

Săptămîna trecută le-a rezervat elevilor lui Ion Răuță cele mai tari meciuri amicale din pauza competițională. Joi, 18 februarie,Unirea a întîlnit la Constanța pe Farul, într-un meci care s-a disputat pe parcursul a trei reprize de cîte 40 de minute. Constănțenii s-au impus cu un zdrobitor 6-1, pentru echipa noastră punctînd timid Cristi Ciortescu. A doua partidă, jucată sîmbătă, 20 februarie, la Galați, cu Dunărea, a reprezentat alt duș rece. Divizionara secundă a învins cu 4-1, unicul gol al Unirii purtînd semnătura lui Viorel Gheorghe.
Rezultatele, dezarmante de-a dreptul, sperăm să-i fi adus pe Soare&comp cu picioarele pe pămînt. Și asta pentru că vineri, 26 februarie, orele 14,00, începe... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2010, 19:45 (15762 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Trăiască pomana centralizată sau Sfintele Moaște ale bugetelor locale

Trăiască pomana centralizată sau Sfintele Moaște ale bugetelor locale

La finele acestei săptămîni, consilierii județeni vor avea pe masă bugetul județului Ialomița pentru anul 2010. Un buget mai mic față de cel de anul precedent. Primarii, o parte nemulțumiți, acuză dictarea politică a cifrelor ce compun bugetele locale, controverse specifice momentului. Împărțirea banilor pe primării naște o adevărată luptă de culise între formațiunile politice. Principalul motiv al disputei acerbe este acela că fiecare reprezentant al unui partid încearcă să atragă fonduri pentru localitățile unde are primari. Independent vă prezintă, în premieră, repartizarea pe bugete locale a sumelor aferente anului în curs. Primele estimări demonstrează că bugetul localităților ialomițene... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2010, 18:46 (12441 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Un subprefect pentru Ialomița!

Un subprefect pentru Ialomița!

Județul e-n criză și criza e-n județ. Unii au ales drumul căpșunilor, alții să întindă mîna la colțul străzii sau la ajutoarele de la stat. Iar Prefectura Ialomița să funcționeze cu un singur subprefect. De dragul economiei, desigur. De la criza financiară la cea de politicieni competenți, care să ocupe funcții importante în adminsitrația județeană, a fost doar un pas, iar legătura este doar imaginară... Pasul a fost făcut. Legătura nu mai știm. Iar instituția teritorială a Guvernului resimte criza. Și tot din recesiune s-a născut și ideea ca județul să funcționeze doar cu un subprefect. Tot desigur, numit. Așa mai da economie la bugetul instituției! Și al județului. Prefecții sînt teoretic apolitici... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2010, 08:51 (16708 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

300 de prieteni pe Facebook pentru primarul Sloboziei

Ionașcu e virtual. Și are și fani. Tot virtuali.

300 de prieteni pe Facebook pentru primarul Sloboziei

Vi-l mai aduceți aminte pe Ionașcu profețind că dministrația sa va intra în eternitate, exemplu pentru generațiile viitoare? Ei, bine, primarele Sloboziei a avut dreptate. Iar eternitatea, întrupată într-un cont pe Facebook, l-a nemurit mai ceva ca pe Eminescu. Pentru că edilul șef al apei de Slobozia îngroașă rîndurile comunității virtuale, pe rețeaua de socializare mai sus pomenită!
Ce face Ionașcu pe Facebook? Ca și la Primărie, mai nimic. Dar au grijă ceilalți să facă pentru el! Iată-l, într-o captură unică deocamdată, afișîndu-se în fața milioanelor de oameni conectați la rețeaua în cauză, cu un pahar de apă-n mînă. Dacă nu l-ai cunoaște, ai putea jura că face reclamă la apă plată cu... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2010, 14:37 (17904 vizualizări - 5 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
280 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Slobozia: 5 tineri, cercetați pentru vânzarea de telefoane mobile contrafăcute

Slobozia: 5 tineri, cercetați pentru vînzarea de telefoane mobile contrafăcute

Polițiștii slobozeni cercetează cinci tineri pentru vînzarea de telefoane contrafăcute. Astfel, în cadrul unei acțiuni, au fost depistați 5 tineri, cu vîrste cuprinse între 18 și 29 de ani, care aveau asupra ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2011, 15:33
(6161 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Au furat sămînța de porumb de la ferma unde erau angajați

