Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

La Mulţi Ani tuturor ialomiţenilor!

slideshow

... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2010, 12:38 (6677 vizualizări - 0 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

În Ialomița nu există cărți scrise în alfabetul Braille

Peste 1700 de persoane au deficiențe de vedere

În Ialomița nu există cărți scrise în alfabetul Braille

Îi vedem uneori pe stradă, acoperindu-și chipul cu ochelari fumurii. Aparent sînt persoane obișnuite, însă unii dintre ei au grave probleme de socializare cu cei din jur. Motivul principal este că societatea îi marginalizează voit pe cei născuți sau care au căpătat, de-a lungul vieții, un handicap de vedere. Lipsa unor locuri special amenajate unde să poată desfășura activități specifice nevăzătorilor primește drept explicație lipsa fondurilor și a unei legislații speciale. Mai grav e că unele familii în care se nasc copii cu acest handicap nu își permit să-i trimită la studii în școlile speciale pentru nevăzători. În Ialomița nu există o astfel de școală... Priviți drept o categorie aparte a... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2010, 11:14 (13253 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Reducerea cheltuielilor bugetare a blocat posturile vacante la Poliție

Reducerea cheltuielilor bugetare a blocat posturile vacante la Poliție

187 de candidați aspiranți la meseria de polițist și-au luat «țeapă» după ce conducerea Poliției Române a anunțat suspendarea celor 20 de posturi vacante

Recent, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a scos la concurs 20 de posturi vacante de agenți la posturile de poliție comunale. La sediul instituției s-au înghesuit 187 de ialomițeni dornici să intre în sistem. Chiar în ziua în care s-au încheiat înscrierile, mai exact în data de 10 aprilie 2009, conducerea Poliției Române a anunțat printr-un comunicat suspendarea concursului de recrutare a personalului din sursă externă. «În conformitate cu ordinul MAI, începînd cu data de 11 aprilie, Inspectoratul General al Poliției Române suspendă ocuparea prin concurs sau examen a posturilor vacante din unitățile proprii și subordonate, cu recrutarea personalului din sursă externă» anunță oficialii... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2010, 05:32 (13966 vizualizări - 1 comentariu)

RETROSPECTIVĂ

Într-un singur an

Angajații ialomițeni au stat în concedii medicale 445 ani

Dacă toate concediile medicale eliberate ialomițenilor în anul 2008 ar fi reale, autoritățile ar trebui să fie în stare de alertă. Beneficiind de «atenția» unui medic de familie, angajații pot obține oricînd un concediu medical care, după ce este prezentat angajatorului, conduce către un «chiul» liniștit de la locul de muncă. În cazul în care se intenționează obținerea mai multor zile libere, se poate solicita doctorului diagnosticarea unei afecțiuni mai grave și, prin urmare, facilitarea unui «repaus» îndelungat. Problema este ca figura să nu se repete de prea multe ori căci autoritățile verifică amănunțit certificatele de concediu medical și pot dispune sancționarea atît a medicului cît și a... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2009, 10:52 (9099 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Asistența stomatologică, gratuită în lege, plătită de pacienți

Asistența stomatologică, gratuită în lege, plătită de pacienți

Potrivit legislației, copiii primesc gratuit toate serviciile medicale stomatologice, adulții beneficiind doar de o parte dintre acestea în regim gratuit. Cel puțin teoretic. În realitate, stufoasele norme medicale ascund deficiențe deloc de neglijat în ceea ce privește buzunarele pacienților... Chiar dacă, în majoritatea cazurilor, contribuie consistent la fondul de sănătate, ialomițenii sînt puși în situația de a plăti serviciile medicale stomatologice de care au nevoie. Asta dacă-și permit. De cele mai multe ori, din cauza tarifelor ridicate, oamenii abandonează demersul... Așa se face că unii preferă să-și scoată o măsea fără a-și permite să o înlocuiască, cu atît mai puțin să o trateze. ... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2009, 05:48 (18955 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

