Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Oana Vintilescu, noul Miss Slobozia

Miss-ul pleacă la Liceul de Artă

Oana Vintilescu, noul Miss Slobozia

Anul ăsta, mărțișorul a venit la Slobozia mai devreme. Am vrut să spunem Miss Mărțișor, eveniment organizat vineri, 26 februarie, pentru a omagia frumusețea feminină. Concursul a fost organizat de Camera de Comerț și Industrie Ialomița la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia, iar publicul s-a putut bucura, vreme de două ore, de prezența a șapte tinere dornice de a-și adjudeca tiara de Miss Slobozia. După trei runde dure, care au făcut deliciul publicului, Oana Vintilescu și-a adjudecat titlul și bucuria de a reprezenta timp de un an orașul. Pentru cei care nu o recunosc încă, Oana este elevă a Liceului de Artă, are dimensiuni aproape ideale (87-60-90), e fana lui Huidu și îl iubește... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2010, 19:29 (60272 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Fermierii ialomițeni NU se înghesuie la credite bancare

Creditele bancare pentru reînființarea ciclului agricol de producție nu mai reprezintă o soluție viabilă pentru fermierii ialomițeni. În așteptarea celebrului «sprijin pe suprafață», doar puțin peste 200 de agricultori au decis să solicite credite financiare de la bănci. Cifra reprezintă echivalentul a circa 30 la sută din suprafața de teren agricol pentru care s-a solicitat sprijin în campania 2009.

Teoria care ucide practica
Potrivit unei convenții încheiate între APIA și Fondul de Garantare a Creditului Rural, fermierii ialomițeni pot obține credite bancare cu dobîndă subvenționată. Potrivit convenției, APIA eliberează o adeverință prin care confirma că beneficiarul... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2010, 18:42 (9695 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița intră în primăvară cu o rată a șomajului care depășește media pe țară

Concedieri în prag de Mărțișor

În ciuda declarațiilor oficiale privind potențialul de creștere economică al județului, datele statistice sînt din ce în ce mai pesimiste. Ultimul raport public al Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița confirmă un șomaj de 12,2%, o rată care depășește sensibil media pe țară. Iar veștile proaste nu se opresc aici. Pentru că, din urmă, lovesc necruțător concedierile colective.
În evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Munca Ialomița se aflau, la data de 31 ianuarie 2010, un număr de 12875 persoane, la nivelul județului înregistrîndu-se o rată a șomajului de 12,2%, superioară mediei pe țară. Pe parcursul anului 2009 s-a înregistrat o evoluție constant crescătoare... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2010, 13:29 (18043 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

12 aparate de aer condiționat și 120 de milioane, pagubă produsă de Enel

Fluctuațiile de energie electrică dăunează grav consumatorilor

12 aparate de aer condiționat și 120 de milioane, pagubă produsă de Enel

O banală fluctuație de curent electric s-a transformat într-o adevărată pagubă pentru una dintre instituțiile consumatoare din Slobozia. Situația nu este fără precedent, dar pentru că Enel Distribuție Dobrogea este unicul distribuitor de energie electrică din zona noastră, de regulă, consumatorii acceptă toate greșelile de funcționare ale societății. De altfel, nici nu prea ar avea cum...
Recent, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a fost «victima», la propriu, a societății de energie electrică. Asta după teoria reprezentanților instituției, căci practica societății de distribuție a energiei electrice nu prea bate cu presupunerile autorităților. Povestea este simplă, dar sutele... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2010, 06:16 (11634 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Jihadul administrativ se amână până la noi ordine

Mult zgomot pentru nimic!

Jihadul administrativ se amînă pînă la noi ordine

După o campanie media furibundă de conștientizare a primarilor cu privire la responsabilitățile administrative pe care le au, prefectul Teculescu se împotmolește în zăpada. Iar din zecile de controale juridice anunțate la început de an, pe site-ul instituției se ițesc, cuminți, doar două note de constatare. O dovadă clară că, indiferent de instituție, drumul spre iadul administrativ e pavat cu bune intenții.

