Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Handbal, turneul de la Piatra Neamț

București-Ploiești, ruta înfrîngerilor

Ziua Îndrăgostiților le-a prins pe fetele antrenate de Marian Simion între semicercuri. Acestea au participat la Piatra Neamț la al treilea turneu al Campionatului și au dat piept, pe 13 februarie, cu CSM Ploiești și, pe 14 februarie, cu CSM București, în fapt primele două clasate în seria A a eșalonului secund.
Deși de la primul meci, cel cu CSS Ploiești, conducerea tehnică spera la un egal, evoluția handbalistelor a fost sub așteptări. Plusul de experiență oferit de jucătoare ca Andreea Dospin sau Codruța Zavragiu, coroborat cu lipsa de concentrare a fetelor noastre a dus la o victorie lejeră a adversarilor: 31-23 (15-10).
A doua partidă cu CSM București, deși încheiată cu o nouă înfrîngere... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2010, 19:00 (8434 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, meci amical

Unirea Slobozia-Farul II Constanța 3-1

Unirea a obținut sîmbătă, 13 februarie, a patra victorie în amicale din cele 5 meciuri disputate. Elevii lui Ion Răuță au învins Farul II Constanța cu 3-1 prin golurile lui C. Toma și V. Gheorghe, marinarii mici dîndu-și și un autogol. «Sîntem în urmă cu pregătirea tehnico-tactică din cauza condițiilor meteo. Problema cea mai mare însă o reprezintă juniorii. Am testat mai mulți localnici, dar aceștia ori nu au confirmat, ori au renunțat. Acum avem în probe doi copii de la CSS Slobozia, Popescu și Nistor, și mai așteptăm încă doi de la școala de fotbal a lui Marius Lăcătuș și de la Sportul Studențesc» ne-a declarat antrenorul Ion Răuță.
Unirea dispută în această săptămînă alte două meciuri amicale... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2010, 18:59 (11317 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Dacă voi nu mă vreți, eu vă vreau!»

Ciupercă se alege singur

«Dacă voi nu mă vreți, eu vă vreau!»

PSD Ialomița fierbe social-democrat. Adică la foc mic! Focul l-a aprins Ciupercă, luni, la ședința restrînsă a biroului executiv al PSD. Cînd s-a autopropus la șefia partidului pentru încă 4 ani. Alegerile vor avea loc miercuri, 17 ianuarie 2010, începînd cu orele 15,30! Iar Ciupercă a avut grijă să candideze singur. Gabi Ionașcu are legat de gît juvățul apei. Cornel Anghel e atins de criza financiară. Iar Victor Moraru ar vrea, dar nu pot colegii.
Acestea sînt însă amănunte. Important e că alegerea miroase de la o poștă a violare de statut. Potrivit lui, alegerea președintelui la nivel local se face în cadrul unei conferințe ordinare. Astfel, candidații au ocazia de a-și depune candidatura... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2010, 18:19 (16772 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Drumurile județene, deszăpezite de incompetenți

Atențiune, prefect în zonă!

Drumurile județene, deszăpezite de incompetenți

Astăzi, 16 februarie, la orele 8,30, în cadrul unei ședințe publice a Comitetului pentru Situații de Urgență Ialomița, prefectul Mădălin Teculescu a acuzat conducerea Consiliului Județean Ialomița precum și pe cea a SC Drumuri și Poduri de incompetență.
Acuzațiile prefectului Teculescu survin ca urmare a modului în care reprezentanții Consiliului Județean Ialomița și ai societății care asigură deszăpezirea drumurilor județene în Ialomița au înțeles să asigure deblocarea celor 6 puncte-bariere de zăpadă apărute în perioada viscolului de ziele trecute: «De ce nu ieșiți public și să spuneți tuturor că nu sînteți în stare să deblocați drumurile județene?! Ca să nu mai trimită oamenii copiii la școală și să rămînă în zăpadă. Asta nu e posibil! Mie mi se pare incompetență! Ne jucăm cu viețile oamenilor!»... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2010, 10:45 (20260 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

