Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Revoluție în practica administrativă locală

Prefectura a decis

Revoluție în practica administrativă locală

La sfîrșitul săptămînii precedente, prefectul Mădălin Teculescu a organizat ultima conferință de presă a acestui an. Printre subiectele abordate s-a numărat și una dintre cele mai interesante inițiative ale Instituției Prefectului din ultimii ani, aceea de a sprijini administrațiile locale în practica legislativă de adoptare a hotărîrilor de consiliu local. Inițiativa survine ca urmare a numeroaselor exemple de încălcarea legii, precum și a semnalelor transmise de către autoritățile locale privind dificultățile cu care se confruntă în procesul de elaborare a proiectelor de hotărîre. Conform declarațiilor oficiale, inițiativa ar urma să fie aplicată începînd cu anul 2010 și va aduce economii semnificative... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2009, 09:12 (6924 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Drumul județean Coșereni-Albești-Țăndărei, evaluat la aproape 11 milioane de euro

Dintre bunurile publice, cele mai de preț sînt șoselele

Drumul județean Coșereni-Albești-Țăndărei, evaluat la aproape 11 milioane de euro

În categoria imobilelor, biserica de lemn Poiana este cel mai valoros bun din proprietatea județului Ialomița

La sfîrșitul săptămînii precedente, în cadrul primei ședințe ordinare a Consiliului Județean Ialomița pe anul 2009, a fost aprobat inventarul bunurilor care alcătuiesc domeniul public al județului, dar și principalii indicatori tehnico-economici pentru lucrările de amenajare și extindere a Unității de Primire Urgențe a Spitalului de Urgență Slobozia și repartizarea unor sume rămase în fondul de rulment al al Consiliului Județean.
Pentru început, să facem mențiunea că, începînd din luna februarie, în locul fostului consilier județean și vicepreședinte al Consiliului Județean Mihăiță Găină a fost validat în funcție Valeria Socol care, în același timp, este și consilier local în cadrul Consiliului... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2009, 05:48 (11850 vizualizări - 0 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Agricultorii, înșelați la plata subvențiilor pe suprafață

Agricultorii, înșelați la plata subvențiilor pe suprafață

Începînd cu anul 2007, fermierii beneficiază de un sprijin financiar pentru suprafața agricolă și pentru culturile însămînțate pe terenul agricol. Banii pentru suprafață vin de la Uniunea Europeană, în 2007 acordîndu-se 50 euro/hectar, în timp ce pentru anul 2008 valoarea subvenției primită de la UE a fost de 71 euro/hectar. Totodată, statul mai acordă agricultorilor un sprijin pentru cultură de aproximativ 47 euro/hectar. Uniunea Europeană acordă subvenții fermierilor în euro. Statul le virează banii în lei, ce-i drept, la un curs valutar care este mult mai mic decît cursul euro la momentul în care banii intră în conturile agricultorilor. Cursul valutar la care se fac plățile este stabilit de... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2009, 12:18 (11809 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

300 milioane pe lună, venituri de doctor

Medicină de «lux» în satele ialomițene

300 milioane pe lună, venituri de doctor

Decizia Ministerului Sănătății de a diminua bugetul de stat pentru medicina de familie, cu pînă la 40%, a stîrnit, în rîndul doctorilor, o indignare în masă. Pentru perioada 18-20 februarie 2009, medicii au amenințat că vor intra în concediu pentru a protesta astfel față de reducerea veniturilor... Și la nivelul județului Ialomița mai mulți medici de familie s-au alăturat colegilor, intenționînd să protesteze. Numai că discuțiile purtate cu autoritățile centrale au aplanat conflictul, determinînd astfel doctorii să renunțe la ideea de protest. Surse din cadrul lumii medicale ialomițene condamnau atitudinea medicilor legată de diminuarea bugetului. Revoltele surselor noastre sînt bazate pe faptul... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2009, 06:51 (9038 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Primarul Feteștiului vrea port