Ilegalități da, măsuri ba
Prefectura Ialomița anunță cu mîndrie pe site-ul oficial că a încheiat primele două controlale tematice din anul în curs. Primul s-a desfășurat la Dridu, pe 5 februarie, și a confirmat că primarul nu și-a făcut temele pentru acasă, neurmărind... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2010, 13:38 (15338 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Echipa României a câștigat trofeul «Eltropolski Sabre»

Cruțu a confirmat la Sofia

Echipa României a cîștigat trofeul «Eltropolski Sabre»

În perioada 19-22 februarie 2010, s-a desfășurat în capitala Bulgariei, Sofia, competiția internațională de sabie categoria cadeți (14-17 ani) «Eltropolski Sabre», competiție inclusă în Circuitul European al Federației Internaționale. La start s-au aliniat 88 de sportivi din 9 țări, respectiv Turcia, Israel, Moldova, Germania, Grecia, Georgia, Italia, Bulgaria și România. Pe lîngă lotul național al României, a fost invitat să participe și echipa Clubului Sportiv Școlar Slobozia. Lipsita de aportul sportivului Mihai Cruțu, acesta fiind inclus în prima reprezentativă, sportivi ialomițeni au avut o comportare meritorie, ocupînd locul 6 în final.
Echipa României, avînd în componență pe sportivul... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2010, 07:28 (14101 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Secția de Ginecologie, pe un butoi de pulbere

Copil nenorocit urmare a unui malpraxis grosolan? (II)

Secția de Ginecologie, pe un butoi de pulbere

• Colegiul Medicilor, sesizat asupra situației
• Anchetă PENALĂ în cazul «erorii» dr Dinu


Scandalul devoalat săptămîna trecută de ziarul nostru capătă noi conotații. După ce a încercat zadarnic să-și dreagă imaginea publicînd (pseudo) drepturi la replică prin fițuicile locale, cazul dr Dinu a ajuns în atenția Colegiului Medicilor Ialomița. În așteptarea unei decizii a acestui for sîntem în măsură să publicăm noi informații privind modul în care dr Valentina Dinu înțelege să profeseze în cadrul Spitalului Județean. Se impune să precizăm că demersul nostru este unul strict jurnalistic, urmărind adevărul și nu mazilirea dr Dinu. Și credem că, atunci cînd acuzațiile publicate de noi se vor confirma printr-o anchetă a poliției, deja demarată la acest moment, cîștigul va fi exclusiv... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2010, 18:44 (27091 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Dragobetele face victime la Slobozia

Tentativă de sinucidere din dragoste

Un apel telefonic la 112 anunța că o tînără a fost găsită, într-un șanț, pe varianta ocolitoare a municipiului Slobozia. O persoană a sesizat așadar Poliția miercuri, 24 februarie a.c., în jurul orelor 9,00, fata fiind observată din mașină, în zona fostului Hotel Privighetoarea, pe marginea unui șanț, întinsă la pămînt. Tînăra a afirmat că s-a aruncat de la înălțime, dintr-o cameră a fostei clădiri a hotelului. Imediat, polițiștii s-au deplasat la fața locului. Între timp, tînăra de 16 ani, domiciliată în Amara, fusese transportată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Ulterior, starea de sănătate a adolescentei agravîndu-se, a fost transferată de urgență la un spital din Capitală.
La locului... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2010, 16:29 (14539 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Mister Levy, atacăm și noi?

Unirea Urziceni-FC Liverpool, joi, 25 februarie 2010, ora 20.00, PRO TV

Mister Levy, atacăm și noi?