INFOTRAFIC-18,40

Din nou DRUMURI blocate în Ialomița

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că la această oră (18,40) sînt închise circulației următoarele segmente de drumuri naționale, județene și comunale:

DJ 203 F Grivița - Scînteia
DJ 201 B Ciochina IL – Lehliu CL
DC 40 Sălcioara – Horia
DC 18 Coșereni – Dridu
DC 78 Brazii – Ciorani PH
DC 4 Ion Roată – Valea Măcrișului
DC 51 DN2A – Gheorghe Doja
DJ 102 H Miloșești – Reviga
DJ 211 Grivița – Traian
DJ 203 F Scânteia – Murgeanca
DN 21 Iazu IL – Bărăganu BR


Facem precizarea că autovehiculele rămase înzăpezite pe DJ 313 Axintele – Horia și DN21 A Țăndărei – Valea Ciorii – Bărăganu au fost deblocate... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2010, 19:18 (13853 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Unitatea Militară din Slobozia, un fel de Mecca Șomerilor

Unitatea Militară din Slobozia, un fel de Mecca Șomerilor

De la începutul anului încoace, piața locală a forței de muncă e dinamitată de un zvon-bombă. Unitatea militară de la intrare în oraș se reface! 200 de slujbe sigure pentru cei 12,5 la sută șomeri pe care îi are Slobozia. Plus pilele, amantele, cumnații, nepoții după tată... Săptămîna asta n-am mai rezistat! Și ne-am hotărăt să aflăm ce și cum.

Cu APV-ul în piața publică
Prima dată am aflat despre cele 200 de slujbe oferite de fosta unitate militară de la gară de la un apevist pensionar, întîlnit la tutungerie. Deși încerca să șoptească aparte, unui prieten din sistem, vocea nărăvită de ordine militare urlate din bojoci 30 de ani acoperea toată locația: «și nu știu cui... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2010, 06:18 (29395 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Justiția ialomițeană are nevoie de procurori și judecători

Recent, oficialii sistemului judiciar de la București au solicitat guvernanților deblocarea posturilor vacante din Justiție. Invocînd lipsuri acute de personal, reprezentanții Consiliului Superior al Magistraturii au dus pe masa primului ministru schemele incomplete de procurori și judecători, solicitînd sprijin pentru completarea organigramelor. Cu aceeași problemă, e drept la un nivel mai scăzut, se confruntă și Ialomița. Deficitul de personal din sistemul judiciar județean ridică mari probleme magistraților în funcție. Potrivit ultimelor actualizări, pentru a putea funcționa în condiții normale, Justiția ialomițeană are nevoie de 10 judecători și 7 procurori...

10 pentru Judecătorii... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2010, 15:08 (15919 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Sănătatea ialomițeană costă 300 de miliarde

În doar 3 luni

Sănătatea ialomițeană costă 300 de miliarde

Sănătatea ialomițenilor, un subiect pe cît de amplu pe atît de complex, revine din nou în atenția publicului larg. Specialiștii în domeniu au detaliat costurile pentru fiecare serviciu medical în parte, în primul trimestru al anului în curs. Deși catalogat drept un domeniu cu grave probleme de funcționare, sănătatea costă nu mai puțin de 300 miliarde de lei. Doar în primele trei luni ale anului 2010. Paradoxal, pacienții se plîng de servicii medicale de proastă calitate, de lipsa analizelor medicale gratuite, de absența medicației cu același titlu de gratuitate. La rîndu-le, autoritățile recunosc dificultățile sistemului și lipsa fondurilor necesare...

130 de miliarde pentru spitale... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2010, 08:14 (14529 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Din păcate, apa are culoare iar verzișorii sunt în altă parte!»

Prefectul Teculescu sare la gîtul PSD

«Din păcate, apa are culoare iar verzișorii sînt în altă parte!»