5000 lei, salariu plus pensie

Profesorii pensionari, venituri de lux

5000 lei, salariu plus pensie

În ultimii ani, procesul de învățămînt se confruntă cu grave probleme de ordin disciplinar; nu numai din partea elevilor, din ce în ce parcă mai needucați. Deși aspectele negative sînt deseori semnalate și uneori excesiv mediatizate, acestea nu contenesc să se producă. Frecvența la ore lasă de dorit, fumatul este fenomen în masă, iar violențele produse de elevi țin de multe ori primele pagini ale ziarelor. Procesul educațional, mai nou, presupune banala pasare a responsabilităților, de la profesori la părinți și invers. Din cînd în cînd, autoritățile încearcă să deslușească «tainele» acestui fenomen ce afectează, vizibil, învățămîntul românesc. Numai că, la fel de repede, și renunță... Întrucît... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2009, 11:18 (15758 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Silozurile, scutite de plata impozitelor pe clădiri

Silozurile, scutite de plata impozitelor pe clădiri

Schimbările legislative în materie fiscală din România par a fi făcute în favoarea oricui, numai a statului nu. Cel puțin ultimele modificări ale Codului fiscal, realizate în anul 2007 au lovit fix în bugetele locale și naționale. Concret, noile modificări au adus, printre altele, și scutiri, la propriu, de plată a taxelor și impozitelor pentru diverse categorii de persoane fizice și juridice. Astfel, unele instituții sau societăți comerciale scapă de plata anuală a impozitului. «Clădirile care sînt utilizate ca sere, solare, răsadnițe, ciupercării, silozuri pentru furaje, silozuri și/sau pătule pentru depozitarea și conservarea cerealelor, cu excepția încăperilor care sînt folosite pentru alte... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2009, 06:34 (29179 vizualizări - 1 comentariu)

ANCHETĂ

Dosarul apei, la DNA

Sărbători fericite slobozenilor din partea primarului Ionașcu

Dosarul apei, la DNA

La 6 luni de la intrarea în exploatare a sursei de apă subterană, problema calității apei furnizate slobozenilor este departe de a fi rezolvată. În ciuda presiunilor autorităților publice județene și a rezultatelor negative ale analizelor făcute la începutul lunii decembrie, SC Urban continuă să furnizeze apă improprie consumului pe post de apă potabilă. Această stare de fapt a atras atenția IPJ Ialomița care a demarat o anchetă. După 6 luni în care dosarul a fost mutat dintr-un birou într-altul, acesta a luat în sfîrșit drumul DNA, unde se află în acest moment. Deși datele din dosar sînt, potrivit declarațiilor reprezentanților IPJ Ialomița, strict secrete, sîntem în măsură să vă oferim o serie... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2009, 12:18 (9923 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Ajutorul social, fenomen incontrolabil

Comuna Bărbulești, record la dosare pe Legea 416

Nu de puține ori, maldărul de dosare constituite pentru acordarea ajutorului social a atras atenția mediei locale și naționale. Cel puțin la nivelul județului nostru, situația pare de necontrolat. Desigur că practica este încurajată de legea mult prea permisivă la acest capitol... Autoritățile par neputincioase, iar cele cîteva ore de muncă în folosul comunității, pe care beneficiarul ajutorului social este obligat să le presteze, lunar, nu-i sperie pe asistații județului. Cert este că banii ce se duc în buzunareale «leneșilor» Legii 416 reprezintă sume colosale...
Mii de familii din județul Ialomița beneficiază de sprijin financiar în baza Legii 416/2001. Datele statistice ale Direcției de... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2009, 11:47 (8786 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Doar 31% dintre candidați își iau carnetul

Permisele de conducere se obțin din ce în ce mai greu

Doar 31% dintre candidați își iau carnetul

Noul sistem de examinare pentru obținerea permisului auto pare să-i dezavantajeze pe candidații aspiranți la șofat. Aliniindu-se la celelate zone ale țării, procentul de promovabilitate la testarea cunoștințelor auto, în Ialomița, a scăzut drastic. Avem însă peste 3400 de permise europene... Potrivit informațiilor reprezentanților Serviciului Public Comunitar Regim Permise Conducere și Înmatricularea Vehiculelor, o dată cu adoptarea noilor metode de examinare online, puțin peste 31% dintre candidați au reușit să treacă de examinarea teoretică. De reținut faptul că procentul se referă strict la caregoria de conducere «B». Ialomițenii reușesc așadar, în număr tot mai mic, să obțină permise de conducere... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2009, 06:12 (13486 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Primăria nu știe câte case s-au construit

Țăndărei, paradisul ilegalităților

Primăria nu știe cîte case s-au construit

«Țigănie», astfel se denumește printre localnici cartierul «Strachina» din Țăndărei. Sau locația unde peste 120 familii de rromi sfidează orice lege. Spre exemplu, «Strachina» este paradisul unde energia electrică și apa sînt oferite de stat, cu titlu gratuit. Dar pentru cîte case?, se întreabă însuși primarul...

