Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

Poliția îi prinde, instanța îi eliberează

Ialomița, raiul infractorilor

Poliția îi prinde, instanța îi eliberează

În plină noapte, un bărbat a fost bătut crunt de un grup de indivizi din Grivița. După calvarul prin care a trecut, bărbatul a rămas și fără calul de la căruța cu care se deplasa. În plină zi, trei frați din comuna Vlădeni au bătut pînă la inconștiență doi gardieni, paznici la un teren agricol, furîndu-le și unul dintre pistoalele din dotare. Cunoscut pentru desele scandaluri provocate, un tînăr din Slobozia a aplicat altor doi slobozeni o bătaie zdravănă, scandalul fiind doar unul dintre desele astfel de evenimente punctate de băiatul în cauză. Într-o stație de alimentare cu carburanți, un tînăr a înjunghiat o altă persoană, provocînd de asemenea, un scandal monstru. Verdict: infractorii periculoși... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2010, 05:12 (13397 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

La Mulţi Ani tuturor ialomiţenilor!

slideshow

... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2010, 12:38 (6678 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

În Ialomița nu există cărți scrise în alfabetul Braille

Peste 1700 de persoane au deficiențe de vedere

În Ialomița nu există cărți scrise în alfabetul Braille

Îi vedem uneori pe stradă, acoperindu-și chipul cu ochelari fumurii. Aparent sînt persoane obișnuite, însă unii dintre ei au grave probleme de socializare cu cei din jur. Motivul principal este că societatea îi marginalizează voit pe cei născuți sau care au căpătat, de-a lungul vieții, un handicap de vedere. Lipsa unor locuri special amenajate unde să poată desfășura activități specifice nevăzătorilor primește drept explicație lipsa fondurilor și a unei legislații speciale. Mai grav e că unele familii în care se nasc copii cu acest handicap nu își permit să-i trimită la studii în școlile speciale pentru nevăzători. În Ialomița nu există o astfel de școală... Priviți drept o categorie aparte a... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2010, 11:14 (13254 vizualizări - 0 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Reducerea cheltuielilor bugetare a blocat posturile vacante la Poliție

Reducerea cheltuielilor bugetare a blocat posturile vacante la Poliție

187 de candidați aspiranți la meseria de polițist și-au luat «țeapă» după ce conducerea Poliției Române a anunțat suspendarea celor 20 de posturi vacante

Recent, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a scos la concurs 20 de posturi vacante de agenți la posturile de poliție comunale. La sediul instituției s-au înghesuit 187 de ialomițeni dornici să intre în sistem. Chiar în ziua în care s-au încheiat înscrierile, mai exact în data de 10 aprilie 2009, conducerea Poliției Române a anunțat printr-un comunicat suspendarea concursului de recrutare a personalului din sursă externă. «În conformitate cu ordinul MAI, începînd cu data de 11 aprilie, Inspectoratul General al Poliției Române suspendă ocuparea prin concurs sau examen a posturilor vacante din unitățile proprii și subordonate, cu recrutarea personalului din sursă externă» anunță oficialii... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2010, 05:32 (13967 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Într-un singur an

Angajații ialomițeni au stat în concedii medicale 445 ani

Dacă toate concediile medicale eliberate ialomițenilor în anul 2008 ar fi reale, autoritățile ar trebui să fie în stare de alertă. Beneficiind de «atenția» unui medic de familie, angajații pot obține oricînd un concediu medical care, după ce este prezentat angajatorului, conduce către un «chiul» liniștit de la locul de muncă. În cazul în care se intenționează obținerea mai multor zile libere, se poate solicita doctorului diagnosticarea unei afecțiuni mai grave și, prin urmare, facilitarea unui «repaus» îndelungat. Problema este ca figura să nu se repete de prea multe ori căci autoritățile verifică amănunțit certificatele de concediu medical și pot dispune sancționarea atît a medicului cît și a... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2009, 10:52 (9100 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Asistența stomatologică, gratuită în lege, plătită de pacienți

