Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Revoluție în practica administrativă locală

Prefectura a decis

Revoluție în practica administrativă locală

La sfîrșitul săptămînii precedente, prefectul Mădălin Teculescu a organizat ultima conferință de presă a acestui an. Printre subiectele abordate s-a numărat și una dintre cele mai interesante inițiative ale Instituției Prefectului din ultimii ani, aceea de a sprijini administrațiile locale în practica legislativă de adoptare a hotărîrilor de consiliu local. Inițiativa survine ca urmare a numeroaselor exemple de încălcarea legii, precum și a semnalelor transmise de către autoritățile locale privind dificultățile cu care se confruntă în procesul de elaborare a proiectelor de hotărîre. Conform declarațiilor oficiale, inițiativa ar urma să fie aplicată începînd cu anul 2010 și va aduce economii semnificative... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2009, 09:12 (6924 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Drumul județean Coșereni-Albești-Țăndărei, evaluat la aproape 11 milioane de euro

Dintre bunurile publice, cele mai de preț sînt șoselele

Drumul județean Coșereni-Albești-Țăndărei, evaluat la aproape 11 milioane de euro

În categoria imobilelor, biserica de lemn Poiana este cel mai valoros bun din proprietatea județului Ialomița

La sfîrșitul săptămînii precedente, în cadrul primei ședințe ordinare a Consiliului Județean Ialomița pe anul 2009, a fost aprobat inventarul bunurilor care alcătuiesc domeniul public al județului, dar și principalii indicatori tehnico-economici pentru lucrările de amenajare și extindere a Unității de Primire Urgențe a Spitalului de Urgență Slobozia și repartizarea unor sume rămase în fondul de rulment al al Consiliului Județean.
Pentru început, să facem mențiunea că, începînd din luna februarie, în locul fostului consilier județean și vicepreședinte al Consiliului Județean Mihăiță Găină a fost validat în funcție Valeria Socol care, în același timp, este și consilier local în cadrul Consiliului... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2009, 05:48 (11850 vizualizări - 0 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Agricultorii, înșelați la plata subvențiilor pe suprafață

Agricultorii, înșelați la plata subvențiilor pe suprafață

Începînd cu anul 2007, fermierii beneficiază de un sprijin financiar pentru suprafața agricolă și pentru culturile însămînțate pe terenul agricol. Banii pentru suprafață vin de la Uniunea Europeană, în 2007 acordîndu-se 50 euro/hectar, în timp ce pentru anul 2008 valoarea subvenției primită de la UE a fost de 71 euro/hectar. Totodată, statul mai acordă agricultorilor un sprijin pentru cultură de aproximativ 47 euro/hectar. Uniunea Europeană acordă subvenții fermierilor în euro. Statul le virează banii în lei, ce-i drept, la un curs valutar care este mult mai mic decît cursul euro la momentul în care banii intră în conturile agricultorilor. Cursul valutar la care se fac plățile este stabilit de... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2009, 12:18 (11809 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

300 milioane pe lună, venituri de doctor

Medicină de «lux» în satele ialomițene

300 milioane pe lună, venituri de doctor

Decizia Ministerului Sănătății de a diminua bugetul de stat pentru medicina de familie, cu pînă la 40%, a stîrnit, în rîndul doctorilor, o indignare în masă. Pentru perioada 18-20 februarie 2009, medicii au amenințat că vor intra în concediu pentru a protesta astfel față de reducerea veniturilor... Și la nivelul județului Ialomița mai mulți medici de familie s-au alăturat colegilor, intenționînd să protesteze. Numai că discuțiile purtate cu autoritățile centrale au aplanat conflictul, determinînd astfel doctorii să renunțe la ideea de protest. Surse din cadrul lumii medicale ialomițene condamnau atitudinea medicilor legată de diminuarea bugetului. Revoltele surselor noastre sînt bazate pe faptul... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2009, 06:51 (9038 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Primarul Feteștiului vrea port