...
De cum pătrunzi în cartierul Strachina, strînși precum ciorchinii, la porți rromii te privesc amenințător. Este teritoriul lor și, înainte de a pătrunde pe străduțele înguste ce despart casele, trebuie să știe ce cauți... Sărăcia și-a făcut palat în «Țigănie», iar ajutorul social umple ulițele. Revenind, doar aruncînd o privire și ești cuprins de revoltă... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2009, 14:07 (14616 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Revoluție în practica administrativă locală

Prefectura a decis

Revoluție în practica administrativă locală

La sfîrșitul săptămînii precedente, prefectul Mădălin Teculescu a organizat ultima conferință de presă a acestui an. Printre subiectele abordate s-a numărat și una dintre cele mai interesante inițiative ale Instituției Prefectului din ultimii ani, aceea de a sprijini administrațiile locale în practica legislativă de adoptare a hotărîrilor de consiliu local. Inițiativa survine ca urmare a numeroaselor exemple de încălcarea legii, precum și a semnalelor transmise de către autoritățile locale privind dificultățile cu care se confruntă în procesul de elaborare a proiectelor de hotărîre. Conform declarațiilor oficiale, inițiativa ar urma să fie aplicată începînd cu anul 2010 și va aduce economii semnificative... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2009, 09:12 (6928 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Drumul județean Coșereni-Albești-Țăndărei, evaluat la aproape 11 milioane de euro

Dintre bunurile publice, cele mai de preț sînt șoselele

Drumul județean Coșereni-Albești-Țăndărei, evaluat la aproape 11 milioane de euro

În categoria imobilelor, biserica de lemn Poiana este cel mai valoros bun din proprietatea județului Ialomița

La sfîrșitul săptămînii precedente, în cadrul primei ședințe ordinare a Consiliului Județean Ialomița pe anul 2009, a fost aprobat inventarul bunurilor care alcătuiesc domeniul public al județului, dar și principalii indicatori tehnico-economici pentru lucrările de amenajare și extindere a Unității de Primire Urgențe a Spitalului de Urgență Slobozia și repartizarea unor sume rămase în fondul de rulment al al Consiliului Județean.
Pentru început, să facem mențiunea că, începînd din luna februarie, în locul fostului consilier județean și vicepreședinte al Consiliului Județean Mihăiță Găină a fost validat în funcție Valeria Socol care, în același timp, este și consilier local în cadrul Consiliului... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2009, 05:48 (11853 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Agricultorii, înșelați la plata subvențiilor pe suprafață

Agricultorii, înșelați la plata subvențiilor pe suprafață

Începînd cu anul 2007, fermierii beneficiază de un sprijin financiar pentru suprafața agricolă și pentru culturile însămînțate pe terenul agricol. Banii pentru suprafață vin de la Uniunea Europeană, în 2007 acordîndu-se 50 euro/hectar, în timp ce pentru anul 2008 valoarea subvenției primită de la UE a fost de 71 euro/hectar. Totodată, statul mai acordă agricultorilor un sprijin pentru cultură de aproximativ 47 euro/hectar. Uniunea Europeană acordă subvenții fermierilor în euro. Statul le virează banii în lei, ce-i drept, la un curs valutar care este mult mai mic decît cursul euro la momentul în care banii intră în conturile agricultorilor. Cursul valutar la care se fac plățile este stabilit de... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2009, 12:18 (11811 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