Asistența stomatologică, gratuită în lege, plătită de pacienți

Potrivit legislației, copiii primesc gratuit toate serviciile medicale stomatologice, adulții beneficiind doar de o parte dintre acestea în regim gratuit. Cel puțin teoretic. În realitate, stufoasele norme medicale ascund deficiențe deloc de neglijat în ceea ce privește buzunarele pacienților... Chiar dacă, în majoritatea cazurilor, contribuie consistent la fondul de sănătate, ialomițenii sînt puși în situația de a plăti serviciile medicale stomatologice de care au nevoie. Asta dacă-și permit. De cele mai multe ori, din cauza tarifelor ridicate, oamenii abandonează demersul... Așa se face că unii preferă să-și scoată o măsea fără a-și permite să o înlocuiască, cu atît mai puțin să o trateze. ... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2009, 05:48 (18956 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

5000 lei, salariu plus pensie

Profesorii pensionari, venituri de lux

5000 lei, salariu plus pensie

În ultimii ani, procesul de învățămînt se confruntă cu grave probleme de ordin disciplinar; nu numai din partea elevilor, din ce în ce parcă mai needucați. Deși aspectele negative sînt deseori semnalate și uneori excesiv mediatizate, acestea nu contenesc să se producă. Frecvența la ore lasă de dorit, fumatul este fenomen în masă, iar violențele produse de elevi țin de multe ori primele pagini ale ziarelor. Procesul educațional, mai nou, presupune banala pasare a responsabilităților, de la profesori la părinți și invers. Din cînd în cînd, autoritățile încearcă să deslușească «tainele» acestui fenomen ce afectează, vizibil, învățămîntul românesc. Numai că, la fel de repede, și renunță... Întrucît... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2009, 11:18 (15760 vizualizări - 4 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Silozurile, scutite de plata impozitelor pe clădiri

Silozurile, scutite de plata impozitelor pe clădiri

Schimbările legislative în materie fiscală din România par a fi făcute în favoarea oricui, numai a statului nu. Cel puțin ultimele modificări ale Codului fiscal, realizate în anul 2007 au lovit fix în bugetele locale și naționale. Concret, noile modificări au adus, printre altele, și scutiri, la propriu, de plată a taxelor și impozitelor pentru diverse categorii de persoane fizice și juridice. Astfel, unele instituții sau societăți comerciale scapă de plata anuală a impozitului. «Clădirile care sînt utilizate ca sere, solare, răsadnițe, ciupercării, silozuri pentru furaje, silozuri și/sau pătule pentru depozitarea și conservarea cerealelor, cu excepția încăperilor care sînt folosite pentru alte... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2009, 06:34 (29180 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

ANCHETĂ

Dosarul apei, la DNA

Sărbători fericite slobozenilor din partea primarului Ionașcu

Dosarul apei, la DNA

La 6 luni de la intrarea în exploatare a sursei de apă subterană, problema calității apei furnizate slobozenilor este departe de a fi rezolvată. În ciuda presiunilor autorităților publice județene și a rezultatelor negative ale analizelor făcute la începutul lunii decembrie, SC Urban continuă să furnizeze apă improprie consumului pe post de apă potabilă. Această stare de fapt a atras atenția IPJ Ialomița care a demarat o anchetă. După 6 luni în care dosarul a fost mutat dintr-un birou într-altul, acesta a luat în sfîrșit drumul DNA, unde se află în acest moment. Deși datele din dosar sînt, potrivit declarațiilor reprezentanților IPJ Ialomița, strict secrete, sîntem în măsură să vă oferim o serie... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2009, 12:18 (9924 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Ajutorul social, fenomen incontrolabil

Comuna Bărbulești, record la dosare pe Legea 416

Nu de puține ori, maldărul de dosare constituite pentru acordarea ajutorului social a atras atenția mediei locale și naționale. Cel puțin la nivelul județului nostru, situația pare de necontrolat. Desigur că practica este încurajată de legea mult prea permisivă la acest capitol... Autoritățile par neputincioase, iar cele cîteva ore de muncă în folosul comunității, pe care beneficiarul ajutorului social este obligat să le presteze, lunar, nu-i sperie pe asistații județului. Cert este că banii ce se duc în buzunareale «leneșilor» Legii 416 reprezintă sume colosale...
Mii de familii din județul Ialomița beneficiază de sprijin financiar în baza Legii 416/2001. Datele statistice ale Direcției de... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2009, 11:47 (8786 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Doar 31% dintre candidați își iau carnetul