În meciul tur cu Liverpool a vrut parcă să demonstreze mioritismul pe care se sprijină fotbalul nostru. «Pîrjolirea holdelor» a fost vizibilă pe întreaga durată a partidei, nici golul lui N'gog neizbutind să scoată echipa noastră din cuibăreala defensivă impusă de sistemul de joc creionat de Ronny Levy. Omul meciului nu avea cum să fie în aceste condiții decît un fundaș. Maftei, cel care în zece ani a adunat în pumni frustrarea statutului de rezervă la meciul Rapidului lui Iordănescu pe Anfield, a vrut acum să le facă pe toate. A driblat, a respins, a deposedat și chiar a lansat mingi pentru atacul Unirii. Din păcate, acolo l-a găsit stingher pe Bilașco, lăsat să se descurce cum poate de un mijloc... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2010, 19:49 (15461 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Mihai Cruțu, pe urmele lui Covaliu

Superperformanță

Mihai Cruțu, pe urmele lui Covaliu

Sala de scrimă din Complexul Sportiv Municipal Slobozia este tapetată cu fotografii. Una dintre ele, reprezentînd afișul Campionatului Național desfășurat anul trecut la Iași, surprinde un sabrer gata pentru duel. Deși statică, fotografia emană o forță latentă inexplicabilă. Este fotografia sportivului anului 2009 din Ialomița, Mihai Cruțu. Ne-o arată tatăl și antrenorul lui Mihai, profesorul Mihai Cruțu, iar din fiecare zîmbet, vorbă sau gest al acestuia descoperim mulțumire și mîndrie perfect justificate: «Mihai traversează o perioadă excelentă. Mă aștept la performanțe maxime din partea lui. Pe lîngă titlul național la cadeți, pe care trebuie să-l apere, mai avem campionatul european de la... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2010, 19:47 (17626 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Alina Mihai, handbal, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Alina Mihai, handbal, CSS Slobozia

Alina este genul acela de sportivă care, prin determinarea arătată în joc, transmite energie atît coechipierelor, cît și publicului. «Este o fată pe care o caracterizează ambiția. Nu renunță niciodată la luptă și se dovedește deseori un factor mobilizator pentru echipă» ne spune profesorul Marian Simion. Alina Mihai are 16 ani, împliniți în luna octombrie, și chiar dacă este Balanță nu ezită deloc în luarea deciziilor. «Îmi place handbalul de cînd mă știu. Este, probabil, și o moștenire de familie, sora mea și una dintre verișoare practicînd în trecut acest sport!» ne spune Alina. Cu siguranță că și peste 10 ani se vede luptînd tot pe semicerc. Idolul ei este Ramona Maier și, la fel ca blonda... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2010, 19:46 (18558 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal

Unirea Slobozia, sac de box înaintea returului

Săptămîna trecută le-a rezervat elevilor lui Ion Răuță cele mai tari meciuri amicale din pauza competițională. Joi, 18 februarie,Unirea a întîlnit la Constanța pe Farul, într-un meci care s-a disputat pe parcursul a trei reprize de cîte 40 de minute. Constănțenii s-au impus cu un zdrobitor 6-1, pentru echipa noastră punctînd timid Cristi Ciortescu. A doua partidă, jucată sîmbătă, 20 februarie, la Galați, cu Dunărea, a reprezentat alt duș rece. Divizionara secundă a învins cu 4-1, unicul gol al Unirii purtînd semnătura lui Viorel Gheorghe.
Rezultatele, dezarmante de-a dreptul, sperăm să-i fi adus pe Soare&comp cu picioarele pe pămînt. Și asta pentru că vineri, 26 februarie, orele 14,00, începe... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2010, 19:45 (15762 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Trăiască pomana centralizată sau Sfintele Moaște ale bugetelor locale

Trăiască pomana centralizată sau Sfintele Moaște ale bugetelor locale

La finele acestei săptămîni, consilierii județeni vor avea pe masă bugetul județului Ialomița pentru anul 2010. Un buget mai mic față de cel de anul precedent. Primarii, o parte nemulțumiți, acuză dictarea politică a cifrelor ce compun bugetele locale, controverse specifice momentului. Împărțirea banilor pe primării naște o adevărată luptă de culise între formațiunile politice. Principalul motiv al disputei acerbe este acela că fiecare reprezentant al unui partid încearcă să atragă fonduri pentru localitățile unde are primari. Independent vă prezintă, în premieră, repartizarea pe bugete locale a sumelor aferente anului în curs. Primele estimări demonstrează că bugetul localităților ialomițene... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2010, 18:46 (12440 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Un subprefect pentru Ialomița!