300 milioane pe lună, venituri de doctor

Medicină de «lux» în satele ialomițene

300 milioane pe lună, venituri de doctor

Decizia Ministerului Sănătății de a diminua bugetul de stat pentru medicina de familie, cu pînă la 40%, a stîrnit, în rîndul doctorilor, o indignare în masă. Pentru perioada 18-20 februarie 2009, medicii au amenințat că vor intra în concediu pentru a protesta astfel față de reducerea veniturilor... Și la nivelul județului Ialomița mai mulți medici de familie s-au alăturat colegilor, intenționînd să protesteze. Numai că discuțiile purtate cu autoritățile centrale au aplanat conflictul, determinînd astfel doctorii să renunțe la ideea de protest. Surse din cadrul lumii medicale ialomițene condamnau atitudinea medicilor legată de diminuarea bugetului. Revoltele surselor noastre sînt bazate pe faptul... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2009, 06:51 (9040 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Primarul Feteștiului vrea port

Catrinoiu, șef de dană

Primarul Feteștiului vrea port

Edilul municipiului Fetești, Gheorghe Catrinoiu, a lansat, recent, o ofertă de concesionare a unei suprafețe de teren aparținînd administrației locale, pe care ar urma să fie construit un port de mărfuri și unul turistic. Imediat, potrivit acestuia, s-au arătat investitori dispuși să demareze investiția în cauză, în maxim 6-7 luni în municipiul de lîngă Dunăre putînd apărea un modern nod naval pentru șalupe de transport mărfuri. În ceea ce privește nodul turistic, conform primarului Catrinoiu, investiția va fi de mai lungă durată, fiind necesară și apariția unor construcții.
Ideea edilului Gheorghe Catrinoiu a venit din necesitatea de a dezvolta municipiul Fetești, însă, nevoia stringentă de... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2009, 11:14 (11542 vizualizări - 0 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Prestații medicale de peste 2,6 milioane euro

Analizele gratuite, afacere de succes pentru laboratoarele de analize

Prestații medicale de peste 2,6 milioane euro

Programul Național de Evaluare a Sării de Sănătate a Populației s-a finalizat. Ialomițenii au fost investigați gratuit, autoritățile județene centralizînd riscurile de îmbolnăvire la nivelul județului nostru. Privit din două perspective, programul lui Nicolăescu a fost, pe de o parte, apreciat în plan social, iar de cealaltă parte, o afacere de succes. O reală bătălie pe fonduri extrem de mari puse în joc de Ministerul Sănătății în derularea programului. De departe, cei mai mari cîșigători sînt laboratoarele de analize medicale.

Sîntem un județ de diabetici și cardio-vasculari
La peste un an de la lansarea Programului Național de Evaluare a Stării de Sănătate a Populației... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2009, 07:18 (8333 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Legea 329 depopulează instituțiile publice locale

Legea 329 depopulează instituțiile publice locale

Pentru prima dată în istoria crizei, administrația locală este lovită în moalele capului și suferă. Nu, nu din cauza celor 4-5 zile de concediu, asa cum vă grăbiți să trageți concluzia. Ele n-au fost decît un mizilic care a picat la fix pentru a prelungi, în multe dintre cazuri, acea stare de «dolce far niente» a fiecărei luni. Problema cea mai mare cu care se confruntă familiile încăpușate prin instituțiile administrației locale e aceea că, potrivit legii 329 intrată în vigoare la 12 noiembrie 2009, reorganizarea lasă fără locuri de muncă soțiile, copiii, finii, cumetrii și tot restul rubedeniilor care degustă o pîine albă în dosul birourilor încălzite pe bani publici.

Administrația mamii ei de integrare...... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2009, 10:58 (12147 vizualizări - 2 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Sărăcia separă copiii de părinți

Sărăcia separă copiii de părinți

Poate părea incredibil cum sărăcia ajunge să lase o familie fără copii. În ultimii ani, mass-media și nu numai a vuit de cazuri disperate, majoritatea avînd la bază neputințele financiare ale unora dintre semenii noștri. De departe, cele mai sensibile sînt cazurile cînd părtași la aceste povești dramatice sînt copiii, unii mult prea mici pentru a înțelege greutățile vieții. În cele ce urmează vom încerca să conturăm drama unei familii rămasă fără copii după ce instanța de judecată a decis că părinții ar fi iresponsabili și nu le-ar putea asigura un trai decent...

...
Familia Pavel locuiește în comuna Sudiți. Nu au pe nimeni în sat. Pînă nu demult, cei doi soți își duceau... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2009, 07:12 (10082 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

3000 de lei pentru o parcare ilegală!

Amenzi record pentru încălcarea legii la Slobozia

3000 de lei pentru o parcare ilegală!