Catrinoiu, șef de dană

Primarul Feteștiului vrea port

Edilul municipiului Fetești, Gheorghe Catrinoiu, a lansat, recent, o ofertă de concesionare a unei suprafețe de teren aparținînd administrației locale, pe care ar urma să fie construit un port de mărfuri și unul turistic. Imediat, potrivit acestuia, s-au arătat investitori dispuși să demareze investiția în cauză, în maxim 6-7 luni în municipiul de lîngă Dunăre putînd apărea un modern nod naval pentru șalupe de transport mărfuri. În ceea ce privește nodul turistic, conform primarului Catrinoiu, investiția va fi de mai lungă durată, fiind necesară și apariția unor construcții.
Ideea edilului Gheorghe Catrinoiu a venit din necesitatea de a dezvolta municipiul Fetești, însă, nevoia stringentă de... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2009, 11:14 (11541 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Prestații medicale de peste 2,6 milioane euro

Analizele gratuite, afacere de succes pentru laboratoarele de analize

Prestații medicale de peste 2,6 milioane euro

Programul Național de Evaluare a Sării de Sănătate a Populației s-a finalizat. Ialomițenii au fost investigați gratuit, autoritățile județene centralizînd riscurile de îmbolnăvire la nivelul județului nostru. Privit din două perspective, programul lui Nicolăescu a fost, pe de o parte, apreciat în plan social, iar de cealaltă parte, o afacere de succes. O reală bătălie pe fonduri extrem de mari puse în joc de Ministerul Sănătății în derularea programului. De departe, cei mai mari cîșigători sînt laboratoarele de analize medicale.

Sîntem un județ de diabetici și cardio-vasculari
La peste un an de la lansarea Programului Național de Evaluare a Stării de Sănătate a Populației... [citește_tot_articolul]

26 Decembrie 2009, 07:18 (8331 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Legea 329 depopulează instituțiile publice locale

Legea 329 depopulează instituțiile publice locale

Pentru prima dată în istoria crizei, administrația locală este lovită în moalele capului și suferă. Nu, nu din cauza celor 4-5 zile de concediu, asa cum vă grăbiți să trageți concluzia. Ele n-au fost decît un mizilic care a picat la fix pentru a prelungi, în multe dintre cazuri, acea stare de «dolce far niente» a fiecărei luni. Problema cea mai mare cu care se confruntă familiile încăpușate prin instituțiile administrației locale e aceea că, potrivit legii 329 intrată în vigoare la 12 noiembrie 2009, reorganizarea lasă fără locuri de muncă soțiile, copiii, finii, cumetrii și tot restul rubedeniilor care degustă o pîine albă în dosul birourilor încălzite pe bani publici.

Administrația mamii ei de integrare...... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2009, 10:58 (12144 vizualizări - 2 comentarii)

RETROSPECTIVĂ

Sărăcia separă copiii de părinți

Sărăcia separă copiii de părinți

Poate părea incredibil cum sărăcia ajunge să lase o familie fără copii. În ultimii ani, mass-media și nu numai a vuit de cazuri disperate, majoritatea avînd la bază neputințele financiare ale unora dintre semenii noștri. De departe, cele mai sensibile sînt cazurile cînd părtași la aceste povești dramatice sînt copiii, unii mult prea mici pentru a înțelege greutățile vieții. În cele ce urmează vom încerca să conturăm drama unei familii rămasă fără copii după ce instanța de judecată a decis că părinții ar fi iresponsabili și nu le-ar putea asigura un trai decent...

...
Familia Pavel locuiește în comuna Sudiți. Nu au pe nimeni în sat. Pînă nu demult, cei doi soți își duceau... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2009, 07:12 (10081 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

3000 de lei pentru o parcare ilegală!

Amenzi record pentru încălcarea legii la Slobozia

3000 de lei pentru o parcare ilegală!