«Lucru bine știut de viceprimarul Sloboziei Alexandru Stoica și de conducerea organizației locale PSD» se arată într-un comunicat de presă remis redacției ca urmare a declarațiilor liderilor PSD Slobozia. «Prefectul judetului Ialomița, Petru-Mădălin Teculescu informează opinia publică despre faptul că Instituția pe care o conduce nu a încercat și nu încearcă să politizeze în niciun fel problema deosebită, reprezentată de apa furnizată locuitorilor municipiului Slobozia și localităților limitrofe» se mai precizează în același comunicat. În continuare, Teculescu speră ca «adevărul să iasă la lumină» în această problemă, reiterînd liderilor PSD că nu intră în polemică cu partidele politice pe această... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2010, 08:05 (11513 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Turismul balnear se amână până la primăvară

În februarie se numără turiștii

Turismul balnear se amînă pînă la primăvară

În septembrie anul trecut, cînd pensionarii hotelurilor din Amara și-au clătit ochii cu decolteul ministrului Elena Udrea, muiat într-o baie de mulțime improvizată ad-hoc, autoritățile locale au răsuflat ușurate și au declarat: turismul balnear de la Amara este salvat! Iar acum hotelurile din Amara, altădată pline la această oră, zac pustii și stinghere, lipsite de personal și, ce e mai grav, fără niciun fel de perspective pe termen lung.

Amara dulce-amară
Iarna, sub stratul gros de zăpadă înghețată, Amara e aceeași de acum 30 de ani. Dacă n-ai mai venit aici din tinerețe, ai toate șansele s-o recunoști. Aceleași alei pustii în liniștea sfîrșitului de iarnă, hotelurile... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2010, 16:13 (14651 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aproape 18 milioane de euro, datoria publică a județului

Credite neautorizate pe banii cetățenilor

Aproape 18 milioane de euro, datoria publică a județului

Administrațiile locale au îndatorat județul cu aproape 18 milioane de euro, echivalentul a 700 miliarde de lei vechi. Primăriile aveau la începutul anului o datorie publică locală colosală către diverse instituții creditoare. Împrumuturi pe alese, de la mașini și utilaje, pînă la modernizarea infrastructurii, toate din și pe banii cetățenilor...

Slobozia, loc fruntaș
Recent, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a făcut publică datoria locală a județului. Situația, deosebit de interesantă pe alocuri, detaliază cum, de ce și cît aleg primarii să îndatoreze administrațiile locale. În plus, multe din creditele contractate nu dețin nici măcar autorizarea Comisiei... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2010, 09:11 (14606 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

«Cazacu și Teculescu sunt niște mizerabili profitori»

PSD Slobozia a identificat inamicii publici în criza apei

«Cazacu și Teculescu sînt niște mizerabili profitori»

Vineri, 12 februarie 2010, la orele prînzului, organizația PSD Slobozia a organizat o conferință de presă care a avut drept subiect «Criza apei». Susținută de aleșii PSD din cadrul Consiliului Local Slobozia, conducerea organizației a lansat o serie de acuzații grave la adresa președintelui PD-L Cazacu Marinică și a prefectului Mădălin Teculescu, considerați drept principalii vinovați pentru situația în care se găsesc locuitorii orașului Slobozia. Declarațiile au fost asumate de viceprimarul Alexandru Stoica, în calitate de președinte al filialei. «Domnii Cazacu și Teculescu au creat o falsă problemă. S-au prevalat de pozițiile de forță pe care le dețin pentru ca prin instrumentele umane pe care le-au numit în fruntea unor instituții, care ar fi trebuit să fie cu adevărat în slujba noastră a tuturor, să poată vinde partea benefică din activitatea de producere, distribuire și canalizare a apă din municipiu urmînd ca noi toți să rămînem cu datoriile»... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2010, 18:33 (19565 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Fabrica de ulei Țăndărei, datorii de 400 de miliarde

Nițescu îndreaptă Ultex spre faliment

Fabrica de ulei Țăndărei, datorii de 400 de miliarde

Despre Vasile Nițescu, printre altele, patron al Ultex SA Țăndărei am tot scris. De bine, mai puțin. Căci milioanele de euro ale patronului Nițescu, jinduite de mai toți salariații fabricii, urbea Țăndăreiului și alți clienți ai Ultex, s-au transformat, de-a lungul timpului, în datorii la stat sau țepe sau autoțepe sau alte mișmașuri ieftine. Pe scurt, după cum știți, Ultex a devenit de ani buni gazda afacerilor de succes ale investitorului Nițescu, încă de la preluarea acțiunilor fabricii de la Topway miliardarul Vasile dorind să le vîndă. Acțiunile. Dacă nu pricepeți ceea ce v-am scris, vă invităm să parcurgeți cele ce urmează, cu mențiunea că lăsăm la atitudinea dlui Nițescu eventuale interpretări... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2010, 07:48 (94680 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