Altercațiile dintre polițiștii comunitari și contravenienții din Slobozia au atins un nou nivel. După ce luni în șir primii s-au plîns de lipsa de spirit civic a populației, iar cei amendați de lipsa de înțelegere a polițistilor, un incident fără precedent este pe cale să modifice percepția opiniei publice asupra acestui război stradal. Pentru prima dată în istoria instituției, un polițist comunitar a aplicat o amendă de 3000 de lei pentru o parcare ilegală. Reproducem mai jos firul evenimentelor care au făcut posibil acest lucru.

O duminică de 3000 de lei noi
În dimineața celui de-al doilea tur de scrutin al prezidențialelor, Săndel Caraivan, unul dintre comercianții... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2009, 12:17 (8294 vizualizări - 5 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
309 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Polițiștii ialomițeni atrag atenția asupra înșelăciunilor

Pentru a preîntâmpina comiterea unor fapte de înșelăciune prin metoda distragerii atenției, polițiștii ialomițeni atrag atenția cu privire la modul de operare folosit de infractori și recomandă cetățenilor ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2021, 16:25
(2945 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 45 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 19 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11358, fiind înregistrate 45 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2021, 16:50
(6028 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 38 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 18 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11313, fiind înregistrate 38 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2021, 17:05
(3944 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 75 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 17 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11275, fiind înregistrate 75 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2021, 16:30
(5036 vizualizări - 0 comentarii)


Tânără din Fetești, amendată că nu a respectat măsura izolării la domiciliu

Joi, 16 septembrie a.c., au continuat acțiunile desfășurate de polițiștii ialomițeni în contextul situației epidemiologice provocate de virusul SARS-CoV-2. O tânără de 22 de ani, din Fetești, a fost depistată ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2021, 14:15
(13266 vizualizări - 1 comentariu)


Beat și fără permis, la volan pe străzile din Urziceni

În noaptea de joi spre vineri, 16/17 septembrie a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din Urziceni au oprit pentru control, pe strada Transilvaniei, un autoturism  condus de un bărbat în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2021, 13:55
(4963 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița, ianuarie-august 2021: 27 de accidente grave, 18 persoane decedate, 19 răniți

În perioada 16-22 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, polițiștii rutieri vor acționa în cadrul Proiectului Național «ROADPOL-Safety Days», pentru reducerea numărului accidentelor rutiere și ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2021, 13:40
(1747 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Încasări la bugetul consolidat de 751,28 milioane de lei în primele 8 luni din 2021

Printr-un comunicat de presă, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița precizează că la bugetul consolidat, în perioada ianuarie-august 2021, s-au încasat venituri în sumă totală de 751,28 ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2021, 12:55
(2593 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Opt bărbați, reținuți pentru fapte de «furt»

În ziua de miercuri, 15 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au pus în executare 21 mandate de percheziție domiciliară, ce au vizat documentarea activității infracționale a unor persoane bănuite de săvârșirea ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2021, 18:10
(2428 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Joi, 30 septembrie 2021, termen limită pentru depunerea Formularul 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că joi, 30 septembrie 2021, este termenul limită de depunere a «Declarației informative privind livrările/prestările și ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2021, 17:55
(5525 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 22 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 16 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11200, fiind înregistrate 22 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2021, 16:50
(1663 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: 18/19 septembrie 2021, Sfințirea Mare a Bisericii Mânăstirii Hagieni

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: 18/19 septembrie 2021, Sfințirea Mare a Bisericii Mânăstirii Hagieni

În zilele de sâmbătă și duminică, 18 și 19 septembrie 2021, se va săvârși slujba de târnosire (sfințire) a Bisericii Mânăstirii Hagieni cu hramul «Sfântul Ierarh Nicolae» . La eveniment vor fi prezenți ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2021, 13:20
(8459 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: 53,013 milioane de lei, obligații suplimentare de plată stabilite ca urmare a controalelor

Activitatea de Inspecție Fiscală din cadrul AJFP Ialomita a efectuat, în luna august 2021, controale la contribuabili persoane fizice și juridice. Astfel, au fost finalizate 20 de inspecții fiscale, 12 ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 16:45
(7202 vizualizări - 4 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 40 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 15 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11178, fiind înregistrate 40 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 16:40
(2461 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Borănești, Coșereni, Gârbovi, Amara și Ciulnița. Hoții, în vizor!