Altercațiile dintre polițiștii comunitari și contravenienții din Slobozia au atins un nou nivel. După ce luni în șir primii s-au plîns de lipsa de spirit civic a populației, iar cei amendați de lipsa de înțelegere a polițistilor, un incident fără precedent este pe cale să modifice percepția opiniei publice asupra acestui război stradal. Pentru prima dată în istoria instituției, un polițist comunitar a aplicat o amendă de 3000 de lei pentru o parcare ilegală. Reproducem mai jos firul evenimentelor care au făcut posibil acest lucru.

O duminică de 3000 de lei noi
În dimineața celui de-al doilea tur de scrutin al prezidențialelor, Săndel Caraivan, unul dintre comercianții... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2009, 12:17 (8293 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Comuna Săveni stă pe o pernă de apă

2,5 milioane de euro costă sistemul de canalizare pentru evitarea acumulărilor de ape

Comuna Săveni stă pe o pernă de apă

Imaginați-vă cum ar fi dacă la fiecare ploaie mai de durată sau în cantități însemnate ori la creșterea nivelului rîului Ialomița populația ar fi nevoită să-și adune toate lucrurile și să se mute pe unde găsește... În situația aceasta s-au aflat locuitorii din comuna Săveni, iar pericolul nu a trecut în totalitate pînă ce nu va fi pus la punct un proiect destul de ambițios al autorităților locale de realizare a sistemului de canalizare al localității. Animalele mutate pe la vecini, găinile urcate în podurile caselor, locuințele afectate de igrasie în proporție de 80%, iată imaginea cîtorva zone din comuna Săveni după inundațiile care au lovit puternic județul nostru în anul 2005 și în primăvara... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2009, 08:46 (8466 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Vecini de case pe Drumul Fermei, dar în localități diferite

Hotarul dintre orașul Amara și municipiul Slobozia creează situații inedite

Vecini de case pe Drumul Fermei, dar în localități diferite

Cam cît ar măsura distanța dintre municipiul Slobozia și orașul Amara? Mulți ar fi tentați să spună că reședința de județ este despărțită de stațiunea balneară de cei 7 kilometri binecunoscuți, care s-ar parcurge undeva în maxim 10 minute în condițiile unui trafic nu foarte aglomerat. Greșit însă. Distanța este mult mai mică decît v-ați fi închipuit, și este de numai cîțiva pași. Imaginați-vă cam cît ar însemna să traversezi strada de pe o parte pe cealaltă, să pleci de la Amara și să ajungi la Slobozia, și viceversa.

Scurt, dar necesar istoric
În urmă cu aproape 20 de ani, după apariția Legii 18/1991, care reglementa situațiile de fond funciar din țara noastră, între... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2009, 11:12 (14336 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Municipiul Slobozia și orașul Țăndărei au pus «taxe pe vapor»

Deși ambele localități sînt la sute de kilometri de Marea Neagră

Municipiul Slobozia și orașul Țăndărei au pus «taxe pe vapor»

La Slobozia nu sînt lacuri, nu există mare, dar, surprinzător, există prevăzută o taxă pentru vapoare. La Țăndărei, de asemenea, ambele localități fiind la sute de kilometri distanță de Marea Neagră. Nici urmă de lac ori de vreun curs de apă care să permită «gararea» unor asemenea mijloace de transport ori comerț. Se întîmplă însă în municipiul capitală de județ și în orașul situat la circa 25 de kilometri de acesta, semn că reprezentanții celor două administrații locale au realizat, pe lîngă obișnuitele liste cu impozitele pe clădiri și terenurile aferente și o așa-zisă listă a taxelor percepute pentru bărci cu motor sau fără, vapoare, remorchere ori împingătoare de mare putere și chiar yachturi... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2009, 11:20 (12137 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

85 de miliarde, ajutor de la bugetul de stat pentru «Apa lui Ionașcu»

Problema apei de la Slobozia, problemă națională

85 de miliarde, ajutor de la bugetul de stat pentru «Apa lui Ionașcu»

Saga sursei de apă depășește granițele orașului și devine «problemă națională». După ce a înghițit pînă în prezent circa 160 de miliarde de la bugetul local, sursa subterană de apă se pregătește să înghită alte 85 de miliarde, de această dată de la bugetul național. Banii ar urma să fie prevăzuți, la propunerea parlamentarilor ialomițeni, în bugetul național din 2010. Propunerea a fost făcută astăzi, în spatele ușilor închise ale Primăriei Slobozia, în cadrul unei întîlniri la care au participat prefectul Mădălin Teculescu, subprefectul Gigi Petre, deputatul PSD Marian Neacșu, senatorul PD-L Tudor Panțuru și primarul Gabi Ionașcu.