Permisele de conducere se obțin din ce în ce mai greu

Doar 31% dintre candidați își iau carnetul

Noul sistem de examinare pentru obținerea permisului auto pare să-i dezavantajeze pe candidații aspiranți la șofat. Aliniindu-se la celelate zone ale țării, procentul de promovabilitate la testarea cunoștințelor auto, în Ialomița, a scăzut drastic. Avem însă peste 3400 de permise europene... Potrivit informațiilor reprezentanților Serviciului Public Comunitar Regim Permise Conducere și Înmatricularea Vehiculelor, o dată cu adoptarea noilor metode de examinare online, puțin peste 31% dintre candidați au reușit să treacă de examinarea teoretică. De reținut faptul că procentul se referă strict la caregoria de conducere «B». Ialomițenii reușesc așadar, în număr tot mai mic, să obțină permise de conducere... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2009, 06:12 (13487 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Primăria nu știe câte case s-au construit

Țăndărei, paradisul ilegalităților

Primăria nu știe cîte case s-au construit

«Țigănie», astfel se denumește printre localnici cartierul «Strachina» din Țăndărei. Sau locația unde peste 120 familii de rromi sfidează orice lege. Spre exemplu, «Strachina» este paradisul unde energia electrică și apa sînt oferite de stat, cu titlu gratuit. Dar pentru cîte case?, se întreabă însuși primarul...

...
De cum pătrunzi în cartierul Strachina, strînși precum ciorchinii, la porți rromii te privesc amenințător. Este teritoriul lor și, înainte de a pătrunde pe străduțele înguste ce despart casele, trebuie să știe ce cauți... Sărăcia și-a făcut palat în «Țigănie», iar ajutorul social umple ulițele. Revenind, doar aruncînd o privire și ești cuprins de revoltă... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2009, 14:07 (14616 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Revoluție în practica administrativă locală

Prefectura a decis

Revoluție în practica administrativă locală

La sfîrșitul săptămînii precedente, prefectul Mădălin Teculescu a organizat ultima conferință de presă a acestui an. Printre subiectele abordate s-a numărat și una dintre cele mai interesante inițiative ale Instituției Prefectului din ultimii ani, aceea de a sprijini administrațiile locale în practica legislativă de adoptare a hotărîrilor de consiliu local. Inițiativa survine ca urmare a numeroaselor exemple de încălcarea legii, precum și a semnalelor transmise de către autoritățile locale privind dificultățile cu care se confruntă în procesul de elaborare a proiectelor de hotărîre. Conform declarațiilor oficiale, inițiativa ar urma să fie aplicată începînd cu anul 2010 și va aduce economii semnificative... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2009, 09:12 (6928 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Drumul județean Coșereni-Albești-Țăndărei, evaluat la aproape 11 milioane de euro

Dintre bunurile publice, cele mai de preț sînt șoselele

Drumul județean Coșereni-Albești-Țăndărei, evaluat la aproape 11 milioane de euro

În categoria imobilelor, biserica de lemn Poiana este cel mai valoros bun din proprietatea județului Ialomița

La sfîrșitul săptămînii precedente, în cadrul primei ședințe ordinare a Consiliului Județean Ialomița pe anul 2009, a fost aprobat inventarul bunurilor care alcătuiesc domeniul public al județului, dar și principalii indicatori tehnico-economici pentru lucrările de amenajare și extindere a Unității de Primire Urgențe a Spitalului de Urgență Slobozia și repartizarea unor sume rămase în fondul de rulment al al Consiliului Județean.
Pentru început, să facem mențiunea că, începînd din luna februarie, în locul fostului consilier județean și vicepreședinte al Consiliului Județean Mihăiță Găină a fost validat în funcție Valeria Socol care, în același timp, este și consilier local în cadrul Consiliului... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2009, 05:48 (11853 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Agricultorii, înșelați la plata subvențiilor pe suprafață

Agricultorii, înșelați la plata subvențiilor pe suprafață

Începînd cu anul 2007, fermierii beneficiază de un sprijin financiar pentru suprafața agricolă și pentru culturile însămînțate pe terenul agricol. Banii pentru suprafață vin de la Uniunea Europeană, în 2007 acordîndu-se 50 euro/hectar, în timp ce pentru anul 2008 valoarea subvenției primită de la UE a fost de 71 euro/hectar. Totodată, statul mai acordă agricultorilor un sprijin pentru cultură de aproximativ 47 euro/hectar. Uniunea Europeană acordă subvenții fermierilor în euro. Statul le virează banii în lei, ce-i drept, la un curs valutar care este mult mai mic decît cursul euro la momentul în care banii intră în conturile agricultorilor. Cursul valutar la care se fac plățile este stabilit de... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2009, 12:18 (11812 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