Catrinoiu, șef de dană

Primarul Feteștiului vrea port

Edilul municipiului Fetești, Gheorghe Catrinoiu, a lansat, recent, o ofertă de concesionare a unei suprafețe de teren aparținînd administrației locale, pe care ar urma să fie construit un port de mărfuri și unul turistic. Imediat, potrivit acestuia, s-au arătat investitori dispuși să demareze investiția în cauză, în maxim 6-7 luni în municipiul de lîngă Dunăre putînd apărea un modern nod naval pentru șalupe de transport mărfuri. În ceea ce privește nodul turistic, conform primarului Catrinoiu, investiția va fi de mai lungă durată, fiind necesară și apariția unor construcții.
Ideea edilului Gheorghe Catrinoiu a venit din necesitatea de a dezvolta municipiul Fetești, însă, nevoia stringentă de... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2009, 11:14 (11541 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Prestații medicale de peste 2,6 milioane euro

Analizele gratuite, afacere de succes pentru laboratoarele de analize

Prestații medicale de peste 2,6 milioane euro

Programul Național de Evaluare a Sării de Sănătate a Populației s-a finalizat. Ialomițenii au fost investigați gratuit, autoritățile județene centralizînd riscurile de îmbolnăvire la nivelul județului nostru. Privit din două perspective, programul lui Nicolăescu a fost, pe de o parte, apreciat în plan social, iar de cealaltă parte, o afacere de succes. O reală bătălie pe fonduri extrem de mari puse în joc de Ministerul Sănătății în derularea programului. De departe, cei mai mari cîșigători sînt laboratoarele de analize medicale.

Sîntem un județ de diabetici și cardio-vasculari
La peste un an de la lansarea Programului Național de Evaluare a Stării de Sănătate a Populației... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2009, 07:18 (8331 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Legea 329 depopulează instituțiile publice locale

Legea 329 depopulează instituțiile publice locale

Pentru prima dată în istoria crizei, administrația locală este lovită în moalele capului și suferă. Nu, nu din cauza celor 4-5 zile de concediu, asa cum vă grăbiți să trageți concluzia. Ele n-au fost decît un mizilic care a picat la fix pentru a prelungi, în multe dintre cazuri, acea stare de «dolce far niente» a fiecărei luni. Problema cea mai mare cu care se confruntă familiile încăpușate prin instituțiile administrației locale e aceea că, potrivit legii 329 intrată în vigoare la 12 noiembrie 2009, reorganizarea lasă fără locuri de muncă soțiile, copiii, finii, cumetrii și tot restul rubedeniilor care degustă o pîine albă în dosul birourilor încălzite pe bani publici.

Administrația mamii ei de integrare...... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2009, 10:58 (12144 vizualizări - 2 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Sărăcia separă copiii de părinți

Sărăcia separă copiii de părinți

Poate părea incredibil cum sărăcia ajunge să lase o familie fără copii. În ultimii ani, mass-media și nu numai a vuit de cazuri disperate, majoritatea avînd la bază neputințele financiare ale unora dintre semenii noștri. De departe, cele mai sensibile sînt cazurile cînd părtași la aceste povești dramatice sînt copiii, unii mult prea mici pentru a înțelege greutățile vieții. În cele ce urmează vom încerca să conturăm drama unei familii rămasă fără copii după ce instanța de judecată a decis că părinții ar fi iresponsabili și nu le-ar putea asigura un trai decent...

...
Familia Pavel locuiește în comuna Sudiți. Nu au pe nimeni în sat. Pînă nu demult, cei doi soți își duceau... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2009, 07:12 (10081 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

3000 de lei pentru o parcare ilegală!

Amenzi record pentru încălcarea legii la Slobozia

3000 de lei pentru o parcare ilegală!