Bani de la stat pentru rețeaua de apă
... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2009, 17:43 (7836 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Parcare subterană în fața Prefecturii și clădire pentru Aula Municipală, noua imagine a Pieței Revoluției

Remodelarea centrului Sloboziei, varianta îmbunătățită

Parcare subterană în fața Prefecturii și clădire pentru Aula Municipală, noua imagine a Pieței Revoluției

În cîțiva ani, Piața Revoluției din municipiul Slobozia ar putea avea o înfățișare europeană dacă administrația locală va decide să pună în practică un ambițios proiect arhitectural realizat de un cunoscut arhitect din reședința de județ. La sfîrșitul anului precedent, Primăria a realizat un concurs de soluții pentru remodelarea urbană a centrului Sloboziei, în acest sens fiind avansate însă numai două propuneri față de cîte se așteptau reprezentanții autorității locale să primească. La nivelul costurilor pentru realizarea proiectului, în prezent, sumele pot fi doar avansate la nivel speculativ pentru că este nevoie de studii de fezabilitate, dar și de proiecte tehnice de execuție. În cele ce... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2009, 09:42 (22995 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Abonamentul de modelling, cea mai nouă țeapă locală

Taxă pe naivitate pentru visuri de fotomodel

Abonamentul de modelling, cea mai nouă țeapă locală

În vremuri de criză financiară, la Slobozia a luat ființă o nouă afacere cu iz de țeapă. De ce spunem țeapă și nu înșelăciune? Simplu. Fiindcă reprezentanții firmei respective se pricep mai mult la a ademeni clienții decît în a le băga mîna-n buzunar. Așa că slobozenii pot ajunge, voluntar, victime sigure ale unei țepe de toată frumusețea, și la propriu și la figurat. Rețeta de succes este simplă: după ce ademenesc pe stradă adolescenți sau mămici, reprezentanții unei așa-zise firme de modelling promit că-i fac pe protagoniști vedete autohtone de succes. Evident, totul în schimbul unor sume de bani. Înscrierea are un preț modic, 50 lei un abonament pe un an de zile...

Naivitatea are preț... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2009, 09:13 (13435 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Depozitul de gripă

Depozitul de gripă

Ialomița are gripă porcină cît încape! A apărut întîi pe post de glumă proastă, la liceul Cuza, apoi la marginea județului, la Bărcănesti, de unde a plecat a doua zi înapoi în Olanda... Un prilej cum nu se poate mai nimerit pentru autorități de a se grăbi să declare că fenomenul e sub control. Apoi a reapărut la Urziceni, la Amara, iar la Slobozia. Și de-atunci o vedem țopăind veselă prin județ panicînd populația, trăgînd obloanele geamurilor liceelor sau dictînd titluri de primă pagină ziarelor locale. Pentru că deja ne-am obișnuit cu ea, ne-am gîndit astăzi să vă prezentăm și reversul medaliei... Depozitul de gripă.

Gripa nouă face ravagii
Conjurație, genocid, cancer... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2009, 11:13 (11699 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

100 de miliarde pentru o sală de spectacole cu geometrie variabilă

Se întîmplă la Slobozia

100 de miliarde pentru o sală de spectacole cu geometrie variabilă

Sala de spectacole a Consiliului Județean Ialomița, lăsată în paragină încă din anii 2000, revine la sfîrșit de an în atenția autorităților locale. Potrivit hotărîrii de Consiliu Județean adoptată la ședința de vineri, 18 decembrie, în refacerea sălii vor fi investiți circa 64 miliarde de lei vechi. Această decizie ridică la peste 100 de miliarde cheltuielile bugetare pentru refacerea sălii. În cazul în care construcția va fi finalizată, sala de spectacole va fi una unicat, prima cu geometrie variabilă din România.