Un subprefect pentru Ialomița!

Județul e-n criză și criza e-n județ. Unii au ales drumul căpșunilor, alții să întindă mîna la colțul străzii sau la ajutoarele de la stat. Iar Prefectura Ialomița să funcționeze cu un singur subprefect. De dragul economiei, desigur. De la criza financiară la cea de politicieni competenți, care să ocupe funcții importante în adminsitrația județeană, a fost doar un pas, iar legătura este doar imaginară... Pasul a fost făcut. Legătura nu mai știm. Iar instituția teritorială a Guvernului resimte criza. Și tot din recesiune s-a născut și ideea ca județul să funcționeze doar cu un subprefect. Tot desigur, numit. Așa mai da economie la bugetul instituției! Și al județului. Prefecții sînt teoretic apolitici... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2010, 08:51 (16708 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

300 de prieteni pe Facebook pentru primarul Sloboziei

Ionașcu e virtual. Și are și fani. Tot virtuali.

300 de prieteni pe Facebook pentru primarul Sloboziei

Vi-l mai aduceți aminte pe Ionașcu profețind că dministrația sa va intra în eternitate, exemplu pentru generațiile viitoare? Ei, bine, primarele Sloboziei a avut dreptate. Iar eternitatea, întrupată într-un cont pe Facebook, l-a nemurit mai ceva ca pe Eminescu. Pentru că edilul șef al apei de Slobozia îngroașă rîndurile comunității virtuale, pe rețeaua de socializare mai sus pomenită!
Ce face Ionașcu pe Facebook? Ca și la Primărie, mai nimic. Dar au grijă ceilalți să facă pentru el! Iată-l, într-o captură unică deocamdată, afișîndu-se în fața milioanelor de oameni conectați la rețeaua în cauză, cu un pahar de apă-n mînă. Dacă nu l-ai cunoaște, ai putea jura că face reclamă la apă plată cu... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2010, 14:37 (17904 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scutul antirachetă, și la Slobozia?

Scutul antirachetă, și la Slobozia?

Sîntem pe cale de a lămuri agitația survenită o dată cu apariția articolului privitor la angajările ce s-ar produce în următorul interval de timp la unitatea militară de la intrarea în Slobozia. După cum ați sesizat, în urmă cu cîteva zile, ziarul nostru a prezentat, sub forma unui reportaj, un amplu articol ce făcea referire la angajările de la unitatea militară din Slobozia, peste 200 de persoane urmînd a deveni salariați ai Ministerului Apărării Naționale. Trebuie să menționăm că zvonul privitor la angajări a apărut o dată cu decizia CSAT de la începutul lunii februarie 2010, decizie ce aproba amplasarea pe teritoriul României a unui scut antirachetă al SUA. Mai mult, potrivit unor surse, una... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2010, 06:47 (14668 vizualizări - 4 comentarii)

REPORTAJ

Marele Alb de la Bucu

Marele Alb de la Bucu

Trei gîște mănîncă la fel de mult ca un porc. Douăzeci de găini nestresate sînt echivalentul unei vaci. Iar Marele Alb dă peste cap toate calculele matematice. Într-un an, o iepuroaică produce aproape 500 de kilograme de carne. Asta da afacere în vreme de criză!