4 drumuri județene și 10 drumuri comunale, în continuare BLOCATE

4 drumuri județene și 10 drumuri comunale, în continuare BLOCATE

Nici ploaia și nici eforturile autorităților nu au ajutat la deblocarea în totalitate a drumurilor județene și comunale din Ialomița. Ultimul raport al Prefecturii, de joi, 11 februarie, orele 16,00, confirmă faptul că în Ialomița există în continuare drumuri blocate. În acest moment, pe teritoriul județului Ialomița se înregistrează cantități relativ importante de precipitații sub formă de ploaie. În ceea ce privește starea drumurilor, aceasta se prezintă astfel:

• drum național cu circulația îngreunată
-DN3B pe tronsonul Fetești- Făcăeni

• drumuri județene blocate/închise
DJ102H Grindu-Colelia și Reviga-Miloșești
DJ101B Moldoveni-Brazii
DJ302 Movilița-Dridu și Movilița-Drăgoești
DJ402 Lilieci-Fundulea (Călărași) și Sinești-Petrăchioaia
• drumuri comunale blocate
DC19 Livedea, comuna Sinești-DN2
DC18 Coșereni-Dridu
DC16 DN1D-Adîncata-Patru Frați
DC20 Armășești-Malu Roșu
DC15A Brazii-Gherghița (Prahova)
DC4 Ion Roată-Valea Măcrișului
DC40 Sălcioara-Rași-Ciochina
DC11 Livedea-Boteni
DC78 Brazii-Ciorani
DC28 Traian-Smirna
... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2010, 17:17 (11207 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia plutește pe ape

După autorități, potopul!

Slobozia plutește pe ape

Anunțată încă de marți, 8 februarie, ploaia de azi-noapte a surprins, încă o dată, autoritățile. La prima oră a dimineții, toate străzile și ulițele Sloboziei bălteau de apă. Eforturile utilajelor de deszăpezire prezente pe străzi, precum și zecile de angajați mobilizați pentru a elibera carosabilul de zăpada înmuiată de ploaie se dovedesc inutile în condițiile în care gurile de canalizare ale orașului rămîn obturate.
La Slobozia, sarcina deszăpezirii revine SC Urban, firmă ca a raportat acest obiectiv ca fiind îndeplinit. «Am luat deja măsuri pentru decolmatarea gurilor de scurgere» a declarat directorul Valentin Cilibeanu, directorul SC Urban la ultima întîlnire operativă cu prefectul.
... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2010, 11:51 (19028 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Angajații, sclavii moderni ai patronilor din Ialomița

Două angajate ale SC Florens își caută dreptatea cu legea în mînă

Angajații, sclavii moderni ai patronilor din Ialomița

Criza este o scuză excelentă pentru excesele oricărui patron. Ea îl ajută să-și trateze angajații ca pe niște obiecte, să nu-și plătească datoriile către stat și, la nevoie, să-i concedieze pe cei care nu reușesc să se adapteze suficient de repede acestei forme moderne de sclavie. O sclavie în care legile statului, oricare ar fi ele, se opresc la poarta firmei.