37 de miliarde pînă în prezent
Istoria sălii de spectacole a Consiliului se pierde în negura anilor '90 (1995, mai precis) cînd Gheorghe Savu era prefect... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2009, 13:12 (12246 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Primarul Sloboziei nu «servește» ședințele Comitetului pentru Situații de Urgență

Gabi Ionașcu, one man-snow

Primarul Sloboziei nu «servește» ședințele Comitetului pentru Situații de Urgență

La nivelul municipiului Slobozia, zăpada și viscolul dau de furcă șoferilor și pietonilor deopotrivă. Autoritățile par depășite de viscol, iar utilajele nu fac față zăpezii. După ce timp de 24 de ore orașul a rămas fără apă, în acest moment sîntem amenințați cu blocarea traficului rutier.
Potrivit declarațiilor autorităților județene, primarul Gabi Ionașcu a refuzat pînă în prezent să răspundă invitației de a participa la ședințele Comitetului pentru Situații de Urgență organizate la nivelul Prefecturii și nici nu a oferit date concrete despre modul în care se acționează la Slobozia. «Noi l-am invitat în repetate rînduri pe primarul Gabi Ionașcu să participe la aceste întruniri. Pînă acum nu... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 13:43 (8215 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia sub zăpadă și viscol

Un sondaj «la gheață» realizat de publicația Independent la orele 13,00 în intersecția din centrul orașului confirmă gradul de nemulțumire al slobozenilor vizavi de acțiunile de deszăpezire coordonate de primarul Gabi Ionașcu.

Aron Viorel, 43 ani:
«După ce ne-a oprit apa 24 de ore acum mă pune să dau la zăpadă. În fața blocului am ieșit, pe lîngă mașină am dat acum vrea și-n stradă. Nici bulevardul n-au fost în stare să-l curețe...»

Georgescu Daniela, 27 ani:
«Mi-e frică să ies cu copilul pe stradă. E atît de alunecos trotuarul încît mare minune să nu-ți spargi capul»

Ion Vasile, 68 ani:
«Nu mai putem merge nici... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 13:39 (7411 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Autoritățile județene rămân în dispozitiv până duminică

Cod Galben prelungit

Autoritățile județene rămîn în dispozitiv pînă duminică

Autoritățile județene continuă eforturile de deblocare a traficului rutier la nivelul județului. Potrivit unei declarații a prefectului Mădălin Teculescă, în acest moment toate instituțiile abilitate fac eforturi pentru preîntîmpinarea oricărei situații nedorite la nivelul județului: «După cum știți, Ialomița continuă să rămînă sub Cod Galben pînă în această seară, la orele 23,00. Sperăm ca pînă în acel moment să nu apară situații care să depășească posibilitățile noastre și să fim în măsură să asigurăm fluidizarea traficului în condiții de iarnă. După acea oră, utilajele aflate în partea de vest a județului vor fi redirecționate către drumurile cu probleme astfel încît, în cursul zilei de sîmbătă... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2009, 13:24 (8926 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
308 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Polițiști noi la IPJ Ialomița

Polițiști noi la IPJ Ialomița

4 ofițeri și 12 agenți de poliție din promoția 2017 reîmprospătează colectivul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Luni, 31 iulie a.c., 4 ofițeri și 12 agenți de poliție s-au prezentat la ...[citește_toată_știrea]

1 August 2017, 19:15
(5647 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursă a locurilor de muncă la solicitarea unui angajator

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza marți, 8 august 2017, o bursă a locurilor de muncă la solicitarea unui angajator. Este vorba de o firmă ce își desfășoară activitatea ...[citește_toată_știrea]