Marele Alb pe internet
O crescătorie de iepuri își acoperă cheltuielile și intră «pe profit» după numai un an de activitate. Aceasta este reclama cu care vînzătorii de iepuri de pe internet își seduc potențialii investitori. Iar de oferit, oferă ce cu gîndul nu gîndești. De la iepuri berbec pînă la castori argintii și de la fluturi germani pînă la Marele Alb, mîndria oricărei crescătorii de iepuri care se respectă... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2010, 11:32 (37182 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

În 2010 Primăria Slobozia pariază pe investiții

În 2010 Primăria Slobozia pariază pe investiții

La sfîrșitul săptămînii precedente, Primăria Slobozia a organizat o dezbatere publică pe tema bugetului pe anul 2010. Potrivit primelor informații făcute publice, bugetul Sloboziei, în cifre absolute, se ridică la 157882000 de lei noi, din care 110 milioane le-ar reprezenta veniturile și cheltuielile administrației locale. Iar prioritatea-priorităților, potrivit declarațiilor primarului Gabi Ionașcu, o reprezintă investițiile. «Am preferat să reduc cheltuielile pentru salarii sau alte cheltuieli care nu sînt absolut necesare, pentru a face loc investițiilor» a spus Ionașcu.

Anul ăsta bugetul s-a dezbătut în familie
Bugetul Sloboziei a fost prezentat, așa cum o impune... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2010, 18:22 (13666 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Arenda de la A la X, Y, Z

Chinezii au intrat în anul tigrului. Ialomița rămîne sub zodia arendei. O arendă mică, anemică, care acoperă doar nevoile de subzistență ale proprietarilor de teren, într-un an care se anunță sărac nu doar financiar, ci și agricol. O arendă care pare să se împuțineze de la un an la altul, pe măsură ce subvențiile vin mai greu sau sînt blocate. De aceea, credem că e un moment la fel de bun ca oricare altul să amintim ce oferă terenurile agricole proprietarilor și cu ce preț.

S-a schimbat boierul!
Primul semn de cutremur în lumea încremenită în proiect a agriculturii ialomițene a fost lansat de Prefectura Ialomița la începutul acestui an. În urma unei solicitări venite... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2010, 13:15 (10744 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Trei zile de miere la Slobozia

Trei zile de miere la Slobozia

De vineri pînă dumincă, Slobozia este mai dulce! La sfîrșitul acestei săptămîni, Centrul Cultural «Ionel Perlea» este gazda unei expoziții de produse apicole cu vînzare. Evenimentul a fost organizat de Primăria municipiului Slobozia în colaborare cu Asociația Apicultorilor Ialomițeni și este destinată popularizării produselor apicole obținute în gospodăriile particulare. Alături de ialomițeni, la standuri expun și producători veniți din județele limitrofe. Todora Dedu vine din județul Călărași și susține că mierea sălbatică produsă în cei 150 de stupi pe care îi deține nu are seamăn pe lume. «Este miere amorfă, din salcîm sălbatic. Cea mai bună dintre toate. Dacă o gustați, nu mai plecați de la standul meu»... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2010, 06:13 (10104 vizualizări - 4 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
280 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Acțiuni ale Poliției

Polițiștii ialomițeni au participat în acest sfârșit de săptămână, respectiv în perioada 29-31 ianuarie 2010, la mai multe acțiuni organizate pe raza județului.
Astfel, în noaptea de 29 spre 30 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2010, 17:15
(9563 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii și descarcerări

Vineri, 29 ianuarie, pompierii militari din Urziceni au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din comuna Maia. Focul s-a aprins din cauza unui mijloc de încălzire suprasolicitat ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2010, 17:04
(9998 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii au prins trei hoți

Jandarmii slobozeni au depistat, miercuri, 27 ianuarie, trei indivizi ce transportau într-un cărucior mai multe grătare metalice în lungime de aproximativ 2 metri fiecare. Cei trei bărbați se aflau pe bulevardul ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2010, 19:26
(14018 vizualizări - 0 comentarii)