Polițiștii feteșteni au fost sesizați miercuri, 13 aprilie, de către administratorul unei firme din localitate despre faptul că dintr-un depozit al fermei au dispărut mai mulți saci de sămînță de porumb ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2011, 14:57
(8540 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Ialomița: Sărbători Pascale păzite de jandarmi

«Cu prilejul Sărbătorilor Pascale, peste 80 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura măsurile de ordine și siguranță publică la nouă lăcașe de cult de pe raza județului ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2011, 14:42
(9992 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Hoți prinși de polițiști

Doi tineri de 16, respectiv 18 ani, sînt cercetați pentru furt după ce au sustras dintr-un imobil din localitate bunuri în valoare de 13000 lei. Furtul a fost anunțat polițiștilor, miercuri, 13 aprilie ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2011, 14:15
(7988 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Amara furt


Bărbulești: Percheziții domiciliare

Miercuri, 13 aprilie, la Bărbulești a fost organizată o acțiune de amploare a Poliției. Au fost efectuate 3 percheziții domiciliare, fiind verificate și 10 mașini, în timp ce 20 de persoane au fost legitimate ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2011, 14:11
(13600 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A falsificat documentele fiscale pentru a-și justifica marfa

Un moldovean de 37 ani a fost prins ieri, 13 aprilie, de polițiștii din Urziceni în timp ce transporta mărfuri a căror provenință era falsificată. Individul a fost oprit de polițiști în zona Sinești, solicitîndu ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2011, 14:08
(10720 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni fals


Amara: Acțiune în trafic

Miercuri, 13 aprilie, la Amara, polițiștii Serviciului Rutier au desfășurat o acțiune ce a vizat disciplinizarea traficului rutier. Rezultatele acțiunii s-au concretizat în verificarea a peste 50 de vehicule ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2011, 14:06
(10660 vizualizări - 5 comentarii)


Alexeni: I-au furat porumbul din hambar

Miercuri, 13 aprilie, un bătrîn de 84 ani a anunțat Poliția că din hambarul situat în curtea casei sale au dispărut mai multe unelte agricole și mai mulți saci de porumb. În urma cercetărilor, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2011, 14:05
(10112 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni furt


Amara: Căruțaș amendat pentru transport de fier vechi

250 kg de fier vechi, transportate fără documente de un căruțaș din Amara, au adus bărbatului o amendă de 1000 lei. Individul a fost prins de polițiștii ialomițeni în timp ce se deplasa cu căruța pe șoseaua ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2011, 14:00
(8524 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Au furat banii șoferului

Un șofer al unei firme de transport persoane a sesizat polițiștilor ialomițeni că a fost victima unei infracțiuni. Bărbatul a reclamat, marți, 12 aprilie, că doi tineri i-au furat 400 lei, bani proveniți ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2011, 14:55
(9078 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: furt Ialomița


Fetești: Se fură și cablul electric îngropat în pământ

Fetești: Se fură și cablul electric îngropat în pămînt

Polițiștii efectuează cercetări privind trei persoane care au fost depistate în timp ce sustrăgeau cablu electrice de la puțurile de apă ce aparțineau unei societăți comerciale cu sediul în Fetești. În ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2011, 13:41
(9775 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Mai multe persoane urmărite general, depistate

Polițiști de investigații criminale au desfășurat în cursul zilei de marți, 12 aprilie a.c., mai multe acțiuni ce au vizat punerea în executare a mandatelor, dar și identificarea persoanelor ce se sustrag ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2011, 13:37
(9091 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Proiectil din primul război mondial găsit pe islaz

Slobozia: Proiectil din primul război mondial găsit pe islaz

Echipajul pirotehnic din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență a intervenit în dimineața zilei de miercuri, 13 aprilie, în jurul orei 10.00, pentru ridicarea unui element de muniție descoperit ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2011, 13:35
(9039 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două intervenții SMURD în două ore

Echipajele SMURD ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență au intervenit în cursul zilei de marți, 12 aprilie, pentru acordarea asistenței medicale în cazul a doi bărbați. În primul caz, paramedicii ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2011, 13:33
(8089 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Pesticide expirate

Peste 27 litri de substanțe periculoase au fost descoperite, marți, 12 aprilie în comuna Ciulnița. Produsele au fost găsite de polițiștii Serviciului Arme, Explozibili și Substanțe Periculoase, în urma ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2011, 13:31
(10561 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiune de prevenire a furturilor de materiale feroase și cabluri