1 August 2017, 15:20
(8326 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la samsarii auto!

Polițiștii din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul București, efectuează, marți dimineața, 1 august 2017, 14 percheziții în ...[citește_toată_știrea]

1 August 2017, 11:05
(5845 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: A furat din magazin

Polițiștii din cadrul Poliției Urziceni au fost sesizați vineri, 28 iulie a.c., de angajatul unei societăți comerciale din localitate, cu privire la faptul că o persoană ar fi sustras bunuri din magazin ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 20:10
(5212 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 28-30 iulie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 19:45
(4097 vizualizări - 0 comentarii)


Bilanț la ITM Ialomița. Peste 600 de controale, amenzi de peste 529 mii de lei!

Potrivit unui bilanț al ITM Ialomița pe primul semestru al anului 2017, în domeniul relațiilor de muncă au fost efectuate 668 de controale, 232 de angajatori fiind sancționați cu amenzi în cuantum de peste ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 19:35
(5352 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Mandat de arestare pentru «tâlhărie»

Doi tineri de 14, respectiv 22 de ani, din Slobozia, bănuiți de comiterea infracțiunii de «tâlhărie calificată», sunt cercetați de polițiști. Tânărul de 22 de ani a fost reținut pentru o perioadă de 24 ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 19:15
(4454 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Exerciții de alarmare

Primăria Slobozia informează că, începând cu luna august 2017, în prima zi de miercuri a fiecărei luni, în intervalul orar 10,00-11,00, se vor organiza și desfășura exerciții de alarmare. Astfel, vor fi ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 18:40
(4500 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campanie pe șantierele cu lucrări de săpături

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat, în perioada 5-7 iulie 2017, o campanie de control la unitățile din șantierele unde se efctuează lucrări de săpături. Având în vedere evenimentele ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2017, 15:20
(6130 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi de 34 mii de lei pentru patronii spălătoriilor auto

Inspectorii din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă  Ialomița au verificat recent modul în care se respectă legislația în muncă de către patronii spălătoriilor auto de pe raza județului. Cu ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2017, 21:05
(6586 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: A scăzut infracționalitatea stradală

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița a făcut un bilanț al activității pe primul semestru al anului în curs. Potrivit statisticilor, infracționalitatea stradală sesizată la nivelul județului a ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2017, 20:20
(4099 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Află de pe internet informații despre calitatea aerului

Agenția Județeană pentru Protecția Mediului Ialomița informează cetățenii cu privire la faptul că website-ul care oferea informații despre calitatea aerului a fost îmbunătățit. Astfel, cei interesați pot ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2017, 20:05
(4433 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Reținuți pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni au întocmit dosare penale pe numele a cinci ialomițeni, cu vârste cuprinse între 19 și 45 de ani, aceștia fiind suspecți în mai multe cauze privind comiterea de furturi. Pentru trei ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2017, 19:40
(4708 vizualizări - 0 comentarii)


Avarie ENEL: Fetești a rămas fără apă!

Vineri, 28 iulie 2017, în jurul orelor 15,20, în urma unei avarii la linia de alimentare cu tensiune a Uzinei de Apă Fetești, abonații din localitate au rămas fără apă potabilă. Au fost anunțați reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2017, 19:25
(5720 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Bărbat acroșat de un autoturism

Un bărbat de 34 de ani, din județul Constanța, a fost rănit în urma unui accident rutier produs pe raza comunei Stelnica luni, 24 iulie 2017. Acesta a fost acroșat de un autoturism condus de un tânăr, de ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2017, 16:35
(5526 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Stelnica accident


Movilița: Cinci persoane rănite într-un accident rutier

Accident rutier între localitățile Movilița și Coșereni. Cinci persoane au fost rănite după ce 3 mașini s-au ciocnit. La fața locului s-au deplasat paramedicii SMURD, însoțiți de un echipaj de descarcerare ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2017, 17:21
(5468 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Scandal de «Ziua Comunei»

Jilavele: Scandal de «Ziua Comunei»