Pistol cu aer comprimat deținut ilegal, depistat la un bătrîn

Polițiștii au depistat un ialomițean care deținea, fără drept, o armă neletală din categoria celor supuse autorizării. Bărbatul, în vîrstă de 70 de ani, din Fetești, deținea ilegal un pistol cu aer comprimat ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2010, 17:37
(10689 vizualizări - 2 comentarii)


Fără carnet sau cu permisul suspendat, la plimbare la volan

În după-amiaza zilei de miercuri, 27 ianuarie a.c., un echipaj de siguranță publică ce acționa pe raza orașului Țăndărei a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în străinătate care circula pe ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2010, 17:37
(8785 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere

Două persoane au suferit răni multiple după ce au fost implicate în accidente rutiere produse pe arterele județului în cursul zilei de miercuri, 27 ianuarie 2010.
Primul eveniment rutier s-a produs în ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2010, 17:37
(11336 vizualizări - 0 comentarii)


«Ateneu» s-a mutat la Slobozia

«Ateneu» s-a mutat la Slobozia

Începînd cu luna februarie 2010, zestrea culturală a județului crește cu încă o sală de spectacole. Noua sală a fost amenajată în incinta Centrului Cultural Unesco «Ionel Perlea» și urmează a fi inaugurată ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2010, 18:28
(12912 vizualizări - 1 comentariu)


Jandarmeria, la bilanț

Jandarmeria, la bilanț

Miercuri, 27 ianuarie, în cadrul unei conferințe de presă, reprezentanții Inspectoratului Județean de Jandarmi și-au prezentat bilanțul instituției pentru anul 2009. Potrivit documentului, misiunile jandarmilor ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2010, 15:18
(8778 vizualizări - 0 comentarii)


Telverde Anticorupție, apelabil gratuit de pe mobil

Potrivit autorităților, de la începutul săptămînii în curs, respectiv de luni, 25 ianuarie 2010, linia verde anticorupție 0800806806 este apelabilă gratuit și din rețelele de telefonie ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2010, 15:13
(12734 vizualizări - 0 comentarii)


Alt șofer beat la volan

În noaptea de marți spre miercuri, 26/27 ianuarie a.c., puțin trecut de miezul nopții, polițiștii au oprit pe Strada Bănățenilor din Fetești un autoturism înmatriculat în Capitală, la volan aflîndu-se un ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2010, 15:10
(10875 vizualizări - 0 comentarii)


Atenționări meteorologice și hidrologice

Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență, «în conformitate cu atenționarea hidrologică din 27.01.2010, emisă de INHGA București, avînd în vedere situația hidrometeorologică actuală, începînd ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2010, 15:02
(11502 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2010, 13:41
(12303 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2010, 16:09
(13594 vizualizări - 0 comentarii)


A încercat să fure de la societatea unde lucra

Un bărbat de 40 de ani, din Urziceni, este cercetat de polițiști pentru tentativă de furt calificat după ce a fost surprins în cursul nopții de 25/26 ianuarie de polițiștii din localitate în timp ce încerca ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2010, 15:48
(11949 vizualizări - 0 comentarii)


Saci de soia fără documente

În noaptea de luni spre marți, respectiv 24 spre 25 ianuarie a.c., în jurul orelor 00,30, o echipă de siguranță publică din Fetești a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în județul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2010, 15:47
(13102 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale Poliției

Polițiștii ialomițeni au desfășurat, în ultimele zile, mai multe acțiuni pe raza județului Ialomița.
În noaptea de luni spre marți, 25/26 ianuarie a.c., efective ale posturilor de poliție din zona Urziceni ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2010, 15:37
(10691 vizualizări - 0 comentarii)


Aplicație online pentru cererea de plată a subvenției pe suprafață

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că este disponibilă aplicația IPA online, prin intermediul căreia fermierii care intenționează să solicite sprijin pe suprafață completează ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2010, 15:31
(15308 vizualizări - 0 comentarii)