Noaptea trecută (12/13 aprilie), polițiștii din Urziceni în colaborare cu jandarmii din localitate au organizat o acțiune în intervalul orar 23,00-4,00, pentru prevenirea furturilor de materiale feroase ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2011, 13:30
(8962 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni în trafic

Peste 60 de persoane legitimate și 52 de autovehicule controlate, acestea sînt principalele rezultate ale unei acțiuni desfășurate zilele precedente de polițiștii compartimentului rutier din Țăndărei. ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2011, 13:25
(9042 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Grad de colectare a veniturilor bugetare de 99%

Potrivit datelor statistice ale Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, în luna martie 2011 au fost încasate la bugetul general consolidat peste 39 milioane lei, programul alocat de colectare ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2011, 16:54
(8398 vizualizări - 0 comentarii)


Biblioteca Județeană Ialomița: «Săptămîna familiei, săptămîna fără TV»

Miercuri, 13 aprilie, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» inaugurează o acțiune inedită. Intitulat strategic «Săptămîna familiei, săptămîna fără TV», evenimentul marchează, în perioada 11-16 aprilie ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2011, 16:48
(13238 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2011, 16:35
(6503 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Păziți școlile de hoți!

«În perioada 22-24 februarie 2011, la nivelul județului a fost desfășurată o acțiune de verificare a modului în care sînt asigurate unitățile de învățămînt» informează un comunicat al polițiștilor ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2011, 16:30
(10345 vizualizări - 3 comentarii)


Scandal la Ion Ghica: S-au bătut pînă la venirea polițiștilor

Un apel pe numărul de urgență 112, anunța luni, 11 aprilie, la prînz, un scandal în centrul satului Ion Ghica aparținînd comunei Ciulnița. Doi bărbați își cărau pumni cu nemiluita, unul dintre aceștia folosind ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2011, 16:25
(9468 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ion Ghica scandal


Fetești: Hoți prinși de polițiști

Furt calificat. Această faptă se reține în sarcina a trei persoane, cu vîrste cuprinse între 25 și 58 ani. Cei trei sînt acuzați că în perioada septembrie 2010-aprilie 2011 au furat din curtea și locuința ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2011, 16:20
(8994 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Slobozia: Băut, la volan

Un slobozean a fost prins de polițiști în timp ce conducea o mașină deși consumase băuturi alcoolice. Șoferul avea o alcoolemie de 0,57 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost dus la ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2011, 16:15
(6707 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Un adolescent de 17 ani a murit după ce un bloc de calcar a căzut peste el

Polițiștii cercetează modul în care a survenit decesul unui adolescent de 17 ani, din Bordușani. Sîmbătă, 9 aprilie a.c., în jurul orei 18.45, polițiștii au fost sesizați de o femeie din Bordușani despre ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2011, 15:28
(15004 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Bordușani deces


Slobozia: Înșelăciune la telefon

Slobozia: Înșelăciune la telefon

Potrivit anchetatorilor, de la începutul anului polițiștii Compartimentului de Investigații Criminale au întocmit 4 dosare penale pentru comiterea infracțiunii de înșelăciune. Ultima faptă de acest gen ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2011, 14:59
(12147 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: A condus băut, a provocat un accident și a refuzat recoltarea de sînge

Un bărbat de 56 ani, din Slobozia, este acuzatul principal într-un dosar penal pentru conducere sub influența băuturilor alcoolice și refuzul de a se supune recoltării de probe biologice de sînge. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2011, 14:46
(11053 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Armășești: 10 minori au furat rechizitele școlii

Vineri, 8 aprilie, polițiștii din Armășești au fost alarmați cu privire la faptul că dintr-o anexă a Școlii Generale Malu Roșu au dispărut mai multe rechizite. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2011, 14:43
(12136 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Armășești furt


Ialomița: Cei doi minori dispăruți, găsiți la Tulcea

Ialomița: Cei doi minori dispăruți, găsiți la Tulcea

Minorii dispăruți la sfîrșitul lunii precedente au fost găsiți de polițiști. Cei doi vagabondau pe raza municipiului Tulcea, iar cît au fost dați dispăruți nu au fost victimele niciunei infracțiuni. În ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2011, 14:42
(7840 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: 165 locuri de muncă la «Bursa generală a locurilor de muncă»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza în data de 15 aprilie 2011, ora 9.00, «Bursa generală a locurilor de muncă». Acțiunea se va desfășura în Slobozia, la Clubul Tineretului ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2011, 13:30
(9454 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...