Altercațiile dintre polițiștii comunitari și contravenienții din Slobozia au atins un nou nivel. După ce luni în șir primii s-au plîns de lipsa de spirit civic a populației, iar cei amendați de lipsa de înțelegere a polițistilor, un incident fără precedent este pe cale să modifice percepția opiniei publice asupra acestui război stradal. Pentru prima dată în istoria instituției, un polițist comunitar a aplicat o amendă de 3000 de lei pentru o parcare ilegală. Reproducem mai jos firul evenimentelor care au făcut posibil acest lucru.

O duminică de 3000 de lei noi
În dimineața celui de-al doilea tur de scrutin al prezidențialelor, Săndel Caraivan, unul dintre comercianții... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2009, 12:17 (8293 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Comuna Săveni stă pe o pernă de apă

2,5 milioane de euro costă sistemul de canalizare pentru evitarea acumulărilor de ape

Comuna Săveni stă pe o pernă de apă

Imaginați-vă cum ar fi dacă la fiecare ploaie mai de durată sau în cantități însemnate ori la creșterea nivelului rîului Ialomița populația ar fi nevoită să-și adune toate lucrurile și să se mute pe unde găsește... În situația aceasta s-au aflat locuitorii din comuna Săveni, iar pericolul nu a trecut în totalitate pînă ce nu va fi pus la punct un proiect destul de ambițios al autorităților locale de realizare a sistemului de canalizare al localității. Animalele mutate pe la vecini, găinile urcate în podurile caselor, locuințele afectate de igrasie în proporție de 80%, iată imaginea cîtorva zone din comuna Săveni după inundațiile care au lovit puternic județul nostru în anul 2005 și în primăvara... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2009, 08:46 (8466 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Vecini de case pe Drumul Fermei, dar în localități diferite

Hotarul dintre orașul Amara și municipiul Slobozia creează situații inedite

Vecini de case pe Drumul Fermei, dar în localități diferite

Cam cît ar măsura distanța dintre municipiul Slobozia și orașul Amara? Mulți ar fi tentați să spună că reședința de județ este despărțită de stațiunea balneară de cei 7 kilometri binecunoscuți, care s-ar parcurge undeva în maxim 10 minute în condițiile unui trafic nu foarte aglomerat. Greșit însă. Distanța este mult mai mică decît v-ați fi închipuit, și este de numai cîțiva pași. Imaginați-vă cam cît ar însemna să traversezi strada de pe o parte pe cealaltă, să pleci de la Amara și să ajungi la Slobozia, și viceversa.

Scurt, dar necesar istoric
În urmă cu aproape 20 de ani, după apariția Legii 18/1991, care reglementa situațiile de fond funciar din țara noastră, între... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2009, 11:12 (14336 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Municipiul Slobozia și orașul Țăndărei au pus «taxe pe vapor»

Deși ambele localități sînt la sute de kilometri de Marea Neagră

Municipiul Slobozia și orașul Țăndărei au pus «taxe pe vapor»

La Slobozia nu sînt lacuri, nu există mare, dar, surprinzător, există prevăzută o taxă pentru vapoare. La Țăndărei, de asemenea, ambele localități fiind la sute de kilometri distanță de Marea Neagră. Nici urmă de lac ori de vreun curs de apă care să permită «gararea» unor asemenea mijloace de transport ori comerț. Se întîmplă însă în municipiul capitală de județ și în orașul situat la circa 25 de kilometri de acesta, semn că reprezentanții celor două administrații locale au realizat, pe lîngă obișnuitele liste cu impozitele pe clădiri și terenurile aferente și o așa-zisă listă a taxelor percepute pentru bărci cu motor sau fără, vapoare, remorchere ori împingătoare de mare putere și chiar yachturi... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2009, 11:20 (12138 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

85 de miliarde, ajutor de la bugetul de stat pentru «Apa lui Ionașcu»

Problema apei de la Slobozia, problemă națională

85 de miliarde, ajutor de la bugetul de stat pentru «Apa lui Ionașcu»

Saga sursei de apă depășește granițele orașului și devine «problemă națională». După ce a înghițit pînă în prezent circa 160 de miliarde de la bugetul local, sursa subterană de apă se pregătește să înghită alte 85 de miliarde, de această dată de la bugetul național. Banii ar urma să fie prevăzuți, la propunerea parlamentarilor ialomițeni, în bugetul național din 2010. Propunerea a fost făcută astăzi, în spatele ușilor închise ale Primăriei Slobozia, în cadrul unei întîlniri la care au participat prefectul Mădălin Teculescu, subprefectul Gigi Petre, deputatul PSD Marian Neacșu, senatorul PD-L Tudor Panțuru și primarul Gabi Ionașcu.