300 milioane pe lună, venituri de doctor

Medicină de «lux» în satele ialomițene

300 milioane pe lună, venituri de doctor

Decizia Ministerului Sănătății de a diminua bugetul de stat pentru medicina de familie, cu pînă la 40%, a stîrnit, în rîndul doctorilor, o indignare în masă. Pentru perioada 18-20 februarie 2009, medicii au amenințat că vor intra în concediu pentru a protesta astfel față de reducerea veniturilor... Și la nivelul județului Ialomița mai mulți medici de familie s-au alăturat colegilor, intenționînd să protesteze. Numai că discuțiile purtate cu autoritățile centrale au aplanat conflictul, determinînd astfel doctorii să renunțe la ideea de protest. Surse din cadrul lumii medicale ialomițene condamnau atitudinea medicilor legată de diminuarea bugetului. Revoltele surselor noastre sînt bazate pe faptul... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2009, 06:51 (9041 vizualizări - 0 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Primarul Feteștiului vrea port

Catrinoiu, șef de dană

Primarul Feteștiului vrea port

Edilul municipiului Fetești, Gheorghe Catrinoiu, a lansat, recent, o ofertă de concesionare a unei suprafețe de teren aparținînd administrației locale, pe care ar urma să fie construit un port de mărfuri și unul turistic. Imediat, potrivit acestuia, s-au arătat investitori dispuși să demareze investiția în cauză, în maxim 6-7 luni în municipiul de lîngă Dunăre putînd apărea un modern nod naval pentru șalupe de transport mărfuri. În ceea ce privește nodul turistic, conform primarului Catrinoiu, investiția va fi de mai lungă durată, fiind necesară și apariția unor construcții.
Ideea edilului Gheorghe Catrinoiu a venit din necesitatea de a dezvolta municipiul Fetești, însă, nevoia stringentă de... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2009, 11:14 (11543 vizualizări - 0 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Prestații medicale de peste 2,6 milioane euro

Analizele gratuite, afacere de succes pentru laboratoarele de analize

Prestații medicale de peste 2,6 milioane euro

Programul Național de Evaluare a Sării de Sănătate a Populației s-a finalizat. Ialomițenii au fost investigați gratuit, autoritățile județene centralizînd riscurile de îmbolnăvire la nivelul județului nostru. Privit din două perspective, programul lui Nicolăescu a fost, pe de o parte, apreciat în plan social, iar de cealaltă parte, o afacere de succes. O reală bătălie pe fonduri extrem de mari puse în joc de Ministerul Sănătății în derularea programului. De departe, cei mai mari cîșigători sînt laboratoarele de analize medicale.

Sîntem un județ de diabetici și cardio-vasculari
La peste un an de la lansarea Programului Național de Evaluare a Stării de Sănătate a Populației... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2009, 07:18 (8333 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Legea 329 depopulează instituțiile publice locale

Legea 329 depopulează instituțiile publice locale

Pentru prima dată în istoria crizei, administrația locală este lovită în moalele capului și suferă. Nu, nu din cauza celor 4-5 zile de concediu, asa cum vă grăbiți să trageți concluzia. Ele n-au fost decît un mizilic care a picat la fix pentru a prelungi, în multe dintre cazuri, acea stare de «dolce far niente» a fiecărei luni. Problema cea mai mare cu care se confruntă familiile încăpușate prin instituțiile administrației locale e aceea că, potrivit legii 329 intrată în vigoare la 12 noiembrie 2009, reorganizarea lasă fără locuri de muncă soțiile, copiii, finii, cumetrii și tot restul rubedeniilor care degustă o pîine albă în dosul birourilor încălzite pe bani publici.