«Munceam și 20 de ore pe zi!»
Aurica Ilie e croitoreasă de cînd se știe. Și a trecut prin multe firme, unele mai cumplite decît altele. A lucrat chiar și pentru SC Korin, celebră în urmă cu cîțiva ani pentru modul inuman în care își trata angajații. Și a rezistat de fiecare dată. Ar fi rezistat și aici, la SC... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2010, 08:51 (20032 vizualizări - 7 comentarii)

ANCHETĂ

Comunitarii, gaura neagră a administrației locale

100 de miliarde pentru liniște și ordine publică

Comunitarii, gaura neagră a administrației locale

Vă mai amintiți reducerile de personal din administrațiile publice locale, anunțate de Guvern la început de an? Da, da, alea de care s-a ales praful și pulberea... Ei bine, la Slobozia, locul 2 la nivel județean în topul orașelor cu cei mai numeroși angajați din administrația publică, nu angajații Primăriei reprezintă problema, ci polițiștii comunitari. Ajunși, după numai 5 ani, de la 30 la 234, polițiștii comunitari din Slobozia au cheltuit, pînă acum, aproape 100 miliarde de lei.

224 de comunitari pentru liniștea noastră
«Cu cît sînt mai mulți, cu atît sînt mai greu de găsit!». Aceasta este concluzia generală a unui sondaj de opinie lansat la nivelul străzii la Slobozia... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2010, 16:53 (18801 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Deszăpezirea în Ialomița, blocată de conflictul dintre autorități

Zăpada are culoare politică

Deszăpezirea în Ialomița, blocată de conflictul dintre autorități

În ciuda operativității cu care Ialomița a fost deszăpezită, blocajele continuă să amenințe reluarea traficului pe drumurile județene. Și asta pentru că, sub mormanele de zăpadă, autoritățile ascund orgolii politice greu de imaginat într-o situație atît de gravă. Conflictul dintre prefectul Mădălin Teculescu și președintele Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă a fost devoalat marți, 9 februarie a.c., în cadrul videoconferinței organizate de premierul Emil Boc.

Conflict de orgolii pe bani publici
Imediat după anunțarea ultimatumului, premierul Boc a cerut ca pînă miercuri, 10 februarie a.c., la orele 13,00, toate drumurile județene să fie practicabile, prefectul... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2010, 11:50 (9297 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Jeni Drăgan și Leonida Dobre

CSM Slobozia, scene de familie

Jeni Drăgan și Leonida Dobre

După povestea Andreei Tîlvăru și a lui Cristi Ciortescu, continuăm cu o altă idilă născută la sînul generos al Clubului Sportiv Municipal. Vorbim de o relație compusă din foarte mult sport, puțin timp liber și chiar ceva silvicultură... N-aveți nevoie de batiste pentru că avem de-a face cu doi oameni veseli și frumoși, iar în jurul lor adie o mireasmă de happy-end.
«Mîndru, din dragostea noastră, a crescut un pom pe coastă!». Cam așa putem rezuma începutul poveștii încununate de victoria handbalistelor noastre în fața Naționalului Rîmnicu Vîlcea. În public, cel mai frenetic suporter, portarul Unirii, Leo Dobre a ochit calitățile handbalistice și nu nunai ale pivotului Jeni Drăgan, inspirat... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2010, 10:54 (20589 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Adrian Turcu și Doru Măiță, lupte libere, CSM Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Adrian Turcu și Doru Măiță, lupte libere, CSM Slobozia

Adrian și Doru sînt doi adolescenți pe care, atunci cînd îi vezi, n-ai crede că practică un sport atît de dur și, mai ales, că sînt cei mai temuți dintre adversari la categoria lor de greutate. Adrian are 16 ani, dintre care ultimii patru i-a dedicat sportului. S-a mișcat bine acontînd un titlu de campion național și unul de vicecampion la cadeți, 42 de kilograme. Doru face lupte de la 12 ani, iar la 17 are în spate două titluri naționale, în 2007 și 2008 și o finală pierdută la mustață, în 2009, la 36 de kilograme. «Am făcut o greșeală care m-a costat și pe care o voi repara anul acesta, cînd voi fi din nou numărul 1» spune Doru. Cei doi dedică foarte mult timp antrenamentelor, iar cînd sînt... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2010, 10:53 (15782 vizualizări - 1 comentariu)

Joi 25 Iun 2026
303 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Cercetările în dosarul «Art» s-au finalizat. Primarul Alexandru Stoica și trei subordonați au fost trimiși în judecată!