Bani de la stat pentru rețeaua de apă
... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2009, 17:43 (7836 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Parcare subterană în fața Prefecturii și clădire pentru Aula Municipală, noua imagine a Pieței Revoluției

Remodelarea centrului Sloboziei, varianta îmbunătățită

Parcare subterană în fața Prefecturii și clădire pentru Aula Municipală, noua imagine a Pieței Revoluției

În cîțiva ani, Piața Revoluției din municipiul Slobozia ar putea avea o înfățișare europeană dacă administrația locală va decide să pună în practică un ambițios proiect arhitectural realizat de un cunoscut arhitect din reședința de județ. La sfîrșitul anului precedent, Primăria a realizat un concurs de soluții pentru remodelarea urbană a centrului Sloboziei, în acest sens fiind avansate însă numai două propuneri față de cîte se așteptau reprezentanții autorității locale să primească. La nivelul costurilor pentru realizarea proiectului, în prezent, sumele pot fi doar avansate la nivel speculativ pentru că este nevoie de studii de fezabilitate, dar și de proiecte tehnice de execuție. În cele ce... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2009, 09:42 (22995 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Abonamentul de modelling, cea mai nouă țeapă locală

Taxă pe naivitate pentru visuri de fotomodel

Abonamentul de modelling, cea mai nouă țeapă locală

În vremuri de criză financiară, la Slobozia a luat ființă o nouă afacere cu iz de țeapă. De ce spunem țeapă și nu înșelăciune? Simplu. Fiindcă reprezentanții firmei respective se pricep mai mult la a ademeni clienții decît în a le băga mîna-n buzunar. Așa că slobozenii pot ajunge, voluntar, victime sigure ale unei țepe de toată frumusețea, și la propriu și la figurat. Rețeta de succes este simplă: după ce ademenesc pe stradă adolescenți sau mămici, reprezentanții unei așa-zise firme de modelling promit că-i fac pe protagoniști vedete autohtone de succes. Evident, totul în schimbul unor sume de bani. Înscrierea are un preț modic, 50 lei un abonament pe un an de zile...

Naivitatea are preț... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2009, 09:13 (13435 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Depozitul de gripă

Depozitul de gripă

Ialomița are gripă porcină cît încape! A apărut întîi pe post de glumă proastă, la liceul Cuza, apoi la marginea județului, la Bărcănesti, de unde a plecat a doua zi înapoi în Olanda... Un prilej cum nu se poate mai nimerit pentru autorități de a se grăbi să declare că fenomenul e sub control. Apoi a reapărut la Urziceni, la Amara, iar la Slobozia. Și de-atunci o vedem țopăind veselă prin județ panicînd populația, trăgînd obloanele geamurilor liceelor sau dictînd titluri de primă pagină ziarelor locale. Pentru că deja ne-am obișnuit cu ea, ne-am gîndit astăzi să vă prezentăm și reversul medaliei... Depozitul de gripă.

Gripa nouă face ravagii
Conjurație, genocid, cancer... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2009, 11:13 (11700 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

100 de miliarde pentru o sală de spectacole cu geometrie variabilă

Se întîmplă la Slobozia

100 de miliarde pentru o sală de spectacole cu geometrie variabilă

Sala de spectacole a Consiliului Județean Ialomița, lăsată în paragină încă din anii 2000, revine la sfîrșit de an în atenția autorităților locale. Potrivit hotărîrii de Consiliu Județean adoptată la ședința de vineri, 18 decembrie, în refacerea sălii vor fi investiți circa 64 miliarde de lei vechi. Această decizie ridică la peste 100 de miliarde cheltuielile bugetare pentru refacerea sălii. În cazul în care construcția va fi finalizată, sala de spectacole va fi una unicat, prima cu geometrie variabilă din România.