Sobele produc incendii

Nerespectarea măsurilor de prevenire a incendiilor la sistemele de încălzire a condus, din nou, la producerea a două incidente de acest fel la locuințele unor cetățeni din Fetești și comuna Andrășești. ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2010, 15:29
(12590 vizualizări - 0 comentarii)


La 14 ani a furat 12 găini

În dimineața zilei de duminică, 24 ianuarie a.c., Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată de către un localnic despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute au sustras 12 găini din curtea unei ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 18:28
(10399 vizualizări - 0 comentarii)


Tot mai mulți șoferi băuți în trafic

Cinci sancțiuni contravenționale au fost aplicate unor conducători auto care au fost depistați la volanul unor autoturisme deși se aflau sub influența băuturilor alcoolice. Față de aceștia, complementar ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 18:21
(10726 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permis, la volan

Un tînăr în vîrstă de 27 de ani, din Urziceni este cercetat de polițiști pentru conducerea unui autovehicul fără a poseda permis de conducere. Autoturismul condus de acesta a fost oprit în trafic de un ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 18:15
(10295 vizualizări - 0 comentarii)


Un ceai cald de la Sensiblu

Un ceai cald de la Sensiblu

Ca urmare a scăderii tot mai accentuate a temperaturilor, din ce în ce mai multe persoane surprinse de ger suferă de hipotermii. Începând de sîmbătă, 23 ianuarie 2010, persoanele care suferă din cauza gerului ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 18:07
(14502 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenții SMURD

Intervenții SMURD

Echipajul SMURD Urziceni a fost solicitat, la final de săptămînă, în cazul a doi pacienți cu afecțiuni medicale. Astfel, vineri, 22 ianuarie, în jurul orelor 20,00, din cauza drumului înzăpezit, subofițerii ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 17:59
(13576 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii datorate coșurilor de evacuare

Incendii datorate coșurilor de evacuare

Coșul de evacuare a fumului amplasat necorespunzător ori neprotejat termic a reprezentat cauza probabilă de izbucnire a nu mai puțin de 4 incendii. Astfel, sîmbătă, 23 ianuarie a.c., în jurul orelor 17 ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 17:53
(11276 vizualizări - 0 comentarii)


Drumuri județene parțial blocate

Drumuri județene parțial blocate

Potrivit Prefecturii, în prezent,pe teritoriul județului Ialomița circulația se desfășoară în condiții, grele de iarnă.

Drumuri județene parțial blocate, datorită temperaturilor extrem de scăzute ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 10:40
(10529 vizualizări - 0 comentarii)


Au furat din cabina unui TIR

Joi, 21 ianuarie, polițiștii ialomițeni au prezentat cu propunere de arestare preventivă Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni doi tineri din localitate, principalii suspecți de comiterea unui furt ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2010, 10:18
(8945 vizualizări - 0 comentarii)


Fiul l-a «furat» pe tată

Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată cu privire la faptul că, pe ruta dinspre Slobozia către Urziceni, există date că s-ar deplasa un autoturism taxi înmatriculat în județul Constanța în care se ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2010, 06:12
(10893 vizualizări - 0 comentarii)


Arme deținute ilegal

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat joi, 21 ianuarie a.c., pentru depistarea deținătorilor ilegali de arme și prevenirea producerii evenimentelor ca urmare ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2010, 20:12
(10305 vizualizări - 0 comentarii)


La volanul unei mașini furate

În cursul nopții de joi spre vineri, respectiv 21 spre 22 ianuarie, un agent din cadrul Postului de Poliție Sfîntu Gheorghe, aflat în patrulare pe raza comunei împreună cu un echipaj al Poliției Comunitare ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2010, 18:46
(9995 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni stradale

Joi, 21 ianuarie, începînd cu orele 15,00, polițiștii slobozeni, în colaborare cu efective ale Inspectoratului Județean de Jandarmi, au demarat o razie în municipiul reședință de județ urmărindu-se, în ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2010, 18:45
(10907 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...