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au finalizat cercetările în dosarul «Art» și au dispus trimiterea cazului spre judecare. Inculpații acestei anchete sînt Alexandru Stoica, primarul ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2015, 12:40
(8445 vizualizări - 3 comentarii)


Munteni Buzău: Doi tineri bănuiți de proxenetism, reținuți de polițiști

Polițiștii specializați în Investigarea Criminalității, împreună cu luptători din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale din cadrul IPJ Ialomița, au efectuat percheziții domicilare la locuințele a două ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2015, 14:40
(6411 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Fără permise sau beți la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului doi bărbați de 27, respectiv 56 de ani, care conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Cei în cauză au ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2015, 12:20
(6374 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Peste 100 de șoferi vitezomani, sancționați

La acest sfîrșit de săptămînă, 22-24 mai a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2015, 11:10
(3418 vizualizări - 1 comentariu)


anunț angajare

SC AMZ SRL Slobozia
angajează șoferi profesioniști
condiții
-posesori permis categ. C+E
-cel puțin 1 an experiență
-deținători atestat de marfă
-fișă medicală și
aviz psihologic valabile
Constituie avantaj cunoștințe
de mecanică și întreținere camioane

Se oferă un loc de muncă stabil
și salariu atractiv

Pentru detalii sunați la
tel. 0724/000.595
adresa e-mail [email protected]

22 Mai 2015, 19:45


25 mai, Ziua Jandarmilor Ialomițeni

Luni, 25 mai, Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița îmbracă strai de sărbătoare, trăind efervescența festivităților dedicate Zilei Unității. «A 120-a aniversare a drumului nostru de continuitate în ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2015, 17:50
(5918 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni păzesc «Ziua localității»

Peste 140 de jandarmi vor asigura, în perioada 21-24 mai 2015, măsurile de ordine și siguranță publică necesare bunei desfășurări a activităților prilejuite de «Ziua Municipiului Slobozia» și «Ziua Municipiului ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 16:10
(5657 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR: Conferința Națională a Agricultorilor-2015

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România, federație reprezentativă legală a producătorilor agricoli români, organizează Conferința Națională a Agricultorilor-2015, cu tema «Agricultura Romaniei ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 15:20
(4488 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Rezultatele concursurilor «Prietenii Pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața»

Vineri, 15 mai 2015, la concursul «Prietenii Pompierilor», ce s-a adresat elevilor din clasele V-VIII, băieți și fete, s-au înscris 4 echipe (băieți și mixt) și 2 echipe (fete), reprezentante ale școlilor ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 13:25
(5943 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți Tîrg: Incendiu la o hală

O hală ce aparține unei societăți comerciale din localitatea Fierbinți Tîrg a fost cuprinsă de flăcări. Cel mai probabil, incendiul a fost generat de suprasolicitarea unui tablou electric sau de o defecțiune ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 12:05
(7752 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea Declarațiilor 200 și 230

Administrația Județeana a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că data de 25.05.2015 este termenul limită pentru  depunerea Declarației 200-«Declarație privind ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 11:20
(5637 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: O șoferiță a ajuns cu mașina într-o curte

Slobozia: O șoferiță a ajuns cu mașina într-o curte

Accident rutier la Slobozia, în dimineața zilei de sîmbătă, 16 mai 2015. Se pare că din cauza unui alt conducător auto, o șoferiță a pierdut controlul mașinii și a intrat în gardul care împrejmuia o gospodărie ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2015, 17:05
(9603 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA Ialomița: Ajutor de minimis pentru agricultura ecologică

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că s-a publicat, în Monitorul Oficial, Hotărîrea de Guvern nr. 219 din 29.04.2015, privind modificarea și completarea Hotărîrii de Guvern nr ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2015, 20:25
(6031 vizualizări - 0 comentarii)


Marș al motocicliștilor la Slobozia

În cadrul campaniei derulată de Ministerul Afacerilor Interne prin Poliția Română «Motocicliștii există în trafic», la Slobozia va fi organizat un marș al motocicliștilor. Evenimentul se va produce după ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2015, 18:10
(5452 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: «Lanțul de lectură»