37 de miliarde pînă în prezent
Istoria sălii de spectacole a Consiliului se pierde în negura anilor '90 (1995, mai precis) cînd Gheorghe Savu era prefect... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2009, 13:12 (12246 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Primarul Sloboziei nu «servește» ședințele Comitetului pentru Situații de Urgență

Gabi Ionașcu, one man-snow

Primarul Sloboziei nu «servește» ședințele Comitetului pentru Situații de Urgență

La nivelul municipiului Slobozia, zăpada și viscolul dau de furcă șoferilor și pietonilor deopotrivă. Autoritățile par depășite de viscol, iar utilajele nu fac față zăpezii. După ce timp de 24 de ore orașul a rămas fără apă, în acest moment sîntem amenințați cu blocarea traficului rutier.
Potrivit declarațiilor autorităților județene, primarul Gabi Ionașcu a refuzat pînă în prezent să răspundă invitației de a participa la ședințele Comitetului pentru Situații de Urgență organizate la nivelul Prefecturii și nici nu a oferit date concrete despre modul în care se acționează la Slobozia. «Noi l-am invitat în repetate rînduri pe primarul Gabi Ionașcu să participe la aceste întruniri. Pînă acum nu... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 13:43 (8215 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia sub zăpadă și viscol

Un sondaj «la gheață» realizat de publicația Independent la orele 13,00 în intersecția din centrul orașului confirmă gradul de nemulțumire al slobozenilor vizavi de acțiunile de deszăpezire coordonate de primarul Gabi Ionașcu.

Aron Viorel, 43 ani:
«După ce ne-a oprit apa 24 de ore acum mă pune să dau la zăpadă. În fața blocului am ieșit, pe lîngă mașină am dat acum vrea și-n stradă. Nici bulevardul n-au fost în stare să-l curețe...»

Georgescu Daniela, 27 ani:
«Mi-e frică să ies cu copilul pe stradă. E atît de alunecos trotuarul încît mare minune să nu-ți spargi capul»

Ion Vasile, 68 ani:
«Nu mai putem merge nici... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 13:39 (7411 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Autoritățile județene rămân în dispozitiv până duminică

Cod Galben prelungit

Autoritățile județene rămîn în dispozitiv pînă duminică

Autoritățile județene continuă eforturile de deblocare a traficului rutier la nivelul județului. Potrivit unei declarații a prefectului Mădălin Teculescă, în acest moment toate instituțiile abilitate fac eforturi pentru preîntîmpinarea oricărei situații nedorite la nivelul județului: «După cum știți, Ialomița continuă să rămînă sub Cod Galben pînă în această seară, la orele 23,00. Sperăm ca pînă în acel moment să nu apară situații care să depășească posibilitățile noastre și să fim în măsură să asigurăm fluidizarea traficului în condiții de iarnă. După acea oră, utilajele aflate în partea de vest a județului vor fi redirecționate către drumurile cu probleme astfel încît, în cursul zilei de sîmbătă... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 13:24 (8926 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
288 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Produse contrafăcute

Joi, 24 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au acționat pe linia respectării legislației în domeniul protecției mărcilor și indicațiilor geografice ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 20:30
(2834 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, în mijlocul copiilor»


Vineri, 25 octombrie a.c., la sediul Grădiniței cu Program Prelungit «Piticot» din Slobozia s-a desfășurat acțiunea «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, în mijlocul copiilor». Părintele Ioan Constantin ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 20:25
(5770 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Firmele de dezmembrări auto, controlate

Miercuri, 23 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, împreună cu polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, în colaborare cu reprezentanți ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 11:35
(3168 vizualizări - 0 comentarii)