Duminică 22 iulie a.c., în jurul orei 1.30, jandarmii din cadrul unei patrule care asigura măsurile de ordine publică la manifestările culturale prilejuite de «Ziua Comunei Jilavele», au observat pe o alee ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2017, 15:20
(6309 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele scandal


Tabără gratuită organizată de Catedrala Urziceni

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, Catedrala din Urziceni a organizat o mini tabără la Mânăstirea Cozia din județul Vâlcea. Astfel, în perioada 16- ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2017, 12:15
(4636 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii iunie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6220 șomeri, din care 943 șomeri indemnizați, respectiv 5277 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2017, 11:10
(4694 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Moment de reculegere în memoria polițistului Sorin Vezeteu

IPJ Ialomița: Moment de reculegere în memoria polițistului Sorin Vezeteu

Duminică, 23 iulie 2017, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au ținut un moment de reculegere în fața instituției, pentru a cinsti memoria polițistului Sorin Vezeteu, ucis în ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2017, 15:30
(4935 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Oficialii MApN au intervenit pentru scoaterea din Dunăre a TAB-ului scufundat

Vineri, 21 iulie 2017, reprezentanții Ministerului Apărării Naționale au intervenit la Bordușani pentru a scoate din apele Dunării TAB-ul scufundat, în urma exercițiului militar NATO, desfășurat în zonă ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2017, 18:25
(11877 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

angajăm
șoferi profesioniști TIR
transport cereale
-curse locale
-salariu atractiv
Relații la telefon 0729/158.773

21 Iulie 2017, 11:20


CJP Ialomița: Solicitări scăzute pentru biletele de tratament

O situație a Casei Județene de Pensii Ialomița cu privire la acordarea tichetelor de tratament arată faptul că anul acesta pensionarii ialomițeni nu au făcut demersuri pentru a primi aceste bilete. Astfel ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2017, 18:15
(8287 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: Și-a înșelat consătenii că îi angajează în străinătate

Polițiștii ialomițeni vă atrag atenția să nu vă lăsați înșelați de persoanele care vă contactează și vă promit că vă ajută să obțineți un loc de muncă în străinătate în schimbul unor sume de bani. Un bărbat ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2017, 18:10
(8739 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Femeie acroșată de un autoturism

O femeie, de 57 de ani, din Slobozia, a fost rănită în urma unui accident rutier produs pe raza municipiului Slobozia marți, 18 iulie 2017. Aceasta a fost acroșată de un autoturism condus de o femeie, de ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2017, 17:35
(5161 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Manasia: I-au furat din mașină

Marți, 18 iulie a.c., Poliția a fost sesizată de către un cetățean din comuna Manasia cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au sustras mai multe unelte din autoturismul proprietate personală. ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2017, 17:20
(4034 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiștii ialomițeni au desfășurat în acest sfârșit de săptămână, 14-16 iulie a.c., acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale, precum ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2017, 15:20
(3942 vizualizări - 1 comentariu)


Tren de marfă, deraiat în zona Gării Țăndărei

Tren de marfă, deraiat în zona Gării Țăndărei

Două vagoane ale unui tren de marfă au deraiat sâmbătă, 15 iulie 2017, în apropiere de Gara Țăndărei. Garnitura transporta combustibil lichid, iar vagoanele căzute de pe șine s-au fisurat. Zona a fost asigurată ...[citește_toată_știrea]

15 Iulie 2017, 16:17
(4855 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Potrivit furnizorului de energie electrică, pe parcursul săptămânii viitoare mai multe localități din Ialomița vor fi afectate de întreruperi parțiale de curent. Astfel, luni, marți miercuri, joi și vineri ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2017, 21:05
(3355 vizualizări - 0 comentarii)


Delegație chineză, în vizită la Slobozia

21 de reprezentanți din cadrul administrației publice ai Provinciei Henan-China, vor participa sâmbătă, 15 iulie 2017, la o întâlnire de lucru la care vor participa reprezentanți ai administrației centrale ...[citește_toată_știrea]

13 Iulie 2017, 19:20
(5229 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...