În dimineața zilei de miercuri, 15 septembrie 2021, polițiștii ialomițeni au descins la locuințele a 21 de persoane bănuite de comiterea mai multor furturi din societăți comerciale. 10 persoane au fost ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 13:55
(4176 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Controale la societățile comerciale din zona unităților școlare

Magazinele din curtea școlilor și din zonele adiacente acestora au fost verificate de polițiștii ialomițeni, în vederea prevenirii și combaterii comercializării ilegale de mărfuri alimentare, băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 13:45
(4585 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziția «De la brazdă la cuptor» la Muzeul Național al Agriculturii

La Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia se va deschide vineri, 17 septembrie 2021, orele 10,00, expoziția «De la brazdă la cuptor», care prezintă principalele etape ale drumului pâinii, începând ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 13:35
(3497 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată și miriști de porumb

ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată și miriști de porumb

Marți, 14 septembrie a.c., în jurul orelor 15,00, pompierii din Țăndărei au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată, produs pe un teren viran pe raza comunei Mihail ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 12:35
(3157 vizualizări - 0 comentarii)


APIA a demarat plata ajutorului de stat în sectorul bovin

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de miercuri, 15 septembrie 2021, demarează autorizarea la plată a ajutorului de stat pentru susținerea activității crescătorilor ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 12:10
(6507 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția ialomițeană caută ajutor de șef de post. 14 funcții, scoase la concurs!

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița scoate la concurs 14 posturi de ajutor șef de post, prin încadrare directă din sursă externă, în scopul reducerii deficitului de personal. Înscrierile se fac ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2021, 18:20
(9371 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

În ultimele 24 de ore, polițiștii au intervenit la 70 de evenimente, din care 66 sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, au constatat 22 de infracțiuni și au aplicat 185 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2021, 18:10
(2770 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 26 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 14 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11138, fiind înregistrate 26 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2021, 16:50
(6645 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: «Sprijin pentru prima împădurire și crearea de suprafețe împădurite»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că, în perioada 15 septembrie 2021-28 februarie 2022, se primesc cereri de sprijin pentru accesarea Schemei de ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2021, 13:40
(3629 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Rechizite și îmbrăcăminte pentru elevii nevoiași

Protopopiatul Urziceni: Rechizite și îmbrăcăminte pentru elevii nevoiași

Protopopiatul Urziceni a continuat seria acțiunilor filantropice, oferind rechizite și îmbrăcăminte copiilor săraci din eparhie, cu ocazia debutului noului an școlar. 661 de elevi, cu posibilități materiale ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2021, 11:10
(3035 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul!

În perioada 14-17 septembrie 2021, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în localitățile ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 19:15
(4956 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Beneficiarii «Clubului de vară», în excursie tematică la Galați

Protopopiatul Slobozia: Beneficiarii «Clubului de vară», în excursie tematică la Galați

Sâmbătă, 11 septembrie 2021, beneficiarii «Clubului de vară» desfășurat de Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Școala Gimnazială Bucu și Primăria Bucu au participat la excursia organizată în județul ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 19:05
(4209 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 30 septembrie 2021, termenul până la care mai pot fi depuse cereri de acordare a eșalonărilor la plată în formă simplificată

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor, persoanelor fizice și juridice, care au obligații de plată a căror scadență/termen de plată s-a împlinit după data declarării ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 17:50
(3728 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 17 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 13 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11112, fiind înregistrate 17 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 16:45
(1738 vizualizări - 0 comentarii)


Service-urile auto, în vizorul ITM Ialomița

În perioada 6-8 septembrie 2021 s-a desfășurat Campania Națională pentru identificarea cazurilor de muncă nedeclarată la angajatorii care își desfășoară activitatea în domeniul «întreținerea și repararea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 16:25
(7111 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 18 incendii produse în mai multe localități

ISU Ialomița: 18 incendii produse în mai multe localități

Sâmbătă, 11 septembrie a.c., pompierii din Fetești au fost solicitați să intervină la un incendiu izbucnit la o anexă gospodărească a unui cetățean din Fetești. La sosirea forțelor de intervenție, incendiul ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 14:50
(1522 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...