Sîmbătă, 16 mai 2015, simultan în 16 orașe din România se va derula flashmob-ul de promovare a lecturii «Lanțul de lectură». La acest proiect participă și localitatea Vlădeni, devoratorii de cărți fiind ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2015, 16:55
(4643 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: A murit într-un accident rutier

Coșereni: A murit într-un accident rutier

Un bărbat de 57 de ani a murit într-un grav accident rutier petrecut în zona localității Coșereni. Din cauza evenimentului, traficul a fost întrerupt mai bine de o oră. Din primele informații, bărbatul ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2015, 14:15
(11387 vizualizări - 2 comentarii)


Lilieci: Un mort și cinci răniți, într-un accident rutier

Grav accident de circulație în zona localității Lilieci, în dimineața zilei de 13 mai 2015. O persoană a murit și alte cinci au fost rănite în urma nefericitului eveniment. Supraviețuitorii au fost transportați ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2015, 15:10
(9305 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare antirabică la vulpi

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a anunțat că, în perioada 18.05-10.06.2015, în județul Ialomița se va desfășura campania de vaccinare antirabică de primăvara a vulpilor ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2015, 13:20
(8502 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmeria Ialomița are un nou inspector șef!

În conformitate cu ordinul Inspectorului General al Jandarmeriei Române, cu data de 10 mai 2015, colonelul Ionel Mihailuc, inspector șef la Inspectoratul de Jandarmi Județean Vrancea, se ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 20:15
(6924 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trimiși în judecată pentru infracțiuni economice

Procurori din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpații:
SPIREA MARINEL, pentru săvîrșirea infracțiunilor ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 19:10
(9307 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Simulare a unei ședințe de consiliu local cu tineri

Proiectul «Inițiativă pentru comunitatea mea!» continuă în județul Ialomița cu ultimele două activități: simularea unei ședințe de consiliu local și formarea unui grup de inițiativă locală la Slobozia. ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 17:05
(10004 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Concursurile «Prietenii pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața»

Inspecția de Prevenire din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează, cu sprijinul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, competițiile școlare ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 16:15
(9514 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist acroșat de un autoturism la Dridu

Sîmbătă, 9 mai 2015, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DJ101, în comuna Dridu, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. În urma verificărilor efectuate s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 15:35
(5394 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu accident


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 600000 de lei!

La acest sfîrșit de săptămînă, 8-10 mai 2015, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 15:10
(5787 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Peste 1130 tone de produse, conficate

În ultima perioadă de timp, inspectorii DSVSA Ialomița au urmărit modul în care operatorii economici respectă prevederile legale în ceea ce privește asigurarea condițiilor de igienă, a condițiilor de temperatură ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 14:15
(6388 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Festivalul județean de folclor «Zărzărică, zărzărea» și-a desemnat cîștigătorii

Festivalul-concurs județean de folclor «Zărzărică, zărzărea», organizat de Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița și-a încheiat vineri, 8 mai 2015, cea de-a XX ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 13:40
(6620 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A luat foc o autoutilitară

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o autoutilitară ce se deplasa duminică după-amiază, 10 mai 2015, pe strada Călărași, din ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 12:40
(7131 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești incendiu


Elemente de muniție, descoperite într-o curte din Sudiți

Două proiectile explozive de calibru 100 mm au fost descoperite în după-amiaza zilei de sîmbătă, 9 mai 2015, de un cetățean din localitatea Sudiți, în timpul unor lucrări agricole în gospodărie. Echipajul ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 12:15
(9705 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul PSD Marian Neacșu, secretar general al Consiliului Național PSD

Joi, 7 mai 2015, cu prilejul reuniunii Comitetului Executiv Național al PSD, deputatul PSD Marian Neacșu a fost ales secretar general al Consiliului Național al Partidului Social-Democrat. De reținut că ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 11:20
(8432 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Precizări privind contribuțiile de asigurări sociale de sănătate

În vederea aplicării unitare a prevederilor Titlul IX2 «Contribuții sociale obligatorii» din Legea nr.571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificările și completările ulterioare, referitoare la stabilirea ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 10:25
(7767 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...