Administrația mamii ei de integrare...... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2009, 10:58 (12147 vizualizări - 2 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Sărăcia separă copiii de părinți

Sărăcia separă copiii de părinți

Poate părea incredibil cum sărăcia ajunge să lase o familie fără copii. În ultimii ani, mass-media și nu numai a vuit de cazuri disperate, majoritatea avînd la bază neputințele financiare ale unora dintre semenii noștri. De departe, cele mai sensibile sînt cazurile cînd părtași la aceste povești dramatice sînt copiii, unii mult prea mici pentru a înțelege greutățile vieții. În cele ce urmează vom încerca să conturăm drama unei familii rămasă fără copii după ce instanța de judecată a decis că părinții ar fi iresponsabili și nu le-ar putea asigura un trai decent...

...
Familia Pavel locuiește în comuna Sudiți. Nu au pe nimeni în sat. Pînă nu demult, cei doi soți își duceau... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2009, 07:12 (10082 vizualizări - 0 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
291 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: 25 ianuarie 2021, termen limită pentru depunerea a 12 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 25 ianuarie 2021, este termenul limită de depunere a următoarelor declarații fiscale: Formularul 100 «Declarație ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 14:10
(3099 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi de peste 113000 de lei

În intervalul 03.12.2020-07.01.2021, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a efectuat acțivități specifice pentru prevenirea apariției toxiinfecțiilor alimentare. Prin personalul ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 13:55
(1819 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Două autoturisme, implicate într-un accident

Slobozia: Două autoturisme, implicate într-un accident

Echipaje de la Detașamentul de Pompieri Slobozia, cu o autospecială pentru descarcerare și un echipaj SMURD, au intervenit marți, 12 ianuarie a.c., în jurul orelor 21,30, în municipiul Slobozia la un accident ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 11:20
(1600 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Incendiu la o casă din Gheorghe Doja

Incendiu la o casă din Gheorghe Doja

Un incendiu s-a produs marți, 12 ianuarie 2021, în jurul orelor 16,10, la o casă din Gheorghe Doja. Pentru localizarea și lichidarea incendiului izbucnit, militarii Detașamentului de Pompieri Slobozia au ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2021, 11:15
(1835 vizualizări - 0 comentarii)


La Slobozia, incidența cazurilor de COVID-19 a crescut la 3,60/1000 de locuitori

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență informează cu privire la faptul că rata incidenței cazurilor de COVID-19 a crescut la nivelul municipiului Slobozia la valoarea de 3,60/1000 de locuitori. ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2021, 19:20
(2322 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii au verificat respectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni prin care au verificat modul în care, la nivelul județului, sunt respectate măsurile de protecție sanitară, privind răspândirea noului ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2021, 19:00
(2143 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Sancționat pentru că a încălcat măsura izolării la domiciliu

Un tânăr de 37 de ani, domiciliat în localitatea Făcăeni, a fost sancționat de către polițiști, acesta încălcând măsura izolării la domiciliu, impusă prin decizia Direcției de Sănătate Publică Ialomița ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2021, 18:00
(2758 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Dosar penal pentru conducere sub influența băuturilor alcoolice

În seara zilei de luni, 11 ianuarie a.c., în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu, polițiștii din Țăndărei au oprit pentru un control de rutină mașina condusă de un bărbat, de 46 de ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2021, 17:00
(2309 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 100 de kilograme de pește, transportate ilegal

Slobozia: 100 de kilograme de pește, transportate ilegal

Polițiștii de Ordine Publică din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au identificat în ziua de luni, 11 ianuarie a.c., un autoturism condus de un șofer în vârstă de 42 de ani, din Slobozia, având ca pasageri ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2021, 16:00
(2021 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 43 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 12 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7220, cu 43 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2021, 15:40
(2754 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: Accesează una dintre facilitățile fiscale și nu vei fi executat silit!

ANAF desfășoară o amplă campanie de informare a contribuabililor cu privire la măsurile fiscale a căror aplicabilitate a fost prelungită prin Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 226/2020. În acest sens ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2021, 18:20
(10740 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Măsuri active destinate angajatorilor

În Monitorul Oficial nr. 1326/31.12.2020 a fost publicată Ordonanța de Urgență nr. 220/2020, privind aplicarea unor măsuri de protecție socială după 1 ianuarie 2021 în contextul răspândirii coronavirusului ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2021, 17:50
(2438 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Persoane dispărute