Ilegalitățile cu lemne, în atenția polițiștilor ialomițeni

În perioada 22 septembrie-8 noiembrie a.c., polițiștii de Ordine Publică din cadrul IPJ Ialomița, împreună cu reprezentanți ai Direcției Silvice Ialomița desfășoară pe raza județului Ialomița o amplă campanie ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 11:20
(2603 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Europeană de Luptă Împotriva Traficului de Persoane»

Vineri, 18 octombrie a.c., Agenția Națională Împotriva Traficului de Persoane a organizat la București Conferința Națională pentru a marca «Ziua Europeană de Luptă Împotriva Traficului de Persoane». Scopul ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2019, 11:05
(2301 vizualizări - 0 comentarii)


Un polițist ialomițean a devenit «Eroul de la Rădulești»

Agentul șef principal Dumitrache Gheorghiță a devenit «Eroul de la Rădulești», statut dobândit în urma salvării unei femei și a fiului acesteia din casa aflată în flăcări. În fapt, în seara când s-a petrecut ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2019, 11:25
(4580 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Campania «Bucuria de a fi împreună-2019»

Sectorul Social-Misionar al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, în colaborare cu Asociația Socio-Culturală «Matei Basarab» și Protopopiatele Călărași și Oltenița au organizat ultimele două acțiuni din ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2019, 11:20
(2658 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr de 19 ani din Gârbovi, arestat pentru «tâlhărie calificată»

Marți, 22 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui tânăr, de 19 ani, din Gârbovi, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei. Astfel, cel în ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2019, 11:15
(3525 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi arestare


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru siguranța elevilor

Marți, 22 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului Analiză și Prevenire a Criminalității au desfășurat la Colegiul Național «Mihai Viteazul» din Slobozia activități de prevenire a delincvenței ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2019, 11:10
(2784 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Eveniment caritabil «De la speciali la speciali»

Vineri, 25 octombrie 2019, începând cu orele 17,00, la Sala de spectacole a Centrului Cultural «Ionel Perlea» Slobozia se va desfășura spectacolul caritabil «De la speciali la speciali». Evenimentul va ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2019, 11:05
(3047 vizualizări - 0 comentarii)


Camionagiu sancționat de polițiștii ialomițeni

Luni, 21 octombrie a.c., un bărbat, de 42 de ani, din Slobozia, a fost sancționat contravențional de polițiști, fiindu-i reținute plăcuțele cu numerele de înmatriculare. În fapt, bărbatul a fost depistat ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2019, 19:25
(3405 vizualizări - 1 comentariu)


Moaștele Sfântului Nectarie, la Slobozia

Eveniment religios la Parohia «Sf. Dumitru» din Slobozia (Șoseaua Nordului). Cu ocazia Hramului Bisericii, în perioada 23-27 octombrie 2019, în incinta lăcașului de cult vor fi aduse Moaștele Sfântului ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2019, 19:20
(4150 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 22 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție nr. 4 Coșereni au oprit pentru control, pe raza comunei Bărcănești, un autoturism condus de un bărbat, de 33 de ani, din București. În ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2019, 19:15
(2993 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Fetești beat la volan, urmărit de polițiști

Sâmbătă, 19 octombrie a.c., în jurul orelor 20,30, polițiștii feteșteni au oprit pentru control un autoturism condus de un tânăr, de 24 de ani, din Fetești. În momentul în care s-au apropiat de conducătorul ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2019, 19:10
(2946 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la furnizarea de apă în Țăndărei și Fetești

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, diametrul de 110 mm, de pe strada Primăverii din orașul Țăndărei, RAJA SA a fost nevoită să furnizeze apă cu presiuni scăzute, marți, 22 octombrie ...[citește_toată_știrea]

22 Octombrie 2019, 19:05
(4239 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic blocat între Slobozia și Drajna din cauza unui accident rutier