Ialomița: Persoane dispărute

Polițiștii din Ialomița caută două persoane, de 37 și 47 de  ani, care au plecat de la domiciliu. Cei care pot oferi informații sau detalii care să conducă la depistarea acestora, sunt rugate să anunțe ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2021, 16:50
(2105 vizualizări - 0 comentarii)


Platonești: Cu aproape 200 kg de pește în portbagaj

Platonești: Cu aproape 200 kg de pește în portbagaj

195 de kilograme de pește, din specia caras, transportat fără documente legale, au depistat polițiștii ialomițeni pe raza comunei Platonești, în portbagajul unui autovehicul condus de un bărbat de 24 de ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2021, 16:45
(2625 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni rutiere

Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, în jurul orelor 12,00, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 6 Ion Roată, în timp ce efectuau un filtru rutier pe raza comunei Gârbovi, au oprit, pentru control, ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2021, 16:40
(1627 vizualizări - 0 comentarii)


Înmormântare cu amenzi la Fetești

La sfârșit de săptămână, forțele de ordine au continuat acțiunile pentru verificarea respectării normelor impuse pentru prevenirea și combaterea răspândirii virusului Sars-CoV-2. Polițiștii ialomițeni, ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2021, 16:35
(3295 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 22 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 11 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7177, cu 22 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2021, 15:25
(1764 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 29 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 10 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7155, cu 29 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2021, 15:40
(3227 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia a intrat din nou în Zona Roșie. Incidența cazurilor COVID-19 a crescut la 3,29/1000 de locuitori!

Potrivit unei analize a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, municipiul Slobozia a fost inclus din nou pe lista localităților aflate în Zona Roșie, din cauza creșterii numărului cazurilor de ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2021, 11:35
(3679 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 28 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 9 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7126, cu 28 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2021, 15:45
(2748 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier pe Centura Sloboziei

Accident rutier pe Centura Sloboziei

Două autovehicule s-au ciocnit în ziua de vineri, 8 ianuarie2021, pe șoseaua de Centură a municipiului Slobozia. În cele două autovehicule se aflau 5 persoane, nefiind înregistrați răniți. Pompierii Gărzii ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2021, 17:55
(2197 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Orboiești: 4 răniți în urma impactului dintre două autovehicule

Orboiești: 4 răniți în urma impactului dintre două autovehicule

Un accident rutier s-a produs vineri, 8 ianuarie a.c., în zona localității Orboiești. Din primele informații este vorba despre două autoturisme care s-au ciocnit violent. În ambele autovehicule se aflau ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2021, 17:45
(1579 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Autoutilitară implicată într-un accident rutier

Bucu: Autoutilitară implicată într-un accident rutier

O autoutilitară în care se aflau 4 persoane a fost implicată într-un accident rutier în zona localității Bucu, produs în ziua de vineri, 8 ianuarie 2021. La fața locului au fost solicitați să intervină ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2021, 17:40
(2661 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu accident


Grupul de Comunicare Strategică: 59 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 8 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7098, cu 59 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2021, 15:20
(2727 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de 40000 de lei

Pentru prevenirea și combaterea infectării cu noul tip de coronavirus, sub autoritatea Instituției Prefectului, polițiștii ialomițeni, împreună cu jandarmi și polițiști locali au intensificat activitățile ...[citește_toată_știrea]

8 Ianuarie 2021, 12:40
(3487 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 14 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 7 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7039, cu 14 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2021, 16:05
(2131 vizualizări - 0 comentarii)


Brăilean reținut la Slobozia pentru «tâlhărie»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au depistat un bărbat bănuit de comiterea unei infracțiunii de tâlhărie luni, 4 ianuarie a.c., asupra unei tinere din comuna ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2021, 16:15
(3411 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de 18750 de lei

Sub coordonarea Instituției Prefectului, au fost desfășurate în sistem integrat, noi acțiuni de verificare cu privire la respectarea măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, scopul vizat fiind prevenirea ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2021, 16:10
(3972 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 98 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 6 ianuarie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 7025, cu 98 de cazuri mai mult față de ziua ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2021, 15:55
(1993 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se depun cererile pentru subvenția la motorină pe trimestrul IV 2020

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că, până la data de 1 februarie 2021 inclusiv, se depun Cererile de plată pentru rambursarea ajutorului de stat ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2021, 19:15
(7641 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
@ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...