Cinci persoane au fost rănite, după ce mașina în care se aflau s-a lovit de un tir. Accidentul s-a petrecut în seara zilei de duminică, 20 octombrie 2019, pe șoseaua dintre Slobozia și Drajna. Victimele ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2019, 00:34
(7964 vizualizări - 0 comentarii)


Trei persoane, rănite într-un accident rutier între Slobozia Nouă și Iazu

Trei persoane au fost rănite după ce mașinile în care se aflau s-au ciocnit. Accidentul rutier s-a petrecut între Slobozia Nouă și Iazu, duminică, 20 octombrie 2019, în jurul orelor 11,00. Una dintre victime ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2019, 14:40
(4050 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți»

Vineri, 18 octombrie 2019, la nivel național s-a desfășurat «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți», acțiune organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Acest eveniment a fost ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2019, 19:55
(2712 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist izbit frontal de o mașină în apropiere de Săveni

Joi, 17 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au intervenit la un accident produs pe Drumul Județean 201, în afara localității Săveni, soldat cu decesul unei persoane. În fapt, în timp ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2019, 19:50
(4052 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziția «Bisericile din lemn din Bucovina istorică» la Muzeul Agriculturii

Marți, 22 octombrie 2019, începând cu orele 14,00, la Muzeul Național al Agriculturii se va inaugura Expoziția «Bisericile din lemn din Bucovina istorică». Cercetarea și conservarea acestei expoziții a ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2019, 19:45
(3014 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 21-25 octombrie 2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie elecrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2019, 19:40
(5627 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Pâinea vieții, împletită de tinerele generații

Protopopiatul Slobozia: Pâinea vieții, împletită de tinerele generații

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în ziua de 16 octombrie 2019, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Muzeul Național al Agriculturii, a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 19:30
(3202 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni în zona trecerilor la nivel cu cale ferată

Acțiune a polițiștilor ialomițeni în zona trecerilor la nivel cu cale ferată

În cursul zilei de joi, 17 octombrie a.c., polițiștii rutieri, cei de Ordine Publică și Transporturi au desfășurat, timp de mai multe ore, activități atât în zona trecerilor la nivel cu calea ferată semnalizate ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 19:25
(3350 vizualizări - 0 comentarii)


Albești: Arestat pentru «furt calificat»

MIercuri, 16 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 19:20
(2876 vizualizări - 1 comentariu)


Șoferi băuți la volan, depistați de polițiștii ialomițeni

Miercuri, 16 octombrie a.c, doi șoferi au fost depistați de polițiști conducând autoturisme pe drumurile publice sub influența băuturilor alcoolice. Astfel, pe raza localității Dridu, un conducător auto ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 19:15
(2883 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

Pe parcursul acestei săptămâni, polițiștii ialomițeni, sub coordonarea Direcției Rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, acționează pentru prevenirea accidentelor de circulație produse ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 19:10
(3702 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Și tu poți deveni polițist!»

Activitatea de selecționare a candidaților pentru concursurile de admitere în instituțiile de învățământ ale Ministerului Afacerilor Interne continuă. Până la data de 15 noiembrie 2019 candidații pot depune ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2019, 20:10
(5110 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire a delincvenței juvenile și consumului de droguri în școlile din Fetești

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară permanent acțiuni informativ-preventive dedicate siguranței tinerilor. Luni, 14 octombrie a.c,  peste 300 de elevi din Fetești au participat ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 18:15
(6047 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Târgul de toamnă», în atenția polițiștilor

Fetești: «Târgul de toamnă», în atenția polițiștilor

În perioada desfășurării Târgului tradițional de toamnă din Fetești, polițiștii au acționat cu efective sporite pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică, precum și pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 18:10
(2090 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Urmărit de polițiștii care au tras și focuri de avertisment, un tânăr s-a răsturnat cu mașina

Un tânăr de 20 de ani, din Hârșova, a fost reținut de polițiștii ialomițeni pentru cumul de infracțiuni la regimul circulației rutier. Va fi prezentat în fața magistraților, pentru dispunerea măsurilor ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 18:05
(4615 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...